Ernstige beslissingen deze verloving mogelijk moesten maken Marechaussees „dragen" hof auto het paleis binnen in Wereld wachtte Haagse Nieuwspoort maar lang Veel werd duidelijk REGERING IN TIJDNOOD niet alles Rumoer in Rolzaal Verkeerschaos op de wegen rond Soestdijk Overgang van geloof geen rol Te rade iwiiniiiuiiiiiiuigiiiiiiiiwiiiiiffl^ Hoe kan dat in geregeld Nederland? LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 10 FEBREARI 19S4 (Van onze parlementaire redacteur) Dt langverwachte verloving van Prinses Irene is een feit maar het is niet de stralende ro mance geworden, waar wij xo naar hebben uitgezien. Daarvoor zijn de spanningen van de laatste week te groot geweest. Daarvoor ook is het doorsnijden van de band, die Prinses Irene aan Nederland bond, te pijnlijk. Dit weekeinde is het duidelijk geworden voor welke zware beslissingen de Prinses zelf, haar verloofde, haar ouders en onze regering zich ge- plaats zagen. De sluier van geheimzinnigheid, die over de gebeurte nissen van de afgelopen dagen lag is grotendeels opgelicht.. Slechts hier en daar blijven vragen over maar het zijn vragen, die het diepste leven van de constitutionele monarchie raken en zij zullen pas beantwoord worden als na vele jaren de officiële archieven geopend worden. Aan de hand van de bekende feiten en de gegevens, die de minister president, mr. Marijnen zondagmorgen tussen xner en zes uur op een rumoerige persconferentie meedeelde, laat het verloop van de gebeur tenissen zich als volgt reconstrueren. Toen in paleis Soestdyk en by het kabinet in Den Haag bekend werd op wie Prinses Irene haar keus had laten rallen doemden de eerste bezwaren. Dat de prins rooms-katho- liek is, was een bijkomstigheid, die niet ter zake deed, omdat Prin ses Irene reeds lang tevoren tot het Booms katholieke geloof was overge gaan. Dat de goedkeuring van een huwelijks bjj de protestantse party en wellicht op tegenstand zou stuiten was een zaak, die direct werd over schaduwd door het feit, dat de prins van Bourbon-Parma behoort tot een geslacht dat al tientallen Ja ren rechten op de Spaanse troon laat gelden rechten, die in het jongste verleden dikwijls te vuur en te zwaard syn verdedigd. In de afgelopen 150 Jaar heeft de Nederlandse constitutionele mo narchie zich altyd verre gehouden van contacten met vorsten-famllles, die gewikkeld zyn in troonrechten. Mede dankzij dit beleid heeft onze monarchie alle revoluties ongeschokt doorstaan en het lag voor de hand, dat by de oplossing van het zo plot seling opgedoken en nog niet eerder voorgekomen probleem de regering als vast uitgangspunt zou aanhou den het onveranderlijk handhaven van de belangen van de consti tutionele monarchie. Verstoord geluk Het moet vrijwel direct duideiyk zijn geweest, dat dit slechts moge lijk zou zijn als prinses Irene alle officiële banden met Nederland en de Nederlandse monarchie zou door snijden. Met andere woorden: haar huwelijk zou niet moeten worden voorgelegd aan de Ned. Staten-Gene- raad waardoor zij de rechten op de troon zou verliezen en bovendien zou 2dj ons land moeten verlaten om te voorkomen dat in een of ander sta dium van de Spaanse monarchale verwikkelingen Nederland en meer speciaal het Nederlandse koningshuis het centrum zou worden van be paalde activiteiten. De enige andere oplossing zou zyn, dat de verloofde van de Prinses zou- beloven ieder beroep, dat door zijn groepering op hem zou worden ge- Jaai.. naast zich neer zou leggen. Aan de particuliere secretaris van de Koningin mr. J. van der Hoeven werd na overleg met de regering de delicate taak opgedra gen deze problemen aan het jonge paar uiteen te zetten. Het moet een brute verstoring van de idylle zijn geweest. Of en hoe dit alles ge leid heeft tot het afspringen van de verloving zal wel altyd een geheim blijven. Feit is, dat Ko ningin Juliana dinsdagavond aan het Nederlandse volk meedeelde dat de verloving niet zou doorgaan. het liep andera Hoe, waarom en wanneer precies zal men wel evenmin ooit aan de weet komen. Ook zal het wel altyd onbe kend biyven wanneer het aan de Koningin en Prins Bernhard bekend werd, dat de verloving niet van de baan was. Toch Is het antwoord op deze vraag van belang want al leen dan kan men vermoeden wat bet konlnkiyk paar heeft bewogen tot de plotselinge reis naar Madrid, die so mysterieus in Parijs eindigde. In een land, waar de monarchie sinds vele Jaren stevig is gevestigd, kan men zich moeilijk voorstellen hoe zeer aanspraken op niet bestaan - tronen groepen mensen kunnen be zighouden, vooral als de aanspraken gedaan worden door verschillende groepen. Langs de scheidslijnen tus sen de verschillende partijen groepe ren zich in een land als Spanje niet alleen de verschillen in persoonlijke voorkeur voor de een of andere pre tendent. (Van onze parlementaire redacteur). Ook voor de regering en de leden van het seniorencon vent uit de Tweede Kamer moeten de ingewikkelde fa milievertakkingen van het geslacht Bourbon niet direct duidelijk zijn geweest. De eenvoudige historische hand boeken geven niet het min ste inzicht in het moeilijke verloop van de Spaanse Car- listische zijtak en de Itali aanse hertogelijke tak en dus moet men voor een goed begrip van de familieverhou dingen en de troonaanspra- ken te rade gaan bij de gede tailleerde vakliteratuur. De journalisten, die dit za terdag in de bibliotheek van de Tweede Kamer wilden doen, ontdekten al spoedig, dat alle encyclopedische se riewerken met de letter b uit de bibliotheek verdwenen waren. Kennelijk waren de leden van het seniorencon vent al voor geweest Ook de laatste jaargangen van de roemruchte Almanak van Gotha het jaarboekje, dat aan iedere volhouder ten slotte een antwoord geeft op dynastieke vragen bleken nergens te vinden. Waar schijnlijk behoren deze hand zame deeltjes tot de meest geraadpleegde literatuur van de laatste dagen. In Den Haag zijn zij bij ministers en kamerleden van hand tot hand gegaan. Par ij se reis Wilden de vader en de moeder hun dochter naar huis halen en troos ten? Wilden de Koningin en de Prins Prins Carlos bewegen afstand te doen van zyn ambities? Voor de ouders van de prinses moet deze tijd een ware beproeving zijn geweest. Wie ziet onbewogen het geluk van zyn kind te gronde gaan? De antwoor den blijven de geheimen van Soest dyk. Maar er zyn heel wat aanwij zingen. dat het konlnkiyk paar de ze reis begon zonder voorkennis van het kabinet en dat een ernstige constitutionele crisis nog maar net bezworen kon worden, omdat Ko ningin en Prins bijtijds op hun schre den terugkeerden. Het past de minis ters. dat zy over deze reis geen en kele mededeling willen doen en hem slechts als een „particuliere reis" be schouwen In en na situaties als deze dienen de ministers achter en voor de Koningin te blijven staan. Ook de politieke, clericale, econo- I mische, politieke en sociale voorkeu ren vinden hun plaats langs deze scheidslynen. Vooral als in een land de democratische meningsvorming ontbreekt leidt dit alles tot heftige partijtwisten. Wat ln theorie niet meer is dan een Juridisch probleem groeit tot een complex geheel van samenzweringen, agitaties en weder zijdse afgunst. De republiek Spanje kent twee groe pen, die aanspraak maken op de niet bestaande Spaanse troon. Franco heeft zijn gunst geschonken aan de lijnrechte afstammeling van de laat ste Spaanse Koning maar door een beslissing uit te stellen speelt htf beide groepen tegen elkaar uit Toen de „officiële" pretendent Juan Carlos enige tijd geleden trouwde met de Griekse Prinses Sophie heeft dit huwelijk voor zijn aanhangers een enorme prestigewinst opgeleverd. Een lid van een regerend vorstenhuis liëerde zich met de man, die zij op de Spaanse troon wilden zien. Wat is er logischer dan to veron derstellen dat de aanhangers van de andere partij, de Carlisten, een zelfde prestigewinst wensten. De mo gelijkheid daartoe deed zich voor toen de zoon van hun pretendent zich scheen te zullen verloven met Prinses Irene van Oranje net als Prinses Sophia een lid van een rege rend vorstenhuis? Dit is waarschijn lijk de achtergrond geweest van de op zijn minst merkwaardige manier, waarop het wel doorgaan van de verloving van Prinses Irene en Prins Hugo Carlos bekend is geworden. Mej. De Andrade De onduideiyke mejuffrouw De Andrade, van wie de Nederlandse regering nog steeds niets weet, heeft met haar bekendmaking waarschijnlijk in de eerste plaats het partijbelang willen bevorderen. Voor de Spaanse Carlisten was het van het grootste belang, dat de verloving in Spanje bekend werd gemaakt. Dat na haar duidelijke toespelingen eerst het hoofdkwar tier van de Carlisten ln Madrid en daarna de Carlistische preten dent, Prins Xavier de vader van Prins Hugo de verloving bekend maakten moet men in Spanje als een logisch en onver mijdelijk gevolg van de medede lingen van signora De Andrade hebben gezien. In Nederland was dit alles niet zo duideiyk waarneembaar. Hier kreeg men de indruk, dat de berich ten uit Spanje tot doel hadden be slissingen te forceren. Maar de mi nister-president heeft ontkend, dat er ooit enige pressie van Spaanse zyde is geweest de stroom van berichten hebben de regering in Ne derland hoogstens in tydnood ge bracht. In geen enkel stadium is er sprake van geweest, dat men hier geprobeerd heeft het huweiyk te dwarsbomen en de noodzaak tot pres sie van Spaanse zyde dan ook nooit bestaan. De tijdnood van de ministers is zaterdag duidelijk tot uiting gekom Terwyl het paar reeds op weg was naar Nederland moesten hier nog de fractieleiders worden ingelicht over de staatsrechterlijke oplossing. Toen Prinses Irene en Prins Hugo op pa leis Soestdyk verschenen moesten zy nog geheel en al worden voorgelicht over alle achtergronden en overwe gingen. waaruit de staatsrechtelijke regeling is voortgekomen. Men kan zich voorstellen, dat de ze uiteenzetting gegeven in het Frans en Engels aan een Spaanse prins ve le uren heeft gevergd. Uren, waarin liet spontane enthousiasme van het Nederlandsse volk langzamer hand stuk liep op de donkere hekken ron dom het paleis Soestdyk. De ministers Marynen, Bies heuvel, Toxopeus en Scholten, die zondagmorgen vroeg in de Rolzaal aan het Binnenhof de binnen- en buitenlandse pers op een roerige persconferentie te woord stonden, waren de uitputting nabij. Met roodom- rande ogen en nicotinebruine vingers zaten zy moedeloos achter de tafel. Hun antwoor den op de vele scherpe vragen waren aarzelend. Het waren vragen, waarin kri tiek over de gang van zaken doorklonk. Kritiek op de wyze van publikatie. kritiek over de mededeling, dat de verloving niet zou doorgaan, kritiek op de politieke aspiraties van Prins Hugo. De ministers lie ten de meeste vragen onbe antwoord, omdat de antwoor den het vertrouwen tussen koningin en kabinet geschaad zouden hebben. Maar ook op vele feitelyke vra gen ic nog geen antwoord ge geven. Zo is het onduidelijk, wanneer en waar het huweiyk gesloten zal worden en welke nationaliteit Prinses Irene zal krijgen. Mr. Marijnen zei. dat de regering niets bekend is van een vorig jaar afgelegd bezoek van Prinses Irene aan de Paus. HU wilde niet zeggen, wanneer voor het eerst de ro mance tussen de Prinses en de Prins aan de regering be kend werd. Over de positie van mejuffrouw I)e Andrade was hem niets bekend maar mr. Marynen liet wel weten, dat ook voor de regering het optreden van deze jongedame een verrassing was. Aan het slot van de persconfe rentie zette mr. Marynen uit een, dat de brief van de rege ring aan de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer be schouwd moet worden als een gewoon Kamerstuk, waar de kamers over kunnen discussië ren. Men mag dan ook ver wachten, dat de Tweede Ka mer aanstaande dinsdag aan dacht aan deze brief zal be steden. Premier Marijnen. die de af gelopen week dag en nacht in d weer geweest is in verband me de verloving van Prinses Irene in gebouw van de Tweede Ka mer in gesprek met journalistei toen in Spanje wel maar in on: land nog niet officieel bekend heid aan de verloving was ge geven. (Van onze Hilversumse correspondent) Wat bijna nooit is voorgekomen, gebeurde zaterdagavond. De twee koninklijke auto's die terugkwamen van het vliegveld Soester- berg, werden tot stoppen gedwongen door een legioen van dui zenden wachtenden, die de spanning van deze merkwaardige zaterdag in een explosie van spontaniteit omzetten. Als op een onzichtbaar sein stortte de massa zich op de auto's, de ijzeren afzet tingshekken omver werpend. Juichend en joelend werden de auto s omringd en de wanhopig duwende en sjorrende marechaussees bleken machteloos tegen deze volksuitbarsting, die geleid werd door vele jeugdigen. De Prins achter het stuur van zijn i Achter hen genoten Prinses Irene en A A. 00—13 zag men zijn handen Prins Hugo hand in hand van deze omhoog steken, als een antwoord explosie, die zeker het Spaanse hart aan de Koningin, die naast hem zat. I van de verloofde van de Prinses t 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 (Van onze Haagse correspondent) Twee centra waren er op zaterdag, die maar niet schenen te eindigen. Soestdyk en Nieuwspoort. Dat laatste hebben de parlementaire verslaggevers, de Haagse verslag gevers en de ook al vast in het percentrum te vinden „public- relation '-mensen moeten weten. De beslotenheid van de eigen sociëteit was opengebroken. En wel zo snel, grondig en zonder enige reserve, dat de „typisch Haagse" sfeer nooit meer leek terug te keren. De golf buitenlandse nleuwshalers wa« krachtig komen aanrollen, een dag of wat geleden. Verdw-ynende Prinsessen, getroffen Koninginnen en een volk, dat zich om de tuin voelt geleld Is méér dan goed voor de wereldpers. Bet perscentrum werd eenvoudig ingenomen. Dat was het ergste niet. Maar toen de televisie het centrum zonder meer tot studio bestempelde verdween het laatste restje Haagse sfeer. Toen was het centrum een oord, waar nieuws moest worden ge maakt. Omdat Nederland wachtte. Omdat de wereld wachtte. In New York hielden kranten met een op lage zo groot ais de hele Neder landse pers bij elkaar er hun pagi- nas' voor open. De Corriere's, Stampa's. Ya's verlangden ook nieuws. Het allerlaatste, het aller beste. het aller-exclusiefste. Een klein Italiaantje, vanwie de harde trek om de mond geen secon de week, zat uren op een ook al klein machinetje te tikken. Ook i toen een filmploeg Nieuwspoort- sfeer naar Londen enzovoort moest i brengen en een cameraman een voudig by hem op de stoelleuning kwam staan. Een Zweed zwijg zame uiteraard deed het anders. Elke volgekraste blocnote wisselde hy af met „nog een scotch please" tot zelfs de bediening in die heksenketel van etende en drin kende figuren zonder aarzelen op zijn vragende blik reageerde. Maar dat alles was geënt op de ver bazing, dat het allemaal zo kon verlopen in dat geregelde Neder land. Geënt op ontstemming, op onmacht. Dat was wel iets anders als byvoorbeeld Lengede, waar men zelfs in de grootste ellende van een mynramp kans zag van uur tot uur persconferenties met nieuws te geven. Pas de communiqué's van Prinses Irene en de minister-president haalden de soms al op de rand van het overspannen zyn verkerende krantenmensen terug. De uitbar sting van activiteit die volgde, heeft zelfs het perscentrum nooit verwacht. De Nederlanders veegden al hun Frans, Italiaans, Zweeds bij elkaar om de communiqué's te vertalen. De doodkalme portier noteerde on verstoorbaar de telefoonaanvragen voor plaatsen over drie continen ten, als was de capaciteit van zyn driei!) telefooncellen onbeperkt. Woedend, nerveus, ysberend, elkaar nog „proevend" een stukje voor lezend wachtten de buitenlanders op hun aansluiting. Na het doorbellen was het allemaal nog niet achter de rug. Er zou nog een persconferentie komen. Een aangekondigde, afgelaste, aange kondigde, twyfelachtige, nu al ge smade persconferentie. Half vier zou ze beginnen. „Three and a half" had een Nederlandse jour nalist even bereidwillig als gebrek kig vertaald. Half vier. Het werd over vieren. Ruim anderhalf uur later concludeerden balansopma. kende binnen- en buitenlanders: „Nutteloos". Marynen liet de gis singen bestaan. Toen de vermoeiden na de verloren publiciteitsslag Nieuwspoort verlie ten, stonden daar op het Binnen hof nog honderden belangstellen den, die geen precies idee hadden, waarom ze nu nog wachtten. Hon derden, die er wel van getuigden, dat de zaken van het koningshuis onder de Nederlanders leven. deugd zal hebben gedaan. Het was alsof een Spaans temperament zich meester had gemaakt van de massa, die niet meer te houden was. De auto's schoven zo nu en dan een centimetertje op, als de wanhopige vechtende marechaussees weer een piekje vrij hadden weten te krijgen. Stuwkracht Middenin het strijdgewoel bevon den zich de burgemeester van Baarn, mr Van Beek Calkoen, en zijn hoofd inspecteur van politie, de heer Backer. De hulp, die zij wilden bie den, leverde geen effect op. Daarvoor was de stuwkracht van de honderden en honderden te groot. De chauffeur van de tweede auto, Jan Kuiten, zag kans zijn wagen bumper aan bumper te houden met de auto van de Prins, waarbij hij ternauwernood de waaghalzen kon ontwyken die zich tussen deze twee auto's wrongen. Met centimeters vorderde men in de richting van de inryhekken, tus sen de brooddronken, joelende en juichende mensenmassa door. In de ze onvoorstelbare situatie gebeurde toen iets, dat onzichtbaar was voor de menigte: de auto met de Konin gin, Prins Bernhard en het verloofde paar werd letterlijk de ingang inge dragen door een tiental potige ma- techaussees. Het ging met kleine stukjes, maar het ging. „Niet ryden, maar dragen" werd het parool. Ontroering Binnen de hekken trachtte de laat ste linie van marechaussees haar po sitie staande te houden. Zij bezweek echter voor het geweld van de me nigte, die zich de poort in drong, de auto's achterna. Er werd wild ge vochten: enkelen kregen een bloed neus. Camera's van fotografen sneu velden. Maar de menigte was niet meer te houden. Men stormde met honder den de tuin binnen naar het bordes, waarvoor de Koningin, Prins Bern hard, het verloofde paar en de overi ge prinsessen waren uitgestapt. De Koningin kon haar ogen kennelijk niet geloven, prins Bernhard was zyn ontroering nauwelyks meester. Daarna barstte het Wilhelmus los, het lied dat wy het beste zingen als we het onverwachts doen, zoals op deze zaterdagavond. otr Beleg Op deze zaterdag was het vreed zame beleg van pers, radio en tele visie bij het paleis Soestdijk voortge zet, zij het dat het aantal vertegen woordigers van de nieuwsmedia gro ter was geworden dan de vorige da gen. Ook het publiek stroomde toe. Het werd hetzelfde toneel van 25 Jaar geleden by de geboorten van Prinses Beatrix en Prinses Irene: de Amsterdamse Straatweg, omzoomd door mensen, die rijen dik geduldig wachtten, stampvoetten tegen de kou en met de kragen van hun jassen op tegen de regen. Tegen hetzelfde de cor: het witte paleis in het hart van Nederland, dat de trekpleister is van de duizenden elders in ons land by zulke gelegenheden. Hoeveel auto's er op deze zaterdagmiddag naar Soest dijk reden is niet te tellen. Het zyn er duizenden geweest met het gevolg, dat de nimmer op deze spontaniteit voorbereide en in veel te gering aan tal Baarnse politiemannen, de zaak niet meer in de hand had. Een uur lang heerste er een volkomen chaos. Er stonden files auto's, die drie en vier kilometer lang waren. Zowel op d*1 Biltseweg (weg van Utrecht naar Soestdyk), de rijksweg;lb in Soest (weg van Amsterdam naar Amers foort) als aan de provinciale weg Hilversum-Baarn, stonden de auto's bumper aan bumper. Er werd inge grepen, in Soest en Baarn werden verkeersstromen omgeleid, waardoor men voor Soestdyk rust kreeg. Ou voorstelbaar De extra uitzendingen van de ra dio en t.v. veroorzaakten een opvoe ring van de spanning, die in Ne derland om deze wel of niet verloving heerste. Toen iedereen op zijn vingers kon uitrekenen, hoe laat Prins Bernhard, zyn dochter en zyn aanstaande schoonzoon zouden kun nen landen op Soes ter berg, trokken de drommen naar het paleis. De af zetting bestond uit de bekende me talen hekken, die volgens ervaringen tegen wilde demonstraties bestand zyn. By de inrijpoort werden pers fotografen, radio en t.v. ook achter afzethekken geposteerd. Het was een genoegelijke zaak, politie noch ma rechaussee trad streng op op de ze avond. Om vyf over acht kreeg de agent op het kruispunt Trier een seintje: vliegtuig geland. Acht mi nuten daarna kwamen de hofauto's. wy keken vanaf dit kruispunt ach terom en zagen twee rijen mensen aan weerszydea van de Amsterdam se straatweg dichter naar elkaar toe komen. Twee minuten later barstte de explosie los, onvoorstelbaar en spontaan. Na de terugkeer van het Konin- klyk paar. het prinselyk paar en de Prinsessen waarby zich een Franse vriendin van Prinses Irene had gevoegd bleef het aantal wachtenden zaterdagavond voor het paleis groeien. De vier ministers, die om half tien in twee auto's aan kwamen, werden ditmaal begeleid door twee Porsches van de Ryks- politie, biykbaar om te voorkomen dat de pers hen na afloop in snel le wagens zou volgen, zoals een dag tevoren was gebeurd. Gestaag vielen de regendruppels op de wachtenden, die geen krimp gaven. Zy wachtten, terwyl in het paleis besprekingen werden gehou den. Straks zouden zy een jong stra lend paar zien, arm in arm, hand in hand, zo dacht men. Het werd elf en twaalf uur en het werd één uur. De ministers verbleven nog steeds in het paleis, de ryen der wachtenden groeiden nog steeds, doordat velen door radio en t.v. nieuwsgierig waren gemaakt Het verkeer, dat 's nachts op deze ryksweg praktisch stil ligt, werd steeds drukker. Van Rotterdam, uit Oss. uit Den Bosch een zangkoor dat vergeefs trachtte een lied aan te heffen van Utrecht en andere plaatsen kwamen mensen die wil den kyken. Naar een verlicht pa leis. dat scherp afstak tegen het nachtelyk duister. Zes marechaussees vormden een levende grendel in de uitrijpoort aan de Baarnse kant. De poort aan de Soester zyde was gesloten. Op hordes En toen was 't 1 uur. Plotseling gini de deur van de rechteringang van paleis open en kwamen Prinses Ire ne en liaar verloofde op het kleiru bordes. De afstand, die hen scheid de van de Amsterdamse Straatwej was te groot om hen duidelyk t» kunnen onderscheiden, maar e klonk toch een spontaan begroe tingsgejuich op uit de menigte. De wat nerveuze leiding van d marechaussee sloeg onmiddeliyi alarm: hekken dicht. Men wilde gee) explosie meer riskeren. De mense bleven wachten. De ministers zatei nog binnen, speculaties waren er ge noeg. De uren verstreken in deze gun nacht, waarin ook de paleismare chaussees oververmoeid raakten. Ver scheidenen van hen waren 's mor gens om zeven uur in dienst ge gaan. Een hoopvol bericht kwam vaj het paleis: de journalisten en foto grafen zouden de tuin mogen bin nengaan om het verloofde paar val dichtby te kunnen zien. Terw jjl de pers zich opmaakte voo deze heugelijke tegemoetkoming - en dat zonder de R.V.D. ging d' deur van de rechteringang wee open. Opnieuw kwam het verloofd paar. ditmaal met Prins Bernharti op het bordes. Opnieuw toejuichin gen vanuit de verte. Inmiddels was het tien over dri en het wachten werd een zwaar kar wei. Iedereen verlangde naar he einde. Toen kwamen de witte auto' in actie, die de wagens van de mi nisters begeleidden. Magneslunfak kels, blitslichten, foto's, geluich ei daar gingen ze. Vier wat bezorgd gezichten. Het was afgelopen. Onverwachte explosies" (Van onze Hilversumse correspondent) Ons volk mag dan de naam hebben nuchter te zyn, onver wachte ontploffingen van spon taniteit zoals die van zaterdag avond voor paleis Soestdyk, zyn in ons landje toch al vaker voorgekomen. Het was in 1918, toen Troel stra de nationale revolutie pre dikte, dat op het Malieveld in Den Haag de paarden van Ko ningin Wilhelmina's rijtuig door het volk werden uitgespannen, waarna de koets verder door mensen werd getrokken. De tweede zeer spontane ge beurtenis maakten wy mee ln 1939 toen Koning Leopold van België samen met Koninign Wil- helmina (vergeefs) trachtten in gezamenlyk overleg een dreigen de oorlog te voorkomen, zy ontmoetten elkaar op paleis Soestdyk, waar 6000 wachten den de afzetting doorbraken en de auto het verder ryden be letten. Deze ontroerende mani festatie van verbondenheid bracht zowel by de Koningin als by haar Belgische bezoeker tra nen in de ogen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4