Regering geeft op kritiek maar magere antwoorden Spoedig S.E.R.-advies over optrekking A.O.W. Veel bleef ongezegd: „Soestdijks geheim lekker en gezond Zeg het met bloemen Terechtwijzing voor ambassadeur Madrid Verlovingsdebat in Tweede Kanier Minister Veldkamp in Senaat 14 februari Na interview Prinses Brand bij omschakeling oj) aardgas Hongersnood in India Massaproces in Marokko f oorspel kleine Ministerieel overleg met middenstand Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 12 februari 1964 Derde blad no. 31185 (Van onze parlementaire redacteur» Algemene instemming heeft de regering gisteren gekregen voor haar beslissing het huwelijk tussen Prinses Irene en Prins Carlos niet door de Staten-Generaal te laten goedkeuren. De motieven, die de regering voor deze beslissing aanvoerde de politieke ambities van Prins Carlos, de vestiging in het buitenland van het paar en de wens van Prinses Irene waren voor alle partijen in de Kamer acceptabel. en slechts aangedrongen op een meer open communicatie, de socialist dr. Vondeling meende, dat de Neder landse hoofdredacteuren de afgelo pen dagen wel gedacht moeten heb ben: „Zie ginds komt de nieuws- stroom uit Spanje weer aan". De re gering heeft in binnen en buitenland een figuur geslagen. „Wat een land waar dat allemaal maar kan", zei dr. Vondeling met Wim Kan. Mr. Geert- se ma (V.V.D.) was van mening, dat de regeling van de voorlichting chaos in moeilijke omstandigheden tot een zekerheid maakt. Hij meende, dat de hele voorlichting van het Koninklijk Huis onder verantwoordelijkheid van de minister-president zou moeten vallen en dat geen functionaris van het hof rechtstreeks berichten zou mogen doorgeven. De heer Smallen- broek (A.R.P.) pleitte voor een soort gelijke oplossing. Hij had het verloop onbegrijpelijk gevonden Mr. Beer- nink (C.H.U.) wilde desnoods wel de benoeming van een staatssecretaris voor de voorlichting indien reor ganisatie van de Rijksvoorlichtings dienst dat wenselijk zou maken. De pacifist Lankhorst voorspelde de re gering dat de onthullingen straks wel weer zullen staan in buitenlandse bladen als „Der Spiegel". De G.V.P.- er Jongeling tenslotte noemde de voorlichting „erbarmelijk". Trieste zaak Het antwoord van de regering op j deze kritiek viel eigenlijk alleen bij drs. Schmelzer in goede aarde. Hij waardeerde het open standpunt van de regering inzake de verbetering van de voorlichting. Mr. Geertsema vond, dat niet alleen de coördinatie van de secretariaten maar de hele voorlichting met de Koningin be sproken zou moeten worden. Verbe tering van de voorlichting is het enige wat deze min of meer trieste zaak ons kan opleveren, zo zei hij. De andere woordvoerders namen zolder veel enthousiasme genoegen met de toezegging van mr. Marijnen, dat hü z^jn ideeën over de voorlich- 1 ting over het Koninklijk Huis in de i memorie van toelichting op de eerst komende begroting van Algemene Zaken zal uiteenzetten. De boerenleider Harmsen zocht zijn kracht ditmaal in een reeks op vallende en deels insinuerende vra gen over geloofsovertuigingen van andere leden van het Koninklijk huis en een „afkoop" van de troonrech- ten van Prinses Irene vragen, I die premier Marijnen stuk voor stuk ontkennend beantwoordde. Namens de P.S.P. zei de heer Lankhorst dat de vraag „of de mo narchie nog wel in deze tyd past" nieuw- leven is ingeblazen en zich in ernstige mate aan ons heeft opge drongen. De vrijheid van de per- J sonen, die de monarchie vormen noemde h(j daarbij „niet de onbe langrijkste aanleiding". De communist Bakker tenslotte i wenste de Prinses veel geluk ln haar persoonlijke leven. „Het volk heeft wel andere dingen aan het hoofd: lonen en prijzen. Laat het volk daar om overgaan tot de orde van de dag". Het was een geestigheid, die het bij de regering, de Kamer en de j vele tientallen belangstellenden wel deed. Vele stakingen in Italië Er ging gisteren een nieuwe golf van stakingen door Italië. Ongeveer 200.000 arbeiders van chemische be drijven hebben voor 48 uur het werk neergelegd. Dit is hun tweede staking in deze maand. Artiesten, die voor radio en televisie optreden, hebben dit, met ingang van gisteren, I gedurende 24 uur niet gedaan, even min als het technische personeel. Voorts zullen zij op 17 dezer een 1 angzaam-aan-actle voeren. Tenslot te zetten de aan ziekenhuizen ver bonden dokters en vroedvrouwen en de apothekers hun drie dagen gele den begonnen staking voort. 20 cent per Geen vakantie toeslag voor bejaarden (Van onze parlementaire redactie» Het advies van de S.E.R. over de optrekking van A.O.W. en Carlisme In zijn toelichting op de beslis- sing zei premier Marijnen, dat de regering de drie motieven als een geheel beschouwt. De wens van de Prinses alleen zou niet vol doende zijn geweest ook om dat bij niet goedkeuring van het huwelijk de kinderen uit dit huwe lijk van de Troon uitgesloten zijn. Mr. Marijnen wilde niet afdingen op het goede recht van de Prins van Bourbon om zijn politieke ambities en levensroeping te volgen, maar, zo, zei hij, het zou bepaald onmogelijk zijn als een gemaal van een Koningin zich deze ambities tot taak zou heb ben gesteld". Advertentie 2 VALENTIJNDAG dag der vriendschap cnbestel Hjdigl Financieel bestel der waterschappen Nu nog onzekerheid bestaat over de grondslagen, waarop de oplossing van de financiële moeilijkheden van de waterschappen zal moeten worden gebaseerd. Is hier mogelijk algemene voorlopige herzieningen terzake te treffen. Dit is het standpunt van mr. J. van Aartsen minister van Verkeer en Waterstaat, neergelegd in zijn ant woord op de schriftelijke vragen over het financieel bestel der waterschap pen. welke vragen afkomstig waren van het Tweede-Kamerlid P. Bode (CHU). In zijn antwoord stelt minister Van Aartsen o m. waardering te hebben voor de wijze, waarop in een nota van het bestuur van de Unie van Water schapsbonden het onderhavige vraag stuk wordt behandeld. De bewindsman vraagt er begrip voor dat hij alvorens zich een de finitief oordeel over deze aangelegen heid te vormen eerst de conse quenties van dit „ingrijpende" voor stel zo nauwkeurig mogelijk moet overzien. De oppositieleider dr. Vonde ling,aan het woord in de Tweede Kamer. De minister-president ivees de Kamer er met nadruk op de mo tieven als precedenten te be schouwen. Bij iedere situatie moet opnieuw worden beslist, zo zette hij uiteen. De Kamer heeft zich gisteren maar zeer terloops beziggehouden met de drie motieven van de regering. Veel meer aandacht besteedde zij aan het beleid van de regering, voor dat de verloving in Nederland bekend werd gemaakt. Veel kritiek en vra gen kreeg de regering daarover te horen maar de antwoorden waren mager. Omdat vele onderwerpen ble ken te behoren tot de .geheimen van Soestdijk" waarover de regering om constitutionele redenen nu een maal niets mag vertellen. Ook de Tweede Kamer is dus maar weinig aan de weet gekomen over de myste ries. die Nederland de vorige week zo druk bezig hielden. Met name over de geheimzinnige reis van het koninklijk paar naar Parijs heeft de regering niets willen loslaten, hoe wel de liberale woordvoerder mr. Geertsema hier uitdrukkelijk naar openheid vroeg omdat juist deze reis een constitutionele crisis deed vre zen. De mededeling, dat de reis naar Parijs een particulier karakter had terwijl de koninklijke standaard de hele dag boven 't paleis bleef waaien, achtte mr. Geertsema ontoelaat baar. Toen de regering het antwoord schuldig bleef heeft de Kamer het punt niet meer ter sprake gebracht. in ysterie Een tweede mysterie het tijde lijk afspringen van de verloving is evenmin opgelost. De regering heeft nogmaals het uitoefenen van enige politieke druk ontkend en ver wees dit onderwerp naar de parti culiere sfeer, waarover men van de regering geen mededelingen kan ver wachten. De oorzaken van de moei lijkheden zjjn niet van politieke aard zo luidde het korte antwoord van mr. Marijnen. Over een vorig Jaar afgelegd be zoek van Prinses Irene aan de Paus zei mr. Marijnen. dat de Nederland se ambassadeur in Vaticaanstad van een dergelijk bezoek niets wist. Mej. De Andrade noemde mr. Marijnen een vriendin van Prinses Irene, die verder geen mandaat heeft. De da tum van de geloofsovergang is aan de regering wel bekend zo bleek uit het antwoord van mr. Marijnen. maar mag tor wille van het goede verkeer tussen staatshoofd en kabinet binnen de Kroon, zei de minister president niet bekend gemaakt worden. Wel onthulde de premier, dat Prinses Irene na lange overwe ging in december het besluit heeft genomen over te gaan tot het rooms- katholieke geloof en dat kort daarna de overgang heeft plaatsgehad. De voorlichting van het koninklijk huis noemde nu'. Marijnen een precaire zaak. Hij handhaafde zijn waarde ring voor het werk van de rijks voor - lichtingdienst tijdens de afgelopen dagen maar bleek wel voor een ver andering te voelen: o.a. meer coördi natie tussen de verschillende secre tariaten van het koninklijk huis een onderwerp, waarover reeds met de Koningin is gesproken. Had de fractieleider van de K.V.P. Schmelzer zich nog wat ingehouden Over d e politieke ambities van Prins Carlos en zijn relaties met de Carlisten is de Kamer opvallend zwijgzaam geweest Hoewel kritiek op de verhoudingen in Spanje meer dan eens duidelijk doorklonk was het toch eigenlijk alleen de socialist dr. Vondeling, die de regering duidelijk waarschuwde voor het Carlisme. Hij vond. dat de regering er voor moest zorgen dat het Huis van Oranje en het kabinet geen werktuigen moes ten worden voor de politieke strijd ln Spanje. De regering mag niet aan de hand van het Carlisme lopen, zei hij. Dr. Vondeling was trouwens in het gehele debat de meest geprononceer de spreker. Hij besteedde veel aan dacht aan de relaties tussen het koninklijk huis en de premier, die volgens hem alles moest weten van gebeurtenissen aan het hof met staatsrechtelijke en politieke kanten. Ook kwam hy terug op zijn vraag van vorige week of het afspringen van de verloving het gevolg was geweest van politieke druk. Mr. Ma rijnen ontkende nogmaals elke druk, maar dat vond de oppositieleider juist zeer laakbaar. In zijn gedach- tengang zou de regering er zeer goed aan gedaan hebben druk uit te oefe nen door de Prinses en de Prins via mr. Van der Hoeven te wijzen op de consequenties van een huwelijk. Opmerkelijk Een opmerkelijk geluid lieten dit maal de kleine partijen in de Kamer horen. Dat de S.G.P.-er Van Dis alle reformatorische en oragistische re gisters zou opentrekken lag in de lijn. Hy deed het overigens met over tuiging en liet duidelijk blijken steeds te blijven hopen op een „be kering". Ook een soortgelijk betoog van de G.P.V.-er Jongeling was vol gens de verwachtingen. Maar deze spreker voegde er een paar steken onder water aan toe aan „het vorstenhuis dat al heel lang nergens meer aan de regering is". Ik weet van de prins geen kwaad, zei de heer Jongeling, wel van de Carlistische beweging. (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft de Nederlandse ambassadeur ln Madrid, jhr. mr. VV. E. van Panhuys, een ernstige terecht, wijzing toegediend vanwege zijn op treden in verband met het interview van Prinses Irene. Terugroeping acht de regering niet nodig temeer daar de ambassadeur volgend jaar met pensioen gaat, zo deelde premier Marijnen gisteravond in de Tweede Kamer mee. Mr. Marijnen zei, dat onze ambas sadeur zich niet bevoegd had mogen achten om te beoordelen of een lid van het Koninklijk Huis zich over de interne zaken van een ander land mag uitlaten.. Vooral niet als het gaat om een land waarvan de inter ne structuur in brede lagen van ons volk en ook door het kabinet wordt afgekeurd. De socialistische fractieleider dr. Vondeling, die gisteren tijdens het debat naar aanleiding van de ver loving van Prinses Irene felle kritiek op de ambassadeur had laten horen, wenste een terugroeping op staande voet. Een goede ambassadeur in Madrid zal ln de naaste toekomst meer dan ooit nodig zijn, zo zei hij. Na het antwoord van de minister president richtte dr. Vondeling ccn dringend verzoek tot de regering om de knoop alsnog door te hakken in het belang van het land. Ook de PSP-er Lankhorst uitte scherpe kritiek op het optreden van de ambassadeur. Hij meende dat in het interview enigszins de opvattin gen van Prins Carlos werden geuit en dat gezwegen was over de poli tieke terreur. (Van onze Hilversumee correspondent) Bij ombouwwerkzaamheden voor de overschakeling van stadsgas op aardgas heeft zich een ongeluk voor gedaan Toen een monteur van een om bouwbedrijf in een woning in Hilversum bezig was de hoofdkraan te vervangen, kwam de bewoonster, niet wetend dat er op dat moment gas uit de leiding stroomde, hem met een brandende kaars bijlichten. Er ontstond een explosie, die gepaard ging met een hevige steekvlam, waar door de monteur, de 25-jarige H. Uitslag, brandwonden aan het ge zicht en aan een arm opliep. Evenlater. na het arriveren van de brandweer kreeg ook de brand meester W. Knopper brandwonden aan het gelaat, toen hij de op een kier staande kelderdeur opende en de vlammen hem tegemoet sloegen. Desondanks heeft hij, nadat het inmiddels ook in de hal van de wo ning woedende vuur met behulp van een nevelstraal was gedoofd, nog een minuut of zeven met zyn 'hand de opening in de gasleiding dichtgehou den. totdat personeel van 't gemeen telijk energiebedrijf arriveerde om een stop aan te brengen. Zelfmoord neger na mishandeling? Een advocaat. Vernon Berrange, die de belangen vertegenwoordigde van de weduwe van een neger die i zich in zyn cel ophing heeft zich gisteren in Pretoria tijdens het voor onderzoek naar de doodsoorzaak te ruggetrokken. Hij deed dit omdat de bewijzen waarop hy zijn be schuldiging van foltering van de ne ger tijdens diens verblijf in de ge vangenis baseerde, door de rechter niet waren toegelaten. De neger. Ngudle genaamd, die in september Ji. in zijn cel dood werd aangetroffen als gevolg van ophan ging. zat gevangen op grond van de wet die een hechtenis van negentig dagen zonder voorafgaand proces toestaat. Berrange wilde bewijzen dat de politie een „bruut stelsel van mishandeling" toepast en dat Ngud le zich van het leven beroofde na mishandeld te zijn. Als gevolg van een mislukken van de oogst hebben bijna 2,5 miljoen be woners van een uitgestrekt gebied in de Indiase staat Radjastan van hon ger te lijden, zo heeft de minister van Landbouw, dr. Ram Soebhag Singh, gisteren in het parlement m Nieuw Delhi bekendgemaakt. In de aangrenzende Pendsjaab bestaat in 640 dorpen een tekort aan voedsel. A.W.W. tot een sociaal mini- Bart*ls begrepen, dat de heer Queri- murn. zal aan het eind van deze maand gereed zijn. Zo spoedig mogelijk daarna zal de regering overeenkomstig de toezeg ging in de Troonrede wets voorstellen uitwerken en bij de Staten-Generaal aanhangig maken. Dit zei minister Veld kamp gisteren bij de behande ling van de begroting van So ciale Zaken in de Eerste Kamer. De loongrens in de ziektewet zal komen te vervallen. In het wetsvoor stel tot wijziging van de ziektewet is dit voorgesteld. Binnenkort zal een wetsontwerp worden ingediend om ook in de werkloosheidswet de loon grens te schrappeiK- Een vakantietoeslag voor bejaar den zit er voorlopig niet in, zo maak te minister Veldkamp nog eens dui delijk. Het belang van een dergelijke toeslag kan volgens hem niet opwe gen tegen dat van de Invoering van een sociaal minimum voor AOW en AWW. Het ls opmerkelijk, dat het Cen traal Planbureau nog steeds niet klaar Ls met zyn studie over winst deling. hoewel toch reeds op 28 ok tober 1958 om deze studie is ge vraagd. De minister zal andermaal op spoed aandringen. P.b.o. Tezamen met de minister zal de staatssecretaris voor PBO, dr. De Meijer, een advies vragen aan de SER voor het oplappen van „het schip van de p.b.o., dat een paar lelyke deuken heeft opgelopen, die de aantrekkelijkheid bepaald niet heb ben verhoogd". „Het schip, aldus dr. De Meijer, „vaart 13 jaar, de snelheid is door aangroei en andere manke menten aanzienlijk verminderd, en het schip ls aan een goede dokbeurt toe". De gedachte van de heer Van Wingerden (PvdA) om een sanctie te stellen op het niet nakomen van de verplichting ondernemingsraden in het leven te roepen, werd door de heer De Meijer verworpen. Bij de methode, die de staatssecretaris hul digt, nl. een natuurlijke vorm van samenwerking tussen de bedrljfsge- noten te bevorderen, past een der gelijke gedachte niet. althans niet wat de kleine en middelgrote onder nemingen betreft. Aan de suggestie van de heer Kloos (PvdA), nader kennis te ne men van het Zweedse arbeidsmarkt beleid. zal de heer De Meijer vol doen. Ter bestrijding van het euvel van de koppelbazen staat een wets voorstel op stapel, deelde de staats secretaris mee. Dr. Bartels, de staats secretaris voor Volksgezondheid, bleef bij zijn standpunt, dat geboor teregeling een zaak is. die thuis hoort bij de echtgenoten zelf. Roken Uit het betoog van prof. Querido (PvdA) van vorige week had dr. In de Trevèszaal werden gis termiddag de leden van het ka binet aan Don Carlos en diens familie voorgesteld in bijzijn van de Nederlandse Koninklijke fa milie. Van links naar rechts Prins Xavier. Prins Bernhard. Prinses Magdalena. Koningin Juliana. Prinses Irene en Don Carlos tijdens de receptie. I do hoge indirecte belasting op scha delijke produkten in het algemeen afwijst. Dr. Bartels niet, want die acht het een taak is het belang van de volksgezondheid de consumptie van sigaretten terug te dringen, ook door belastingheffing De begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid werd zonder hoof delijke stemming aanvaard, met aantekening dat mevrouw Van Om meren-Averink (CPN) en de heren Van der Spek en Van Pelt (PSP) geacht wensten te worden tegen te hebben gestemd. De begroting van het. Staatsmuntbedryf ging zonder discussie onder de hamer door. Volgende week dinsdag behandelt de Eerste Kamer de begroting van al gemene zaken. Dan zou bijvoor beeld de Rijksvoorlichtingsdienst weer eens ter sprake kunnen komen. In de hoofdstad van Marokko staan 102 mensen terecht, die be schuldigd worden van samenzwering om de monarchie in Marokko omver te werpen. Volgens een verklaring voor de rechtbank zou een vrouw vorig jaar juli moordenaars de weg gewezen moeten hebben naar de slaapkamer van koning Hassan. De 102 verdachten, onder wie de verzetsleider Mohamed Obasri. wer den enkele dagen voordat de samen zwering ten uitvoer zou worden ge bracht, gearresteerd door leden van de veiligheidsdienst, die gewaar schuwd was door de commandant van de koninklijke lijfwacht van wiens medewerking de samenzweer ders zich hadden willen verzekeren. De leiders van het komplot zouden leden van de Nationale Unie van Volkskrachten, een socialistische op positiepartij, zijn. von een De heer H. H. Lamb van het Britse Weerkundig Instituut heeft gewaarschuwd dat het koude weer van de afgelopen twee winters wel eens een teken zou kunnen zijn van een teruggang in het klimaat over een lange periode. In een artikel in het jongste nummer van het tijdschrift dis covery" zegt hij, dat het weer een cyclus van 800 jaar heeft, die zijn hoogtepunt waarschijnlijk omstreeks het jaar 1900 bereikte. Indien dat zo is kunnen ivij nu steeds kouder weer verwachten tot wij omtrent de 24ste eeuw een „kleine ijstijd" bereiken. De schrijver wijst er op dat het weer na de twaalfde eeuw achteruit ging tot omstreeks de zestiende eeuw toen het dieptepunt werd bereikt. „Toen bevond het groot ste deel van Europa zich in de greep van strenge winters en natte, zeer slechte zomers. Dit duurde 150 jaar, maar aan het einde van de zeventiende eeuw begon het weer geleidelijk aan beter te worden. De warme perio de vond haar hoogtepunt in de schitterende eerste vier decennia van deze eeuw. Indien de strenge winter van 1962-'63 een aanwij zing is voor de dingen die komen gaan, aldus de heer Lamb, dan is deze karakteristiek voor onze toe komstige „kleine ijstijd". Over de prijzen (Van onze Haagse correspondent) De minister van Economische Za ken heeft de centrale middenstands organisaties beloofd, dat hy nader overleg zal plegen met de midden stand voordat hij maatregelen tegen de indlv. verticale prijsbinding gaat nemen. De middenstandsorganisaties rekenen er dan ook op. dat minister Andriessen vandaag in de Tweede Kamer nog geen nadere mededelin gen zal doen over de stappen die hij tegen de individuele verticale prijs binding in bepaalde bedrijfstakken gesuggereerd waren elektrotechnische en kosmetische artikelen denkt te nemen. De middenstand heeft met de mi nister overleg gepleegd over het prijsbeleid. De bewindsman heeft toegezegd dat hi) zoveel mogelijk overleg zal plegen over de toepassing van de prijspolitiek.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5