Oud 4 R. I -er s (1500) keerden in hun garnizoen terug „De Swaarver" voor ,Ons Grumiegerlaancr Oudste reünist 101 jaar ontbrak niet op het appèl Dag van grote kameraadschap L. v. d. Reek (lichting 1880) tijdens défilé temidden van militaire autoriteiten Drieduizend porties snert Opgericht 1 maart 1860 Maandag 13 januari 1964 Tweede blad no. 31159 Bijna 1500 oud-gedienden van het 4 R.I. en de onderdelen 28 R.I.. 4de Grensbataljon en van twee O.V.W.-bataljons waren zaterdag voor één dag in hun oude garnizoenen teruggekeerd om daar het 150-jarig bestaan van hun inmid dels opgeheven regiment te vieren in een sfeer, die een reünie van oud-strijdmakkers zo vol komen eigen is en die er steeds weer toe bij draagt de onderlinge band opnieuw te besten digen. Uit alle streken van Nederland waren zij naar Leiden gekomen om nog weer eens één dag militair te zijn en herinneringen uit hun diensttijd op te halen. En dat v>aren er velen liet weerzien van zovele oud-bekenden, heeft er toe bijgedragen, dat deze reünie is uitgegroeid tot een vrolijk feest, waarvoor ook de Leidse burgerij gelet op de grote toeloop, welke voor het défilé in de Breestraat be stond grote belangstelling aan de dag legde. Een bijzonder accent kreeg dit defile door de aanwezigheid van de oudste reünist, de 101-jarige oud- korporaal-wasbaas, de heer L. van der Reek (lichting 1880!), die niet was te bewegen om vanuit zijn verwarmde auto het voorbijtrekken van zijn oud-strijdmakkers gade te slaan. Bij het Stadhuis aangekomen gaf deze krasse eud-4 R.I.-er de wens te kennen om temidden van burgerlijke en militaire autoriteiten het défilé aan zich te zien voorbijtrekken. Goede gemeende protesten wees hij resoluut van de hand en zo kon het gebeuren, dat hij man moedig de koude trotseerde en gezeten in een ijlings op het po dium geplaatste stoel het défilé temidden van de autoriteiten ga desloeg. Een hartelijk applaus viel hem voor deze spontane re actie ten deel. Aan de snert manschappen van de Koksschool deelden drie duizend porties erwtensoep uit (Foto L.D./Holvast) Défilé van oud-gedienden Reeds geruime tijd voer het vast gestelde uur, vormda de Leidse Mors- poortkazerne o onvergetelijke herinnering het trefpunt voor de bijna 1500 officieren, onderofficieren. korperaals en manschappen, die bij ,,'t Oude Vierde" hebben gediend en gehcor hadden gegeven aan de cp- roep van de reüniecommissie onder voorzitterschap van de res. luitenant- kolonel der Jagers J. G. Crabbendam cm weer ems eén dig rCicaat te zijn. Dat bijna 1500 man de oudste licii- ting werd vertegenwoordigd cioor eni ge 82-jarigen cie jongste lichting was nu reeds 45 jaar oud aan de i p- roep gehoor hadden gegeven, overtrof cie meest optimistische verwachtin- 1 gen van de reüniecommissie. Op het grote kazerneplein waav de oud-mili tairen zich reeds vrij spoedig en in een voorbeeldige discipline volgens de jaarlichtingen hadden opgesteld. Eenheid in verscheidenheid. Professoren, burgemeesters en industriëlen, doch ook zij. die een eenvoudige positie bekleden, lie pen mee in het défilé der oud gedienden. (Foto L.D./Holvast) werden zij door de voorzitter van de reüniecommirsie hartelijk welkom ge heten. In zijn welkomstwoord her innerde de heer Crabbendam aan de 150-jarige geschiedenis van ,,'t Oude Vierde" en het feit, dat Leiden niet minder dan 80 jaar het garnizoen van het regiment was. Na enkele woorden te hebben gewjjd aan de na gedachtenis van de oud-4 R.I.-ers, die in de naoorlogse jaren zijn over leden, namens de reünisten op zijn verzoek 1 min. stilte in acht. Na dit bijzonder treffen, werd, voorafgegaan door „Werkmans Wilskracht", afge marcheerd naar de Breestraat. Al daar vond als één van de hoogtepun ten van het herdenkingsfeest met medewerking van de Koninklijke Mi litaire Kapel langs het Stadhuis het défilé plaats. Aanwezig waren hier o.a. het College van B. en W., vele raadsleden, dc reüniecommissie, een afvaardiging van Expogé. de brigade generaal W. van Rijn, de garnizoens commandant van Den Haag, kolonel P W. van Schendel, de kolonel J. P F. van der Horst Territoriaal Com mandant Utrecht, majoor A. C. H. Geutjes, nmens de wnd Ned. Terri toriaal Bevelhebber, gen.-majoor Feith, de commandant van de Kok- sc-hool, kolonel Th.Wessels, de voor zitter van de herdenkingscomité's van het 28 R.I. en 4 R.I., respectieve lijk majoor b.d. C. W. F. van Hoek en de heer M. Vlug en de kolonel A. J. van der Hage Territoriaal Bevel hebber Zuid-Holland. Het défilé, dat onder commando van de 1ste luite nant b.d. E. C de Jager (drager '-an ae Bronzen Leeuw) stond, vormde inderdaad één der hoogtepunten, zo niet het hoogtepunt, van de gehele herdenking. Het was een vrolijk en tegelijk ontroerend gezicht de lange stoet van oud-4 R.I.ers voorbij te zien marcheren op de marsmuziek van de K.M.K. die spontaan haar medewer king aan dit unieke gebeuren ver leende. Vermoeidheid deerde zelfs de oudsten reünisten niet; de jaren en zorgen vielen weg om plaats te ma ken voor een jeugdige stramme mili taire houding en voor een zichtbare trots, omdat zjj eens in de gelederen van ,,'t Oude Vierde" dienden en vandaag een bijdrage leverden aan de viering van de 150ste verjaardag van dit regiment. Geschenk voor gemeentebestuur Terwijl de marcherende oud-wa penbroeders naar de Doelenkazerne trokken vond in tegenwoordigheid van burgerlijke en militaire autori teiten en de heer Van der Reek in de Burgerzaal van het Stadhuis nog een korte doch niettemin treffende plechtigheid plaats, die gepaard ging met het aanbieden van een herinne ringsgeschenk aan het Gemeentebe stuur. In zijn toespraak tot het Col lege van B. en W. wees de voorzitter van de reünistencommissie nog eens met nadruk op dc hechte band, die van 1861 tot 1940, dus bijna 80 jaar. het 4 R.I. met de stad Leiden had verbonden en waaruit ook met de I/e.idse bevolking steeds weer de meest prettige relaties waren voort gekomen. Onder grote bijval van alle aanwe zigen memoreerde spreker, dat de korporaal Van der Leek destijds meerdere malen deel uitmaakte van cie hoofdwacht, die in zyn dagen nog in het Stadhuis werd betrokken, ten einde militairen die te veel aan Bac- hus hadden geofferd, „in te reke nen". Nadat spreker gewag had ge maakt van het betreurde overheids besluit om na de laatste oorlog niet meer tot de heroprichting van het 4 R.I. over te gaan. bood hij de burge meester namens alle reüunisten als herinneringsgeschenk voor het ge meentebestuur een fraaie ingelijste foto van het Koninklijk Paar aan. In zijn dankwoord zei de burge meester geroerd te zijn door dit fraaie geschenk, dat des te welkomer was. omdat de foto van het Koninklijk Paar. die thans de Burgerzaal siert, nog dateert uit 1948 en dus terecht voor een meer recentere afbeelding in aanmerking kwam. Ook memo reerde hij in het kort de hechte band en de goede verstandhouding tussen Leiden en het 4 R.I. waren geweest Mede gezien de bijna 1500 reünisten, die acte de presence gaven, was spre ker er van overtuigd, dat het 4 R.I. altijd nog met veel prezier aan de Doorgaan mei 4 R.I. Op voorstel van de Reünie- commissie werd zaterdag door de reünisten unaniem besloten aan minister van Defensie een verzoekschrift te richten om de 1 traditie van 4 R.I. door te geven i aan een nieuw regiment, zodat de naam van ,,'t Oude Vierde" zal blijven voortleven In de Ne- i derlandse Ieger-historie. The Bona Stars stelden teleur Met twee bussen luidruchtige sup porters zijn de spelers van de Leidse basketbalvereniging The Bona Stars uit Leiden naar Delft getrokken om de belangrijke wedstrijd tegen Punch te voeren. Helaas, al die steun voor de Leidenaars was tevergeefs. In de tweede helft raakte dP Leidse ploeg in de greep van een geweldige inzin king. Zeven minuten voor tijd moest de wedstrijd worden gestaakt omdat het licht in de zaal uitviel. Maar de stand laat. de The Bona Stars nog maar weinig illusies: 4836. Die achterstand zal men niet gemakkelijk inlopen, in zeven minuten. Het gemis van William Bailey en Theo Ba.rk deed zich in deze wed strijd hevig voelen bij de Leidenaars. Verdere uitslagen: TBS aJumpers b 6119; TBS c Jumpers c 32—29; TBS 4—Storks 37—43 Argus a^-TBS b 33—32 (na verleniging)Dam66 1Te Werve 1 20-40. Hij moest erbij De oud- korporaal-wasbaas. de 101-jari- ge L. v. d. Reek lichting 1880 temidden van de brigade generaal W. van Rijn rechts en de garnizoenscommandant van Den Haag, kolonel P. W. v. Schendel. (Foto L.D./Holvast) Maeoiwssenhuh g«re«<l Patiënten gaan ..verhuizen" Het nieuwe ü^aconessenhuis is zo als wij onlangs uitvoerig meldden vrijwel gereed. De patiënten van he<t Diaconessenhuis aan de Witte Singel worden zaterdag a.s. overgebracht naar het ziekenhuis aan de Hout laan. Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 400 Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina Prisma Junghans -Ewe - Anker Onderwijsraad Aan onze stadgenote, mej. drs. J. L. van Hoorn en dr. J. P. W. J. Hent- zen te Katwijk-aan-den-Rijn is in verband met het. bereikt hebben van ae 70-jarige leeftijd eervol ontslag verleend als leden van de Onderwijs raad met dankbetuiging voor de in c;eze functie bewezen diensten. Als lid van deze raad is opnieuw benoemd dr. G. J. ten Veldhuys te Wassenaar. oude garnlzoenatad Leiden terug dacht. Een stad waaruit 't regiment in de meidagen van 1940 de strijd met de vijand aanbond en bewees tot de beste regimenten van het land te behoren. Met een hartelijk geluk wens voor het geslaagde reünisten- feest en het uitspreken van de hoop, dat de traditie van 4 R.I. binnen af zienbare tijd zal worden doorgegeven aan een nieuw regiment, besloot de burgemeester zijn toespraak. Op het plein van de Doelenkazerne leverde de Koninklijke Militaire Ka pel met een concert zijn volgende bij drage aan het 30-ste lustrumfeest, welke bijdrage uiteraard door de oud-gedienden van het 4 R.I. op hoge prijs werd gesteld. Sliert aan de lopende hand Geschenk voor Gemeentebestuur Res. luit.-kolonel der Jagers G. Crabbendam (links) biedt de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot een foto van het Ko- ninklijk Paar aan. Zittend de 101-jarige heer L. v. d. Reek. (Foto L.D./Holvast) De (Groningse) toneelclub uit Delft veerde in de grote zaal van „Den I Burcht" voor „Ons Grunnegerlaand" het toneelstuk in 4 bedrijven van Jac. Kremer „De Swaarver" op. De centrale figuur in dit stuk is ongetwijfeld Janna, de maaid. (me vrouw Landman», van boer Nain- hoes, (de heer Veldkamp). Een zwer ver (de heer Brandsema», die aan de deur komt, blijft op de boerderij om de ziekte, die onder het vee is uitgebroken te bestrijden en mee te helpen op het land. Janna en de zwerver kunnen het samen goed vin den, maar de knecht van de boer, (de heer Schuitema). die met Janna wil trouwen ziet dit met lede ogen aan. De zwerver ziet in, dat hij toch niet kan blfjven, het zwerven zit hem in het bloed, en vertrekt op een morgen zó vroeg, dat alleen de boer hem nog ziet. Na een gesprek met elkaar geeft de zwerver geld, dat hy zojuist van de boer heeft gekregen voor zijn be- I wezen diensten, weer terug aan de boer en zegt, dat hij dit, tegelijk met een brief aan Janna moet geven. De boer. gierig uitgevallen, steekt het geld weer in zijn zak en verscheurt de brief. Dan komt Johan, de knecht en deze vindt de snippers van de brief in de prullenmand, steekt ze in zyn zak en plakt ze weer aan elkaar. Alt Janna komt en van de boer hoort, dat de zwerver vertrokken is, i gaat ze hem achterna, want zo zegt I ze; „Hij heeft me nodig". Als Johan hoort, dat Janna vertrokken is, gaat ook hij weg, want op zijn beurt zegt hij, dat Janna hem nodig heeft. Na verloop van 20 jaar zien we Janna toch getrouwd met Johan. Ze hebben een grote zoon, waarvan niet Johan de vader is, maar de zwer ver. Deze zoon is verliefd op de doch ter van boer Nainhoes, maar deze wil niet hebben, dat deze jonge men sen samen gaan. Veel verwikkelingen z'jn er en Johan. die nu oud is en ziekelijk, maakt zich kwaad op boer Nainhoes en sterft. Nainhoes doch ter wordt bij haar vader het erf af gejaagd en komt nu bij Janna in huis. Op kerstavond versieren Janna en haar a.s. schoondochter de kerst boom. Dan komt de zwerver weer terug. Janna schrikt en heeft een gesprek met hem. maar hij moet verder zwerven, zegt hy. Tenslotte komt boer Nainhoes nog bij Janna om vergeving te vragen voor alles wat hy haar aangedaan heeft. Zij wil er eerst niet van horen, maar als dan zijn dochter in de kamer komt en haar vader om de hals vliegt komt alles goed. Boer Nainhoes biedt ce zoon van Janna aan op zijn boer derij te komen en deze neemt het aanbod aan. Zo is alles toch weer goed opge lost en de jonge mensen zijn geluk- klg. Zonder aan de overige spelers te kort te doen, werd het stuk toch ge- Afscheid en intrede ds. P. Jansen Onze oud-stadgenoot ds. P. Jansen heeft gistermiddag afscheid genomen van de Hervormde Gemeente van Wagenborgen in de classis Winscho ten en zal zondagmiddag a.s. om drie uur, na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door prof. dr. A. J. Ra-sker. hoogleraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Leidse Universi teit intrede doen als predikant van de Hervormde Gemeente van Wor- merveer. Ds. Jansen werd 23 december 1930 alhier geboren en bezocht het Stede lijk Gymnasium en studeerde aan de Leidse Universiteit theologie. cragen door Janna, boer Nainhoes, Johan en de zwerver. Door omstandigheden kon het Leids Kamerorkest onder leiding van d< keer Trouwee niet aanwezig zijn. De heren Jan Meerpoel en Cock Ernst, die anders alleen de dansmu ziek verzorgen, waren zo bereidwil lig ook de muziek tussen de bedrij ven door voor hun rekening te ne men. Na afloop bleef men nog enige tyd gezellig bij elkaar om een dansje te maken. Na een gezellig samenzijn In de Doelenkazerne, een bjj uitstek ge- j schikte gelegenheid om herinnerin gen op te halen en oude wapenfeiten re revue te laten passeren, vond een niet minder gezellige gezamenlijke «nertmaaltijd plaats. Hoewel de ge renommeerde keuken van de Koks- school niet minder dan 3000 porties snert had bereid, duurde het niet lang of de laatste kookpot was tot op de bodem toe geledigd. Tijdens de maaltijd sprak de gast heer, kolonel Wessels een korte ta felrede uit. Hierin betuigde hij o.m. zyn oprechte vreugde, dat de Doe- lenkazeme c.q. de Koksschool zo'n belangrijke bijdrage mocht leveren in het welslagen van het onderhavige lustrumfeest. Onder grote bijval van zijn gasten beloofde spreker mede namens het gehele personeel, dat de Koksschool er steeds voor zal zorgen, dat de goede naam van 4 R.I. in Leiden hoog zal worden gehouden en de goede betrekkingen met de Leidse bevolking bestendigd worden. Na- mans alle reünisten richtte luite nant-kolonel Crabbendam een harte lijk dankwoord tot de gastheer en het voltallige Koksschoolpersoneel, dat grootdeels ten koste van eigen vrije tijd op zo'n voortreffelijke wijze een onmisbare bijdrage tot het wel slagen van het lustrumfeest leverde. Na de srertmaaltijd volgde een vrolijk feestprogramma, dat werd verzorgd door Sempre Avanti's „Jo:ig en Jolig" met de muzikale show „Met muziek door het leven". Goede wijn behoeft Reen krans en voor het feit, dat de feestgangers tot besluit van ae dag nog enige tijd van kostelijke ontspanning kregen bezorgd, stonden dirigent Koos Kukler en de zijnen weer op voortreffelijke wijze borg. De in de Doelenkazerne ingerichte expositie van oude wapens, unifor men en foto's trok deze dag grote belangstelling. Vooral de oude foto's waarop menig oud 4 RJ.-er zJchzelf weer in „de oude wapenrok" terug zag. trokken u teraard veel bekijks. Tijdens alle reünie-drukte kon de voorzitter, de heer Crabbendam. nog even tijd vinden om drie veteranen van de Reünie-commissie, die 25 jaar bestuurslid waren, te huldigen Het .waren de heren Peerenboom. Land zaat en Favier. De heer J. H. van der I Kloot, medejubilaris, was helaas door ziekte afwezig deze dag te kunnen bewonen. Zilveren jubileum mej. G. M. Ruygt Temidden van docenten en leerlin gen is het feit herdacht, dat mej. G M. Ruygt voor 25 jaar toetrad tot het docentenkorps van de Titus Brands, ma Ulo. Enkele geschenken werden aangeboden. Tevoren was een heilige mis van dankbaarheid gehouden, waarbij pastoor Commandeur wees op de taal van opvoeden en de func tie van leraar. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Beroepen te Zaandam (5de pred Dl A. ter Hoeve te Heerlen. Bedankt voor Gorredyk-Kortezwaag W. Wlascher te Rutten (NOP) --- voor Wllnla F. Poelstra te Schermer, hora.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3