NEDERLANDSE PERS LUIDT DE NOODKLOK Onderhandelingen over bouw-CAO vastgelopen Seizoen opruiming Bijgelegd Verzoek aan regering voor een wijziging van de prijspolitiek Het blijft vriezen Advertentiechef van Veronica naar REM - ZWART - (9„d Abonnee betaalt alleen onbedrukt papier rt |J; PARIJS WIL ROOD-CHINA ERKENNEN Standpunten lijnrecht tegenover elkaar GLENN IN DE POLITIEK iberische kou ^WEERBERICHT p 21 Nehroe moet kalm aan doen RECLAME-TY UIT ZEE Raumann Teppema VOL AUTOMATISCHE IEMCO N.V. U kunt automatisch wassen teuws 1 maart 1860 VRIJDAG 17 JANUARI 1964 No. SI 163 LEIDSCH DAGBLAD fecteur: E. A. E. van Dishoeck Mdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per weer Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21607 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57066 Kostenstijging iet gaat de Nederlandse dagbladen niet goed. Er heerst be- gdheid over de huidige economische positie van de geschreven s en de door haar gegeven voorlichting in ons land. een uitvoerige nota over de positie van de Nederlandse dagbladpers de regering en de leden van Eerste en Tweede Kamer geven de be en van de vereniging de Nederlandse Dagbladpers en van het Ne- lönd.s Genootschap van Hoofdredacteuren een beeld van de functie De exploitatiekosten zullen in de komende jaren stygen, evenals dit het geval is geweest in de voorgaan de jaren. Voortdurend zyn investe- r.ngen in nieuwe apparatuur nood zakelijk. De redactionele voorlichting i de pers en haar economische problemen. Zij verzoeken de regering d ent te worden o-teebreid en aange- lregelen te treffen, om de belemmeringen van de overheid voor de dexploitatie weg te nemen. past aan de steeds voortgaande ont wikkeling van de m&atcchappy op economisch, politiek en cultureel ge bied. De lonen biyven stygen en de N.G.H. en de N D.P. (waarhij lis de krant gedoemd te verdwijnen, De lonen blyi gbladen in Nederland, behalve of haar onafhankeiykheid te verlie- arbeidsvoorwaarden zullen verder zen. En vele kranten zijn thans eco- worden verbeterd nomisch niet gezond. De laatste Ja- Hoewel de kosten sterk stygen ren is gebleken dat de exploitatie van ondergaan de inkomsten uit de abon- dagbladen steeds moeiiyker wordt. De inkomstenstyging houdt lang geen gelyke tred met de kostensty- ging. De huidige rentabilitateitsposi- tie van een aantal zwakke bladen is thans zorgwekkend. i dagbladen in Nederland, communistische Waarheid, zyn n) menen dat het over- teleid ten opzichte van de pers dient te worden gewyzigd zin, dat niet uitsluitend econo- overwegingen. doch vooral [inzichten omtrent de maatschap- _j betekenis van de pers en de haar te geven voorlichting in (beleid tot uiting komen. Maatregelen it kan op korte termijn worden taliseerd door het treffen van de Jende concrete maatregelen: Herziening van het overheidsbe leid met betrekking tot de prys- rorming in het dagbladbedrijf, zo- G1 wat betreft abonnementen als vertenties. ifschaffing van de omzetbelasting |p het krantenpapier; ifschaffing van de Invoerrechten ip het papier en, voor zover dat piet onmiddellijk uitvoerbaar is. ptoekenning van contingenten met rrydom met recht voor al het ^^krantenpapier dat in Nederland ran buiten de E.E.G. wordt inge- is. rMrd"; ifschaffing van Invoerrechten en belastingen op apparatuur en ma- jhines, die voor de vervaardiging fan kranten worden gebruikt. nementen en de advertenties nau welijks vooruitgang. In 1962 steunde het gehele Nederlandse dagbladbe drijf voor 65,6 procent op de adver tentieopbrengsten (ca. f206.000 000). De abonnementsoDbrengsten bedroe gen ca. f 108.000.000. Tien jaar gele den waren de inkomsten uit de abon nementen en de advertenties onge veer even groot. Het dagbladbedryf in Nederland is hierdoor zeer con junctuurgevoelig. er minder goede tyden aanbreken zullen de adver teerders hun reclame-budget inkrim pen dat ernstige financiële moeilijk heden voor de dagbladondernemin gen zal veroorzaken. Maar ook by een geringere stijging van deze in komsten dan tot dusver ontstaan reeds grote problemen. En het staat geenszins vast, dat de sterke toene ming van de advertentie-omzetten gedurende de gunstige conjunctuur van de achter ons liggende jaren, zich in de komende jaren zal voort zetten. Slot pag. 2 De Franse regering heeft de Ver enigde Staten ervan in kennis ge steld, dat zij van plan Ls comniunis- tisch-China te erkennen, zo werd vandaag in doorgaans goedingelichte diplomatieke kringen in Parys ver nomen. Er werden geen by'zonderheden meegedeeld, maar men neemt aan dat de volledige diplomatieke erken ning van communistisch-China niet direct zal worden bekendgemaakt. De erkenning zou worden vooraf gegaan door stappen tot normalise ring van de Frans-Chlnese betrekkin gen op cultureel. technisch en commercieel gebied en door het zenden van een officiële Frame ver tegenwoordiger naar Peking alvorens de diplomatieke betrekkingen wor den aangegaan. Vragen over tie vissersstaking Het Tweede Kamerlid de heer Burggraaf (PSP; heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid schriftelyk gevraagd of deze bereid is te bevorderen, dat een einae wordt gemaakt aan het uitsluiten van vertegenwoordigers van de grote meerderheid der werknemers by het overleg tussen reders en vissers. Hy wyst erop, dat by de erkende vak organisaties 300 vissers zyn aange sloten, by de niet-erkende 800 en dat 650 vissers niet georganiseerd zyn. 'ëindlging van de overheidsbe- loeiingen met de Regelen voor iet Advertentiewezen. Een zodanige besluitvorming t.a.v. Ie invoering van reclametelevisie lat. indien daartoe wordt over gegaan, de Nederlandse dagbladen bjj de exploitatie daarvan worden Ingeschakeld op een wijze die hen In staat stelt reële compensatie te Verwerven van de door hen te lyden verliezen als gevolg van de Invoering van reclametelevisie. !en zodanig optreden van de Ne- lerlandse regering ten behoeve van de Nederlandse dagbladen lat de ontwikkeling van de E.E.G. 'oor de dagbladen in ons land een nadelige gevolgen met zich mee zal brengen. Concentratie Door de ongunstige economische ontwikkeling van de dagbladen heeft zich sinds 1950 een duideiyke con centratie-tendens afgetekend. Kran ten die niet meer exploitabel waren, zagen zich genoodzaakt zich by een economisch sterk concern aan te sluiten. Door deze concentratie kan met minder arbeidskrachten worden Rewerkt en wordt de rentabiliteit van de zetmachines, de persen, etc. hoger. Vele kranten die in ons land be paalde levensbeschouwelijke of staat kundige beginselen uitdragen, beho ren tot de zwakkere bladen, zodat met deze concentratie-ontwikkeling de verscheidenheid van de door de pers gegeven voorlichting in ons land steeds ernstiger zal worden aange tast. Van de 68 dagbladen die op 1 Ja nuari 1950 bestonden, waren er acht in feite onderdeel van andere dag bladondernemingen. Op 1 januari 1963 waren er nog 64 dagbladen, ter wijl 13 ondernemingen onzelfstandig OUDE CONTRACT LOOPT OVER ZES WEKEN AF De onderhandelingen over de nieuwe bouw-C.A.O. zitten muurvast. Na zes lange vergade ringen staan de standpunten lijnrecht tegenover elkaar en het ziet er niet naar uit. dat hierin op korte termijn veel verandering in te verwachten is. Hetgeen zou betekenen, dat over zes weken een kwart miljoen Nederlandse bouwvakarbeiders een contract- loze periode zullen binnenstap pen deze bedragen kunnen wy geen en kele invloed uitoefenen. De werkge vers willen op dit punt te zeer reke ning houden met de marktsituatie", aldus de heer Brandsma. „Een derge lijk voorstel is volgens ons sociaal niet rechtvaardig. Een vakman in DE WERKGEVERS zeggen, dut m da5door - - acht procent meer gaan verdienen dan een collega in een plattelands gemeente. Wy willen wel meewerken aan het witten van de zwarte lonen, maar niet op deze wyze". Maar niet alleen op dit belangrijke punt, ook over andere onderdelen, zoals werktyden, vorst- en regenver let, toepassing van het tariefsysteem en invoering van een diensttyden- toeslag stonden de voorstellen van werknemers vaak ïynrecht tegenover elkaar. Slot pag2 hun voorstellen waarborgen in houden voor een verhoogde in spanning in de bouwerij, terwijl de voorstellen van de werknemers niets tot dit beoogde doel zouden leiden. DE WERKNEMERS daarente gen beweren, dat de van werkge verszijde gedane voorstellen niet voldoen aan de eisen van sociale rechtvaardigheid en rechtzeker heid. nn,, Onafhankelijk [oor een vrije pers en voor de vrije gahingsulting is het nood -keiyk dat it Ivan de overheid onafhankelijk is. fens dient een krant economisch ifhankeiyk te zyn. Willen de pten hun taak zonder enige ui van Inmenging goed ver- I Jen, dan moeten zij op niemands IQuiciële steun zyn aangewezen. 1/t noodzaak naar subsidies te zoe- I. bedreigt de onafhrnkeiykheid NA het karakter van de krant. Us een individuele dagbladonder- rfofci, ling economisch niet gezond is, In Werchojansk in Noord-Slberië is de afgelopen nacht een tempera- Mlir van 51 graden Celsius onder nul lieten, zo meldt Radio-Moskou. RUSTIG WINTERWEER .«Het K Fflen- 1 fiperat tespum KNMI in De Bilt verwacht van tot morgenavond: j weer met over het algemeen bewolking. Zwakke tot matige tussen oost en zuid. Lichte tot vorst maar in de namiddag ratuur tiideiyk iets boven het (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 JANUARI a op: 8.40 uur: onder: 17.01 uur. i op: 10.48 uur; onder; 21.09 uur water te Katwyk te 5.34 en 17.47 laag water te 1.23 en 13.39 uur. Dit blad bestaat alt 16 pagina's Ontslag gevraagd als ruimtevaarder Dc Amerikaanse ruimtevaar der John Glenn heeft gisteren bij het bureau voor lucht- en ruim tevaart Nasa zijn ontslag inge diend, hetgeen hem is verleend Er gaan hardnekkige geruchten, dat hij een politieke loopbaan ambieert. Hij zou willen meedin gen naar de senaatszetel, die nu bezet wordt door de 74-jarige democraat Stephen Young uit Cleveland. De 42-jarige Glenn, die in Ohio werd geboren, maakte op 20 febr. '62 als eerste Amerikaan drie rondjes om de aarde in de Mercury-capsule "Friendship 7". Voor zyn opleiding tot ruimtevaarder had hy als mari ne-piloot gevlogen In de Tweede We reldoorlog en boven Korea. Hy is ge huwd en heeft twee kinderen. Hy heeft geen politieke achtergrond en men meent, dat hy zonder moeiiyk- heden zowel voor de Republikeinen als voor de Democraten kandidaat kan zyn. Bygaande foto toont Glenn op het ogenblik, dat hy op het vliegdekschip werd begroet na het voltooien van zyn opzienbarende ruimtevlucht. Beraad Direct na afloop van de onderhan delingen hebben de werkgeversorga nisaties in het bouwbedrijf besloten „gezien de loonpolitieke gevolgen, welke verbonden zyn aan het ont breken van overeenstemming tussen partyen" zich te wenden tot de centrale werkgeversorganisaties ten einde zich met deze te beraden over de thans ontstane situatie. De werknemers zullen zich ook gaan beraden over de maatregelen, die genomen moeten worden, wan neer op 1 maart de contractlóze pe riode zal ingaan, zei de heer P. Wil- lemsen, secretaris van de Centrale Commissie Bouwnyverheid namens de samenwerkende werknemersbon den. De heer Willemse verwachtte niet, dat er nog wyziging zou komen in de standpunten van de partyen. Spreidingsloon De heer C. Brandsma, voorzitter van dezelfde commissie, gaf later een nadere uiteenzetting. Volgens hem stelden werkgevers een verhoging van de basisionen met 13 procent voor. Werknemers verlangden 18 pro cent. Daar wilden de werkgevers niet op ingaan. Wel wilden zy de moge lijkheid openen voor een onverplicht spreidingsloon. dat tot acht procent zou kunnen bedragen. Werknemers waren gekant tegen een dergelyk spreidingsloon. „Op de besteding van In de algemene weerstoestand komt op het ogenblik nog niet veel verandering. Wel is het zwaarte punt van het grote hogedrukgebied naar midden Europa verplaatst, maar bo ven Zuid-Noorwegen en Denemarken handhaaft zich een krachtige uitlo per. Lungs de noordflank hiervan voer den westelyke winden minder kou de lucht naar Scandinavië en Fin land, zodat de vorst daar afnam. In noord Duitsland werd de vorst getemperd door wolkenvelden. In het noorden van ons land lo6- ter. de gisteren binnengedreven wol kenvelden weer op. De laagste tem peratuur in ons land was min zeven graden, gemeten op de vliegvelden Ypenburg en Volkel. Over Frankryk breidde de vorst zich verdei naar het zuiden uit. De koude lucht stortte zich ook over Italië maar er kwam daarin de af gelopen nacht nog vrywel geen vorst voor Het komende etmaal zal het wee» in ons land niet veel veran dering ondergaan. De vorst houdt aan, maar blijft matig. Premier Nehroe van India zal na zyn herstel waarschynlyk niet meer zo hard mogen werken als hij gewend was, zo is vandaag van welingelichte zyde in Nieuw-Delhi vernomen. Nehroes artsen vrezen voor zyn hart als hy in de toekomst geen rustiger leven gaat leiden. De 74-jarige premier van India, die gewoonlijk 14 tot 18 uur per dag werkte, zal zich voortaan nog slechts met de belangrijkste kwesties kun nen bemoeien en maar enkele uren per dag op zijn kantoor of in bet parlement mogen werken. Een recente opname van PRINSES MARGRIET die zondag a.s. haar 21-ste ver- jaardag hoopt te vieren. (Foto Max Koot) Advertentie Daar wy de mode op de voet volgen, moeten de huidige collecties weer plaats maken voor de nieuwe. Ondanks prysstygingen STERK VERLAAGDE PRIJZEN. Maarsmanssteeg 2-6, Leiden Telefoon 21673 „Zwolsman niets met ons te maken" (Van onze Amsterdamse correspondent) De N.V. Reclame Exploitatie Maat- schappij, die over enkele maanden commerciële televisieuitzendingen gaat beginnen vanaf het platform in de Noordzee, heeft een belangrijke „aankoop" gedaan: per 1 februari a.s. zal mej. W. Hogenhirk. chef van de reclameafdeling van Radio Veronica, in dienst treden van de R.E.M. en haar intrek nemen op het kantoor van de commerciële televisiemaat schappij aan de Herengracht in Am sterdam. Mej. Hogenhirk heeft in het verleden de contacten tussen Radio- Veronica en de grote advertentie bureaus verzorgd en zich daarbij in de advertentiewereld een grote good will veroverd. Het eiland, waarop de t.v.-zender zal worden geplaatst, zal In de maand maart zyn plaats in de Noordzee innemen. Er is een plaats gekozen in de ondiepe kuststrook tus sen Katwyk en Noordwyk in de na- byheid van een scheepswrak. Deze strook is vrywel onbegaanbaar en het eiland zal de scheepvaart dus niet hinderen. Het wordt zelfs voorzien van een lichtinstallatie, zodat het een oriëntatiepunt kan worden voor de schepen. Jaar de prijzen met een derde zullen zyn verhoogd. Maar dan hoopt men ook byna een miljoen kykers te heb ben. „Alle geruchten als zouden wy con tacten met de Zwolsmangroep onder houden zyn uit de lucht gegrepen", verzekerde de heer Brandei ons. Hy noemde evenwel andere ondernemin gen waarmee de besprekingen in een vergevorderd stadium zyn. Met Joop Geesink, Oscar-film en het bedrijf van Thys Chanowski lopen onder handelingen over het leveren van re clamespots en televisieprogramma's En ook anderen. De RE M. zal zelf geen omvangrijk technisch apparaat opbouwen. Men zie ook elders. WASMACHINES A E G - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BICO Advertentie Tarieven Een van de eerste beslissingen, die de nog jonge N.V. R.E.M. thans zal moeten nemen is het vaststellen van de advertentietarieven en de tekst van de advertentiecontracten <wat by storing e.d.?) Een studiecommissie werkt aan een ontwerp-contract. Het reclametarief zelf staat ook nog op stapel. Maar directeur P. Brandei gelooft niet, dat dit veel pro blemen zal geven Aanvankeiyk zal de gemiddelde prys afhankeiyk van het tydstip van uitzending f 6000 - per minuut worden, welk ta rief zal groeien met het kUkersaan- I tal. De R-E.M. verwacht dat na een Conflict KNSB—NOC Het gerezen meningsverschil tussen de Koninklyke Nederlandse Schaat- senrydersbond en het Nederlands Olympisch Comité over de aanwijzing van een begeleidend arts voor de Olympische Winterspelen van Inns- j bruck is in vriendschappelijke sfeer opgelost. Het NOC heeft over deze kwestie hedenmorgen het volgende commu- niqué doen uitgaan: „Het Nederlands Olympisch Co mité deelt mede. dat nader overleg met de KNSB, waarbij beider stand punten en motieven in welwillende sfeer ter tafel zyn gebracht en be grip en instemming hebben ontmoet, tot de volgende beslissing heeft ge voerd In de Olympische delegatie naar de Winterspelen te Innsbruck is op genomen de heer Holleboom. van wiens diensten uitsluitend als mas seur gebruik zal worden gemaakt. Voorts zal dr. A. R. F. M. Panne- koek, lid van de Olympische Me dische voorbereidingscommissie 1964, als zodanig naar Innsbruck gaan, waar hy, indien nodig, de Olym pische ploeg ook zal bystaan". VRAAG DEMONSTRATIE HOOIGRACHT 18 - TEL. 23651 Uit het Leidsch Dagblad van 15 January 1864: De heer Backer, horloge maker te Nauer heeft den lsten dezer een nieuwe ko meet ontdekt in het sterre- beeld de Lier, welke komeet later op de sterrewacht te Leipzig is waargenomen. AdvertentieNieuwe voe- tenverwarmers of voetzakfes. Onmisbaar voor allen die per spoor of rijtuig reizen, om reden dat men daarin warme voeten houdt en dezelve ge makkelijk bij zich kan ber gen. Ook voor gebruik op kantoor en huis zijn ze zeer aantebevelen. Prijs vanaf 60 cents. Botermarkt. H. Wille en Comp.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1