SOEKARNO en RAHMAN gaan geschillen regelen Auto tegen stilstaande vrachtwagen: 3 doden Katwijkse vissersvloot markt in Engelse haven Faillietverklaring van „150 jaar Koninkrijk" Conferentie van drie landen en bestand Minister Kriiger geschorst Minister ontvangt reders Besommingen in Grimsby hoger dan in IJmuiden NA BEMIDDELING DOOR ROBERT KENNEDY: ■I Erich Deppner vrijgesproken Twee paters en een broeder WEERBERICHT Staf niet naar K.L.M. Geen besluiten over C.A.O.'s SATURNUS MAANDAG IN DE RUIMTE leuws maart 1860 - Dpgericht 1 LEIDSCH DONDERDAG 23 JANUARI 1964 No. 31168 DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per ween Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Indonesië, de Philippijnen en Maleisië hebben overeenstemming ereikt over een drie-landenconferentie van ministers van Buiten- indse Zaken ter oplossing van de geschillen, welke zijn gerezen ls gevolg van de stichting Maleisië. Dit werd vandaag van ge- aghebbende Indonesische zijde meegedeeld. De overeenkomst kwam tot stand na een gesprek van twee uur at gisteravond is gevoerd tussen president Soekarno en de afge- ant van president Johnson, de Amerikaanse minister van Justitie lobert Kennedy. De conferentie zal waarschijnlijk nog voor het inde van de maand in Bangkok worden gehouden. Jle partijen in 't geschil inzake Maleisië hebben toegestemd I worden behandeld. Het feit echter dat Indonesische gedelegeerden met Maleisische vertegenwoordigers aan de conferentietafel gaan zitten, houdt I nog geen erkenning in, aldus Soe karno. Soebandrio. de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gezegd te verwachten, dat het bevel om het vuren te staken de guerrilla strijders in Noord-Borneo over onge veer een week zou bereiken. Voordat Robert Kennedy in Dja karta met Soekarno tot zaken kwam, had hfj gesproken met president Ma- capagal van de Philippynen en-toen- koe Abdoel Rahman van Maleisië en voordien al een ontmoeting gehad met de Indonesische president in Tokio. overleg zonder vooraf ge stelde voorwaarden; een bestand. ïoud i hei Jai -Gri 10 ?s U ONS Dit deelde president Soekarno van- I daag op een persconferentie in Dja- J karta mee. De Indonesische presi dent heeft dienovereenkomstig aile Indonesische strijdkrachten aan de grens met Maleisië bevel gegeven on middellijk het vuren te staken. Op de persconferentie voerde ook Robert Kennedy het woord. Hy zei van alle partyen de verzekering te hebben gekregen, dat het bestand zo spoedig mogelijk van kracht zou worden. Vanmiddag i is Robert Kennedy naar Bangkok vertrokken. Na be sprekingen met de Thailandse lei ders zou hy meer kunnen zeggen over de aanvangsdatum van de ministers conferentie. In zyn verklaring zei president Soekarno nog, dat de kwestie-Malei- sië zo spoedig mogelijk en zonder in menging van buitenaf geregeld moet worden. Zoals bekend, hebben Indo nesië en de Philippynen de federa tie Maleisië (bestaande uit Malakka. Singapore. Serawak en Sabah» nog niet erkend. De kwestie van de er kenning zal ook op de conferentie Krediteur dient verzoek in (Van onze Arnhemse correspondent) De advocaat, mr. H. van der Bij, heeft gisteren bij de rechtbank in Arnhem een verzoek ingediend tot faillietverklaring van de stichting ..Viering 150 jaar Koninkrijk" in Nijmegen. Mr. Van der Bij handelde namens één van de krediteuren van de stichting, de heer A. Dewaard uit Wageningen, redacteur van de Spiegel. Vermoedelijk komt deze zaak vol gende week donderdag 30 januari in behandeling. Aan dit verzoek was een lange reeks van onderhandelingen voorafgegaan met de advocaat van de stichting, mr. J. W. M. van de Grinten. De stichting heeft getracht advocaat Van der By zolang moeglijk van de uitvoering van het plan af te houden. Zes procent Wel is het geld van de stichting op. en heeft men de krediteuren tot nu toe niet meer dan zes procent van het totale bedrag kunnen betalen. De stichting redde echter haar eer, door haar diep stilzwijgen en een nauw gezette zelfbeheersing ten aanzien van de openlijke aanvallen. Zo gauw het debacle van Waterloo j een feit was geworden, trad de stich ting terug uit de openbaarheid en zag Carels Uriels, als zondebok met alle gemaakte fouten beladen, de „woes- tijn" van Mook invluchten. Als het verzoek van de Arnhemse rechtbank wordt ingewilligd zullen de interne moeilijkheden van de stich ting in het volle daglicht komen te staan en zal eerlijk naar voren wor- I den gebracht wat er zich heeft afge speeld. Het stichtingsbestuur en de kredi teuren zien met gemengde gevoelens de komende gebeurtenissen tegemoet. De rechtbank in München heeft gisteren de 53-jarige voormalige Sturmhahnfuhfer van de SS Erich Deppner vrijgesproken. Hem was medeplichtigheid aan de moord op 65 Russische krijgsgevangenen in het concentratiekamp Amersfoort ten laste gelegd. De openbare aanklager had ook vrijspraak gevraagd. Deppner heeft tydens het proces steeds te berde gebracht, dat het neerschieten van gevangenen in het kamp Amersfoort een represaille- ma a'regel was die door het nazi- Reichssicherheitshauptamt in Berlijn was bevolen. Deppner. nu economisch adviseur, was destijds in dienst op het bui-eau van de commandanr van de veiligheidspolitie en de veiligheids dienst in Nederland. De openbare aanklager zei. dat uit documenten van het nazi-ministerie van Buitenlandse Zaken die de ver dediging dinsdag had overgelegd, was gebleken, dat het neerschieten inder daad een represaillemaatregel was voor wreedheden tegen Duitse solda ten door Sowjetrussische soldaten be- gaan. De eenheid waartoe de terecht gestelde Russen hadden behoord, had Duitse soldaten op het schiereiland de Krim gemarteld. Prinses Beatrix heeft gisteren •en bezoek gebracht aan de ten toonstelling „Beeldhouwkunst 1813-1963'' in het Gemeente museum in Arnhem. De Prinses in gezelschap van de directeur de heer A. J. de Lorm bij het beeld „De barmhartige Samari taan" van de Haarlemse beeld houwer H. Wezelaar. De Duitse minister voor Vluch- tlingenzaken Hans Kriiger, die oorlopig geschorst is omdat er erhalen gaan, dat hij „fout" ou zijn geweest in de nazitijd. Van onze correspondent in Bonn) De politicus Erhard blijkt even nortvarend als de econoom van de- tlfde naam: hij heeft dc Westduitse linister voor vluchtelingenzaken, ruger, op eigen verzoek voor onhe iliger. op zijn eigen verzoek voor nbepaalde tijd geschorst. Dat gc- 'hiedde twee dagen na de versrhy- ing van een artikel in Der Spiegel, aarin minister Kriiger zijn aanvan- tlijkc ontkenning introk dat hij ge urende de oorlog in Polen functies ad hekleed by de nazi-partij en bij en speciaal gerechtshof dat Toolse urgers ter dood veroordeelde. De minister die zijn eerste ontken- inger. later met zijn slechte geheu- verontschuldigde, heeft dus de srst..- stap gezet op een weg. waar- ui het betreden zyn voorganger berlandei onder Adenaure meer jd en moeite kostte: namelyk het eengaan uit de regering. Tenzij een nderzoek de minister in zijn eer zou erstellen Maar na het opfrissen an zijn gebrekkig geheugen wordt ie gang van zaken in Bonn niet zeer fearschijnlijk geacht. Twee paters en een kloosterbroeder zijn gisteravond omstreeks half negen op de rijksweg tussen Den Bosch en Eindhoven op slag gedood, toen hun personenauto tegen een stilstaande vracht wagen reed. De bestuurder daarvan had wegens gebrek aan ben zine moeten stoppen, doch de achterlichten van zijn wagen brand den en bovendien zou hij het achteropkomend verkeer met licht seinen gewaarschuwd hebben. MEER WIND M. oetei Ht K.N.M.I. in De Bilt verwacht randfan neden- tot morgenavond: Zwaar bewolkt met morgen over ig van het noorden uit enige regen aanvankelijk zwakke tot matige, later itige tot krachtige wind tussen d en zuidwest. Vannacht in het Hunnenland temperatuur om het Tiespunt. Morgen enige styging van mperatuur. (Opgemaakt om 1115 uur). 24 JANUARI Zon op: 8.33 uur; onder: 17.11 u Maan op: 13.02 uur; onder: 3 44 u. Hoogwater te Katwijk te 10.41 en 23.24 uur. Laagwater te 6.10 en 18.47 uur. De drie inzittenden van d« perso nenauto die om het leven zyn geko men zijn de 39-jarige pater J. Derks. overste van het missiehuis St.-Char les van de witte paters in Boxtel, ge boren in De Mortel bij Gemert. de 45-jarige pater-econoom F. Debets, econoom van dit huis. afkomstig uit Rotterdam en de 24-jarige broeder L Demmers die in Bergen op Zoom werd geboren. De vierde inzittende van de auto. een broeder, die eveneens uit Bergen op Zoom afkomstig is. werd licht gewond. Het gezelschap was per auto op weg naar een jarige confrater in Boxtel. Vlakbij het missiehuis St.-Charles. nabij landgoed Venrode, reden zij op de stilstaande vrachtwagen. De per sonenauto vloog met grote snelheid onder de laadbak van dp transport wagen. Slechts met veel moeite kon men de gewonde broeder uit zijn be narde positie bevrijden en slaagde men erin dp lichamen van de ter plaatse overleden overige inzittenden te hergen. In Helmond werd gisteren de 3- jarige Johan van de Baar uit Mierlo- hout slachtoffer van het verkeer. Hij zat bij zijn moeder achterop de fiets. (Van onze Arnhemse correspondent) Ir. C. Staf, president-directeur i van de Koninklijke Nederlandse Hei- I demaatschappij. heeft besloten zich niet beschikbaar te stellen voor een leidende functie bij de K.L.M De j naam van de heer Staf werd de laatste tijd herhaaldelijk genoemd in verband met de vacatures in de top van de K.L.M. Naar de heer Staf meedeelde, heeft hu ..geen tyd voor de K.L.M" Hy wil de Kon. Ned. Heidemaatschappij niet in de steek laten. In Carré wordt druk gerepe teerd voor de musical "The sound of music", die 7 februari in première gaat. Johan Heesters en Mieke Bos in een van de scè nes. De moeder kwam door de gladheid ten val en het kindje rolde juist voor dp wielen van een vrachtauto. O De gladheid werd gisteren ook de 13-jarige Cornells Olieslagers uit Raamsdonkveer noodlottig. In de Mo lenstraat vlakbij zijn ouderlijke wo ning slipte hij met zijn fiets en kwam onder het wiel van een vrachtauto te recht. De 60-jarige heer C. J Molenaar uit Amsterdam werd dodelijk gewond, toe.n hy bij het op de fiets oversteken van de Zonwerg in Ouderkerk aan de Amstel door een auto werd aangere den. De 36-jarige vrachtwagenchauf feur H J. Bergman uit Zaandam ver ongelukte gisteren in Abcoude, toen zijn trekker met ongeladen oplegger van de weg raakte en in de sloot naast de weg terecht kwam. De chauffeur, die in de cabine bekneld zat moet op slag dood zijn geweest. (Van onze visserijredacteur) De Nederlandse vissersvloot, voor het grootste deel bestaande uit Katwijkse schepen, profiteert van de hoge prijzen voor schol en andere vissoorten, die thans betaald worden aan de visafslag in de Engelse havenplaats Grimsby. Deze prijzen liggen drie tot vier maal hoger dan in IJmuiden. Het gevolg is. dat in Engeland thans besommingen worden gemaakt, die variëren van f 10.000 tot f 17.000. Zelfs de minimumprijzen zijn daar be langrijk hoger dan in ons land. j Een deputatie van de Redersvere niging voor de Nederlandse Zeevisse rij zou vanmiddag om drie uur door dc minister van Landbouw en Visse rij, mr. B. W. Biesheuvel worden ont vangen. Het is wel zeker, dat gespro ken zal worden over de precaire toe stand. die door de Scheveningse sta- j king is ontstaan en over de verho ging van de minimumprijzen met een garantie van de regering. Een dergelijke regeling zou de reders zeer welkom zijn en ook de vissers zouden beduidend profiteren van een verho ging van de minimumprijzen. Van de zijde van de Vereniging van Schippers-Eigenaren in Katwijk aan Zee vernamen wij. dat de ha ven van Grimsby vanmorgen vol lag met Katwijkse schepen en dat er in de loop van de dag nog meer dere verwacht worden Er zouden vandaag ongeveer 30 schepen arri veren om de lading schol aan de markt te brengen. Zelfs schepen, die tot nu toe nooit overweekse reizen hebben gemaakt doen daar thans aan mee. omdat zy begrypelyk ook willen profiteren van de uitzonderlyk hoge prijzen, die thans in Engeland worden betaald voor vis. De Nederlandse reders zijn wel ge noodzaakt hun vis in Engeland te verkopen. Door de lage prijzen, die bijvoorbeeld in IJmuiden worden af gedrukt. worden zy ernstig in hun bestaan bedreigd. Hier ontvangt men f 18 tot f 19 per kist schol van 50 kg en in Grimsby krijgt men f 60 tot f 70 voor een kit, die een gewicht heeft van 62'kg. De minimumprijs ligt in Engeland ook veel hoger, name lyk ongeveer f 45 voor een kit schol. Schol en garnaal Het Produktschap voor Vis en Vis- produkten moet vandaag heslissen over een tweetal voorstellen tot ver hoging van minimumprijzen in de af slag. Het ene voorstel betreft een verhoging van de minimumverkoop prijzen voor schol III (de kleinst» soort) van f 0.16 tot f 0.24 voor on- gestripte vis en van f 0.20 tot f 0.28 Per kg voor gestripte schol. Gelijk tijdig wordt voorgesteld de minimum prijzen voor alle overige scholsoor ten vast te stellen op f 0.32 per kg ongestript en f0.36 per kg gestript. Voor de garnalen wordt voorgesteld de minimumprijzen te verhogen van f 0.55 tot f 0.70 per kg voor de flauwe en van f 0.70 tot f 0.75 voor de export garnalen. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Stichting nacht af (Van onze Utrechtse correspondent) I Dc looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren alle beslissingen over CAO's aangehou den tot volgende week woensdag. Men wil eerst afwachten wat er tevoorschijn komt uit het gesprek tussen het bedrijfsleven en de rege ring, dat vrijdagavond zal plaats- I hebben. I Volgende week zal men dus waar schijnlijk beslissen over de CAO-ha vens en de CAO van Van Gend en 1 Loos. Slot pag. 2 De lancering van de Saturnus- I. het ruimtevaartuig waarmee de Amerikanen de Russen in kracht van voortstuwing en ge wicht van „nuttige lading" voor bij "\villen streven zal maandag plaats hebben op Kaap Kennedy. De raket bestaat uit twee trap pen. gebruikt vloeibare water stof als brandstof en heeft een doorsnede van ruim drieeneen- halve meter en een lengte van 49 meter. De Saturnus is ontwor pen door dr. Wernher von Braun. a Uit het Leidsch Dagblad van a 22 January 1864: f De Hervormde gemeente i te s GrevelduinCapelle t heeft haren leeracir Ds. A. P. f A. du Cloux, als blijk van er- f kostelijkheid voor het afwij- t zen van het 32ste beroep, de zer dagen een sierlijke zilve ren koffykan aangeboden. Als een bijzonderheid wordt medegedeeld, dat op Nieuwjaarsdag 4 negers zich aan het hotel van den presi dent te Washington aange meld hebben, om hem hun ne opwachting te maken en dat zij door hem ontvangen zijn.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1