ZOEKEND naar VREDE n «M-jj «sa P. BOK Opgericht 1 maart 1860 Maandag 10 februari 1964 Tweede blad no. 31183 „Mijn dochter zal Irene Emma Elisabeth beten". Aan de vooravond van de zwartste nacht uit de Nederlandse geschiedenis sprak Prins Bern- hard als trotse vader deze woorden tot de bur gemeester van Baarn, die de geboorte van de tweede dochter in het Kroonprinselijke gezin of ficieel registreerde. Twee van deze namen hadden een historische herkomst: Emma naar de onvergetelijke gemalin van Koning Willem III, de overgrootmoeder van het jonge Prinsesje, en Elisabeth naar de Groot hertogin van Oldenburg, een zuster van Prins Hendrik. De derde naam „Irene" was een hartekreet: Vrede. De historie heeft deze naam beschaamd. Slechts korte tijd nadien barstte het oordeel over de wereld los, dat het jonge Prinselijke ge zin in ballingschap zou drijven. Zelfs nu heeft ..Vrede" het gezag in de samenleving nog niet herwonnen. Zij regeert slechts als „regentes" bij de gratie van de angst voor onherroepelijke ver nietiging. Koningskinderen hebben het over het algemeen niet gemak kelijk. Hoezeer er ook naar ge streefd mag worden ze in hun jeugd gewone kinderen te laten zijn, het is niet mogelijk ze geheel te ont trekken aan de invloed van de door geboorte verworven verheven plaats in een glazen huis, dat Koningin Wilhelmina omschreef als een „gou den kooi". De oudste twee Prinsessen hebben deze druk in hun jonge jaren minder gevoeld dan onder normale omstan digheden het geval zou zijn geweest. Zij groeiden op in ballingschap in Canada ver van de verbijsterende drama's in Europa en Azie, maar daardoor ook ver van entourage, sfeer en decor van een Koninklijk of Prinselijk gezin in eigen land en ver van de paleissfeer, waaraan ook in het meest democratische konings schap niet te ontkomen valt. De oudste herinneringen van Prin ses Irene gaan terug naar die tijd van vrijheid, waarin zij met haar oudere zusje kon leven als een ge woon kind. zij het dan ook dat de ze tijd verduisterd werd door het feit. dat haar vader, van wie zij zielsveel hield en houdt, zo dikwijis en voor zo lange tijden in het gezin gemist werd. In die Jaren groeide een hechte band tussen de oudste Prinsessen, een band die door de jaren heen is blijven bestaan en die hen in staat gesteld heeft elkander tot steun te zijn in moeilijke ogenblikken. De zus jes waren in hun Canadese tijd, on danks contact met kinderen uit de omgeving, sterk op elkaar aangewe zen. Hun onderlinge band vond voed sel in alles, waarin gewone kinderen elkaar leren kennen en waarderen: kattekwaad, boodschappen voor moe der. helpen in het huishouden (vaak zonder dat er een dienstmeisje was) en rondschooieren in de buurt, waar bij zij een Canadees „slang" opde den, dat zelfs voor Prinses Juliana niet meer verstaanbaar was! Irene heeft in haar leven dezelfde voorzichtige schroom getoond waarmee de vrede in de wereld van nu staat. Niet op het eerste plan. zich niet temin bewust van eigen aard en waarde. Aarze lend, vaak onzeker naar buiten, maar bezield met een innerlijke kracht en een persoonlijke wel overwogen overtuiging. Een vaste innerlijke wil, maar een voortdurend zoeken naar de vorm waarin deze in een onzekere, zelf zoekende we reld tot uitdrukking kan komen. De jongste gebeurtenissen hebben dit voort durend zoeken, zoals de vrede huiverend en hunkerend naar kansen zoekt, duidelijk onder streept. Irene draagt voorts het stempel van de vrij heid, waarin de eerste jaren van haar jeugd, ge dwongen door de loop der historie verlopen zijn: in ballingschap, niet als Prinsesje maar als ge woon meisje. Zijn vrede en vrijheid trouwens niet onver brekelijk met elkaar verbonden? De vrede waarnaar haar naam verwijst en de vrijheid welke zij niet vergeefs van ons allen vraagt om deze vrede te vinden naar eigen geest en hart. Pas enkele dagen vóór haar zes de verjaardag kwam Prinses Irene in haar vaderland terug. „Wat een slordige boel", was haar commentaar toen het vliegtuig over Zeeland vloog. „Waarom hebben we geen ijs toe?", was haar vraag aan het einde van het eerste avond eten in het vaderland. Waarom waarom waarom? Al die „waaroms" waren even zo vele getuigenissen van de betrekke lijke onbezorgdheid waarin ze haar prilste jeugd genoten heeft. Het wa ren tevens vragen waarop het ant woord aan een kind niet altijd be grijpelijk gegeven kan worden. Het waren bovenal blijken van een zoekende instelling, die zU nimmer geheel heeft overwonnen: zeker van zichzelf, maar zoekend naar de wij ze, waarop dit eigen ingepast moet worden in de verwarrende wereld. bezorgen en de aanhankelijkheid van het volk aan een herwonnen plechtanker. Enkele incidenten bij dagjes uit aan zee, enkele onplezie rige. hoewel uit het hart komende samenscholingen by andere uitjes van de jonge Prinsessen, toonden dat zelfs de gouden medaille der lief de haar keerzijde heeft. Kort na het vergeefse beroep van Prinses Julia na werd het de gewoonte dat de Prinsesjes met het Koninklijke ge zin de vakanties buitenlands gingen doorbrengen. Wellicht is mede hier door, hoe vreemd het ook lijken mo ge, een basis gelegd voor een af stand, voor een vervreemding zelfs, waarvan velen zich in de laatste tijd pijnlijk bewust zijn geworden. Niet een vermindering van onderlinge aanhankelijkheid, maar een ver zwakking van het onderling begrip. n de latere jaren is het geëxalteer- in de betrekkingen tussen Oranje en ons volk overwonnen. Ii ai de Or Prinses Irene in 1949 als deel neemster aan een concours hip- pique in Eindhoven. Zij berijdt hier een van haar lievelingspaar den uit die tijdPolly genaamd. In die jaren muntte zij uit door een prachtige stijl van rijden, zo als die bij kinderen zelden wordt aangetroffen. van prima resultaten hand in hand gaan. De artistieke gaven, die zovele le den van het Oranjehuis in de laatste generaties hebben gekenmerkt, zijn I in volle omvang by Prinses Irene terug te vinden. Zy is over het al gemeen zeer kunstzinnig en bezit een rsbe lscl orï 18l 18] Leiden en Utrecht, waar men bewust deze studentes onopgemerkt liet en laat, toont hoe zij na die overspan nen tijd na de bevrijding ook in eigen volk betrekkelijk „gewone en harmonie. Zij voelt zich vooral aangetrokken tot ballet en toneel. Prinses Irene heeft echter niet de scheppende artistieke talenten van Prinses Beatrix, doch heeft bijzon dere gaven op het gebied van de uit- In Nederland teruggkeerd leerden de zusjes ook de minder plezierige kanten kennen van haar centrale plaats in de harten van ons volk. De dikwijls opdringerige belangstelling trad in de plaats van een verrukke lijke anonimiteit. De drie Prinsesjes vonden die be langstelling eerst wel grappig, maar het duurde niet zo heel lang of voor al Beatrix en Irene begonnen er schoon genoeg van te krijgen „aan gegaapt" te worden, zoals zij dat in hun jongere jaren omschreven. Prin ses Beatrix heeft later die term her haald toen zij in Leiden kwam stu deren en ons verzocht er vooral op aan te dringen dat men haar als gewoon Leids studente zou beschou wen en haar iedere bijzondere be langstelling zou onthouden. Van dit voor de Prinsessèn nieuwe probleem getuigde onder meer de op roep die Prinses Juliana via pers en radio tot ons volk richtte: „Matig uw belangstelling. Laat de kinderen vrij opgroeien met hun leeftijdge nootjes. Ik herinner het mij hoe naar ik het vond dat de mensen mij zo aanstaarden toen ik een kind was. Wij willen onze kinderen graag een zonnige jeugd geven. Helpt ons daarin Het is een van de sporadische ge legenheden geweest, waarby een wens van Koninklijke zijde door ons volk werd genegeerd. Achteraf vra gen wij ons af of inwilliging ook wel mogelijk zou zijn geweest in een tyd dat het Oranjehuis meer dan ooit verafgood werd dooi- een volk, dat vrijheid om te doen en te laten naar eigen verlangen zovele jaren had moeten ontberen. Moest dan nu zelfs aanhankelijkheid ook nog met mondjesmaat op de bon? Misschien is het nodig geweest dit conflict tussen het groot verlangen om de Prinsessen een vrije jeugd te mensen" kunn™ s?n Het contact voerende, de reproducerende kunst, dat de Prinsessen Beatrix, Irene en Margriet daardoor de laatste jaren met de gewone mensen hebben ge had onder normale omstandigheden, hebben zij van jongs af aan overi gens al veel meer kunnen hebben dan vorige Oranje-geslachten. In de „Werkplaats" van Kees Boeke in Bilthoven, in de villa Incrementum in Baarn, de dépendance van het Baarnse lyceum, waar zy in klein klasseverband de middelbare school opleiding genoten, en ook in ontmoe tingen buiten schoolverband en tij dens hun vakantiereizen in het bui tenland was dit het geval. Na de eerste jaren in het Incre mentum verkoos Prinses Irene in tegenstelling tot Prinses Beatrix, die een meer academisch-klassieke rich ting prefereerde, een verdere oplei ding in de afdeling Middelbare Meisjes-School, waarbij zij een reeds eerder gebleken belangstelling voor typisch vrouwelijke ontwikkelings terreinen verder accentueerde. Dit kon haar worden toegestaan doordat zij naar menselyke berekening min der dan Prinses Beatrix haar oplei ding diende af te stemmen op een latere taak. Dat is tekenend. Voor een derge lijk kunstgevoel is de gave van be grip meer nodig dan de gave van waarneming. Zeer duidelijk komt dit tot uitdrukking in de wijze waarop Prinses Irene in dans en spel men selijke types en karakteristieken van het leven in het algemeen weet uit te beelden met een treffend ge voel voor ritme, cadans en sfeer. Voor het ballet toonde Prinses Irene reeds jong een passie en altijd slin gerde er op haar kamer op de eer ste verdieping van Paleis Soestdijk, waar zij tot na haar eindexamen woonde, wel een paar spitzen rond. Deze passie verleidde haar niet, het na haar eindexamen in deze richting verder te zoeken, het geen velen, die haar slechts opper vlakkig kenden, wel hadden ver wacht. Zij verkoos een academische vorming en ging Spaans studeren in Utrecht Zij deed dit uit de be wuste overweging dat een academi sche vorming zo'n grote waarde heeft voor de menselijke geest, dat wie er de capaciteiten toe heeft, de interesse ervoor kan opbrengen en bovendien daaraan (zoals zij) in de toekomst behoefte zou kunnen heb ben, deze niet mocht missen. Waar de oorsprong van haar liefde voor de Spaanse taai en letterkunde ligt, behoeft niet gegist te worden. Haar literaire belangstelling is over het algemeen groot, maar de keuze van déze taal in het bijzonder komt voort uit de diepe aanhankelijkheid tussen vader en dochter. Prins Bernhard bracht van zijn reizen naar Zuid-Amerika liefde voor deze bloemrijke romantische taal mee naar Holland, waar vooral Prin ses Irene in zovele opzichten roman tiek moest missen. Het doorgeven van deze liefde was een natuurlijk gevolg van aanhankelijkheid tussen vader en dochter. Irene studeerde overigens in Utrecht ook kunstgeschiedenis en economie, ten dele een concessie aan de plaats, welke zij in onze sa menleving misschien zou moeten in nemen. Vóór haar studie in Utrecht aan te vangen vertoefde zij vele malen in Lausanne in Zwitserland, zowel om zich de Franse taal goed eigen te maken, als voor een speciale studie kunstgeschiedenis. In die tyd, in Juni 1958, deed zij ook in dit oecumenisch centrum bij uitstek, haar belijdenis in de Chapelle des Mousquines". De Ko ninklijke familie was aanwezig by deze plechtigheid, waarin ds. Char les Bergier voorging. Zy werd toen lidmaat van de Hervormde Kerk in hetzelfde kerkgebouw waar zy ca techisatie had gevolgd. Het was ongebruikelijk deze beiy- denis buitenslands, even ongebruike lijk als haar zeer late doop in bal lingschap In het Nederlandse kerkje in Londen, even ongebruikelijk als haar recente overgang naar het rooms-katholieke geloof, waarover ons volk werd ingelicht toen zij zich in Spanje bevond In Lausanne woonde Prinses Ire ne in een bijzonder fraai oud kas teeltje in gezelschap van haar vrien din freule Quirin Laman Trip. Min o! meer zorgde zy daar voor haar eigen huishouden, hetgeen veel meer het geval werd toen zy later in Utrecht studente was. In Utrecht had zy haar woning in het huis Lie- vendaal, aan het Lepelenburg. waar zy samen met enkele vriendinnen verbleef. Voor Prinses Beatrix was de vrij heid als studente waarschyniyk veel kostbaarder dan voor Prinses Irene, die niet de mooie, maar ontstellend zware jaren voor zich zag als Konin gin. Toch zouden ook Prinses Irene de representatieve plichten, hoe haar verdere levensloop ook zou zyn, biy- ven achtervolgen. Ook voor haar was daarom deze studietyd een oase van vryheid in een onmetelyke woestyn van binding, plicht en taak. Eenzelfde vryheid vond zy in de sportbeoefening, een gebied waarop zyn in vele opzichten haar oudere zuster de loef af steekt. Zo volmondig als Prinses Irene in Prinses Beatrix en Prin ses Margriet de meerderen erkent in intellectueel opzicht, zo snel staat Beatrix klaar om de eerste plaats aan haar jongere zuster te gunnen in sportief opzicht, hoewel ook zy in sportiviteit letterlyk en figuuriyk een uitstekend figuur slaat! Paardryden, skieen, zeilen, hockey, tennis, zwemmen, schaatsenryden, op al deze gebieden behoort Prinses Ire ne tot de zeer goeden. In de eerst genoemde sporten rechtvaardigden haar prestaties ook het uitkomen in internationale ontmoetingen en op dit niveau zelfs het verwerven van pryzen. Vooral aan de ruitersport heeft zy reeds vroeg haar hart verpand. Zelfs voordat het van haar ouders mocht! Al heel jong is zy er eens op een van de rijpaarden van haar vader van- In p ze intellectueel opzicht erkent Prinses Irene zonder schroom en zelfs nu en dan met voldoening haar meerdere in haar oudere zus ter en in Margriet, zy is anders ge aard en beseft heel goed dat ruimte voor een zuiver intellectuele ontwik keling ten koste gaat van verdieping op ander gebied, waarop zy deson danks haar middelbare opleiding vol tooide, toont op verheugende wyze dat haar bereidheid tot hard werken en een capaciteit tot het bereiken Op tienjarige leeftijd, op 23 juli 1950. legde Prinses Irene de eerste steen voor de Ned. Pro testantse Kerk in Londen, de kerk die in de plaats kwam van de door oorlogsgeweld verwoes te Austin Friars Church. door gegaan, clandestien en onerva ren. met het gevolg dat het dier op hol sloeg en door toevallig voorbyko- mende jongens, met een héél ver schrikt Ireentje op de rug, tot stil stand kon worden gebracht. Heel dicht by haar liefde voor de ruiter sport staat de dierenliefde, die zy gemeen heeft met haar zusters en le den van vorige Oranjegeslachten, vooral Wilhelmina. waarvan de le vende have van Paleis en Park Soest- dyk een duideiyk getuigenis aflegt. eleideiyk heeft Prinses Irene deel in de taken van het Ko- ninklyk gezin gekregen, zy bezocht, eerst in gezelschap van haar ouders maar later ook zelfstandig, vele de len van het land en vertegenwoor digde haar ouders zowel in binnen- als buitenland. Talloos zyn haar rei zen naar de West, naar Mexico en Spanje geweest. Steeds heeft zy daarby de indruk gevestigd, dat deze representatieve taken haar moeiiyker afgaan dan Prinses Beatrix. De Kroonprinses heeft zich de faam verworven joviaal, harteiyk. levendig en toch vol duide- lijk begrip en ook medeleven te kun nen zyn. Daar tegenover staan by Prinses Irene over het algemeen een zekere gereserveerde bedachtzaam heid en een wat stug aandoende ge slotenheid. Deze houding vloeit geenszins voort uit gebrek aan zelf vertrouwen aan verlegenheid of aan onmacht om woord en gebaar te vin den. waarom in een gegeven situatie wordt gevraagd. De aarzeling waarmee zjj de we reld tegemoet treedt is geen teken van innerlijke onzekerheid maar juist van het bewustzUn dat het moeiiyk is een ander diep in het hart te zien, waardoor het by opper vlakkig contact niet mogeiyk is een juist oordeel over anderen en hun gestes te vellen, zy toont haar oor deel over personen en zaken dan ook zelden, omdat zy zichzelf kent en zich er dikwyls over verwondert dat anderen het blykbaar zo makkelyk vinden over haar te oordelen. Uit de ze innerlyke instelling is een aarze ling naar buiten geen teken van zwakte maar een bewys van kracht, van moed ook. Prinses Irene heeft de laatste Ja ren zeer grote belangstelling ge toond voor de oecumenische be weging. Juist uit diezelfde instelling. Nog zeer kort geleden woonde zy een (Foto Max Koot) oecumenische Jongeren-byeenkomst in Utrecht by, voordien had zy op ander gebied contacten en herhaalde malen is zy in Lausanne geweest, waar zy niet allen haar belydenis had gedaan maar ook kennis had gemaakt met de oecumenische ge dachte. Zy volgde daarby de weg van haar grootmoeder Koningin Wilhelmina, Heeft die immers niet in haar „Een zaam maar niet alleen" getuigenis afgelegd van haar diepe christelyke geloof, maar tevens gezegd, dat de kerk zelf haar nimmer sterk heeft aangesproken? Is ook hierin een oor zaak te vinden voor de verrassende stap die Prinses Irene onlangs heeft gedaan? Prinses Irene heeft door de Jaren heen rollen vervuld in de kerstspelen in Paleis Soestdyk. By het laatste spel, in december vorig jaar, sprak zy de toelichtende teksten. Het portret van een Prinses moet onvolledig zyn en enigszins on- natuurlijk. De zwaar vergulde lyst staat immers van tevoren vast en het beeld moet daarin passend worden aangebracht Zo ook met dit portret van Prinses Irene, dat toch probeert haar te tonen zoals ze is. Een jonge vrouw met zachte maar te rechtertyd ook fel stekende grys- blauwe ogen in een vriendelyk, niet te fyngevormd gelaat. Modieus kap sel, smaakvolle toiletten van een heel persooniyke styi met een passie voor hoeden-experimenten. Zy is bewust van eigen waarde, maar naar buiten opvallend bescheiden. Timide zon misschien een betere uitdrukking zyn, ware het niet dat dit woord de ach tergrond van haar houding miskent. Eerlyk als goud, maar meedogenloos eenzelfde eeriykheid van anderen vragend. Bovenal hunkerend naar menselyk medegevoel. Dit laatste niet om het zelf deelachtig te worden, maar om het te geven waar er behoefte aan 13, want aarzeling verbiedt het haar dit ongevraagd te schenken. Een Oranje kortom die ons volk In het hart heeft gesloten en daaruit, onder welke omstandigheden ook, niet te verwyderen is. Moge zy nu vinden, waarnaar haar naam ver- wyst: VREDE....

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3