Nederlandse opgravingen als een brok cultuurgeschiedenis Nog dit jaar maatregelen ter bestrijding stadsverviiiling Tussen 1957 en 59 verricht in Egypte onder pro f. Klasens Beroep op burgerij om mee te werken DE ZIN DER HISTORIE In Centraal Museum Utrecht GEEF U ZELF EEN RUGGESTEUNTJE Burgemeester van Leiden op receptie reinigingsdienst: Vuilnisman is GOLD waard 1 maart 1800 Woeaadag 10 ftnvut 1984 TwwJt Mad no. 31101 Persoon ferentie van I)e Ganlle De Fran»* minister ran Voorlich ting heeft medegedeeld, dat de reeds aangekondigde persconferentie van president De Gauile zal worden ge houden op 31 Januari 's middags om drie nur. EGYPTE staat op het ogenblik in het centrum van de be langstelling. De rotstempel van Aboe Simbel met zijn kolos sale beelden van koning Ramses II is een bijna internationaal probleem geworden. Deze tempel en ook de andere rotstempels in Neder-Nubië moeten behouden blijven omdat ze een belang rijk stuk cultuur-historie betekenen. De bouwijver van Ramses II (1290-1224 v. Chr.) heeft deze tempels tot gevolg gehad en de gedachte dat ze verloren zouden gaan onder het water, heeft cultuurtechnici uit alle landen tot een actie gebracht. Deze kunst werken van een massale monumentaliteit moeten blijvende ge tuigen zijn van een oude cultuur, moeten kunstenaars en kunst historici tot het einde der dagen inspireren en stof tot studie ge ven. Ze moeten ook de vele toeristen blijven trekken, toeristen die al of niet geïmponeerd worden door deze kolossaliteit. De uit de berg getoverde prachtige reuzen met de kleine prinsessen er naast zijn evenzovele bewijzen van de genialiteit der mensheid uit de 19e dynastie van Egypte. Men kan zich voorstellen dat de mens van vandaag die vóór deze beelden staat zich voelt als een klein kind. dat een globe betast. Duizenden jaren zijn er over heen gegaan sinds deze kunstwerken werden voltooid, maar nog steeds voelt de mens zich stil worden bij die oude kunst. Men mag niet denken dat de historie maar een dood begrip is. waar mee we hebben afgerekend, èn artistiek cn filosofisch. Artistiek levert de historie nog steeds de bouwstenen waarop latere ge slachten konden voortbouwen. Bouwstenen die men anno 1964 nog hard nodig heeft. En de geschiedenisfilosofie zoekt nog steeds en vaak met succes naar het waarom van alle historisch gebeuren. Tot ten slotte alle historische themata zoals in de finale van een symfonie hun ware zin zullen openbaren. Een historicus die alleen de geschiedenis naspeurt als een soort hobby om te weten hoe alles vroeger geweest is en daarbij de artistieke geestelijke maatschappelijke ontwikkeling verwaarloost. De wijsgeer Leopold van Ranke zou van zo iemand gezegd hebben. „Das ist nur ein gewöhnlicher Historiker". Men moet van de geschiedenis een gesloten geheel van ge dachten maken en daarvoor is eigenlijk deaanraking met een hogere we reld nodig, iets wat b.v. een Anatole France niet begreep met zijn dorre en troosteloze geschiedenisfilosofie. Men moet de continuïteit in de geschie denis gaan ervaren. En spreekt men van cultuur in verband met de ge schiedenis, dan zal dat woord genomen moeten worden in zijn eerste be tekenis: beheersing en leiding. Opgravingen bij Aloe Roasli Het zou derhalve volstrekt onjuist zhn de cultuurgeschiedenis alleen af te meten aan de kunstwerken van Aboe Simbel en dan uitsluitend zin nelijk bekoord te worden door wat mensen uit zo'n duizend jaar voor Christus' geboorte tot stand wisten te brengen. Dat was toen gewoon hand werk waarvan de makers onbekend bleven. De cultuurfilosofie heeft veel later in dat handwerk, waarvan de finale toen was uitgeklonken de zin der themata ontdekt, niet de naakte geschiedvorsing die zich alleen maar met de rationele dingen bezig houdt. Hier ligt namelijk hetzelfde gevaar als b(j de musicoloog of de muziek historicus. die niet een levend muzi kant is, doch alleen maar wordt ge dreven door een zekere nieuwsgierig heid naar vroegere tijden en de mu- ziekhistorie even exact ziet als de Wiskunde. Wie dus in de cultuurgeschiedenis meer zoekt dan alleen maar uiterlijke verschijningsvormen, wie de historie en het heden in groot verband ziet die zal niet alleen blijven stil staan bij de kunstwerken van Aboe Simbel maar nog veel verder terug gaan in de geschiedenis en terecht komen bij een tijd. die dergelijke wer- warden de wenkbrauwen zwart ge maakt. Ook vuurstenen zijn teruggevonden slijpstenen, messen, schelpen die dienden als schilderspalet, amuletten en ook koperen schaaltjes. En dan die prachtige albasten vazen trotse ver tegenwoordigers van een oude be schaving. Het loont de moeite deze collectie, die eigenlijk het bezit is van het Rijksmuseum van Oudheden te Lel den, eens te gaan zien en dan iets van die oude beschaving te ontdekken of herontdekken. Dan denk men bij de vele moderne vormen niet meer aan tijd, niet meer aan de overgang van het ene jaar in het andere, maar dan ziet men verleden, heden en toekomst in één groot verband. De geschiede nis is de strijd der mensheid om cul tuur of om het hoogste goed en door dit laatste, in het geestelijke getran sponeerd. wordt aan de geschiedenis een transcendente zin verleend. Voorlichting aan schoolmeisjes Meisjes uit de eindexamenklassen van de scholen voor V.H.M.O. te Lel den. Oegstgeest. Woerden. Alphen a d. Rijn en Gouda krijgen vrijdag middag 24 januari beroepenvoorlich- ting. Deze beroepen voorlichtingsbij eenkomst wordt gehouden in de Louise de Coligny-h.b.s. aan de Ka- gei straat in Leiden. Zij wordt geor ganiseerd onder auspiciën van de Ver. van Vrouwen met Academische Opleiding. BOUW nieuwe l\azorgwerk plaats Rijksgoedkeuring gisteren afgekomen De rijksgoedkeuring voor de bouw van een nieuwe Nazorgwerkplaats \oor geesteiiik gehandicapten is gis teren afgekomen. In het begin van de zomer zal met deze bouw., welke begroot is op een bedrag van f 723.000 worden begonnen. Zoals bekend zal de werkplaats verrijzen op een ter- tcln aan de Gabrlël Metsustraat i Haarlemmerweg) luhwedstrijtl kynologen Op zondag a.s. viert de kynologie in Leiden weer hoogtij. De plaatse lijke kynologenvereniging organi- 1 roert dan haar jaarlijkse clubwed- strijd in de Stadsgehoorzaal. Rashon- denliefhebbers uit het rayon Rijn land en ook leden ver buiten dit layon zullen hun mooiste dieren la- tin paraderen voor een aantal keur meesters. terwijl door de microfoon op kwaliteiten en fouten van de grote verscheidenheid van rassen gewezen ?al worden. Naast de sterk vertegenwoordigde collies, boxers, poedels, jachthonden en terriers zullen niet minder dan 39 honden in de kampioensklasse, honden, die in binnen- en buiten land reeds grote successen behaalden hun beste beentje voorzetten. De keuringen beginnen om 11 uur en zullen om ongeveer 5 uur afgelo pen zijn. I Want uw spaargeld is goed voor alles. Ga naar de spaarbank waar men u o'ók gaarne van dienst is met andere bankzaken, zoals rekening-courant, deviezen voor uw reizen, kredieten, hypotheken en bemiddeling in effectenzaken. Meer dan 1000 banken en bijkantoren. De spaarbank met volledige bankservtce. AANGESLOTEN BIJ DE COÖPERATIEVE CENTRALE RAIFFEISEN-BANK TE UTRECHT Inhoud van een graf met een geraamte en fraaie albasten va zen. die moesten dienen om de dode een voorraad voedsel voor de eeuwigheid mee te geven. nu met die scherven, waarop nog brokstukken van bloemmotiefjes te zien zijn. In Utrecht vinden wc wel scherven van kommetjes en vaasjes, maar die scherven leren ons iets van het hand werk van 3000 jaar v. Chr. en van de levensgewoonten van de mensen uit die tijd. Het zijn overigens niet alleen scherven, er zijn ook oomplete vazen en kommetjes en urnen te zien en ook al kunnen we hier niet. spreken van kunstwerken, toch spreken deze voorwerpen wel mee in de cultuurge schiedenis van het oude Egypte. Het woord cultuur Is veel meer omvattend dan het woord kunst. Uit die simpele met de hand gemaakte kommen en vazen is later, tot in onze tijd toe. een keramiek ontstaan, die zeker wel met het woord kunst kon worden betiteld. Het merkwaardige is zelfs, dat men in onze tijd vormen terugvindt die de oude Egyptenaren al kenden. Graven ken nog niet kon vervaardigen, maar waarvan de uitingen toch evenzeer een brok cultuurhistorie vertegen woordigen. En nu bedoelen we hier de ge bruiksvoorwerpen en de grafinrich tingen zoals die door Nederlandse op gravingen onder leiding van prof dr. A. Klasens uit Leiden tussen 1957 en 1959 w erden verricht in Beneden- Egypte, bij Aloe-Roash. ten noorden van Gizeh. Het Centraal Museum te Utrecht toont tot 16 februari het re sultaat van deze opgravingen; umieke voorwerpen uit dp eerste drie eeuwen van het 3e millennium vóór Christus. Deze tentoonstelling heet dan ook „Nederlandse opgravingen in Egypte". Geivone dingen Hier geen grote kolossale beelden, geen enorme steenklompen, geen kunstwerken van dp hoogste orde. die even zinnelijkbekorend worden ondergaan als de kolossen van Ram ses n. Alles slechts heel eenvoudige dingen, dingen die de Egyptenaren in de oudste tijden dagelijks gebruikten, zoals wij one koffie kopje, ons ontbijt- mes. ons poederdoosje en onze bloe men vaas. Gewone dingen der dage- lijksen levens dus. schijnbaar net zo betekenisloos als het koffiekopje van onze grootmoeder, dat we allang hebben weggegooid. Grootmoeders kopje was gebroken en wat doen we Die in Ctrecht getoonde opgra- vingssc batten zijn uit de zgn. ar chaïsche periode, dus uit de le en 2e dynastie, uit de Thinietentijd. dus nog vóór de mummificatie. De doden werden net zo begraven als in onze tijd, rij het dan niet altüd in houten kisten. Het interessante in Utrecht is nu. dat men de voorwerpen zoveel mogelijk in hun verband heeft geëx poseeTd. Men vindt er dus gerecon strueerde graven met alle toebehoren en in één graf zelfs een geraamte. In die tijd had men in Egypte nog niet van piramiden gehoord, maar men had reeds wel gevoel voor schone vormen en zelfs voor een zeer be scheiden decoratie een decoratie die eigenlijk heel erg modern aandoet en slechts bestaat uit enkele streken op de vaas. Honderden graven zijn door de Nederlandse expeditie bloot gelevd en talrijke waardevolle vondsten zijn er gedaan, vondsten die voor de nlet- geïnteresseerde waardeloos lijken maar by elkaar iets vertellen bij el kaar een cultuurgeschiedenislés geven die misschien welsprekender is dan welke les op school ook. Aan de hand van foto's en ook in en graf kan men zien hoe de lijken begraven werden, meestal in hurk- houding. gewikkeld in geitevellen of matten «een enkele maal in een hou ten kist), liggend op de linkenzijde met het gericht, naar het westen. In het westen lig timmers het onmetelijke dodenrijk waar ook de zon onder gaat. Er is ook verschil tussen graven voor de armen en graven voor de rij ken: in het eerste geval een ronde of ovale kuil. waarin de dode is ge legd met slechts enkele bijgaven; één of meer schalen of kruiken van aar dewerk; in het tweede geval recht hoekige kuilen, waarvan de wanden met kleistenen zijn bekleed en waar op een hulsje komt met lemen vloer. Dan ligt de dode in een houten kist en de bijgaven zijn erg talrijk. Het komt zelfs voor dat zo'n huisje meer dere kamers heeft, bedoeld als maga zijnen voor de voorraden. De dode moest immers een voorraad meene men: spijs en drank. De magazijnen en de vazen en de kruiken bleven over het algemeen echter leeg: de kruik alleen was al symbool van het voedsel. Een enkele maal werd er in zo'n kruik as of zand of klei aange troffen een schijn-inhoud dus. De oude Egyptenaren dachten toen al erg symbolisch en de dode hield, door de aanwezigheid van de vaas of de kruik zijn voedsel tot in eeuwigheid. langen van deze onmisbare dienst, een kostbaar geschank aan: een bronzen vuilnisemmer met inscriptie. De emmer, die vervaardigd Is door de heren Chr. de Groot sr. en jr., was voor deze gelegenheid gevuld met grote bloemen. Een vertegenwoordiger van de Zwitserse firma Roll, die de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie in Leiden bouwt, overhandigde aan de reini gingsdirecteur als blijk van sympa thie een fraaie klok. Het spreekt vanzelf, dat deze geschenken in grote dank werden aanvaard. De receptie, die behalve door een groot aantal hoofden van dienst ook door de vijf wethouders en de oud- wethouders J. C. van Schaik en A. J. Jongeleen en de oud-directeur van de G.R. en O.D„ de heer J. H. de Jong. werd bijgewoond had ondanks de ernstige woorden, die op deze jubileummiddag zijn gevallen, een buitengewoon geanimeerd ver loop. Het gemeentebestuur van Leiden is van plan om in de eerste helft van 1964 maatregelen te nemen, die moeten leiden tot een verbetering op het gebied van de stadsreiniging. Deze maatregelen zullen onder meer van strafrechtelijke aard zijn. Dit zei burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot gistermiddag tijdens de receptie van de Gemeentelijke Reinigings- en Ontsmet- tingsdienst in de Burgerzaal van het Stadhuis. Sieraden De vrouwen werden speciaal be dacht en in de vrouwen graven vond men sieraden: armbanden ha&rrin- gen, toiletvaasjes, kralen uit half edelstenen. haarpennen en zelfs schminkdoosjes z-owel met een wit blanketsel als met de zwarte schmink I voor de wenkbrauwen. Er ls dus niets I nieuws onder de zon, want nog steeds De burgemeester deed in zjjn of ficiële toespraak een dringend beroep op de burgerij om het niet er op aan te laten komen maar om. integen deel. ook zélf de hand uit de mouw te steken. „Als iedereen er voor zorgt, dat zijn vuilnisemmer niet overvol is en niet te vroeg op straat wordt ge zet, is al veel gewonnen", aldus jhr. mr. Van Kinschot. „Verder zal een ieder de grootst mogelijke discipline moeten betrachten om geen los vuil op straat of in de gracht te gooien". De burgemeester hield deze toespraak ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Lcidse reinigings dienst. Ondanks kritiek Hoewel er op de reinigingsdienst nog al eens kritiek wordt geleverd, verheugde hem op deze jubileumre- ceptie aan de betreffende tak van dienst in positieve zin aandacht te schenken. „Zonder de mannen van de reiniging zouden we komen te staan voor middeleeuwse toestanden, met, alle gevolgen van dien". Burge meester Van Kinschot, die ook het ernstige personeelstekort bij de rei nigingsdienst aanstipte, sprak in dit verband van mannen, die goud waard zijn. „Laten directeur en man schappen van de reinigingsdienst er van overtuigd zijn, dat het gemeen tebestuur achter hen staat als het gaat om de belangen van onze stad", zo vervolgde de burgemeester. Wat het schoonhouden van de straten betreft, wees hU er op. dat bezem en handveegwagentje hebben plaats ge maakt, voor een aantal zelfopnemen- de veegmachines. Aan het nuttig effect van deze machines wordt echter veel afbreuk gedaan, doordat vrijwel in elke straat dag en nacht talloze auto's geparkeerd staan- Vuil in de gracht Voor Leiden is ook een steeds te rugkerend probleem het schoonhou den van de grachten. Huisraad, ma trassen, oude fietsen, kortom allen wat niet in de vuilnisemmer past wordt dikwijls in de gracht gedepo neerd. De burgemeester merkte hier bij op, dat zulks niet beperkt blijft tot wat men pleegt te noemen dc oudere buurten. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot (rechts) en de heer H. Hoorn (links) bij de met bloemen en planten gevulde bronzen vuilnisemmerhet ge schenk van het reinigingsper so- neel aan het gemeentebestuur. (Foto L.D./Holvast) „Overigens mag ik niet nalaten te vertellen, dat via de Rijn ook van buiten de stad uit de richting Alphen vuil komt aandrijven", aldus burge meester Van Kinschot. Hij vestigde er voorts de aandacht op, dat de reinigingsdienst over twee gemotori seerde vuiJnisvletten beschikt, die da gelijks ongeveer tien kubieke meter vuil uit de grachten opvissen. Sprekende over de verwerking van het vuil. deelde de burgemeester mee. dat als alles naar wens verloopt de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie in de loop van 1966 In gebruik zal kun nen worden genomen. Positief werk De directeur van de jubilerende dieast, de heer H. Hoorn, zei in zijn dankwoord tot de burgemeester bij zonder verheugd te zijn over het feit, dat, het gemeentebestuur bij deze gelegenheid een dringend beroep heeft willen doen op de burgerij om ln harmonische samenwerking met de reinigingsdienst de stadsvervulling zoveel mogelijk tegen te gaan. Het werk van de reinigingsman, zo ging de heer Hoorn verder, is beslist niet van een minderwaardige allure. Integendeel, het werk van de vuil nisman is zeer positief en nuttig, wat men er ook van denken mag. Vuiln isenimer De directeur bood vervolgens na mens het gehele reinlgingspersoneel aan het gemeentebestuur, dat altijd op de bres heeft gestaan voor de be- Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK B»ro»pen t« Miuiki J. Vrcglnje. wev te Kampeneen. i naar Ruinen (toez.). M. W S. Cramer te Hoogwoud Bedankt voor Eindhoven (toez), O. NJJenhuis. voorg. Ver. v. Vrljz. Herv te IJmulden. GEREF. KERKEN Beroepen te Meeden J. W. Bats kand te Amsterdam. Aangenomen naar Haamstede W. Hoogs teen te Wateringen. Bedankt voor Dronten fmet stand- laats Biddinghulzen) H. R. Zijlstra te ultenpost. voor Middelburg Th. Oostra te Hoogeveen GEREF. KERKEN (vrijgem.) Beroepen te Oldenzaal J M. Smellh te Almkerk-Werkendam. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Harderwijk W. Heerma te Nunspeet en G. de Vries te 's-Graven- deel. Beroepen te Leeuwarden J. de VuysB te Amsterdam-Oost. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuid J. van Haaren te RiJssen Zoekt D een gouden armband of collier voor f 70.- en 1100.- Of f 300 - en f 800.- Juwelier v d. WATER Haarlemmerstr 207, heeft ze Grote keuze li alle prijzen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marie Louise Eveline, d. v. P E R Rhemrey en M. C. Fischer. Arleda bite, w V4n °°8 D Koren. Christina Margaretba. d. v. J Heil- mans en J. J. van Es. Andrt Johan nes. z v. K. G. Korenhof en M de Haas. Annemarle Elizabeth, d. v H Lammers en J. C. M. Cornet. Marcel' TUmann. z. v A J \an de Loo en J. K van Westerveld. Catharina Jacqueline, d. v. H. Lepelaar en C. Mattere. Gys Richard Eduard. z v D van Egmond en J. P. Heemskerk. Bar bara Anna Maria Helena, d v P J van Daalen en B. F. c. Bruggeling. OVERLEDEN b P; v*n„i,er Plas- 73 1™- man. H. w. Bulten. 76 Jaar man A. Arbouw. 63 1: vrouw. H. M. Klein. 74 jaar. wed v A P van Rossum. J. M. J. van Grieken^ 58 laar. vrouw. G. Hockx. 78 Jaar. man C. H. Pleters. 40 jaar, man.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3