Rondetafelconferentie in Londen over CYPRUS Kustvaarder in de mist overvaren en gezonken Trein grijpt auto op onbewaakte overweg Turkse enclave nog in staat van beleg Chroesjtsjow wenst vreedzame regeling gebiedsgesch i l len - ZWART - TRIOMF VOOR DUNCAN SANDYS: VË P Chroesjtsjow bezoekt Polen DRIE DODEN AANSLAG OP NKROEMAH Scheepsdrama op Westerschelde Drie bemanningsleden worden nog vermist U kunt dulomaiisch che, «pp*" g«<»- wassen Nana vond weer WIM KAN WEERBERICHT VOL AUTOMATISCHE IEMCO N.V. (§uc/ leuws Öpgwteht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 JANUARI 1964 No. SI 151 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.06 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 'per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l. Lelden - Olm no 67055 (Van onze correspondent in Londen) In Londen zal spoedig een rondetafelconferentie over de kwes tie Cyprus worden gehouden, welke door Griekenland, Turkije en de Grieks-Cyprische en Turks-Cyprische gemeenschappen zal worden bijgewoond. Met deze triomf is Duncan Sandys, de Britse minister voor het Gemenebest, vanochtend vroeg met een RAF- toestel naar huis teruggekeerd. Het Britse kabinet kwam van ochtend, in Doumingstreet 10 bijeen om over Sandys' rapport te beraad slagen. Premier Sir Alec Douglas- Home heeft zijn vakantie in Schot land ten tweede male moeten on derbreken. Butler, de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken, kon wegens storm pas vanochtend het Schotse eiland Muil, waar hij va kantie houdt, verlaten. Lord Car- rington, de onderminister van Bui tenlandse Zaken, heeft in zijn plaats de kabinetsvergadering bijgewoond. Duncan Sandys heeft in de afge lopen 24 uur twee ontmoetingen ge had met aartsbisschop Makarlos, de premier van Cyprus. Een woord- voerde van Makarios verklaarde, dat overeengekomen is dat de regelingen voor Cyprus grondig moeten worden herzien. De RAP zou vandaaf 1000 man, 40 ton legeruitrusting, 30 voer tuigen en helikopters naar Cyprus overbrengen. Een groot deel van Cyprus wordt thans opnieuw beheerst door de EOKA, de semi-militaire onder grondse organisatie die destijds de leiding heeft gehad van de opstand tegen het Britse gezeg. De Turkse enclave, waarin zich 6000 Turken be vinden, omringd door Grieken, be vond zich gisteravond in staat van beleg. Een bijeenkomst van het door Sandys tot stand gebrachte politieke verbindingscomité onder voorzitter schap van de Britse hoge commis saris nam gisteren maatregelen om de spanning op het eiland te ver minderen. Op het randje De overeenkomst voor een con ferentie in Londen kwam na har de onderhandelingen op het randje van een internationale explosie, waarvoor tenslotte alle betrokken partijen terugdeinsden. Na de ope ningszitting in Londen zal een com missie worden benoemd, bestaande ui/t Griekse en Turkse Cyprioten on der Brits voorzitterschap om het ge hele constitutionele probleem en de garantie- en alliantieverdragen te herzien. Duncan Sandys met zijn onverzet telijke vastberadenheid bezit een grote reputatie om situaties als de ze te redden. Hij verklaarde dat hij blij is met het bereikte resultaat. In feite heeft Cyprus zich bereid verklaard de goede diensten van En geland, Griekenland en Turkije te Advertentie aanvaarden. Sir Alec Douglas-Home, zei. dat de toestand op Cyprus nog altijd zorgen baart, maar dat er teke nen van verbetering zijn. zodat hij hoopvol is gestemd. Tot zover onze correspondent in Londen. In NAVO-raatl De permanente raad van de NAVO is gisteren een uur bijeen ge weest om het Griekse verzoek „elke eenzijdige actie van de Turken op Cyprus te verhinderen" te behande len. Een woordvoerder zei na afloop, dat de vertegenwoordigers van En geland. Griekenland en Turkije de raad op de hoogte hadden gesteld van de jongste ontwikkelingen op het eiland. Hij weigerde bijzonder heden te geven over de besprekin gen die daarop waren gevolgd. Verslaggevers en fotografen had den geen toestemming gekregen de vergadering bij te wonen. Zij wer den zelfs geweerd uit het normaal voor de pers gereserveerde gedeelte van het NAVO-gebouw. In het Griekse verzoek aan de NAVO-raad werd gezegd, dat de Turken troepen en vlooteenheden nabij Cyprus samentrekken en daar bij voorwenden dat het hier om nor male manoeuvres gaat. Inmiddels heeft ook Griekenland zijn leger en vloot in staat van paraatheid ge bracht. Cyprus heeft de Veiligheidsraad verzocht in spoedzitting bijeen te ko men. Vorige week vrijdag vergader de de raad anderhalf uur over de gebeurtenissen op Cyprus en ging vervolgens voor onbepaalde tijd uit een zonder een besluit te hebben genomen. Mk\ ,/M' De Sowjetrussische premier 1 Chroesjtsjow is gisteren voor een nict-officleel bezoek van enkele da- gen in de Poolse hoofdstad War schau aangekomen. Hij wordt verge zeld door de eerste secretaris van de communistische party van Wit-Rus- land, Mazoerow. De Russische pre- mier reisde direct na aankomst in j gezelschap van de Poolse communis tische leider Gomoelka en pre- mier Cyrankiewitsj op wier uitno diging hij de reis heeft aanvaard naar het enkele honderden kilome ters van de hoofdstad gelegen Olsz- tyn. Men verwacht ln Polen dat er binnen drie of vier maanden een con gres van de communistische partij gehouden zal worden en dat de Rus sische en Poolse leiders willen over- i leggen welke houding Polen zal aan- I nemen tegenover het streven van I communistisch-China naar de sym- I pathie van de minder-ontwikkelde Afrikaanse en Latijnsamerikaanse staten. Men vermoedt voorts dat gespro ken zal worden over het plan-Go moelka, waarin een kernwapenvrije zone in midden-Europa en vermin dering van de conventionele bewape ning in dit gebied werd voorgesteld. Het Poolse initiatief is bij de Westerse landen nog in studie. Premier Chroesjtsjow zal op 17 ju ni in Kopenhagen aankomen voor een officieel bezoek aan Scandina vië. zo is gisteren van welingelichte zijde in de Deense hoofdstad verno men. Van Denemarken gaat Chroesjtsjow naar Noorwegen en vandaar naar Zweden. Zowel in Noorwegen als in Zweden zal hy vyf dagen blijven. (Van onze Nijmeegse correspondent) Drie inzittenden van een volkswa genbusje werden gistermiddag op slag gedood, toen het busje op een onbewaakte spoorwegovergang door een personentrein werd gegrepen en meegesleurd. De slachtoffers waren de 37-jarige P. Rooy, directeur van de NV Coleman in Nijmegen, zijn 36-jarige vrouw en hun vierjarig dochtertje. Het gezin was op weg naar zijn vakantieverblijf. Op president Nkroemah van Gha na is gisteren een mislukte aanslag gepleegd, aldus is in Accra officieel meegedeeld. Er werden vijf schoten op hem gelost, doch de president j bleef ongedeerd. Een lid van zijn lijfwacht werd echter gewond en overleed later in een ziekenhuis. De aanslag had plaats even buiten I het gebouw, waarin het kabinet van I de president Is gevestigd. De schoten werden van zeer dichtbij op de 54- jarige president afgevuurd, toen deze naar zijn auto stapte. De dader werd onmiddellijk gegrepen, i Een eerdere aanslag op Nkroemah I had plaats op 1 augustus 1963. Toen Het busje stond stil op de spoor wegovergang en bleef daar, ondanks herhaalde signalen van de machinist van de snel naderende trein, staan. Bij de botsing werd de bestuurder uit de wagen geslingerd en vele meu bels en kledingstukken, die achter in het busje waren geborgen, vlogen langs de spoordijk. Mevrouw Rooy werd met haar dochtertje door de buffer van de trein van haar zit plaat.- naast haar man achter het stuur geduwd. Het busje was volko men vernield en ingedeukt. Na 300 meter kwam de trein tot stilstand. De 40 passagiers uit Krefeld en Kranenburg werden met een bus naar Nijmegen gebracht. werd een bom naar zijn auto ge worpen waardoor verscheidene toe schouwers werden gedood. Op 8 januari vorig jaar ontplofte een bom temidden van een mensenmenig te die de president toejuichte toen hij een politieke massabijeenkomst in Accra verliet. Op 9 september 1962 werden meer dan zestig men sen gewond door een ontploffing na bij de residentie van de president. Afgezien van de politie-activiteit rondom de plaats van de aanslag, was het rustig in de hoofdstad. De eerste bijzonderheden over de aan slag werden door Radio-Ghana be kendgemaakt tijdens een onderbre king van het programma. De Turkse vlag wappert op de Kyrenia-poort in Nicosia, waar bij Britse militairen de wacht hebben betrokken. In een dichte mistvlaag op de Westerschelde, vlakbij boei 32a (tussen Terneuzen en Hoedekenskerke), is gisteravond om negen uur de Nederlandse, 449 ton grote kustvaarder „Looiersgracht" overvaren en onmiddellijk gezonken. Van de tien bemanningsleden, benevens de Belgische lo^ds, worden de stuurman Luders uit Peize, de kok De Ridder uit Win terswijk en een Spaanse matroos vermist. De Russische regering heeft gisteren een aantal Westerse landen, waaronder ook Neder land, een nota gestuurd inzake de vreedzame regeling van ter- III t 1» L "toriale geschillen. De Russi- menhjke verklaring, waarin men verklaart zich van geweld te zullen onthouden bij het regelen van dergelijke kwesties. Het was vanochtend nog niet mogelijk meer omtrent het Russische stuk te vernemen, maar wel be stond de indruk, dat het Chroesjtsjow niet te doen is om het sluiten van een officieel ver- drag. VRAAG DEMONSTRATIE HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 a""T" (Van onze Hilversumse correspondent) De VARA zal vanavond van 9 tot 10 uur een herhaling uitzenden van Wim Kans oudejaarsavondprogram ma. Het enorme succes van Kans conference „Twaalf miljoen oliebol len op aardgas" deed de VARA hiertoe besluiten. Het programma van het Promenade-Orkest o.l.v. Gijsbert Nieuwland (Hilv. II) komt hierdoor te vervallen. ICH.T VRIEZEND De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Droog weer met opklaringen. Van nacht en morgenochtend hier en daar mist Lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 JANUARI Zon op: 8 48 uur: onder: 16.41 uur. Maan op: 22.54 uur; onder 11.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.45 en 19.07 uur. laagwatcr te 2.26 en 14.51 uur. Dit nummer bestaat uiv 12 pagina's De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, ver wacht van het nieuwe jaar „enige werkelijke ontwapening" en „belang rijke vooruitgang op het gebied van maatregelen tegen verrassingsaanval len". De Westelijke landen zullen zich, aldus Rusk, in de komende weken intensief bezighouden met het onderzoeken van nieuwe initiatieven inzake de kwesties-Berlijn en -Duits land. Rusk twijfelt, aldus bleek ver der uit zijn mededelingen op de pers conferentie van gisteren, aan verbe tering in de Amerikaans-Chinese be trekkingen. Hij ziet geen verandering in de Chinese houding met betrek king tot het vreedzaam samenleven met de rest van de wereld. Rusk verklaarde verder, dat het de iest van de wereld niet was ontgaan, dat de bezoekers van West-Berlijn wel naar het oostelijke stadsdeel wa ren gegaan, maar niet omgekeerd. Als er mogelijkheden zouden worden gevonden om de bezoeken voort te zetten, zouden zij zorgvuldig moeten worden onderzocht. Amerika zou be zorgd zyn, indien de Oostduitse auto riteiten zouden trachten van deze menselijke maatregel een politieke kwestie te maken. Rusk was tenslotte van mening, dat het zoeken naar vrede de meest urgente zaak voor de mensheid in 1964 niet eenvou dig zou worden, maar president Johnson aldus onderstreepte hij, is vastbesloten elke mogelijkheid te on derzoeken. Onze correspondent in Washing- *-on telegrafeerde hedenochtend: De uiteenzetting van Rusk getuigt van voorzichtig optimisme, al is het duidelijk, dat de Amerikaanse rege ring de kans op een oplossing van de belangrijkste geschilpunten niet waarschijnlijk acht. CJit de mededelingen van Rusk bleek, dat de Amerikaanse regering zich in 1964 richten wil op de vol gende stap tot beperking der bewa pening en pogen wil op de* op 21 januari te hervatten Geneefse con ferentie concrete vooruitgang te boe ken. Verder zijn er de maatregelen tegen verrassingsaanvallen. Het strui kelblok blijft de onwil der Russen ef fectieve controlemaatregelen te aan vaarden. maar anderzijds tonen de Russische economische zorgen aan. dat beide mogendheden belang heb ben te zoeken naar bewapeningsbe perking. Het succes van het Ameri kaanse zoeken naar verdere overeen stemming is direct afhankelijk van de vraag of de Russische politiek plooibaarder wordt. Dat is o.m. af hankelijk van de Russische economi sche toestand en van de verhoudin gen in het communistische blok, met name ten opzichte van Rood-China. Belgische politie jaagt op Franse xiit- en inbrekers (Van onze Brusselse correspondent) Meer dan 200 man Belgische mare chaussee zoeken sedert gisterochtend naar twee Franse uitbrekers. Drie Franse „zware jongens" zijn namelijk gevlucht uit de gevangenis van Bou logne en naar België gekomen, waar zij zich in verlaten villa's tussen Oostende en Knokke aan verschei dene inbraken schuldig hebben ge maakt. Een van hen Ls door een Belgische politie-agent uit Bredene bij Oostende gepakt. De anderen lo pen nog steeds rond. Zij hebben bij hun inbraken nieuwe kleren op de kop getikt en schijnen nogal wat zilverwerk en dergelijke te hebben gestolen. De bevolking ln de streek langs de kust is gewaarschuwd, omdat de po litie vreest dat de beide mannen ge wapend zijn Een Nederlandse speur hond van de marechaussee op Wal cheren heeft gistermiddag een spoor van de inbrekers gevonden, doch het dier raakte het bijster bij een verla ten bunker in de duinen. KABINETSRUZIE IN ARGENTINIË President Arturo Illia van Argen tinië heeft het ontslag geweigerd van de Argentijnse minister van defensie. Leopoldo Suarez, die gisteren zijn functie ter beschikking stelde naar aanleiding van een conflict met de staatssecretaris voor de Luchtvaart. Martin Cairo, die zijn ambt overi gens al enkele dagen eerder had neergelegd. De ex-staatssecretaris heeft de minister inmiddels voor een duel uitgedaagd, maar men verwacht dat president Illia tussenbeide zal komen om dit te verhinderen. De ex-staatssecretaris acht zich beledigd omdat de minister van De fensie zich, zonder hem te raadplegen tot de personeelschef van de lucht vaart had gewend voor de opstel ling van een voordracht van acht kolonels voor bevordering tot gene raal, terwijl hijzelf een voordracht had opgesteld met zeventien namen. Zeven geredden zijn gisteravond om kwart over twaalf in Vlissingen aan wal gezet en één geredde is om één uur in Terneuzen aan wal gebracht. Van de in Vlissingen aan wal ge brachte mensen ligt de Oostduitser L. Grabs in het ziekenhuis. Hij is niet ernstig gewond. Vannacht om twee uur werd door de reddingboot uit Breskens, twee sleepboten uit Terneuzen en een Rijkspolitieboot op de plaats van het ongeval nog steeds naar de drie ver misten gezocht. De politie heeft ech ter geen hoop meer. Het is volgens haar vrijwel onmogelijk dat iemand bij deze temperatuur langer dan één of twee uur in het water in leven kan blijven. Enkele seconden Het drama van de aanvaring heeft zich in enkele seconden voltrokken. De Franse suikerbietenkwe kers van Stenlis bij Parijs voeren een actie om de aandacht te ves tigen op hun precaire omstandig heden. Zij deden dit gisteren door de automobilisten, die hun dorp passeerden, gratis een kilo suiker aan te bieden. Kapitein Van der Wal stond juist op de brug. samen met de negentien jarige matroos Blok uit IJmuiden, toen de aanvaring gebeurde. De Looiersgracht was wegens de dichte mist enige tijd voor anker ge gaan .toen van vry grote afstand, de toplichten van een groot zeeschip zichtbaar werden. De koers van het naderende schip lag wel dicht langs de Looiersgracht, maar toch was het beslist geen ramkoers, aldus de ka pitein. Later is dit schip, de uit Zuid-Afrika afkomstige „Langkloof", van koers veranderd, waarby hy de Looiersgracht midscheeps ramde. Kapitein Van der Wal ls vlak voorde aanvaring nog gaan toeteren en bellen, maar de Langkloof bleef door varen. Matroos Blok werd naar beneden gestuurd door de kapitein. „Datschip gaat ons rammen, onmiddellijk naar beneden en de bemanning wakker maken". luidde de opdracht. Halver wege de trap werd matroos Blok reeds van de been geslingerd, toen de Langkloof de Looiersgracht ram de, waarbij de kustvaarder bijna kap seisde. Blok heeft nog naar heneden gegild, dat iedereen van boord moest. Daarna is hy weer naar boven ge hold. Hy zag dat het water al by de luiken stond. Met een man of zes hebben we nog geprobeerd de red- dinsvlotten overboord te krijgen, maar daar was geen tyd voor", zei hy. Zonder zwemvest Terwyl het machtige silhouet van de Langkloof langzaam in de mist verdween, sprong iedereen, die op dat ogenblik aan dek van de Looiers gracht was. in het yskoude water van de Westerschelde. De meesten hadden zelfs geen zwemvest aan. Tweede ma chinist De Coo hing samen met een Italiaanse matroos aan één zwem vest. Gelukkig was de aanvaring op de Langkloof niet ongemerkt, voorby ge gaan. Van het achterschip werden in allerijl zwemvesten en vlotten overboord gegooid. Kapitein Van der Wal kreeg, kort nadat hy in het water lag, de om gekeerde sloep van zyn eigen schip in het oog. Daar klom hy op, waarna hy van deze wankele positie uit zyn mannen, die hy verderop in het wa ter zag dry ven moed in sprak. Daar na verdween zyn sloep snel in d« mist. Van de Langkloof zyn, nadat het schip was gestopt, twee sloepen ge streken, die de drijvende en ver kleumde drenkelingen na ongeveer drie kwartier uit het water haalden. Enige tyd later is ook kapitein Van der Wal op zyn omgekeerde sloep te ruggevonden. Zeven geredden rijn door de passerende „Seabreeze" aan boord genomen en in Vlissingen aan wal gebracht. De gezonken Looiersgracht ligt in het vaarwater. Het gehele scheep vaartverkeer op de Westerschelde was in de afgelopen nacht gestremd. WASMACHINES A-E.G. - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BICO Uit het Leidsch Dagblad van 2 Jan. 1864 De zonderlinge zucht tot verzamelen van postze gels schijnt nog steeds toete- nemen. Men verneemt al thans uit een berigt, dat de postdirectie te Weenen zoo danig tot aflevering van bui ten gebruik gestelde postze gels bestormd werd, dat zij genoodzaakt is geweest een buitengewonen ambtenaar aantestellen, belast met het beantwoorden der aanvragen en het toezenden der voor handen zijnde postzegels. Per Telegraaf. Suez 30 De cember. Gisteren is het ka naal van den Nijl naar de Roode Zee feestelijk geopend. J Bij die gelegenheid zijn toas- f ten uitgebragt op Ismael- pacha en Said-pacha.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1