wispelturig van de zomer Y oorproefje Ik ben J Goedkoper eten Katoenshoiv 1964 In deze barre lijden een kleine troost: Moederlijke j ^overpeinzing^ ZELF MATGLAS MET OF ZONDER SCHOOLMELK k* De Katoenshow 1964 heeft in Amsterdam zijn première beleefd en zal binnenkort een tournee door ons land gaan maken, ons daarmee een voorproefje van een zonnige zomer gevend. We laten u vast wat modellen zien om in de stemming te komen. Boven aan de pagina van links naar rechts: Ferry Offerman heeft voor het Katoeninstituut een collectie ontworpen van modellen voor een tuinfeest. Hij gebruikte daarvoor de grootste dessins van de Neder- landse katoentjes en verwerkte die in fraaie toiletten. Dit driedelig en- semble bestaat uit een rok. een met een roos gesloten jasje en een lijfje gedrapeerd met uitgeknipte bloemen van dezelfde stof. Ernst Jan Beeuwkes ontwierp een strandcollectie. Het model ..Sai gon" is een Chinees ensemble: een zwarte lange broek met driekwart imprimé mouwloos jasje. Daarnaast twee panel-jurkjes, een gewild nieuwtje dit jaar. Deze panels zijn kant en klare helften van jurken, die men slechts aan elkaar hoeft te zetten om een compleet en aardig japonnetje te verkrijgen. ..Rififi" is de naam van het boulevard-ensemble, bestaande uit een badmantel van grijze katoenen ocelot imprimé. gevoerd met witte bad stof en een badpakje, eveneens van witte badstof. Arnould Diepeveen werkte dit jaar voor het eerst mee aan de Ka toenshow. Hij kwam o.a. met deze mantel gemaakt van zwarte katoen, gevoerd met witte hanenveren. Er wordt een japon van katoensatijn onder gedragen. Het pruikachtige hoedje is ook geheel van hanenveren gemaakt. Links een middagjurkje met kort roze jasje. Het lijfje is uitgevoerd in imprimé. Daarnaast een strandjurkje. gemaakt van een rood. wit en blauwe Imprimé in een linnenverbinding. Het ..jurkje" bestaat uit een over- gooier, die van voren wordt gesloten en een blouse van dezelfde stof. Onder: Peter Jongmans ont wierp creaties voor de jeugdiga vrouwen, wier leeftijd tussen de 20 en 50 schijnt te liggen. Zijn stijl is beheerst en apart en hij besteedde veel aandacht aan de accessoires. Dit is een tweedelig ensemble in olijf* groene met zwarte imprimé. „Lieve help", mopperde ik Mag Ik alsjeblieft van tijd tot tijd van mening ver anderen „Jawel, maar jij verandert zo dikwijls en zo grondig. Toen ik van morgen die ouwe rocker draaide, zei je: Wat een afschuwelijk ge krijs, terwijl je vroeger die plaat zo leuk vond". „Ja, Ja. Twee Jaar geleden dacht ik anders over bepaalde dingen dan nu. Toen was ik twee Jaar jon ger en Intussen heb ik er wat bij geleerd. Wat is daar nu voor won derlijks aan?" verweerde ik mij. En ik meende dat ik heel logisch had geredeneerd. Adriaan zweeg en schudde het hoofd. Ik begreep zijn verbazing niet. Zelf rolt hij van de ene be vlieging in de andere, springt met zijn belangstelling van de hak op de tak. Telkens ontdekt hij een nieuwe kant aan oude problemen; de wereld is voor hem nog vol ver rassingen en het spreekt van zelf dat elke nieuwe ontdekking die we reld voor hem op de kop zet. Soms brengt zo'n ontdekking een inner lijke chaos teweeg, die hy pas na enkele maanden te boven komt. Soms denkt hij: Grutjes, zit het zó? en worden hem vele. tot nu toe duistere zaken plotseling duidelijk. Want hij is zestien: lichamelijke en geestelijke ontwikkeling zijn in volle gang. Zolang Je zo heerlijk en overweldigend Jong ben mag Je wispelturig zijn, het hoort er bij Zonder voortdurend Je mening te herzien, Je smaak verder te ont wikkelen, je inzicht te verdiepen word Je niet volwassen Daarom, hoe meer tegenstrijdigheden ik Adriaan hoor verkondigen, hoe meer ik mij verheug. De zoon is op de goede weg. Maar ik? Het is toch al te dwaas om te veronderstellen dat ik by het be reiken van de volwassenheid zou zijn opgehouden met denken, le ren. groeien! Zelfs op middelbare leeftijd ontdek je kanten aan het leven, die een volslagen openbaring voor je zijn. Je daalt steeds dieper af in de menselijke ziel, krijgt tel kens een andere kijk op problemen, de natuur, de planten- en dieren wereld. De wetenschap, de tech niek, de kunst zijn evenzeer in be weging, slaan nieuwe wegen in, daar moet ik, als mens toch vol gen! Wat zeurt Adriaan dan over mijn wispelturigheid? Ik lééf. dat is alles! Ik zocht hem op en besloot het uit te praten. „Hoor eens", zei ik plechtig. „JU verwijt mij wispelturigheid, maar dat is natuurlijk onzin. Mjjn smaak verandert in de loop der jaren, precies als de Jouwe, Jy haalt Je neus op voor Pietje Bell, terwyi Je vroeger geen letter over hem onge lezen liet. Dat is de gewone gang van zaken. Twee jaar geleden ver diepte Je Je niet in staathuishoud kunde en economie, nu vind Je het razend interessant. Over nog twee Jaar verveelt het Je misschien on- ultsprekeiyk. Maar klaag ik daar om. dat Je wispelturig bent? Ik zal wel wyzer zyn!" Adriaan knikte. .Natuurlijk verandert mijn smaak nog", zei hij rustig. „Ik wordt toch steeds onder". Nou dan word ik soms jonger!" bromde ik ontevreden. „Neen, maar jij bent volwas sen!" riep hij uit. Dus toch. Adriaan verkeerde ln de heilige overtuiging dat de vol wassenheid een soort eindstation betekent. Dat Je op een bepaald moment in Je leven volleerd bent, er gevestigde meningen op na houdt, de wereld en het leven door grond hebt en dat Je daar de ove rige zestig jaren van je bestaan aan vasthoudt. Wie deze myipaal heeft bereikt, houdt op met groeien, lichamelijk én geestelijk. Hoe komt hy op het idee! Later op de dag zit ik met Ma rian te praten. ZÜ is nog zo hele maal kind, zy verdiept zich niet in andermans karakter of geesteiyke onvolkomenheden. Wat moeder zegt is wet. Moeder is „groot", weet alles. Je kunt vragen wat je wilt. de antwoorden komtn prompt en uit gebreid naar je toe rollen. Ze lacht me toe en babbelt gezellig voort. Zó zat ik een jaar of tien ge leden ook met de zoons te keu- Katoen is sterker dan staal: katoenvezels kunnen een ge wicht verdragen van 100.000 pounds per 2Yi cm2. maar er zijn staalsoorten die in dezelfde verhoudingal breken bij 80.000 pounds. MA KEN Kinderschoenen De kinderschoen ia wel niet het meest opvallende, maar ln elk ge val het belangrijkste onderdeel van de kinderkleding. Op die voeten moeten ze hun hele leven gaan en staan. Een foute of te nauwe schoen ln de Jeugd kan een leven vol voet klachten geven. Naast de Juiste grootte ls de wel ving van de zool zeer belangryk. Een onjuiste welving kan de voet in een verkeerde stand brengen. Dat betekent dan een leven van schoe nen met steunzolen en nooit meer elegante schoenen. Kindervoe ten groeien snel. Tussen de zes en tien Jaar heeft de Jeugd iedere twee, drie maanden grotere schoe nen nodig. Van tien tot twaalf Jaar iedere vier tot vyf maanden. Daarna iedere zes maanden, totdat het kind volgroeid is. We weten het van de ysbloemen die by strenge vorst op onze ramen komen: bevroren glas laat wel licht door, doch ls niet doorzichtig. Kort om. het heeft de eigenschappen van matglas. Dit effect van ysbloemen op glas kan nu ook gemaakt worden met een spuitbus, die een vloeistof be vat, die gewoon mat maakt. De sneldrogende vloeistof ls biy- vend en wasbestendig. velen. Zij vroegen, ik verklaar de. Zij vroegen dezelfde dingen, waarvoor Marian nu een oplos sing wenst, maar gaf ik tien jaarg eleden ook dezelfde ant woorden? Waarschyniyk niet. Want intus sen ben ik gegroeid of van mening veranderd. Intussen heb ik tien jaar gelééfd, ervaringen opgedaan. Idealen verloren, nieuwe illusies ge kweekt. Het komt daar op neer. dat het dochtertje een andere opvoe ding krygt dan de zoons. Of het ook een betere opvoeding is zullen we moeten afwachten. Liggen myn kinderen soms dage- ïyks met elkaar en zichzelf over hoop, omdat ze in wezen niet dezelfde moeder hebben? Een won- derlyke gedachte. THEA BECKMAN. (V)ETENS WAARD Nu deze maand heel veel gebruiksartikelen en ook levensmiddelen duurder zijn geworden zullen wij hiermee ook rekening moeten houden in onze uitgaven voor de dagelijkse maaltijden. Kaas is nog steeds een goedkope eiwitbron en kan daarom als vervanging van vlees of vis op het menu worden gezet. Denk er wel aan dat voor een gebakken kaasplak belegen kaas moet worden gebruikt en voor geraspte kaas een oude kaas. Probeert u eens een van onze recepten: Aardappel kaaskoekjes Witte bonenschotel gratiné De geweekte wltt* bonen gaar ko ken een 'i 1. blikje prlnsessenbonen. 1 gekookte rookworst (in plakjes gesneden» 1 blikje tomatenpuree. let« mosterd en 4 lepels geraspte oude kaas dooreen mengen. Zorgen dat de massa tamelyk vochtig ls (wat bonennat toevoegen). Over gieten in een vuurvaste ingevette schotel. Afdekken met een mengsel van paneermeel en geraspte kaas en met klontjes boter ln de oven een heerlijk croquant korstje geven. 1 kg rauw geraspte aardappelen laten uitlekken. 100 gr geraspte kaas 2 eieren, 1 lepel bloem, zout, peper en iets melk toevoegen. Van deze dikke massa croquant» drie-in-de- pa n bakken. Stoofpot kool met tomaten en kaas Schil 750 gr aardappelen en snyd deze in blokjes. Was cU. kool en snyd Ze ln smalle reepjes en kook ze samen met de aardappelen in 20 min gaar. Voeg 300 gram tomaten toe (in partjes gesneden) en kook leze gedurende 5 min mee. Het vocht binden met Iets aangemengd» maïzena De stoofpot afmaken met 250 gr in blokjes gesneden belegen Zaterdag 25 januari 1964 Pagina 3 ..Ik begrijp iets niet", zei Adriaan kritisch. ..Vroeger dweepte jij met Tsjaikowski en nu vind je er niets meer aan. Vroeger wilde je niets van amusementsmuziek weten en nu koop je zelf Franse chan sons en twistplaten. Je lieve lingsschrijver was John Stein beck. n ukijk je niet meer naar hem om en praat je enkel nog over Paul Boon Je bent wél wispelturigmams. Giste ren mochten we zelfs geen mond opendoen omdat de Sieg fried werd uitgezonden en een paar jaar geleden wist je niet hoe hard je naar de radio moest lopen om de knop om te draaien. wanneer Wagner werd aangekondigd" 4 Met Ingang van 1 Januari i is de rijkssubsidie voor de i schoolmelkvoorziening ver- J vallen. Dit betekent niet dat er een eind komt aan deze v voorziening. We zullen er al- f leen rekening mee moeten 4 houden, dat de schoolmelk 4 wat duurder zal worden. Op 4 de scholen waar schoolmelk a wordt gebruikt, zyn ouders en onderwijzend personeel overtuigd van het belang van melk - in-de-loop-van-de- 9 ochtend. De voordelen ervan f blyven natuuriyk en u zult f met ons beamen, dat zy de 4 prys van de melk zeker 4 waard zyn. Bekijkt u eens i hoeveel geld aan snoep en a ander lekkers voor en door de schooljeugd wordt be- steed. (Kan dat meteen niet r wat minder worden?) f Misschien wordt er in uw 9 gemeente geen melk op de i scholen verstrekt. In dat ge- f val is het helemttól van be- lang dat de kinderen een f goed ontbyt nuttigen. Er Ls gezegd, dat in de helft van de gezinnen onvoldoende f ontbeten wordt. Dit ..onvol- 9 doende" slaat dan niet zo- 4 4 zeer op de grootte dan wel 4 4 op de samenstelling van on- 4 f ze eerste maaltijd. Hoe ls het a 4 by u? Geeft u by het ontbyt a a melk, karnemelk of yoghurt a (hetaiy als drank, hetzij als r. pap» of geeft u kaas op de boterham, dan kan de eiwit- f 9 voorziening wel in orde zyn. 4 9 Geeft u alleen zoet beleg en 4 4 thee. dan moet u zich toch 4 4 wel rekenen tot degenen die 4 4 een verkeerd ontbyt op ta- 4 4 fel zetten. a Krygen de kinder geen schoolmelk, geef ze dan melk of chocolademelk mee van huls of een hompje kaas of 4 brood met kaas Koeken, 4 zuurtjes e.d hebben veel T 4 minder voedingswaarde en 4 4 zyn slecht voor het gebit. 4 4 Aangezien een kind overdag J a zyn tanden niet poetst, is het J J achter elkaar door snoepen J niet minder dan funest f 9 Veel beter dan zoetigheid, f f ook voor tanden en kiezen, ls 4 4 fruit., waarop flink gekauwd 4 moet worden. 4 '4 Het kan echter melk by 4 4 het ontbyt of in de loop van 4 '4 de ochtend niet vervangen. In Parijs is deze exclusieve Monte Carlo-'Rallye-pet" ge toond. De pet kan worden ge dragen met de klep naar voren n 1 of naar achteren.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9