Een tientje opvoeding MOSKOU MODE j KAAS EN APPELS iVeel wensen maar weinig geld riMr .«in Zaterdag 15 februari 1964 STOKBROOD (W)ETENS WAARD ^Moederlijke 'j overpeinzin ingj 5a en b. Van klapstoel tot naai mand of poppewiegje Nadat hef stoeltje in de gewenste kleur gelakt ls, wordt van stevige stof (cretonne, Jute, canvas, linnen e.d.) een „bak" van de gewenste afme tingen genaaid. De uiteinden van deze bak worden om de bovenste sporten van het stoeltje vastge naaid. De binnenkant van de bak wordt gevoerd met hetzelfde of contrasterend materiaal en tussen bodem en voering wordt een kar ton gelegd. Wie de bak wil dicht klappen (zoals het oorspronkelijke stoeltje werd dichtgeklapt» gebruikt stevig gaas inplaats van karton. De afmetingen van de bak kunnen heel verschillend zijn. Figuur 5a toont een diepe bak, waarbij het stoeltje in zijn normale stand staat. Maak voor het wiegje een bak van slechts de halve diepte. In figuur 5b is het stoeltje veel verder geopend en de bak wordt in dat geval groter, maar ondieper. Wie ervaren is in pitriet- vlechten, zal zeker succes oogsten met een pitrietbak. 6. Een kranten- en tijdschriften- standaard U verkrijgt dit aar dige meubeltje voor de meisjeska mer met behulp van een zwart ge verfd klapstoeltje en een hoeveel heid mooi, naturel touw. Het touw wordt tussen het bovenste deel van de stijlen en ook tussen de twee onderste sporten van het stoeltje gespannen. Bovenin dit meubeltje vinden de kranten een plaatsje, terwijl op het onderste „touwplank- Je" wat tijdschriften kunnen wor den gelegd. „Ik houd niet to van thee wat kost een half ons?" „Wacht even", riep ik uit. Dat kan niet. We hebben maar één theepot en ik denk er niet over die telkens leeg te gooien wanneer jij dorst krijgt. Je kunt dus alleen thee zetten wanneer w\j aan de koffie toe zijn". Aan zo'n tantaJuskwellLng wens te hij zich niet te onderwerpen. Het probleem bleef. ..Limonade is ook al niet te be talen", zuchtte de Jangen die da gelijks mopperde wanneer ik hem geen ld tere vruchtenllmonade voor zette. „Ik zal wel water drinken. Koet dat Iets?" „Van mij krijg J« het gratis," lachte ik. „En Je kunt nu en dan bi) mij op visite komen om een kop koffie te halen. Later, als je zelfstandig bent, laat ik Je ook niet op een droogje zitten wanneer Je op bezoek komt. Maar als Je méér wilt hebben dan zo'n visitebakje betaal je een stuiver per kop. dat is eerlijk. Het koet mij ook geld en Je wilde voor Jezelf zorgen Dus dronk hij water, een hele week. Hy at ook geen vlees, geen worst, geen chocolade of eieren. Maar hy leed géén honger. „Je ziet", sprak hy toen de week elndeUJk. eindeUJk om was. „dat het kan. Het experiment ls gran dioos geslaagd". Ik moest het toegeven: zonder een greintje ervaring in die za ken a-as hy er ln geslaagd zich een hele week k raison van één tientje te voeden. Niet geheel we- tenschappeiyk; hy zal wel een paar vitaminen en eiwitten te kort gekomen zyn, maar dat was hem beslist niet aan te zien. „Ik heb veel geleerd", meen de hy. „Een volgend maal aal ik het nóg beter doen". Een mens leert steeds iets nieuws. Wie had ooit kurmen den ken. dat één briefje van tien, ach teloos over de tafel toegeschoven, zo'n geweldige opvoedkundige waarde kon hebben? Nu wisten v» dat hy het kón: met geld omgaan, zyn eigen potje koken, in eigen behoeften voorzien met by na rrieta, indien de omstandigheden dat van hem eisten. Wonderiyk, kinderen zyn altyd ouder en groter dan Ja denkt. Thee Beekman. Ook in Nederland wordt eteeda meer stokbrood gegeten. Het ls lek ker knappend en smaakt by zonder goed by kaas, maar ook by soep vooral als die soep het hoofdgerecht ls. Stokbrood mag zo uit het vuistje worden gegeten. Resten stokbrood mag u niet in de broodtrommel op bergen want daarin warden as direct slap. Het beste kunt u ze in een goed gesloten plastic zak in de Uskast of op een andere koele plaats bewaren. Op deze manier kan het brood dagenlang knappend biyven. Moch de korst niet knap perig genoeg zyn naar uw zin, leg dan het brood even in een warme oven. De combinatie van kaas en appel kennen wij in ons land nog niet zo goed. hoewel onze kook boeken wel aanwijzingen geven hoe ze samen gegeten of ln gerechten verwerkt kunnen wor den. Wat smaak betreft passen ze goed bij el kaar. maar ook wat de voedingswaarde aangaat brengt de een mee wat de ander mist. Kaas heeft een hoog eiwitgehalte en bevat veel vitamine A. appels leveren ons vitamine C en veel koolhy draten. Waagt u zich daarom eens aan onder staande gerechten. Kaat-appeltaart 300 gr. bloem, 100 gr. boter, zout, 1 dl water. Voor de vulling: 500 gr. appelen, 135 gr. suiker, 30 gr. bloem, V» citroen, 150 gr. lets be legen kaas. 30 gr. boter. Maak van de bloem, boter, water en zout een pledeeg; rol dit uit en be kleed er een beboterde en met bloem bestrooide boterkoekvorm mee. Bohil de appelen en an yd ze ln dunne plakjes. Leg ze met citroen aap besprenkeld in de taartvorm. Roer ln een kom suiker, bloem, zout en citroenrasp door elkaar en wen tel hierin de blokjes kaas. Leg ze vervolgens op de appellaag «n dek deze weer af met een laag appels. Giet de gesmolten boter over de appels en dek de taart af met een vlechtwerk van reepje» pledeeg. In een voorverwarmde matig hete oven de taart in onge veer 45 minuten gaar bakken. Ser veer by een punt van deze taart Sneetje spéciale Oebmik hiervoor oud brood, het geen even geroosterd moet worden. Beineer de toost met boter en be leg ze met plakjes bacon. Hierop een schyf geboorde en geschilde appel en tot slot een plak Jong be legen kaas. De sneetjes even onder de grill plaatsen of boven in een voorverwarmde oven. De kaas moet nameiyk uitsmelten. Voor het op doen bestrooien met paprika en ieta peterselie. Italiaame kipperagoüt 500 gr. klppenpoelet wassen en in een pan leggen met een paar takjes peterselie, een gesneden uitje, 2 kruidnagelen en 3 geschrapte en ln plakjes gesneden wortelen. Er zoveel water opgieten dat de poelet er net onder ligt, zout toevoegen en de kip in ongeveer 1 uur gaarkoken. Een gebonden saus maken van 50 gr. boter, 50 gr. bloem, 1 blikje tomatenpuree, 200 gr. gekookte champignons en H liter gezeefde kippenbouillon. De poelet op een schotel schikken, de saus erover gieten en een rand gaar ge kook te spaghetti, waar wat geraspte kaas ls doorgeroerd, er omheen leggen. De saus met geraspte kaas be strooien. staan, opdat het van kamer naar keuken kan worden gedragen, ln welk geval het noodzakeiyk ls het stoeltje met een linnen „zittinkje" of stevige linnen banden vast te zetten. Wanneer het blad zelf keurig wordt bewerkt, met verf, plastic of op nog andere wyze, kan het geheel ook als originele staande fruitbak, of als tydschriftenbak dienen. Wie toevallig over een rond tafelblad beschikt, kan met behulp van een klapstoeltje, op identieke wyze een rond byzet- tafeltje fabrieken. 4. Twee klapstoeltjes voor de hulskamer een grote lage tafel voor de zithoek of een lange, lage wandtafel waarop aan één kant bandrecorder of grammofoon en aan de andere kant één of twee schuimplastic kussens. De twee stoeltjes, van hun zitting ontdaan, worden geschilderd of van een blanke finish voorzien. Met behulp van dwarslatjes komen ze onder het lange tafelblad te staan; ze worden zo ver geopend totdat de gewenste hoogte voor de tafel ver kregen is. Voor het tafelblad zelf kan een waar allerlei dienen: een blad van een oud meubelstuk dat voor niets anders wordt gebruikt, of een nieuw stuk meubelplaat of spaanderplaat, 18 mm dik, dat u in de winkel op de gewenste maat laat afzagen. Voor de afwerking van de bo venkant van het blad staan u verschillende materialen ten dienste. Is het hout gaaf en mooi van tekening, dan kan het eenvoudig geschuurd, gebeitst en met een blanke plastic of andere finish worden behan deld. Formica, in de winkel op maat gezaagd, kan met de spe ciaal daarvoor bestemde lijm soort direct op het blad worden gelijmd. Dun plastic vel, waar van de papieren onderlaag ver wijderd moet worden, houdt niet, tenzij eerst een laagje verf op het meubel- of spaanplaat wordt aangebracht. Vloertegels (linoleum of vinyl) kunnen met de daarvoor aangewezen plak- stof worden opgeplakt en in de was gezet of met een kleurloze vloeibare vloerpoets bewerkt. Geweven raffiamat, met glu- ton of behangerslijm opgeplakt, geeft een aantrekkelijk, zij het niet duurzaam resultaat. De op staande zijkanten van het blad kunnen worden afgewerkt met een van de plastic of metalen randen die in de handel zijn, terwijl een houten lijst, die was breder is dan de dikte van het blad en gelijk ligt met de bo venkant van het blad, een uit stekend effect geeft. Deze lijst, geverfd of naturel, wordt met lijm of fijne spijkertjes beves tigd. een houten blad (multiplex of spaanplaat), een of twee schuim plastic kussens (7 k 10 cm dik), be kledingsmater aal voor de kussens, mantelstof, tweed, een wollen Schotse ruit, imitatiebont of vinyl kunstleer voor een modern effect, zyden of katoenen stofferingsstof voor een meer conventioneel resul taat. Verwyder het linnen en eventuele spy kers van het stoeltje. Schuur al het hout schoon en spiegelglad, eerst met middelgrof. daarna met zeer fyn schuurpapier (schuur al tyd met de draad van het hout mee). Neem het hout met een vochtige doek af. laat het drogen en ga er nog eenmaal luchtigjes met het fynste schuurpapier over heen. Verf het stoeltje zwart (grondverf, zwarte onderlaag en zwarte schoolbord verfof laat het hout zyn natuuriyke kleur: bewerk het met was (weinig was. veel ener gie» of een kleurloze plastic finish (volg de gebruiksaanwyzing zorg vuldig) Op het houten blad. van hetzelfde formaat als het kussen, worden aan de onderkant twee dwarslatjes be vestigd. Wie over boor en verzlnk- stuk beschikt, kan deze latjes vast schroeven. anders kunnen goede lijm en spykertjes worden gebruikt. De bovenkant van het verder dan normaal geopende stoeltje past tussen deze twee dwarslatjes (fig. 1). Het blad mag tweeëneenhalf k vyf centimeter buiten het stoeltje uitsteken. Het blad wordt geschil derd voordat het overtrokken kus sen erop wordt gelegd. Wanneer de bovenkant van het blad keurig wordt afgewerkt (met lakverf, formica, dunne plastic of dergelijke) kan het geheel zónder kussen als bij zettafeltje dienen. Het blad kan los op het stoeltje rusten of daaraan met schroeven of spij kertjes worden vastgezet. Voor meerdere stevigte, en eventueel voor het wegbergen van dagbla den wordt om de twee onderste sporten van het stoeltje een brede reep zwart kunstleer (of ander materiaal) gelegd, dat aan de onderkant netjes aaneen wordt genaaid. Voorzie het over trek van het kussen aan één kant van een ritssluiting of drukknopen, opdat het, wan neer het gewassen of gestoomd moet worden van het kussen kan worden verwijderd. 2. Een veredeld klapstoeltje. romantisch meubeltje voor hall, boudoir of meisjeskamer. Schuur het stoeltje en schilder het met mat- of glansverf, zwart of in een lichte kleur. Leg over de linnen zit ting een laag schuimplastic en overtrek met vilt of kunstleer. Knip van hetzelfde materiaal twee re pen. tien k vUftien centimeter breed en knip deze tot franje in. Bevestig ze met koperen kopspykers (fig. 2». 3. Van klapstoeltje tot theeblad - Bewerk het stoeltje op een der on der 1 beschreven methodes, en plaats een groot, blankhouten ser veerblad met handvaten en op staande randen, dat in de bazaar voor weinig geld verkrygbaar is, op het geopende stoeltje, nadat onder het blad twee dwarslatjes zyn aan gebracht (op dezelfde wyze als in voorbeeld 1). Het is een goed idee het blad los op het stoeltje te laten „Jij bent een slechte huis houdster", gromde Adriaan. „Nu heb je wéér geen koek jes in huis. Waarom nietJe huishoudgeld is op. Dan heb je de tijd en het geld niet goed verdeeld de ene dag snoepen we tegen de klippen op. daarna dagenlang vasten. Mams. je kent er nog altijd niets van". Ofschoon hij gelijk had ging ik hem prompt bestrijden. Ten eerste moet je een tiener nooit gelijk gevendan is hij meteen uitgepraat en voelt zich doodongelukkig. Ten tweede was ik in mijn eer getast, ten derde vroeg ik mij af waar hij de brutaliteit vandaan haalde om mijn beleid te kritiseren, kon hij het soms beter? Al myn argumenten: de stijgen de koeten van levensonderhoud. cLt nodig, dat nodig, zus moet vervan gen worden en zo moet gerepa reerd worden, maakten geen in- drck op hem, wél de retorische vraag: kun jy het dan beter? „Ja", zei hy zonder blozen. „Dat kam ik". „Bewys het!" riep ik uit. „Je mag volgende week myn huishoud geld hebben als Je maar zorgt dat we alle vyf behooriyk te eten krij gen". Het speet hem geweldig, zei hy, maar daarvoor ontbrak het hem aan de tyd, want om hem naast zyn huiswerk, clubwerk, hobbies en luie uurtjes ook nog te belas ten met de dageUJkse voedselvoor ziening was te veel gevergd. „Zie le wel", lachte ik. „Je waagt niet aan. Je past moed Je er dan ook niet mee". Je er i wel op. Be- Tieners zyn niet gemaakeiyk ergens van te overtuigen en nog moeilijker van hun stuk te bren gen. Hy bleef dus op dat stuk sté&n. „Ik aal het bewijzen", stamp voette hy. „Geef me een tientje, dan zorg ik een hele week voor mezelf." „Met tien gulden?" vroeg Ik geschokt. „Ge nou. dat lukt ja noodt". ..Het lukt me welik neem zelfs aan, dat lk er wat aan over houd". „Dat wil ik zien!" kreet ik verrukt. De meesten van ons hebben vage gedachten over de Rus sische vrouwen. We nemen aan dat ze nogal stevig ge bouwd zijn en in doorsnee vrij slecht gekleed gaan. Aan dat laatste is natuurlijk wat te doen en er wordt ook wat aan gedaan. Op een Moskouse modeshow werden o.a. deze drie hoedjes getoond. Het zijn geen opzienbarende modellen, maar ze zijn flatteus en draagbaar. Geen of weinig geld. maar veel verlangens en veel smaak, dat betekent in onze tijd: doe het zelf. Vermaak, moderni seer. Maak van die bruinsom- bere ouderwetse wastafel een licht fleurig meubeltje, uit die hoogpotige tafel een moderne lage of uit het doodgewone klapstoeltje een van de volgende aanvullingen van uw meubilair. 1. Het klapstoeltje als „poef" Benodigdheden: één klapstoeltje (van 't grootst mogeiyke formaat), Een witzijden namiddagjapon met een motief van veldbloe men uit de voorjaarscollectie van de Londense ontwerper Norman Hartnell. Voor de foto's loskomen van de nieuwe Parijse mode nog gauw een plaatje van de oude: een avondjapon in grijze en zwarte tulle van fean Dessès. De schouderband is om het lijfje gedrapeerd, aan het einde hangt een diamant. Aldus geschiedde. Adriaan kreeg aan het begin van de week een gaaf briefje van tien ln de handen gestopt en begon aan het hoofd stuk „zelfverzorging". Soms kwam hy om raad vragen: wat kost een brood, waar koop ik de voordeligste groente, hoe maak je appelmoes. Tegen de andere kinderen schep te hy geweldig op: „Ik ga de hele week lekker eten wat ik lust..ter- wyi jullie maar moeten afwachten wat je krijgt voorgezet". Hy voegde de daad by het woord, belegerde een zelfbedie ningswinkel en kwam thuis met de armen vol levensmiddelen veel blikgoed, aardappelen, soepblokjes, boter, smeerkaas het was een prachtig gezicht. Elke avond ging hy koken, wamt zyn portie mocht niet met de onze vermengd worden. Hy smeerde zUn boter hammen zo dik als hy zelf wenste de grennsde om de jaloerse blikken van zyn zusje en het commentaar van zyn broer. We waren overeengekomen dat hy des ochtends aan „zyn" ont- byt door my van thee zou worden voorzien, gratis voor niets. Want om hem ongedrenkt naar school te sturen kon ik niet over myn hart verkrygen. Voor het overige vocht diende hy zelf te zorgen en dat was een probleem dat in zijn kle ren haakte. „Wat kost een potje poeder koffie?" vroeg deze koffielief- hebber en hij ontstelde toen ik het hem vertelde. „Dan drink ik wel melk", zei hij argeloos en ging een fles halen. Kwam te rug, nog witter dan zijn aan koop. „Ruim twee kwartjes en dat zevenmaal is bijna vier gul den dat gaat niet", zuchtte h\j. „Thee?" stelde ik voor Van boven naar beneden: Een capmodel van velours, een hoedje van oppossum- bont met een kraag van het zelfde materiaal en een ama zonemodel. afgezet met ge kleurd leren band.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 8