Dr. L. Meinsma acht Amerikaans tabaksrapport zeer belangrijk kunst kAleiÖOBCQQP 25 G0-0P THEE GENT GOEDKOPER Controle geëist op sigarettenreclame POLITIE ZOEKT JONGEMAN (19) Maniak sticht brand in museum te Londen Brief na 18 jaar bezorgd ALLEEN BIJ CO-OP ELK TWEEDE PAKJE jaar Ned. Danstheater (galavoorstelling in kon. Schouwburg NA NIJMEEGSE MOORD Caltex hoort in Friesland Voor 2.5 Sneeuwstorm hoven Amerika KINDEREN ONTVOERD Ook senatoren willen spoedig hogere A.O.W. Eerste Kamer bezorgd over „loonexplosie" Turken wegens opiumsmokkel aangehouden miljoen schade Kostbare stukken verwoest __Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 14 januari 1964 Derde blad no. 31160 Reacties in Australië Dr. L. Meinsma, directeur van het Centraal Bureau voor kankerregis- tratie en voorlichting in Amsterdam, kecht zeer grote betekenis aan de bevindingen van het Amerikaanse regeringsrapport inzake het roken. Het is daarom zo belangrijk, aldus Verklaarde hy, omdat het bij mijn weten de eerste maal is. dat een overheid met een offi cieel rapport komt en zich dus eindelijk duidelijk geïnteresseerd toont; de commissie van tien* geleerden is samengesteld met medeweten van de Amerikaanse tabaks industrie; zy zal er alleen daar om al niet onder uit kunnen dit rapport enigszins belangrijk te vinden"; de oorzakelijke samenhang tussen roken en longkanker onomstote lijk is komen vast te staan. De Amsterdamse arts, auteur o.m. van het onlangs verschenen opzien- ^ende boekje „Roken", toonde zich heugd, dat „ook de filtersigaret ten in het Amerikaanse rapport vol doende zijn afgekraakt." Uiteraard heeft ook dr. Meinsma klechts van de krantenverslagen kun- pen kennisnemen. Op details van het 1 rapport kan hij das nog niet ingaan. J Het is hem opgevallen, dat de Ame- rikaanse onderzoekei-s zeer voorzich- tig spreken over het verband tussen roken en hart- en vaatziekten. „Blijkbaar is in dit opzicht de weten schappelijke kennis nog niet vol doende". Merkwaardig vindt hij ook, dat het rapport niet in staat is geweest een levensverwachting te bepalen van rokers en niet-rokers. Ook hier ont breken blijkbaar noch voldoende gegevens om te ontleden. Wat betreft de aankondiging van het Duitse onderzoek merkt dr. Meinsma op, dat dit alles te voor lopig is om er veel van te zeggen. ..Ik breng alleen een onderzoek in herinnering, dat enige Jaren geleden in de drie grote steden van ons land is opgezet. Daarbij bleek, dat de cijfers voor longkanker in die steden hoger lagen dan elders. Natuurlijk speelt de luchtverontreiniging een jol. Maar destijds is al duidelilk jesignaleerd, dat in die drie grote in het sigarettenverbruik 50 ct. boven het landelijk gemid- ie ligt". Bedreigde jeugd De Amerikaanse senator Ma rine Neuberger maakte zaterdag be kend, dat zij komende week twee wetsontwerpen zal indienen, een ter gedrongen tot actie over te gaan om te voorkomen dat Jongelui gaan roken. De vereniging somt zes pun ten op: 1. de medici moeten hun volle verantwoordelijkheid aanvaarden door het publiek over de gevaren van sigarettenroken in te lichten: 2. uitbreiding van het onderzoek naar methoden om volwassenen te helpen die het roken van sigaretten willen beëindigen; 3. uitbreiding van het onderzoek naar de specifieke kankerverwek kende stoffen in sigarettenrook; 4. in overweging nemen, adverten ties die Jongelui aansporen tot roken te laten vervallen; 5. economen, regeringsleiders en de tabaksindustrie moeten naar midde len zoeken om de economische klap van verminderd sigarettenverbruik op te vangen: 6. doelmatige verspreiding van de gegevens in het rapport om het dodencijfer van 100 sigarettenrokers per dag te verminderen. „Volledig verbod van adverteren" De Australiër Sir Macfarlane Burnett, Nobelprijswinnaar en direc teur van het Walter en Eliza Hall instituut voor medisch onderzoek, heeft gisteren een volledig verbod op het adverteren van sigaretten geëist. Hy zei dat er in het Amerikaanse rapport over de gevolgen van het roken niets staat dat niet al vijf jaar lang bekend was. maar het rapport is belangrijk omdat het officieel is. Dr. Cotter Harvev, voorzitter van de Australische Ver. ter bestrijding van t.b.c. en borstziekten, zei dat de si- garettenfabrlkanten, wanneer zij werkelijk oprecht zouden zijn. zouden moeten zeggen: „We zullen de siga retten geheel uit de markt nemen totdat het onderzoek heeft aange toond dat zij onschadelijk zijn". (De tabaksaandelen op de effec tenbeurs te Melbourne zijn gisteren later op de dag weer in koers geste gen, nadat deze bij de eerste verko pen was gedaald). (Van onze Hilversumse correspondent) 5 Een raadslid van Muiden ont- ving dezer dagen een berichtje J van de politie, dat hjj drie gul- 0 den moest betalen wegens het fietsen zonder brandend achter- X j licht. Het bericht dat per post - X kwam, was afgestempeld met 0 het jaartal 1946. 2 Achttien jaar geleden had de 5 inwoner van Muiden eens ge- - fietst zonder brandend achter licht. De verbalisant had hem toen gezegd dat h;j binnen enkele dagen wel een briefje met de boete zou krijgen. Maar het raadslid had er niets meer van gehoord, totdat dezer dagen het berichtje, na 18 jaar omzwer vingen, boven water kwam. Het raadslid denkt er overi gens niet aan te betalen, daar de overtreding al lang verjaard is. Advertentie Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van het Nederlands Danstheater worden in de Kon. Schouwburg in Den Haag gala voorstellingen gegeven op dinsdag 28 januari en maandag 3 februari met medewerking van het Residentie-orkest, onder leiding van Louis Stotijn. componeerde in opdracht van de John Wagenaar Stichting. De uit voerenden zijn Willy de la Bye en Charles Czarny. Glen Tetley maak te het slotballet voor dit lustrum- programma, nl. een choreografie ge ïnspireerd op 't schilderij van Rem brandt ..De anatomische les" op muziek van Marcel Landowski. Het ls de (eerste) uitvoering van deze (eerste) symphonie van Landowski met de titel „Jean de la peur" („be vreesde jan"). Nicolaas Wijnberg ontwerpt de decors en kostuums. De hoofdrollen worden vertolkt, door Jaap Flier (de man), Willy de la Bye -zyn moeder). Alexandra Radius (zün vrouw). Job Sanders (de prosector). Charles Czarny (as sistent) en voorts het gehele ensem ble van het Danstheater. Het programma vermeldt repri- ses van ..Matrigalesco" van Benja- min Harkarvy, .De hospita" van1 John Butler en twee premières. Jaap Flier ontwerpt een dramatische Pas de deux getiteld „Interieur met mu ziek" van Otto Ketting die deze Dc moord of doodslag op de 68-jarige mej. T. Hendriks in Nijmegen is. naar de politie vermoedt, gepleegd door een negen tienjarige Nijmeegse jongeman. Er zUn diverse omstandigheden, die I\en het andere ten aanzien van onderwjjs en tevens voor een onder zoek naar de gevaren van het siga rettenroken. in te stellen door het ministerie van gezondheid. Zij wil, dat de regering ervoor zorgt, dat geen enkele volwassene rookt zonder volledig op de hoogte te zijn van de gevaren daarvan, dat voor hen die het roken van sigaretten niet willen of kunnen laten, de regering het zoeken naar „minder gevaarlijke sigaretten" stimuleert en de keuze tussen concurrerende merken op basis van betrekkelijke veiligheid vergemakkelijkt en speciaal zal pogen aanbeveling en adverteren van siga retten op een manier waardoor het roken van sigaretten voor kinderen aantrekkelijk lijkt, tegen te gaan. De Amerikaanse vereniging voor kankerbestryding heeft er op aan- delicten werd veroordeeld, te verden ken. Zo zijn bü hem thuis voorwer pen gevonden. welke afkomstig waren uit de woning van de ver moorde vrouw. De politie trof deze voorwerpen aan bij een routine- onderzoek, dat zU instelde by diverse Nijmegenaars. die wel eens de dader hadden kunnen zUn. Een andere omstandigheid, die de verdenking deed rüzen. was de vlucht van de jongeman. Zaterdagmiddag is hU nameiyk, geheel tegen zijn ge woonten in. plotseling met al zijn hebben en houden vertrokken zonder te zeggen, waar hij heen zou gaan. Signalement nis De jongeman was een kennis ran de vrouw. Een bedrag van 9.000 a 10.000 gulden, dat de vrouw in zes verschillende geldkistjes opgeborgen in huls had. heeft hy niet aange roerd. Het is echter niet bekend, of de vrouw nog meer geld in huis had. Is dit wel het geval, dan heeft de voortvluchtige dader dus geld by zich. Was er verder geen geld in huis, dan is hy zonder middelen, want hy had zelf geen geld. Aan de havens en by de grens posten zijn politie en marechaussee op hun hoede om te voorkomen, dat de Jongen naar het buitenland ont snapt. De oliemaatschappy Caltex gaat boren op het vaste land van Fries land en wel in Nieuwe Bildtdijk. op korte afstand ten westen van het eveneens aan de kust gelegen Biya, waar de Nederlandse Aardolie Maat- schappy enige tyd geleden aardgas heeft aangeboord. De boortoren voor deze proefboring die volgt op seismisch onderzoek dat de Caltex in de laatste maanden ln Friesland heeft laten verrichten moet uit Frankrijk komen. Dc boring wordt uitgevoerd door een aannemersfirma in Bordeaux Zoals bekend, bestrijdt de Caltex de concessie-aanvraag van de NAM. die een exploitatievergunning wil hebben voor heel Friesland. De Cal tex heeft zelf voor het Waddenge bied een aanvraag ingediend. Voor het Friese vasteland heeft de Caltex nog geen concessie gevraagd By de Caltex-boring op Ameland zyn Het is het geval nog geen resultaten aangetoond. is de vraag of dat nog deze week al zün. Het noordoostelijke deel van de Verenigde Staten werd gisteren ge teisterd door een huilende sneeuw storm met windsnelheden tot 80 km per uur, die door het Amerikaanse weerbureau de ergste van deze winter werd genoemd. Het gevolg was, dat New York onder een dik pak sneeuw kwam te liggen. De storm kwam uit het midden-westen, waar sneeuw- verstuivingen van drie meter zijn ontstaan. Automobilisten werden er voor gewaarschuwd dat zü in de sneeuw vast raken, wanneer zU zich te ver van de grote steden wagen. In Negoa (Illinois) zyn ongeveer 500 automobilisten gestrand. Zy brachten de nacht door in kerken en scholen. Duizenden anderen moesten hun wagens laten staan. Springfield, de hoofdstad van Illinois, is geheel van de buitenwereld afgesneden. Ook Kentucky, west-Virginia. Tennissee. Marylona. noord-carolina. Alabama en Georgia zyn door de storm ge troffen. waar in sommige streken onderkoelde regen viel. Wr hington is eveneens onder- gesneeuwd. Veel scholen moesten worden gesloten, sneeuwploegen wer ken de nacht door. Langs de gehele oostkust, van Rho de Island tot Maine, zyn storm- i waarschuwingen gegeven, inwoners i van de kustgebieden zyn gewaar schuwd voor overstromingen. Twee kleine kinderen, de 5-jarige I Karl Heinz Dickmann en de 4-Ja- i rige Lydia vom Hagen, die vrijdag middag dicht by hun woning in het Duitse plaatsje Sonsfeld. naby Wesel, I op straat aan het spelen waren, wor den sindsdien vermist. De politie fcoudt rekening met de mogehikheid, dat zij met een auto naar Nederland zijn ontvoerd. Z'j I wonen aan een grote weg waar veel autos naai Nederland passeren. De jongeman. T. Th. M. van Os, heeft een gryze koffer by zich, waar in zich zyn bezittingen bevinden. I Verder heeft hy een paspoort en een I monsterboekje. Hij heeft thans het I beroep van losarbeider. maar hy heeft reeds vele andere beroepen uit geoefend. Zo is hij ook zeeman ge weest. De politie van Nijmegen heeft het signalement van de ongehuwde Jon gen verspreid. In het opsporingsbe richt wordt zyn aanhouding ver zocht. zyn signalement luidt: lengte 1.73 meter, normaal postuur, rechte hou ding, ovale gelaatsvorm, donkerblond tot zwart haar, blauwe ogen, rechte ronde kin, gave tanden. Schoenmaat 42. Hy ls gekleed ln een bruin col bertkostuum, grijsachtige winterjas met, donkere stippels en zwarte mo derne schoenen. In het voorlopig verslag ran de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de begroting 1964 van het departement van Sociale Za ken en Volksgezondheid wordt om. aangedrongen op een spoedige ver hoging van de uitkeringen Ingevolge de AOW en AWW tot een sociaal minimum. Veel leden van de com missie zeggen in het verslag niet in te zien, waarom niet reeds een aan tal voorbereidende uitvoert ngs-) maatregelen zou kunnen worden ge troffen, waardoor vroegere invoering dan per 1 januari 1965, zoals in de bedoeling ligt mogeiyk zou zyn. „De nood is immers hoog en wordt nog geaccentueerd door het stygende pryspeil". aldus deze leden. Zy mer ken nog op. dat minister Veldkamp wel meer biyk heeft gegeven snel be slissingen te kunnen nemen. Een aantal leden van de commissie spreekt in het verslag de hoop uit, dat ook voor de bedrijfs- en onder nemingspensioenen een redeiyke* op lossing van het vraagstuk van de «aardevastheid kan worden gevon den. Betoging in Saigon legen De Ganlle Ongeveer tweeduizend studenten hebben gisteren in Saigon voor de Franse ambassade en Franse onder- wysinstellingen betoogd. Zy protes teerden tegen de voorkeur die vol gens hen president De Gaulle voor een onpartijdig en verenigd Viet nam zou hebben. De betogers riepen „weg met De Gaulle" en droegen borden mee waarop stond geschre ven „neutralisme is verraad". Er de den zich geen incidenten voor. De Franse directeur-generaal voor cul turele en technische aangelegenhe den, J. Pasdevant. was ooggetuige van de betoging, die, volgens waar nemers. opzetteiyk samenviel met zyn bezoek. Van hooggeplaatste Vietnamese zyde werd gisteren verklaard dat de Zuidvietnamese regering de be noeming van Robert du Gardier tot nieuwe Franse ambassadeur in Sai gon heeft afgewezen. Du Gardier is thans ambassadeur in Havanna. Speculatieve koop van Zwolsman 't Voor de aankoop van het aan weerszyden van de Apeldoornse- weg in Arnhem gelegen landgoed „Delhuizen" is, zo zegt de contact commissie voor natuur- en land- schapsbescherming in haar Jaarver slag. door de Zwolsmangroep een be drag betaald, dat in geen verhou ding staat, tot de bestemming van parkgebied, die het landgoed in het streekplan Ryn en IJssel heeft verkregen. Hier is kenneiyk sprake van een speculatieve aankoop, waar- by ervan wordt uitgegaan dat de daar over oordelende bestuursorganen te eniger tyd wel door de knieën zul len gaan, en voor dit gebied bebou wing zullen toestaan, aldus de con tactcommissie, die het Arnhems ge meentebestuur laakt vanwege het feit dat het biykbaar tot alles be reid is wanneer het erom gaat in In het voorlopige verslag van de commissie van rapporteurs uit de j Eerste Kamer over de begroting 1964 van het departement van Sociale Za- l ken en Volksgezondheid wordt een bezorgdheid uitgesproken over de re cente ontwikkelingen op het gebied van de lonen. „De omvang van de „loonexplosie" zou voor onze volks huishouding wel eens te zwaar kun nen blijken te zyn", aldus wordt op gemerkt. Volgens het oordeel van veel leden van de commissie impliceert het loonakkoord een aantal onvermyde- lyke prijsaanpassingen, maar daarin mag naar hun mening geen vrybrief voor prijsverhogingen worden gezien. „Komt het prijsniveau te sterk in beweging dan ïyken nieuwe looneisen, hoe onwenseiyk en econo misch gevaarlijk op zich zelf. wel haast onvermydeiyk", aldus deze leden. Aangedrongen wordt o.m op het zoveel mogelijk voorkomen of althans beperken van de prijsverhogingen. In het voorlopige verslag wordt ook bezorgdheid uitgesproken over de ge volgen van de verhogingen van lonen en salarissen voor de overheid, in welk verband o.m. de aandacht wordt gevestigd op de indirecte gevolgen van de loonsverhogingen, die tot uit drukking zullen komen in de „onont koombare" verhogingen in de bedra gen voor subsidies, die door verschil lende instanties worden verstrekt. (Van onze Venlose correspondent) Volgens de politie in de ter hoogte I gelegen plaats Duisburg. (Van onze Londense correspondent) ln het hartje van Londen is een kunsthandel (het Willam Halsborough-museum) in de nacht van zondag op maandag ernstig door brand geteisterd. De kunsthandel bevindt zich op de hoek van een winkelgalerij in Piccadilly. Vijftien schilderijen o.a. een Canaletto. een stadsbeeld van Rome voorstellende, ter waarde van f 350.000,- werden volkomen ver woest. Verder werden 25 tot 30 schilderijen waar onder een Jan van Goyen. een van Dijck en een andere Canaletto zwaar bescha- digd. Zij zijn voor de kunsthandel volkomen waardeloos geworden. De totale schade wordt geschat op f 2,5 miljoen. De bibliotheek en het archief van de kunsthandel welke gedurende ve le jaren zyn opgebouwd en belang - ryke gegevens bevatten over tal van schilderijen, die aan musea en verzamelaars over de gehele wereld werden verkocht gingen geheel ver loren. De brand schynt door een geestelyke gestoorde te zyn gesticht, die brandend materiaal door een ventilatorgat in het souterrain moet hebben geworpen. De pui ran de kunsthandel was helaas niet voor zien van een ijzeren scherm omdat de eigenaar dit ormodig vond uit de VEEL INTERESSE VOOR JAPANSE EXPOSITIE De tentoonstelling van Japanse kunstvoorwerpen, die onder de titel .Japan, recente kunstnyverheid naar oude traditie" tot zonda^ in liet Mu seum voor Land- en Volkenkunde in Rotterdam werd gehouden, trok 8137 bezoekers. De expositie geeft weer hoe in Japan getracht wordt het. oude handwerk en de oude kunst nijverheid levend en nuttig te hou den. De tentoonstelling zal een tour nee door Europa maken en begon hiermee in Rotterdam op 27 novem ber j.l. De expositie zal nu naar München gaan. Pocketboeken over kunst en cultuur Pocketboeken over kunst en cultuur overstromen ons land. Daar blijkt te genwoordig gelukkig de grootste be langstelling voor te bestaan! Zo zyn wy thans in het bezit ge komen van zes delen der Sesam- kunstgeschiedenissenreeks welver zorgde uitgaven, met vele al- of niet gekleurde illustraties van Bosch en Keuning N.V. te Baarn. De zes delen behandelen ..De prehistorie van Euro pa en het Oude Oosten". „Het Eur- aziatisch steppen, en woudengebied Egypte". „Kretemzisch Myceemse kunst, Griekenland". ..De Et,rusken. De Romeinen", Oudchristelyke kunst" en „Byzantynse kunst". De auteurs zyn hoogleraren en deskundigen op elk der hier behandelde gebieden, hetgeen een volledige waarborg vormt voor een verantwoorde inhoud BQ A NV. Bruna en Zoon te Utrecht verschenen de navolgende lezens- waardige deeltjes in de Zwarte Beer tjes-serie: „El Greco" door Charles Wentinck. „John Constable" door Phoebe Cool „Titia&n" door Denys overweging dat de inhoud van zyn zaak toch geen gevaar liep voor inbrekers omdat het gestolene on verkoopbaar zou zyn. Dr. II. Gerson als gast-professor naar New York Vandaag vertrekt dr. H. Gerson. directeur van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie, naar New York. waar hjj gedurende enkele maanden als gast-professor een reeks colleges zal geven over Nederlandse kunst. Het is voor de tweede keer dat dr. Gerson een dergelijke vererende uitnodiging krijgt van een Ameri kaanse universiteit. Vier jaar geleden doceerde hy aan de Columbia University, nu zal hy dat doen aan het Institute of Fine Arts van de New York University. Belde universiteiten zyn trouwens in New York gevestigd, maar op kunsthistorisch gebied bestaat er geen enkele rivaliteit tussen belde in stellingen, hetgeen niet gezegd kan worden van de natuur-wetenschap- pelyke faculteiten. De colleges van dr. Gerson zullen eensdeels de Neder landse kunst ln het algemeen behan delen. anderzyds Rembrandt en zyn leerlingen tot onderwerp hebben. Dit gast-professoraat zal dr. Ger son nog voldoende tijd overlaten voor eigen studie. Hij stelt zich voor de grote Amerikaanse collecties te be zoeken en hoopt ook voor zjjn taak aan het Rijksmuseum voor Kunsthis torische Documentatie nuttige erva ringen op te doen. In leder geval blijkt uit deze uitnodiging weer eens dat het Rijksbureau en zjjn directeur, een Internationale reputatie genieten. Uitreiking Martinus Nijhoffprijzen Maandagavond om kwart over acht zullen in de Raadzaal aan de Javastraat te Den Haag de Mar tinus Nijhoffprijzen 1964 uitgereikt worden. De prijs wordt toegekend voor een vertaling uit het Nederlands zowel als voor een vertaling in onze taal. Hjj heeft echter geen rekening gehouden met een maniak, die thans aan het werk schjjnt te zijn geweest. Deze onverlaat heeft ook ruiten van andere zaken in de ga lerij ingegooid en geprobeerd brand te stichten in eon andere kunsthan- welke in de kiem kon worden bedwongen. Het is mogelijk schat wordt Op ruim 350.000 gul- dat de dader het speciaal op kunst- handels heeft gemunt. den. De directeur van het museum te Londen, waar brand uitbrak, bij een der vernielde schilderijen, n.l. ..Romeins Tafereel van Ca naletto. waarvan de schade ge- van Venio loopt er een spoor van opiumsmok keiaars waarschynlyk via ons land naar België Door z'ch als gegadigden voor te doen, wisten politiemannen in contact te komen met vyf Turken. Sutton en „Hiroshige" door B. W. RÖ die handelden in opium. By hun binson. alle dre vertaald door C Bud aanhouding hadden de mannen vier dingh. Ook deze uitgaven bevatten kilo ruwe opium bij zich. waarvoor talrijke afbeeldingen -gekleurd zowel de bosgebieden ten noorden van de zij 4 000 mark per kilogram vroegen jls niet gekleurd- waaraan te- stad nieuwe bebouwingsmogelyk- Drie van de Turken bleek in het be- vens een grote visuele vreugde kan heden te scheppen. zit te zyn van een pistool. beleven.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5