Ruim DUIZEND oud-4R.L-ers keren in hun garnizoen terug In Morspoortkazerne weer één dag soldaat Ledental Leidse aquariumvrienden met 22% gestegen Na 1813: 150 jaar Nederlands leger Korporaal - washaas (101 jaar) verschijnt ook op het appèl Opgericht 1 maart I860 Woensdag 8 januari 1964 Tweede blad no. 31155 i thj (Van een onzer redacteuren) Ruim duizend oud 4 R.I.-ers zij komen uit aMc delen van het land keren zaterdag a.s. in oude garnizoen terug om de honderdvijftig- id ^ste verjaardag van hun inmiddels opgeheven regiment te vieren. In de Leidse Morspoort- ^17; kazerne o dierbare herinnering zullen t. a officieren en manschappen, die bij dit wapen hebben gediend, elkaar nog weer eens ontmoe- i9i ten. De „jongste lichting", die hier deze dag wordt verwacht is nu reeds 45 jaar, terwijl 4 R.i. cen oud-gediende van 101 jaar. de oud kor- gra poraal-wasbaas L. v. d. Reek in zijn midden heeft. Bij de reünie zal deze oud-militair, die thans van een rustige levensavond in het Rust huis „Groenhoven" aan de Witte Rozenstraat geniet, verstek moeten laten gaan, doch het ligt in zijn voornemen om bij het défilé, dat 's mid dags om 3.30 uur vóór het Stadhuis plaats vindt, op het appèl te verschijnen. Maatregelen zijn ge troffen. dat deze oudste oud-militair van Neder land, vanuit een verwarmde auto zijn oud wapenbroeders ziet langs marcheren. In de Morspoortkazerne zuilen deze dag, zo nemen w(| aan. sterke verhalen worden verteld. Zullen krygsherinneringen mede aan de hand van de gerichte expositie worden opgehaald, zal men zich weer één dag soldaat voelen, zün „slapie" ontmoeten en zich maar dan in de Doelenkazerne te goed doen aan het soldatenmenue, bij uitnemendheid: snert.. Een bijzonder relief aan deze dag der ontmoetingen geeft de komst van de K.M.K. naar Leiden. De kapel zal de defileermuziek bij het Stadhuis ver zorgen en daarna concerteren op het terrein van de Doelenkazerne. Na de snert volgt het optreden van Sempre Avanti's „Jong en Jolig", waarna de oud-militairen weer met groot verlof gaan. De hier voren onder a en b genoem de delen vormden het eigenlijke leger. Als oudste deel van de troepen, die later het 4e R.I. zouden vormen, moet genoemd worden het korps Ve- lites. Deze waren in 1813 nog in Frankrijk en vormden daar een De pot van de Keizerlijke Jonge Garde. In 1814 kwam dit corps hier te lande aan. Bij Besluit van de Soevereine Vorst van 9 januari 1814 werd o.a. opge richt het 5e bataljon Jagers; bij de vereniging met de Zuidelijke Neder landen werd dit het 18e bataljon Ja gers nadat te voren reeds de Velites daarin waren opgenomen. In verband hiermede is 9 januari 1814 bepaald als datum van oprich ting van 4 R.I. Dit bataljon maakte tijdens de veldtocht in 1815 deel uit van het korps van Prins Frederik der Neder landen en behoorde tot de 2e brigade van de le divisie Infanterie onder ge neraal J. A. Stedman. Eén van de compagnieën werd gevormd door de studenten der Leidse Hogeschool on der kapitein H. R. Trip en eén door die der Utrechtse Hogeschool, onder kapitein Techters. Bataljonscomman dant was aanvankelijk luitenant kolonel H. I. Everts, later luitenant kolonel Prins van Arenberg. De slag bij Waterloo In de slag bij Waterloo was dit korps geplaats bij te Hal ter bescher ming van de rechtervleugel der ver bonden legers, maar het nam geen deel aan het gevecht. Na de over winning marcheerde het naar Frank rijk en nam deel aan het beleg van Valenciennes dat, hoewel gebombar deerd, eerst de 19de juli capituleerde, nadat Napoleon afstand van de rege ring had gedaan. De ontberingen wa ren groot geweest, de troepen hadden tot 21 juli steeds gebivakkeerd. Ook de verpleging was vaak onvoldoende geweest. Na het beëindigen van de veld tocht keerden de troepen terug en begon het garnizoensleven. In 1815 werden de bataljons infan terie verenigd tot „Afdelingen" en wel telkens een bataljon der staande Armee met die der Nationale Militie. Zo bestond de 14e Afd. Inf. uit het 18e Bataljon Jagers en het 42e. 43e en 44e bat. Nationale Militie. Deze bataljons der Nationale Militie wa ren opgericht in 1814. Later werd het 44e bataljon Nationale Militie vervangen door het 45e. Deze batal jons bestonden hoofdzakelijk uit Bel gen. Het tijdvak 1815-1830 Toen ln 1818 bleek, dat het be zwaarlik was een staand leger van vrijwilligers te onderhouden, werden de korpsen daarvan opgeheven en Herstel 11a Franse overheersius n Na Honderdvijftig jaar Ko ninkrijk" onlangs op beschei den wijze herdacht is het inte ressant om ook eens even stil te staan b\j 150 jaar NEDERLANDS LEGER, xvaarvoor wij terug gaan tot de tijd toen in 1813 het Napo- leontische juk werd afgeworpen. Eén van de eerste en grootste zorgen van het voorlopig bewind was in die dagen het vormen van een leger, met het doel de bevrij ding van het gehele land, xvaar- van nog verschillende gedeelten door de Franse troepen bezet wa ren. Ook moesten pogingen der Fransen, om de plaats gehad heb bende omwenteling te onderdruk ken, worden verijdeld. Aangezien het Nederlandse leger geheel opnieuw moest worden opge richt. waren zeer vele moeilijkheden te overwinnen. Wel betoonde de be volking zich offervaardig in "het bij eenbrengen van geldmiddelen, maar in verband met de grote verarming was dit niet voldoende. Nog veel erger was het. dat er geen kern voor een leger aanwezig was; officieren, kader en manschappen ontbraken nagenoeg geheel, de jonge mannen waren toch jaren achtereen ingelijfd in Franse dienst; zij waren omgekomen op de slagvelden van Europa of bevonden zich in gevan genschap. Ook de wapenen ontbraken, deze waren door.de vroegere meesters in beslag genomen en weggevoerd. Hetzelfde was het geval met paarden, kleding en verdere uitrusting. In dit alles moest voorzien worden. Naast het vormen van korpsen bestaande uit vrijwilligers, werd overgegaan tot een volkswapening, waarbij aanwij zing door het lot geschiedde. De strijdmacht van de nieuw ge vormde Staat zou ten slotte bestaan uit: a. het staande leger, bestaande uit vrijwilligers en bestemd voor de dienst, zowel in het binnen- als in het buitenland: b. de Nationale Militie, bestemd voor de landsverdediging; c. Schutterijen, bestemd voor het handhaven der orde en als leger reserve. gouden Zoekt D een armband of collier voor f 70.- en f 100.- Of f 300.- en f800.- Juwelicr v d WATER Haarlemmerstr 207, heeft ze. Grote keuze ir alle prijzen Vier R.I.-ers tijdens hun dienst- tijd in de mobilisatiejaren 1914- j 1918. Een deel van de man schappen was toen ook gelegerd l in de Witte Poortkazerne aan het Noordeinde verdeeld over de bataljons der Natio nale Militie, terwijl bij elke afdeling werden opgericht een reserve- en een depótbataljon. Het volgende jaar ver dween de naam Nationale Militie en kregen de bataljons de nummers, 1. 2 en 3. Teneinde de dienst aangenamer te maken waren de afdelingen in garnizoen in de districten waaruit zij gevormd werden, zodat de 14e Afd. Inf. in die tijd garnizoen hield in het Zuiden van het land. Toen in 1830 in België de omwen teling plaats greep, verdwenen vele Belgen uit de gelederen, een groot gedeelte hiervan ging over bij het leger van de nieuw gevormde Staat. Zo vormden het eerste en tweede ba taljon der 14e Afd. Inf. het Belgische 5de Unie Regiment de Ligne, dat aanvankelijk belast werd met de ver dediging van de stad Antwerpen. Wat van de oude 14de Afd. Infan terie was overgebleven lag ter sterk te van bijna 70 officieren en ongeveer 650 man in garnizoen ln de vesting Maastricht, waar zij voornamelijk be last waren met de verdediging van de voorstad Wijk. Dank zij de krachtige houding van de gouverneur van de Vesting gene raal majoor (latei- luit.-generaaD B. J. C. baron Dibbetz, oud-officier van de Napoliontische Garde, bleef de or de in de stad gehandhaafd en voor overrompeling door Belgische strijd krachten gevrijwaard, zodat Maas tricht, evenals de tegenwoordige pro vincie' Utrecht voor Nederland behou den bleef. werden opgeheven en in plaats daar van kwam een Landweer, bestaande uit de oudere lichtingen der militie. Deze laatste werden vergroot, de diensttijd werd uitgebreid, de oefe ningen werden verbeterd. Een en an der had tot gevolg, dat er drie regi menten infanterie werden opgericht n.l. het 9e. het 10e en het 11e. Daar door ging het 5de bataljon van 4 R.I. over naar 10 R.I. en werd het vijfde bataljon 4 R.I. overgenummerd in het derde. Staking van 1903 In februari 1903 brak een staking uit onder het personeel der spoor wegen. Teneinde de orde en de rust te verzekeren en de dienst der spoor wegen te beschermen, riep de rege ring twee lichtingen buitengewoon onder de wapenen, waarmede het doel volkomen bereikt werd. 4 R.I. bewaakte toen dag en nacht de baanvakken bij de garnizoenen Delft, Leiden en Haarlem. De orde werd ge handhaafd en de voedselvoorziening van de bevolking was, dank zij de militaire maatregelen, verzekerd. Toen in het jaar 1911 de oorlog dreigde tussen Frankrijk en Duits land werden ook bij 4 R.I. maatrege len genomen om een spoedige mobili satie te verzekeren. Wel is waar be trok het regiment de legerplaats bij Harderwijk, doch er bleef in het gar nizoen personeel achter om voorbe reidende maatregelen te nemen. Het jaar 1913 bracht de laatste reorganisatie voor de eerste wereld oorlog. In dat jaar werden n 1. de voor het geval van mobilisatie te vor men 5e en 6e bataljons reeds in vre destijd opgericht. De regimenten werden verdubbeld en in brigadeverband verenigd. Aldus vormde het 4e Regiment Infanterie de 4e infanterie brigade bestaande uit het 4e en het 15e Regiment In fanterie. Het Ie en Ille bataljon vormden de gelijknamige bataljons van het nieuw opgerichte 15e regi ment Infanterie, het IVe werd Ie en het Ille bataljon van 4 R.I. werd nieuw opgericht. De eerste wereldoorlog Toen in 1914 de grote oorlog, die reeds lang dreigde, uitbrak, werd het gehele leger gemobiliseerd. Dank zij de goede voorbereiding was het Ne derlandse leger het eerste, dat op voet van oorlog gebracht was. lTit de na de oorlog beschikbaar gekomen gegevens blijkt, dat het o.m. aan de sedert 1900 plaats gehad hebbende uitbreiding en verbetering van het leger is te danken, dat ons land bui ten de oorlog bleef. de" betrof, leidde dit in maart 1938 tot de weder-oprichting van een tweede bataljon, dat gedetacheerd werd in Weert, terwijl in oktober van dat jaar de sterkte van het eerste bataljon werd gebracht op drie com pagnieën. waarbij ter vervanging van het geschut 6 veld, dat eigenlijk be hoorde tot het wapen der artillerie, tevens het veel lichtere pantser-af weergeschut werd ingedeeld, dat ge heel werd bediend door infanteristen Als gevolg van deze uitbreiding was een aanzienlijke verbouwing der Morschpoort-kazerne noodzakelijk, welke grotendeels in 1939 gereed kwam. Mei 1940 Zag „Het Vierde" de eerste wereld oorlog „over zich heen gaan", zeer nauw werd het in de strijd van de meidagen van 1940 betrokken. Het regiment, dat in die dagen uiteraard op volledige oorlogssterkte was ge bracht, was mede de verdediging op gedragen van het Vliegveld Valken burg en omgeving. Hier stonden deze troepen, ver van de grenzen, voor de zware taak de aanvallen van lucht landingstroepen op de Residentie en het regeringscentrum af te slaan. In verbitterde gevechten slaagden de troepen er in om de plannen van de aanvallers om de Nederlandse weer stand reeds op de eerste dag velledig te ontzenuwen, de bodem in te slaan. De troepen stonden in die span nende dagen onder leiding van de enkele jaren geleden overleden kolo nel b.d. H D. Buurman, aan wie teeds op 14 april 1937, als opvolger van luit. kol. A. W. F. Koningsfeld, het commando over 4 R.I. was over gedragen. Toen op 14 mei ons land capi tuleerde. kwam uiteraard ook aan de activiteit van 4 R.I. een einde, een einde, dat in de jaren na de bevrijding, toen niet tot heroprichting van het regiment werd besloten, een definitief ka rakter kreeg. Dit is nu bijna 25 jaar geleden maar voor de reünisten. die zaterdag naar Leiden komen i Het laatste en historische défilé van 4 R.I. Kort voor het uitbreken van de tweede we reldoorlog defileerden de man schappen van 4 R.I. voor H.M. Koningin Wilhelmina op de bou levard te Noordwijk aan Zee (4 april 1940). ligt een voorstel van de Reünie commissie 't Oude Vierde te wachten, waarin aan de minister van Defensie wordt verzocht om de traditie van 4 R.I.. voort te zetten en daartoe een regiment aan te wijzen. Teneinde het vaandel van het regiment niet in handen van de bezetters te laten vallen, is dit op last van de commandant onder de gemeente Noordwijk ver brand. Dive rse Gedurende de mobilsatiejaren was 4R.I. gelegerd in en om Leiden, ter wijl de bataljons om beurten ook wel j te Bussum, Haarlem en Katwijk a. d. Rijn werden gelegerd. Het regiment i had n.l. een belangrijke taak ter ver- j dedlglng van de kust bij het uitbre- j ken van de oorlog. Voorts dient ver meld, dat het Ie bat. in 1917 gedu- rende korte tijd te Amsterdam werd gelegerd in verband met aldaar uit- gebroken ongeregeldheden. Na de demobilisatie van 1918 Nadat in 1918 tot demobilisatie was overgegaan, vonden herhaaldelijk reorganisaties plaas. Zo werden de bataljons opgeheven en bestond het regiment aanvankelijk uit de Staf, drie schoolcompagnieën en de oplei dingscompagnie. Daarop werd eerst deze laatste en daarna ook een der schoolcompagnieën opgeheven. Later werd weder een derde compagnie op gericht en droegen de drie compag nieën de naam van Tirailleur-, Mi trailleur- en Specialisten-compagnie. In 1933 werd de Mitrailleurcompagnie opgeheven en verenigd met de Spe cialisten-compagnie. Toen de brigades van 2 regimen ten werden gewijzigd in brigades van 3 regimenten, behoorde het 4e R.I. aanvankelijk tot de lie brigade en later tot de brigade Grenadiers en Jagers (Ie Infanteriebrigade). Leger-reorganisatie vóór 1940 Vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog was de regering onder drang der internationale omstandig heden gedurig bedacht geweest op versterking en modernisering der weermacht. Voorzover dit „het Vier- Bibliotheek groot succes De vereniging van aquariumhou ders „De Leidse Aquariumvrienden" heeft gisteravond in de recreatiezaal van de HCVV en NEM haar zeer goed bezochte algemene jaarvergadering gehouden. Na een hartelijk welkomst woord in het bijzonder tot een drietal nieuwe leden gericht, wierp de voor zitter, de heer M. van Dijk. een korte terugblik op het afgelopen verenl- Zwolsman koopt Eleetrolux-gebouw (Van onze Haagse correspondent». Het oude gebouw van Eleetrolux aan het Noordeinde tegenover het oude koninklijke paleis in Den Haag is vorige week voor een half miljoen gulden aan Zwolsman verkocht. I Naar verluidt zou in dit pand het prlvé-kantoor van de heer Zwolsman worden gevestigd. De firma Eleetrolux is van Den Kinjsja»!-. dat zich kenmerkt, door Haaj kort jeleden naar Rotterdam „Met vallen en oostaan" Groene Kruis houdt tentoonstelling Het Groene Kruis organiseert van 13 tot en met 17 januari een tentoon stelling onder het motto „Met vallen en opstaan". Deze handelt over on gevallen bij kinderen en de moge lijkheden die te voorkomen. Wethou der S. Menken zal de expositie, die in het gebouw Middelweg 38 wordt gehouden officieel openen. een reeks van zeer goed bezochte bij eenkomsten en een sterke toename van het ledental. Nadat de notulen van de vorige jaarvergadering onveranderd waren j goedgekeurd, bracht de secretaris, de heer J. B, de la Rivière, een goed ver- j zorgd jaarverslag uit. Hieruit bleek, dat de vereniging In derdaad op een zeer actief jaar kan terugzien en de tien belegde bijeen komsten gemiddeld door niet minder dan ruim 80 leden werden bezocht. Het ledental nam in 1963 met 22 toe en bedroeg 134 per ultimo decem ber 1963. Voorts kon het verslag er nog op wjjzen, dat de in 1963 opge richte verenigingsbibliotheek, gezien het aantal maandelijkse uitleningen, een groot succes is geworden. Uit het jaarverslag van de pen ningmeester. de heer P. H. Stouten, kwam duidelijk naar voren, dat de vereniging er financieel eveneens goed voorstaat en het afgelopen jaar wederom met een batig saldo kon worden afgesloten. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op daar de periodiek aftredende heren J. B. la Rivière en J. de Klerck i2de penningmeester» by acclamatie werden herkozen. De heren J. van Kouwenhove. J. Beek man en W. van Leeuwen werden tot leden van de kascommissie-1964 be noemd verhuisd. Sempre Avanti" op pad D,,„n J u occoi.i! noemd mei muziekuitvoering in de Stadsge- JLM ctllll III nctsat;! 11 Na de pauze was het woord aan de hoorzaal te Leiden. 19 en 20 mei to- IvinHclfPiirmoestPr van Hp NRAT Hp 1 ncelnnunerincr in Vini Cf Anfnnln,-. weer Het Chr. Muziek- en Toneelgezel schap ..Sempre Avanti" geeft in de komende maanden weer een groot aantal uitvoeringen. De lyst ziet er als volgt uit: 11 januari muziekuitvoering voor 4 R.I. in de Doelenkazerne te Lei den. 18 januari muziek-uitvoering in de recreatiezaal van de N.E.M. 20 januari toneelopvoering voor de Vebo in de Stadsgehoorzaal te Leiden. 27 januari muziek-uitvoering voor de CBB in het Cultureel Centrum in Voorschoten. 4 februari muziek-uit voering voor de R.-K. Harmonie in Kwlntsheul. 12 februari muziekuit voering voor de Chr. Plattelandsjon geren in Rotterdam. 21 februari mu ziekuitvoering voor de N.C.A.B. in Den Haag. 29 februari muziekuitvoe ring in het St.-Antoniusclubhuis te Leiden. 11 maart muziekuitvoering in gebouw „Gouden Wieken" te Sche- veningen. 6 april toneelopvoering in het Cultureel Centrum te Voorscho ten. 27, 28 en 29 april eigen avond m de Stadsgehoorzaal te Leiden. 9 mei muziekuitvoering in de Stadsge- In de afgelopen nacht omstreeks kwart over twaalf is brand uitgebro ken in het kantoor van een wasserij aan de Witte Singel. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat in het kantoor werkzaamheden waren ver richt. waarby gebruik werd gemaakt van een soldeerbout. De brandweer heeft het vuur met de nevelspuit ge blust. Het kantoor kreeg zowel brand- als waterschade bondskeurmeester van de NBAT, de heer A. van Hunenstljn, die de aan-1 I wezigen verraste met een interessan- te en leerzame lezing over het inrich- ten en onderhoud van een aquarium. Als intermezzo vertoonde de heer Hu-1 nenstijn zijn zelfvervaardigde kleu- j renfilm over Siamese kempvissen. reorganisaties Na het herstel van de vrede werd "t leger herhaaldelijk gereorganiseerd zo werden door het uitvallen van ver- schillende korpsen de overblijvende j overgenummerd en werd in 1840 de 14de Afd. Inf. veranderd in de 4e Afd. Inf. Twee jaar later (1842) werd deze naam gewijzigd in 4e Regiment Infanterie. Na aanvankelijk nog in Maastricht in garnizoen gebleven te zyn. volgden herhaalde garnizoenswisselingen, tot eindelijk gedurende lange jaren het regiment te Leiden, Delft, Haar'em en Gouda gelegerd was. Sinds 1 mei 1861 heeft het Vierde tot aan de capitulatie In mei 1940 onafgebroken Leiden als garnizoen gehad: op die datum kwam hier het lste bataljon, doch eerst in 1868 werd ook de staf hier gevestigd. Toen in 1859 de oorlog uitbrak tus sen Frankrijk en Oostenrijk, werd hier rekening gehouden met een mo gelijke mobilisatie en werd de veld-1 maarschalk Prins Frederik der Ne- j derlanden aangewezen als opperbevel hebber. Ditmaal dreef de storm over. doch toen in 1870 de oorlog uitbrak tussen Frankrijk en Duitsland, werd het leger gemobiliseerd en vormde 4e R.I. met 3 R.H.. de 8e en 10e Veld- Battery en de 4e Rijdende Batterij de 2e brigade der le Divisie. Het re giment werd gelegerd in Alkmaar. De aan de dag getreden gebreken in de organisatie waren oorzaak van veranderingen, die naar mate het ge vaar voor een algemene Europese oorlog toenam, steeds groter werden. Zo werd gebroken met het stelsel leger en schutterden. Deze laatste Luit. kolonel b.d. M. van Mens. commandant van de Burger- j wacht (rechts), overhandigt aan kolonel LI. D. Buurman de ge- denkplaat van 4 R.I.. die ter ge legenheid van het 125-jarig be staan van het regiment werd aangeboden. Dalende vraag naar arbeidskrachten De geregistreerde arbeidsreserve in het gewest Leiden steeg van 164 per uit november 1963 tot 201 per uit. december 1963. Op hetzelfde tydstip december 1963 bewoog de werk loosheid zich op een beduidend hoger niveau nl. 335. Hoewel de geregis treerde arbeidsreserve een stijging te zien geeft, is de stand van de werk loosheid. gelet op het jaargetijde, uitermate gunstig te noemen. De stij ging is vrywel geheel toe te schrijven aan seizoensinvloeden en manifes teert zich in hoofdzaak in de bouw sector en werkt, zy het in geringere mate, door in de groep losse arbei ders en overigen. In het gewest Leiden omvattende de gemeenten Leiden, Alkemade, Lei derdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude, was 0.5'* van de afhankelijke beroepsbevol king, in de provincie Zuid-Holland 0,7 en in geheel Nederland 1,4% werkloos. Hieruit blijkt, dat het ge west Leiden een gunstige positie in neemt. De vraag naar arbeidskrachten onderging opnieuw een daling ril. van 917 per uit. november 1963 tot 880 per uit. december 1963. eveneens als gevolg van seizoenfactoren. Hoe wel dus de vraag daalde, kan niet van een wezenlijke vermindering van ae spanning op de arbeidsmarkt wor den gesproken. Uit de cijfers treedt dit duidelijk naar voren. Zo blijft b.v. in de metaalsector en in de textielsector het tekort aan personeel een remmende invloed op de produkten uitoefenen. Ook in de bouwsector blijft de behoefte bestaan aan goede geschoolde vaklieden, zij het ook, dat tijdelijk (seizoen» de vraag is afgenomen. Het aantal ingeschreven vrouwe neelopvoering in het St.-Antonius clubhuis. 9 juni muziekuitvoering in Noordwijk aan Zee en tenslotte 12 Juni muziekuitvoering in de Stads gehoorzaal te Leiden. Vijftig jaar gein. reinigingsdienst Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Gem. Reini- gings- en Ontsmettingsdienst wordt as. dinsdagmiddag om 3 30 uur in de Burgerzaal van het Stadhuis een re ceptie gehouden. BURGERLIJKE STAND J VAN LEIDEN GEBOREN Charlotte, dr van K. J Brussee en M Kouwenhoven; Theun Ntco. zn van. C A den Duik en G. J. den He(jer; Sylvia Cornelia Maria, dr van J. C J. van der Kroft en J. H. Oorthuysen; René Robert, zn van D F. C. Kuperus en J. J. Snijders; Cornells, zn van K. de Graaff en N Trommel; Anne Maria, dr van L. T. Meiman en I. C. Potters; Erwln Gerrlt, zn van M. Grevers en M, Bachman; Hendrlka Wilhelmina. dr van W. van wygerden en A. Starren- burg; Guldo Theodoras Lambertus, zn van N. P, de Jong en C. M Otto. Irene Emmarentlana Maria, dr van N P de Jong en C. M. Otto; Cornells Willem Jan Frans, zn van C. W. A. van der Hoek en W. G. Splerdyk; Caroline Wil helmina Josephine Frouwlen. dr van C. W. A. van der Hoek en W. G. Spler dyk; Richard, zn van J B Timmer mans en G. M. van Peet; Maria Pe- tronella. dr van P. van Klink en H E A. Wolvers. OVERLEDEN H. J. Slebos, 76 Jr. e.v. J. E Retel; E. van Houten. 86 Jr. w.v H. C Kuljl S. M. C. Regeer. 77 Jr. w.v. H Was- slnk. december, en beliep 63 per uit de cember 1963 tegen 74 per uit. novem ber 1963. De vraag onderging geen wijziging, doch ligt beduidend hoger dan op ff hetzelfde tijdstip in 1962, nr 307 per I uit. december 1963 tegen 281 per uit. i«i~ - --- - december 1962. waaruit kan worden UJke arbeidskrachten nam iets af. een afgeleid, dat t a v. vrouweiyk perso- n°i'maal verschijnsel in de maand I neel de spanning nog is toegenomen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3