Blik op wooncultuur Nederlanders overzee kAleiöosQQ9P 25 Velen zien hun plannen in dichte mist opgaan kunst Aanvoer was in november gelijk; opbrengst f 2 miljoen minder n klasse apart zuivere zachte Amerikaanse sigaretten voor één gulden Prinsessen op Jeugdmuseumkaart Expositie in Tropenmuseum Paul Robeson terug in V.S. galaconcert POLEN legt meer nadruk op landbouw Visomzet in IJmuider hallen Verse en gezouten haring waren belangri jk goedkoper NU IN CELLOFAAN VERPAKT ZATERDAG sombere dag op Schiphol Opgericht 1 maart 1860 Maandag 23 december 1963 Derde blad no. 31144 rnirrrtfnlir (Van onze kunstredactie) Onder de titel „Wonen in de wijde wereld" heeft de enkele jaren geleden opgerichte Stichting Cultuurgeschiedenis van de Neder landers overzee" in het Tropenmuseum te Amsterdam haar eerste tentoonstelling geopend. Tot 16 maart zal men hier een indruk kunnen krijgen van de wooncultuur en het milieu van onze voor ouders, voorzover deze althans buiten Nederland waren gevestigd. Niet volledig Op de verschillende afdelingen van de tentoonstelling, die ieder een an der gebied behandelen, kan men naar hartelust snuffelen tussen de attribu- Een terugblik dus in het koloniale verleden. Het is een tentoonstelling die onvolledig genoemd kan worden, omdat men geen totaalbeeld krijgt van de wijze waarop die Nederlan ders precies in die koloniale gebieden hebben geleefd. Maar deze expositie is dan ook geen doel. doch wil slechts middel zijn om belangstelling te wek ken voor het materiaal uit het ver leden. dat zich leent voor bestude ring- ten die ondernemende landgenoten in het verleden hebben nagelaten. Maar nogmaals: de tentoonstelling is niet volledig en geeft bovendien een geflatteerd beeld van het milieu van de Nederlanders overzee. Dat is begrijpelijk als men bedenkt dat uiteraard wel de kostbare familiebe zittingen bewaard zijn gebleven, maar niet de alledaagse gebruiksvoorwer pen. Maar wie trekt de expositie zo veel aandacht, dat van zolders en uit kasten van vele families materiaal te voorschijn komt om de hiaten te vullen. Het ligt niet in de bedoeling van de nog maar drie jaar oude stichting om te zijner tijd zelf een museum in te richten. Wel hoopt men medewerking te kunnen verlenen aan een speciale afdeling op dit gebied in de binnen kort in gebruik te nemen nieuwe zalen van het Rijksmuseum. Vele gebieden De Stichting Cultuurgeschiedenis van de Nederlanders Overzee heeft els doel het behoud en het bevorde ren van de kennis van de voorwerpen, monumenten en documenten die her inneren aan 't verblijf van de Neder landers overzee en hun vestigingen aldaar. Meubels, gebruiksvoorwerpen, familieportretten, documenten enz. zijn reeds rijkelijk voorhanden in de musea. Veel meer echter bevindt zich in familiebezit en dreigt in deze tijd verloren te gaan. nu zo dikwijls de plaatsruimte ontbreekt en jongere generaties geneigd zijn uit ouderlijke boedels weg te doen wat zij niet meer kunnen gebruiken. De mooie stukken verhuizen dan vaak via de kunst handel naar het buitenland. Als dit proces doorgaat zal over enkele decennia veel van dit mate riaal verdwenen zün,. De Stichting wil dit voorkomen en nu reeds zijn door haar bemoeienis merkwaardige vondsten gedaan, die bü de kunsthis torici onbekend waren. De tentoonstelling in het Tropen museum wil dus belangstelling wek ken voor het behoud van voorwerpen en documenten uit onze koloniale ge schiedenis. Bij het inrichten ervan had men wat het voormalige Neder landse h-Indië betreft een ruime keu- re uit voorwerpen. Maar de Neder landers hebben in de loop der eeuwen in vele gebieden gezeten en er is naar gestreefd althans de voornaamste van deze streken te doen vertegenwoor digen. Zo kan men interessante din gen zien uit de tijd dat onze voor ouders zich, behalve in Nederlandseh- Indié, hadden gevestigd in Pakistan, India, Ceylon, Malakka, Brazilië, de V.S., West-Afrika. Zuid-Afrika. Chi na. Japan, Suriname en de Antillen. Alvorens men de tentoonstelling betreedt, wordt men geconfronteerd met de zeevaart uit de 16de en 17de eeuw die immers tot de overzeese vestigingen heeft geleid. Hier staan het model van de „Prins Willem I", een der fraaiste 17de eeuwse scheeps modellen, een scheepsklok, logboeken, een paar schoenen van een scheeps jongen. een hangkompas, een zand loper enz. De 65-jarige Amerikaanse negerzanger Paul Robeson is gister avond, vergezeld door zijn echtgenote, na een afwezigheid van vijf jaar, per vliegtuig in de VS teruggekeerd. Hij werd op het vlieg veld van Kennedy (vroeger Idlewild) door zijn zoon en een 50-tal vrienden, meest negers begroet. Robeson vertrok ln 1958 uit Noord - Amerika, nadat hU acht jaar lang had gestreden voor het verkrijgen van een paspoort. Het duurde zolang, voordat hi) een pas kreeg, omdat hij weigerde een verklaring te tekenen, waarin stond dat hij geen communist was. Robeson vestigde zich gedurende zijn afwezig heid uit de VS in Londen, vanwaar uit hij Europese reizen maakte. Hij heeft, als bekend, vier maanden voor een geneeskundige behandeling in Oost-Berlijn vertoefd. De artsen, die hem daar hebben behandeld, hebben hem aangeraden het zingen te sta ken. Hij heeft, als gemeld, besloten deze raad op te volgen. Robeson wilde op het vliegveld ver slaggevers niet te woord staan. Zyn echtgenote, Eslnda Robeson, sprak in zün plaats. Op de vraag, of zü zich door 't communisme bedrogen acht ten antwoordde zü dat haar man geen journalisten wilde zien omdat die juist zulke vragen stelden. Zij hadden Europa en de Sowjet-Unie alleen ver laten om hun kinderen en kleinkin deren met Kerstmis te kunnen be zoeken. zei zü. „Wanneer dat nodig is zullen wü naar Oost-Duitsland te rugkeren". Dc Prinsessen Beatrix en Irene hebben zaterdagavond in het Sche- veningse Kurhaus het galaconcert bügewoond dat werd gegeven ter ge legenheid van de nationale herden king 1813/1963. In hun gevolg be vond zich mevrouw E. L. Baronesse Sweerts de Landas Wyborgh-De Meyier, dame du palais van de Ko ningin. De burgemeester van Den Haag. mr. H. A. M. T. Kolfschoten. de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz de vice-voorzitter van de Raad van Sta te en van het Comité nationale her denking, dr. L. J. M. Beel, en de voorzitter van het algemeen werk comité, prof. P. J. Bouman. begroet- relies en Jan-Erik r.oske. kinderen van de bekende violist en concert meester Willem Noske, bloemen aan. Het concert in de met prachtige bloemen, tropische planten en sier- coniferen getooide kurzaal werd ge geven door het Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo. Willem Noske zocht voor dit con cert in Nederland omstreeks 1813 ge schreven werken van Graaf, Colizzi, Fodor, Wilms en Van Bree uit. Me vrouw Corrie Vierdag speelden een klavecimbelconcert van Colizzi met orkestbegeleiding. Indertijd hebben wü reeds aan verschillende van deze composities aandacht gewijd. De minister-president, mr. V. G. M. Marünen, de minister van O., K. en W„ mr. Th. H. Bot. diens gast, de Tunesische minister van Cultuur en Voorlichting, de heer Chadli Klibi, de minister van Verkeer en Water staat, mr. J. van Aartsen, de Staats secretaris van dit departement, mr. M. Keijzer ,de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, tal van Kamerleden, de deken van het Corps Diplomatique, de Belgische ambassadeur, baron F. X. van der Straten Waillet, zeer vele andere di plomaten, de procureur-generaal in Den Haag, mr. D. van Gilse, alsmede tal van andere hoogwaardigheidsbe kleders woonden h.et concert bü. Franx-Paul Decker president van de Sibelius-Geselschaft De dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest Franz-Paul Decker is als opvolger van Karl El- mendorff gekozen tot president van de Duitse Sibelius-Gesellschaft te Wiesbaden. Op initiatief van de heer E. R. Meyer, hoofd van de educatieve af deling van het Rijksmuseum te Am sterdam, heeft de vereniging „De Museumdag" een z.g. „jeugdmuseum kaart" ingesteld die jongeren van 12—18 jaar in 1964 vrije toegang zal verlenen tot de vaste collectie van alle Rijksmusea <35 in totaal) en van 93 gemeentelüke en overige mu sea. In het algemeen geldt zü niet voor tentoonstellingen, al hebben vele musea reeds toegezegd om op vertoon van deze kaart of vrije toe gang tot de exposities te geven of een zeer aanzienlijke reductie op de entreeprijs (tot 50 te verlenen. De jeugdmuseumkaart zal van 15 jan. af aan de musea verkrijgbaar zyn. Er zün reeds meer dan 20.000 aan vragen binnengekomen. Carel van Marnier en Bnclieli naprijs Dr. ir. C. L. Temminck Grol] te Driebergen en de heer H. van Straa- ten te Amsterdam hebben de Carel van Manderprüzen 1963 ontvangen: de Bucheliusprijs 1963 is toegekend aan de heer J. Martinet te Amster dam. De prüzen zün zaterdagmiddag uitgereikt op de jaarvergadering van de vereniging van Nederlandse kunsthistorici in Museum Boy- mansVan Beuningen te Rot terdam. De pryzen, van het fonds Carel van Mander, worden jaarlijks uitge reikt voor de beste kunsthistorische studie 'Carel van Manderprijs» en het beste documentair kunsthistori sche werk van het afgelopen jaar. De voorkeur gaat daarbü uit naar veelbelovende Jongeren. Dr. ir Temminck Groll ontving de prijs voor zün boek over de j Utrechtse bakstenen huizen in de 1 middeleeuwen, de heer Van Straaten voor zün werk over de Groningse j kunstenaar Werkman en de heer Martinet voor „Hot printing", een oeuvre-cat&logus van Serkman. KERSTKRIBBE IN UTRECHT Het Aartsbisschoppelij k Museum 1 in Utrecht zal van eerste kerstdag tot en met 12 Januari een grote achttiende-eeuwse Napolitaanse kerstgroep exposeren. De groep, die ln het Centraal Museumgebouw in de Agnietenstraat te bezichtigen is, bestaat uit ruim 40 in achttiende- eeuwse klederdrachten gestoken fi guren. r> Cultureel akkoord Tunesië - Nederland Zaterdagochtend is in het mi nisterie van O. K. en W.. in de werkkamer van de minister, ge parafeerd een culturele overeen komst tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Tunesië. Voor Nederland para feerde de minister voor O. K. en W.. mr. Th. H. Bot, voor Tune sië de staatssecretaris voor cul turele zaken en algemene voor lichting, Chadli Klibi. Aanwezig ierbij waren de staatssecretaris an O. K. en W., drs. L. J. M. van de Laar, de ambassadeur van Tunesië, Slaheddine el Goulli. en de ambassadeur van Nederland in Tunis, dr. Th. P. Bergsma en enige hoofdambte naren. „Koper en brons door de eeuwen" In het Dordrechts museum is een expositie geopend van koperen en bronzen voorwerpen, zoals die door de mensheid zijn gebruikt van de steentijd tot heden. Deze expositie, die tot 1 februari a.s. wordt gehou den, is ingericht door de afdeling ten toonstellingen van het bureau van de fiUksinspecteur voor roerende monu menten te Den Haag. Men heeft bij het samenstellen getracht uit zoveel mogelijk perioden Voorwerpen büeen te brengen. Behalve voorwerpen is er ook illu stratiemateriaal .aanwezig, büv. over het mijnwezen, de klokkengieterij en voorwerpen van koper en brons, die men niet in concreto kon exposeren. Van hedendaagse toepassingen van beide metalen zün ook foto's opge hangen. Verder luisteren enkele sculptures de expositie op. Ned. Comedie met: „De koning sterft" Onder de regie van Theun Lam- mertse is zaterdagavond door „De Nederlandse Comedie" in de Amster damse Stadsschouwburg de eerste in drukwekkende opvoering gegeven van de langdurige ecn-acter „De koning sterft" van Ionisco met Ton Lutz in de hoofdroL Naast hem viel vooral Ellen Vogel op in de rol van de Dood, Lous Hen- sen vertolkte die van de koningin. Verder speelden mee Allard van dei- Scheer, Elisabeth Hoytink en Bob Verstraete. De vertaling was van de hand van Jacoba van Velde, Jacques Noel verzorgde de décors en de kos tuums. Jan van VUjmen de muzikale tratie. Het Poolse parlement heeft giste ren met algemene stemmen de be groting voor 1964 aangenomen, waar in 25 procent meer geld beschikbaar voor de landbouw zal worden gesteld dan aanvankelük de bedoeling was, terwül de investeringen op het ge bied van de industrie zullen worden besnoeid. De herziening van de begroting geschiedde nadat men tot de conclu sie was gekomen, dat de nationale beleggingen in de industrie in dit jaar zulke vormen hadden aangeno men, dat de voedselvoorziening er van te lüden had. Ongeveer 86 procent van de land bouwbedrijven is nog ln particuliere handen. Op een recente bijeenkomst van de communistische leiders be sloot men de landbouw te steunen, opdat op korte termün de behoefte aan buitenlands graan nu drie miljoen ton per jaar drastisch vermindert. Als gevolg van een teleurstellende graanoogst was men genoodzaakt, voor het vee ingevoerd graan voor menselijke consumptie te gebruiken, waardoor weer varkens en rundvee moesten worden afge slacht. Dit leidde tot tekorten aan vlees, melk en boter. Poolse leiders hebben gewaarschuwd, dat aan deze toestand waarschijnlijk voor de twee de helft van 1964 een einde zal ko men. Busramp eist zestien levens Zestien mensen zün zaterdag in Columbia om het leven gekomen en dertig werden gewond toen de auto bus waarin zij zaten op een spoor wegovergang in de buurt van de stad Santa Maria door een trein werd gegrepen Terwijl er van enig kwantita tief verschil ln de aanvoer van vis te IJmuiden ln november nau welijks enig verschil was met de aanvoer in november 1962, is de opbrengst ruim f 2 miljoen be neden die van vorig jaar novem ber gebleven. De aanvoer be droeg 5.373.977 kg, wat slechts 22.380 kg minder is dan in no vember 1962 toen 5.396.357 kg werd aangevoerd. De opbrengst bedroeg de afgelopen maand f3.794.078,-. Dit is f2.060.613.- minder dan in 1962, toen de om zet f5.854.691,- bedroeg. De aangevoerde verse haring heeft schelvis waar te nemen, n.l. van 269.342 tot 696.956 kg. De prüs kon hiermee geen gelüke tred' houden, zodat de opbrengst slechts steeg van f. 219.481 naar f. 331.992. Ook de aanvoer van koolvis steeg bü een vrüwel gelijkblijvende prijs. De aan voer steeg van 231.378 naar 257.716 kg, de opbrengst van f. 162.426 naar f. 187.775. De aanvoer van leng werd büna verdubbeld. n.l. van 5.861 naar 10.519 kg, maar de opbrengst steeg slechts van f. 5.205 naar f. 7.998. Bü een iets stijgende kilogramprijs daalde de aanvoer van kabeljauw van 265.785 naar 200.374 kg, de opbrengst van f. 266.821 naar f. 241.971. De aanvoer van wütlng werd büna gehalveerd, n.l. van 370.270 naar 191.282 kg. Toch zakte de kilogram- prijs, want de opbrengst daalde van niet die prijs opgeleverd, welke er i 223 3„ naar 98182 vorig jaar voor werd betaald. De aanvoer gaf een lichte stijging te zien, n.l. van 1.362.275 naar 1.388.227 kg, maar de opbrengst liep terug van f. 843.636 naar f. 504.062. Ook de ge zouten haring was een stuk goed koper. Terwül de aanvoer daalde van 301.140 naar 174.960 kg, daalde de opbrengst van f. 227.697 zelfs naar f. 65.184. De aanvoer van makreel steeg tot het zevenvoudige, nj. van 165.913 tot 1.137.238 kg, maar de prijs zakte aanmerkelyk, zodat de opbrengst slechts kon stügen van f. 92.146 tot f. 430.366. Ook werd 450 kg gezouten makreel aangevoerd voor f. 263. Hiervan vond in november 1962 geen aanvoer plaats. In de rondvi6sector was een be langrijke stijging in de aanvoer van tuun i Zeebaars was met 53.798 kg en f. 26.732 niet onbelangrijk. De prijs lag iets lager dan in november 1962 toen voor 4.242 kg f. 2.848 werd be taald. De aanvoer van haai liep tot minder dan de helft terug, n.l. van 57.591 tot 25.316 kg; de opbrengst daalde van f. 28.229 tot f. 15.151. De aanvoer van schol liep belang rijk terug. Het scheelde ruim 2 ton. De aanvoer daalde namelük van 1.094.351 naar 876 858 kg. Dank zü de goede afzetmogelijkheden was de op brengst desondanks nog ruim f. 4.000 hoger. Deze steeg n.l. van f. 552 880 naar f. 557.102. De prijzen van tong stegen tot een onvoorstelbare hoogte, maar de terugval ln de aanvoer was zó enorm, dat de verliezen op geen stukken na goed gemaakt konden worden. De aanvoer daalde van 874.151 naar 165.975 kg, de opbrengst van f. 2.809 846 naar f. 1 064.738. Ook de aanvoer ran tarbot liep terug en wel van 90.010 naar 50.980 kg. de opbrengst van f. 221.413 naar f. 168.030. i De garnalen kregen een gevoelige klap. Hoewel de aanvoer tot minder dan ee<n kwart terugviel, n.l. van 34.906 naar 8.495 kg, zakte ook de prüs, waardoor de opbrengst tuimelde van f. 53.973 naar f. 6.301. Het lot over 1963 ls. hoewel de december-cüfers nog moeten komen, al gevallen. Gedurende de afgelopen elf maanden van het jaar bedroeg de aanvoer in totaal 85.120.955 kg tegen 79.200.650 kg. Daardoor is er een kwantitatieve voorsprong van 5.920.325 kg op de eerste elf maan den van 1962. De opbrengst was in de afgelopen elf maanden f. 54.155.492. De overeen- komstige periode van 1962 bracht echter 'n opbrengst van f. 63.382.567. Er is dus een financiële achterstand van niet minder dan f. 9.227.075. In het gebouw van de Kon. Academie van Wetenschappen heeft prof. dr. H. B. G. Casimir (links) de eerste Gilles Holst- medaille voor verdiensten op het gebied der toegepaste natuur- en scheikunde uitgereikt aan de Delftse hoogleraar in de fysische chemie, prof. dr. W. G. Burgers. Nieuwe uitgaven Over geluiden en hoe ze ontstaan. Televisie en wat erbU te pas komt. Fotograferen en hoe Je foto's maakt. Vuur en hoe het wordt gebruikt, Onweer en hoe het ontstaat. Elektriciteit en line die wordt opge wekt, door L. de Vries en dr. C. van R|)slnge. Verschenen ln de serie „De wereld om Je heen" bij Kon. Uitgeverij J. J. TUI. Zwolle. El-hertlia de ooievaar, door C. E. Pothast-Gimberg. Uitg De Arbeiders pers. Amsterdam. Natte, koude, maar vooral dichte mist heeft zaterdag honder den reizigers op Schiphol tot vertwijfeling gebracht. Vol verwach ting over de komende wintersport- of kerstvakantie waren zij ge pakt en gezakt naar Schiphol getogen, waar velen van hen na steeds meer uitstel tenslotte de hoop om die dag nog weg te komen in rook zagen vervliegen. De mist was en bleef dicht. Het zicht bleef voortdurend minder dan 200 meter. De teleurstelling op Schiphol werd steeds groter. De zaterdag voor Kerstmis is namelük een van de drukste dagen van het hele jaar. Onder de wachtenden bevond zich Prins Rainier van Monaco. Hy heeft weinig geluk gehad. Zyn jacht kon hy door het slechte weer niet van Delfzyl naar de Middellandse Zee varen. Het moet in Vlissingen over winteren. Na een nacht in Amster dam stapte hij zaterdagochtend wel gemoed in de auto naar Schiphol, waar hem nieuwe pech wachtte. Ook de Viscount, waarmee hy zou ver trekken, kon de lucht niet in. Jach tende officials wisten niet eens zo goe l een onderkomen voor de Prins te vinden. De beide ontvangstkamers voor zeer belangrijke personen wa ren al bezet. In één wachtte de In donesische handelsmissie tot het zicht zo goed was, dat zy naar huis kon vertrekken. In de andere zat de Surinaamse minister van Verkeer met de autoriteiten, die hem uitge leide deden. Prins Rainier werd ten slotte maar naar het nog gesloten Aviorama-restaurant op de eerste verdieping gebracht, waar hij wat op verhaal kon komen. Even leek het of om elf uur zün wachten al be loond zou worden. De Viscount met de Prins aan boord taxiede na dat het van ysaf zet t ing was ont daan naar de startbaan. Daar stond het ongeveer een half uur met draaiende motoren. Maar het zicht bleef minder dan 200 meter en de gezagvoerder reed terug naar het platform. Zo stond de Prins om twaalf uur weer in de vertrekhal druk te overleggen, wat hem te doen stond. Hü besloot de moed niet op te geven en verder te wachten. Intus sen was het propvol geworden in de ontvangstkamer, waar talryke Indo nesiërs van de handelsmissie afscheid kwamen nemen. Daarom verhuisde het gezelschap naar een provisorisch afgescheiden hoek van het ook al afgeladen ICA-restaurant. De KLM kon opgelucht de Prins een VIP- kamer aanbieden. Joan Haanappel Uiterlük nog kalm. maai- bü het vorderen van de middag toch steeds ongeruster liep in de ICA-vertrekhal de 23-jarige Joan Haanappel te üs- tx.en. Ze moest zondag beslist in Wener zün voor de première van de nieuwe ijsshow. waarin ze als eerste soliste optreedt. Ze had een weekje vakantie genoten in Den Haag. „Op eigen risico. De directie wilde me eigenlük niet laten gaan om ieder risico te vermüden". voegde ze er zenuwachtig aan toe. Om half vier wilde zü niet langer wachten. Elk uitstel kon teveel zün. Ze stapte in de KLM-bus naar Amsterdam. In derdaad is het haar gelukt nog een treinkaartje te bemachtigen. Ze was op tyd voor de première in Wenen. Zj behoorde tot de weinigen, die hun plannen normaal konden ver voeren. Om kwart over één viel de beslissing voor het Europaverkeer. Op drie na werden alle vluchten, büna twintig ln totaal, definitief geannu leerd. Een treurige exodus begon. In lange rijen wachtten de passagiers hun beurt af voor het registreren van de niet gebruikte biljetten en voor de restitutie van de betaalde luchthavenbelasting. In de aan komsthal werd uit al die vliegtuigen de bagage teruggebracht, zodat daar tenslotte voor de honderden koffers nauwelüks ruimte was. Intussen moesten vele passagiers, die be lastingvrije artikelen hadden ge kocht, deze weer naar de winkeltjes in het restaurant terugbrengen en inwisselen, want ze mochten deze niet mee naar huis nemen. Vakanties waren in mist opgegaan, want de kans om nog een plaatsje te krijgen op de vliegdiensten de volgende dag of ln een van de over bezette treins naar de wintersport- oorden was uitermate gering. En er waren personen tussen, die hun huis tijdens de vakantie aan familieleden hadden afgestaan. Velen hadden geen levensmiddelen ingeslagen en kwamen pas laat zaterdagavond weer 1 thuis. men en Hamburg dit voorbeeld. Maar daar bleef het bü, hoewel het daarna op de banen zowaar nog druk werd. Ettelijke andere machines wil den ook een poging wagen. Zonder elkaar te kunnen zien taxiede zy naar de startbanen. De verkeerstoren had handenvol werk. Ook de DC-8 met de Surinaamse minister van Verkeer aan boord ging naar de kop van de startbaan, maar keerde na een half uur onverrichter zaken terue. Ook een tweede poging werd in de onverbiddelüke mist tn de kiem gesmoord. Evenals de DC-8 moesten alle andere toestellen van de startbanen naar het platform terug komen. Mismoedig wandelden daar na de vele passagiers de vertrekhal len weer binnen. Voor hen werd het een heel som bere dag. Een klein aantal reizigers vertrok per bus naa- Keulen. Ande ren gingen op dezelfde wüze op weg naar Brussel. De spoorwegen konden geen extra wagons meer aankoppe len. De treinen waren al tot de uiteiste capaciteit opgevoerd. Voor velen gingen de vakantie-plannen In rooi op. Voor de toch al niet zo rooskleurig draaiende KLM een ex tra tegenvaller op een van de druk ste dagen van het hele jaar. Het kostte de luchtvaarmaatschappij en kele honderdduizenden guldens. Daarbij de kosten voor het voedsel, dat verschaft moest worden. Een heel probleem, d at werd opgelost door kelners te laten rondgaan met scha len sandwiches. Iedereen kon zich uit het vuistje tegoed doen. I ier leeuwen verscheuren circusknecht Schaars geluk Toch waren er nog enkele geluks vogels. Een DC-4 van Martins Air Charter waagde om twee uur als eerste de sprong door het natte mist- gordyn. Het zette koers naar Zwe den met gelukkige vakantiegangers. Ook het geduld van Prins Rainier werd tenslotte beloond. In een span nende start dwars door flarden mist, maar met net ongeveer de vereiste 200 meter zicht, steeg om kwart over twee de KLM-Viscount vooi Nice en Barcelona op. Enkele minuten later volgde de KLM-machine voor Bre- I De leeuwen Nero, Brutus, Jupi ter en Caesar van een circus, dat in de Oostfranse stad Reims zijn j tenten heeft opgeslagen, hebben zaterdagnacht hun 33-jarige ver zorger. Renê Orange, verscheurd. I De knecht was die avond de stad in geweest. Toen hij moeite had thuis te komen, had een bak kersknecht hem geholpen. Uit dankbaarheid liet Orange zijn metgezel de vier leeuwen zien. Toen de dieren vriendelijk rea geerden begaf hij zich in de kooi. Daar werd hij echter direct aan gevallen door een van de leeuwen De bakkersknecht en het gealar meerde circuspersoneel konden niet voorkomen dat Orange in korte tijd werd verscheurd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5