KRYP- TO- GRAM N T H V D T H EN N N D N N H U T HOE KOM IK ER UIT r 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 II 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 OUD EN IONG puzzel lq VAN ZESSEN KLAAR s TWEEMAAL GRIEKENLAND M U H „EUROPAARDIGE" WOORDEN VAN ERASMUS EUROPEES puzzel 7 VOLKSTUINCOMPLEX KEN KERSTNUMMER LEIDSCH DAGBLAD 24 DECEMBER 196 puzzel 4 puzzel 6 puzzel 8 G R I E G R- I E-K E- N L- A N= D puzzel Nederland heeft onder meer zfjn plaats gekregen in deze Europese puzzelreeks door als diagram te fun geren voor dit kryptogram. HORIZONTAAL: 1. gebladerde muzieknoot? 8. Griekse letter heeft oneindig veel cijfers 5. Engelse brieven komen meer in een zin dan in een woord voor 9. ontheffing van plicht leidt tot tegenkomen 14. reeds omgekeerd dient het tot een bergplaats 16. strookje van een omgekeerde vrucht 17. prul op z'n kop is een cylinder op het toneel 18. geneesmiddel gaat tussen het meervoud van het omgekeerde door 19. in dit overschot zit een hemel lichaam 20. hoge zetel die toch meestal ge woon op de grond staat 51 52. 5* Men kan een getal op vele ver schillende manieren schrijven, b.v. 49. het getal 60 als 2 X 30, 45 15, 120 2 etc. Het is een aardige bezig- 50. heid, een bepaald getal uit te druk- 51. ken in een bepaald aantal gelijke 53. cijfers, b.v. het getal 1000 door acht maal het cijfer 8 zonder het gebruik van andere cijfers. Het resultaat kan dan b.v. luiden 888 88 8 8 8. Ter ere van de „Zes van Europa" willen wij U nu een soortgelijke puz zel laten oplossen. U dient de getallen 1, 10 en 100 samen te stellen uit telkens zes zes sen. Voor ieder getal moeten dus zes zessen en mogen geen andere cijfers worden gebruikt. Als rekenkundige tekens mogen al leen worden gebruikt X en De bedoeling is, dat U ZO MIN MOGELIJK van deze rekenkundige tekens gebruikt. De drie getalen kun nen worden samengesteld met het gebruik van minder dan tien reken kundige tekens tezamen, waarbij één paar haakjes als 1 teken geldt. De bakermat van de Europese be schaving, Griekenland, hangt nog maar zo'n beetje bij het „Verenigd Europa": het hoort niet bi) de zes, het hoort niet bij de zeven, niet bij Euratom of GKS of andere krypto- grafische organisaties, zij het dan ook dat de NAVO het land van de tempels wel ln haar armen heeft ge sloten. In deze puzzel willen wij Grieken- j land daarom tweemaal bedenken, en wel met twee optellingen en aftrek- kingen. In deze rekenopgave zijn de cijfers 1 door letters vervangen, en wel gelijke J cijfers steeds door gelijke, en onge- lijke cijfers door ongelijke letters. De eerste optelling luidt als volgt: LAND Hiervan zijn vele oplossingen mo gelijk. Er ls echter maar één oplos sing mogelijk, wanneer bij dezelfde cijfers voor dezelfde letters ln beide opgaven ook nog geldt dat: hetzelfde ls fonetisch afgekort een denkbeeld verkorte omgeving er bij gerekend nog meer dan een kerel verkoopt langs de straat kom er mee, want dat is hele maal door elkaar een omwente ling klinkerland loopt in Lapland op afstand toegestane welvaart op melk en om het lichaam een landman die in de war is loopt door Spanje wanneer de onderkant van een boot uit z'n voegen raakt is het goede grond met deze schapen kan men de hele zaak kapot maken vrouw zonder moeder waar kaas en victorie elkaar de hand reiken meerdere malen groot komt er voorbij laten we het durven in die kar eenmaal in Duits zonder Latijn is in de juiste volgorde voor ons een teken de in het Frans omgekeerde lengte nog eens Frans: gaat heen. pa wat wij bezitten is gewichtig drie letters waar insekten van schrikken VERTICAAL: 1. tweeling van klinkers loopt door Friesland 2. ln een bloem kan men iemand vinden, die hard met zijn voeten te keer gaat 3. gekruide gebakken vrucht die éénmaal per jaar opgeld doet 4. die man komt uit Delft of Eind hoven 6. aan kop of hoofd 7. niet uit 8. zo onverstandig als een mineraal 10. omgekeerde van die ontkenning is in ieder geval iets, al is het niet veel 11. erger dan goed geeft plaats aan 12. in Engeland wordt dit meisje naar 13. gevleugeld aantal uit sprookjes 15. mits de groente is omgekeerd 18. ondeelbaar timmermansgereed schap 20. Deventer van de kook is verge noegd 24. omgekeerd voertuig aan de mast 25. kan men een bos klei goed kne den. dan wordt het een Egyptisch monument 26. symmetrisch antiek lidwoord 28. te velde staat een letter minder dan merkwaardig 29. voor re en na si 30. driekwart van veel loopt over gras 31. vrouw uit zeeën 32. komt bij wind en woede voor 34. hoeveelheid energie 36. helemaal week doordat de pier in de knoop raakte 37. het merkwaardige is dat deze enkele toch uniek zijn 39. het is pech wanneer huishoude lijke artikelen onvolledig zijn 40. daar wonen we, al zeggen de auto's het wel wat kort 42. beste wensen voor wie het lezen wil 44. tweemaal de letter die negenen dertig in het huishouden ontbeert tekent degene, die onbekend wenst te blijven 46. uit een brand komt een stuk wagen 47. zorgen kippen voor grond in zee? 50. gewoon een prul of lor 52. zeer kort geworden heilige PUZZEL 9 Erasmus heeft indertijd vele wijze woorden gezegd, die geen slecht figuur zouden slaan in de huidige besprekingen over meer eenheid en onderling begrip in de wereld. Een citaat uit zijn „Klacht van de vrede" hebben wij in deze Europese paardesprong of „Europaardesprong" verwerkt. De paardesprong van het schaakspel betekent de sprong van een vakje naar een vakje dat er één recht en vervolgens één diagonaalsgewijs van verwijderd is. Bijvoorbeeld van de Z links boven naar de E op de derde rij in de tweede kolom of van de Z links boven naar de I in de tweede rij en derde kolom. Van de Z links boven af moet U met dergelijke sprongen alle 64 velden van de tekening doorlopen, alle éénmaal en niet meer, waardoor U een zin krijgt, waarin de bedoelde Erasmiaanse wijsheid te lezen valt. Hoe luidt die zin? Hoe luidt GRIEKENLAND in cijfers, zodat beide opgaven kloppen? Het linker cijfer van een getal mag niet 0 zijn. De kreet ..Hoe kom ik er uit?" zal menige Europese staatsman geslaakt hebben, toen hij zat met problemen over horizontale en verticale Europese integratie: het us een politiek, staatkundig, eco nomisch en emotioneel doolhof van de ergste soort. Deze horizontale en verticale doolhofproblemen hebben ons tot deze driedimensionale puzzel geïnspireerd. Het gaat om een doolhof in vier verdiepingen, zoals dat in de onderste tekening in buitenaanzicht is geschetst. Links onder be treedt men het doolhof bij de pijl. rechts boven moet men er uit komen. De verdiepingen zijn van onder naar boven geletterd A. B. C en D. Alle vakjes zijn per verdieping genummerd zoals boven op de kubus is aangegeven. Boven het vakje Al liggen dus succes sievelijk de vakjes BI, Cl en Dl, boven het vakje AIO de vakjes B10, C10 en D10. In bijgaande tekening zijn ook de verdiepingen A, B, C en D apart getekend. Men ziet daarin allerlei muurtjes staan, die door lopen tot de zoldering van die verdieping, zodat men daar niet „door" kan. Voorts zijn de vloeren van sommige vakjes grijs en van andere wit. Grijs betekent een vloer, wit geen vloer. Men kan dus wel van A6 naar AIO maar niet direct van A6 naar A7, want daar zit een muurtje tussen. Men kan natuurlijk wel ..omlopen" (A6 - A5 - Al - A2 - A3 - A7). Tot dusver gaat het allemaal net als bij een „gewoon" doolhof. Maar dit is een bijzonder, namelijk tevens een „verticaal" dool hof, d.w.z. dat men naar andere verdiepingen moet zien te komen. Nu kan men niet direct van Al naar Bl want het vakje BI heeft een vloer, waar men niet doorheen kan komen. Wel kan men van A2 naar B2 komen, want uit de tekening van verdieping B blijkt dat B2 geen vloer heeft, zodat men daar vanuit verdieping A naar boven kan komen. Nu nemen wij voor de eenvoud maar even aan dat men zich wel horizontaal kan verplaatsen bv. van B2 naar B3 hoewel deze vak jes geen vloer hebben. Men zou zich kunnen voorstellen dat de vloerloos getekende vakjes wel degelijk een vloer maar met een luik hebben, en de grijze vlakjes vloeren zonder luik. Maar dat werd allemaal te ingewikkeld om te tekenen, en zeker om op te lossen. Wat ls nu de kortste weg om van Al naar Dl6 te komen? Uw oplossing moet in de volgende vorm neergeschreven wor den (overigens een onmogelijke reeks vakjes, maar dit is maar een voorbeeld): Al - A2 - A3 - B3 - B4 - C4 - C8 -D16. Hoe voert Uw kortste weg door dit driedimensionale doolhof? Het denkbeeld kwam van een Luxemburger: laten we ergens in Europa een volkstuincomplex in het leven roepen, waar de leiders van de landen elkaar nu eens niet in vergaderzalen ontmoeten maar in de vrije natuur, in hemdsmouwen en badend ln het zweet van spitten, wieden, poten en oogsten, of zomaar in een luie stoel genietend van de zon. Dat leek een bijzonder goede gedachte, en derhalve werd ergens in centraal Europa in sneltreinvaart een volkstuincomplex uit de grond gestampt. Door de haast werd het wat een voudig van opzet, zoals U uit bij gaande tekening kunt zien: 36 vier kante lapjes grond, genummerd vol gens de tekening. De eerste 24 gegadigden waren zes Luxemburgers, zes Belgen, zes Fran sen en zes Nederlanders Omdat het om genoeglijk interna tionaal contact ging, werden zij zo over' de tuintjes verdeeld, dat geen twee tuinders van gelijke nationali teit in een horizontale, verticale of diagonale richting kwamen te zitten, zodat een zo groot mogelijke cocktail van nationaliteiten werd verkregen. Toen kwam er een Engelsman, die óók wel voelde voor een tuintje. Na tuurlijk werd dit door de „echte" Europeanen, die Engeland maar al te graag zouden opnemen, luide toe gejuicht. Zo enthousiast waren ze zelfs, dat ze ln allerijl overleg gingen plegen over de twee voorwaarden, die de Engelsman stelde. Hij wilde namelijk een tuintje toegewezen krijgen met een nog onbezet tuintje aan zjjn noordgrens, terwijl hjj in het oosten aan een Nederlands tuintje wilde grenzen. De toewijzingscommissie bestond uit een Fransman die van tuintje 13 genoot, een Luxemburger van tuintje 7 en een Belg van tuintje 2. Zij slaagden er in, de Engelsman een tuintje te geven, dat aan de gestelde voorwaarden voldeed. Onze vraag is nu: welk nummer kreeg de Engelsman toegewezen, en bovendien, op welke zes tuinnum- mers hebben zich Nederlanders ge vestigd? Het is maar gelukkig (voor de puzzelaars) dat in Europa blijkbaar niets eenvoudig gedaan kan worden, als men er ook maar even de kans toe ziet, er een ingewikkeld probleem van te maken. Want alleen daardoor kunnen wij U het volgende vraagstuk voorschotelen. Een bejaarde Italiaanse minister ontmoette onlangs voor het eerst zijn pas benoemde Westduitse collega en echtge note en schrok daarbij blijkbaar een beetje van hun jeugd. Gelukkig was de minister zelf kennelijk wel wat ouder dan zijn vrouw, want anders was het in de ogen van de Italiaan al bijzonder slecht gesteld geweest met de toekomst van de Bondsrepubliek. De Italiaan vroeg zijn collega in de loop van het geani meerde gesprek naar zijn leeftijd, en op dat moment bleek, dat zelfs de eenvoudigste Europese vragen tot ingewikkelde problemen kunnen worden. De Duitser gaf namelijk de volgende repliek. „U wilt natuurlijk weten hoe oud mijn vrouw is. Had d dan gevraagd! Nu zal ik het U eens iets moeilijker make Wannei f U mijn leeftijd vermenigvuldigt met mijn leefti op mijn trouwdag, van dat getal aftrekt het produkt van leeftijd van mijn vrouw en haar leeftijd op haar trouwda bij dit getal optelt het produkt van de huidige leeftijd va mijn vrouw en mijn leeftijd op mijn trouwdag en daarva weer aftrekt het produkt van mijn leeftijd en de leeftijd va mijn vrouw toen wij trouwden, dan krijgt U het getal 55 Zo, nu rekent U het zelf maar uit". Onze vraag aan U: Hoe oud was de Duitse minister hoe oud was zijn vrouw?

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 10