i Raad van Wassenaar toch voor Groot aantal verhoging van straatbelasting Onzekerheid heerst rondom Soestdijk li. aanbetalingen Begroting 1964 werd na bespreking goedgekeurd Politie speurt al jaar naar dader(s) van roofmoord Voorzitter van Vrije Burgers vrijgesproken 5% hoger Ontruiming en afbraak van 54 percelen W. van Wijk weer voor Hoge Raad BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 4 FEBRUARI 19*4 De Wassenaarse gemeenteraad heeft In een vergadering die tot 1 uur na middernacht duurde de begrotingsbehandeling, die op 25 november werd afgebroken, voortgezet en voltooid. Op 25 november verwierp de raad het voorstel van B. en W. om de straatbelasting te verhogen tot 10% en b% voor resp. de gebouwde en de ongebouwde eigendommen. Deze verhoging zou t 130.000 extra hebben opgeleverd. Een voorstel om de reinigingsrechten met ongeveer 1/3 te verhogen tot f 1.- per normale emmer per maand werd aan gehouden. omdat de stemmen staakten. Het verwerpen van de f 130.000 extra Inkomsten uit een verhoogde straatbelasting en enkele suggesties, die vanuit de raad werden gedaan, maakten een nader overleg over de financiële positie noodzakelijk. Het resultaat van de nadere overwegingen, aangevuld met gegevens over mindere Inkomsten en hogere uitgaven, die sedertdien bekend xijn geworden was, dat het begrotingstekort voor 1964 becijferd moest wor den op f 270.000.- terwijl op 31 december 1963 de saldl-reserve vermoedelijk slechts f 203.000.- zou bedragen. f 325.000 zal worden bijgedragen door de Gasunie. Binnenkort wordt een nader advies over deze materie verwacht. Het voordeel voor de verbruikers wordt voorlopig becij ferd op 184% voor de kleine ver bruikers, en op 38 en 45% voor de grotere verbruikers. Een groot pro- bleem zal gevormd worden door i het tekort aan vakbekwame fitters bij de gemeentebedrijven, een te kort, dat veroorzaakt wordt door het niet beschikbaar zijn van wo ningen. Verpachten Het voortgezette begroUngedebat begon gisteravond met vrij scherpe kritiek op de wijze van behandeling van deze begroting van de kant van mr. R. T. M. van der Lugt <KVP». Hij aeide, dat de raad en de finan ciële commissie over onvoldoende ge gevens hebben beschikt om zich een Juist beeld van de situatie te vormen. Er vielen enkele harde woorden, zo als „mokkend kind" en „aperte on waarheid", die echter, naar later in het debat bleek, niet zo kwaad be doeld waren. Wethouder E. M. Schade herinner de eraan, dat in november de ver hoging van de straatbelasting door de raad verworpen werd op grond van een zeker optimisme, wat de financiële positie betreft. Bij de nadere uitwerking is er voor dat op timisme geen enkele grond aanwezig gebleken. De kritiek op het college over het vooroverleg inzake de be grotingscijfers achtte de wethouder onverdiend. De voorzitter, burge meester mr. W. J. Geertsema herin- nerde eraan, dat gewoonlijk reeds in april en mei begonnen wordt met het Nog steeds nu al bijna een jaar lang houdt de Rotterdamse poli tie zich Intens bezig met het onder zoek in de zaak van de zg. dubbele roofmoord in een sigarenwinkel aan het Brekelsveld. waar in de nacht van 8 op 9 februari 1963 de weduwe B A. van der Hoff en haar acht jarig zoontje Marcel op verschrik kelijke wijze om het leven werden gebracht. Een speciale ploeg van zeven re chercheurs is voor de naspeuringen naar de dader* s> vrijgemaakt van ander politiewerk. Het onderzoek strekt zich niet alleen uit over het gehele zuidelijke stadsdeel, maar ook over de zee- en binnenschepen, die in de bewuste nacht in de Waalha ven lagen. Dat waren er heel wat want de Rijnvaart was in die tijd door de vorst zo goed als gestremd. Het lijkt voor de politiemannen een deprimerende zaak .waarin men overigens nog hardnekkig gelooft in een goed resultaat. Er kwamen meer dan 2600 tips binnen, die alle minu tieus zijn onderzocht, ruim 25..000 personen werden gehoord, reizen werden gemaakt naar alle delen van Westeuropa om daar gegevens van binnenvaartuigen „na te trekken", en nog dagelijks melden zich op het bu reau Charlois mensen met (soms> nieuwe gegevens. Het vele werk heeft als neven-resultaat gehad dat 28 per sonen voor uiteenlopende misdrijven werden aangehouden. De grootste belangstelling heeft de recherche-ploeg voor het moordwa pen. waarschijnlijk een stuk gereed schap. en de door de dader s ont vreemde bos sleutels, welke nog steeds niet zUn gevonden. (Van onze Haagse correspondent) De Haagse politierechter, mr. A. B. van Hellemondt. heeft een 75-jarige iournalist voorzitter van de Vrije Jurgers, vrijgesproken van de hem teniae tegelegde belediging van twee oud-bestuursleden van zijn partij. Op een vergadering, die in Haarlem was gehouden, had hij gesproken over „Nazi-methoden" en „een gevaarlijke fascistische mentaliteit" ten aanzien van deze twee bestuursleden. De twee bestuursleden diender» daarop een klacht in. Twee weken geleden eiste de officier van Justitie twee geldboe tes van f 60—, elk wegens belediging. opstellen van de begroting voor het volgend jaar. 8edertdien hebben de omstandigheden en de cijfers zich steeds gewijzigd. Bi) discussies als deze moet steeds in het oog gehou den worden, dat gewerkt wordt met gegevens, die in feite al weer ver ouderd zijn. Aangenomen Mr. C. A. van Gorcum (PvdA) kwam met het voorstel, gezien de precaire positie van de gemeente- financiën de oorspronkelijk geplande verhoging van de straatbelasting toch door te voeren. Mr. A. van Vuure (VVD) en mr. Van der Lugt (KVP) dienden een tussenvoorstel in: de straatbelasting verhogen tot resp. 8 en 4%. Het voorstel-Van Gorcum werd verworpen met 14 tegen 7 stemmen. Het voorstel van Vuure/Van der Lugt voor een ge deeltelijke verhoging van de straat belasting werd aangenomen met 17 tegen 4 stemmen. Het voorstel tot verhoging van de reinigingsrechten werd tenslotte aanvaard met de drie stemmen van de leden der PvdA- fractie tegen. Enkele nog niet behandelde hoofd stukken uit het voorlopig verslag en de memorie van antwoord kwamen hierna in behandeling. Er werd o.m. gediscussieerd over het al of niet wenselijk zijn van het invoeren van een vrije zaterdag op de scholen, zo als dit jaar bij wijze van proef in de zomermaanden zal gebeuren. Wet houder E M. Schade maakte duide lijk, dat tot deze proef uit bittere noodzaak besloten werd: uit vrees n.l. dat het personeel van de scholen een werkkring zou gaan zoeken aan scholen elders, waar wel een vijf daagse schoolweek bestaat. Naar aanleiding van de mededeling van B. en W.. dat de eerste drie Jaren niet op rijksgoedkeuring voor de in richting van een sporthal in de voor malige HTM-remise gerekend kan worden vroeg de heer H. L. J. van Dillen zich af, of het gezien de sporthalplannen in de naaste om geving het niet verstandig zou zijn de verkoop van het gebouw te over wegen. Met enkele andere sprekers was wethouder Schade echter van mening, dat. zo lang de hallen tegen een redelijke prijs verhuurd kunnen worden, rustig de rijksgoedkeuring kan worden afgewacht. Een van de hallen is al voor geruime tijd ver huurd, voor de andere hal heeft zich ook een gegadigde gemeld. Busdiensten De busdiensten van de NZH kwa men ook ter sprake. Op een vraag van de heer Bloemendaal (PvdA) antwoordde de burgemeester, dat Den Haag nog steeds op het standpunt staat, dat de zwakke rentabiliteit van de HTM niet verder verzwakt mag worden door de NZH-bussen toe te staan naar de binnenstad te rijden. Met mr. Van Gorcum was de bur gemeester het eens, dat het vervoers vraagstuk alleen in agglomeratiever- band doeltreffend kan worden bezien. Het is niet ondenkbaar, dat er con tact met de andere gemeenten rond Den Haag over deze zaak wordt op genomen. De moeilijkheid is voorals nog, dat twee Wassenaarse voorstel len om tot een nauwere samenwer king met deze gemeenten te komen tot geen resultaat hebben geleid. Op een van deze voorstellen is door Den Haag nog steeds niet geantwoord. Het andere stuit af op de weigering van Den Haag om aan dat overleg deel te nemen. Wassenaar geeft de moed echter niet op. Naar aanleiding van vragen van mr. S. Leenstra (Prot. Chr.) en andere leden gaf wethouder ir. M. Elion een uitvoerige uiteenzetting over de te verwachten ontwikkeling wat het aardgas betreft. De investerin gen in Wassenaar worden geraamd op bjjna f 2 miljoen, waarvan Vrij uitvoerig werd gediscussieerd over de mogelijkheid om in de van Zuylen van Nijeveltstraat bij de van Oldenbameveltweg grond te ver pachten voor een benzinestation A f20.000 per Jaar. Aanvankelijk waren er tegen dit plan esthetische bezwa ren aangevoerd, maar de raad ging er tenslotte mee akkoord, met het oog op de financiële aspecten. De burgemeester kondigde aan dat de raad in de toekomst nog enkele van deze voorstellen kan verwachten. Vanuit de raad werd gepleit voor het houden van inschrijvingen voor dit soort verpachtingen. Het college zal dit voor wat de toekomst betreft na der onder ogen zien. Wat dit con crete plan betreft is de gemeente mo reel gebonden aan de maatschappij, met wie de plannen voor dit station zijn besproken. Nadat enige subsidievoorstellen waren afgehandeld konden de be grotingen voor 1964 met de daarin aangebrachte wijzigingen zonder hoofdelijke stemming worden goed gekeurd. De raad had daarna nog maar wei nig tijd nodig voor de rest van de agenda. Besloten werd de noodschool van de Alchvinstichting aan te ko pen voor rond f 40.000 om dienst te doen als z.g. logeerschool, in eerste instantie ten behoeve van de Wet houder Huibreghtseschool die ver bouwd zal worden en later ten be hoeve van andere scholen. Gelden werden beschikbaar gesteld voor het tot schuilkelder inrichten van een kelderruimte onder een nieuw fa brieksgebouw van de Melkinrichting Menken. (Van onze Haagse correspondent; De verplichte contant-stortingen bij de aankoop op afbetaling van scooters, motoren, fietsen en brom fietsen. gaat niet omhoog. Wel wordt de minimum kassastorting voor de andere artikelen die onder de conjunctuur-afbetalingsbeschik king-1963 vallen, met 5 procent verhoogd Dit betreft o.m.: personenauto's, televisietoestellen, radio's grammo foons, bandrecorders, accordeons, haarden, kachels, elektrische of gas fornuizen, warmwaterapparaten, koel kasten, stofzuigers, wasmachines, een I trifuges, naaimachines, meubelen. I woningtextiel, bedden, matrassen I huishoudtextiel en kleding. Dit delen de ministers Veldkamp (Sociale Zakeni, Andrlessen (Econo mische Zaken» en Witteveen (Fi- I nanclen) in een nota, waarin zy de Eerste en Tweede Kamer inlichten over de recente besprekingen met het bedrijfsleven over lonen en prijzen, en de maatregelen die zijn genomen om de conjunctuur in de hand te houden. De regering spreekt in de nota o.m. de wens uit dat de Staten-Generaal op de kortst mogelijke termijn het ontwerp tot wijziging van de prijzen wet behandelen, waardoor minister Andriessen de bevoegdheid zal krij gen op te treden tegen individuele prljsopdrljvers. De bewindslieden zijn bereid over de nota een parlementai re gedachtenwlsseling te voeren. Dr. Vondeling drong er vanmiddag in de Tweede Kamer op aan. dat het de bat ook door de minister-president zou worden bijgewoond. (Van onze correspondent) Een breedlachende Prins naast de chauffeur van de Koninklijke auto en een bedrukt kijkende Koningin achterin de auto. Dat was alles wat de verzamelde en verkleumde Jour nalisten en t.v.-reporters vanmiddag zagen toen om twaalf uur de auto het paleishek inreed. De Baarnse politie en de Koninklijke Marechaus see hadden uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen, opdat de Koninklijke auto zonder oponthoud langs het kruispunt bij Hotel Trier en het paleishek binnen kon rijden. Om kwart voor twaalf waren de Koningin en de Prins per vliegtuig uit Innsbruck in Soesterberg geland. Achter de Koninklijke auto reden twee hofauto's. bestuurd door recher cheurs, maar zonder passagiers. Een kofferauto behoorde eveneens tot de kleine stoet van snelle wagens. Om half drie stonden de vertegen woordigers van de gehele Nederland se pers, radio en televisie nog steeds voor het palels Soestdijk te kleumen: van Prinses Irene had men nog niets gezien. Om kwart voor twee zUn echter twee hofauto's de achteringang van de paleistuin binnengereden. Aanne melijk zou dus zijn, dat in een van deze auto's de Prinses heeft gezeten. Het is onmogelijk gebleken hierover zekerheid te krijgen. Enkele ingewij den ontkenden tegenover ons hard nekkig dat Prinses Irene nu thuis gekomen zou zijn. Minister-president Marjjnen was enige minuten geleden aangekomen. HU was vergezeld van een onbekende heer. WARMOND Burgerlijke Stond Geboren: Sablna J. M.. d. van A. M. van Wlnsen en A. A. M. van der Hulst: Alexandra M. R d. van O. v. Veldt en F. M. C. van der Geest. OEGSTGEEST De heer M. C. Piek uit Oegst- geest is aan de Nederlandsch Eco nomische Hoogeschool in Rotterdam geslaagd voor het kandidaatsexamen economische wetenschappen. Zoals bekend heeft de raad in zijn zitting van 21 oktober j.l. be sloten in beginsel in te stemmen met een ontwerp-plan voor de sanering van het gebied tussen de Herengracht, de Nieuwe Rijn. de Zijlsingel en de Zuidsingel. De bestaande bebouwing is in dit stadsgedeelte, welke hoofdzakelijk uit oude woningen bestaat, van zodanige slechte kwaliteit, dat uit een oogpunt van volkshuisves ting binnen afzienbare tijd amovering noodzakelijk is. Het meest urgent achten B. en W. de ontruiming en afbraak van het uit 54 percelen bestaande bouwblok, dat is gelegen tussen de Waardgracht de Nieuwe Rijn, de Kaarsenmakers straat en de Zesde Groenesteeg. Uit het door de Dienst van Gemeente werken ingestelde onderzoek naar de toestand van bedoelde percelen is gebleken, dat 32 woningen, welke van het bouwblok deel uitmaken, ongeschikt voor bewoning moeten worden geacht. Het betreft hier de 18 woningen Waardgracht 3, 15, 21, 27, 29. 31, 35 en 45. Kaarsenmakers straat 2. 2a, 2b, 4. 14, 16, 20 en 22, en Nieuwe Rijn 118 en 118a, welke particulier eigendom zijn. en de 14 woningen Waardgracht 7, 9, 11, 13, MARKTBERICHTEN LEIDEN, 4 februari. Vette varkens- markt. Aanvoer 68 vette varkens Prij zen: lichte varkens 2 30—2.35, slagers- varkens 2.36-2 38-2.40. slachtzeugen 1.90-2.02. Handel redelijk. ROTTERDAM, 4 febr. Veemarkt: totale aanvoer 2667, weekaanvoer 4237, vette koelen en ossen 320, gebrulks- vee 475, vette kalveren 240, graskalve ren 255. nuchtere kalveren 1145, var- I kens 9. lopers 81. biggen 7, paarden 40. veulens 3. schapen of lamm. 81. welde/ zulglammeren 1. bokken of gelten 10 •tuks. Prijzen (resp. Ie. 2« en 3e kwal.): vette koelen (in ets per kg) 375-406. 310-365. 270-300; vette kalveren (ld.) 380-395, 370-380. 340-370; graskalveren (ln gids p. st.) 675, 475. 375; nuchtere kalveren (ld.) 180. 170, 146; lopers (ld.) 140, 120. 100; biggen (ld.) 85. 70. 60; slachtpaarden (in ets per kg) 290. 260. 250; schapen (in gids per st.) 140, 120. 110; lammeren (ld.) 150, 130, 120; kalf- en melkkoeien (ld.) 1375, 1200, 1000; vare koelen (id.975, 800. 700: vaarzen (ld.) 1000, 800, 700; pinken (ld.) 700. 600, 525. Handel: aanvoer vette koelen als vorige week. handel redelijk, prijzen prijshoudend: vette kalveren even gro ter. willig, goed prijshoudend, prima's boven notering; graskalveren ruimer, matig, staande; nuchtere kalveren ruimer, goed, gedrukt; lopers en big gen als vorige week, tamelijk stabiel; slachtpaarden matig, willig, hoger; schapen en lamm. klein, redelijk, als vorige week; kalf- en melkkoeien iets ruimer, stil, gedrukt; vare koelen ma tig, slepend, ruim prijshoudend; vaar zen en pinken gewoon, kalm, onver anderd. Inbraak A.Z. (Van onze Haagse correspondent) De advocaat-generaal hU de Hoge Raad, mr. Ch. M. J. A. Moons, heeft vanmorgen geconcludeerd tot ver werping van het cassatieberoep van de 52-jarige metaalbewerker W. C. J. van WUk uit Den Haag, die zowel door de Haagse rechtbank als door het Haags Gerechtshof tot zes jaar gevangenisstraf is veroordeeld voor de spectaculaire brandkastkr&ak in het Academisch Ziekenhuis te Lei den. Bij deze inbraak, gepleegd in januari 1962, verdween bijna een kwart miljoen gulden. De verdachte, bijgenaamd de „Marinekraker", heeft steeds ontkend iets met deze inbraak uitstaande te hebben. Voor de Hoge Raad had mr. Ph. v. d. Ven drie cassatiemiddelen aangevoerd. Het belangrijkste daarvan was het derde middel, waarin de beslissing van het hof om slechts een Jaar van het voorarrest in mindering te bren gen gezien het feit dat de verdachte het vooronderzoek ernstig heeft be moeilijk. onjuist wordt genoemd. De advocaat-generaal achtte deze beslissing van het hof niet onbillijk. Naar de mening van de advocaat-ge neraal wordt door deze beslissing het recht van de verdachte zich naar eigen inzicht te verdedigen en zijn houding te bepalen niet aangetast. Arrest van de Hoge Raad op 3 maart. Met de N.R.V. op (filmjreis Het beatuur sat met zUn handen in het haai zo groot was de belang stelling voor de N.R.V.-filmavond, die gisteren in de foyer van de Stadsge hoorzaal werd gehouden. Toen alle stoelen waren bezet moes ten nog vele tientallen reislustige Leidenaars worden teleurgesteld. De films, die werden gedraaid, gaven een boeiend beeld van enkele vakantie mogeiykheden in 't komende zomer seizoen. De eerste film liet zien hoe prettig het is om de reis naar Engeland per boot te maken, terwijl er ook opnamen bi) waren van romantische piekjes langs de Theems. Hoe romantisch het in de omge ving van Kitzbuthel is, bleek duide lijk uit een andere kleurenfilm. Van uit dit Oostenrijkse toeristenplaatsje werden, per filmcamera, uitstapjes gemaakt naar de Gross Glock- ner en Salzburg. Betoverend waren verder de plaat jes. die als „Toverspiegels in de ber gen" op het witte doek verschenen. Deze film genoot samen met dl# over Kitzbuthel de meeste bewonde ring van de N.R.V.-ers. Zij zagen onder meer prachtige opnamen van het Vlerwoudstedenmeer en 't Lago Maggiore. Minder geslaagd was de vertoning der film „De NCRV reist ln uw kof ferruimte mee", aan de totstandko ming waarvan Lia Dorana en Rel- nier Jan VerwUs als het echtpaar, dat per auto naar Lignano, Venetië. Cattolica en San Mario reist, hun medewerking hebben verleend. De film maakte weinig indruk en boven dien klopte de na-synchronisatie niet. Voor het overige was het een ge zellige avond, waarop ongetwijfeld nieuwe vakantie-ideeën zUn ont staan. Parkeerzones op Breestraat Het komt voor, dat personen die er op uit zijn de bepalingen met be trekking tot de parkeerzones op de Breestraat en de Botermarkt te ont duiken. zich bij het constateren van een overtreding van de desbetref fende bepalingen, er op beroepen, dat zl) de verkeersborden niet heb ben kunnen waarnemen omdat zij deze straten zouden zijn ingereden via de Mosterdsteeg, de Koorlammer- steeg of de Dwars Koornbrugsteeg. Teneinde deze mogelijkheid uit te sluiten en een volledige afsluiting van bedoelde parkeerzones te ver krijgen achten B. en W het gewenst, deze stegen gesloten te verklaren voor motorrijtuigen op meer dan twee wielen. 19, 23. 43, 49 en 51 en Kaarsenma kersstraat 6. 8. 10. 12 en 18. welke inmiddels door de gemeente in eigen dom zijn verworven. Deze woningen kunnen niet meer door het aanbren gen van verbeteringen in bewoonbare staat worden gebracht. B. en W. zijn mitsdien van oordeel, dat de woningen onbewoonbaar die nen te worden verklaard, zulks in overeenstemming met het advies van de Hoofdingenieur-Directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijver heid in de provincie Zuid-Holland. Op grond van het vorenstaande geven B. en W. de raad in overwe ging om in bovenstaande geest een besluit te nemen. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen en aangenomen naar Nuia- Nlebert T. A Vonk Noordegraaf, laat stelijk predikant te Wanswerd (Fr Aangenomen naar Vroomshoop tvac. J. Venema) I. J. Wisse te Almkerk Naar Den Haae (als predikant voor bultengew. werkz.) Duinoordkerkge meente, G. F. W. Hamgreen Gro ningen. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Dronten (voor Biddinghulzen) R Molemaker te Plng- Jum en Zurich, die bedankte voor Heeg Beroepen te Beetsterzwaag P. van Dijk, kand. te Kampen. EVANG. Ll'TH. KERK. Aangenomen naar Amsterdam J. A. Roskam te Beverwijk. VRIJ EVANG. GEMEENTEN. Benoemd tot hulpprediker te Den Haag J. Karelse te Goes. OEGSTGEEST Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus W M.. z. van M. C M. Vink en J. G. Turk; Wllco. z an W. H. Dekker en J G. W te Win kel; Willem W. z. van W. Peursum en P. L. Buijtendljk; Marie L. E„ d. van P. Ea R. Rhemrev en M. C. Fischer; Andrée. d. van J. H. Haverkamp en L. Wlttebol. Getrouwd: C. T. J. Koning en C. P. M. Hoogervorst; N. van Delft en A. Driebergen. Overleden: E. C. J. Bodaan, w. van J. G. van Glnkel; J A Bouwman; B R van Nlerop; C. H Pietera: H J. van aer Mark, w. van W F. Kors. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Slmone L. d. van S. M. van der Mell en L. G. Emmerzaal; Jo hanna, d. van F. J. van Kampenhout en M. Kuyper; Yvonne M. E d van I. J. M. Groeneweg en J. H. B Kraan; Claalna M. E., d van W. A. Plx en J. M. Verhaar. Andrew G.. z. van W. G van den Brink en K. J. Cahlll; Vivlen- ne A. H.. d. van A. Ph. van Deventer en J. Blom; Johanna C., d. van W. Schroot en J. M. Spltzers; Mermlne M. L„ d. van J. G .Stelnebach en H. M. A. Wltteman; Maria M d. van W Fr. Coenen en A Petermeijer; Slan M d. van J. G Morgan en J. M Tavlor; Sletze E., z. v. E Broekema en Joukje T de Vries. Ondertrouwd: T. A M. Steenvoor den en C. M Kuipers Getrouwd P P i. de Boer en N. M. Tlmmers; P. M. Mensen en G. M. Wa- gemans. Overleden: M C. T van der Eng. e. van Van Veenendaal. 47 J.; W. E. van Doorne, e van Teunlaaen, 83 J.; W. Schippersvrouw redt baby uit brandende roef Nadat haar man het roer van de „Lichter Elram IV" hado vergeno men, ging mevrouw Beekmann naar de roef, waar ze tot haar ontstelte nis ontdekte dat de ruimte in vuur en vlam stond. Zij slaagde erin haar baby te grüpen en het kind in veilig heid te brengen. De schipper, de 24-Jarlge D. J. J. Beekman uit Heel in Limburg, had j de schoorsteenpijp van de oliehaard neergehaald om de Eiram te behoe- j den voor een aanraking met de Wil lemsbrug. waaronder het schip was doorgesleept. Nadat hij de pijp weer had opgezet, loste hij zijn vrouw af, waarna de brand in de roef werd ontdekt. De schipper probeerde nog met em mers water het vuur te blussen, maar dat was niet mogelijk door de felle wind, die de vlammen aanwakkerde. De bemanning van te hulp geschoten sleepboten bestreed de brand, totdat de brandweer van een blusboot van de havendienst met twee nevelspui - ten kon ingrijpen. Het schip, dat eigendom is van Palte en Haentjes N.V. uit Rotter dam is verzekerd, maar de inboedel en de kleding van het schippersge- zin niet. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk oververhitting van de kachel. Britse plantages in Indonesië onder toezicht Indonesië heeft de Britse rubber- kopra- en theeplantages, die voor het merendeel op Java en Noord-Suma- tra gelegen zyn, onder „rechtstreeks toezicht" gesteld, zo is gisteren In Djakarta bekendgemaakt. De nieuwe maatregel is van tijdeiyke aard en zal worden uitgevoerd door commis sies van het Indonesische ministerie van Landbouw en Agrarische Zaken. De meeste Britse of gedeeltelijk Britse plantages in Indonesië stonden reeds enigermate onder regeringstoe- zicht naar aanleiding van pogingen die de vorige maand door het onder communistische leiding staande ver bond van vakverenigingen, de Sobsi. waren ondernomen om ze over te nemen. De kosten van de instand houding van de te vormen commis sies van toezicht zullen ten laste komen van de betrokken onderne ming. aldus de Indonesische bekend making. Volgens waarnemers in Djakarta wijst de nieuwe maatregel erop. dat de regering de Sobsi in haar eisen tegemoet heeft willen komen. De So- si heeft er herhaaldelijk op aange drongen. dat de regering alle Britse belangen in Indonesië naast. De voor zitter van de Indonesische communis tische party. Aidlt. zei gisterem nog. dat de regering alle Britse onderne mingen in het land moet overnemen om een krachtiger positie te kunnen innemen by de komende besprekin gen met Maleisië. Als Groot-Brittan- nie dan weigert de ontbinding van de federatie Maleisië te gelasten, moe ten de Britse bedryven zonder scha devergoeding worden genaast, zo zei hy. Slagersgezellen houden been stijf (Van onze Haagse correspondent) De bonden van slagersgezellen hou den het been strak, zy gaan alleen een C.A.O. aan waarin een vyfdaagse werkweek of kortere werkweek voor filiaalhouders, een loonsverhoging van 9,2 procent en drie weken va kantie zijn vastgelegd. Enkele honderden gezellen, dele gaties uit het hele land. machtigden gisteren de bondsbestuurders van de Algemene bond voedings- en ge notsmiddelen (N.V.V.) aan deze eisen vast te houden. De C.A.O. onderhandelingen zyn opgeschort, omdat de werkgevers vasthielden aan „alleen maar tien Erocent" In werkeiykheid blyken ve- gezellen niet alleen veel langere werktyden dan 45 of 48 uur te heb ben. maar ook een „zwart" loon te ontvangen. De verhoigng van tien procent zou over het schone loon moeten gaan, zodat de reële verbe tering nihil zou zyn. De bond heeft ln een brief aan het bedryfschap verzocht een loon- verordening te maken. Op 17 febru ari wordt daarover beslist. Vrijstelling voor 400 bouwvakkers Lang niet alle bouwvakkers voor wie minister De Jong de mogeiyk- heid. heeft geopend vrUstelUng van militaire dienst te verkrijgen, maken hiervan gebruik. Aan 400 bouwvakkers van de lich ting '64 is thans vrijstelling verleend. Honderd van deze lichting hebben een verzoek ingediend, dat nog in behandeling is. In totaal echter had de bewindsman voor 600 bouwvak kers de mogeiykheid om vrystelling te verkrygen geopend. De dienst tigen die behoren tot de lichting '64 zyn voor het grootste deel vorig Jaar al onder de wapenen gekomen. Van de lichting'65 dienstplichti gen die voor een belangrijk deel dit Jaar ln werkeiyke dienst komen» be staat voor 1.800 bouwvakkers de mo- geiykheid om vrystelling te vragen. Aan 215 man is die vrijstelling op dit moment verleend en er zyn 460 aanvragen binnen die nog worden onderzocht. Satelliet voor zononderzoek De Amerikaanse marine heeft een satelliet in een baan om de aarde ge bracht welke naar men hoopt de ge leerden meer gegevens zal verschaf fen over de activiteit van zonnevlek ken De datum van de lancering werd niet bekendgemaakt. De satelliet zal gegevens uitzenden naar observatoria in dertien andere anden, waaronder Nederland De activiteit van de zonnevlekken heeft zoals bekend invloed op radio verbindingen en vormt een eventueel gevaar voor ruim ter elzlgers. De periode 1964-1965 is aangeduid als ..de internationale jaren van de rustige zon". Vijftig jaar huwelijkstrouw Op 14 februari 1914 beloofden Hermanus Kurpershoek en Maria Alida Overdük elkaar eeuwig trouw. In hun woning aan de Schimmel straat 16 in Leiden hopen zU deze dag de volgende week te gedenken. Het echtpaar heeft 5 kinderen gehad van wie er nog 3 in leven zUn, 12 kleinkinderen en 13 achterkleinkin deren. De heer Kurpershoek is zyn hele leven als transportarbeider in het kolenbedryf werkzaam geweest. In 1943 werd hem gezegd, dat hy twee weken naar Duitsland moest. Het werden twee Jaren. Het echtpaar Kurpershoek heeft, nadat het was getrouwd, nog vyftien Jaar in de Morspoortkazerne ge werkt De bruidegom is 82 jaar, de bruid 80. De heer Kurpershoek hoopt, dat de temperaturen binnenkort weer zullen stygen. want dan kan hy weer in het tuintje achter zyn huis werken. LEIDERDORP Burgerlijke Sfand Geboren: Samuël. zn. van W. de Jong en N. Kooyman; Johanna W., dr. van J ten Haken en W. van den Kom mer; Carla, dr. van T. J. M. van Odljk en R. H. Ottenhoff. Geboren: Gerrlt, z. van D. van Drlel en A. Scheurwater; Anastasla M.. d. van T. de Boer en M. C. H. van Wie- ringen: Wanda M d. van A. O. Pran gers en G Casteleln. Getrouwd: J. J. van den wyngaard, r/ J. en P Smit. 23 J. BEURSOVERZICHT Stemming viel mee Amsterdam, 4 februari. De stemming voor de internatio nale waarden is vanmiddag heel erg meegevallen. Weliswaar gaf de ope ning nog wat koersdalingen voor genoemde waarden aan. doch die waren zeker niet verontrustend. Ten opzichte van het laagste niveau van maandagavond kon zelfs voor enkele hoofdfondsen van een vaste stemming gesproken worden. Het publiek, dat gisteren de stukken op de markt had gebracht uit angst voor de consequenties ten aanzien van de genomen en nog te nemen maatregelen door de regering op monetair gebied om een dreigend in flatie-gevaar te voorkomen, haastte zich vanmiddag om de stukken weer terug te nemen. Het buitenland voel de er niets voor op het lagere ni veau af te geven, hetgeen een sti mulans was voor het Damrak. Alles by elkaar viel de stemming dan ook. zoals genoemd, heel erg mee. temeer, daar de Nederlandse hoofdfondsen maandag in Wall Street flauw slo ten. Kon. Olies openden op f 152.80 om daarna op te lopen tot f 163.60. Deze prys was ook de slotprys van gisteren. Het publiek liet zich ln de hoek met kooporders niet onbetuigd. Philips verbeterde van f 148.80 tot f 149.50. Hierdoor bedroeg het verlies voor Philips circa f 1.Hoogovens lagen aanvankeiyk op 591 2 punten beneden de slotkoers van gisteren, doch liepen later op de middag uit tot 599. Hoe kan het ook anders, al dus de beurs. Alle staalmaatschap- pyen ln de wereld boeken gunstige resultaten. Aku bleef wat achteraf op 527 (5294). Unilever klom van f143 tot f 143.30 (f 143.10). De min of meer gunstige tendenties voor de hoofdfondsen ging gepaard met een vry regelmatige handel. De laagste koers van gisteravond voor Philips was f 148.40, Kon Olie f 152.50 en voor Unilever f 142 50. Wall Street bleef gisteren voor de eigen fondsen pryshoudend met wei nig zaken. De aandelen van de staal- maatschappyen aldaar lagen zeer vast in de markt. Er is ln Amerika nog steeds een stijgende vraag naar staal. Nabeurs werd in New York bekendgemaakt dat General Motors het kwartaaldividend verhoogd had. Ook de Scheepvaartaandelen kon den zich vry goed handhaven ech ter met weinig zaken. De leidend» cultures noteerden een weinig lager. Hierin zal. aldus de beurs, mogeiyk spoedig een verbetering intreden omdat de besprekingen tussen Ne derland en Indonesië over de „we derzijdse belangen" vermoedeiyk zullen worden hervat wanneer dr. Soebandrio naar Nederland komt. De staatsfondsenmarkt gaf een her stel te zien. In de lokale afdelingen was weinig te doen met koersveranderingen naar belde richtingen. Dinsdag, 4 februari 1964 ACTIFVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1000.— vorige slotkoers koers v. heden Ned. '58 44 964 964 Ned '59 44 964 9611 Ned '60-1 44 964 97 b Ned '60-11 44 964 96)1 Ned '59 44 94,V 94 ft Ned '60 44 921» 934 Ned '61 44 934 934 Ned '53 34 934 934 Ned '63 44 894* 894 Ned Gb obi 34 734 734 Ned '47 34 864 8641 Ned '51 34 934 894 Ned '53 I-II "4 904 904 Ned '56 34 894 894 Ned '48 34 824 834 Ned bel. cert. 34 794 854 Ned '50 i-n 34 824 85 Ned '54 I-n 34 85 83 Ned '55 I 34 85 Ned '55 n 34 874 874 Ned •37 3 864 864 Ned Ob ob "46 3 864 Ned dol ln. *47 3 90 b 90 b Ned Inv. cert. 3 974 974 Ned '62-64 3 994 934 b Indië *37 3 98 ft - Indië *37 A 3 914 914 Ned wonbl. '57 6 104 104 Ned. wonbl '57 44 954 954 Ned wonbl '60 44 95 ft 954 I VerheU.' 75 J. Pan-orthodoxe conferentie Patriarch Athenagoras van Con- stantirvopel heeft besloten voor Pasen een pan-orthodoxe conferen tie op Rhodos byeen te roepen. Op de agenda staat bespreking van het resultaat van de ontmoe ting tussen Athenagoras en Paus Paulus Tevens zal worden beslist welke stappen verder gedaan moe ten worden om de dialoog met Ro me op gang te brengen. ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1214 1215 Ver HVA-my. 162 4 1614 AJCÜ 5294 527 Dell My cert. 129 50 128 20* Hoogovens cert 593 5954 Philipo gem bez 150.60 149 35 Unilever cert 143.10 149.50 Dordtse petr. 688 d 711 Kon P (50 k f 20) 153.70 153.751 Holl Amer LUn 1154 1154 Java China Pak 161 156 K LM 56 50 55 60 Kon Ned St boot 1524 1524 Kon Paket My 161 1604 Stoomv My Ned 1424 144 Nlev Goudr cert 120 1194 v Ommeren cert 2914 290 Kon Rott Lloyd 1364 136 N Scheepv Unte 1354 1344 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem.leningen A dam '47 34 91*1 91 4 A'dam '43 3 4 914 91*4 R'dam '53 I 44 934 Idem "37 I-lil 34 92 Bankwezen Bnk NG '5834 1014 1014 idem '58 5 994 994 d. N WH *52 14 944 BVO Rspbr '52 160 4 160 BVG Rspbr f500 139 4 139 4 Irduatr Obligaties Philips Dol '51 89 4 90 VERKLARING DER TEKENS Gedaan en laten Gedaan en bieden Premieleningen vorige slotkoers koers v. heden Alkmaar '56 24 834 84 A'dam '53 3 115 A'dam '51 I 24 844 844 A'dam '56 I 24 85*i 86 A'dam '56 n 24 90% 91 A'dam '56 IH24 904 91 Breda '54 24 834 834 Dordrecht '56 24 84 844 Eindhoven '54 2 4 824 824 Enschede '54 24 834 85 Den Haag '52 I 24 944 Id«m n 24 94 934 R'daro '52 I 24 914 914 Idem n 24 954 954 Idem *57 24 934 934 Utrecht '52 24 994 Z.-Holl 1957 24 904 91 Zuld-Holl '59 24 884 89 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interunle f 50 207 206 Robeco 234 233 Unltas f60 536 535 Ver Be® v 94 f50 136 135.50 Amst Bank 3784 878 Cultuurbank 29 28 Holl Bank O eert. 262 262 Ned Handelmy. 357 356 Ned Mid bank 227 226 Rott Bank 354 354 Twentsche Bank 310 310 Industrie Ondernemingen Albert HeUn 605 x 6004 Berkel's Pat. 246 4 245 Borsumy.-Wehry 80 4 79 4 Calvé Delft eert. 951 9554 K Pap v Gelder 2154 2154 K Ned Grofsm 145 147 Holl Constructie 630 x 625* Ing.bur v BmlJv 170 x 169 Internatlo 270 x 268* v. Kemp en Beg 1464 146 Kon Zout KetJ*n 820 820 Leldse Wolspjy 598 5974 Müller en Co. NB 330 3274 Ned Kabelfabr 420 418 Philips pref 56.80 57 Rott Droogd. MU 321 3264 Ver Touwfabr. 430 430 Walvisvaart 60 694 Wernink's BetJnU 220 2294 Wlltcn Fljenoord 260 260 v. Wyk - Heringa 1594 154 Zaalberg 1304 125 Mijnbouw en petroleum Billton 2de r. 470 467 Kon Petr ff 20) 156 Amer fondsen Canad Pacific R. 36 4 364 Intern Nickel 784 784 Anaconda 4411 4511 Bethlehem 8teel 3311 3311 Cities Service 65 65A GeneraJ Motors 794 794 Kennecott 7511 754 Republic Steel 424 434 8hell Oil 474 47 Union Pacific 40 394 Un 8tatea Steel 354 564 I Bieden Ex dividend Exclaim 'Laten b d x

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5