ve Veiligheidsraad doet op Panama en VS VARA: Wij betreuren, dat vorm velen kwetste VERERGERING VAN CRISIS Twintig doden bij j nieuive onlusten Verdacliteii zeggen va 11 niets te weten Maar later was er sprake van hetze" E U R O P A P R U S V R A A G 1 N3zr.yd N3<nns1 WEERBERICHT JACHT OP OVERVALLER A USCHWITZ - PROCES KENGELim OVER „ZO IS HET SOEKARNO EN MACAPAGAL WILLEN WEER GESPREK MET ABDOEL RAHMAN wLh HI IHl Bulldozer reed huis hiuueii CHROESJTSJOW PRIJST RAAB RUSK DOET BEROEP OP RUSLAND Geen korfbal (9üc/ Qffeutvs _fpgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 JANUARI 1964 No. 31158 LEIDSCH DAGBLAD Irecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees .telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 id voorzitter van de Veiligheidsraad, welke vannacht op ver- tk van Panama in spoedvergadering bijeenkwam, heeft na -®ribop van de debatten een officieel beroep gedaan op de rege- jen van Amerika en Panama, de noodzakelijke maatregelen te fen om een einde te maken aan de schietpartijen en het bloed- (ieten. Hoewel de vergadering voor onbepaalde tijd werd rbroken, blijft de kwestie op de agenda staan. Panamese crisis is gisteren sterk verergerd: ^adat aanvankelijk de rust scheen te zijn weergekeerd, deden zich gis termiddag nieuwe onlusten voor, waarbij 20 personen werden gedood en [uim 300 gewond. Ijlt vrees voor oprukkende betogers werd de Amerikaanse ambassade in Panama uit voorzorg door het personeel ontruimd en geheime docu- nenten verbrand. ^Avonds maakte de Panamese regering bekend, dat zij de betrekkingen iet de VS had verbroken. ater op de avond verzocht Panama de Veiligheidsraad met spoed bijeen tomen. het forum van de Veiligheids- 1 beschuldigde Panama de V.S. [„agressie". De Panamese verte- ordiger, Aquilino Boys, zei, dat merikanen de uitvoering van het tussen zijn land en de V.S. natisch hadden gesaboteerd, voorbeeld van deze sabotage Inde Boyd het jongste optreden I de Amerikaanse studenten. In met de overeenkomst hadden illeen de Amerikaanse vlag gehe- jjvoor scholen in de kanaalzone. 1 concludeerde, dat het huidige Ichtvaardige statuut voor de lalzone niet kon worden gehand- fd. De zone moest „genationali- l of ge-internationaliseerd" wor- Amerikaanse vertegenwoordiger, jr Stevenson, verwierp met kracht r -^Panamese beschuldigingen. Hij er bij de Veiligheidsraad op "geen stappen te doen nu er een jescommissie van de Organisatie lAmerikaanse Staten op weg was p Panama om de toestand te be teren (deze commissie is vanoch- j vroeg aangekomen). »r Stevenson het woord kreeg, larde de Panamese afgevaar- nog. dat het State Department altijd doof had gehouden voor lerechtvaardlgde eisen van Pa- Washington had steeds maar ard, dat het de zaak „niet on- Jdruk van Panama" kon bespre- S3 Iemand, die zijn land zou bezoe- J zou alleen maar geschokt zijn de tegenstelling tussen ellende, ide en honger in de Panamese 7^ WINNAARS - ^Jog steeds is het aantèl in- dingen op de kerstprijsvraag beneden de verwachtingen (leven. Wie dus nu van het tste weekeinde voor het slui- van de inzendingstermijn op tnsdag a.s. gebruik maakt, nog een inzending gereed te ken, heeft een goede kans op van de 74 prijzen, die varië- van 5 tot 100 gulden. iVilt U vooral op de buiten- Ie van de enveloppe vermel- van hoeveel puzzels U de ossing insluit? VORST NEEMT TOE Ükens het weeroverzicht, dat het «I om tien uur verstrekte, zal de ieratuur gedurende het week- e verder dalen en zal ook over- niet boven het vriespunt komen, ïewolking neemt af en opklarin- zullen de overhand krijgen. In oosten va-n het land is in de it en ochtend plaatselijk tien fcn vorst mogelijk. 12 JANUARI sector welke aan het kanaal grenst en de hoge levensstandaard van de Amerikanen in de kanaalzone, zei hij. De Russische vertegenwoordiger. Fedorenko. steunde de klacht van Panama. De Braziliaanse afgevaar digde deed toen het voorstel op de regeringen van beide landen een be roep te doen het bloedvergieten te staken. Het voorstel werd door tal President Roberto Chiari ran Panama, die de diplomatieke be trekkingen van zijn land met de Verenigde Staten heeft verbro ken. van gedelegeerden gesteund en door de voorzitter van de Raad overgeno men. Voorwaarden Het Amerikaanse radiostation CBS meldt, dat president Roberto Chiari van Panama drie voorwaarden heeft gesteld voor het herstel van de diplo matieke betrekkingen tussen zijn land en de V.S. Deze voorwaarden zyn: Panama moet soeverein zijn in de kanaalzone. Zoals bekend er kent Amerika het gezag van Panama in de kanaalzone alleen maar in naam. Panama moet meer geld van de V.S. hebben voor het gebruik van het kanaal. De Panamese arbeiders moeten dezelfde status krijgen als de Amerikaanse. Sluipschutters Bjj de gevechten welke gisteren in en b\j de kanaalzone weer oplaaiden, zijn tot dusver drie Amerikaanse militairen om het leven gekomen en 16 gewond. Gisteravond laat duurde het schieten nog voort. De Amerika nen hebben vooral last van sluip schutters, die vanaf Panamees grond gebied opereren. Volgens berichten uit Chiriqui, in het noorden van Panama, zijn daar twee Amerikanen door een woedende menigte gelyncht. Elders zijn Ameri kaanse burgers mishandeld en Ame rikaanse gebouwen geplunderd en in brand gestoken. De scheepvaart heeft tot dusver weinig hinder ondervonden van de gespannen toestand. Wel werden bui tenlanders in dienst van scheepvaart ondernemingen gistermorgen met stenen bekogeld toen zij naar hun werk gingen. Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van Defensie is vernomen, dat ongeveer tienduizend man Ame rikaans militair personeel zich in de kanaalzone bevinden, zevenduizend van de landstrijdkrachten en drie duizend van marine en luchtmacht. Er zullen vooralsnog geen verster kingen worden gezonden. In Den Boscli (Van onze correspondent in Den Bosch i Het hele Bossche politie-apparaat en enkele burgers hebben gistermid dag en -avond vergeefs gejaagd op een onbekende man, die een over val probeerde te plegen in een yzerwarenzaak in het centrum van de stad. Deze zaak wordt beheerd door een alleenstaande dame. Zij zag zich opeens geconfronteerd met een ongeveer 25-jarige man, die een pistool op haar richtte en geld eiste. De dame bleek niet voor een kleintje vervaard en ging een gevecht met de indringer aan. Toen deze het dreigde te winnen, riep de vrouw „Daar ligt het geld pak het maar". Ze rende inmiddels naar buiten om voorbijgangers te waarschuwen De overvaller koos toen ijlings het ha- zepad, zonder zich verder om geld te bekommeren. Enkele burgers en later de politie zetten de achter volging in. Tot op heden ontbreekt echter elk spoor. In Frankfort is gisteren het proces voortgezet tegen 22 voormalige bewa kers van het nazi-vernietigingskamp in Auschwitz, waar in de tweede we reldoorlog miljoenen gevangenen, voornamelijk joden, zijn vermoord. Nadat Robert Mulka, een adjudant van de kampcommandant, donderdag zijn rechters ervan probeerde te over tuigen dat hy niet wist dat er in het kamp gaskamers bestonden, waarvoor hy de slachtoffers uitzocht, liet de tweede verdachte die aan een ver hoor werd onderworpen, de thans 52- jarige kassier Karl Hoeker, gisteren een soortgeiyk geluid horen. Hoeker, die tydens het nazibewind Obersturmfiihrer bij de SS was. wordt ervan beschuldigd als adjudant van de kampleider toezicht op de gas kamers te hebben gehad en de slachtoffers te hebben geselecteerd. Niet aldus Hoeker, die „pas een vermoeden kreeg toen ik de stank van brandende lijken rook. Maar wat kon ik eraan doen. Ik had slechts de bevelen van mijn commandant op te volgen", zei hij. Volgens Höker zei de commandant, toen hy in mei 1944 in het kamp werd geplaatst, tegen hem: „Ausch witz is Iets aparts, dat heb je mis- I de brief in te gaan voor de minister de gelegenheid heeft gehad van de inhoud daarvan rustig kennis te ne- nemen" V.A.R.A.'s televisie-secretaris J. W. Rengelink heeft gister avond voor de televisiecamera's in de rubriek „Reactie op reac ties" gereageerd op de vele brieven, die deze omroepvereniging heeft ontvangen na „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" van vorige week zaterdagavond. In totaal heeft de V.A.R.A. tus sen de vier- en vijfduizend brieven binnen gekregen. Volgens de heer Rengelink was daar een aantal brieven onder van mensen, die oprecht gekwetst waren. „Voor vele gelovigen is de grens vo rige week zaterdag oversehreden. Wy hebben daar begrip voor", aldus de heer Rengelink. Het aantal van dergelijke brieven was echter niet zo groot als het aan tal. dat los kwam na het verschijnen van de kranten op maandag. Vele reacties hadden met christeiyke ge- s op o ■>- la; Kv.r: Qnu op: 8.44 uur; onder: 16.52 uur. op. 6.43 uur; onder: 14.53 uur. /ater te Katwyk te 1.52 en 14.03 laagwater te 9.53 en 22.07 uur. hoogwater te 2.32 en 14 44 uur, ■ter te 10.37 en 22.50 uur). nummer bestaat uit 12 pagina's en een byvoegsel President Soekarno van Indonesië i en president Macapagal van de Phi- lippijnen hebben vandaag verklaard, dat zij hopen op een nieuw gesprek met premier Abdoel Rahman van Maieisië ter regeling van het geschil om Maleisië Deze verklaring was vervat in een communiqué, in Manilla uitgegeven na afloop van Soekarno's bezoek aan de Philippünen. In het communiqué wordt verder gezegd, dat president Macapagal had aangedrongen op „zelfbeheersing en matiging" in het geschil, i Indonesië zal voorts de aanspra- ken van de Philippijnen op Sabah i (Noord-Borneo» steunen. Zoals be- kend wordt de federatie Maleisië ge- I vormd door Singapore, Serawak, Sa bah en Malakka. I Voorts is biykens het communiqué overeengekomen, dat 'de handel tus- sen Indonesië en de Philippynen zal worden uitgebreid en bestaande be lemmeringen op dit gebied uit de weg zullen moeten worden geruimd. Op het gebied van de exploitatie van Bosbouw en vissery zal worden sa mengewerkt Er werden regelingen besproken voor de verwerking van Indonesische en Philippynse grondstoffen en voor de inschakeling van nog niet benutte capaciteit van Philippynse en Indo- nesische industrieën. I Ten aanzien van wetenschappeiyke en technische samenwerking werd overeengekomen dat beide landen meer opgeleide krachten zullen uit wisselen. in het byzonder op het ge bied van landbouw en industrie. Moeilykheden op het gebied van de Indonesische luchtrechten in de Philippynen werden tenslotte uit de weg geruimd. kwetstheid niets meer te maken. „Het waren ordinaire scheldbrieven, ano nieme verdachtmakingen, bedreigin gen met geweld". De heer Rengelink sprak van een „hetze". Een derde stroom van brieven kwam by de VARA binnen naar aan leiding van de felle reacties in be schouwingen en ingezonden stukken in dagbladen. Het waren brieven van mensen, die wilden getuigen van sympathie met het programma dat zij niet graag willen zien verdwynen. Velen waren verontrust door de „un faire en overtrokken wyze, waarop de VARA en zijn medewerkers wer den aangevallen". In gedrang „Het gevaar is, dat door alle gewek te emoties de zaak waarom het gaat in het gedrang komt. De VARA heeft door de vorm van de desbetreffende uitzending vele gelovigen gekwetst. Wy hebben het al gezegd: wij be treuren het en zullen natuurlyk trachten een herhaling te voorkomen. De heer Rengelink wilde nog niet ingaan op de brief, die de VARA' op verzoek van de minister van Onder- wys, Kunsten en Wetenschappen aan de minister heeft gezonden. „Het ïykt ons beter niet op de inhoud van Gesprek op t.i Onze Hilversumse correspondent voegt er aan toe, dat de VARA er se rieus overdenkt zoals de heer Ren gelink ook zei vertegenwoordigers van de Geref. Kerken toe te staan om op het scherm te getuigen van de mo tieven, waardoor men zich bezwaard voelt. Vooral wanneer de mogelyk- heid bestaat een dergelyke getuigenis uit te breiden tot de rooms-katholie- ke kerk en de Nederlands Hervorm de. Het VARA-hoofdbestuur zal zich hierover nader beramen. Een beslis sing op zeer korte termijn is echter niet te verwachten, daar de VARA het gevoel heeft dat, wanneer de rust bij de kerken langzaam terugkeert, men ook daar enigszins gewyzigde in zichten zal komen. Een VARA woordvoerder zei voorts dat de meerderheid van de binnenge komen brieven pro was. „We krijgen er nu ook veel nieuwe leden by". schien al gemerkt" Hy zou als taak hebben gekregen de correspondentie te verzorgen en toe te zien op het wel zijn van het personeel. Hij zou nim mer het gedeelte van het vernieti gingskamp waar de moorden werden bedreven hebben betreden. .Hoeker zei dat de enige man, die bevoegd was tot selectie van de slachtoffers, de kamparts was. Nadat beklaagde enige malen had opgemerkt dat hem geen belangryke beslissingen waren toevertrouwd en dat hy zich niet kon herinneren of er opdrachten tot terdoodbrenging door z(jn handen waren gegaan, zei de president van de rechtbank: „Het ïykt erop dat iedereen in Auschwitz zyn uiterste best deed de gehele or ganisatie alleen te dryven, uw com mandant moet wel een zeer yverig man zyn geweest". Hoeker gaf toe. dat hij wist van in dividuele terechtstellingen op grond van verboden wapenbezit of „verzet tegen het gezag", hy ontkende echter dat hy iets te maken heeft gehad met het aanwyzen van gevangenen die naar de gaskamers moesten. „Ik wist niet hoeveel crematoria en gaskamers er in het kamp waren, ik wist zelfs het aantal gevangenen niet", aldus Hoeker. Hy wist ook niet dat de SS-ers die op het spoorweg station kandidaten voor de gaskamer uitzochten, een extra rantsoen siga retten en drank kregen. Tydens het vooronderzoek, dat vier jaar duurde, werd bekend dat onge veer duizend personen deel hebben uitgemaakt van het personeel van het beruchte kamp. Na 1945 zyn daarvan 48 leden terechtgesteld. Men is ervan overtuigd dat voormalige kampbewakers onder valse naam in het buitenland wonen. De laatste commandant van Auschwitz, Richard Bar. is vorig Jaar in de gevangenis overleden. In Ootmarsum is gisteravond een Bulldozer een huis binnengereden. De bulldozer raakte door de gladheid van de weg. Een groot gedeelte van de pui van het woon. en winkelhuis schoof enkele tientallen centimeters naar achteren Er deden zich geen persooniyke ongelukken voor. Een t v -toestel dat dicht by het raam stond werd zwaar beschadigd. In de woonkamer was juist een 70-jarige bewoonster van het huis aan het eten. Premier Chroesjtsjow van de Sow- Jet-Unie heeft kanselier Alfons Gor- bach van Oostenryk zijn deelneming betuigd met „de voortydige dood van Julius Raab. een voortreffelyk Oos- tenryks en Europees staatsman uit de periode na de tweede wereldoor log". De Russische premier pryst Raab om de rol die hij gespeeld heeft by het herstel van Oostenryks onafhan- keiykheid en de afkondiging van de permanente neutraliteit van het land. „een belangryke gebeurtenis in de stryd voor vermindering van dc internationale spanning". Raab, die woensdag is overleden, was kanselier van Oostenryk van 1953 tot 1961. Prinses Irene bij haar aan komst op het vliegveld van Ma drid. Zij is naar Spanje vertrok ken voor een korte vakantie. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft er gisteren by de Sowjet-Unie op aangedrongen te handelen vol gens de nieuwjaarsboodschap van Chroesjtsjow, waarin wordt gepleit voor een vreedzame regeling van de internationale geschillen, en met de VS te pogen het vredesapparaat van de Verenigde Naties verder uit te bouwen. De Amerikaanse minister zegt dan verder, dat er geen vrede zal komen als men de „versleten propaganda- thema's" maar blyft herhalen. Maar als de Russische vrienden van de VS bereid waren om te handelen. Volgens het principe dat een oorlog in verband met territoriale geschil len onaanvaardbaar is. dat er geen directe of indirecte agressie gepleegd mag worden en dat men de VN en elk ander middel moet gebruiken om geschillen langs vreedzame weg te regelen, dan zouden de VS en de Sowjet-Unie samen het vredesappa raat van de volkerenorganisatie ver der kunnen uitbouwen en zo zelfs het uitbreken van oorlogen op kleine schaal kunnen voorkomen. Rusk hield dit pleidooi voor de vol kerenorganisatie in een op schrift gestelde rede. die door onderminis ter van Buitenlandse Zaken Harlan Cleveland aan de universiteit van Columbia in New York werd uitge sproken. Rusk kon zelf niet naar New York komen wegens de crisis in Panama. Rusks toespraak is het eerste officiële Amerikaanse com mentaar op Chroe5jtsJows nieuw jaarsboodschap. Het Japanse tentoonstellings schip ..Sakiira Maru". dat in juni van dit jaar een bezoek aan Rotterdam zal brengen. In het ruim twaalfduizend ton grote schip worden meer dan 20.000 Japanse produkten geëxposeerd. Het schip zal ook tien andere Europese havens aandoen. De Koninklijk^ Nederlandse Korf balbon d heeft besloten, in verband met de toestand van de terreinen, alle wedstrijden vastgesteld voor ztt- terdag en zondag af te gelasten, BREESTRAAT 171 HOOFTSTRAAT 88 f Uit het Leidsch Dagblad van l 9 January 1864: J Bij den Gemeenteraad is ook ingekomen en in de zit- J ting van Donderdag overge- i legd een missive van com- a missarissen der Stedelijke j gasfabriek, waarbij zij mag- tiging vragen om over de noodige gelden te kunnen be schikken tot een belangrijke uitbreiding van gaspijpen naar het oostelijke en zuidt- lijke gedeelte der stad. 1

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1