ederland wacht nog in •panning op verklaring I 'f NIEUWE ONLUSTEN OP EILAND CYPRUS CASTRO DRAAIT KRAAN DICHT Vermoeide Marijnen: „Ifc kan niets zeggen v' lok vanochtend bleef \e regering zwijgen KLEMMENDE VRAGEN NA KONINKLIJKE REIS Mevr. Oswald lidentificeert liet geweer ®n WEERBERICHT Prins haalt Prinsessen uit Innsbruck KONGOLESE STAFCHEF SNEUVELT I E Aangetekende Brief met veel geld zoek „GROOTSTE SLACHTING SINDS KERSTMIS VOL AUTOMATISCHE IEMCO N.V. Automatisch wassen - ZWART - (Ducf teutvs gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1964 No. 31181 EIDSCH DAGBLAD teur: E. A. E. van Dishoeck Ifdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redacteur) ^at was het doel van de vliegreis van Koningin en Prins Bern- 1 naar Parijs? Werd deze reis gemaakt met instemming van het linet of op aandrang van het kabinet ontijdig beëindigd? Ut zijn de twee klemmende vragen, die Nederland zich sinds gis- niddag stelt. De officiële antwoorden zijn schaars. Vaststaat hts, dat gisteravond door een woordvoerder van de regering werd feend, dat de regering het vliegtuig heeft teruggeroepen. r het doel van de reis kan men gissen. Minister-president Hjnen noemde het gisteravond „een particulier bezoek". dit bezoek tot doel Prinses naar Nederland te halen of i er moeilijkheden met de afge- Jn verloofde, waardoor een per- ijk ingrüpn van het Koninklijk r nodig werd? I laten hier volgen wat men de zon kunnen noemen, jstermorgen om half negen legde Bernhard als inspecteur-gene - van de Koninklijke Luchtmacht commandant van de vliegbasis kterberg een zwijgplicht op, die steeds van kracht is. Daarna |rok van deze basis de regerings- lip met in elk geval Prins hard aan boord. Later op de [werd officieel bevestigd, dat ook ^Koningin aan boord was, hoewel hten uit Parijs zulks ontkenden. toestel voerde alleen de stan- r_ van de Prins en volgens het lingsmanifest had het vijf per- aan boord: vier bemannings- en de Prins. Bovendien: de I e weduwe van de vermoedelijke I rdenaar van president Kennedy I rouw Marina Oswald, heeft gis- I n het geweer waarmee president I nedy werd doodgeschoten, geiden- I eerd als het eigendom van haar 11, zo heeft opperrechter Earl War- bekendgemaakt. pperrechter Warren, die voorzitter 'an de commissie van onderzoek *r de moord, zei in een verkla- dat mevrouw Oswald het had tend als het geweer dat haar man mei van het vorige jaar onder iaam A. Hidell bij een postorder- a»>; in Chicago had gekocht. zy verder verklaard dat haar in tomer van 1963, toen zij in New lans woonden ,bij verscheidene genheden de valse naam A .Hidell gebruikt. levrouw Oswald had ook gezegd, hoewel zjj niet wilde geloven dat r man president Kennedy had ge- d, zij uit de haar getoonde feiten geen andere conclusie kon komen, echter Warren zegt in zijn ver- ring, dat mevrouw Oswald niets I geweten van de planngn van x man. en rini Lopez krijgt or platina plaat tn onze Haagse correspondent) rini Lopez wordt de eerst Ame- lanse artiest, die in ons land een dna plaat uitgereikt zal krijgen, i dit sinds kort befaamde Ame- sr' lanse tieneridool zijn hier name- niet minder dan 250.000 gram- loonplaten verkocht met zijn hit „If I had a hammer". De «iking van de platina plaat ge- rt zondagavond door Pete Felie- a op het podium van het Haagse ouw voor K. en W. in RUSTIG WEER i Iet K.N.M.I. verwacht van heden- morgenavond: rerander 1 ij ke bewolking en over- fend droog weer. Zwakke tot tige noordwestelijke wind. Zach- vooral 's nachts. Opgemaakt om 11.15 uur). Koninklijke standaard bleef de ge hele dag gehesen boven het paleis in Soestdijk. Hoewel het vliegplan voorzag in een vlucht naar Spanje is de Friend ship niet verder gekomen dan Parijs. Daar schijnt de Prins een langdurig internationaal telefoongesprek te hebben gevoerd in de Nederlandse ambassade. Niemand heeft de Konin gin het toestel zien verlaten. Tegen half drie is dit toestel weer vertrok ken. De R.V.D., die even tevoren nog meldde, dat Koningin en Prins op weg waren naar Spanje, deelde mee. dat het Koninklijk paar op weg was naar Nederland. Na terugkeer op Soesterberg keerde de Prins met een hofauto A.A. 85 naar paleis Soestdijk terug. De Koningin zou op geheimzinnige wijze met een speciale recherche-auto door een achterin gang naar het paleis zijn gereden. De R.V.D. deelt een half uur later mede, dat Koningin en Prins weer in Nederland waren teruggekeerd. Crisis In Den Haag ontstonden na deze berichten geruchten over een consti- titionele crisis. Geruchten, die nog versterkt werden door berichten dat er een spoedvergadering gehouden zou werden gehouden van het kern kabinet bestaande uit de minis ters Marijnen, (minister-president) Biesheuvel vice-minister-president) Toxopeus (Binnenlandse Zaken) en Scholten Justitie) hetzelfde vier tal, dat zich in de voorafgaande dagen met het vraagstuk heeft bezig gehouden. De vier ministers hebben zich langdurig voor de pers verborgen weten te houden, maar om half acht waren in elk geval de vice-premier en de ministers Toxopeus en Schol- ten in het kabinet van de minister president aan het Plein 1813 bijeen. Om acht uur verliet minister Toxo peus de bespreking. Na een uur keer de hij weer terug. Om tien voor half tien arriveerde de minister-president Marijnen in een auto van de Koninklijke Mare chaussee. Met een betrokken gezicht liep hij haastig naar binnen en wei gerde elke vraag te beantwoorden. Om half elf eindigde de bespreking. De ministers weigerden nog steeds elk commentaar en gingen naar huis. Op de stoep van zijn woonhuis liet de mi nister-president enkele minuten later tegenover journalisten, die hem naar huis waren gevolgd de mysterieuze zin los". Vroeger had Je toestemming nodig om de stad te verlaten, nu alleen nog maar om het land te ver laten." De premier zei dit in ant woord op een vraag of hij nog buiten Den Haag was geweest. Theorieën Rondom deze feitend) kunnen verschillende theorieën worden opge bouwd. M&ar het blijven veronder- stellingen zolang het Hof en de regering zich in stilzwijgen hullen. De spanning neemt toe. Er werd gehoopt op een duidelijke verklaring, toen de ministerraad van- 1 ochtend voor het wekelijkse beraad bijeen kwam. Men kwam bedrogen uit. De regering zei niets over de ont wikkelingen rondom het Koninklijk huis. Toen om half één de minister raad eindigde weigerde de minister president, mr. Marijnen ieder com mentaar. Hij zei slechts dat de naam van Prinses Irene in de besprekingen wel gevallen was. Verder zei hij„We hebben een gewone ministerraad ge houden". Om twee uur, na de lunch pauze zouden de ministers weer bij eenkomen. De Rijksvoorlichtingsdienst deelde omstreeks kwart over 12 mede, dat Prins Bernhard zich vanmorgen per vliegtuig naar Innsbruck had begeven. De Prins is vanmiddag met de Prinsessen Beatrix en Margriet naar Nederland teruggekeerd. (Van onze parlementaire redacteur) i Een zichtbaar vermoeide minister- president heeft gisteravond op de stoep van zyn departement aan het Plein 1813 bezworen, dat hij onmogelijk iets kon zeggen over het geheimzinnige beraad met zün drie collega's, vice-premier Bies- j heuvel en de ministers Toxopeus en I Scholten. Toen mr. Marijnen om half elf in zjjn auto wilde stappen hadden zich zoveel verslaggevers voor de voordeur verzameld, dat het de premier onmogelijk was zUn wagen te bereiken, hoewel de chauffeur deze tot vlak voor de stoep had gereden. De minister-president was dus een i gevangene van de journalisten. I Maar dit alles baatte hun niet. Met een somber en ernstig gezicht benadrukte de premier ..Hoe graag ik de pers ook zou inlichten, het kan nu werkelijk niet". van de spanning in het gebouw dan van het gedrag van de journalis ten. Na een half uur werden de jour nalisten trouwen weer in de tuin toegelaten. Gistermiddag zijn in Noord- Holland demonstratieritten ge- houden met het treinstel ..Toe komst". Tussen Alkmaar en Heerhugowaard werd een soort wedstrijd gehouden tussen dit nieuwe treinstel (links) en het modernste huidige treinstel (r.) om het verschil in optreksnelheid te laten zien. De resultaten: na 10 seconden resp. 26 en 15 km per uur. na 1 minuut 98 en 65 km per uur. na 2 minuten 125 en 93 km per uur. Incident Geheimzinnigheid De bijeenkomst, die gisteravond op Plein 1813 werd gehouden was de best bewaakte en meest geheimzin nige van de afgelopen jaren. Om half negen werden de journalisten door twee rechercheurs van de Haagse gemeentepolitie van de voordeur weggestuurd. Zij moesten op straat wachten. De rechercheurs waren daar neergezet, omdat er geklaagd was, dat enkele verslag gevers geprobeerd hadden door de geblindeerde ramen de gesprekken af te luisteren. Het was een loze Tegen tien uur speelde zich een merkwaardig incident af. Plotse ling snelde een taxi het terrein op. Een redacteur van het ANP sprong er uit en snelde naar binnen. Tegen de verblufte kamerbewaarder riep hij gehaast „Ik moet bij de minis ter-president komen". De andere journalisten dachten „waarom wij niet?" en volgden hun collega. Vlak voor de deur van het vertrek, waar de ministers hun beraad hiel den, ontstond een chaotische toe stand, die verdween toen de kamer bewaarder met overslaande stem de verslaggevers ook de redacteur van het ANP wist te bewegen weer naar buiten te gaan. De oor zaak van dit vreemde incident werd snel gevonden. Even tevoren had een andere redacteur van het ANP een taxichauffeur verzocht om even langs het kantoor te rijden met het verzoek versterking te sturen. Dit verzoek is kennelijk zo verminkt doorgekomen, dat men bij het ANP dacht, dat de minister president een regeringsverklaring aan het persbureau wilde door geven De staf-chef van het Kongolese leger, kolonel Eugene Abeja, ls ge sneuveld. toen hij nabij de door guerrillastrijders omringde stad Goengoe in een hinderlaag was ge vallen. De 44-jarige kolonel Abeja leidde de operaties tegen de opstan dige volgelingen van de vroegere mi nister van Onderwijs, Pierre Moelele, die in het westen van de provincie Kwiloe een terreur uitoefenen Vorige week maakte de stafchef een vlucht mee naar een Amerikaans zendingsstation in Iwoengoe, van waaruit negentien mensen werden gered. Ook bij Idiofa nam hy actief deel aan de strijd tegen de terroris ten. ar te luisteren. Het was een loze T1 •n. klacht, die een betere indruk gaf Kepresaille tegen arrestaties vissers De grote lijnschepen ..Christo- for Columbo" en ..Queen Eliza beth" hebben het dezer dagen heel moeilijk gehad toen zij als gevolg van een sleepbootstaking zonder hulp hun kade in de ha ven van New York moesten be reiken. Het lukte, maar ten koste van schade aan schepen en kade. Een luchtopname van de gelijk tijdige moeilijke operaties. Ambassadeur VS in Ghana naar huis De Verenigde Staten hebben nun ambassadeur in Ghana voor overleg naar Washington teruggeroepen, in verband met de anti-Amerikaanse demonstraties in Accra van de laat ste dagen. Deze terugroeping bete kent echter niet dat de betrekkingen met Ghana worden verbroken. Een woordvoerder van het State Department zei, dat de regering van Ghana nog steeds niet had gerea geerd op krachtige protesten van de Verenigde Staten tegen betogingen voor hun ambassade in Accra. 8 FEBRUARI »n op: 8.10 uur; onder: 17.39 uur. iaan op: 4.31 uur; onder: 12.50 u. toogwater te Katwijk te 11.31 uur. water te 6.48 en 19.32 uur. Dit blad bestaa: uit A6 pagina'» (Van onze Haagse correspondent) Een aangetekend poststuk met een inhoud van naar men vermoedt bij na een halve ton, dat enige dagen geleden door een employé van de Rotterdamsche Bank in Den Haag ter verzending werd aangeboden, is zoek. Het stuk, waarop een waarde stond aangegeven van f700,- werd aangeboden in het postkantoor aan dt Nobelstraat en was bestemd voor Rucphen in Noord-Brabant. Het is niet ongewoon, dat men geldzendingen lager aangeeft, dan zij in werkelijkheid waard zyn. Men kan echter, als de zending zoekraakt niet meer van P.T.T. terug eisen, dan men als waarde heeft aangegeven. Het vreemde in deze zaak is, dat hoewel P.T.T. bevestigt, dat de brief door de Rotterdamsche bank is aan geboden, de directie van deze bank op onze vraag om bevestiging ant woordde: „Wij weten van niets". De postale recherche heeft de zaak in onderzoek. Tenminste elf mensen zijn gisteren gedood en tientallen gewond bij nieuwe gevechten op het eiland Cyprus. Tot hevige schiet partijen kwam het in twee op 25 km van Nicosia gelegen dorpen: het overwegend Turkse plaatsje Ayios Sozemenos en het dorp Anthenioe waar de Grieken ver in de meerderheid zijn. Britse troe pen wisten tenslotte de orde te herstellen, maar de toestand was er gisteravond nog zeer gespannen. De meeste doden vielen in Ayios Sozemenos. Volgens ooggetuigen vie len minstens tachtig gewapende Grieks-Cyprische politiemannen en anderen het dorp aan, nadat een Grieks-Cyprische politieauto in een hinderlaag was gevallen. Zij trokken het dorp schietend binnen onder he vig vuur van Turkse inwoners. Enkele huizen werden in brand gestoken. Volgens een TurVs-Cyprische zegs man was dit „de grootste slachting sinds Kerstmis". Het centrale ziekenhuis van Nico sia vermeldde het aantal slachtoffers aan Grieks-Cyprische zijde: vijf do den en achttien gewonden. Een Turks —Cyprische zegsman kon geen cij fers geven, maar sprak wel van een groot aantal doden en gewonden on der de Turkse bevolking. Na moei zame onderhandelingen onder grote spanning kwam het tot een staakt- het-vuren. Cyprische kringen maakten giste ren melding van nog meer gevechten in de naburige dorpen Tremetoeshia en Meloesa. In de hoofdstad Nicosia nam de spanning merkbaar toe, toen de berichten over de gevechten daar binnenkwamen. De speciale vertegenwoordiger van Engeland op Cyprus, Pickhard, heeft zich gisteravond met de Turkse am bassadeur op het eiland naar het vliegveld van Nicosia begeven om de vrijlating te bewerkstelligen van art sen en verpleegsters van de Turkse Rode-Kruisorganisatie die eerder op de dag uit Ankara waren aangeko men. Volgens Turkse kringen worden ze op last van Grieks-Cyprische ambtenaren op het vliegveld vastge houden. Oe Thant ls gisteravond van zijn bekorte reis door Afrika In New York teruggekomen. By zyn aankomst zei hy tot verslaggevers, dat de onder handelingen In Londen over de kwes- tie-Cyprus „min of meer waren vast gelopen". Op de vraag of in verband met deze kwestie de Veiligheidsraad byeen zou worsen geroepen zei Oe Thant, dat een dergeiyke stap zou moeten worden genomen als de on derhandelingen vastliepen en als Cy prus wenste dat de Verenigde Naties by de zaak zouden worden betrokken. De kwestie-Cyprus was echter niet de enige reden voor Thants terug keer naar New York. De moeilijk heden tussen de Afrikaanse staten Rwanda en Boeroendi en de toestand in Maleisië vroegen ook zyn persoon lijke aandacht, zo zei hij Inmiddels gaan onbevestigde ge ruchten, dat de Britse regering aan president Makarios uitgewerkte voor stellen heeft doen toekomen, die een compromis vormen tussen het Brits- Amerikaanse plan om naar Cyprus een Internationale vredesmacht van militairen uit NAVO-landen te zen den. en de bezwaren die Makarios dinsdag hiertegen kenbaar had ge maakt. De Cubaanse autoriteiten heb ben de zoetwaterleiding naar de Amerikaanse marinebasis aan de Baai van Guantanamo afgeslo ten. De pompstations, die op Cu baans grondgebied staan, wer ken niet meer. De Cubaanse regering heeft met tussenkomst van Zwitserland een no ta aan de VS gezonden, waarin wordt bezegd dat de watervoorziening kan worden hervat zodra de 36 Cu baanse vissers. die in Ameri kaanse territoriale wateren zUn aan gehouden. weer vry zyn. De VS heb ben echter al laten weten dat de be rechting van de Cubanen normaal doorgang zal vinden. Gisteren is in Key West het proces tegen hen be gonnen. Zeven vissers werden vry ge laten omdat zy nog geen 17 jaar zyn. De overige 29 hebben meege deeld dat zy de Tsjechische regering om juridische bystand zullen vragen. Op het grondgebied van de Ame rikaanse basis bevinden zich naar I schatting 10.500 man militair en burgerpersoneel. De basis Guantana- I mo is in de tweede wereldoorlog aan j de Verenigde Staten uitgeleend by een akkoord, dat alleen kan worden opgezegd als de beide partyen hier eenstemmig toe besluiten. De pompstations, en in feite de gehele zoetwatervoorziening van deze Amerikaanse enclave op Cubaans gebied, zyn altyd een moeilyke kwes tie geweest. Op de basis hebben de Ame rikanen een voorraad drinkwater van 60 miljoen liter. „Een voorraad voldoende voor vele weken" aldus een woordvoerder in Washington. Premier Castro heeft tot verslag gevers gezegd de watertoevoer voor de basis Guantanamo gedurende één uur per dag te zullen openstellen, zo meldt een Amerikaans radiosta tion. Deze voorziening ..zal hun coca- cola voorraad versterken", aldus de Cubaanse premier. Verwachf President Johnson heeft verklaard dat de Verenigde Staten in staat zyn de basis Guantanamo op Cuba van voldoende water te voorzien. „Er is voldoende water voor 12 da gen en er kan, en zal. per schip vanuit Port Everglades in Florida een onbeperkte hoeveelheid water warden aangevoerd", zo zei da Ame rikaanse president. ..De Verenigde Staten hebben, se dert dr. Castro de macht overnam en zich met een vreemde mogend heid verbond, geweten dat hy op zekere dag de watervoorziening van de basis zou afsnyden. We hebben plannen gemaakt voor een dergeiyke gebeurtenis". WASMACHINES AIO - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BI CO Vraag demonstratie en prospectus HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 Uit het Leidsch Dagblad van 8 February 1864: Keizer Napoleon heeft de zer dagen een brief geschre ven aan den heer Dunant te Genève, waarin hij zijn goed keuring betuigt nopens het plan tot stichting van inter nationale vereenigingen met het doel de soldaten op het slachtveld hulp te verleenen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1