Wat weet u van mode? GEEF EEN KIND EEN HONDOFPOES UIT en THUIS Tamme kastanjes Tien geboden voor kleuters fc in het verkeer WARME KLEUREN: Zaterdag 18 januari 1964 Pagina 3 We«t u het verschil tussen een kozak een kazak, tussen ca puchon en cabochon? Weet u welke Breton niet noodzakelijk uit Frankrijk komt? Denkt u dat een .vierkante neus' een term is uit de schoon heidsrubriek of dat ..marinière" iets uit het kookboek of een vrouwelijke marinier is? Weet u welk muziekinstru ment op het hoofd wordt ge dragen? Veronderstelt u dat alle „ballerina's"' dansen en dat alle „flats" woningen zijn? Weet u waarom het japonnetje links op de foto modieus is? Door de tweed, in twee kleuren bruin. Voor welk type is het in het bij zonder geschikt? Voor het prak tische, zakelijke, maar toch ook wat romantische type. wegens de hals boord en manchetten in zwart wol len frou-frou. Welk schoeisel past er bil? Laarzen, pumps, lichte modieuze sportschoentjes. En welk soort sieraden? Broche, hoog op het lijfje gedragen. Geen ooilier. geen armbanden. Welke mantel vindt u er het best bij passen? Een eenvoudige rechte mantel van ietwat sportieve allure, een lange, driekwart of korte leren of suède jas. En met welk hoofddeksel zoudt u het Japonnetje completeren? Met een muts of mutshoed. Wat geeft het ensemble rechts op de foto de allure, zo helemaal van dit seizoen te zijn? De mouwloze overgooier-blouse van muisgrijze wol, gegarneerd met mosterdkleu- rige franje. Welk type zal deze creatie vooral waarderen? de jonge vrouw die van apart houdt, maar praktisch is en die deze voorliefdes tracht te combine ren. Apart is het ensemble door de afneembare overblouse en praktisch omdat het 's winters mèt de blouse in een kille ka mer heerlijk behaaglijk is en in het voorjaar op straat een aan trekkelijk vervangmiddel is voor de meer gebruikelijke tailleur. SaML ./Ai Zonder de overblouse is het een handig en flatteus jurkje met zevenachtste mouwen, kraag- loze halsopening en eenvoudige stofceintuur. Welke accessoires passen bij dit driedelig geheel? De mosterd- kleurige baret van de foto en een vlotte muts in bijpassende kleur of een vilten cloche. Een eenvoudig, rustiek collier of een ketting of koord met pendant- Sportschoenen van niet te zwaar model of pumps met een laag hakje. Be de modellen zijn van het Pa- rij se huis Pierre Billet. J. V. (W)ETENS WAARD Op het ogenblik kunnen we bij de groenteboer tamme kastanjes kopen. Die zijn niet alleen ge schikt om er met spelden en lucifers leuke beest jes van te maken, maar ze vormen ook een voed zame aanvulling van de warme maaltijd. We kunnen er kastanjepuree van maken en gecom bineerd met spruitjes zijn ze ook heel lekker. De kastanjes worden met een scherp mes in het platte ge deelte ingekruist en in ruim water in vijftien minuten half gaar gekookt. Ze worden daar na gepeld verder gaargekookt tot er met een vork in kan wor den geprikt. Dat zal ongeveer na 30 ei 45 minuten zijn. De kastanjes kunnen worden ge geten met boter of ze kunnen in stukjes gesneden door b.v. spruitjes worden geroerd. Aardappelsoufflé met kaas 1 kg aardappelen, 3 eieren. 150 gr geraspte oude kaas, boter, noot, melk. Maak van de aardappelen een heerlijke luchtige puree met de boter, nootmuskaat en de melk Roer er,de 3 losgelopte eierdooiers doorheen. Meng de geraspte kaas erdoor en tot slot de drie stijf gesla gen eiwitten. Doe de massa over in een ingevette vuurvaste schotel en laat deze in een niet te hete oven uitrijzen in ongeveer 30 minuten. Boerenkaaskoek 260 gr. bloem, 125 gr. roomboter, 175 gr. geraspte oude kaas 4 eieren, melk, zout, paprikapoeder. Meng de eieren met 1 kopje melk door het bloem-kaasmengsel (pl. zout en paprika). Kneed er de zacht gemaakte boter door (niet gesmol ten). Maak er een platte koek van, die op een Ingevet bakblik in onge veer 30 minuten in een goede war me oven wordt gaar gebakken. Voor de kerk in de oven gaat be strijken met wat losgeklopt eigeel Deze koek warm presenteren. Quiche Lorraine Bekleed een beboterde en met bloem bestrooide springvorm met een pledeeg, gemaakt van 150 gr. bloem, 75 gr. roomboter en 3/4 dl water. Beleg de bodem afwisselend met plakken Jong belegen kaas en ham. (Voor 1 taart heeft men ongeveer 200 gr. ham en 500 gr. kaas nodig). De vulling wordt nu met 2 eieren, welke met 2 lepels melk zijn losgeklopt, overgoten, waarna de taart in een vrij hete oven in plm. 3 kwartier gaar en goudbruin wordt gebakken. De taart kan tevoren worden ge bakken en op het laatste moment even worden opgewarmd in een hete koekepan. Keizersalade 150 gr. Jong belegen Goudse kaas, 4 eetlepels mayonaise, 1 grote, fijngehakte ui. 1 eetlepel azijn, 1 komkommer, 5 tomaten, 1 krop sla, 2 hardgekookte eieren. kopje slasaus. De krop sla goed wassen en uit slaan. Op een platte, ronde schotel de slabladen langs de rand schik ken. Hierbinnen een krans van tomatenplakken en vervolgens een rand komkommerplakjes. In het midden de in reepjes gesneden kaas schikken, die vermengd zijn met de slasaus, mayonaise, azijn en gehak te ui. Garneren met partjes hardgekookt ei en gehakte peterselie. Een slanke avondjapon van emerald-groen fluweel van het huis Dior. De strakke vierkante halslijn contrasteert sterk met de rijkgeborduurde geschulpte onderkant van de japon. Ook de bijpassende schoentjes zijn versierd met goudborduurseL De Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers werd tien jaar geleden opge richt. Dat was in de tijd. dat de voetganger nog vogelvrij was, om met oprichter en ere-voor- zitter L. C. Admiraal te spre ken. In de tijd. „waarin zebra's nog volkomen waardeloos wa ren, waarin men met onbeperk te snelheid in de bebouwde kom mocht rijden, waarin op slechts enkele kruispunten ver keerslichten waren en waarin", aldus de heer Admiraal, „niet het minste respect werd ge toond voor het domein van de voetganger". wy willen speciaal uw aandacht op deze vereniging vestigen omdat het decembernummer is gewijd aan de gevaren die onze kleuters in het verkeer bedreigen. In dit nummer worden tien regels gegeven, waar mee u rekening moet houden by de verkeersopvoeding van uw kinde ren: 1. Kleuters horen in het verkeer aan de hand of onder toezicht. 1. Leer hen: .Stoeprand; stop!" en ,.kyk goed uit naar alle kanten." Ook by zebra. 3. Pas tegen het jonge lagere- schoolkind kunt u zeggen „links en rechts kyken." 4. Leer hen geduldig op de stoep te wachten tot u veilig kunt overateken. 5. Leer hen gedurende de over ateek ook naar alle kanten uit te biyven kyken. 6. Zeg hardop wat u doet in het verkeer en waarom. Uw goede voorbeeld helpt het veilig ver keersgedrag van uw kind be vorderen, Het kan zyn leven redden. 7. Wacht zolang tot u een rijbaan in zyn geheel zonder onder breking kunt oversteken (tenzy er vluchtheuvela liggen). ..Ik begrijp jou niet", zei een vriendin, onzeker wijzend op de dartele poesjes, die overal op en onder en in kropen. ..Dat je van dieren houdt en een poes houdt is logisch. Maar waarom altijd zo véél? Een of twee katten lijkt me meer dan voldoende. Maar bij jou heeft elk kind altijd zijn eigen poes. en dan jij nog en je man. Ik kan hier niet komen of er lopen minstens vier. vijf beesten rond Waarom overdrijf je zo?" „Wanneer we maar één poes heb ben maken de kinderen de hele dag ruzie", legde ik uit. „Ze willen er alle drie tegel yk mee spelen of het diertje mee naar bed smokke len. Ais ze elk hun eigen lieveling hebben is er geen vuiltje aan de lucht. En myn man en ik gun je ons niets?" rl ij he. overpeinzing „Maar die hond?" vroeg ze ril lend. „Die ia door Marian geadopteerd. Hy brengt haar naar school en 's avonds naar bed. hy speelt en stoeit met haai-, hy is broertje en zusje voor haar. Spreek geen kwaad van het hondje want dan vliegt ze je aan." „Maar ze heeft toch ook ©en poes!" riep de vriendin uit. „Allicht. Ze aanbidt poezen." „Wees nu eens eeriyk, vind je het voor de opvoeding van de kinde ren r.oodzakeiyk om dieren in huis te hebben? Want in dat smoesje van: ze moeten er zelf voor zorgen en kweken daar by het nodige ver- antwoordeiykheidsgevoel aan ge loof ik met. Jy zorgt voor ze, jy verschoont viermaal daags de kat- tebak, jy rent naar de slager, maakt hun voedsel klaar, verpleegt en red dert; de kinderen genieten alleen maar van de diren." 8. De methode van oversteken waarby u tot het midden van een rybaan, naar links en daar na naar rechts zou moeten ky ken is verouderd, en nu gevaar- iyk. (zie punt 7). Veilig ls: tydens het oversteken steeds naar beide kanten te blijven uitkyken. J Zorg dat er op tyd ontbeten wordt zodat men tydig op wep naar school gaat. Angst voor te laat komen kan de aanleiding zyn voor een ongeluk. 10. Ook op de zebra horen kleuters onder uw toezicht over te ste ken 1 „En is dat dan niet belangryk?" vroeg ik verbaasd. „Ach wat ze genieten precies zoveel van speelgoed. Of Marian met een pop of een kat rond sjouwt, maakt dat enig verschil?" „Jawel, die kat leeft en rea geert. De pop is een dood ding." „Voor een kind niet." „Een kind is geen dwaas, Anna. Wanneer Boris haar 's morgens komt wakker maken en ze zyn ruige snoet vlak voor haar ge zichtje ziet, zodra ze de ogen op slaat, is haar hele dag goed. Ze weet dat ze een vriend heeft, die haar beschermt, vereert, van haar houdt. Geen pop die daAr tegen op kan." „Jawel, maar Boris is een hond. En al die katten dan?" „Op die katten oefenen myn kin deren zich in liefhebben." „Wat is dat voor onzin?" „Dat is geen onzin, dat is de realiteit. Sla ze maar gade. als ze met een poesje bezig zyn. Ze maken het diertje het hof, liefkozen het, fluisteren het lieve woordjes in het ooi-, ze knuffelen, kussen en plagen het een beetje. Hun hele hart gaat uit naar dat hoopje bont en na geltjes. Ze leren daarby hoe ze zich moeten gedragen tegenover een geliefd wezen. Noem je dat niet belangryk? Ze zullen hun he le leven plezier van die ervarin gen hebben." ,,'kVind het ongezond," bromde de vriendin verontwaardigd. „Neen, dat is een vooroordeel. Ik ken vele mensen, die in hun jeugd beslist geen huisdier mochten heb ben om er hun overschot aan te derheid op uit te leven. Later wa ren zy juist de geremden, de onhan digen in de liefde, de egoïsten en weg pi ra ten Ze hebben nooit geleerd om lief te zyn en lief te hebben; een kostelyk kinderspel was hun onthouden. Kinderen moeten alles leren, door het te doen. Zy oefenen hun spieren in wilde spelletjes, hun moed in waaghalzeryen, hun brein op school, maar waar blijven ze met hun tederheid, waarvan ze overlo pen?. Wanneer ze alleen hun ener gie mogen uitleven en niet hun behoefte om iets lief te hebben, on- wikkelen ze zich niet harmonisch. Ze gaan een pop of een speelgoed- beer vertroetelen. Maar zo'n dom ding beantwoordt de liefde niet. Een dier wel. Zie maar eens, hoe biy zo'n poesje is, wanneer haar speciale baasje bin nenkomt! Hoe gelukkig het hondje is, wanneer Marian uit school komt en hy in haar armen vliegt. Als dat ongezond is, weet ik het niet meer. Van mij mag het. Ik heb mijn kinderen met die ren omringd, opdat ze later ge lukkige mensen zullen zijn, die liefde durven geven en ontvan gendie zich niet zullen scha men hun tederheid te uiten, te genover wie dan ook. Geef een kind een poes, een hond, een konijntje, een marmot, een geithet doet er niet toe wat, dis het er maar van mag hou den of er van tijd tot tijd door mag lijden". „En de lasten voor de ouders? De losse haren, de omgestoten etens bakjes „Ach, die nemen we op de koop toe Ouders zyn betekent nu een maal lasten dragen. Mogen we daarvoor terugdeinzen als het om het geluk van ons kind gaat? Nou dan Ik zal haai- wel niet overtuigd hebben. Ze houdt niet van poezen, ze mocht er vroeger nooit één heb ben. THEA BECKMAN Het gemak dient ons vrouwen, niet alleen in de keuken, maar nu ook op straat. Althans dat beweerden de heren die op een show in Londen deze schoenen lieten tonen. En ze zeiden ook dat alles in het leven van de draagster voortaan op rolletjes zou gaan. Dat kleuren in huis belang rijk zijn wisten we allang. De Duitse kleur psycholoog Enge heeft het onlangs op een huis- vrouwenbeurs in Hannover nog eens allemaal uitgelegd. Kleuren zegt hij. staan niet op zichzelf, kleuren leven* Zij kunnen stimuleren, maar ook activiteit afremmen. Rood is b.v. warm. actief, opdringerig. Ceel is ook wel warm. maar veel minder actief. Blauw is koel en passief. Het is bewezen, aldus de heer Enge. dat een koude ruimte waar in weinig zon komt, door geel of oranje gekleurde wanden een war mere atmosfeer krijgt. Proeven heb ben uitgewezen dat in dezelfde ruim te, maar nu voorzien van een blauw verfje, een drie tot vier gra den hogere temperatuur moet heer sen willen de bewoners zich er nog behaagiyk voelen. Warme kleuren betekenen dus brandstofbesparing. De gemoedstoestand van de mens wordt eveneens sterk door kleuren beïnvloed. Een grijzen machine ln een grijs - geschilderde fabriekshal heeft een vermoeiende uitwerking en vermin dert de concentratie. Of een keukenvoorbeeldis de keuken roze of geel geschilderd dan maakt dat de huisvrouw vrolyk en opgeruimd en het werk gaat als vanzelf. Een rode vloerbedekking ls heel geschikt voor de werkkamer van de heer des huizes want rood werkt stimulerend. Groen daarentegen remt de activiteit af en is dus meer geschikt voor byvoorbeeld een wachtkamer. In een in olyfgroen of bruin gehouden wachtkamer zit men, zoals ls gebleken, geduldiger dan in een lichtblauwe. Voor de kinderkamer: Jongens en meisjes tot negen Jaar voelen zich het meest op hun gemak in vertrekken waarin de vloeren rood en de plafonds blauw zyn; deze bei de kleuren komen het meest over een met hun psychische structuur, zegt de kleurpsycholoog. Men heeft bovendien vastgesteld, dat by het ouder worden de voor keur voor bepaalde kleuren veran dert. Zo geeft byvoorbeeld 15 pro cent van de vyfjarigen de voor keur aan blauw en dit percentage stygt by vyf tien jarigen tot 45 pro cent. 25 procent vyfjarigen wil lie ver rood, een percentage dat by negenjarigen stygt tot 45 en daar na weer daalt. LEIDSCH DAGBLAD Soms zit is me op een gegeven moment ineens af te vragen of ik wel goed wijs ben. Ligt dat aan mij of heeft u dat ook wel eens? 't Kwam deze keer eigenlijk zo: ik zat, (midden in januari dus al bijna) enige achterstal lige kerstnummers te lezen. Mijn januari's worden n.l. ieder jaar weer bevolkt door achterstallige nu denkt u natuurlijkreke ningen! Nee, nee: kerstnum mers. Van die hele dikke boek delen waarop alle kranten en tijdschriften ons dus in de week vóór kerst trakteren en die je onmogelijk allemaal achter el kaar kunt lezen in de toch al zo drukke kersttijd. De omvang en de fraaie typografische verzor ging doen ons echter vermoeden dat 't allemaal ook geweldig de moeite waard is. Zonde dus om 't ongelezen bij de oude kranten te leggen, want dan pakt over enkele dagen de groenteboer iy2 pond lof in een reproduktie van een Rembrandt ets op glanspa pier, en 3 preien plus een knol selderij in het prachtige kerst verhaal over hoe het sterretje en de kerstboom elkaar vonden. Ik pleeg een en ander dan dan ook zorgvuldig op een sta peltje te bewaren om het „t.z.t." en dat is dan in de eerste weken van januari aan een grondig onderzoek te onderwerpen. Je moet tenslotte toch weten, wat je allemaal op het daartoe ge- eigende moment had móeten le zen en dus gemist hebt! Je kunt er 's avond bij de kachel in een luie stoel zo lekker soezig van worden: al die ge wijde sfeervolle artikelen, al die verhalen, al die recepten en platen, al die mode voor de feestdagen, al die extra beurten schoonheidsverzorgingóók voor de feestdagen. Als je er vandaag niet door heen komt kan 't mor gen of volgende week'ook nog, want 't duurt nog 11 maanden voor de volgende karrevracht kerstlectuur over ons wordt uit gestort. Kijk, die pagina moet ik ook nog lezen. Ziet er wel leuk uit, met al die goed getekende vrou wen koppen. Een héle grote pa gina in een duur tijdschrift, vol „karakteristieke" hoofden: een verlegen type, een kattekop, een zeurpiet, een kwajongen, een nerveuze, een keurige, maar wel wat saaie. O, o, hoe verzinnen ze hetzo vele verschillende vrouwentypes. Ik kijk er van op! En wat moet dat nu alle maal. Wat staat er bij te lezen? O, 't komt iieer op: ivat voor parfum al die personen moeten gebruiken en vooral wddr je 't aan moet brengen. Want o mevrouw een verkeerd geko zen of naar een verkeerd plekje verdwaald druppeltje geur kan alles bederven, weet u dat. dl- les!! Voor de keurige geldt: op de binnenkant van de pols en ach ter de oren; de vreesachtigen moeten bedenken dat ze nooit of te nimmer de revers van hun mantel mogen parfumeren, hoogstens een vleugje er onder, en ook aan de binnenkant van hun tas; en vooral nóóit in hun hals, maar wel in hun nek, dat is duidelijk, 't Zelfde wordt de zwaarmoedigen toegeroepen: u moet eerst zelf binnenkomen, mevrouw, en dan pas uw par fum; dus: de achterkant van uw schouders! En dan zijn er nog de impulsieve kruidje roer me nieten. We begrijpen toch wel, dat ze een onvergefelijke fout zouden maken als ze de enige geur die bij hun persoon lijkheid past ook maar ergens anders aan zouden brengen dan aan de zoom van hun rokken en de binnenkant van hun lade kastje! Nou ja en dat is dan zo langzamerhand het moment, waarop ik wakker word uit mijn schemertoestand en er eens recht op bif ga zitten. Wat zit ik hier eigenlijk allemaal te lezen voor quasi psychologische prietpraat!? Ik kijk verbouwe reerd naar de indrukwekkende groot opgemaakte pagina met al uittentreure en in alle varia ties verkondigde subtiele raad gevingen, die ik nog zo nodig allemaal moest lezen. Och vooruit nu kan 't op 't afge werkte stapeltje; morgen krijgt de groenteboer het en dan wordt er tenslotte toch nog een koolraap in verpakt. HERMINE O.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9