jZestig jaar lief en leed van Leids paar Tunesisch musea in bezoek LEIDEN aan Van Wijk en Heringa N.V. draait verder onder een nieuwe leiding sherries BOOM Driehonderd automobilisten op de bon in „blauwe zone" Zwolsmongroej) in bezit van 75 proeent der aandelen L e i o c GOLDEN FICTION Tweede blad na. 311 Maandag 23 december 1963 Advertentie De grootste sortering vi.iQt U bij WIJNr >TDV. - SLIJTERIJ S. BAKCA D'ALVA <5 typen) DUFF GORDON (5 typen) Gavey, Paloma Bodadilla, Don Manuel. Sandeman. Pedro Domeoq. Gilbey, Tio Pepe. Harvev. Dry Seek. KRAAIERSTRAAT 1 hoek Nieuwe Rijn» - TEL. 20229 Telefooncel vernield SLIPPARTIJ OP HOGE RIJNDIJK Een 29-jarige Leidse koopman is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn auto geslipt, toen hij over het. gladde wegdek van de Hoge Rijn dijk reed. De wagen schoof met grote vaart tegen een boom en vervolgens tegen een telefooncel De boom werd ontworteld en de telefooncel vernield De auto bleef evenmin onbescha digd. maar er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. ^Opgericht 1 maart 1860 Niet minder dan driehonderd automobilisten zijn In de afgelopen week in Leiden bekeurd, omdat zij hun wagen zonder parkeerschyf in de blauwe zone hadden neergezet of wel de geldige tijdslimiet hadden overschreden. De Leidse politie is met deze strenge controle vorige week maandag be gonnen. nadat zij eerst enkele weken had volstaan met het geven van waar schuwingen. Behalve in Leiden zijn er op het ogenblik wjj schreven daar al eerder over blauwe zones in Utrecht en Enschede. Johannes Reinierus Overdjjk en lijk steun en zij schenken het boven- Overdijk zijn vandaag precies dien veel liefde Het echtpaar heeft getrouwd. herinneren verder nog zestien kleinkinderen en ïch "beiden nog heel goed hoe zij op zeven achterkleinkinderen Het woont december 1903 voor de ambtenaar al drieëndertig jaar in een huisje de burgerlijke stand in Leiden aan de Waardgracht. De bruid doet sten verschijnen om tegenover zelf nog de huishouding, maar daar- het ja-woord uit te spreken, bij geholpen door haar dochters De niê bruidegom is nu 83, de bruid 81 bruidegom doet het wat rustiger aan Feest wordt er voorlopig nog niet want door het plotselinge /^verlijden van de zwager van de jj. er over deze bruiloft een gro- schaduw gevallen. Het echtpaar zowel de man als vrouw zijn in Leiden geboren naast veel vreugde heel wat gekend. Van de 8 kinderen, die dit huwelijk zijn voortgekomen, nog maar vier. Deze kinde drie dochters en een zoon het oude paar zoveel moge- hoewel zijn gezondheid redelijk is. Hij heeft voornamelijk als metaalbewer ker zijn brood verdiend en zijn groot- Hef diamanten echtpaar OVERDIJK Foto L.D./Holvast) ste liefhebberij is altijd de volkstuin geweest.. Hij is om. tot erelid van de volkstuinvereniging ..Onderling Be lang". die hij nog heeft helpen op richten. benoemd Het paar leest al bijna zesbig jaar het Leidsch Dagblad en dan vooral het stadsnieuws. Lezers schrijven... Geen N.Z.H.-bussen op Oudejaarsavond Geachte Redactie. Ik kan niet nalaten te reageren op uw kritiek (in het Leidsch Dagblad j.l. 19 - 12 '63» over het feit dat het de buschauffeurs van de NZH gegeven is. om ook „enkele" uren in de huiselijke kring door te brengen „op oudejaarsavond". U begint met de opmerkingdat U dat ons wel gunt. maar uit wat daarna volgt, blijkt dat U dat geens zins meent.. Want als het aan de redactie van het L.D. lag. werd onze dienst op oudejaarsavond nog een tijdlang verlengd. Wij missen nogal veel zondagen en avonden in huiselijke kring. U zult zich dus wel kunnen voorstellen, dat uw suggestie om op oudejaarsavond, zelfs nog wat langer dan normaal te rijden, bij het NZH-personeel be paald niet met gejuich ontvangen zal worden. Directeur J. W. Heringa afgetreden STEENSTRAAT 8 J HERENSTRAAT A HAARLEMMERSTR. 204 Rode en witte TAFELWIJNEN per fles f 2.05 IEAUJOLAIS, per fles f 3.25 IN PERLÊ. per fles f 2.95 1PAANSE WIJN. per fles f 2.15 Bij 12 flessen de DERTIENDE GRATIS, de en Witte BOISAC, p. fl. f2.90 LOSTERBERG. per fles f2.90 Bij zes flessen de zevende gratis. Jbfficiële publikatie OPHALEN HUISVUIL ■in verband met de komende feest- ^gen ls de hulsvulldlenst als volgt rfreceld ((Het huisvuil van donderdag. 26 de- piber wordt ln diezelfde week niet Jgehaald. De hulsvulldlenst komt Jtrmaal weer op maandag 30 december f63. 'De overige dagen functioneert de jenst normaal. De Directeur van de Gemeentelijke Relnlglngs- en Ontsmettlngsdlenst. De Zwolsman-groep heeft ongeveer 75 procent van de aandelen van de N.V. Van Wijk en Heringa te Leiden in bezit gekregen, mede door de overname van het pakket aandelen van de familie Heringa. Het ligt bepaald in de bedoeling dat de omvang van het bedrijf en van de huidige personeelsbezetting gehandhaafd zullen blijven, tenzij een onoverkomenlijke economische noodzaak tot op heffing zou dwingen. De voortzetting zal echter onder andere leiding geschieden. Vrijdag j.l. is de directeur, de heer J. W. Heringa, afgetreden en is de heer K. Wildeboer. algemeen bedrijfsleider van een pa pierfabriek in Limburg, belast met het tijdelijk beheer. De heer Wildeboer is als eerste op de voordracht geplaatst voor benoeming tot opvolger van de heer Heringa als directeur, over welke benoe ming de komende buitengewone vergadering van aandeelhouders zal moeten beslissen. verantwoordelykheid tegenover de- j genen die. veelal reeds gedurende lange jaren, in het bedrijf werkzaam zijn. De Zwolsmangroep heeft voor deze I opvatting, die aan de zijde van com. I inissarissen en de familie Heringa I heerst, volledig begrip. Zij wil daar- om verklaren, dat zij het bedrijf niet zal opheffen, tenzij een on overkomenlijke economische nood. zaak haar daartoe zou dwingen. Het ligt daarentegen bepaaldelijk in haar bedoeling dat binnen deze economi sche normen gestreefd zal worden naar continuering van de omvang van het bedrijf en van de huidige personeelsbezetting. Commissie vraagt décharge De oommissie uit aandeelhouders, benoemd in de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Van Wijk Heringa van 25 september 1963. deelde nog het vol- I gen de mede: Nadat de commissie geruime tijd U verwijt de directie van de NZH gebrek aan ..service' 'waarom geen ..dienstverlening", dat is tenminste Hollands», maar wat dat punt be treft. mankeert er bij U zelf ook nog wel het een en ander aan. Bij mij wordt het L.D. b.v. meestal plm. 19.00 uur n.m. bezorgd, wat toch ook voor een avondblad vrij laat is. En dan het feit. dat hij gemiddeld eenmaal in de twee weken helemaal niet bezorgd wordt, wat toch wel een hele slechte ..service" betekent Overigens: waarom verschijnt het L.D. eigenlijk niet op zondag? De bussen rijden wel op zondag! Op een dag, waarop de meeste mensen thuis zitten („behalve bus chauffeurs") en echt wel behoefte hebben aan een dagblad, laat U ons ..smadelijk in de steek". Niet ééns in het jaar. zoals wij; maar iedere zon- en feestdag weer Daarenboven maakt U 's zaterdags bijna een ochtendblad van uw avond blad. Ik veronderstel dat dit gebeurt om redactie en personeel in de gelegen heid te stellen om van een vrije zaterdagmiddag te profiteren, waar- bil de .service" aan het publiek toch ook beperkt wordt. P. VAN WESTRIENEN buschauffeur NZH. j P.S. Ik ben benieuwd of U dit in de I daarvoor bestemde rubriek wilt op nemen. I Naschrift van de Redactie Zoals U ziet hebben wij aan uw verzoek voldaan, zowel om redenen van bil lijkheid als uit sportieve overwegin- I gen. Onze kritiek was niet in de eerste plaats gericht tegen het feit, dat er I op oudejaarsavond tussen 9 uur en Dit jaar moest het sohoolkoor dat middernacht geen bussen zullen anders altijd enige programmanum een eigen stijl Zorgvuldig gemengd in de juiste verhouding, be staat elke Golden Fiction uit 37 tabakssoorten. De juiste menging is belangrijk en bepaalt het natuur lijke aroma waardoor Golden Fiction sinds 1946 in grote kring gewaardeerd wordt. Klassieke muziek Rembrandt Lyceum Vrijdag j.l vond in het Rembrandt- i Lyceum onder auspiciën van de Stichting „CENO" de traditioneel ge- worden klassieke muziekavond plaats u Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f 30.- tot f 40- of het allerbeste van f 200.- en -* i 400.-. Bi Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. id Eterna - Certina - Prisma Junghans - Ewe - Anker. i BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Judith, dr van P. P. H. M. >eel en J. A. Hoogduin; Elisabeth iriana, dr van F. L. Vernet en J. C. Rskers. Saskla Patricia, dr van J. J. Uvenhoven en H. W. van Dijk; Lle- le Ferdinand, zn van L. B. Zeilstra J. G J. Hendriks; Sonja Helena Iriana, dr van A. J. van Duijvenbode S. Zwanenburg; Alwlne Lloba tria Andrea, dr van C. A. Mank en M, Ptelanen; Marcelllnus Anto- us Jacobus, zn van C. T. A. Plomp A Weber; Johan, zn van A P. ikenberg en S. M. Korswagen: Ca- arina Maria, dr van J. de Raad en van Rossum; Barend Antonle, zn n N. Schouten en H. Thoma. GETROUWD J van Es en B. H. L. van der ain: J. J C. M. Komman en C. H Knol. OVERLEDEN J. Nlevaart, 66 jr. e.v. F H. Kem- I. Philippo. 67 Jr. man; L M J. sstenne 68 Jr. e.v. J. A. Paultdes; J. nker, 53 Jr. man. rijden. Wij nemen gaarne a.an dat er ln die uren weinig vervoersbehoef te bestaat. Maar wél achten wij het een ernstig bezwaar, dat er na mid dernacht geen enkele gelegenheid be staat om de velen, die deze avond bij familie of vrienden plegen door te brengen, terug te vervoeren naar huis Uit de aard der zaak betreft het hier uitsluitend de stadsdiensten. Wij blijven van mening, dat hier met een beperkt aantal diensten een regeline mogelijk ware geweest, die de NZH als dienstverlenend bedrijf tot eer zou hebben gestrekt en voor vele ingezetenen de oplossing van een probleem zou hebben betekend. En wat uw klacht over de bezor ging betreft de NZH is niet het énige bedrijf, dat met personeels- moeilijkheden te kampen heeft. Tenslotte nog de kwestie van de |)iet-verschiinine op zondag. Zullen e sportief beslissen dat U daarmede De stand is 1lü Dit zyn de belangrijkste punten van de mededelingen, die de heren R. Zwolsman en dr. A. Zeven, presi dent-commissaris van Van Wijk en Heringa, hedenochtend deden tijdens een persconferentie. Zij spraken de hoop uit. (jat deze middag een einde zou maken aan de periode van con flicten en moeilijkheden, en dat thans de noodzakelijke moderniserin gen van het bedrijf zouden kunnen worden voorbereid en uitgevoerd in belang van aandeelhouders en het ongeveer 600 man tellende personeel. Gang van zaken De president-commissaris dr. Zeven deelde mede. dat na het con- j flict tussen directie en commissaris- i sen, dat tijdens een bewogen aan deelhoudersvergadering van 25 sep- tember j.l. openbaar werd, tot ver bazing van alle commissarissen de aandeelkoersen sterk opliepen. De commissarissen onthielden zich van ingrijpen, en de heer Zeven zelf commissaris van de Zwolsman groep. heeft de heer Zwolsman ge vraagd. niet te kopen toen geruchten over dergelijke aankopen ontstonden. Het bleek toen dat de heer Zwols man niet achter deze beursaankopen stond, en bereid was zich te onthou den. De heer Zeven zette omstandig de verdere ontwikkeling uiteen, die er toe leidde dat de Zwolsmangroep wel ingreep, toen een groot pakket aan delen boven de markt bleek te han gen. Inmiddels was ook de Handels- De heren R. Zwolsman (links) en dr. A. Zeven tijdens hun me- dededingen over de gang van zaken bij Van Wijk eti Heringa. Foto L.D./Holvast) onderneming Scheveningen van de Zwolsmangroep opgericht, zodat deze groep wel capabel was belangrijke industriële ondernemingen aan te trekken. Sinds 25 oktober heeft de Zwolsman. groep derhalve wel aandelen aan gekocht, ondermeer het zojuist ge noemde belangrijke pakket. Met de leden van de familie Heringa werd eveneens overeenstemming over de doende is geweest om tot een oplos-1 de geliikmaker heeft gescoord? sing van het bestaande geschil tus- I sen commissarissen en directie te ge raken en daartoe in oktober j.l. enige voorstellen aan commissarissen en*! directie heeft gedaan, bleek de con troverse te groot om het doel te be reiken. Korte tijd later echter^ meende de oom missie dat er redenen waren te veronderstellen, dat er onderhande lingen plaats hadden, die een geheel verandei-de situatie zouden kunnen doen ontstaan. Toen haar vermoeden in deze richting in de loop van no vember werd beve=tlgd. leek het de commissie niet opportuun met een I niededhng omtrent hear werkzaam- i heden te komen voordat deze onder handelingen waren beëindigd. Volgens de mededelingen van he den van de Zwolsmangroep zowel als van de commissarissen en directie van de N.V. Van Wyk A Heringa is dit thans het geval. Tevens blijkt uit dit bericht, dat de commissie in deze aangelegenheid geen verdere taak meer heeft en zjj zal derhalve ln de aangekondigde buitengewone verga dering van aandeelhouders verzoeken haar te dechargeren. K. Wildeboer De heer K. Wildeboer. die tijdelyk met het beheer is belast en als di recteur wordt voorgedragen, is 42 I jaar oud en is geboren in Rotterdam, j Hy ontving een werktuigkundige op- leiding en was getuime tijd in Am sterdam in technische functies werk zaam. Laatstelijk was hij directeur van de Limburgse papierfabriek Tie- lens. mers voor zyn rekening neemt, he laas verstek laten gaan wegens de voorbereidingen voor de Musical „De Zwarte Tulp die oktober 1964 uit gevoerd zal worden ter gelegenheid van hei 100-Jarig bestaan van Ge meentelijke HBS Rembrandt- Lyceum. Desondanks was het een gevuld en kwalitatief goed programma dat van 8 uur tot half elf met een onderbre king van een korte pauze de aanwe zige leerlingen, ouders, bestuursleden van „CENO" en van „Ouder-Contact" en docenten geboden werd. Na afloop was men het erover eens. dat het peil ten opzichte van vorige jaren gestegen was niet zo verwonderlijk voor een sterk gegroeide school, waaraan nu sedert l1* jaar ook gere geld muziekonderwijs gegeven wordt. Men voelde de toegenomen interesse onder de leerlingen voor de uitge voerde muziek en de uitvoerenden, leerlingen uit alle afdelingen en klas sen van het Lyceum, hadden daar baat bij Zonder tekort te willen doen aan vele andere verdienstelijk musiceren- den kunnen we slechts enkele ver melden: het gevoelige fluitspel van Tineke Carrière (Sonate ln F van Telemann). het virtuoze pianospel van Kees Nix en Jacques van Eg- mond (Concert nr. 1 in C van L. van Beethoven) en twee Franse kerst liedjes gezongen door mei A. Stol Ir, lerares Frans, die zichzelf met gi taar begeleidde. Het programma werd verder afgewisseld door enkele decla maties o a. door Louky Crama. die de vorige week een eerste prijs won in de semorenafdeling van de ICC- concours. Het gehele programma had een vlot verloop, ook dank zy de goede leiding van de muzieklerares, mej. T. Zonneveld. Al met aleen zeer geslaagde, sfeervolle avond waartoe nog mee werkte de fraaie kerstversiering, door de Versiercommissie der leerlingen vereniging „MTGS" in de zaal aan gebracht. In een slotwoord bracht, de rector, dr. J. W. Blom. terecht allen, die op enigerlei wijze hadden meegewerkt, zijn dank. Ouderbijeenkomst in Karei Doormanschool De halfjaarlijkse ouderavond, die in de stemmig versierde aula van de Karei Doormanschool aan de Suma- trastraat gehouden werd, mocht zich in een grote belangstelling verheu gen. De voorzitter van de oudercommis- aankoop van hun pakket verkreten. sie. de heer Kiehl leidde de avond. De zodat de Zwolsmangroep thans heren Imminck en Van Els werden grootste aandeelhouder is. De heer gekozen tot kascommissieleden. waar- Heringa stelde zijn directeursfunctie beschikbaar. Algemeen belang Ter persconferentie werd door de heer Zwolsman ondermeer het vol gende medegedeeld. Niet alleen is de heer J. W. Heringa als directeur afgetreden doch ook mevrouw mr. J. H. de Lussanet de la SablonièreHeringa en prof. ir. W. A. Bos als commissaris. Commissarissen van de N.V. Van Wijk en Heringa en de familie Heringa menen, dat het voortbestaan van het bedrijf een algemeen belang is. in het bijzonder voor de gemeen te Leiden, zy voelen bovendien een na de heer Chr. Bartelsman. hoofd van de school, het. woord voerde. Hy sprak o.m over de noodzakeiykheid van de niet alleen intellectuele, maar ook ethische vorming van het kind Leerlingen van de 5e en 6e klas zongen na de vertoning van dia's over de afgelopen winter Nederland se. Franse en Engelse kerstliederen Marga Hooidonk declameerde na de pauze een gedicht van Martinus Ny- hoff. waarna leerlingen van de school enige stukjes op de blokfluit ten ge hore gaven, ingestudeerd door mej. Glazer De 5e en 6e kla- voerden daarna een dramatisering van de „Kerst- auto" op onder leiding van de heer de Mik De Tunesische minister van Culturele Zaken en Voorlichting. Chadli Klibi, heeft zaterdag een bezoek gebracht, zowel aan het Riiksmuseum van Oudheden, waar de tentoonstelling ..Ro meinse mozaïeken uit Tunesië" officieel werd geopend, als aan het Rijksmuseum voor Volken kunde. In dit laatste museum waren het vooral de Afrikaanse afdeling en de expositie „Wow- ipitsj. 12 houtsnijders uit Amanamkai. Zuidwest- Nieuw-Guinea". die de aandacht van de minis ter trokken. De Tunesische bewindsman was o.m. vergezeld van de directeur van de nationale musea in Tunis. Abdel Aziz Driss, de Tunesi sche ambassadeur in ons land (standplaats Brussel). Slaheddine El Goulli, de cultureel at taché bij de Tunesische ambassade. Noureddim Fayache. en de Nederlandse ambassadeur in Tunis, de heer Th. P. Bergsma. Het gezelschap werd in dit museum ontvangen en rondgeleid door de directeur, dr. P. H. Pott. Op de foto van links naar rechts de Neder landse ambassadeur in Tunis, de heer Bergsma. de Tunesische minister. Chadli Klibi. de direc teur van ..Volkenkunde", dr. Pott. de Tune sische ambassadeur. Slaheddine El Goulli, en de cultureel attaché bij de Tunesische ambassade. Noureddine Fayache. (Fotot L.D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3