Reders en bonden eenheid vormen wij ruimen onze vooroud radicaal op 0.98 228. Minister Bot mocht knop niet omdraaien tijdens „Zo is het. RAMP BIJ LONGARONE HAD GEKEERD KUNNEN WORDEN ontdek het grootste voordeel bij 4.88 VROOM DREESMANN LEIDEN Beschikking van Rijksbemiddelaars gevraagd over CAO HARDE SLAG VOOR STAKENDE VISSERS Mijnwerkers gered Gevechten van Etliiopiërs niet Somaliërs Hoofdprijs in lotto voor Zwollenaar? Antwoord aan fractieleider Vera n t woord el ijke insta nties schoten ernstig tekort.... KANTOORRUIMTE BEKIJK DE LAGE PRIJZEN SECRETARESSE ALPHEN LETDSCH DAGBLAD VRIJDAG 17 JANTARI 1944 De Redersvereniging van de Nederlandse Zeevisserij heeft gis termiddag officieel bekend gemaakt, dat zij het college van rijks- bemiddelaars zal vragen, datgene wat zij omtrent lonen en arbeids voorwaarden is overeengekomen met de erkende vakorganisaties in «n bindende beschikking vast te leggen De redersvereniging ai, dat hoopt, dat op deze wijze een eind kan worden gemaakt aan de vis- inderdaad zo is zal de redersvereni- laatete jaren lager geweest dan voor dien. de inkomsten van de werkne mers lagen dus ook lager. In de re dersvereniging zyn nu interne be sprekingen gaande over de mogelijk heden, hierin in de toekomst verbe tering te brengen. Ook meende men. dat de Nederlandse visser zich wat achtergesteld voelt omdat Nederland het enige West-Europese visserijland is waar de visserij geen overheids steun ontvangt. Daarbij komt nog dat Nederland, als enige vis-expor- terend land in de EEG. direct de na delige invloed ondervindt van elders gegeven subsidies. Gesproken werd over geruchten, dat sommige industriële werknemers van vissers, die naar aanleiding van de staking bij hen om werk komen yTagen, inlevering van de monster- hun terugkeer De zeven mijnwerkers, die sedert woensdag opgesloten zaten m de mijn „Erin" in Castrop-Rauxel in het Ruhr-gebied zijn vanochtend gered. Zij waren ongedeerd. Zij zaten op een diepte van 600 meter toen zich een instorting voordeed. De redders hadden zich meter na meter een weg gehakt naar de opge- sloten mijnwerkers. Toen de schei- dingsmuur nog ongeveer een meter dik was, grepen de opgesloten mijn werkers zelf naar hun houwelen en namen actief aan hun redding deel. Gistermiddag heeft het er even hachelijk uitgezien, toen de wanden van de schacht gingen kraken en scheuren. Het zicht werd de redders ontnomen door een grote stofwolk, maar de gang stortte niet in. Door het afschieten van een achttiende eeuws kanon heeft Prins Bernhard gisteren, omge ven door kanonniers in bijpas send uniform, de officiële ope ning verricht van het Prins Bernhard Paviljoen van de Ko ninklijke Militaire Academie in Breda. serijstaking in Schevcningen. De erkende vakbonden hebben xich niet officeel by het verzoek van de reden aangesloten, omdat zij hun op zee zijnde leden hierover niet hebben kunnen raadplegen. Zy hebben zich echter ook niet tegen de stap van de reden verzet. Een van hun woordvoerders, de heer A. de Boon van de CKV (Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij), verwacht, dat by verbindendverklaring van de tussen reders en erkende organisaties overeen gekomen regeling (tien procent verhoging van vaste bedragen, verhoging van het besommingsaandeel van 25 tot 26 procent, twaalf extra vakantie dagen) de mensen in Schevenlngen „hun verstand weerkrijgen". ging zich tot deze werknemers wen den. De heer De Boon vertelde, dat het monsterboekje eigendom van de visser is en dat een telefoontje naar de inspecteur-generaal van de scheepvaart in dergeiyke gevallen voldoende is. Van de rederszyde is gistermiddag de speciale aandacht van de Haagse commissaris van politie gevestigd op de wyze, waarop postende stakers optreden tegen werkwilligen vissers en hun gezinnen. De concrete aanleiding daar toe was het feit, dat in de nacht van woensdag op donderdag bij een vis ser, die zich tegen de staking had uitgesproken, een fles chloor door een ruit was gegooid. In een bijeenkomst, waar bestuurs leden van de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij en van de erkende vakbonden mededelingen over de staking deden, vertelde de heer De Boon, van vele Schevenmgse vissers vernomen te hebben, dat zy het met de door de erkende bonden gestelde en door de reders aanvaarde eisen eigenlijk wel eens waren. Terreur Maar de beslissing tot staken ls zijns inziens genomen onder een geestelijke dwang, die nu met terreur gehandhaafd wordt. Het is volgens hem voorgekomen, dat posters de huizen van werkwilligen bewaakten, hun vrouwen en kinderen mochten niet naar buiten, leveranciers niet naar binnen.. Vrouw en kinderen van een van zee teruggekeerde visser kregen ook te horen, dat zy het huis niet meer uit mochten en de man het huis niet meer in. Een werkwillige, die honderden posters voor zijn deur vond en van plan was politiebege leiding te vragen om naar de ha ven. vanwaar hy moest uitvaren, te kunnen reizen, zag daarvan af toen hem werd meegedeeld dat zyn vrouw en kinderen het „zwaar te verduren" zouden krygen. De heer De Boon zei. niet te be grijpen, dat de politie in deze ge vallen zelf niet het initiatief neemt. Op de vraag, wat de erkende bonden eraan doen antwoordde hy, dat het niet de taak van de bonden is, de orde ln Schevenlngen te handhaven. Dat is een taak van de politie Geen contact met OVB De voorzitter van de rederijvereni- glng, de heer N. Haasnoot uit Kat- wyk aan Zee, ontkende met de groot ste stelligheid geruchten, dat deze vereniging of reders individueel be reidheid zouden hebben getoond met een niet-erkende organisatie te on derhandelen. Daar is geen sprake van en er zal ook in de toekomst geen sprake van zyn, omdat het te gen de principes van de reders is. Na de besprekingen, die het bestuur gisteren gevoerd heeft met de leden, durfde de heer Haasnoot voor ieder van deze in Scheveningen, IJmuiden, Ylaardingen en Katwyk gevestigde reders persoonlijk zyn hand in 't vuur te steken. In een vergadering van de Schip persvereniging Scheveningen, die vergeefs een bemiddelingspoging heeft gedaan, is van de week gezegd dat de reders wel „een tussenoplos sing" zouden willen. Ook dat sprak de heer Haasnoot tegen, er is nooit gezegd dat de reders iets anders zou den willen, dan wat zy met de er kende bonden waren overeengeko men. De redersvereniging, zo bleek uit een verdere mededeling van de zijde van het bestuur, heeft de schip pers op het hart gebonden, zich van elke actie in het geschil te onthou den. De stakers eisen, zoals gemeld, vaste gage plus procentengeld. De heer Haasnoot wilde niet zeggen, dat een vaste gage onmogelijk is. maar met vragen van een niet-erkende vakorganisatie bemoeit de redersver eniging zioh niet. Ook de heer De Boon wilde zyn oordeel over een vaste gage in het midden laten. Maar als men van plan is deze in te voe ren is er studie nodig, anders maakt men brokken. Het Ethiopische mlnlstere van Buitenlandse Zaken heeft meege deeld. dat by een militaire actie tegen Somalische „bandieten" er 43 werden gedood en vele anderen ge- Gaqes wond. Tot deze actie «erd overge- gaan. nadat de Somaliërs op 12 ja- Hij verwees naar in een rapport nuari op Ethiopische gebied een po- van het Landbouw-Economisch In- litiekonvooi hadden aangevallen en stituut gegeven cyfers over de gages vijftien Ethiopiërs hadden gedood. in v°°r* verklaarde het ministerie, T 1" sinds dinsdag jl. Somalische Urfmte in qnn h "P vliegtuigen driemaal het Ethiopische „2.™ a de grootste lucntruim hebben geschonden Bij n™ I stakers voortduren hiervan &1 tot tegenactte gevraagde vaste gage plus procen- worden overgegaan, aldus het min s- tengeid nvoeren dan zou dat voor ^r,e y>n Buitenlandse Zaken in ff,ff" loonsverho- A(Wls Abeba verder ging betekenen, die binnen het In Ook werd op 14 jan. bij Elkoran Nederland geldende stelsel niet mo gelijk is, voor de hoogst betaalden een loonsverlaging. Erkende werknemersbonden en re dersorganisaties hebben er. volgens de heer De Boon, geen verschil van mening over, dat zo spoedig mogelijk moet worden onderzocht of dit deel van de arbeidsvoorwaarden gemoder niseerd kan worden. De secretaris van de redersvereni ging, de heer Boelmans Kranenburg, herinnerde eraan, dat het punt al eerder ter tafel is gebracht, ook door de erkende werknemersorganisaties. Maar ook onder de opvarenden be staat er groot verschil van mening over. De heer Haasnoot herinnerde er aan. dat het stelsel van de vaste ga ges, dat indertijd in IJmuiden wel is ingevoerd, daar nog slechts op een klein aantal schepen wordt toege past. De meeste waren ook daar op de z.g.n. „zuid-voorwaarden", het in Scheveningen gebruikelyke stelsel van besommingspercentage en ga rantieloon dus. De heer Haasnoot was ervan overtuigd, dat de meeste opvarenden de vaste gages niet wen sen. Naar zyn mening zullen tachtig of negentig procent van de betrok kenen. als ze het tussen reders en en erkende bonden goed bestuderen, dit gaarne aanvaarden. Hij hoopte, dat een verbindendverklaring rust zal geven aan hen die nu nog twy- felen. Vierhonderd stakers een grenspost door Somaliërs aange- vallen, doch deze werden met verlie zen teruggeslagen. De vertegenwoordiger B. Licht- meijer uit Zwolle meent aanspraak te kunnen maken op de hoofdprijs in de lotto. Voor deze Duitse toto van 5 januari heeft hy naar zijn zeggen alle zes nummers goed inge vuld. Dit zou hem de prijs van 500.000 Duitse marken, oftewel ongeveer f 450.000 opleveren. 1 Hy meldde telefonisch aan het hoofdkantoor van de lotto zyn feil loze inzending. Hy kreeg echter ten antwoord da* er n-.ets bekend was over zijn biljet. Gisteren is een rela- tie van hem by het lotto-kantoor in Munster poolshoogte gaan nw.nen. Daar zou men het inschryfbiljet wel bezitten, maar het zou te laat zyn ontvangen. De kopie die de heer Lichtmeyer bezit en die hij geretourneerd heeft gekregen van een tussenpersoon in Bocholt zou als datumstempel 3 ja nuari dragen. Hierdoor rijst de vraag hoe het biljet te laat kan zyn inge zonden. 9? ,VOLDOENING BIJ DE VARA Op dezelfde dag, dat minister Bot van Onderwys, Kunsten en Weten schappen de VARA schreef, dat hij geen maatregelen zou nemen naar aanleiding van het veelbesproken televisieprogramma „Zo is het liet hij de fractievoorzitters van de vier regeringspartijen weten, dat hij het recht niet had om tydens die uit zending in te grypen. De minister zegt in zyn antwoord op de vragen, die de fractie-voorzit ters over deze kwestie hebben gesteld, dat het Televisiebesluit 1956 bepaalt, dat controle op de inhoud van pro gramma's slechts repressief mag zyn. Trouwens, zo vraagt hy zich af. hoe zou het mogelijk zyn in te grijpen in een programma-onderdeel. dat slechts enkele minuten duurt? I Overigens is minister Bot het wel met de vier fractieleiders eens, dat de uitzending voor een zeer groot deel van onze bevolking „ernstige aanstoot" heeft gegeven ..gezien het feit. dat daarin teksten uit de Heilige Schrift zijn gehanteerd op zodanige wijze, dat dit door zeer velen als spot met wat hun heilig is, moet worden ervaren" De minister merkt hierby op. dat hy zich volledig distantieert van onevenwichtige en ongepaste uitingen terzake. Invloed het programma met byzondere zorg vuldigheid te werk moet worden ge-j gaan. Ook heeft de minister over wogen, dat het hoofdbestuur van d« VARA de betrokken redactie heeft» verzocht zich bewust te biyven hoe zeer godsdienstige waarden het Nederlandse volk ter harte gaan. Reactie t Het dagelyks bestuur van de VARA heeft met het volgende communiquéc gereageerd op de brief van minister }i Bot: „Hoewel de VARA zich niet met S De minister heeft zijn brief aan de alle in de brief gegeven overwegln- VARA als bylage bij het antwoord QP gen kan verenigen en terzake nog y aarsch uwingen werden niet doorgegeven De verantwoordelyke technische en bestuursorganen, die door de bevol king waren gewaarschuwd, hebben geen enkele voorzorgsmaatregel ge nomen tegen de gevaren van een geweldige aardverschuiving, die in oktober j.l. de ramp van de Vaiont- dam heeft veroorzaakt. De heer De Boon maakte de schat- Dit staat te lezen in het rapport ting, dat Nederland drieduizend in van 217 pagina's, dat ten behoeve loondienst zynde vissers telt die van het Italiaanse ministerie van trouwens niet alleen onder een CAO Openbare Werken door een commis- vallen en dat van hen ongeveer sie van onderzoek werd opgesteld, vierhonderd in Scheveningen wonen- Zoals bekend zyn in het_ gebied de in staking zyn. Dat zyn niet alle Scheveningse vissers, er zijn er ook die uit andere havens uitvaren. Uit het feit. dat de in andere vissers plaatsen wonende leden van de er kende bonden wel naar zee gaan, blijkt wel, dat zij het eens zyn met het overeengekomene. Bij de orga nisatie van de heer De Boon. de CKV, zyn tot nu toe maar acht op zeggingen van het lidmaatschap bin nengekomen. Waarmee volgens hem nog niet gezegd i9, dat zich niet meer CKV-leden by het OVB hebben laten inschryven. Twee mogelijke oorzaken van on behagen by de visserman werden van de kant van de redersvereniging ge opperd. De prijzen van de vis zyn de van Longarone meer dan 2.000 men sen verzwolgen door de vloedgolf uit het stuwmeer van de Vaiont-dam, dat door de aardverschuiving over stroomde. Met name de prefect van Udine was begin september gewaarschuwd door de burgemeester van Erto, een der dorpen die onder de moddermas- sa werden begraven. De prefect gaf dit echter niet door aan zijn ambtge noot van Belluno. De beambten van de technische instanties van Udine gaven het verslag van de burgemees ter evenmin door aan hun collega's in Belluno, die direct verantwoorde- ïyk zyn voor alle technische proble men die zich door het bestaan van de dam voordoen. De prefect van Belluno verklaarde later dat hy niet op de hoogte was van de geestesgesteldheid van de be woners in het dal van Longarone hoewel deze herhaaldelijk hun stem hadden laten horen. Maar. zo zegt het rapport, de prefect had wel op de hoogfe moeten zijn van een pro ces tegen heit. blad „l'unita", dat van de verantwoordelijke technische in stanties die zich beperkten tot onder zoekingen en kostbare tyd verloren op een ogenblik, dat onmiddeliyk optreden noodzakelyk was. Voorts wordt kritiek geoefend op de technici van de maatschappij „Enel-Sade". aan wie de bouw van de dam was toevertrouwd en wier „individuele initiatieven toereikend" zyn gebleken. Ook de deskundigen van een controlecommissie, die proe ven moesten nemen aangaande de stevigheid van de dom ln verband met mogelijke aardverschuivingen, hadden niet het nodige gedaan. Hun schattingen van de gevaren weken smaad werd beschuldigd wegens ar- i sterk af van de werkelijkheid, tikelen over het gevaar van een aard- De minister van Openbare Werken verschuiving, en van andere uitla tingen. zoals Interpellaties in het par lement. Er werd geen enkele doeltreffende maatregel genomen. In dit verband wordt kritiek geleverd op instanties. heeft naar aanleiding van het rap port verklaard dat de regering alles zal doen om licht te werpen op de verantwoordelykheid der verschillen de vragen van de fractieleiders ge voegd. De minister zegt. dat uit de brief wel blykt, dat hy het hoofd bestuur van de VARA duidelijk heeft te kennen gegeven, dat en waarom hij het ernstig betreurt, dat by de VARA als verantwoordeiyk zendge machtigde een dergelijke uitzending heeft kunnen plaatshebben. De minister is er blijkens deze brief echter van overtuigd, dat de bona fide reacties niet zullen nalaten een invloed ten goede te doen gelden en wel zo. dat de verantwoordelijke instanties meer dan ooit zullen toe zien. dat bij het samenstellen van Gesprek Soekarno met R. Kennedy Vandaag zyn in Tokio besprekin gen begonnen tussen president Soe karno en de Amerikaanse minister van Justitie, Robert Kennedy. Pre sident Johnson heeft hem opgedra gen een uitweg te zoeken uit de crisis die is ontstaan door de vyandige politiek van Indonesië tegenover de pas gevormde federatie Maleisië. Men werd het er na anderhalf uur besprekingen over eens. dat de kwes- tie-Maleisie door middel van overleg moet worden opgelost. Volgens een woordvoerder was de bijeenkomst in een vriendschappelyke sfeer ver lopen. nader contact met de minister zal opnemen, heeft zij met voldoeningc kennis genomen van de conclusie van - de minister dat hy geen maatregelen tegen de VARA zal treffen". VARA-voorzitter mr. Burger heeft®" gisteravond in Eindhoven verteld, dat er maandag na de beruchte uit zending twaalf protestbrieven waren binnengekomen. Pas na wat hy noemde „de hetze in de Nederlandsekj pers" kwam de gr^te stoot, namelykh< 3000 brieven Hiervan waren er 1600tc tegen en 1400 voor de uitzending Er®i hebben zo'n 400 leden van de VARA bedankt voor het lidmaatschap maarj er meldden zich 888 nieuwe leden Televisieprijs Dagbladreclame I doet klanten behouden! verloren klanten terug-1 winnen, nieuwe klanten i, TE HUUR GEVRAAGD. door sportorganisatie. Liefst ln centrum. c U di ff Het bestuur van de zaterdag opge-1^ I richte vereniging „vrienden van Zo is£ het" heeft besloten een televisieprysPj in te stellen voor beste satirise her' prestatie in het seizoen 1963 '64. Deze^ prys bedraagt 1000 gulden, te schei- in 500 gulden voor de beste tekst bijdrage en 500 voor de beste presen- tatie. eventueel voor afzonderlijke!: programma-onderdelen uit te keren. E; De prijstoekenning geschiedt door!) een jury bestaande uit: mevr. Hella j Haasse, schrijfster. Amsterdam; prof.C. dr. M. A. Beek, theoloog, Amster-f dam; Gerard van den Boomen.n hoofdred. Nieuwe Linie. Amsterdam; L prof. H. M. M. Fortmann. psycholoog,.., Nymegen en H. Schaafsma, tv-- criticus, Utrecht. L. Naar het bestuur mededeelt zal de prijs in september van dit jaar wor den uitgereikt. F »r Ie k( Bi Brieven aan het bureau van maken,, goodwill kweken dit blad onder no. 20314. GA NAAR TEEKENS ADVERTEER regelmatig in het LEIDSCH DAGBLAD De MEEST gele2eD Krant voor Lelden en omstrekei KAPSTER Wy vragen voor onze salon te Leiden BIEDT ZICH AAN: Ie en 2eKAPSTER SALON MICHÈLE Vyf Meiplein 80. b.g.g. Telefoon 33595. als correspondente-steno/ typiste Nederlands, Frans. Duits en Engels voor zelfstandige functie op het niveau van directie-secretaresse. 74 Leeftyd 28 jaar. Veelzydige ervaring. I Brieven aan het bureau van dit blad onder nummer 20318. TE HUUR gestoff. zil-slaapk. met gebruik van keuken en douche. Telefoon aanwezig. Inlichtingen 23870 'tussen 18 en 21 uur). MESSERSCHMITT als nieuw, eventueel met garantie. VALK, Haagsche Schouw, Voorschoten, tel. 01710-25191 Zaterdags tot 13 uur geopend. 1 Partij geel katoen; Twentse kwaliteit. Voor lakens en slo pen. Wordt spierwit na enige malen wassen. 150 cm breed.2i40! 4*0 Per meter I.7O 180 cm breed^9CC Per meter 2.48 Partij ruitsfof. Prachtige kwaliteit fan tasie ruitstof. U kunt kiezen uit diverse mo dieuze kleuren. Per meter van J*Wvoor Naadloze dameskousen met een elastische en rimpelvrije pas vorm. Keuze uit veel modieuze winter kleuren. Per paar van J-i93""voor Koelkasten tegen winterprijs I 100 liter-koelkast met een bijzonder practische indeling en uitermate geschikt voor klein- behuisden. Een buitenkansje voor muziekliefhebbers! „2 Transistor" ontvanger met batterij. Wordt geleverd met oorschelp en tasje. Nu slechts 13.80

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4