Ontduikers vinden nog teveel mazen in het controle-apparaat GEEN GEZAG VAN MAKARIOS MEER OVER EXTREMISTEN B. en W. van Noordwijk ontslaan incasseerder M Johnson waarschuwt tegen discussies, die eenheid verzwakken Steekproeven in enkele steden waaronder Leiden MINISTER IS TEVREDEN OVER NALEVING VAN DE PRIJSMAATREGELEN, MAAR Nog geen olie of aardgas op Tersehelling Turkse vlootstrijdkrachten bij Iskanderoen bijeen WEERBERICHT Maanschot uitgesteld Bezwaar tegen doorlichting Ik ben nooit r.k. geweest Vrouw (67) aan brandwonden overleden (§ucf ?ffiemvs Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 15 FEBRUARI 1964 Mo. 31188 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 (Van onze correspondenten) Minister Andriessen van Eco nomische Zaken heeft in de Tweede Kamer gezegd, dat hij tevreden is over de naleving van j zijn prijsmaatregelen. Hij heeft j nu in het land 500 controlerende ambtenaren aan het werk gezet buiten de politie, die hier en j daar ook corrigerend tegen ex orbitante verhogingen optreedt en de 200 processen-verbaal, die sinds december zijn opge maakt tonen aan, dat het de mi nister ernst is met zijn voorne men de prijsontwikkeling in de hand te houden. Maar heeft hij die ook in de handf Is het inderdaad zo, dat de afkon diging van een prijsmaatregel, plus het toezicht door een toch niet be paald groot controle-apparaat vol doende is om de prijsontwikkeling in een betreffende bedrijfstak volledig te beheersen f Ten einde na te gaan in hoeverre de minister reden heeft tot tevreden- held, hebben wij in een aantal steden een steekproef gehouden: Arnhem, i Enschede. Groningen. Den Haag, Hilversum, Leiden. Rotterdam en Utrecht. Onze indruk is, dat de prijs maatregelen in het algemeen gespro ken effect sorteren, op enkele na die niet of nauwelijks te hanteren z(jn. Er wordt evenwel ook geprofiteerd van de flinke mazen in het controle rend apparaat. De controle zal dan ook geen moment moeten verslappen, wil zich niet een sneeuwbal-reactie voordoen, zoals met de decernber- prijsverhogingen het geval was. Bejaardenoorden Allereerst tie moeilijk te hanteren prijsmaatregelen. Voorbeelden daar van zijn die voor de bejaardenoorden en tandtechnische werkstukken. De bejaardenoorden mogen hooguit 4 procent meer rekenen dan op 1 okto ber. In Arnhem werden echter ver hogingen geconstateerd van 4 tot 16 procent. In Enschede gingen eenper soonskamer-prijzen omhoog van f 220 tot f 240. van f 215 tot f 232,50, twee persoonskamers van f 440 tot f 480 en van f 425 tot f 455. Verpleegprijzen per dag stegen van f 15 naar f 18,75 en van 16.50 tot f 19,15. In een be jaardencentrum bij Den Haag kwam de rekening per maand van f260 op f 330 voor een eenpersoonskamer en van f 400 op f 510 voor een tweeper soonskamer. In Hilversum hoorden wij dat bejaarden gedreigd waren met uitzetting uit een tehuis, als zij niet voetstoots de fors verhoogde prijs betaalden. Ondoenlijk Met name in Rotterdam en Utrecht vernamen wij, dat de diensten van sociale zaken er nog wel eens iets aan kunnen doen om de prijzen in toom te houden. Maar het is in het algemeen vrijwel ondoenlijk het op de 4 procent van de minister te hou den. Een ingewijde in Den Haag vertel de, dat de tarieven van bejaarden oorden en verpleeghuizen door elkaar genomen zeker 15 procent hoger lig gen dan in 1963, en dat men die 15 procent ook hard nodig heeft in ver band met de gestegen loonkosten en andere verhoogde exploitatielasten. Het zou daarom ook zUn, dat de economische controledienst de be jaardenoorden en verpleeghuizen meestal maar ongemoeid laat en vrij wel uitsluitend aandacht schenkt aan de tariefstij gingen van zogenaamde serviceflats voor bejaarden. Wat in dat geval echter zou inhouden, dat de prijsmaatregel zinloos is en alleen al terwille van het prestige van de minister op de kortst mogelijke ter mijn zou moeten worden herzien. Tandwerkstukken Even weinig toepassingsmogelijk heid schijnt de prijsmaatregel voor tandtechnische werkstukken te heb ben. De werkstukken mogen niet meer, dan 4 procent duurder zijn dan op 31 december, maar bijvoorbeeld in Enschede en Leiden hadden wij de ervaring dat de klant respectievelijk 8 en 20 procent meer moest betalen. In het ene geval was de tandtech- nicus 4 procent duurder uit bij zijn leverancier, en zette hij daar nog eens 4 procent op. In het andere ge val was het de tandarts, die de 4 pro cent waaraan het tandtechnisch la boratorium zich noodgedwongen hield, verhoogde tot 20 procent, met als redenering dat hij niet onder de prijsmaatregel viel. In de steden waar wij onze steek proef hielden, bleek men zich rede lijk aan de maximum-verhoging van 4 procent op het onderhoud van kan toormachines te houden. De voor het dagelijks levensonderhoud belangrijke prijsmaatregelen voor brood en melk en melkprodukten worden vrijwel zonder uitzondering goed nageleefd. Anders is het met een aantal prijs- voorschriften van secundair belang, zoals die voor frisdranken, patates- frites, rijwielstallingen en glazen wassen. en afspraken tussen minis ter en bedrijfsleven, zoals over de ta neven van autorijles, de prijs van bier enz. 0 Slot pag. 2 Advertentie BEEKSTRAAT 173 HOOFTSTRAAT 88 De eerste boring naar olie of aard gas van de N.A.M. op het Stenne- piank op Terschelling is mislukt. Men is in het zelfde gat een nieuwe boring begonnen, die echter in zuid waartse richting wordt voortgezét. Naar wij vernemen is de localie in Den Hoorn niet prijsgegeven. Wan neer evenwel ook de nieuwe boring mislukt (men schat dat men dit over ongeveer acht weken kan weten) zul len op Terschelling voorlopig geen verdere boorproeven worden ge nomen. WEINIG VERANDERING Blijkens het weerbericht, dat het KNMI. om 10 uur verstrekte, ligt ons 'land in een overgangsgebied tus sen winterkoude (zeer strenge vorst» en zachter weer (in Frankrijk 10 gra den). In deze toestand komt niet veel veranderinp. Voor de komende- nacht wordt lichte tot matige vorst verwacht en voor morgenmiddag over het algemen temperaturen en kele graden boven het vriespunt. De wolkenzone, die boven ons land nog voorkomt, neemt in omvang gelei delijk af. ZONDAG 16 FEBRUARI Zon op: 07.56 uur; onder: 17.54 u. Maan op: 09.35 uur: onder: 21.31 u. Hoogwater in Katwijk: 5.18 cn 17.28 uur. Laagwater: 1.03 uur en 13.25 uur. MAANDAG 17 FEBRUARI Zon op: 07.54; onder: 17.56 uur Maan op: 09 54. onder: 22 50 uur Hoogwater: 5.55 en 18.10 uur. Laagwater: 1.38 en 14.03 uur. Britse commandant is vervangen (Van onze Londense correspondent) In Londen wacht men bezorgd en gespannen de verdere ont-1 wikkeling op Cyprus af. De een- trale figuur in de moeilijke on- derhandelingen met president Makarios is op het ogenblik de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken George Ball die zijn terugkeer naar Londen heeft uitgesteld, omdat de crisis j een hoogtepunt heeft bereikt. Balls pogingen om overeen stemming te krijgen over de in ternationale politiemacht voor Cyprus zijn mislukt. Makarios schijnt op alle hem door de Brit ten en Amerikanen gestelde po sitieve vragen een ontwijkend antwoord te hebben gegeven. Hij wenst geen NAVO-macht Wel wil hij het conflict voor de Veiligheidsraad brengen. In Londen bestaat de indruk, dat hij niet langer in staat is gezag uit te oefenen over de Grieks- Cypri sche gemeenschap. Of juister: In Russisch Lapland worden jaarlijks rendier-races gehouden. Enige spannen in actie tijdens de race van dit jaar. hij zou volkomen onder invloed staan van de Grieks-Cyprische extremisten, geleid door EOKA- terroristen. De Turkse minister van Verbin dingen, Alpiskender, heeft gisteren meegedeeld, dat bij Iskanderoen, 160 km van Cyprus, Turkse vloot- strjjdkrachten zjjn samengetrokken. Er zouden levensmiddelen naar Turkse Cyprioten worden gebracht, aldus de minister. De voornaamste kade van Iskanderoen zou onder be heer van de Turkse marine zijn ge steld, hetgeen in feite betekent, dat deze haven door de burgerscheep vaart is ontruimd. Voorts zou een in het district Iskanderoen gelegen le gerdivisie alarmposten hebben be trokken. In Londen verkeert men nog in het onzekere, waarom de comman dant van de Britse strijdkrachten op Cyprus, generaal-majoor Deeter Young, plotseling is afgelost en ver vangen door generaal-majoor Car ver. Is hij te kort geschoten of heeft hij zelf verzocht vervangen te worden omdat hij te weinig vrijheid van handelen zou hebben? De gene raal had namelijk niet de bevoegd heid de militair optredende Cypri sche burgers te ontwapenen. In Londen geloven sommigen dat de Grieks-Cyprische leden van de re gering op Cyprus persoonlijk een rol hebben gespeeld bij de jongste ope raties van de ondergrondse strijd krachten. Uit van het hoofdkwartier van ge neraal Young ontvangen rapporten zou gebleken zijn dat, wie er ook sinds Kerstmis bij enig incident het eerste schot gelost moge hebben, de Grieks-Cyprioten altijd in staat wa ren een goed georganiseerd massaal offensief te beginnen tegen de ge woonlijk slecht bewapende Turkse Cyprioten, die bovendien altijd verre in de minderheid bleven. Omdat generaal Young niemand mocht ontwapenen werd zijn vredes taak steeds moeilijker. De gebeurte nissen in Limassol gaven voor hem waarschijnlijk de doorslag om heen te gaan. De Britse regering heeft inmiddels tegenover generaal Young haar be wondering uitgesproken voor de ma nier waarop hij zijn moeilijke taak heeft verricht en hem medege deeld, dat het trouwens altijd in de bedoeling heeft gelegen een tweede generaal naar Cyprus te sturen in verband met het plan voor de oprich ting van een internationale strijd macht zodat generaal Young zich thans kan toeleggen op de evacuatie van Engelse vrouwen en kinderen naar de Britse bases. I De NASA, het Amerikaanse I bureau voor lucht- en ruimte vaart, heeft bekendgemaakt dat de lancering van de Ranger-VII die voor het eind van deze maand zou geschieden, voor on bepaalde tijd is uitgesteld. Het uitstel is veroorzaakt door het falen van de televisie-camera's van de Ranger-VI. De NASA wil grondig onderzoeken waardoor deze camera's op het laatste ogenblik dienst wei gerden. De zes televisie-apparaten die in de Ranger-VI waren gemon teerd. zijn voor onderzoek naar de fabrikant gezonden. B. en W. van Noordwijk heb ben aan een incasseerder van de gemeentebedrijven ontslag aan gezegd, omdat hij op principiële gronden weigerde zich te laten doorlichten bij het bevolkings onderzoek op t.b.c. Het ontslag gaat per 1 mei a.s. in. In het bijzonder de wethouder van personeelszaken, de heer P. den Otter (PvdA) heeft zich met de zaak tegen deze ambtenaar, die als zeer nauwgezet en plichtsgetrouw bekend staat, bezig gehouden. Voor zover bekend is het de eerste maal, dat een Noordwyks college een der gelijke harde maatregel neemt te gen een van de ambtenaren, die eerbied vraagt voor zijn overtui ging. Ook in het vorig college van B. en W. was over het niet-deelnemen van de incasseerder aan het bevolkings onderzoek gesproken, doch toen zijn geen maatregelen getroffen. Het ontslag is gebaseerd op een arti kel in het ambtenarenreglement, dat aan de ambtenaren de plicht oplegt zich periodiek te laten door lichten. Deze bepaling zou eerst na het indiensttreden van de betrok ken incasseerder in het reglement zijn opgenomen. Het is nog niet bekend of de betrok ken ambtenaar tegen dit ontslag, waarbij de gewetensvrijheid in het geding is, in beroep zal gaan by het Ambtenarengerecht. Prins Bern hard voor Britse t.v.: Prins Bernhard heeft in een gesprek met een verslaggever van de Britse onafhankelijke televisie, dat gister avond is uitgezonden, gezegd, dat hij nooit rooms-katholiek is ge weest en er geen behoefte aan ge voelt het te worden. „Ik ga er ten volle mee akkoord, dat mtfn doch ter Irene rooms-katholiek is ge worden, want ik heb een groot respect voor dat geloof. Maar ik ben toevallig protestant en zal wel als zodanig sterven." De Prins zei naar aanleiding van geruchten over een gesprek met Franco: „Ik heb nooit van mijn leven generaal Franco ontmoet. Ik zou ver buiten mijn boekje gaan als ik op eigen houtje stappen op politiek terrein ging doen. Ik heb dat nooit gedaan en zal het ook nooit doen. Daar heeft nooit twij fel over bestaan". Prinses Irene haalde gisteren twee toekomstige schoonzuster af, die op Schiphol arriveerden* De Prinses met haar gasten, de 28-jarige Prinses Cecile (mid* den) en de 35-jarige Prinses Marie Frangoise (rechts) die ge* huwd is met de Prins van Lob kowicz. De regering van Haïti heeft gis teren bekendgemaakt, dat zij de over eenkomst met de Jezuïeten voor de toelating van missionarissen van deze orde heeft opgezegd. Het akkoord da teerde van november 1958. Zoals ge meld zijn onlangs 18 Canadese Jezuïe ten uit Haïti gewezen, omdat zij de binnenlandse vrede en de territoriale onschendbaarheid van het land zouden bedreigen. (Van onze Haarlemse correspondent) De 67-jarige bewoonster H. Bos man. van het hofje Van Heythuy- zen aan de Kleine Houtweg in Haar lem, is gisteravond in de Maria Stichting overleden aan brandwon den die zU 's ochtends had opgelopen. Vermoedelijk is zij met haar kle ding in aanraking gekomen met de vlam van een gaskomfoor. De vrouw heeft dit aanvankelijk niet gemerkt en is in een rietenstoel in haar wo ning gaan zitten. Hier heeft het vuur zich echter uitgebreid. Toen de vrouw, die slecht ter been was, bemerkte, dat haar kleren in brand stonden, heeft ze zich op de grond geworpen om zo te trachten de vlammen te doven. Zij werd ge vonden door een 49-jarige melkhan delaar. Deze heeft onmiddellijk het vuur geblust, waarbij hy hulp kreeg van een buurman van de vrouw. In de kamer was brand ontstaan. Deze is met een emmer water geblust. ant Z( half basse' (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) j en een bUvoegsel iüf President Johnson van de Ver enigde Staten heeft vandaag in een tafelrede in St.-Louis (Mis souri) gewaarschuwd dat de disputen tussen de bondgenoten en vrienden van de VS „de sa menwerking in de vrije wereld kunnen verzwakken" en dat de j communisten daar gebruik van kunpen maken. „De vrijheid bloeit door eeriyke ge sprekken over eerUjke verschillen. Zowel thuis als in het buitenland verwelkomen wy zulke gesprekken. Maar hier zomin als in het buiten land bestaat behoefte aan verdraaide argumenten die aan de goede naam van ons land afbreuk zouden doen Het Amerikaanse volk heeft weinig sympathie voor diegenen in het bui tenland. die politieke winst willen be halen uit het ongegronde veroordelen van de Verenigde Staten, en zal deze taktiek evenzeer verwerpen wanneer deze in het land zelf gebruikt wordt". De president sprak aan een diner ter gelegenheid van de 200-ste ver- Jaardag van de stichting van de stad St.-Louis door de Fransen Hij noem de met name Cyprus. Maleisië. Afrika Kasjmier en het Midden-Oosten als gebieden waarin de samenwerking van de vrye wereld door geschillen wordt verzwakt. „Het is in ons be lang, niet alleen als wereldmacht maar als strijder voor de vrede, ge duldig met onze vrienden te werken aan de rechtvaardige oplossing voor elk van deze geschillen, daar waar wy hulp kunnen bieden, wy hebben deze twisten niet geschapen, maar we kunnen en moeten helpen er een eind aan te maken", aldus Johnson. Uit het Leidsch Dagblad van 15 February 1864: De lessen aan de in dustrie- en handelschool te Enschede, die den llden January geopend werden, worden onafgebroken voort gezet. Naar wij vernemen, voldoet de inrigting van het gebouw in de hoofdzalen zeer goed enlaat het onderwijs en de handhaving der orde niets te w&nschen over. Uit Darmstadt wordt be- rigtdat de schulden der Hofhouding aldaar ongeveer 1.300.000 florijnen bedragen. J het dekken van welke som J van den Landdag gevraagd a wordt.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1