Dr. LOTTI BENEDICT Van den Berg weigert remisebod van Keres Royale zege (2-8) van Scylla op Treffers Hillegom liacl aan één doelpunt voldoende CRISIS Als jurylid moet men een verleden hebben" Befaamd jurylid en all-round sportvrouw Sjoukje rijdt dezelfde kür Enverliest Van der Helm naar Praag Sportsplinters Dubbele triomf volley balploeg LFÏDSCH DAGBLAD MAANDAG 13 JNUARI 1964 De sinds 1948 in Nederland wonende mevrouw dr. Lotti Be- nedict-Stieber uit Enschede bij de Nederlanders het best be kend als jurylid bij vele schaats- evenementen waaraan Sjoukje Dijkstra deelneemt kwam voor het eerst in ons land als een uit Hongarije afgevaardigde zwemster naar de in Amsterdam gehouden Olympische Spelen van 1928. Deze allround sport vrouw had wellicht in vele tak ken van sport kunnen uitblinken. Als favoriete sporten koos zij zwemmen en schaatsen: in beide sporten veroverde zij verscheide ne Hongaarse kampioenschap pen en universitaire wereldtitels. Ook als studente in de chemie blonk zij uit. Op de universiteit brak zij zelfs een record door in de kortste studietijd van alle stu denten haar doctorstitel in de scheikunde te behalen Dost mevrouw Benedict waarvan zij houdt of houdt zü van wat zü doet? Zy kan daar zelf niet helemaal uitkomen Vast staat dat zij alleen dat op zich neemt waarvoor zij vol doende tyd heeft. Zij doet niets half; zij vervult een functie liever voor 110 dan voor 80 procent. Het typeert mevr. Benedict., haar man 'zeven- hi Grenoble (Van onze speciale verslaggever) De meeste deelnemers aan de Europese kampioenschappen kunst- rijden, die dinsdag beginnen, zijn in Grenoble, de Franse universiteits stad aan de voet van de Alpen, ge arriveerd. Alleen de Tsjechische en de Hongaarse ploeg ontbreekt nog, maar niemand van de organisatoren maakt zich daar ongerust over. De Tsjechen en Hongaren zijn altijd laat: ongetwijfeld zullen zjj ook dit - maa., kort voor maandagmiddag de loting wordt gepouden, het ijsstadion binnenstappen. De vier Nederlandse vertegenwoor digers hebben zaterdag en zondag evenals hun concurrenten, ruim an derhalf uur op het üs doorgebracht. Sjoukje Dykstra reed enkele malen haar kür. evenals Wouter oTledo, die in de ochtenduren nog enkele ver plichte figuren onder handen nam. De Nederlandse debutanten, het danspaar Jopie <20) en Nico Wolff <18) uit Den Haag, reden zondag tegen het einde van de middag al leen op de baan. Zij waren de laat ste van de dansparen, die in de loop van de middag met vier paren tege lijk op de ijsvloer kwamen. Enige honderden toeschouwers, die de trai ning gadesloegen zitplaatsen kos ten voor de training f 2.25 zagen hoe broer en zus Wolff, beiden ge kleed in een witte trui afgezet met rood-wit-blauwe biezen, hun vrije dans bijslepen. Hun muziek is een fantasie met in het midden enkele strofen uit ..Silvery Moon" Jopie en Nico Wolff hebben niets te verliezen. Als zij op hun wed strijddag zo rijden als deze middag zullen zij door de jury behoor lijk worden beloond. Al zal men moeten bedenken dat bij kunstrijden de weg naar de top lang en zwaar is. Wouter Toledo, gebruind door een wekenlang verblijf in het Zwitserse Da vos, weet wat. ervan hem wordt verlangd. Van de plaats, die de Ne derlandse kampioen hier in Greno ble behaalt, zal afhangen of hij naar de Olympische Spelen gaat. Een zware druk. Hijzelf is er ge rust op. Hij heeft enige nieuwe sprongen in zijn kür opgenomen en ook bij de verplichte figuren heeft hij voorderingen gemaakt. De heer H. Wesseloo, voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Schaatsenrijders- bond, die hier de Nederlandse be langen behartigt, zal in de loop van de week de beslissing nemen of To ledo's inschrijving van voorlopig de finitief wordt. En dan Sjoukje. Zal zü haar vijfde Europese titel behalen? Na de trai ning van zondagochtend twijfelt nie mand daaraan. Zü is in voortref- feiüke conditie. Haar kür zal dezelf de zijn als die waarmee z.y vorig jaar in Cortina d'Ampezzo haar we reldtitel prolongeerde. maal Hongaars kampioen op de 800 m. hardlopen- en haar twee toen zestienjarige en tienjarige zoons dat zij nu hun vlucht naar Neder land in '48 intensief taallessen namen om de taal van hun twee vaderland snel te leren beheersen. Mevrouw Benedict verkende intussen haar nieuwe vaderland grondig van de Limburgse mijnen en de Deltawerken tot de Groninger dreven toe! Mevr. Benedict, die een boek over zwemmen schreef en eigenlijk over geen enkele prestatie versteld staat, houdt van organiseren, van veel be leven, van veel reizen, van veel met mensen omgaan. Haar reizen naar de plaatsen waar schaatskampioen - schappen worden gehouden zijn wél aan haar besteed! Meestal knoopt zij er enkele „privé"-dagen aan vast. om een bepaald land of een streek beter te leren kennen. Daarna houdt zij met zelfgemaakte dia's lezingen. ..Om jurylid te worden moet je 'n „verleden" hebben", vertelt zij ons in haar gezellige woning, waarin zy haar huishouding graag bestiert (in clusief de vaat en stryken!-. „Je moet als jurylid deskundig zijn. ac tief aan de betreffende sport hebben deelgenomen en je mag geen profes sional zyn. Als jurylid moet je zelfs nog veel méér amateur zijn dan daarvoor Je ontvangt geen salaris en je mag niets aannemen. Onkosten worden vergoed. Ik heb al in Hon garije gejureerd, maar ik moest in Nederland opnieuw aangemeld wor den omdat ik 'n ander land verte genwoordigde. Mevrouw Benedict-Stieber geflankeerd door Sjoukje Dijk stra en Joan Haanappel. een slechte rijder wat lang Bij na. zonder eind". Mevrouw Benedict in het nu bi) Rusland, toen bij Oostenrijk be horende Galicië geboren, waar haar vader als ingenieur werkte en waar zij als eerste taal Pools leerde spre ken vindt sportbeoefening tegen woordig meer een beroep dan vrije tijdsbesteding. In haar tijd kon zij studie en spórt naast elkaar doen. Ze moest elke minuut wél goed be steden Na de vierjarige lagere school volgde zij in Hongarye de middelbare opleiding. Lotti Stieber koos het achtjarige gymnasium, waar zij onderwijs ontving in o.a. Grieks, Latijn, Frans. Duits en Hon gaars. Zy leerde bovendien Engels en Italiaans en later Nederlands! Alles tegelijk „Vroeger begon Je pas cp school aan sport te denken", vindt mevr. Benedict, die vanaf haar derde jaar tot 1948 in Boedapest woonde. ..Ik was ongeveer vijftien toen ik ging schaatsen en zwemmen. Op de uni versiteit was het niet gemakkelijk sport naast mijn studie te doen. Ik wilde ook naar de academie voor lichamelijke opvoeding; als men jong is wel men alles tegelijk doen. Dat ging tegen mijn verwachting niet samen. Ik moest de hele dag In het laboratorium van de univer siteit werken en leren. U kunt zich mijn trots voorstellen toen ik een 1 bnef van de minister van onderwys ontving met het verzoek op de aca demie voor lichamelyke opvoeding les te geven in zwemmen, schaat sen. balspelen en wintersporten. Als i éénentwintigjarige was ik al „pro- fessor". zoals men in Hongarije oen onderwijskracht op die school noemt. De professor had vele leerlingen die ouder waren dan zij!" Mevrouw Benedict vindt dat zü geluk had: haar proeven in het la boratorium gingen goed en haar dis sertatie vlotte. Die moest in Honga- rüe voor het laatste examen klaar zyn, waardoor de promotic alleen een plechtigheid was. Geluk alleen was het bepaald niet: zy werkte van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Daarna ging zü zwemmen of schaat sen en omdat zü ook ran een bal hield danste zü nog menigmaal tot zes uur 's morgens. Haar grote voordeel is nog altüd dat zü weinig behoefte heeft aan slaap. Zü zwom tydens haar stu dietijd records op 100 en 300 meter en zü deed mee aan lange-afstand- zwemkampioenschappen op de Do- nau, waarbü zü op die negen kilo meter in yskoud water driemaal won. En dan waren er nog haar reeds ge noemde schaatsprestaties. Voor een huwelük vond deze ener gieke vrouw eveneens „tüd". Op 17 november 1928 promoveerde zü en op 1 december 1928 trad zy in het huwelük. In het begin van haar hu welük volgden nog méér sportieve successen. Een enkelblessure, opgelopen bü een hockey-training (zy speelde in het nationale elftal), noopte haar te stoppen met wedstrüddeelneming. ..Evenals een actrice moet je tü- dlg van ophouden weten", oordeelt de pittige sportvrouw, die haar op gewekte karakter zeker nodig had in de daarop volgende tüd- Als gevolg van een ernstige ziekte later ge kwalificeerd als een algehele ge wrichtsaandoening onderging zü verschillende operaties en behande lingen. Mevrouw Benedict kon een jaar by na niet lopen. Vooral door haar wil tot beterschap kwam zy weer op de been. zy het nooit meer helemaal rechtop en eigenlyk altüd met pyn. De ver opgedrongen Hillegom- half Arnoldi is hier dicht bij een doelpunt. Doelman Vlug van Zandvoortmceuwen zal hem echter het scoren beletten. Conditie „In 1959 in Colorado Springs was ik voor het eerst jurylid by de we- i eldkarapioenscnappenvóór die tyd jureerde ik by de Olympische Spe len in Cortina d'Ampezzo en by ver schillende internationale wedstrijden" vervolgt tante Lotti, zoals zy meestal wordt genoemd. „Als jurylid moet j® evenals de deelnemers „in conditie" zyn! Bij de wereldkampioenschappen I vorig jaar begon het jureren 's mor gens om hall acht met de verplich- I te figuren. Dat was dus kwart over zes opstaan om je goed te kunnen i aankleden en stevig te ontbyten. Daarna sta je uren op het ys. er is maar even tyd o.n te gaan eten i en een beetje te zitten. Om tien uur 's avonds begon het vrüe ryden <ae ..Kür dat tot een uur duurde. Er werd dan nog wat nagepraat of een overwinning gevierd. Zo werd het al- j tijd drie uur voor ik in bed stapte. In Squaw Valley ging ik geen enkele keer op dezelfde aag naar bed als ik was opgestaan. Soms kwam de bus ons daar al om half zes 's morgens irt het pikkedonker halen!" De juryleden die elkaar regelma tig by verschillende wedstryden ont moeten, worden goede bekenden. Ne derland heeft twee juryleden die el kaar kunnen afwisselen: onze gast vrouw en de arts Paul Engelfried. Tydens het congres in Helsinki (1963) werd bepaald dat voor heren- en Gameskampioenschappen aparte ju ryleden moeten worden ingeschreven, omdat het jureren by beide wedstry den voor één persoon te vermoeiend is Mevr. Benedict deed tot nu toe vele malen beide achter elkaar, maar in de toekomst kan dat dus niet meer. De meeste landen hebben méér el kaar afwisselenden Juryleden Contact KUNSTRIJDEN Prachtige kür van Peggy Fleming (VS) De Amerikaanse kunstrüdsters zul len op de Olympische Spelen in Innsbruck en de wereldkampioen schappen in Dortmund aantreden zonder Barbara Ann Roles en Lor raine Hanlow. Zaterdag zegevierde in Cleveland het 15-jange, slechts 47 kg wegende rüdstertje Peggy Fle ming. die. nadat zij op de laatste dag van de verplichte figuren, nog op de derde plaats had gestaan, door ten glanzende kür, het Amerikaans kampioenschap veroverde. zy en Albertina Noyes en Chris tine Haigler zullen naar Innsbruck en Dortmund reizen. Het vrye rüden van Peggy Fleming was een demonstratie van sierUjk- heic en souplesse en werd door de juryleden gewaardeerd met drie eer ste en twee derde plaatsen. Christine Haigler, de favoriete na de verplichte figuren, viel terug naar de derde plaats en de kampioene van verleden jaar Lorraine Hanlow eindigde op de vierde plaats vóór de 22-Jarige Barbara Ann Roles die vijfde werd. „Misschien zoeken sommige rüders contact met juryleden om hen te be ïnvloeden", denkt mevrouw Benedict. „Om die gedachten te voorkomen zocht ik vroeger géén contact met hen. Myn sportieve voorkeur ging overigens uit naar zwemmen. Ik vond zwemmen zuiverder: als Je als eerste aantikt, bén je eerste. By het schaat senrijden ben je afhankelyk van juryleden en niet zoals bü zwemmen of atletiek van stopwatch of meter- maat. Omdat ik nog zo goed weet hoe men veelal over juryleden denkt let ik er bijzonder op om heel erg objectief te zyn. Boze gezichten achteraf om mijn puntenwaardering ook van boze ouders kunnen mü niets schelen. Myn enige com mentaar over een laag cüfer is dat men niet meer verdiende. Er zyn negen juryleden zodat niemand af hankelyk is van één lid!" Het hoogste cüfer is 6; is er tus sen twee juryleden een groter ver schil dan 1,1 dan vraagt de scheids rechter aan hen waarop zü hun cüfers grondden. De notities worden later gecontroleerd op oa. ondeskun digheid of ..omkoping", waarna een jurylid eventueel een schriftelyke be risping krygt. Komt een afwyking meer voor. dan kan het jurylid voor korte of lange tfjd soms voor het leven worden geschorst. „Een Jurylid kan ook wel eens te chauvinistisch zün als zün landsman of- vrouw rüdt", vertelt mevrouw Benedict. „Met Sjoukje heb ik het njet moeilijk: die is de beste. Toen Sjoukje nog niet aan de top stond en ook Joan Haanappel meedeed vond ik het lastiger. Ik wilde niet uit de toon vallen door te veel te geven en soms gaf ik uit angst daarvoor onze meisjes het laagste cüfer. Het schaatsenrijden en het jureren in teresseert me zeer. Ik vond een wed strijd nooit vervelend; alleen zün soms de vyf minuten vrü rüden bü Hoogoventoernooi met blunders TAFELTENNIS De Nederlandse Tafeltennis Bond heeft na de zondag gehouden wed strijden om de NTTB-Cup en de Limburg Coupe de volgende teams samengesteld Voor de landenwedstryd heren op donderdag 23 januari te Alkmam- tegen België: Frans Schoofs Am sterdam i. G. Bakker 'Leiden", en M. Colthof 'Amsterdam) met als reserve C. Deken 'Amsterdam). Non- playing captain is Cor du Buy. Voor de internationale kampioen schappen van Tsjecho-Slowakije op 17, 18 en 19 januari te Praag: Frans Schoofs. Carel Deken en Bert van der Helm Zoeterwoude Gé Bak ker kon zich niet vrijmaken. Voor de 1 andenwedstrijd dames teeen Frankrijk op 19 januari te Sedan: Ursula Artz, Ria Bcgmans en Aukje Wynia. Voor de wedstrijd van het Neder landse jeugdteam op donderdag 13 februari te Utrecht tegen Praha Sla via met o.a. de Tsjechische inter nationals Jaroslav Stanek en Martha Luzova: de jongens Bert Schoofs, Carel Deken, Bert van der Helm en Remi Seelaar en de meisles Aukje Wynia en Ria Bogmans: Reserve is Dick Springer De spanning is dit weekeinde niet evenredig geweest aan het gehalte van de veertien gespeelde partüen. waarvan er dertien tot een beslissing kwamen. Als koplopers fungeren de grootmeesters Ivkov, Portisch en Keres, die allen 34 uit 4 hebben. Zaterdag werd begonnen met vier afgebroken partüen. o.a. het vreemd afgebroken duel Donner—De Rooi. De heren kwamen zonder verder spe len remise overeen. Filip wqn van Van Scheltinga, omdat de laatste onnauwkeurig voortzette. Het was zaterdagmiddag heel druk in het Kennemer-theater. Wie was gekomen om spannende partüen te zien. heeft waar voor zün geld ge kregen. Schaaktechnisch zou er kritiek te oefenen zün op het ver loop van de diverse ontmoetingen. Teleurstellend büv. was de strüd tussen Van den Berg en Keres. De Nederlander had een goede stand bereikt en de Rus bood hem remise aan. Wit. weigerde, maar aangezien zün winstknsen zo problematisch waren, was het niet verstandig om tegen een speler als Keres een remise-aanbod te weigeren. Wit miste enkele malen een goede variant en lüj verloor tenslotte in de tweede zitting. Donner zorgde voor de twee de stunt. Tegen Van Scheltinga deed hü een lichtzinnige zet, die via een schünoffer van een paard op d-5 regelrecht kon worden weerlegd. Larsen kwam slecht uit een opening, maar redde zich tenslotte op fraaie wüze: Portisch moest met remise genoegen nemen. Zeer bont maakten Zuidema en Filip het. De Tsjech, een beroemd grootmeester, kwam praktisch van de opening uit in het voordeel en kon een stuk buitmaken. In plaats daarvan wikkelde hü ver keerd af en kwam een kwaliteit ach ter. Toen had Zuidema geen moeite meer De Tsjech was de rest van de dag ontroostbaar. Bobotsov was ook al het gesprek van de dag: hü incas seerde zyn vierde nul in successie. Met wit verloor hü op onbegrüpelijke wüze een Slavische ruilvariant tegen Ivkov. De Rooi en Dunkelblum be reikten remise, maar waarschynlyk had zwart op winst kunnen spelen. Ook Parma en Darga deelden het punt. De uitslagen waren: Larsen (Den.) —Portisch <Hong.) 44; De Rooi Ned Dunkelblum 'Belg.) 44; Van Scheltinga (Ned.)— Donner (Ned.) 1—0; Zuidema Ned.)—Filip (TsJ -Slow.) 1—0; Bobotsov (Buig.) —Ivkov Joego-Sl.) 0—1 Lengyel (Hong.)—Nev (Rusl.) afgV>r. I den Berg (Ned.)Keres (Rusl.) 01; Parma (J.-Sl.) Darga (W.-Dld) Voorts werden een aantal partyen uit de derde ronde uitgespeeld, i De resultaten hiervan waren Darga—Van den Berg 44; Par maLengyel 10; NeyBobotsov 1—0; Ivkov—De Rooi 10; Filip— Van Scheltinga 10; DonnerDe Rooi 4Va. Na vier ronden luidt de stand: 1. Ivkov Keres en Portisch 3Va pnt; 4. Ney 3 pnt pl. 1 afg. party; 5. Lar sen en Parma 3 pnt; 7. Darga 24 pnt; 8. Filip 2 pnt; 9. Donner en Van Scheltinga 14 pnt; 11. Lengyel 1 pnt pl. 1 afg. party; 12. De Rooi en Zuidema 1 pnt; 14. Van den Berg en Dunkelblum 4 pnt; 16. Bobotsov 0 pnt. Ook de heren dubbelspelfinale was een een geheel Australische aan gelegenheid. De oud-Wimbledonkam- pioenen Bob Hewitt en Fred Stolle zegevierden. Zü klopten Roy Emer son en Ken Fletsche na felle strüd in vüf sets (64. 75. 36, 46, 14—12). De Nieuwzeelander Bruce Mac- laren heeft de Grote Prys van Nieuw-Zeeland. op het circuit van Auckland verreden, gewonnen. Mac- laren legde de 174 kilometer de race telde niet voor het wereldkam- de besneeuwde Stratumse heide, af in 1 uur 14 min. 20,7 sec. HYS HOKY heeft gisteren op de Jaap-Edenbaan met 73 gewon nen van de Amstel Tigers. Het was een wedstrüd voor de coupe der La ge Landen. Tafel ten niscompetitie Testcricket Hot Engelse cricketteam scoorde 235 voor 4 wickets op de derde dag van de cricketmatch tussen Engeland en India, die in Madras wordt gespeeld. India had reeds eerder 457 voor 7 ge scoord. De Zuidafrikaanse score in de der de tost match tegen Australië, die te Sydney wordt gespeeld, bedroeg za terdag de tweede wedstrüddag bü het trekken van de stumps 294 runs voor het verlies van acht wickets. De Australische batslieden hadden in hun eerst* innings 260 runs gescWrd. Zonder ook maar een ogenblik In moeilijkheden te geraken heeft het ereklasse-team van Scylla In Roelof- arendsveen, waar bet af en toe nog wel eens sportlef kan „spoken", met 2-8 van De Treffers gewonnen. In de hoofdklasse kreeg DOCOS een stevig pak slaag van Never Des pair: 10-0. In de eerste partij van de match De TreffersScylla boekte Dick Springer een zwaarbevochten zege op Ton l'Ami (18-21, 25-23, 18-21). maar daarna rolde Scylla de thuisclub snel op: Bert v. d. Helm en Gerard Bak ker stonden Wout Heemskerk en Jacques van Ruiten zelfs geen game toe. Ook het dubbelspel kwam in Leidse handen. Pas bü de stand 0-4 kwam het eer ste tegenpunt. van De Treffers door toedoen van Heemskerk, die Springer versloeg. Gerard Bakker zorgde tegen Ton L'Ami voor halve winst (1-5) waar na Jacques ven Ruiten Bert van der Helm en dus Scylla nog even van de zege afhield door een knappe 23-21, 21-16 overwinning (2-5). Gerard Bak ker maakte echter tegen Wout Heemskerk geen fout (2-6) en toen Van was de Leidse zege onvermüdelük. De eindstand werd tenslotte 8-2 voor j Scylla. De lange reis naar Brabant deed I Docos met een 10-0 nederlaag tegen Never Despair de tweede competitie helft ingaan. In de overgangsklasse deelden De Treffers 2 en het Noordwükse TOV. dat bovenaan staat, de punten (5-5) TOV leidde eerst met 3-0, liep vervol gens een 3-5 achterstand op maar wist De Treffers op de valreep nog de halve winst te ontnemen. Scylla 3 won in Amsterdam van Ned Lloyd 3. maar het was gedeelteiyk een papie ren zege daar een van de EreklasseNedLlo.vdBatswingers uitgest.; Povac—AMVJ 0-10; PSV— SVE 3-7; Smash—Wibo 9-1: De Tref fersScylla 2-8: Hoofdklasse a: Batswingers 2— Atoom 2-8; St. CathrienSmash 2 2-8; Never Despair—Docos 10-0; OTTC-AMVJ 2 4-6; Vriendenschap- Dordrecht 7-3. UITSLAGEN TAFELTENNIS AFD. LEIDEN Dames 2e klas: De TreffersDDC 2 5-6; Heren le klas: De Treffers 3—Ex celsior 1 7-3: De Treffers 4—DSB 5-5; 2de klasse: Scylla 4—VW 2 8-2. De Treffers 5—Wibo 5 0-10; Docos 3— St.H.TSB 3 10-0; 3de klas: De TVeffers 5Baronie 2 6-4. De Treffers 6—Play Fair 7-3; 4de klasse: ATTC 3—Scvlla 7 6-4 Scylla 8—AVA 3-7. JUNIOREN Meisjes le klas: De Treffers—Pit '54 10-0; De Treffers 2 -DHC 3-7; jongens le klas: De Tref fers—St.H.TSB 4-6; De Treffers 2— Docos 1 5-5; jongens 2e kl.: De Tref fers 3—Pit '54 4-6: De Treffers 4— Sparkler 5-5; Scylla 1St. Vooruit 10-0; jongens 3e klas: De Treffers 5- VVSB 7-3. Scylla 2—Play Fair 9-1; De Treffers 5—Plav Fair 6-4. damse tegenstanders na onenigheid In eigen kring twee partüen liet schieten! De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de competitie van de NTTB lulden: De Nederlandse heren-volleybal- ploeg heeft zich zondag In Kopen hagen geplaatst voor het eindtoer- nooi van het Westeuropese kam pioenschap dat op 3, 4 en 5 april In Hengelo zal worden gehouden. Ne- Amster- I derland won het kwalificatietoernooi in Kopenhagen door zaterdag Zwe den met 15—0, 15—6, 15—8 te klop pen en zondag Denemarken met 150, 15—10 te verslaan. Noorwe gen had zich voor dit toernooi te ruggetrokken. Zondroortmeenteen geklopt Doelman Zomer en linksback Stop peiaar waren de grote figuren in het team van Zandvoortmceuwen, dat zeer dapper vocht tegen het sterkere Hillegom. De blauwwitten konden slecht tot één doelpunt komen. Het doelpunt dat Bob de Jong scoorde was echter voldoende voor twee pun ten. Kansen zün er voor do Hillegom- mers voldoende geweest. Het schieten was echter te onzuiver om doelman Zomer van zün stuk te brengen. Ette- ïyke keren belandde de bal over en naast het doel. De voorhoede van de bezoekers kon het niet verder bren gen dan de 16-meterlijn, waar de ver dedigers van Hillegom het gemakke- lük konden klaren. Een kwartier voor rust kreeg linksbinnen Schilpzand een unieke kans om de gasten de lei ding te bezorgen, maar Amoldie voorkwam een doelpunt, door de bal uit het door Van der Waal verlaten doel te koppen. Dit was het enige op zienbarende huzarenstukje van de Zandvoorters want Hillegom nam de teugels weer stevig in handen. Scho ten van Bob de Jong, Van Braam en Snoeks misten steeds de goede rich ting. In de tweede helft sprak Zand- voortmeeuwerj een danig woordje mee. De strüd kreeg een wisselend karakter. Van der Waal behoefde niet meer werkeloos toe te zien en moest enkele malen ingrüpen om een Zandvoortse treffer te voorkomen. Na 20 minuten in de tweede helft kreeg Bob de Jong een op maat aan- Zaalhandbal Revanche van SVL op Wings (19—13) Trainer Rlen Thoutenhoofd knikte na afloop van de wedstrüd Wings SVL in de Houtrusthal tevreden. „Ze gaan het veel beter doen", zei hy na de 19-13 zege van de Leidenaars. Inderdaad hebben de roodwitten tegen Wings, waarvan zü in Poel- dyk verloren een goede wedstrüd ge speeld. De Hagenaars zagen ditmaal geen kans om de score gedurende de ontmoet v.g ook maar éénmaal in hun voordeel te krijgen. Zoals het een goed aanvoerder be taamt liet Theo Zwartjes na een snelle aanval met een hard schot een tot daden inspirerende 1-0 voor sprong voor SVL aantekenen. Wmgs probeerde wel met een tempoverho ging en fel verdedigen SVL af te stoppen maar dat lukte niet. Kees Lucas ontpopte zich dit keer als een slim cirkelloper, met een uitstekende kük op de vrye posities. Hü werd herhaaldeiyk ook goed vrü gespeeld en tegen de schoten, die hü dan los liet. was voor de dappere Haagse doel verdediger geen kruid gewassen. Een andere opvallende figuur was dit keer ook Roy van Gurp. Met de rust was de stand 8-2 voor SVL. Jammer dat SVL zich in de tweede helft by 15-9 al zeker waande van de zege. Tegen de goed volhoudende Hagenaars was dat een tactische fout. Daarby kwam dat de aanval niet breed werd gehouden en er een opeenhoping in het centrum ont stond. dat nagenoeg geen ruimte bood voor het afvuren van een schot. Wings liep in tot 15-13. SVL her vond zichzelf üi de slotfase. De be tere techniek werd beloond en kwam tot uiting in een 19-13 eindstand. Met deze zege zyn onze stadge noten opgeklommen naar de tweede plaats op de rangiyst van de afd. Ie klasse, achter de O'55-reserves. Waterpolocom petitie LZC W ON ZOALS HET WILDE Op büna geruisloze wüze heeft de LZC zaterdagavond in de Overdekte korte metten gemaakt met het Haag se DVZ dat ook wel geen grote il lusies over het eindresultaat zal heb ben gehad- De Leidenaars deden wat zy wilden en scoorde wanneer zü wilden: 102. Deze zege was voor de LZC meer dan genoeg om als eerste in afde ling 2 C te eindigen en zich daar mee te plaatse nvoor de derde ronde van de KNZB bekerstrijd. ZLC begon sterk. De strüd was nog geen twintig seoonden oud of Dick Timmermans had reeds de eer ste bres in de Haagse verdedigings- muur geschoten. Roland Koedoder maakte er 2—0 en 3—0 van, alvo rens DVZ terug mocht komen. De Leidse ploeg ging het iets makkeiyker opvatten en foutjes van doelman Heek waren er mede de oorzaak van dat. eerst Van der Berg en even later Van der Horst de achterstand tot 3-2 konden terug brengen. By deze twee bleef het. want toen de Leidse ploeg 't tempo iets ging opschroeven, waardoor het klasseverschil duideiyk aan het licht kwam. stond niets een zege van de LZC meer in de weg. Slmon Ouwerkerk scoorde voor de rust 4-2, terwül na de hervatting Ge rard de Leeuw (2 Roland Koedo der. Dick Timmermans. Slmon Ou- werk en Hans Parrel het LZC-to- taal op 10 brachten. gegeven bal van Dirk de Jong in zü bezit Onder groot gejuioh kogeld Bob de Jong hard en onhoudbaar f het Zandvoortse doel. (10). Zandvoortmeeuwen speelde moed| verder voor een beter resulta* Rechtshalf Jansen van de Zan] voortse ploeg kogelde via de dektf over. Het bleef 1—0 Tweede klasse B (West 1)Rippe da—Baam afg.; Hillegom—Zan voortmeeuwen 1—0; Ultrajecturo TYBB 14: VelsenCeleritudo 1- Schoten—Quick A 1—l. In het clubblad van SV schrijft de heer J. van Dam ondt de kop Ernstige Crisis?" het vo (jende over de volleybalafdelin van zijn vereniging: ..Reeds twet maal heeft de scribent van hi Leidsch Dagblad", in de ko van zijn artikelen met grote kt pitalen laten drukken dat SV dit jaar een ernstige crisis door maakt. De eerste maal deed h dat ter gelegenheid van het U rugtrekken van het 4e heren team van SVL uit de competitie de tweede maal onlangs toen hi derde dames- en herenteam va ons in dezelfde competitiewee onvolledig aantraden voor hu wedstrijd. Hoewel het ons uitet aard zeer verheugd dat de pa het lief en leed van SVL zo op d voet volgt en er zoveel aandac aan besteedt, vragen wij ons toe af of wij deze eenzijdige belang stelling van de pers wel helemac verdienen". Hij wijst er dan ver der op dat het terugtrekken vai teams in de Afdeling Leiden ee\ regelmatig optredend verschijnst is. De heer Van Dam blijkt niet oj de hoogte te zijn van de gang va zaken op een redactie. Ander had hij moeten weten dat de be kopping van artikelen niet doo een medewerker, maar door A redactie wordt gedaan. Met ande re woorden: de heer Van Dat schrijft iets toe aan de heer Va Elburg waarvoor deze niet vet antwoordelijk is. De schrijver wijst in zijn artiki slechts op de terugtrekking tai SVL 4, maar hij verzuimt vermei ding te maken van het feit dat t na enkele wedstrijden in de niei we competitie ook het team va SVL 6 moest worden teruggetrok ken. Dit. gevoegd bij het niet vol ledig opkomen van twee compt titie-teams van SVL in één weel maakt het toch wel gerechtvaar digd „in de kop" daarover iets l zeggen. Met meer instemming citere wij de heer Van Dam als hij ht heeft over de oorzaken. „Ht vrijwel ontbreken van jeugd, v onze volleybalsectie b.v. is eei ernstig tekort, waar we niet ge noeg aandacht aan kunnen be steden". De heer Van Dam et kent dus de crisissituatie in zij vereniging, maar voegt er aai toe dat dit voor de gehele Afde ling Leiden geldt. „Velen start zich blind op het feit dat de Af deling kwalitatief steeds voortij blijft gaan. Zij zien over ht hoofd dat het spelpeil even har achteruit gaat als het aantal vol leyballers vooruit". De heer Vw Dam vraagt zich dan af of voi bovenafwel het nodige ivord gedaan om de teruggang een hal toe te roepen. Hij wijst op ht slecht opvangen van de zet jonge spelers, op de slordig geco ordineerde centrale jeugdtrainin en vooral op het ontbreken va een jeugdcompetitie. Het is inderdaad te betreurt dat de Afdeling tot dit laatst nog niet is overgegaan. Van de 6 Afdelingen m Nederland heei ruim dc helft wél zo'n apart jeugdafdeling. Waarom Leid# dat met zijn ruim 800 leden éi van de grootste afdelingen t eigenlijk niet? De jeugd raakt nu vaak min o meer verloren in teams met (t veel) oudere spelers. Zij kan ziel daardoor niet bewegen zoals 4 zou willen, hetgeen op den duf haar enthousiasme zal doven ei haar van de volleybalsport km doen vervreemden. Als men na gaat hoeveel eerste teams in, Lei den nog moeten steunen op ..oud gedienden" dan toont dat duide lijker dan wat ook dat er met ht jonge talent iets aan de hand ii

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 8