DOE ER ZELF WAT AAN Driemaal Louis Armstrong m JAZZ op Lp., e.p. en si Sigaret Anti-rode jeugd in Rood-China MEISJESOPGELET! «terdag 4 januari 1964 Er is hier iux>it iets te doen Waar gaan we in het nieuwe jaar naar toeNaar ons vaste '.plekje voor de vriendelijke, zindelijke beeldbuis en zo. in lijdzame afwachting van de dingen die gaan komen, via paasei, oktober- iharing en kerstkalkoen naar een nieuwe lading oliebollen? Waar gaan we in 1964 naar toeNaar een vijfdaagse school- .week? Naar een vierdaagse werkweek? Naar meer vakantie dagen? Een ding staat nu reeds vast: we krijgen weer een zee van vrije tijd. En we zullen moeten zwemmen om niet te verdrinken. Met andere woorden: we zullen iets met onze vrije uren moeten doen. willen we niet dat die vrije uren ons de das omdoen. Er bestaat op het ogenblik in onze maatschappij geen groter jeugdprobleem dan dat van de vrijetijdsbesteding. Juist omdat in diezelfde maatschappij met haar voortschrijdende automa- sering, mechanisering en specia lisatie arbeidsvreugde een steeds schaarser goed wordt, is het een dwingende noodzaak daarvoor compensatie te vinden in een zinvolle vrijetijdsbesteding. Wie zich na de sleur van het werk overgeeft aan de sleur van de verveling, begeeft zich daarmee op het pad dat veelal leidt tot baldadigheid, vandalisme en criminaliteit. En het kan an ders. De vrije uren kunnen een kostelijk tegenwicht vormen voor de vaak eentonige werk uren. Het is alleen maar: wat doen we er mee? En vaak zal het zijn: waar gaan we naar toe? En nu niet zeggen: „Er is hier nooit iet* te doen". Er is in Leiden vergeet niet: goede verbindingen met Kat wijk, Noordwijk, Hillegom en Alphen» meer te doen dan in menige andere stad van verge lijkbare grootte. Concerten, to neelvoorstellingen en exposities zijn er aan de orde van de dag. Maar wat wij nog belangrijker vinden, is dat in Leiden en om streken speciaal voor de jeugd steeds meer wordt georgani seerd. Er zijn verscheidene instanties die al jarenlang proberen de jeugd een zinvolle vrijetijdsbe steding of passende recreatie te verschaffen. We noemen maar de Stichting Muziekschool, de Leidse Jeugd Actie, de Volks universiteit K. en O. en de club huizen. Maar in 1963 zijn boven dien enkele waardevolle initia tieven genomen, die het aantal mogelijkheden op dit gebied niet onbelangrijk hebben uitgebreid. stallatie weergave" met stereofonische Dit jaar? Jazz F, Jeugdraad Een initiatief dat in de nabije toekomst belangrijk kan blijken voor Katwijks jongere generatie, werd in mei genomen met de oprichting van een jeugdraad. In juli vertelde de vooruitstre vende voorzitter. C. G. Kamer- llngh, ons, dat de jeugdraad in het najaar spijkers met koppen hoopte te slaan. We hebben de klappen van de hamer nog niet gehoord. Dit jaar misschien? „Er is hier nooit iets te doen" is natuurlijk een loze kreet. Een jonge Leidenaar die wij in het afgelopen jaar interviewden, zei hierover: „De burgerij zélf wil niets doen. De mensen zijn niet gauw enthousiast en soms te lui om ergens naar toe te gaan". Genoeg te doen is er uiter aard nooit. Er is altijd wel ge brek aan het een of ander. Maar wie vindt dat dit of dat ont breekt, hoeft niet af te wach ten wat een ander er aan zal doen. Hij kan zélf het initiatief nemen. Zo zijn de jazzclubs hier begonnen. Zo is het Zilveren Jeufdforum begonnen. Zo kun nen nog vele andere zaken be ginnen. Moge 1964 daarom een jaar worden van vele initiatie ven. Initiatieven voor, maar vooral ook vén jongeren. Waar gaan we in het nieuwe jaar naar toe? Van meer dan symbolische be tekenis was bijvoorbeeld, dat in mei K. en O. in patriarchale sa menwerking met de Leidse Jazz club Boy's Big Band naar Lei den haalde. Het mes sneed aan twee kanten. K. en O. verschafte op die manier de Jazzclub de status van „arrivé" en droeg er tevens toe bij Leiden meer „jazz- minded" te maken (dixieland had men hier al genoeg ge hoord». Dit proces werd nog versneld door de samensmelting in oktober van de Leidse Jazz club en de Jazzclub Leiderdorp tot The Beat, hetgeen tot gevolg had dat voor het eerst een Ame rikaanse jazzmusicus, de trom pettist Donald Byrd, in de Sleu telstad optrad. En intussen blijft ook K. en O. zich met jazz be zighouden: vorige week nog in samenwerking met de L.J.A. een concert met o.a. Louis van Dijk en Carl Schulze. om in Een Zuidhollands initiatief waren de gesprek^dagen van het Zilveren Jeugdforum in kas teel Oud-Poelgeest te Oegst- geest. Het is alweer twee maan den geleden, dat negentig Jon geren bijna drie dagen debat teerden over het begrip „vrij heid". Van die negentig kwamen er maar liefst zestien uit deze contreien. Zij kregen evenals de anderen een opdracht mee: het initiatief verder te ontwikkelen, bijvoorbeeld door het oprichten van plaatselijke gespreksgroe pen. Twee maanden is niet veel. Inderdaad. Maar krijgen we mis schien in 1964 een Leidse afde ling van het Zilveren Jeufdfo rum? Een particulier (en zeker niet van commerciële zin ontbloot» initiatief mag ook wel gerele veerd worden: de opening van het jeugdhotel De Ruif in juni Leiden werd daardoor tevens een expositieruimte rijker (waarin vooral Jongere kunste naars aan bod komen) en een sociëteitje waar discussie- en muziekavonden worden georga niseerd. Overigens heeft eige naar Cor Snelders nog niet al zijn goede voornemens gereali seerd. We wachten nog op de tafeltennistafel, de geluidsappa ratuur en de „fijne geluidsin- Schrijven over Louis Arm strong maakt het gebruik van superlatieven onvermijdelijk. Satchmo is niet alleen de kleurrijkste jazzfiguur, maar ook een van de allergrootste ook al hebben we intussen Charlie Parker gehad en heb ben we nu John Coltrane en Sonny Rollins. Van rijn 63 jaar heeft Armstrong er al meer dan veertig aan de jazz gegeven. Nieuwe stromingen en idio men swing, cool, bop enz. zijn aan hem voorbijgegaan, maar toch is zijn kunst voor honderdduizenden muzieklief hebbers nog springlevend. Dat we het nieuwe jaar beginnen met een bespreking van drie van zijn platen mag dan ook als een hommage onzerzijds aan de grootste en beroemdste zoon van New Orleans worden beschouwd. Louis Armstrong. My greattest songs (Bruns wick 87.035 l.p.). C'est si bon Ko ko mo Basin street blues That luc ky old sun When the saints go marchin' in New Orleans function Skokiaan A kiss to build a dream on Struttin' with some barbecue Otchi Moments to remember Blue berry hill. Als jazztrompettist heeft Arm strong in de laatste decennia wel zijn weerga gevonden (Gillespie, Davis), als vocalist echter niet. On afhankelijk van een bepaalde stijl of school blijft hij de grootste jan- zanger, de natuurlijkste en de ge voeligste. Zelfs van populaire deuntjes, waarvan er ook ettelijke op deze plaat staan, weet Satchmo met zijn enorme humor eu slagvaardigheid iets bijzonders te maken. Wat het aanschaffen van deze LP alleen al waard maakt, is de prachtige op- Ook in beeld: driemaal Louis Armstrong name van „New Orleans function". Voor zover wij konden nagaan wordt Armstrong in dit meeslepende nummer terzijde gestaan door kla rinettist Barney Bigard, trombonist Jack Teagarden. pianist Earl Hines, bassist Arvel Shaw en drummer Cozy Cole. Een favoriete spiritual van Armstrong zelf is „That lucky old sun". Louis Armstrong. Louis and the Dukes of Dixie land (Audio Fidelity FBL 145.003 - l.p.). Bourbon Street parade Washington Lee Swing Just a closer Walk with thee Sweet Georgia brown Dixie That's a plenty Limehouse blues South New Orleans Sheik of Araby Avolon Wolverine blues Zelden heeft Armstrong de laat ste jaren zich in zo goed gezelschap bevonden als voor deze studio-op namen. De Dukes of Dixieland, nog maar een paar jaar geleden gefor meerd uit een schoolband, is thans waarschijnlijk het beste dixieland - orkest ter wereld. De gangmakers van de Dukes zijn de gebroeders As- sunto: trompettist Frank, trombo nist Fred en banjo-speler annex vocalist Jac. Maar ook hun hertoge lijke sterretjes verbleken bij de vor stelijke pracht van Satchmo's trom pet en stem. Op zijn best als instru mentalist is Armstrong in „Lime house blues" met een enerverende solo, waarin hij de ene climax na de andere opbouwt. Als zanger heeft hij een mooie vertolking van „Just a closer walk wit thee". Aparte vermelding verdient de superieure technische (we zouden bijna zeg gen: ruimtelijke kwaliteit van deze LP. Armstrong en Ellington. The Great Reunion of Louis Armstrong and Duke Ellington (Roulette MGRL 9430 l.p.). It don't mean a thing So litude Don't get around much anymore I'm beginning to see the light Just squeeze me De weg naar de hel is ge plaveid met goede voorne mens. Met een variatie op dat bekende gezegde kunnen we vaststellen, dat in de afgelo pen dagen complete Auto bahnen zijn aangelegd. Een Autobahn bijvoorbeeld naar wat in 1963 promoveerde tot Vijand Nummer Een van de Volksgezondheid: de Siga ret. Herinner je je de Oude jaarsnacht nog? Het was klokslag twaalf uur. Je doof de met een driftig gebaar je peukje in de overvolle asbak en zei met vastberaden stem: ..Dit was de laatste". Jauel. de laatste in 1963, want het nieuwe jaar teas nauwelijks een half uur oud toen je al- weer een sigaret opstak en even vastbesloten opmerkte: „De allerlaatste. Om het al te leren". Maar op die manier leer je het niet zo gemakke lijk af. Grote hoeveelheden drop. pepermunt en zuurtjes bleken evenmin in staat het verlangen naar nicotine te temperen. En zo gingen in de eerste dagen van 1964 tal van goede voornemens letterlijk in rook op. Vele „laatste" si garetten bleken de eerste te zijn. De eerste van een ket ting. waarmee mogelijk te zij ner tijd het anker van je ge zondheid wordt gelicht Er zijn nog enkele lieden die de verleiding hebben kun nen weerstaan. Waar zij an ders „ja graag", „ha. heer lijk" of mmmm(al naar gelang het merk) zeiden als hun een sigaret werd aange boden, laten zij nu een bot „neen" horen. En dat „neen" klinkt steeds harder naar mate hun standvastigheid saag niet. beter een gezonde onruststoker dan een weg kwijnende kettingroker, afneemt. Speciaal tot hen zouden we willen zeggen, ver- I got it bad en that ain't good Azalea. De combinatie Armstrong-Elling ton is vrij nieuw, al suggereert de titel van deze plaat dat zij ook in het verleden samen hebben ge speeld. Tenzij men met .reunion" bedoelt, dat men Satchmo en de Duke in een studio bij elkaar heeft gebracht kort nadat zij samen had den meegewerkt aan de film „Paris blues". Hoe dan ook. dit is de eerste plaat waarop men deze twee groot heden tegelijk kan beluisteren. Een merkwaardige gewaarwording is dat wel. Het lijkt alsof beiden zich een beetje hebben aangepast. Elling tons rol in deze is trouwens vrij be scheiden behalve dat de zeven nummers die Armstrong zingt en speelt van zijn hand zijn, slaat hij af en toe een paar (overigens zeer functionele) noten op de piano aan. Meer werk verzetten trombonist Trummy Young, klarinettist Barney Bigard (die heeft vroeger wel in El lingtons band gespeeld», bassist Mort Herbert en drummer Danny Barcelona. Bijzonder fijn swingt de schorre stem van Satchmo in „It don't mean a thing". Meisjes, we moeten eens even ernstig met elkaar pra ten. Het Nieuwe Jaar heeft zijn intrede gedaan en het wordt een Jaar vol beloften, maar ook vol plichten. Plich ten vooral voor jullie, meis jes. Drie jaar hebben jullie op je lauwertjes mogen rus ten, nu wordt het tijd om de handjes uit de mouwtjes te steken. Drie jaar lang zijn jullie achterna gelopen, ver wend en ontzien, drie jaar lang hebben jullie je volop kunnen amuseren. Maar nu is de tijd van werken aange broken. nu kunnen jullie iets terug doen voor die drie kos telijke jaren. Want. meisjes, nu is het 1964! En. meisjes. 1964 is een schrikkeljaar! het is inder tijd een mooie gedachte ge weest om eens in de vier jaar een beetje te schrikkélen. Maar dan moeten jullie ook mee willen helpen. We hopen dat jullie het belang inzien van dit jaar. Een belang dat uitstijgt boven de gewone al ledaagse zorgjes. een belang ook. lieve wichtjes, dat in jullie eigen, lieve belang is. Voelde je je de laatste drie jaar wat verwaarloosd? Aar zel niet langer, neem schrik- kelpillen en zelf het roer in handen! Wacht niet tot je wordt opgebeld, bel zelf. Blijf niet zitten tot je ten dans wordt gevraagd, stap er op af en kies je partner zelf! Schaam je je voor je o- of x-benen? Slaap op een schrikkelmatras en je o of x neemt de benen! Wees niet bang. doe het zelf en je zult met open ar men worden ontvangen! Ook communistischChina heeft zijn jeugdprobleem en het is er een dat de partijbonzen in Peking nogal wat hoofdbre kens bezorgt als er we de New Yorks Times mogen geloven. Miljoenen studenten kunnen namelijk hun studie niet voort zetten door gebrek aan doceer- ruimte en aan bekwame hoog leraren. Vele studenten die op deze manier hun toekomstplan nen zien gedwarsboomd, zijn op z'n zachtst gezegd zeer ontevre den. Dan is er het verregaande ge brek aan werkgelegenheid in de grote steden zoals Shanghai, waar mannen met tientallen jaren industriële ervaring wor den ontslagen. Er is geen ge schikt werk voor jongelui die zo gelukkig zijn geweest hun diplo ma's te halen. Zij lopen rond zonder werk of moeten zich te vreden stellen met een baantje dat zij beneden hun capacitei ten en waardigheid achten. Ook zij zijn verbitterd. Het resultaat is een steeds luider wordende kritiek op de regering en een toenemende bezorgdheid voor het eigen welzijn, dat zeer in strijd is met het onzelfzuchtig idealisme zoals dat wordt ge propageerd door Pekings leiders. De consequentie van dit alles maakt nu juist de regering zo be zorgd: de jongelui worden afkerig van het communisme en van deze jongelui zal men het toch in de toe komst moeten hebben. Bovendien heeft dit een slechte invloed op de pro-communistische neigingen van jongelui die in andere overbevolkte Aziatische landen als India en Ja pan met hetzelfde probleem worden geconfronteerd. De bezorgdheid van de regering is af te lezen uit de vele vermaningen die in de Chinese communistische organen worden gericht tot de la gere partijleiders. Jeugdorganisaties en tot de jongelui zelf. De landelijke pers roept dat de jeugd politieker moet worden op gevoed. De dagbladen besteden ook veel ruimte aan betuigingen van trouw aan de communistische zaak door „bekeerde" jonge mensen. Ve len van hen verklaren dan in zo'n interview, dat zij zich niet eer-der hadden gerealiseerd hoe slecht hun ouders het hebben gehad en hoe goed alles nu gaat en zal gaan. De toon van deze própaganda- stroctn wijst er volgens Ingewijden op. dat Peking zich wel heel erg be zorgd maakt over deze vraagstuk ken. Begin 1957 werd het opvoedings systeem onderbroken, doordat er meer de nadruk moest worden ge legd op de ideologie dan op de ele mentaire algemene kennis. In het vak vergrijsde leraren werden uit gekreten voor „bourgeois" en aan studenten werden allerlei moeilijk heden in de weg gelegd. In 1961 werden deze maatregelen opgeheven. Tegelijkertijd echter werd er veel waarde gehecht aan politieke overtuiging en werd er de voorkeur gegeven aan kinderen uit boeren- of arbeidersgezinnen boven die uit „betere milieus". Intussen was het gebrek aan bekwame lera ren nijpend geworden. Vaak werden pas afgestudeerden zo voor de klas gezet. Ervaren onderwijzers, eerder als „bourgeois" bestempeld, werden plotseling „gerehabiliteerd". In die paar jaar is het aantal inschrijvin gen voor lager middelbaar en hoger onderwijs sterk teruggelopen. Deze teruggang is vooral bedui dend in China waar een diploma van een middelbare school altijd een toegangsbewijs is geweest voor een witboord-baantje. Vandaag de dag worden deze gediplomeerde jongelui gedwongen zich te scharen in de njen van boeren en arbeiders, let* waarmee »e ateeds minder op krugen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7