uiterij in Tanganjika at al jon kwam in opstand VVV bezorgd Verdrinkingen tijdens druk schaats weekeinde Gouwzee en IJsselmeer nog niet betrouwbaar Van Wijk Heringa N.v. 8Ambtswoning van de president omsingeld Vakbonden naasten9 Unilever Djakarta (§ït c/ Q rtws iRDBEVING FORMOSA L04 DODEN I)rs. Roemers: Bedrijfstakken boven Akkoord uit gaan ^WEERBERICHT MEISJES JONGENS en MANNEN Ipjjericht 1 maart 1860 MAANDAG 20 JANUARI 1964 No. 31163 EIDSCH DAGBLAD leur: B. A. E. van DishoecK ofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per weea Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 [Na de rebellie in Zanzibar rommelt het nu ook in Tanganjika, jnds december 1961 een onafhankelijke staat in het Britse Ge- nbest. Tanganjika ligt in oost-Afrika en vormt voor het eiland inzibar het vasteland van Afrika. Vannacht is een bataljon anganjika-fuseliers" in Tolito, op een tiental kilometers van de ifdstad Dar-es-Salaam, aan het muiten geslagen. Op de wegen ir de hoofdstad werden daarop versperringen aangebracht. De ibtswoning van president Julius Nyerere is omsingeld door mili- ren, maar het was niet bekend of die muiters dan wel gezags- :rouwe soldaten waren. Midden- en zuid-Formosa zijn za- Wagnacht getroffen door een he- aardbeving, die aan 104 mensen leven heeft gekost. Voorts zijn er j zwaar en ongeveer 3.500 licht ge len. Zeven personen worden ver- Ruim 1.750 huizen werden vol- vernield, zwaarst werden de steden iaji en Tainen getroffen. Hon der- hulzen stortten geheel of gedeel- in. Na de aardbeving braken van branden uit; duizenden fodweerlieden namen aan het Ssingswerk deel. centrale punt van de aardbe- bevond zich onder een bergrug Idden -Formosa. In noord-For- werd de schok wel gevoeld, ma i len geen slachtoffers en even- I werd er schade aangericht, ïheidene delen van de spoor- I aafn die van noord- naar zuid-For- %a loopt, zijn door de aardbeving De grote verkeerswegen echter ndet beschadigd. Officieren gearresteerd Overal In de hoofdstad van Tan ganjika reden vanochtend vracht auto's met militairen. Er gingen ge ruchten, dat het leger de macht in handen had genomen. De radio staak te haar uitzendingen. De Britse hoge commissaris Miles begaf zich reeds vroeg op weg naar president Nyerere, maar werd door militairen aange houden. Hem werd verzocht zich naar de mi nister van Binnenlandse Zaken Loe- sinde te begeven. Tijdens een gesprek met Loesinde, dat op straat werd ge voerd. werd Miles gevangen genomen de Indiase autoriteiten aangezegd, doch later weer vrijgelaten. De op- dat hij uit Nieuw-Delhi moest ver- standelingen hebben een dertigtal of- trekken. ficieren gearresteerd, onder wie en- Kao Liang vertrok toen naar Afri- kele Britten. Het post- en telegraaf-ka. Hij verbleef in verscheidene kantoor zou door de opstandelingen Oostafrikaanse landen, waar zijn bezet. Ook de luchthaven van Dar-es-Salaam is gesloten. hy Chinese invloed op Zanzibar de Chinese communist Kao Liang een der voornaamste aanstichters ge weest van de omwenteling op het eiland Zanzibar. Kao Liang gaat door als corres pondent van het officiële communis- tisehe-Chinese persbureau „Nieuw- China". Hij verbleef aanvankelijk in India, doch in 1960 werd hem door hielp bij het organiseren van on dergronde bewegingen. Het laatst bevond hij zich in Dar- es-salaam, in Tanganjika. Twee dagen voor het uitbreken van de opstand vertrok hij naar Zanzibar. Zanzibar heet nu officieel „volks- Veigens de „Sunday Telegraph" is republiek Zanzibar zo heeft Iemand - - - - - 1 van de revolutionaire regering mee gedeeld. De Sowjet-Unie heeft de nieuwe republiek erkend. Een rege ringswoordvoerder sprak de medede ling tegen die door Radio-Zanzibar zou zijn gedaan, dat „veldmaar schalk" John Okello president Ka- roeme zou hebben afgezet. President Karoeme is nog steeds staatshoofd, aldus de woordvoerder. Morgen nieuwe Rel ay-satel liet De Verenigde Staten zullen morgen een tweede „Relay"-kunstmaan lan ceren, waarmee beelden van West- Europa naar de Verenigde Staten en omgekeerd kunnen worden overge- bracht. De bedoeling is dat de kunst maan 70 minuten van de 3 uur du- rende omloop gebruikt kan worden. I De Relay II weegt 83,5 kilo en moet i tussen 2.130 en 7.400 km hoogte rond I ce aarde draaien. De eerste Relay wentelt in een veel lagere baan, waardoor de verbinding Europa— Amerika aanzienlijk minder dan een uur in stand kan biyven. - t De ijszeil wedstrijden op de I Gouwzee bij Monnikendam welke voor zaterdagmiddag op het programma stonden, konden bij gebrek aan wind geen door gang vinden. Wel lagen er en kele ijs jachten te wachten, die in het lage zonnetje een aardig schouwspel opleverden. N.V.V-voorzitter drs. D. Roemers, heeft zaterdagmiddag tij dens een kaderbijeenkomst in Amsterdam verklaard, dat de leidinq van het N.V.V. de bezorgdheid van de regering over de loon- situatie deelt. Het is een druk schaatsweekeinde geworden. Overal in het land hebben de liefhebbers enthousiast deelgenomen aan molen- en me- rentochten en ijswedstrijden. Maar het ijs was nog lang niet overal even betrouwbaar, vooral op grote ijsvlakten niet. Het schaats plezier wordt overschaduwd door enige tragische verdrinksgeval- len. Ballon zoek niet „vliegend ER grootmoeder en en vliegtuigen zfjn voor de J van Californië op zoek naar de waarmee* mevr. Barbara bijgenaamd „de vliegende zaterdag was opgeste- voor een ballonwcdstryd over mijl over de straat tussen het I Santa Catalina en het vaste- Men vreest dat de ballon in jcht is gekomen. Keith. 52 jaar, heeft ai heel [balionreizen op haar naam staan "heeft ook het valschermspringen fcfend. VERANDERLIJK Bilt verwacht tot dinsdagavond: aderlijke bewolking met hier en mist en geen neerslag van be- ds. Vannacht lichte op enkele teen matige vorst, morgen over- temperaturen enkele graden bo- het vriespunt. Overwegend zwak- Und. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 JANUARI op: 8.37 uur; onder: 17.06 uur. op: 11.49 uur: onder: uur. [water te Katwyk te 7.39 en uur, laagwater te 3.14 en 15.42 „In een aantal sectoren, zoals bij de beambten, houdt men zich vrij nauwkeurig aan het akkoord, dat bereikt werd in de Stichting van de Arbeid. In andere takken meent men daar evenwel flink boven uit te kunnen gaan. Tijde lijk kunnen we ons misschien een zeer hoog loonpeil veroorloven, maar op langere termijn zal de terugslag dan ongetwijfeld vol gen" aldus drs. Roemers. Hij vond het niet prettig om als vakbondsbestuurder over een zeer grote loonsverhoging bezorgd te zyn, maar achtte het zyn plicht om op de gevaren, die daaraan verbonden zyn, te wijzen. Drs. Roemers durfde nog volledig verantwoording te nemen voor het akkoord, dat in de Stichting van de Arbeid is bereikt, maar stelde het succes daarvan afhankelijk van de discipline van de werkgevers. Prijz en Over het prysbeleid zei drs. Roe mers, dat het de plicht van de rege ring is dat aan de door haar opge stelde richtiynen de hand wordt ge houden. Dat betekent volgens hém, dat het prijspeil, afgezien van de stij ging van de grondstoffenprijzen, niet meer mag stygen dan met de kosten van de vyf procent loonsverhoging, met andere woorden: het prijspeil zou per produkt gemiddeld met met meer dan drie a vier procent mogen stygen. Aan stygingen van grond stoffenprijzen op de wereldmarkt valt natuuriyk niets te doen en voor zover deze grondstoffen uit arme landen afkomstig zyn achtte drs. Roemers ze zelfs gunstig voor een betere verdeling van de welvaart in de wereld. 1 oorzichtig Ten aanzien van prysstygingen veroorzaakt door de Europese land bouwpolitiek was hy voorzichtiger: slechts voor zover ze bedragen tot de uitbreiding van het Europese perspec tief kon hy zich voorstellen, dat de regering er voor moet wijken. Voorts zou de concurrentie volgens drs. Roemers bevorderd moeten wor den. zou de verticale prysbinding moeten verdwijnen en zouden de consumenten meer prijsbewust moe ten worden. „Mochten de prijzen niettemin uit de hand lopen, dan kan geen vak beweging en geen regering verhinde ren, dat ook de lonen uit de hand gaan lopen", zo zei de N.V.V.-voor- zitter. Hy verlangde overigens niet naar die situatie, want dan zou de wal het schip keren. „Maar als de werkgevers geen discipline kunnen opbrengen, dan kan men dat van ons ook niet verlangen". Oorzaak De oorzaak van de huidige situatie zocht drs. Roemers by het kabinet De Quay, dat de lonen volgens hem veel te lang op een laagpeil heeft willen houden en daardoor loonpoli tiek gezien „de meest onwaarachtige periode na 1945" gebracht heeft ..Oorzaak en noodzaak van de loon. en prijsoperatie liggen in sterke mate bij het kabinet De Quay", zo meende drs. Roemers, al gaf hy toe, dat ook externe factoren hun invloed heb ben doen gelden. Nederland moest zich bij voorbeeld aanpassen aan Europese lonen en pryzen. „Maar als we in Europa aan de kop gaan lopen" zo zei hy ,,is het tijd om bezorgd te worden". Twee jongens van tien en elf jaar uit Bolsward, Hendrik de Jong en Albert Dykstra zyn zaterdag middag by Exmorra in een wak te rechtgekomen en verdronken. De jongens waren naar dit dorp onder weg om een bezoek aan de groot ouders van Hendrik te brengen. In de vaart die naar Exmorra leidt, was by een gemaaltje een groot wak. De jongens, die de zon in het gezicht hadden, hebben het wak kennelijk niet gezien. Een paar mensen, hoor den hulpgeroep en zagen de jongens in het wak verdwenen. By één van de jongens, die tamelyk snel op het droge werd gehaald, is zonder resul taat een uur lang kunstmatige adem haling toegepast. Naar de andere jongen heeft men een uur moeten dreggen. De 16-jarige scholier R. Schou ten zakte by het schaatsen op de Lynbaansgracht in Amsterdam door het ijs. Omstanders hebben vergeefs getracht de jongen onder het ys van daan te halen. De brandweer heeft yiings enige wakken gehakt, maar ook dit mocht niet baten. Na een urn- dreggen werd het stoffelijk overschot van de jongen gevonden. In Rotterdam zakte de 17-jarige groentehandelaar F. G. A. Kortekaas door 2 3 cm dik ijs. Eerst hebben drie mannen met een ladder gepro beerd de jonge uit het water te ha len. Toen dit niet lukte, is men met een bootje naar de plaats van het ongeluk gevaren. Nadat de jongen was gevonden, heeft men kunstma tige ademhaling toegepast en een zuurstofbehandeling gegeven, waar op bleek dat de jongen nog leefde. Hij is naar een ziekenhuis overge bracht waar hy later is overleden. De tienjarige Doede de Boer is bij Arum in Friesland met zyn vriendje door het ijs gezakt. Een fiet ser zag het ongeluk gebeuren en snelde te hulp. Hij kon één van de Jongens nog redden Uren later werd het stoffelyke overschot van Doede gevonden. De negenjarige Johnny Rudolfs Is zaterdag op de Vestinggracht in Hellevoetsluis by het schaatsen in een wak gereden en verdronken. Noordhollanders gisteren ondervon den. De 33-jarige Cornells Swagerman en de 16-jarige Pim Molen, beiden uit Andijk, die 's morgens van Medem- blik naar Warns in Friesland waren gereden, kwamen op de terugreis voor een vier meter brede scheur te staan, die enkele kilometers lang was. Na tevergeefs geprobeerd te hebben het einde van de scheur te vinden, kwam het tweetal al schotsje sprin gend aan de overkant. Maar toen be gonnen de moeilykheden pas goed. De Andykers, die over een slecht kompasje beschikten, raakten in de opkomende mist de weg kwyt en be gonnen te dwalen. Na urenlang zoeken, waarby de kou steeds indringender werd, kwa men zy ten slotte in het donker toch in Medemblik aan, geleid door de muziek van een ijsbaan. Daar hebben zij een rijksdaalder van de burge meester geleend om de laatste kilo meters naar Andijk per bus te kun nen afleggen. In Noord-Holland is enthousiast geschaatst. Ongeveer zesduizend lief hebbers bonden zondag voor de drie toertochten de schaatsen onder. Ruim drieduizend schaatsers deden mee aan de zesdorpentocht en byna# tweeduizend deelnemers aan een 40' km tocht. Duizend schaatsliefhebbers hadden zich laten inschryven voor de grootslagtocht van 40 en 80 km. Er waren de gebruikelyke valpar- tyen: een jongen en een meisjes bra ken een arm. Een blinde schaatsen- ryder slaagde erin de zesdorpentocht te volbrengen en ook maakte iemand de 40 km lange tocht per prikslee. Over de Molentocht tussen Leiden en RUpwetering. welke 6000 deelne mers telde, schrijven wy elders uit voerig. luchteling krijgt kogel door hiel TEGEN SOEKARNO'S WIL IN De werknemers op het hoofdkan toor van de Engels-Nederlandse on derneming Unilever in Djakarta hebben vanochtend de leiding van het bedryf overgenomen. Hun vak- hondsleiders bezetten de telefooncen trale en hielden de toegang tot het Eon 17-Jarige Oostduitser heeft te{£uwIJEjtlTnr_ie,„t w zondag een schot door zyn hiel ge- t.™ kregen toen hu bij de Brandenburger tar?° 7ÏJ2J57Td?ochtendeen b" rtuchttT OOSt' Mar WeSl-ECT"Ja loep^P "df v^nd^orn 55, "U I houden aan de regeringsvoorschrif- Oostduitse grenswachten schoten ten en de leiding van Britse onder op hem toen hy op de muur stond die daar de grens vormt tussen de Britse en de Russische sector. Hij nemingen niét over te nemen. Politiemannen die by het gebouw sprong aan de westelyke kant naar Van Unilever op wacht stonden, beneden en werd direct naar het zie- den geen poging om in het afge .«we., geen poging om in het afgeslo- kenhuis gebracht. ti6n gebouw te komen, zy stuurden Een Oostduit-se grenswacht was|de Britse directeur van de firma, minder fortuinlijk. Hy was met wa- Schwarz, een boodschap waarin hem pens en al op een muur geklommen, werd geadviseerd zich neer te leggen die op een brug over het Teltow- by de wens van de werknemers en kanaal staat, Toen hy aan de Weste-1 thuis te blyven. Schwarz zal dit lijke kant naar beneden wilde sprin- doen. zo verklaarde hyzelf nader- gen, werd hy door zyn collega's be- hand, tot hy Instructies of duidelyke schoten. De man, die in de war maar aanbevelingen van de Indonesische niet gewond was, sprong toen maar regering heeft ontvangen, aan de Oostelyke kant omlaag, waar Zaterdag mislukte een poging van hij door zyn kameraden werd gegre- werknemers om de leiding van Uni- pen en weggebracht. lever over te nemen. Met medewer- Advertentle nummer bestaat ali 12 pagina's I - Scheuren In de Gouwzee en het IJsselmeer was het ys verre van betrouwbaar. Daar bleken grote scheuren in het ys te ontstaan. Dit is de ijsvereniging Monnikendam op het verlies van een nog maar enkele geleden aangeschaf te ysveegmachine komen te staan. Met dit Duitse apparaat, dat f 12.000 heeft gekost, was men zater dag bezig een baan over de Gouwzee uit te zetten. De machine kwam in een door kruien ontstane scheur te recht. en ligt nu op de bodem van de Gouwzee. Een aannemersbedrijf zal een poging wagen het kostbare appa raat te bergen. Waagstuk Dat het een groot waagstuk is het IJsselmeer over te steken hebben 2 In Amsterdam zijn zaterdag middag de Albert-Schweitzer- prijzen uitgereikt aan de heren de Bruin uit Den Haag (rechts) en ir. W .van Tijen uit Zandvoort. Vliet 15 De Leiden. vraag naar Van Wijk Modewol wordt steeds groter. Wij moeten uitbreiden en vragen dus: Voor nadere inlichtingen over onze arbeids voorwaarden - lonen -reisgeldvergoedingen en sociale voorzieningen kunt U zich vervoegen op onze afdeling Personeelszaken, Vliet 15, Leiden. king van plaatseiyke autoritei ten, die zeiden dat overneming in» breuk zou zyn op een presidentieel besluit, bleef directeur Schwarz toen op zyn kantoor. Berichten dat de Shell-kantoren In Djakarta eveneens zijn overgeno men, zyn tegengesproken. Wel was er vanochtend in het gebouw een vergadering gaande tussen de be drijfsleiding en vakbondsfunctiona rissen. Prins Silianoek in Malakka Prins Norodom Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja, is van daag in Koeala Loempoer aangeko men om de helpende hand te bieden in de kwestie-Maleisë. De Prins zou hiertoe besloten hebben op verzoek van president Macapagal van de Philippynen, die besprekingen wil voeren met premier Abdoel Rachman van Maleisië. De Amerikaanse minis ter van Justitie, Robert Kennedy, die enkele dagen geleden in Tokio ge sproken heeft met president Soekar- I no, komt morgen in Koeala Loem poer aan. Vandaag voerde hy in Manilla besprekingen met president Macapagal. De mogeiykheid bestaat, j dat prins Sihanoek ook een ontmoe ting zal hebben met minister Ken nedy. Naar bekend is de verhouding tussen Cambodja en de V.S. nogal I gespannen. Uit het Leidsch Dagblad van 18 January 1864: Het ijsvermaak op den Rijn of het Galgenwater is in geen jaren zoo druk en zoo talrijk geweest als dezer da gen. Harresleden met 4, 6, ja 8 paarden bespannen, en een menigte schaatsenrijders en wandelaars maken daarvan gebruik. (Advertentie) Hardrijderij op schaatsen. Dingsdag na middag 2 uur buiten de Zijl poort onder Leiderdorp aan het Aalsmeerder en Kager- t veerhuis van N. Hockx. Prijs Een fraai Zilveren Porte- f monnaie. Premie Een Zilve- i ren pijp-uithaalder of wel 1. een paar beste schaatsen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1