jOperatie D.D. geslaagd Sociale wantoestanden op liet eiland Sicilië Hedenochtend alle patiënten van Diaconessenhuis naar Houtlaan Bouwwereld ging bij N.A.P.B. in Leiden ter receptie jZes ambulances zorgden onder politie-geleide voor vervoer Drie onderscheidingen w.o. Koninklijke, voor J. Olivier Bianca Dony voor K. en O. Leidse verfhandel „de Valk' Onder schetterende fanfares 4M tnricl ■oiLeldn LS Voordat het echter zo ver was, kwam zeer veel organisatietalent om de loek te kijken. Men stond voor de opgave om pl.m. tachtig patiënten, vanwie helft per brancard, rustig en met vele goede zorgen omringd van de oude Ichting aan de IVltte Singel naar het nieuwe, comfortabele Huls In het Idse Houtkwartier over te brengen. Teneinde een vlot vervoer te waar- Bporgen had men de assistentie aan ie verkeerspolitie ingeroepen, droe- p jen alle zes ambulance-auto's voor i leze operatie belangeloos aangeboden g«oor de firma's Gebr. De Jong te "telden en Van Nieuwkoop en Beuk Je Oegst geest het letterteken D.H., •"kat ook terug te vinden was op de jSuto's, waarmede de lopende iof»tiënten werden vervoerd, en rtwas aan alle verkeersposten het consigne gegeven voor een vlotte «doorgang zorg te dragen. Bovendien 'gyaren dertig leden van de Rode "jCruiscolonne o.l.v. dokter H. P. Veld- ^huijzen ingeschakeld om het trans port: van ziekenzaal naar ziekenzaal te regelen. Circa kwart voor acht het was nog donker, doch de weers- -Sbmstandigheden waren gunstig erliet de eerste patiënt In gezelschap an een verpleegster per brancard iet ziekenhuis aan de Witte Singel, ting Houtlaan. waar bU de in- g van het nieuwe Diaconessen- luis een arts en twee verpleegsters iet transport stonden op te wachten. In totaal hebben de ambulance- Miuto's deze gang circa veertig maal 3fnoeten maken. De overige patiënten e. bereikten de Houtlaan per auto. En orhu maar spoedig in een nieuwe om- o teving herstellen o« Ook het personeel van de Koks- Itehool heeft zich bij deze „operatie i)D." zeer verdienstelijk gemaakt. Gisteren heeft het alle maaltijden >rgd, omdat het keukenpersoneel :h moest inwerken in de nieuwe :en. waaruit vandaag al weer alle yaaltijden werden verstrekt. O RADIO LUXEMBURG RADIO VERONICA LUISTER ZONDAG OM 12.30 UUR NAAR RADIO LUXEMBURG OF MAANDAG OM 3 UUR NAAR RADIO VERONICA EN 0 MAAKT KANS OP HET WINNEN VAN f 1000.- EN EEN PRACHTIGE GRATIS REIS NAAR AMERIKA! ZORG OAT U EVA NR. 3 VAN 18 JANUARI IN HUIS HEEFT! Pendeldienst N.Z.H. Nu deze verplaatsing een feit is overweegt de N.Z.H. de mogelijkheid om tijdens de bezoekuren een pen deldienst in te leggen tussen de halte Rijnsburgerweg van de diensten in de richting Oegstgeest V.V. en het nieu we Diaconessenhuis. Expositie in het Academiegebouw Vrijdagmiddag as. te vier uur wordt in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 onder auspiciën van het Leids Akademisch Kunst centrum een tentoonstelling geopend van werken van Jos van Kessel (plastiek) en Steven Kwint (schilde rijen). Lezers schrijven.. Koopstaking? In uw Blad werd j.l. woensdag op de voorpagina een artikel gelanceerd „Aannemers schorten hun betalin gen op". Na dit artikel gelezen te hebben, ontkwam ondergetekende niet aan de indruk, dat zulks „hèt EI van Columbus is". Als alle huismoeders, inkopers(sters) van inrichtingen en instellingen, kortom iedereen die ook maar iets met de aankoop van levensmiddelen en aanverwante artikelen te maken heeft, nu eens het voorbeeld door de Rotterdamse aannemers gegeven, gaat navolgen, bij iedere leverancier niet anders betaalt, dan de prijs die per 1 december '63 van kracht was en niets meer. zou dit dan niet méér effect opleveren dan al die geleerde betogen van degenen die de prijzen bestuderen, maar Intussen rustig toe laten dat die prijzen de wedloop met de Joonsverhoging" glansrijk win nen. Zou zulk een methode de winke lier niet dwingen om dezelfde tactiek toe te passen bij zijn leverancier, de grossier of wie het dan ook maar is. Op dat thema voortbordurendzou de grossier of ..wie dan ook", zich niet aansluiten bi) dit systeem en tegen de ..grootfabrikant" vertellen dat hU door de „nood" gedwongen niet anders kan dan de prijs betalen, die van kracht was op 1 december J.l. Natuurlijk komt dan het verweer: „en de grootfabrikant dan". In onze huidige samenleving is vrijwel elk artikel in handen van een of andere trust, zó niet als artikel, dan toch zeker van de grondstoffen waaruit het. artikel is opgebouwd. Schrijver heeft met deze maatschappij geen medelijden, want een blik op de fan tastische uitbreidingen van gebou wen-complexen. machine-parken, enz., enz., zegt genoeg. Daarbij komt nog het feit, dat die bedrijven elk jaar een winst uitkeren, waarvan men duizelt, terwijl de heren com missarissen of andere belanghebben den met tantièmes naar huis gaan, zó groot, dat de doorsnee-arbeider geen kans ziet dat in zijn gehele leven te verdienen. Als genoemd systeem verwezenlijkt zou kunnen worden, zou de Impasse, die dreigt te ontstaan, op de plaats terecht komen. WAAR DIE HOORT. En mocht om de een of andere reden de prijs van een artikel omhoog moeten, welnu, dan kan de desbe treffende trust, dat gespecificeerd aan de minister te kennen geven die dan kan overwegen, of zulks toelaat baar is. Hopende uw redactie en mede daarmee uw collega'st dus de gehele pers), iets ter overweging te hebben aangeboden, tekent om begrijpelijke redenen met dank voor plaatsruimte, J. J. BEKKER, Aarstraat 27, Lelden. Een der patiënten wordt het nieuwe Diaconessenhuis aan de Houtlaan binnengedragen. (Foto LD Holvast) Chr. vrouwen bijeen In het wijkgebouw „Rehoboth" hield de afdeling Leiden-Centrum van de Ned. Chr. Vrouwenbond gis teravond een zeer geslaagde bijeen komst. Tot het. welslagen ervan droeg ditmaal bi) de causerie van mr. J. C. Z. PeLleboer-Beuker over „De 15- de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties". Na een korte meditatie gebaseerd op Handeiinge 1: 1019. opende de presidente, mevrouw A. A. v. d. Kwaak- v d. Berg. de avond met een hartelijk welkomstwoord in het bijzonder tot mevrouw Pelleboer en vijf nieuwe leden. Tijdens het hierna volgende huis houdelijke gedeelte maakte de pre sidente onder meer bekend, dat een groepje afdelingsleden op 30 Januari a.s. een excursie naar de Leidse Sterrewachf, zal maken en de afde ling op 26 februari as. haar algeme ne jaarvergadering in het wijkge bouw ..Levendaal" houdt. Zij wekte de leden op om de zg. kopjesactie t.b.v de Chr. Militaire Tehuizen in Duitsland tot een suc ces te maken. Mevrouw Pelleboer- Beuker maak te in 1960 deel uit van de Neder landse delegatie naar de 15 de Al gemene Vergadering van de Verenig de Naties. Zij gaf haar aandachtig gehoor allereerst een interessante en leerzame beschouwing over het ver loop van deze algemene vergadering. Vervolgens vertelde zij een en an der over haar persoonlijke ervaring op deze vergadering en wel in het bijzonder als lid van de commissie voor culturele, humanitaire en soci ale problemen en aangelegenheden. Vijfentwintig jaar welsprekendheid De Ver. tot Bevordering van de Welsprekendheid in Leiden vierde gisteravond haar zilveren Jubileum. Er werd ter gelegenheid van dit feest een uitstapje gemaakt naar de Sterrewacht, dat bijzonder leerzaam was. Later op de avond verzamelde een veertigtal leden zich in „Het Kar- rewiel". waar een uitgebreid souper werd gebruikt. Mevrouw J. Hooge- veen-De Vries, die sinds de oprich ting op 18 Januari 1939 lid is, onder wierp tijdens dit souper een kwart I eeuw welsprekendheid in Leiden aan een beschouwing. Daarna voerden de leden het woord. Bij het aanbre- ken van de eigenlijke Jubileumdag i werd een heildronk op „nogmaals 25 jaar welsprekendheid" uitgebracht. Het bestuur van de vereniging be staat uit de heren M. A. H. Van Re- mundt (voorzitter). B. Cool (secre taris). D. van Vliet (penningmees ter» en de adviseurs H. J. Barg en H. Vogel. .Studenten in Diaconessenhuis •Leiden heeft een afdeling van formaat' In Leiden zetelt dan ook maar niet zulk een „gewone" afdeling, maar zoals de bondsvoorzitter, de heer L. te Pas uit Naarden. het uitdrukte: een afdeling van formaat, welke op landelijk- en districtsniveau bekwaam kader heeft geleverd. Kader, dat voor de organisatie reeds uitstekende krachten naar voren heeft gebracht. Op grond van deze Leidse verdiensten was het de heer Te Pas, die zich gelukkig prees deze middag even uit de sleur van de dagelijkse problematiek te zijn ontvlucht, een groot genoegen de afdeling een bondsvlag te mogen aanbieden. i-.. ./erneester. jhr. mr. F. H. van Kinschott feliciteert de heer J. Olivier. Links de burgemeester van Voorschoten, de heer L. de Kool. Voordat dit WOOrd van bijzon- schot, hem. in tegenwoordigheid van dere waardering werd gesproken, t "SïgïFXF'Ü Hoewel het oude Diaconessenhuis ul* jde Kool mededeelde dat voor de sloop bestemd Is op deze waren de jubilerende secretaris, HJYÏ. de Koningin had behaagd plaats komt. Mals bekend, de meuwe penningmeester, de heer J. Oli- - Universiteitsbibliotheek ligt het In de bedoeling om. In afwachting van vier uit Voorschoten, reeds drie deze afbraak, hier circa 150 studen- u- ten In onder te bremten. onderscheidingen, w.o. een Ka- ninklijke, ter hand gesteld. Toneelstuk voor chr. Kweekschool De leerlingen van de Chrtetelijke Kweekschool hebben gisteren in het St.-Antonius Clubhuis een toneel avond gehouden. Het toneelgezel schap Synthese uit Katwijk bracht tot groot vermaak van leerlingen en leraren het toneelspel „Gieren op 't veilig nest" Er ls om dit kluchtige spel werkelijk „gegierd". En daar ging het op deze feestavond tenslotte ook om! hem de gouden ere-medaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. Evenals de voorgaande sprekers had ook burgemeester Van Kinschot grote bewondering voor de vitaliteit van de 77-jarige secretaris/ penningmeester. Muzikale hulde Het was de heer Olivier niet ge- De heer Olivier, die deze functie reeds 25 Jaar bekleedt ontving daar voor allereerst de dank van de voor zitter van het departement Leiden van de Ned. Ver. voor Nijverheid en geven om reeds direct een dankwoord Handel. Ir. E. Ruempol. die er aan te spreken: het tamboer- en trom- herinrrerde. dat de jubilaris o.a. ook petterkorps van de Koksschool deel uitmaakt van de Commissie van maakte front naar d? receptiezaal Advies van het Gew. Arbeidsbureau, om in een klankvolle hulde zijn feil de plaatselijke Commissie voor de Vakopleiding van de samenwerkende patroonsverenigingen en de Leidse Bestuursraad. Al deze functies heeft de heer Olivier, aldus spreker, op voortreffelijke wijze vervuld vandaar de onderscheiding van de Maat schappij, t.w. het vererend getuig schrift en de daarbij behorende ver guld zilveren penning. De volgende onderscheiding kreeg de Jubilaris ter hand gesteld door de oud-voorzitter van de Jubilerende af deling. de heer P. C. Veer, thans districtscommissaris van de N.A.PB citatie „uit te blazen". Een onver wachte geste, waarvoor bestuur on der aanvoering van de voorzitter, de heer C. Kamsteeg, en receptiegan- gers zich uiterst verrast en dankbaar toonden. Nadat eindelijk ook de heer Olivier een dankwoord had kunnen spreken, zorgden de dames L. van Riet-Bro- caar en M. T. Kamsteeg-Metz. al weer voor een nieuwe verrassing. Na mens de dames van het bestuur en de jubileumcommissie, van welke commissie de heer Leo Zitman de stimulerende kracht was, boden zij Op Sicilië, het grootste Italiaanse eiland in de middellandse Zee. heer sen nog steeds sociale wantoestanden. Groot is in dit stukje onderontwik keld Europa de armoede, laag het levenspeil van de bevolking. Het is er lang zo schilderachtig en idyllisch niet als sommige reisgidsen wel eens willen doen geloven. De jonge jour naliste Bianca Dony vertelde dit op de K en O-avond, die gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal werd gehouden. ZU gaf op boeiende wijze weer on der welke moeilijke omstandigheden het grootste deel van de vijf mil joen zielen tellende bevolking moet leven. Hoofdbron van bestaan is de landbouw, maar tot nog toe ls de landbouwhervorming een fiasco ge bleken. Hoewel er zeer vruchtbare grond te vinden is en het klimaat weinig te wensen overlaat, is het land in de warme zomermaanden vrijwel uitgedroogd. Irrigatie is drin gend noodzakelijk, de Italiaanse re gering echter pakt het probleem nau welijks aan. De meeste mannen trek ken uit Sicilië om elders in Europa geld te verdienen, de vrouwen zit ten de hele dag thuis achter grote zwarte sluiers. Hoe lang zal de vrou wenemancipatie daar op zich la ten wachten? De Sicilianen vormen een wantrouwend, fatalistisch volk. Deze karaktereigenschappen zijn het gevolg van een bloedige en aangrij pende geschiedenis. Sicilië is name lijk altijd een veel begeerd eiland geweest. De Phoenlclëers kwamen er duizend jaar voor Christus en zij stichtten er de hoofdstad Palermo In de zesde eeuw voor Christus ves tigden de Orieken zich op het el- land, die er prachtige tempels bouw den. Ruim een eeuw voor Christus veroverden de Romeinen Sicilië op de Veer de gouden legpenning voor zijn oud-secretaris meegebracht. In zijn felicitatietoespraak wees de heer Veer erop. dat de heer Olivier alle tegenwoordige bestuursleden had zien komen, dat hij voor hen steeds de vraagbaak was en voor de Leidse afdeling de motor, welke nimmer weigerde. Koninklijk goud Grieken De grond werd uitgebuit I en Sicilië werd de graanschuur van Ondanks deze eervolle onderschei- Europa Later kwamen er Moham- het voor de ..zilveren" medanen. de Byzantijnen, de Noot- .«.„urls/penninirmeester de groot mannen, de Duitsers de OostenrU- tw.n dt burgemeester kers de Spanjaarden, de Fransen en van L„d ?hr mr. F van Ktn. de Engelsen. Pas een eeuw geleden werd het eiland veroverd door Ga- j ribaldi en verenigd met het ko- j ninkrvjk Italië. Is het een wonder.1 dat de Sicillaan wantrouwend staat tegenover iedere overheid? Is het vreemd, dat, Juist op dit eiland, waar armoede, honger, onrecht en magie welig tieren, de beruchte Mafia heerst? uuu ivtewiiuiuoimi IA vcaii ut n.na -si Vanuit het bondsbureau had de heer j opstuur van de Jubilerende afde ling een door de kunstschilder A C Rosemeier vervaardigd schilderij van de Marekerk aan Een schilderij, waarvoor voorzitter Kamsteeg zich zeer erkentelijk toonde en dat een plaats zal krijgen In het te bouwen bondsbureau van de afdeling Drukke receptie Eerst na al deze vriendelijke woorden begon de receptie, die velen uit de bouwwereld tesamenbracht. Verder waren aanwezig mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. voorzitter van de 3 October-vereeniging en secre taris van de Leidse Vereeniging van Industrieelen, tal van burgemeesters en wethouders uit omliggende ge meenten, ir. J. J. G. ran Hoek, ere voorzitter van de N.A.P.B.. kolonel I Th. H. Wessels. commandant van de 1 Koksschool. de heren Den Heeten en mr. H A. C. Branderhorst, reep. ondervoorzitter en secretaris van de Kamer van Koophandel en Fableken voor Rijnland, de Leidse wethouder I van Openbare Werken, de heer C. J. I Plena, vertegenwoordigers van tal van zusterafdelingen. de Ned. Chr. Aannemersbond en de Ned. Kath. Aannemersbond, de Bond van Make laars. de Ned. S tucadoor spa t room - bond en de Bond van Ned. Schilders patroons, ir. M. C. de Jong. voorzit ter van het Kon. Genootschap MSG de heer J. Sjoerds, directeur van het Gew. Arbeidsbureau, de heer A. J. van der Zanden, wnd. voorzitter ran de afdeling Leiden van de Kon Ned. Middenstandsbond, de heren J. van Iterson en P. C. ten Broek, resp voorzitter en secretaris van de Leidse Vereniging van Grond- en Huls eigenaren. de heer D. van Tooren- burg, hoofd van het Bureau Bouw- voorbereiding van de Leidse Univer siteit en voorts vele architecten, aannemers, onderaannemers, direc teuren van Gemeentewerken en hoofden van gemeentelijke takken van dienst. Eerst tegen vijf uur kwam aan deze druk bezochte en geanimeerde receptie een einde Om half zeven vonden bestuur, jubileumcommissie en genodigden zich weer terug in één van de koffiekamers van de Stads gehoorzaal. waar zij aanzaten aan een sfeervol en vooral gezellig diner. Ook tijdens deze gezamenlijke maal tijd, waarbij de heer B. J. Huurman als tafelpresident optrad, werden nog vele goede en waarderende woorden gesproken, o.a. door ir. J v. Ettinger. directeur van het Bouw centrum. Het Cocktail-trio vulde een deel van deze zeer geanimeerde avond. Het tamboer- en trompetter korps van de kok school zorgde voor een muzikale felicitatie. Museum gaat verhuizen Het Leidse Rijksmuseum voor geo- logle en mineralogie heeft voor on- j Later op de avond liet Bianca Do- bepaalde tijd zijn afdeling mineralen ny kleurendia's zien van de rijke en gesteenten voor bezoekers geslo- Byzantijnse mozaïeken, de vroeg- ten. Deze maatregel wordt genomen Christelijke kerken, de overblfjfse- i vin. de verhuizing van het mu ien van imposante Griekse tempels, seum naar het voormalige Weeshuis maar ook van die andere werkelijk- aan de Hoogland' Kerkgracht.. Het held. die ligt achter de facade van kan wel enkele jaren duren, voordat kunst, historie en toeristische bij- de afdeling weer voor het publiek zonderheden. I kan worden opengesteld. Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL WAGEMAKERS AUTOLAKKEN TEOFLUX NEMI MUURVERVEN HASCO LAKKEN WIENESE LADDERS F.S.A. compressoren, airless en gereed schappen LAMMERMARKT 3 LEIDEN - TELEFOON 33909—33300 Verkoop enproe. p gericht 1 maart 1860 Zaterdag 18 januari 1964 Tweede blad no. M164 Vandaag stonden directie, medische staf en erplegend personeel van het Diaconessenhuis voor een buitengewoon zware opgave: de „ope- id ratie" D.D. (Diaconessenhuis Day). Heden ochtend om circa 12 uur haalden allen verlicht 3 adem. lagen alle patiënten weer rustig in hun bed in het Nieuwe Diaconessenhuis aan de Houtlaan en kon men zeggen, dat de ..operatie D.D." volledig was geslaagd. Zoekt lT een GERO-CASSETTE van f40.of f400.— t. d. WATER. HaarUtraat 207 heeft het. De Gero-specialist. Kerkelijk Leven KERKEN OVER ..ZO IS HEF' Woensdog voor t.v. Onder schetterende fanfares, waarvoor het tamboer- en trompetterkorps van de Koksschool zorgde, is de Nederlandse bouwwereld gister middag in de Stadsgehoorzaal ter receptie ge gaan. U't alle d?'rn vr» het land waren de re- ceptiegangers naar Leiden gekomen om het bestuur van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond ge luk te wensen met het zestig-jarig bestaan. genwoordigers van de Ned. Kerk. de Geref. Kerk en de Vertege) Herv. Kei Chr. Geref. Kerken hebben besloten in te gaan op de V.A.R.A.-uitnodi ging om voor de t.v. rekenschap te geven van hun gevoelens over het programma „Zo is het". Het gesprek zal woensdagavond worden gevoerd door dr. J. J. Buskes. hervormd pre dikant te Amsterdam en ds. J. Over- duin. gereformeerd predikant te Vee- nendaal. Over medewerking van r.k. zijde wordt nog overleg gepleegd. NED. HERV. KERK. Beroepen te Nleuw-Stadskanaal .1 van Lokhorst .predikant voor bulten- gewone werkzaamheden (schlpperspre- dikant) te Zwolle Bedankt voor Nieuwe Tonge (toez. W. L. Tukker te Katwijk aan Zee. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Aagtekerke H. Llgten- berg te Oudemlrdum en P. Blok te Dirksland. van wie eerstgenoemde is beroepen. In Leiden

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3