Telegram brengt geschenk van zeeman feilloos aan huis Eerlijk voor God (iii) KUSTSTATION werkt tijdens feestdagen op volle toeren SCHEVENINGEN RADIO: UNIEK INSTITUUT OOK VISSERS MAKEN ER JDANKBAAR GEBRUIK VAN WOORD VAN BEZINNING Zaterdag 21 december 1963 Pagina 1 (Van onze scheepvaart- en visserijredactie) Nauwelijks verstaanbaar dringt een zwakke stem door de golven atmosferische ruis uit de maximaal opengedraaide radio-ontvanger in IJmuiden. „Kunt u voor mij o eren „Proberen?" vraagt gedul- een perfect gemoduleerde vrouwenstem voor de derde maal. Ver weg, ergens in de Golf van Bengalen, verstelt een scheepsmarconist iets aan zijn zend- antenne. Iets helderder komen nu de woorden uit de luidspreker: „Niet proberen, maar NOTEREN". Ein delijk het antwoord „Spelt u maar Eindeloos lang duurt het nog voordat de slanke hand de tele grammen correct heeft uitge schreven. Drie adressen, geluk wensen en drie groepen cijfers: 194, 1049 en 045. Nummers uit een dikke catalogus, de geschen- kenlijst van Scheveningen-Radio Achter de cijfers gaat een merk waardig assortiment schuil: 194 betekent ..fruitmand", 1049 is de code voor ..kalkoen, zes per sonen" en 045 houdt in. dat de eerste machinist zijn gezin thuis wil verrassen met een ..zachte Wenertaart met room- en moc- cavulling". De surprisedienst van Schevenin- gen Radio werkt feilloos. De zee man hoe ver ook van huis zoekt een cadeau op in de catalogus, de marconist zorgt voor de verzen ding van het telegram en Radio Holland in Amsterdam maakt de verzorging in orde. Het apparaat werkt zonder haperen: de mensen van Scheveningen Radio hebben de extra werkuren er graag voor over. Volle toeren December. Kerstmis is niet ver meer. Terwijl het overgrote deel van Nederland zich in een soort vakan tiestemming gaat voorbereiden op een liefst lange en zorgeloze beëin diging van het jaar, is er een klein groepje mensen voor wie juist nu een periode van overmatige drukt* begint. Radio Scheveningen. het kuststation van de PTT draait op volle toeren .meer dan dat. Het aantal gesprekken en telegrammen loopt op tot vyf a tien maal het gemiddelde van bijna vijftienhon derd verbindingen per dag. Juist in de maanden dat de door gaans slechte weersomstandighe den al voor een druk radiover keer zorgen, verzwaren de speciale Vakantie kan tegen het eind van het jaar Vanzelfsprekend niet wor- den verleend. Toch is de stemming in de telefo nie- en telegrafiezalen dan juist voortreffelijk. De wanden zyn be hangen met kleurige kerstkaarten uit alle werelddelen, de zenders en ontvangers zijn versierd met groen en linten en vanzelfsprekend zijn er op Oudejaarsavond oliebollen in groet hoeveelheden. De bereidheid om te werken is op de feestdagen zó groot, dat zelfs de mensen in hun schaarse uren vrije tijd vrijwillig bijspringen om zoveel mogelijk kanalen ..open'' te houden voor de honderden beste wensen i IJmuiden De telefonistes ran Scheve- ningen Radio hebben het in deze tijd bijzonder druk en werken vaak vrijwillig uren over om de mannen op zee van dienst te kunnen zijn. Zij doen dat met grote opgewektheid. Boodschappen van allerlei aard moeten zij opnemen: be richten voor tnuis en het ver- zorgne van geschenken voor hoogtijdagen in de gezinnen en van de zeevarenden. diensten de taak van het radio- zend en -ontvangstation: GTD- telegrammen met een vaste tekst. SLT-brieftelegrammen met vrije tekst ende surprisedienst. Alle beschikbare krachten worden voor de decembermaand gerecru- teerd; reserves, cursisten, hulp krachten en werkstudenten. Al die drukte en bedrijvigheid speelt zich af op het eiland tussen de IJmuidense zeesluizen. Want Scheveningen Radio is niet geves tigd in de hadplaats waar het station zijn naam aan ontleent: de zenders staan er voor een groot deel wel, maar de oren en het hart van de Nederlandse stem voor zeevaren den bevinden zich in IJmuiden. Al sinds 1924. Kort na de eerste wereldoorlog maakte de snelle uitbreiding van het radioverkeer tussen wal en schip de scheiding tussen zenders en ontvangers noodzakelijk. Want ook al werkte men by gelijktijdige gesprekken met meer schepen ook op verschillende golflengten, toch stoorde de krachtige „eigen" zender de ontvangst van de zwakke scheepssignalen op de nabijgelegen ontvangantennes. Een merkwaardig uitvloeisel van deze gedwongen deling is bijvoor beeld. dat de stem van een Sche- veningse schipper vanaf de Noordzee in gesprek met zyn vrouw wordt ontvangen ln IJmuiden en per telefoon door gegeven naar Scheveningen. Het antwoord van zijn echtgenote gaat dan terug naar IJmuiden, van daar via een speciale kabel naar de op afstand bediende zender in Scheveningen waar het tenslotte wordt uitgezonden naar het schip op de visgronden Een dwaas voorbeeld, dat het in stituut Scheveningen Radio niet waarachtig karakteriseert. Integen deel. het kuststation is een uiter mate efficiënt bedrijf. Vorig Jaar werden er over de verschillende zenders bijvoorbeeld 315.735 radio telegrammen uitgewisseld en 178 835 telefoongesprekken met schepen ge voerd. En daar komt dan nog bij: de regelmatige uitzending van weer berichten, meldingen aan zeevaren den, veiligheidsberlchten enz. Een schipper is bezig contact te zoeken met Scheveningen Rado om op deze wijze een gesprek voeren met zijn familieleden in Katwijk. Hij vertoeft op zee en kan daardoor de kerstdagen 11 us thuis niet meebeleven. Een gesprekje met vrouw en kroost neemt het gevoel van eenzaam ai* tid wat weg. Het ls over enkele dagen Kerstmis. Voor velen bete kent de viering van het kerstfeest een gang naar dc kerk. Voor velen betekent het dat niet. Zij hebben dat nooit, gedaan of zijn het ontwend ge raakt. Er kunnen natuurlijk ver schillende redenen zyn, waar door iemand van de kerk ver vreemd raakt. Maar bijna altijd zal dit wel te maken hebben met een niet-verstaan van de uitleg van de bijbel. Ik heb in ieder geval deze mensen op het oog. naast alle anderen die op een'misschien geheel andersoor tige wijze op een afstand zijn komen te staan. Zou het moge lijk zjjn dat degenen, die niet werden aangesproken door de gebruikelijke verkondiging van het evangelie, geholpen kunnen worden door het zo langzamer hand befaamde boekje, dat onder de bovengenoemde titel onlangs is verschenen? Dat was de vraag, waarmee we in deze kolom vorige week ein digden. Ik heb u toen in het kort iets verteld over de motie ven van de Engelse bisschop John Robinson over zijn boek „Honest to God" te schrijven Hij schreef het uit ongerustheid over het grote aantal mensen, dat de Anglicaanse kerk verlaat En hij breekt een lans voor een nieuwe taal, woorden van onze tijd, om de geloofswaarheid van de christelijke kerk tot uitdruk king te brengen. Aansluiting zoekend bij de bekende theoloog Paul Fillich spreekt hij over God als de grond van ons zijn. Want, zo zegt hij, de voorstelling van God als een hoger wezen, levend in de hemel „daarboven"'op God als een wezen dat ..ergens an ders" is, doet het niet meer in onze tijd. Wy leven in het atoomtijdperk en dat brengt voor ons de verplichting mee dat wij zoeken naar woorden en begrip pen uit onze gedachtenwerclr: om de geloofswaarheid van het evangelie aan onze tijdgenoten door te geve i. Op zichzelf heeft de bisschop daarin groot geiyk. Daarom gaat er zoveel werfkracht uit van wat hij zegt. Daarin licht waarschijnlijk ook wel de reden, dat het boekje zo grootscheeps wordt verkocht. Er zullen wel veel mensen zijn, die uit onvrede met de bestaande toestand in de kerk. zich door Robinson wil len laten voorlichten over an dere en nieuwe mogelijkheden. Dat is begrijpelyk en dat is ook in orde. Maar we moeten er meteen aan toevoegen dat het een bijzonder lastige opgave ls (naast een bijzonder goede» om op een bijbels legitieme wijze die nieuwe wegen te vinden. Met deze opgave zien wy Ro binson bezig De wyze, waarop hy het doet, heeft hem felle kritiek opgeleverd en geestdrif tige bijval. Hy gaat staan naast de Engelsen, die de weg naar de kerk niet meer weten te vinden en hy tracht hen aan te spreken met de volgende omschrijvingen God als de grond van ons zijn, Christus als de mens voor de an deren, die de belichaming is van Gods liefde. In Jezus' overgave in zyn volkomen gerichtheid op de anderen tot de dood toe. openbaart zich God. Hij was één met de grond van het bestaan Hy heeft on6 voorgeleefd wat het, betekent om mens te zyn overeenkomstig Gods bedoeling Maar in dit laatste steekt een moeilykheid. Het woord bedoe ling is verbonden met de opvat ting van God als een persoon De bybelschryvers doen dat on bekommerd. Robinson heeft daar bezwaren tegen, ziet dat als een inperking van God. God is méér dan hetgeen wy kunnen omschryven met het persoonlyk- heidsbegrlp Dat God een per soon zou zyn is voor velen in onze tyd, volgens hem, een ver ouderde en daarom nietszeggen de opvatting. Daarom kiest hy voor die andere formulering God als de grond van ons zyn. diep in ons aanwezig. Luisterend naar de bijbel leert een mens te leven in harmonie met deze grond van zijn bestaan, waarby Christus aan de gelovige de wee van de gehoorzaamheid heeft gewezen. Is God persoonlyk te denken of niet? Is dat het laatste wat van Christus te zeggen valt. dat hy in de onvoorwaardelijke lief de, die hy gestalte heeft geven, een venster was op God? Er zijn nog meer vragen, die bij de le zer van dit boekje zullen opko men; we kunnen er in dit korte bestek helaas niet op ingaan Maar dit kan in ieder geval wel worden gezegd: Robinson kan ons helpen om ons méér be wust te worden van ons geloof of onze afwyzing van het geloof De vorige week stelde ik de vraag: zou dit boekje mensen kunnen helpen, die dit niet ple gen te doen. het kerstfeest te vieren? Ik zal deze vraag niet voor u beantwoorden. Het zou weinig zin hebben Het gaat om Uw eigen antwoord. Misschien zijn er onder de lezers, die het feest van de komende dagen met twijfel en onzekerheid tegemoet gaan. Zy zouden er goed aan doen het boek van Robinson te lezen. En als zij dan toch in de boekhandel zijn kunnen ze met een het voor tref feiyke nummer van het maandblad „Wending" meenemen, dat geheel aan dit thema is gewyd. „Open kaart" heet het. En dat is een toepas- seiyke titel. Dat mag van ons allen worden gevraagdopen kaart te spelen met ons zelf en anderen, inzake het geloof. Het is ook de enige manier om een goed kerstfeest »dat is: Christus- feest) te vieren. J. A. EEKHOF. Herv. Studentenpredikant te Leiden. Het gebeurt ook dikwijls, dat de boodschap niet goed door komt. Dan gaat een seintje naar de scheepsmarconist. die al begrepen heeft, dat het ge sprokenen in IJmuiden niet goed wordt verstaan. Hij ver stelt wat aan zijn zendantenve. Meestal komen dan de woor den wat helderder uit de luid spreker. Visserijhand Scheveningen Radio gebruikt on- kele tientallen frequenties op de korte- en middengolf voor zijn com municatie met de schepen. In tij den van grote drukte zoals in de decembermaand, maar ook met Pasen of Moederdag zyn al die kanalen voortdurend bezet. In de visserijband is de chaos voorde bui tenstaander volledig. Ieder schip lijkt voor zijn beurt te willen gaan; Katwijkse, Vlaardingse en Scheve- ningse dialecten roezemoezen onaf gebroken door elkaar. Maar de uren achtereen luiste rende meisjes en vrouwen achter de apparatuur in IJmuiden ontwarren de knopen met zeer groot geduld. Snel, beslist, hulpvaardig en vaak met een groot gevoel voor humor doen ze hun uiterste best voor de mensen, die evenmin als zyzelf met de feestdagen thuis kunnen zyn. En in Katwijk aan Zee luistert iedereen mee. Als de „berichtentyd" is aangebroken, gaat de televisie af en blijven de kerstkransen en de oliebollen onaangeroerd. De radio is afgestemd op de visseryband, de golflengte die op bijna geen enkel Katwyks radiotoestel ontbreekt. Roepie naar huis Oplettend wordt er gefluisterd als vader of „de schipper van Leen" In de lucht komt. Het hoeft niet altijd een gesprek met de wal te zijn, ook de onderlinge boodschappen tussen de schepen kunnen al voldoende in formatie geven. De schipper vindt tijdens een gesprek met een collega altijd wel even tyd voor „een roepie naar huis", officieel verboden, maar vrywel dagelijks overtreden. Zo'n roepie gaat dan meestal in de vorm van: „Goeieavond, ook voor alle be langhebbenden.En dan weten die belanghebbenden weer dat op zee alles nog in orde is. Vanzelfsprekend proberen de vis sers met de feestdagen thuis te zyn. Maar lukt dat niet, dan zorgt Scheveningen Radio voor de ver binding. De stemmen van de telefo nistes klinken dan nóg vriendelij ker dan anders; als een telefoon geen gehoor geeft proberen ze een tweede of een derde nummer. De hulpvaardigheid van de meisjes met de koptelefoons en de microfoons is spreekwoordelijk, aan haar mede delingen wordt niet getwyfeld. „Niet thuis schipper, het spyt me". „Jammer, juffrouw, dan pro beren we het straks nog een keer". Nooit wordt er gevraagd of „De Juffrouw" de telefoon wel lang ge noeg heeft laten bellen. Het ver trouwen is onbegrensd Vertrouwen Dat vertrouwen, de menselijkheid, het bijna persoonlyk contact ma ken Scheveningen Radio tot een uniek overheidsinstituut. De men sen in IJmuiden weten dat best, ze zyn er trots op. Daarom wordt er zonder protest doorgewerkt als dat nodig is, daarom klinken de stem men misschien zo vrlendeiyk en daarom ook liggen de oliebollen tussen zender, ontvanger en tele- gramblok op een schoteltje koud ta

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9