in Nederland ook partij ftieuw Air-Union-gesprek i ff einig optimisme bij ingewijden zal met minder tevreden moeten zijn KLM zal met minder Aannemers schorten hun betalingen op Diplomatieke breuk Panama- VS geheeld Athene verwacht9 dat beraad over Cyprus zal doodlopen (Due/ §)fiktws Jeugddebat in Tweede Kanier "Al 80 doden door sneeuw I in Amerika WEERBERICHT Londense conferentie vandaag begonnen KWIK DAALT VERDER Achille Lauro: „Ik kocht ook Willem Ruys" I 1 maart 1860 WOENSDAG 15 JANUARI 1964 No. 31161 EIDSCH DAGBLAD jcteur: E. A. E. van Dlsboeck xrfdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wee», Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singe) 1, Leiden - Giro no 57055 f ~M M~ *11 beantwoord heeft minister Spaak f V V Ill II drie genoemde landen en uit België de technische mogelijkheden van een samenwerking zullen gaan bekijken. Het is verrassend, dat ook Neder land besloten heeft terstond aan deze voorbesprekingen, die pas in een later stadium tot een akkoord kunnen leiden, deel te nemen. Er is weliswaar nimmer twijfel geweest Nederland zal deelnemen aan de Air Union besprekingen, die NeSerlan'S'SerS^n'dl KLM ten 21 januari in Brussel zullen worden hervat. opzichte van elke verantwoorde vorm Een deleaatie, bestaande uit verteqenwoordiqers van de de- van samenwerking tussen de Euro- n -ir i ij, o i -y pese luchtvaartmaatschappijen, doch rtementen van Verkeer en Waterstaat, Buitenlandse Zaken en ten tijde van het initiatief-Spaak in jnanciën, onder leiding van de directeur-generaal van de Rijks- december is gezegd, dat eerst de vier jchtvaartdienst, zal op hoog ambtelijk niveau gaan overleggen, mU<iYen0tomen (Van onze Haagse correspondent) staat, de heer M. J. Keizer en de Nederlandse diplomatieke vertegen woordigers in de diverse Europese hoofdsteden echter achter de scher men besprekingen gevoerd, die ertoe geleid hebben, dat Nederland nu direct meedoet. Overigens geloven ingewijden, dat de KLM nu met een aanzienlijk ge ringer aandeel in het gezamenlijk vervoer genoegen zal moeten nemen dan haar vijf jaar geleden werd aangeboden. Toch trok de KLM zich (Van onze Haagse correspondent) Bijna 150 jongeren van 21 jaar en ouder bevolkten gistermiddag de vergaderzaal van de Tweede Kamer voor het houden van een discussie bijeenkomst. Het initiatief daartoe was genomen door de Nederlandse Jeugd Gemeenschap, in overleg met de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. Na de toespraken van Kamervoor zitter mr. F. J. Th. M. van Thiel en de minister van O.K. en W.. mr .Th. H. Bot, die over het democratisch staatsbestel sprak, volgde een discus sie door de jongeren, onder leiding van ds. N. O. Steenbeek, voorzitter van de N.J.G. Vooral over de vraag, of er vol doende aandacht wordt besteéd aan de jeugd, werd uitvoerig gesproken. Slechts enkele jongeren toonden zich tevreden met de huidige toestand op dit gebied. De meesten waren het er over eens. dat op de scholen lang niet genoeg aan staatsburgerlijke vorming wordt gedaan. Een jeugdige opperde als idee, veel meer life-uit- zendingen uit de Tweede Kamer op het tv-scherm te brengen. Hierdoor „SITUATIE ONHOUDBAAR" Een groot aantal Rotterdamse aannemers heeft besloten, reke ningen van leveranciers en toeleveringsbedrijven te betalen op basis van de op 1 december 1963 geldende prijzen. Eventuele verdere betalingen zullen worden opgeschort tot na het tijdstip, waarop de overheid een beslissing heeft bekendgemaakt, met be trekking tot de risicoregeling voor nieuwe en voor lopende wer ken en de prijsverhogingen zijn gecontroleerd. Dit is besloten tijdens een langdu rige vergadering in het Hilton-hotel. De maatregelen zullen ter kennis van de overheid en alle belanghebbende organisaties worden gebracht. De tekst van de besluiten is opgesteld I door de besturen van de bij de sa- l menwerkende patroonsverenigingen j voor de bouwbedrijven in Rotterdam j aangesloten organisaties. m j,, 1. zou de jeugd dichter bij het werk oen terug omdat zij dat aandeel te Onrust klein vond. Gezien de enorme bezwaren. die van de volksvertegenwoordiging ko men te staan. Jannie Dijk uit Loosduinen, die de volkomen in het slop geraakte onderhandelingen over j alvorens Nederland aan de confe- Sen felle sneeuwstorm, die al en- Ie dagen in het oostelijke gedeelte n de Verenigde Staten woedt, heeft eds 80 levens geëist. De ijzige wind, soms snelheden bereikt van hon- rd kilometer per uur, werpt hoge eeuwdammen op, die het verkeer na onmogelijk maken. De lucht- ivens van New York waren gister- htend gesloten. Op het Kennedy- iegveld wachtten in de nacht van aandag op dinsdag drieduizend rei sers duimendraaiend op het mo- snt, dat vliegverkeer weer moge- Ie zou worden. De sneeuw verlam- een aantal diensten van de New- irkse ondergrondse. De schoolkin- iren hebben de pen verwisseld voor slede. Alle scholen zijn gesloten. Uit alle oostelijke staten komen eldingen over sneeuwbuien en irst. In New York vroor het tien •aden en in Philadelphia en Wash- igton daalde het kwik tot acht gra- en onder het vriespunt. Het Amerikaanse KNMI gaf giste- n weinig hoop op verbetering. De joude zou voortduren. Slechts de zou wat minder worden. I Meer land voor Bulgaarse boeren Een deel van de Bulgaarse boe- in is door een regeringsdecreet in ftat gesteld zoveel vee als ze maar Uien aan te houden op grotere Ukken particuliere cultuurgrond, et nieuwe decreet geldt alleen voor 9t gebied van Smolyan, waar men het ogeblik overschakelt van land- bosbouw. De boeren zullen stukken land tot in hectare in bezit mogen hebben, Ubbel zoveel als op het ogenblik toegestaan en viermaal zo groot Is de gemiddelde stukken particu- ere cultuurgrond in Bulgarije. Al deze stukjes privc grond vor- ïen in totaal slechts negen pro mt van de cultuurgrond in Bul- arije. De boeren produceren er chter 27 procent van alle vlees op, 6 procent van de melk, 50 procent »n de eieren en 20 procent van de Toen te! DROOG VRIESWEER De Bilt verwacht van heden- tot lorgenavond: Droog weer met over et algemeen weinig bewolking. Ma- ge oostelijke wind. Vannacht ma- ge, op enkele plaatsen strenge vorst, torgen overdag matige tot lichte orst. (Opgemaakt om 11.15 uur) 16 JANUARI Zon op: 8.41 uur; onder: 16.58 uur. Maan op: 9.55 uur; onder: 1841 u. Hoogwater te Katwijk te 4.23 en 16.31 uur, laagwater te 0.11 en 12.30 Uur. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's nog bereid zijn aan het totstand komen van Air-Union mee te wer ken. Nu deze vraag bevestigend is j secretarissen van Verkeer en Water- iuwcre samenwerking tussen de vijf Westeuropese luchtvaart- aatschappijen weer op gang kunnen worden gebracht. Zoals men zich zal herinneren be- tan de plannen tot samenwerking en de Air France. Alitalia. Sabe- Lufthansa en KLM reeds jaren, ni is het echter nooit eens kunnen «den over de posities, die elk van vijf maatschappijen in de com- latie zou innemen en het is al er vijf jaar geleden, dat de KLM •h, op grond van het geharrewar er deze quota-verdeling, uit de on- rhandelingen terug trok. De vier lerige partners verklaarden toen kt overleg te zullen voortzetten, bch ook dit heeft nimmer tot increte resultaten geleid. Mogelijkheden Het was minister Spaak, die begin lember van het afgelopen jaar de jannen oprakelde door aan de rege ngen van Frankrijk. Duitsland en jalië te vragen of zij in principe rentie-tafel zou verschijnen. Minder De laatste weken hebben de staats- destijds naar voren zijn gekomen, en gisteren juist hahr 21ste verjaardag het na al die jaren nog ontbreken vierde, ontving van minister Bot het van elk spoor van enige voorlopige 500.000ste exemplaar van het boekje overeenstemming, bestaat er bü in- „Burgerschap en burgerzin". Zij gewijden vooralsnog weinig optimis- kreeg tevens een boekenbon van de me ten aanzien van het vernieuwde N.J.G. en een persoonlijk geschenk overleg. van mr. Bot. De situatie Ls thans onhoudbaar door de chaotische loonontwikkeling, het ontbreken van een redelijke risi coregeling en het dalen van de ar- beidsproduktiviteit. De onrust in het bouwbedrijf blijkt thans een climax te bereiken, doordat de werkgevers worden overstroomd met kennisge vingen van toeleveringsbedrijven, waarin vaak zeer belangrijke prijs- De Verenigde Staten en Pa nama hebben vandaag besloten hun diplomatieke betrekkingen ,,zo spoedig mogelijk" te hervat ten. Beide landen zullen dertig dagen na het herstel der betrek kingen besprekingen over .aan gelegenheden van wederzijds belang" beginnen. Dit is meegedeeld in een commu niqué dat de inter-Amerikaanse vre desmissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten gisteren in Pa nama het licht deed zien. De missie heeft bemiddeld in het geschil tussen Panama en de Verenigde Staten over het Panamakanaal, dat leidde tot vechtpartijen in de kanaalzone en verbreking van de diplomatieke be trekkingen door Panama. Uit het communiqué valt niet op te maken, dat het kanaal ver drag, op herziening waarvan Panama bijzonder gebrand is. onderwerp van de aan gekondigde besprekingen zal uit maken. Waarnemers achten dit ech ter wel waarschijnlijk. De vredescommissie constateerde in haar verklaring met voldoening dat de rust in het kanaalgebied is teruggekeerd. Waarnemers zijn van menrng. dat Panama ongetwijfeld zal trachten een groter aandeel van de kanaalgel- den te verkrijgen. Dit zou verhoging Aan het Meer van Genève worden proeven genomen met de baan, waarlangs mettertijd de ..onderwaterrondvaartboot'' Mesoscaaf te water zal worden gelaten. De proeven worden ge nomen met een ongeveer even zware oude locomotief. De ,.lo- co-scaaf" in actie. van de tolgelden tengevolge kunnen hebben. Deze tolgelden zijn sedert de opening van het kanaal, vijftig jaar geleden, nooit verhoogd. Voor de tweede achtereenvolgende dag bood de Chinese hoofdstad gis teren een ongewone aanblik door massabetogingen tegen het Ameri kaanse optreden in Panama. Tien duizenden mensen trokken in op tocht door de hoofdstraten van Pe king onder het schreeuwen van anti- Amerikaanse leuzen. Zij voerden, vlaggen, spandoeken en spotprenten mee. Betogingen op dergelijke schaal zijn ln Peking sinds de crisis om Cu ba in de herfst van 1962 niet meer georganiseerd. De Chinese kranten wijden nog steeds grote artikelen aan de gebeurtenissen in Panama. Vrijwel al het andere nieuws is daar door verdrongen. Minister Luns en zijn Bel gische collega Spaak hebben gis teren in Straatsburg in de raad gevende vergadering van de Raad van Europa hun visie ge geven op üe huidige nucopcse ontwikkeling. De beide staats lieden in gesprek voor het be gin van de vergadering. (Van onze correspondent in Athene) Aan de vooravond van de Londense conferentie over Cy prus (die vandaag in Londen is begonnen) was de belangstel ling in Athene aanmerkelijk minder groot dan die in Ankara. De Griekse bladen wijdden het leeuwedeel van hun aandacht al lang weer aan de verkiezings strijd. In Athene is de verwach ting vrij algemeen dat de con ferentie zal doodlopen en dat de zaak dan voor de V.N. zal komen, waar Makarios voor de leuze van volledige onafhanke lijkheid een behaaglijke meer derheid zal vinden. De Griekse afvaardiging zal de Grieks-Cypriotische meerderheid on getwijfeld steunen in haar els tot grondwetsvernieuwing, doch zal waarschijnlijk een meer voorzichtige houding innemen in de kwestie van de opheffing der garantieverdragen. Men heeft hier in Athene het ge voel, dat men de Britse diplomatie enigszins naar het Griekse standpunt heeft kunnen ombuigen. In Turkije daarentegen is de stemming veel meer van Cyprus vervuld en veel fa natieker, juist omdat men het onbe haaglijke gevoel heeft dat er weinig internationale weerklank is voor het Turkse geluid, ondanks de grotere verliezen aan Turkse zijde en de ju ridisch sterke positie van de Turks- Cyprioten. De anti-Engelse stemming, die vijf jaar geleden in Griekenland heerste, lijkt nu naar Turkije te zijn overge waaid. Ook is er veel kritiek op het feit, dat de openbare mening onvol doende is voorgelicht. Wel hoopt de Turkse diplomatie op steun van haar aloude bondgenoot Duitsland en Er- kin, de Turkse onderhandelaar, zal behalve aan Londen ook een bezoek brengen aan Bonn. De nadrukkelijke herbegrafenissen van Turkse slacht offers op Cyprus, waar het overigens nagenoeg rustig is, moeten het Turk se standpunt eèn nieuwe dramatische inhoud geven. De Turken beschuldigen ln Lon den de Grieken van nieuwe terro ristische plannen, terwijl Athene de Turkse leiders juist verwijt de Turk se bevolkingen van gemengde Cy priotische dorpen onder intimidatie over te brengen naar zuiver Turkse dorpen. Ongetwijfeld zal men bij een complete mislukking van de Londen se conferentie rekening moeten hou den met de eventualiteit van de uit roeping van een Turkse republiek Kibris als diplomatiek uitgangspunt voor een door Turkije gewenste fede rale eilandstaat. De Britse diploma tie zal zwaar worden beproefd waar bij het een extra vertroebelende fac tor is. dat hoogstwaarschijnlijk in alle vier de landen waar het om gaat dit jaar verkiezingen worden ge houden. De Turkse premier Inönli dankt het voortbestaan van zijn jeugdige minderheidskabinet, waarin hij de grootvader is. grotendeels aan de kwestie-Cyprus. Terugtreden van Makarios of „wegpromoveren" naar een min of meer symbolische positie als constitu tioneel staatshoofd van de aartsbis schop zou de Turken aanmerkelijk milder stemmen. Maar de opvolger van het nu optredende Griekse za kenkabinet zal zich wellicht minder gebonden voelen aan wat er in Lon den wordt bereikt. De Engelse conservatieve regering tenslotte zal wel geneigd zijn de im populaire Engelse troepenmacht als het enigszins kan door een VN-macht te laten vervangen. Zo staat de ron de tafel van de Cyprusconferentie op tenminste vier losse schroeven. De dooi is de afgelopen nacht snel uit ons land verdreven. De voor naamste oorzaak van deze snelle ontwikkeling was de verplaatsing van het dominerende hogedrukge- bied van IJsland naar het noorden van de Noordzee. De Oostenwind nam daardoor toe en deze dreef de zachtere lucht weer ons land uit. De opklaringen breidden zich van Duitsland over onze omgeving uit. De hoge druk zal zich het komende etmaal verder in zuidoostelijke richting verplaatsen, waarbij de wind in ons land oostelijk blijft. De vorst neemt toe tot matig of streng. In Duitsland kwam in de afgelopen nacht in een groot ge bied meer dan tien graden vorst voor. De depressies op de Oceaan blijven daar rondcirkelen zonder naar West-Europa uit te wijken, zodat verwacht moet worden dat de vorst zich verscheidene dagen zal weten te handhaven. „Amelia Earliart werd vermoord" Teruggekeerd van een bezoek aan het eiland Saipan heeft de Ameri kaanse zakenman Matthew Katz in Hongkong verklaard „bijna onom stotelijk bewys'' te hebben voor zijn theorie, dat Amelia Earhart. de Ame rikaanse aviatrice, en haar navigator Fred Noonan op Saipan het leven hebben gelaten nadat zij door Ja panners gevangen genomen waren. Katz, die met twee medewerkers naar Saipan is geweest, zegt dat een Japans schip 'Amelia Earhart en Noonan aan boord heeft genomen nadat hun vliegtuig was neergestort in de Stille Oceaan. De Amerikaanse maakte een wereldvlucht in de tijd dat het oversteken van de Stille Oce aan voor een vlieger een hoogst ge vaarlijk avontuur was. Het schip heeft de beide Ameri- kaanse burgers aan boord genomen i zonder de buitenwereld te verwitigen. Daardoor konden schepen van de Amerikaanse vloot niets vinden toen zp langs de route van Amelia Ear liart zochten. Pas toen het zoeken gestaakt was ls het tueetal naar Saipan overgebracht en daar gevan gen gezet. Enige tijd later zijn ze I beiden vermoord. Saipan was een belangrijke, gehei- i me Japanse vlootbasis in de Stille Oceaan en buitenlanders zoals de beide Amerikanen werden automa tisch van spionage verdacht, aldus Katz. Hij zei de plaats waar Amelia Earhart en Fred Noonan begraven j waren „bijna gevonden te hebben, maar er naderde een wervelstorm en wij moesten van het eiland vluch- 1 ten," aldus Katz. verhogingen van materialen en dien sten worden aangemoedigd. Deze voor de aannemers oncontroleerbare verhogingen brengen een kostenver- meerdering voor de lopende werken met zich mee van circa 200 miljoen gulden. Ruïnes Voorts worden ook de huidige en binnenkort te verwachten stijgingen van lonen en sociale lasten over de in uitvoering zijnde werken in Neder land geraamd op wederom 200 mil joen gulden. Deze stijgingen zijn voor veel werk gevers ruïneus, maar de situatie ls nog veel ernstiger geworden, doordat geen risicoclausule wordt toegelaten bij werken van de overheid, of waar bij zij financieel geïnteresseerd is. Er is geen juist bedrijfsbeleid meer te voeren bij gebrek aan goede gegevens voor de te maken aanbie dingen. Het door de overheid uitge stippeld bouwbeleid kan niet worden gerealiseerd, zo meent'men. Gevluchte Chinees is (onder druk) teruggekeerd Tsjoe Hoeng-tsjing, de man die het communisme de rug toekeerde maar zich later bedacht, is terug in com- munistisch-China. hij arriveerde per schip in Daïren. Op 7 okt. liep de 44- jarige Tsjoe weg van een technische missie van communistisch-China in Tokio, waar hij als tolk werkzaam was. Hij vluchtte naar de Russische ambassade, waarop de Russen hem uitleverden aan de Japanse politie. Onder druk besloot hij naar huig terug te keren. Er wordt verondersteld dat bandopnamen van de stemmen van zijn vrouw en kinderen en de be lofte dat hem bij terugkeer niets in de weg zou worden gelegd, hem tot verandering van zijn besluit hebben gebracht. Nationalistisch-China be schuldigt Japan ervan te hebben toe gelaten, dat Japanse linksgeoriën teerde elementen Tsjoe een „hersen spoeling" hebben laten ondergaan. Van onze correspondent in Rome). \an de rederij Lauro ln Napels ont vangen wij het bericht, dat de aankoop niet alleen van de „Oranje", maar ook van de „Wil lem Ruys" reeds geregeld ls. De schepen zullen tegen het einde van het jaar aan de rederij worden overgedragen. De „Oranje" in september en de „Willem Ruys" waarschijnlijk ln december. Dit kan niet eerder gebeuren, omdat de beide betrokken rederijen io Nederland nog zekere verplich tingen hebben en van de schepen in de komende zomer gebruik moe ten maken. De schepen zullen door de maat schappij van Achille Lauro gebruikt worden ln de gewone lijndiensten tussen Genua, Napels en de havens in Australië. Over de prijs die voor de schepen werd betaald, laat Lauro zich niet uit. Voor goed auto-onderhoud NIEUWE RIJN 49 w Uit het Leidsch Dagblad van f 13 January 1864: Uit Londen wordt van l.l. Vrijdag berigt, tot heden na middag te één uur heeft men hier nog geen daglicht aan schouwd. De geheele stad is evenals in den avond, door gaz verlicht. De mist is zoo dik en ondoordringbaar, dat men ondanks alle maatrege len reden heeft om voor on gelukken te vreezen. Bij gelegenheid van den markdag l.l. Vrijdag had de stad Leeuwarden een eigen aardig aanzien. Uitgelokt door het sterke 1js en het schoone winterweder waren duizenden menschen uit alle oorden der provincie op schaatsen overgekomen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1