Scaliger en Perizonius: Leidse historici van grote betekenis Warme waardering en grote hulde bij begrafenis prof. dr. S. Bok DRIE DODEN DIES-REDE PROF. DR. W. DEN BOER Kampioenen van chronologieën niet-exat historisch kennen Leidse jongeren in contact met jeugd uit de bollenstreek Dr. N. J. Poulis benoemd tot buitengewoon Leids hoogleraar Dr. L. D. Brongersma benoemd tot buitengewoon hoogleraar Voorbeeld en stimulans Bomaanslagen in Saigon Tweede fase kippenoorlog LEID8CIV DAGBLAD MAANDAO FEBRUARI 1004 De dies-viering van de Leidse Universiteit is zaterdag besloten I met de gebruikelijke rede van de rector magnificus, prof. dr. W. I den Boer, die voor een groot aantal cives en oudalumni van de Universiteit sprak in de Stadsgehoorzaal. Hij had voor zijn rede een wel bij uitstek passend onderwerp gevonden in de betekenis van de Leidse geleerde Scalinger en Perizonius voor de weten schap, in het bijzonder de wetenschap der geschiedenis. Beide ge leerden hebben, aldus prof. Den Boer, methoden ontwikkeld voor het uitbouwen van onze kennis, die ook thans nog de aandacht waard zijn. Scaliger legde de grondslag voor de moderne chrono logie en daarmee voor de moderne beoefening der historie. Perizo nius wierp zich een eeuw later op als kampioen voor het niet-exacte historische kennen en de beoefening van de eigentijdse geschiede nis. Belangstelling; voor ,:a4erïndï we «a-Mu**-- O o ling, die de geschiedenis en de ge schiedschrijving zelf tot onderwerp heeft, heeft Perizonius' ereplaats In de geschiedenis der historiografie bepaald. andere volken Scaliger. beroemd door zyn geleer de uitgaven, commentaren en reken kundige studieën. kwam in 1593 naar Leiden. De bedoeling van Curatoren HU distantieert zich zowel van hen, die blindelings vrywel alles ge- van mie" studenten te trekken uit die gebieden waar de reformatie had overwonnen. Juist 100 jaar later in 1693 kwam Perizonius. hoog leraar te FYaneker naar Leiden. Scaliger legde de grondslag voor de moderne chronologie en daarmee voor de moderne beoefening van de historie. Op drie terreinen is zijn arbeid nog steeds actueel, wanneer men de vraag stelt welke taken de geschiedwetenschap te wachten staat: als wegwijzer voor de volken kunde. als vruchtbaar onderzoeker tan de materiële resten en als inspi rerend criticus van de literaire over levering. Deze pionier was tevens de grondlegger van de culturele anthro pologic. blijkens de resultaten van zijn belangstelling voor niet-Europe- se volkeren en culturen. Inzonderheid dient vermelding Scaliger's vriendschap met zijn joodse informanten, welke vriend schap niet slechts het zakelijk doel had om door hen het Oude Testa ment beter te kunnen begrijpen, maar vooral ook voortkwam uit zUn belangstelling voor de mensen zelf. In dit verband wees prof. Den Boer er op, dat het tot bescheiden trots mag stemmen dat een Joodse hoogle raar voor Hebreeuws en Arabische studie in Leiden werd aanvaard, het geen in Oxford niet mogelijk bleek, al dient hierbij te worden vermeld, dat de kandidaat In Oxford trouw bleef aan het Joodse geloof. Inmid dels zijn Scaliger's te weinig bekende uitspraken over de joden, die iedere sfeer van neerbuigendheid missen, een monument voor het Leiden en het Holland van de 17e eeuw. dat voor Rembrandt's schilderijen nau- welijks onderdoet. Scaliger's belangstelling voor vreemde culturen wortelde In diens J antiquarisch interesse, het kostbaarst blijvende element van diens weten- I schappelijke persoonlijkheid, aldus 1 prof. Den Boer. Ten onrechte is er in de historische wetenschap tussen oudheidkundigen en filologen een scheiding gemaakt, die de geschied wetenschap grote verliezen heeft doen lijden. Eerst in de jongste de cennia is mede tengevolge van sa menwerking met anlhropologen. chemici en andere geleerden de his torische kennis verrijkt tengevolge van een beter inzicht in de materiële aspecten van het leven In het ver leden. Handschriften van literaire werken, inscripties op steen, teksten op papyrus, vereisen vaardigheid en kennis der materiële cultuur, die soms bU filologen dreigen of dreig den verloren te gaan. Scaliger nu heeft bovenal de stu- die van de inscripties bevorderd. waardoor onder meer de geschiede nis van het Romeinse staatsbestuur beter begrepen kan worden. Onafhankelijk Door zyn tijdgenoten terecht als mathematicus vereerd, is Scaliger een levend bewüs, dat de geschiede nis profiteert van contacten met de zgn. exacte wetenschappen, die eerst in onze tyd enigszins zUn hersteld. Ook sociologische en economische opmerkingen kan men vinden in het werk van Scaliger. Scaliger nam een volstrekt onaf- hankelijk standpunt in en wees de scheiding van de literatuur van dc Oudheid van die van de Middel eeuwen en een scheiding tussen hei dens en christelUke literatuur in dc latere oudheid af. Hij zag terecht meer continuïteit dan verschil tus sen Oudheid en Middeleeuwen. De grootste vergissing van een slecht lezend nageslacht Is wel deze, dat men hem en zijn vrienden maakte tot onkritische bewonderaars van de Griekse en Latijnse schrUvers. Eigentijdse geschiedenis Bij Scaliger's veelzijdigheid ont brak één onderwerp van studie: de vraag naar de mogelijkheden en de grenzen van het historische kennen, een vraag die eerst na Scaliger aan de orde is gesteld. Het was Perizo nius. die zich als kampioen voor het niet-exacte historische kennen heeft opgeworpen. Perizonius, bi 1682 hoogleraar te FYaneker geworden en in 1693 naar Lelden gekomen, was opgeleid in de methoden, die Scali ger had ontvouwd, en die hy dan ook navolgt. De continuïteit van de geschiede nis aanvaardt ook hy, die evenwel geen belangstelling heeft voor volke ren buiten de Europese antieke cul tuurkring. Daar staat echter tegen over. dat Perizonius de eigentijdse geschiedenis ook daadwerkelijk gaat beoefenen. Voorts biykt dat Perizo nius boven Scaliger ls uitgekomen in die zin, dat eerstgenoemde de pro bleemloze behandeling van de his torische bronnen niet meer kan de len. degenen, die nagenoeg niets daarvan willen accepteren. Geschiedenis is niet-logisch, geschiedbeoefening le vert geen volstrekt zekere resultaten. Deze opvatting van Perizonius maakte dat hU op twee fronten moest stryden: tegen de traditiona listen en tegen de modernisten. De opvattingen en woorden van deze Leidse hoogleraar in 1702 zou den tweehonderd jaar later actueel worden toen het historisme de geesteswetenschappen in de armen der natuurwetenschappen trachtte te dry ven. Als Scaliger vanuit zijn hoge post twee eeuwen kennis op astronomisch, tekstkritisch en taalkundig gebied vergaart, rangschikt en ordent, dan is het Perizonius, die welbewust iets nieuws heeft gebracht door de eigen tyd in het geschiedbeeld te verwer ken Zonder het contemporaine ver- SCALIGER liest voor hem het geschiedbeeld zUn Onzekerheid De geschiedwetenschap, aldus de Leidse rector magnificus in het slot van zyn rede, gir.g in de 17e eeuw haar banden met het klassicisme verbreken. Een nieuwe onzekerheid was daarvan het gevolg, waarvan men de sporen by Perizonius vindt. Deze onzekerheid was sterker gewor den door de wysbegeerte van Des cartes. wiens aanhang in ons land uitzondorUjk groet was. Daarom werd de kritiek op de geschiedenis in kringen van geletterden ook steeds groter. Indien men zoekt naar gees ten. die in hun arbeid aan Perizo nius verwant zyn. komt men terecht bij die groeperingen, die de brormen onderzoeken. Het moge hier een on derstroming betreffen, niettemin is deze bepalend voer de toekomst van de geschiedschrijving, meer dan het geredekavel van de Cartesianen die de geschiedenis verwerpen. Voor de ontwikkeling van liet theoretisch denken over de wetenschappen heeft Descartes een moeiiyk te overschat ten beteken us gehad, maar dat alles speelde zich later af teen de geschie denis mede door Perizonius' verde diging van een hacheiyke zaak. al was gered. Contactavond in Treslong In d® grote zaal van Treslong In Hillegom vindt zaterdagavond een evenement plaats, dat uniek genoemd mag worden in de geschiedenis van het open jeugdwerk In de bollen streek. De drie grote Jeugdsociëteiten. ..De Vliegende Schotel" uit Zandvoort, ..De Sneeuwbal" uit Heemstede en ..In den Mo riaen" uit Leiden, zyn de organisatoren van dit groots opge zette treffen, waarvoor men hoopt on geveer 700 jongeren by elkaar te krij sen. In de afgelopen Jaren was het traditie, dat ..De Sneeuwbal" en „De Vliegende Schotel" een gemeenschap- peiyke avond organiseerden. Nadat er inmiddels sterke contacten waren ge groeid met de anderhalf Jaar geleden opgerichte jeugdsociëteit „In den Moriaen" te Leiden, besloten de drie besturen deze Jaariykse ontmoeting op groter schaal te organiseren. Een aantrek kei ijk programma van cabaret-, toneel en show wordt de leden van deze drie sociëteiten gebo den. Een groot „Bollenbal" met. me dewerking van twee orkesten zal de avond besluiten. Naast echter het brengen van zui ver amusement zien de organiseren de besturen deze avond vooral als zeer belangrijk om een beter contact tussen de Jongeren onderling te be werkstelligen. Prof. A. van Selins uit amht ontzet De uit Nederland afkomstige prof. A. van Selms heeft het amht van predikant van de Nederduits Her vormde Kerk verloren, zo sta^t >n het officiële Zuidafrikaanse kerk blad de „Hervormer" te lezen. Prof. Van Selms verklaarde ech ter in een Interview, dat zondag door een krant in Johannesburg werd gepubliceerd, dat hy daar niet offi cieel van in kennis was gesteld. Hy betwistte overigens de wettigheid van een eventuele maatregel van dien aard. De „Hervormer" schreef, dat prof. Van Selms zyn ambt had verloren, omdat hy niet langer colleges wilde geven in bybelse archeologie in de theologische faculteit van de univer siteit van Pretoria. Prof. Van Selms nam dat besluit in mei 1962 uit protest tegen het ontslag, dat prof. Albert Geyser werd gegeven wegens beweerde kettery. Hij was een be- langryke getuige toen het beroep van prof. Gevser tegen voornoemde uitspraak werd behandeld. Prof. Gey ser werd. naar bekend, in het gelijk gesteld. Werkeloosheid is zeer gering De by het Gewesteiyk Arbeids bureau geregistreerde arbeidsreserve vertoonde een lichte styglng, n.l. van 201 per uit. december 1963 tot 214 per uit. Januari 1964. Een vergeiyking met de stand per uit. Januari 1963 413 toont aan. dat de werkloosheid zich. dank zy de vry zachte winter gedurende de afgelopen maanden, op zeer laag niveau beweegt. De ge ringe stijging ls vrywel geheel aan seizoeninvloeden toe te schrijven. In het gewest Leiden, omvattende de gemeenten Leiden. Alkemade. Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude, was 0.6% van de afhankeiyke beroepsbevolking werkloos, in de provincie Zuid-Hol land 0.8% en in geheel Nederland 1.4%. Deze percentages tonen duide- ïyk aan, dat In het gewest Leiden de werkloosheid ook relatief laag is. De vraag naar arbeidskrachten steeg niet onaanzieniyk n.l. van 880 per uit. december 1963 tot 919 per uit. januari 1964. De gunstige weers gesteldheid en het komende voorjaar zyn hier van invloed. De werkgelegenheid handhaaft zich op een hoog peil. Eind Januari 1964 lag de geregistreerde vraag naar manneiyk personeel 225 hoger dan een jaar tevoren. Lezers schrijven „Zo is het" en „Alleman" Ontstellend schUnen de reacties op het beruchte t.v -programma. ver. zameld in de pocket „Zo ls het", t» zyn. Ontstellend is ook de glllachen- de bUv&l voor de platvloerse pretfiln ..Alleman". In het L.D. van 8 febr legt Clara Eggink tussen een et ander verband onder de titel ,.W* „geest" zoekt, jarenlang verworpen" Een artikel dat ernstige overweginj verdient. W. G. J. BB. In de metaalsector en de textielsec. tor bleef grote behoefte bestaan aat zowel geschoold, geoefend, als aar. ongeschoold personeel. In de bouwsector houdt de vraa$ naar goede vaklieden nog steeds aan Het. aantal Ingeschreven vrouwe. lUke arbeidskrachten onderging eer. kleine daling en beliep 56 per uit. januari 1964 tegen 63 per uit. decern, ber 1963 De vraag nam toe, n.l. van 307 per uit. december 1963 tot 367 per uit, januari 1964. Vooral aan kantoor, en huishoudelijk personeel bestaat grote behoefte. I oor experimentele natuurkunde Bij K.B. is dr. N. Poulis benoemd tot buitengewoon hoogleraar te Leiden in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen om onderwijs te geven in de experimentele natuurkunde. Dr. N. J. Poulis. de in 1923 werd geboren, behaalde op 24-jarige leeftijd de graad van natuurkundig ingenieur aan de Technische Hoog esc hooi te Delft. In 1949 volgde zyn benoeming tot wetenschappelijk medewerker aan de Stichting Fundamenteel Onder zoek voor de Materie bij een in het Kamerlingh Onnes Laboratorium ge vestigde werkgroep. In 1952 werd de nieuwbenoemde hoogleraar bevorderd tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen op een proefschrift getiteld ..Nuclear magnetic resonance in paramagnetic and antlferromag- netic single crystals". Enkele jaren na zyn promotie werd hy mede belast met de leiding van de werkgroep Leiden der F.O.M.. werkgemeenschap voor studie der vaste stoffen. Op vele buitenlandse congressen heeft hy Inleidingen ge houden en in 1962 was hy voorzitter van een internationaal congres over I oor de systematische dierkunde Bij K.B. is dr. L. D. Brongersma. directeur van het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden, benoemd tot buitengewoon hoogleraar te Leiden in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen om onderwijs te geven in de systematische dierkunde. PERIZONIUS Prof. Brongersma, die in 1907 te Bloemendaal <N.H.) is geboren, stu deerde na zyn eindexamen HBS te Haarlem aan de Gemeentelyke Uni versiteit van Amsterdam, alwaar hy in 1931 het doctoraallexamen ln de dierkunde aflegde. Drie jaren later promoveerde hy met lof tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefschrift getiteld: Con tributions to Indo-Australian Herpe- tology. Na enige jaren by het Zoö logisch Museum te Amsterdam werk zaam te zyn geweest, aanvaardde hy in 1932 een functie bij het Rijksmu seum voor Natuurlijke Historie, waar van hy in 1958 directeur werd. Voor het museum organiseerde de nieuwbenoemde hoogleraar het fau- nistisch onderzoek in Zuid-Limburg en een zoologisch onderzoek in Ne derlands Nieuw-Guinea. In 1959 was hy algemeen en wetenschappeiyk lei der van de Nieuw-Guinea expeditie 'Expeditie Sterrengebergte). In 1938 werd professor Brongersma toegelaten als privaat-docent te Lei den. In 1951 werd dit privaat docent schap gewijzigd in een lectoraat in de systematische dierkunde dat hy offi ciéél aanvaardde met een openbare les over „Het belang van anatomisch onderzoek voor de systematiek". Twee fronten Maar het belangrijkst is zyn uit eenzetting die hy twee dagen na de dies in 17Ó2 hield by het aanv»«ft»n van zijn extra leeropdracht in de Autoonder trein Een personenauto is gistermiddag onder de sneltrein GroningenDen Haag gekomen, op een overweg tus sen Hooghalen en Bellen. Daarby zUn de drie inzittenden van de auto om het leven gekomen. De slacht offers zUn de 23-jarige Jantinus Kamping uit Smilde, bestuurder van de auto, de 17-jarige Klaas Jan Lan- tinga uit Laaghalerveen en de 18- jarige Jan Maat uit Bellen. By de botsing ontspoorde een deel van de trein. Het treinverkeer kreeg omstreeks tweeëneenhalf uur ver traging. doordat maar over een spoor kon worden gereden. Met hulp van de ongevallentrein van de spoorwe gen Is de locomotief weer op de rails gezet. Home in Canada De Britse premier. Sir Alec Dou- glas-Homc. is gisteravond in Ottawa aangekomen voer besprekingen met Canadese leiders, die twee dagen in beslag zullen nemen. magnetische en elektrische resonan ties te Eindhoven. Prof. Poulis, die naast zyn onder zoekingen op het gebied van de resonantie van atoomkernen ook onderzoekingen over ultrageluid uit voert. heeft naast het genoemde proefschrift veel gepubliceerd in de desbetreffende vakbladen. Onder zeer grote belangstelling uit brede kring vond zaterdag middag op de Nieuwe Begraafplaats in Naarden de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van prof. dr. S. T. Bok. oud- hoogleraar te Leiden in de histologie en microscopische anatomie, oud-hoogleraar in de neuro-biologie aan de Amsterdamse Univer siteit. oud-directeur van het Herseninstituut in de hoofdstad en lid van de Koninlijke Akademie van Wetenschappen. Onder de aan wezigen bevonden zich hoogleraren en oud-hoogleraren van Leiden en Amsterdam, vele collega's van de overledene van elders, be nevens talloze oud-leerlingen en oud-medewerkers. Uit eigen kraeht Op verzoek van de familie werd in de aula slechts door enkele sprekers het woord gevoerd. De heer A. de Vos uit Hilversum sprak een woord na mens de ruime familiekring waarin prof. Bok een zo belangryke plaats heeft ingenomen. Wat hij bereikte in gezin, maatschappy en wetenschap kwam uit eigen kracht, voort door rustige gestage arbeid. Met zyn scherp verstand en groot begrip voor ande ren ls hy velen, vooral ook jongeren, ten voorbeeld geweest. Origineel dooraetter Prof. dr. M. W. Woerdeman. hoog leraar te Amsterdam, gaf uiting aan de grote waardering welke allerwege jegens de overledene werd gekoesterd als wetenschappeiyk onderzoeker en als mens Reeds Jong toonde hij be langstelling voor het centraal zenuw stelsel, dat zo'n belangryke plaats in ging uit, dat velen van de Amsler- zljn arbeid zou gaan innemen. Hy ver wierf voor zyn eerste onderzoekingen op dit terrein reeds als student een gouden medaille van de Groningse Universiteit. Ook als hoogleraar heeft hij later getoond, een reeks van origi nele onderzoeken te kunnen opzet ten en uitvoeren, zyn aanleg voor wiskunde, natuurkunde en techniek was hem daarby tot grote steun. Prof. Woerdeman releveerde de grote docerende gaven van de over ledene. waardoor een grote stimule rende invloed van hem uitging op de jongeren. Hy wist steeds door te zet ten. ook wanneer zyn arbeid eens niet de erkenning en het begrip ondervond, welke deze verdiende. Prof. Woerdeman herinnerde voorts aan het laatste boek. dat van de hand van prof. Bok is verschenen, „Het ontstaan van het leven", waarin hy de grote problemen behandelde, die hem eigeniyk zijn gehele leven heb ben bezig gehouden. Prof. Woerdeman sprak de overtui damse Universiteit grote dankbaar heid en waardering koesten jegens deze eminente geleerde en deze grote vriend. Kans voer anderen Prof. dr. P. J. Gaillard, hoogleraar te Leiden, sprak als vriend, leerling en collega, waarby hy wees op een van de grote en vruchtbare kwali teiten van prof. Bok. nameiyk de gave om anderen de kans te laten, hun wetenschappeiyk werk in eigen richting te ontplooien. Prof. Gaillard herinnerde voorts aan de dlkwyls grote moeiiykheden, die prof. Bok ten behoeve van de Leidse Universiteit in de bezettingsjaren heeft ondervon den en de principiële wyze, waarop hy ln die tyd de vraagstukken tege moet wist te treden. Tot slot sprak prof. Gaillard nog over persooniyke banden met prof. Bok en diens gezin. Prof. dr. L. D. Brongersma Professor Brongersma van wiens hand vele grotere en kleinere studies zyn verschenen, ls sedert 1952 lid van de afdeling Natuuriyke Historie van de Koninkiyke Nederlandse Aka demie van Wetenschappen. Voorts is hy erelid, resp. corresponderend lid van vooraanstaande buitenlandse we- tenschappeiyke genootschappen. In 1960 werd hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Mede-ment Ds. A. J. Snaayer, doopsgezind pre dikant te Haarlem en eertyds te Lei den. sprak woorden van troost naAr aanleiding van psalm 139, waarin hij er vooral de nadruk op legde dat prof. Bok een groot wetenschappeiyk onderzoeker was. die niettemin een groot grensbesef had. Hy wist zich aangeraakt door de bron van alle leven, hy kende ook de afhankelijk heid en wist dat mens-zyn voor alles betekent: mede-mens zyn. Aan de groeve, welke omringd was door een zee van bloemen, dankte de oudste zoon van de overledene, dr. J. Bok uit Dordrecht, voor de grote deelneming van zovele zyden onder vonden en voor de grote belangstel ling by de laatste gang van zyn verd" na een onbloedige staatsgreep vader. van generaal Khanh. Twee Amerikaanse militairen wer den gedood en 23 Amerikanen, on der wie zes vrouwen, werden ge wond, toen zondagavond in Saigon twee bommen explodeerden die onder de tribune op een baseball-terrein waren geplaatst .De bommen kwa men tydens een wedstryd tussen twee Amerikaanse teams geiyktijdig tol ontploffing. Zestien der gewonden konden na eerste- hulpverlening huiswaarts gaan. Vrydag kwamen by een tomaan- slag in een bar ln Saigon vijf Viet- namezen om het leven en werden 39 personen gewond, onder wie vyf Amerikanen. In Saigon is zaterdag een nieuwe regering bekendgemaakt met gene raal Ngoejen Khanh als premier. Staatshoofd is generaal Doeong Van Mlnh, de leider ran de militaire junta die eind januari is „gezui Kerkelijk Leven NED. HERY. KERK Beroepen te Goedereede G. Voordijk, kand. te Oud-Beycrland te Pijn akker J G. N. Ctipedo te Sluiskil Be dankt voor Amsterdam-W. (Jeruzalem- kerkgemeente A) toez. D. Noordmans te Vlaardingen GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-W. (vac. wijkgem. V) H. J. Zwarts, legerpred. aldaar. GERF.F. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Tweetal te Enschede-Z. (vac. J. Kok) G. Meijer te Heemse en C. J. Smellk te Bunschoten-Spakenburg. HR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Westzaan M. Vlietstra te IJmulden. GEREF. GEMEENTEN Aangenomen naar Tricht (Old.) H. van Gllst te Llsse. die bedankte voor Scherpenlsse. Wereldraad van kerken over concilie Op de vandaag begonnen vergade ring van de leden van het bestuur van de Wereldraad van Kerken, die In Odessa wordt gehouden, zullen de voornaamste onderwerpen van ge sprek zyn de ontmoeting van Paus Paulus met patriarch Athenagoras en de resultaten van het Vaticaanse concilie. Bisschop Hannes Lllje van de Westduitse Evangelische Kerk deelde zondag ln Moskou mee. dat ook de Internationale toestand met de daarmee verbonden politieke pro blemen. de rassenstryd en de re cente onrust in Afrika ter sprake zullen komen. Zoals gemeld vergadert de Wereld raad van Kerken voor de eerste maal ln de Sowjet-Unie. Juist de laatste weken is ln de Sowjet-Unie een nieu we campagne tegen het geloof in het algemeen ontketend. In Moskou is een Instituut voor wetenschappeiyk atheïsme in het leven geroepen .dat propagandisten tegen de kerken moet opleiden. De Sowjet-Russische com munistische party had eind vorig jaar eveneens bepaald, dat voortaan alle studenten in de Sowjet-Unie cur sussen In wetenschappeiyk atheïsme moeten volgen. Daartoe moeten aan "l'e universiteiten en hogescholen dere leerstoelen worden Inge steld. (Van onze Brusselse correspondent) De koude kippenoorlog tussen het Europa van de Zes en de andere landen daarbuiten zal misschien weer oplaaien. De uitvoerende com missie van de EEG heeft besloten tot verhoging van het invoerrecht op geslachte kippen en kuikens van 0.20 mark per kilo tot 0.25 mark per kilo. Dit extra-bedrag moet evenwicht brengen tussen de pryzen waarop de kippen en kuikens franco grens worden aangeboden en de sluisprys. Deze laatste prys is voor de z.g. braadschone kippen voor het lopen de kwartaal vastgesteld op 2.875 mark. In het byzonder de invoer van kippen uit. de V.S. en die uit Dene marken en enige Oosteuropese lan den worden door die verhoging ge troffen. Ghana deporteert zes hoogleraren De Ghanese regering heeft zes le den van de academische staf van de universiteit van Ghana gedepor teerd wegens hun „ondermynende activiteit die een gevaar vormde voor de veiligheid van de staat". On der hen bevindt zich prof. William Burnett Harvey, een Amerikaan, die hoofd was van de juridische fa- i culteit. Behalve prof. Harvev zyn er nog drie Amerikaanse leden van de we- tenschappelyke staf uitgewezen. De andere twee uitgewezenen zyn een Brit en een Fransman. De uitwyzingsbevelen zyn al op 31 Januari aan de betrokkenen ter hand gesteld. Een van de uitgewe zen Amerikanen, prof. Schuster die sinds november op grond van een overeenkomst voor Amerikaanse hulp aan de universiteit van Accra werkte, verklaarde by aankomst te Rome. dat de Ghanese beschuldi gingen ln zyn geval absoluut onge grond waren. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken noemde de uit- wyzing een „harde slag voor de aca demische vrijheid". De ambassadeur van de VS in Ghana had al krach tig tegen de maatregel geprotesteerd, 'voor zover deze tegen de vier Ame rikaanse hoogleraren was gericht. Verscheidene duizenden Ghanezen. onder wie studenten, hielden zater- i dagmiddag een protestmars over het j universiteitsterreinHun actie was gericht tegen hoogleraren en studen- I ten die „zich isoleren van de socia- I listlsche revolutie". Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat zy hebben besloten het op de Sln- gelbrug in de richting Zijlsingel gel dende doorgaansverbod ln dier voege te wijzigen, dat het zal gelden in de richting van het Utrechtse Veer. Afschriften van dit besluit zijn ver-| zonden aan de Hoofdingenieur-Direc teur van de RJJkswaterstaat. aan de door de minister van Verkeer en Wa terstaat aangewezen verentgingen be hartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuld-Holand. WEDEROPBOL'WWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat gedurende 14 dagen na heden op kamer 111 ten Stadhulze voor een leder ter inzage liggen de tekeningen van een plan tot de bouw van 36 een gezinswoningen en 24 garages op een terrein na by de Hoge Morsweg, ka dastraal bekend gemeente Lelden, sec tie R. nr. 614. ten behoeve van Natio naal Grondbezit N.V. te 's-Gravenhage. Het bouwplan voldoet niet aan het geldende uitbreidingsplan, vastgesteld by raadsbesluit van 6 november 1933. Daar het plan echter ln overeenstem ming ls met het ontwerp-ultbreldlngs- plan ..Lelden-Morskwartler 1963", zyn zy voornemens de gevraagde bouwver gunning te verlenen met toepassing J van artikel 20 van de Wederopbouw- wet. Belanghebbenden kunnen eventuele bezwaren tegen het verlenen van de i vergunning binnen de bovengenoemde t»rmiln schrlfteiyk bij hun College in dienen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 6