Amerika's president gaat in V.S. bestrijden Verpleegtarieven van ziekenhuizen verhoogd u O 6 V Ontsnapte gevangene keert terug naar cel Automatisering en 3 rassenvooroordeel i veelal de oorzaak E R P A P R U R A A G Carel Uriels ging weer op de vuist UWELVAARTSMEDAILLE HEEET EEN KEERZIJDE economen I an tien tot twaalf procent 'N azi-eclitgenoot „geen held" WOORD GEHOUDEN Twee keer bellen In Den Haag Zeven mensen dakloos door felle brand Weer enkele lichaamsdelen gevonden Twee kwamen niet terug in West-Berlijn leitws Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 8 JANUARI 1964 No. 31155 DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoecx [hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wees. Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 aq h Hl (Van onze correspondent in Wassington) President Lyndon Johnson zal de armoede te lijf gaan, zoals hij vandaag aankondigde in zijn boodschap over de .state of the Union", uitgesproken in een gemeenschappelijke zitting van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Overheidsmaatregelen iter bescherming van de laagste inkomensgroepen krijgen voor- II rang. Er zijn honderden miljoenen dollars nodig om een begin te ■maken met het lenigen van de nood van miljoenen Amerikanen. ,iWant die is er nog steeds, niettegenstaande het feit, dat de mi ll nister van Handel en andere woordvoerders van de regering juist bekend hebben gemaakt, dat het Amerikaanse bedrijfsleven Iin 1963 merkbare vooruitgang heeft geboekt. In de afgelopen drie jaar i9 het gemiddelde inkomen met 300 dollar per persoon om hoog gegaan. Gemiddeld verdient iedere Amerikaan vrouwen en kinderen meegerekend nu 2500 dollar per jaar. jaar met sprongen omhoog gegaan. De als barometer voor de stand der economie zo belangrijke automobiel industrie sloeg in 1963 het eene re cord na het andere. In november al leen werden 750.000 auto's en vracht wagens geproduceerd, meer dan in enige vroegere novembermaand. Veelzeggende conclusies van Het bruto nationale produkt be droeg in 1963 584 miljard dollar. Dat getal zegt op zichzelf wellicht weinig, maar het betekent een groei van 30 miljard dollar of ruim 5 procent in vergelijking met 1962. Prijsstijgingen iverklaren deze groei maar ten dele. Laat men die buiten beschouwing, dan is de groei toch altijd nog bijna procent. De bedrijfswinsten zijn 'sinds de economische terugval van 1961 met 30 procent gestegen. In 1963 alleen steeg de brutowinst van alle f bedrijven tezamen met 10 procent, i De totale brutowinst beliep 50 mil jard dollar. In de belangrijkste in dustrieën gaat het goed. De staats- nijverheid werkt wel niet op volle 1 '--i- De minister van Handel heeft ove rigens niet nagelaten op enkele zwakke plekken te wijzen: de nog al tijd omvangrijke werkloosheid, in dustrieën die niet op volle kracht werken, de afvloeiing van dollars naar het buitenland. Maar het alge mene beeld, dat de minister gaf is het totaal aan geproduceerde goede ren en diensten, het totale aantal te- werkgestelden, de gemiddelde koop kracht, de bedrijfswinsten. En die liggen alle op een hoger niveau dan ooit tevoren! Achter dit algemene beeld van wel vaart gaat echter veel armoede schuil. Niet zonder reden meent president Lyndon Johnson dat de welvaart van de meerderheid niet tot gevolg mag hebben, dat men de ontberingen van de minderheid vergeet. Want de ont beringen bestaan en ze raken veel meer Amerikanen dan men wel denkt. „Armoede" is uiteraard een rela tief begrip. Politici en sociologen zijn het er lang niet over eens wat men, gemeten met Amerikaanse maatsta ven. eigenlijk onder armoede moet verstaan. Niemand betwist echter, j dat ze afgemeten moet worden naar I wat men. in het kader van de Ame rikaanse levensgewoonten en levens mogelijkheden, als een aanvaardbaar bestaansminimum moet beschouwen. Een commissie van gezaghebbende economen kwam onlangs, na zorg vuldige analyse, tot de slotsom, dat 20 miljoen Amerikanen, dat wil zeg gen 1 op de 10. zo arm zijn, dat ze zich noodzakelijke levensbenodigd- i heden moeten ontzeggen. Nogmaals j 26 miljoen leven op de grens van een redelijk bestaansminimum. Uitdruk- kelijk voegt de commissie eraan toe dat deze cijfers op voorzichtige ra- j minden berusten. Niet overal heerst armoede. Ze Is vooral te vinden in een aantal nood- I lijdende gebieden. De kolenmijnen vormen daarvan een sprekend voor- bee'd. De mechanisering in de kolen- winning heeft vele tienduizenden mijnwerkers blijvend werkloos ge maakt Er zijn hele streken, in West- Virginia. in oost-Kentucky en in an dere deelstaten, waar men de schrii- "ondste armoede om zich heen ziet. Honger en wanhoon waren er rond. Tn sommige nrovmeies leeft een derde deel van de bevolking van levensmid delen, die van overheidswege gratis uit de enorme voedseloverschotten worden verstrekt. De toestand van het grote leger behoeftigen schijnt voort te vloeien uit speciale omstandigheden: huids kleur, ouderdom, gebrek aan onder wijs en vakscholing. Wat de aanwijs bare „noodlijdende streken" betreft vloeit werkloosheid en armoede dik wijls voort uit vergaande mechani sering in of verval van bepaalde in dustrieën. Dit element krijgt nog meer accent omdat sommige steden en streken afhankelijk zijn van één grote industrie. Het ontbreken van economische verscheidenheid heeft tot gevolg dat een stad plotseling tot een noodlijdend gebied wordt als de enige daar gevestigde grote indus trie of andere werkgever het bedrijf sluit of verplaatst of op grote schaal tot geautomatiseerde werkmethoden overgaat. 9 Slot pag. 2 toeren, maar de omzet is toch dit Nicht van Dior is ontgoocheld De nicht van de overleden Franse I modekoning Dior. Frangoise Dior. die drie maanden geleden in het J huwelijk trad met de Engelse fas- cistenleider Colin Jordan, is vol- I gens Franse krantenberichten ont ij goocheld in Parijs teruggekeerd. „Ik dacht een held te trouwen", zo verklaarde zij tegenover journalis- 1 ten, „maar ik heb slechts een doc trinair op pantoffels aangetrof fen". Frangoise wil zich laten schei den. Haar familie had zich, na haar opzienbarend huwelijk met Jordan, van haar gekeerd. Frangoise zei gisteravond, dat zij haar advocaat had verzocht ^een I echtscheidingsproces te beginnen. „Mijn man kan zeggen en doen wat hij wil. Mijn besluit staat vast. Ik wil scheiden", zo zou ze verder ge zegd hebben. Frangoise vond dat haar man niet tegen zijn taak was opgewassen en een burgermannetje was gewor den. Zil liet ook nog weten, dat ze tegen 'het kolonialisme was en zich uit de „actieve nolitiek" wilde terugtrek ken. Zij zou het rassenvraagstuk nu op een onpartijdiger en gron diger manier gaan bestuderen en daarom wa„ ze van plan „terug te keren naar de bronnen van de be schaving" en meer te gaan reizen. „Het tijdperk van Hitler is het slot eeweest van de periode der krijgers, nu ieven wij in de dageraad van de periode der tovenaars" besloot zij. (Van onze Haagse correspondent! Na vier dagen by zyn gezin te I zyn geweest heeft de 28-jarige ge- I vangene, die in Venlo ontsnapte, zich gistermiddag vrijwillig aan de strafgevangenis in Scheveningen ge meld. Om kwart voor vier reed hij, samen met familie in een blauw per- sonenbusje, de Pompstationsweg op. I „Ik heb gezien, dat Annemarie en de kinderen het goed maken zei hij. Toen kuste hij zijn vrouw, streek zoon Arnold (5) door het haar I en stapte naar de poort. Een keer bellen was niet voldoende. Pas na de tweede keer werd opengedaan. ondanks dat telegram in de nacht van maandag op dinsdag nog een al lerlaatste poging gedaan heeft om de voortvluchtige te pakken te krijgen. Op diverse plaatsen in de stad klopte men echter tevergeefs aan, want de man kon zich in het nachtelijk duis- j ter aan een arrestatie onttrekken. I Gisterochtend zou hij per trein j naar Den Haag terugkeren, doch dit I plan» werd gewijzigd, omdat hij het niet wilde riskeren, dat hij onderweg toch nog zou worden opgepakt. Daarom vertrok hij pas rond het I middaguur per auto uit Venlo, ver gezeld van zijn vrouw en zijn moe der. Telegr ton En daarmee had de man zich aan zijn „afspraak" gehouden. Na zijn j ontsnapping vorige week vrijdag stuurde hij een Venlose Courant een brief, waarin hij schreef zich dins dag te zullen melden. Maandag stuur - I de hij de gevangenisdirecteur een telegram, waarin hij schreef terug te zullen komen, en in een gesprek met onze correspondent verklaarde hij i een derde maal zich niet aan zijn j gevangenisstraf te willen onttrekken. De man had kans gezien te ont- I snappen, toen hij onder geleide af- I scheid mocht nemen van zijn over- leden pleegvader, die in de dodenka- i pel van een Venlo's ziekenhuis lag J opgebaard. I Van de tien maanden na een ver- I oordeling wegens diefstal van dui- i ven, moet hij er nog zeven uitzitten. Zijn echtgenote verwacht volgende maand het vierde kindje. Nog gezocht Onze Venlose correspondent voegt hier aan toe, dat de politie in Venlo In een pension aan de Bierkade In Den Haag brak gisteravond een felle brand uit, nadat een oliekachel de fect was geraakt. De pensionhoud ster, haar pleegzoon en vijf gasten werden dakloos. Eén kamerbewoner kon zich nog maar net in veiligheid brengen. Hij vluchtte door een raam het dak op. Bij het blussingswerk werd de on der commandant van de Haagse brandweer, commandeur A. C. Gil- liamse, gewond. In dichte rook stap- r.e hij op tien meter hoogte door een lichtraam. Met een snee in de knie is hij voor behandeling naar een zie kenhuis gebracht. De pensiongasten hebben niets van hun bezittingen kunnen redden. Na het blussingswerk is het huis gedeeltelijk gesloopt. Verwacht wordt, dat de ministe riële goedkeuring per 1 februari zal afkomen. Particulieren moeten de verhoogde prijzen echter nu al be talen. Wanneer de eventuele extra verhogingen in Leiden worden bere kend. is nog niet bekend. Dit zal vermoedelijk nog wel geruime tjjd op zich laten wachten. Voor de verplicht-verzekerden is de ziekenfondspremie met ingang van 1 januari reeds verhoogd van 4,6 naar 5 Waarschijnlijk zal. mede ten gevolge van eventuele extra prijsver hogingen de premie in de loop van het jaar nog verder stijgen. Problemen De stormachtige ontwikkeling van de geneeskunde stelt de ziekenhuizen voor reusachtige problemen. Teneinde de mogelijkheden van de moderne klinische geneeskunde aan de gehele bevolking ten goede te laten komen, is een groot nieuwbouw- en moder niseringsprogramma nodig. Er wor den thans over het gehele land plan nen voor ziekenhuisbouw uitgewerkt, die rond twee miljard gulden aan in vestering zullen vergen. Wil dit be taalbaar blijven, dan moet er zeer De verpleegprijzen van de ziekenhuizen zijn sinds 1 januari met 10 tot 12 procent verhoogd. Dit vooruitlopende op de inmiddels aangevraagde ministeriële goedkeuring. Deze verhoogde prijzen zijn in hoofdzaak een gevolg van de stijging van lonen, prijzen en afschrijving op gebouwen, installaties en inventaris. Een belang rijk factor is ook de stijging van het aantal verplegenden per patiënt. Het is in Leiden te verwachten dat de ziekenhuizen na de „nor male" vehoging, later ook een ex tra verhoging zullen toepassen. Waarschijnlijk zullen de tarieven in Leiden ongeveer 20% hoger kamen te liggen dan de prijzen van het vorig jaar. Deze extra verhoging is mede te wijten aan het betrekken van het nieuwe Diaconessenhuis, waar de kosten voor het verplegen door de goede outillage en de kostbare in vesteringen hoger liggen dan in de bestaande ziekenhuizen. Aangeno men mag ook worden, dat de prijzen in het Academisch Ziekenhuis naast de normale verhoging wegens de gestegen kosten verder worden opgetrokken. Prinses Beatrix heeft gisteren in de Ridderzaal in Den Haag de opening bijgewoond van het internationale studentencongres over de ontwikkeling van Latijns Amerika in het licht van de Europese integratie. Bij haar aankomst kreeg de Prinses bloe men van een studente uit Chili. (Van onze Eindhovense correspondent) In de Zuid-Willemsvaart onder Keidonk, gemeente Erp, werden gis teren enkele menselijke lichaamsde len drijvende gevonden, te weten een hoofd, een arm en een been en een romp. De delen wei-den opge haald en naar de morgue van de politic in Eindhoven gezonden, waar door de technische recherche van de Rijkspolitie in Den Bosch iden tificatie verricht zal worden. Enke le weken geleden werden in de Zuid- Willemsvaart onder Beek en Donk reeds een arm en een been gevon den. Vermoedelijk heeft men de lichaamsdelen gevonden van een reeds enige tijd vermiste Helmonde naar. Uit het onderzoek van het ge vonden hoofd is gebleken, dat de vondst niets te maken heeft met de indertijd verdwenen Eindhoven- se natuurkundige dr. Minnaert. deskundig en efficiënt worden ge bouwd. Ook de exploitatie van de ziekenhuizen moet zeer doelmatig worden gevoerd, terwijl de verpleeg- prijs per dag zorgvuldig dient te worden bewaakt. Doel ma tin De Nederlander heeft in 1963 on geveer vijf procent van het nationaal inkomen aan het geheel van zijn ge zondheidszorg besteed (in 1958 was dat 4.4 procent). In vergelijking met de andere Europese landen en de V.S. kan hieruit worden geconclu deerd dat de Nederlandse gezond heidszorg doelmatig werkt. Op grond hiervan is een onderzoek naar de efficiëncy in de ziekenhuizen niet nodig, wel in verband met de vraag of de continuïteit van de dienstver lening in de toekomst kan worden gegarandeerd op de wijze zoals die thans gebeurt. De ontwikkeling in de komende 15 jaar zal de ziekenhuizen dwingen een organisatie- en efficiency-onder- zoek in te stellen. Volgens de gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zal er in 1968 geen sprake meer zijn van de groei van de vrouwelijke beroepsbevolking in de leeftijd van 15 tot 24 jaar. Na dat jaar zal die groei negatief zijn, zodat er moeilijkheden kunnen ontstaan bij de werving van verplegenden. Hier op dient men zich thans reeds te bezinnen. 7^4 WINNAARS sf) -1 UJ KI PI KI KI D - m Z r a z O z O ui m V o N3Zr,yd N3Q1D9 Hoewel er een reeks vrije da gen achter de rug ligt, hebben wij tot dusver nog slechts enkela tientallen oplossingen ontvan gen van de tiendelige kerstprijs vraag, waarvoor de inzendings termijn vandaag over een week sluit. En daarbij waren slechts vier inzendingen, die oplossingen van alle tien puzzels bevatten! Overigens is het bepaald niet nodig, alle puzzels op te lossen om voor een van de 74 prijzen In aanmerking te komen. Denkt U erom: niet te laat in zenden. Volgende week woens dag sluit de inzendingstermijn onherroepelijk. Dank zij de steun van acht landen verrijst uit de modder in de omgeving van het vorig jaar door een aardbeving verwoeste Skopje in Joego-Slavië een dorp van meer dan duizend flatwonin gen. In enkele van dergelijke dorpen zullen nog dit jaar alle overlevende inwoners van het voormalige Skopje een onderdak hebben gevonden. WEERBERICHT RUSTIG WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veel bewolking met op vele plaat sen mist. Overwegend droog weer. Zwakke wind en weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 9 JANUARI Zon op: 8.46 uur; onder: 16.48 uur. Maan op: 3.27 uur; onder: 13.28 u. Hoogwater te Katwijk te 11.26 uur. Laagwater te 6.53 en 19.23 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) I Twee inwoners van West-Berlijn, die gedurende Kerstmis en Nieuwjaar Oost-Berlijn bezochten, zijn niet te ruggekeerd. Een van hen, de 21-ja- rige Wolfgang Klempel, is door de Oostduitsc politie gearresteerd Aan de Westberlijnse politie is meegedeeld, dat hij wegens „overtredingen" wordt vastgehouden. De tweede niet-terug- gekeerde is de 21-jarige Detlev Swo- ba. van wie elk spoor ontbreekt. Een derde, 25-jarige Westberlijner is gisteren teruggekomen na ander halve dag door de Oostduisters te zijn vastgehouden. Hij was in de nacht van zondag op maandag ge arresteerd. omdat hij volgens getui gen in dronken toestand zijn even eens beschonken broer naar West- Berlijn trachtte te smokkelen. Een Oostberlijns echtpaar en zijn drie zoons van 24. 14 en 9 jaar zijn er gisteravond in geslaagd van Oost- naar West-Berlijn te vluchten. Het gezin had ongemerkt een huis kun nen binnenglippen, dat grenst aan Westberlijns gebied. De vijf wisten de dichtgemetselde ramen van het onbewoonde huis open te breken en lieten zich toen langs een touw naar beneden zakken op Westberlijnse bo dem. De vrouw brak haar linkerenkel, de anderen bleven ongedeerd. Kort na de ontsnapping verschenen er Oostduitse grenswachten voor de ra men van het huis die het touw naar binnen haalden 9 Slot pag. 2 Carel Briels, die zich regisseur van massaspelen" noemt, fs gisteravond weer op de vuist geweest. Ditmaal met een journalist. Zoals bekend, gaf de heer Briels tijdens het vorig jaar door hem ter ere van 150 jaar Koninkrijk georga niseerde maar mislukte„Water- loo"-festyn een Nijmeegse huisarts een stomp. De Arnhemse politierech ter veroordeelde hem daarvoor in november tot 100 gulden boete en een i voorwaardelijke hechtenisstraf van een week. I Dat deze „Waterloo"-affaire de j heer Briels nog steeds dwars zit, I bleek gisteravond. De nieuwe vecht partij, waaraan nu ook de 17-jarige zoon Rutger Carel Briels deelnam, werd eveneens veroorzaakt door dit oud zeer. Nieuwjaarswens Ditmaal had journalist Johan Ei lander. schrijver van de nieuwjaars wens, die zaterdag in de Nijmeegse stadsschouwburg werd uitgesproken door leden van de Toneelgroep Thea ter, het ongenoegen van Carel Briels op de hals gehaald. In deze nieuw jaarswens werd een overzicht gegeven van het wel en wee in Nijmegen in het afgelopen jaar. Natuurlijk werd er ook melding gemaakt van het mislukken van de viering van „150 Jaar Koninkrijk" in het Goffert- stadion. Aanklachten Hoewel Carel Briels geen kennis had genomen van de tekst, belde hij gisteravond samen met zijn zoon bij de auteur aar. om zijn beklag te doen. Al heel gauw liep de woordenwis seling uit op handtastelijkheden. I Vader en zoon Briels zouden de auteur volgens diens verklaring hebben achtervolgd, toen hij pro beerde te ontsnappen. Het zou daar bij tot een handgemeen zijn geko men, dat werd herhaald, toen zij hem trachtten tegen zijn wil in de per sonenauto van de regisseur te duwen. Bij deze vechtpartijen werd de kle ding van de journalist ernstig geha vend en werd hij zodanig in zijn ge zicht gewond, dat hij in een zieken huis moest worden behandeld. Ook de jonge Briels liep verwondingen op. Beide partijen hebben een aan klacht wegens mishandeling inge diend en geven elkaar de schuld van de handtastelijkheden. Uit het Leidsch Dagblad van J 7 January 1864: i Mag men geloof slaan aan i de mededeelingen van eenige f Amerikaansche bladen, dan l zouden er in Rusland gelijke l petroleumbronnen zijn ont dekt, als die welke in Pen- sylvanië met zulk een goed succes worden geëxploiteerd. De Paus schijnt van plan te zijn een verbond van vriendschap te sluiten met den President der Zuidelijke Staten. Jefferson Davis. We- derkeerig gewisselde brieven vloeyen over van vriend schappelijke betuigingen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1