e andere Ray Charles OUD nieuws is pas nieuws voor De Batavier Jazzconcerten en concours in de staart van december TE KOOP: JONGE JAPANNER KRIS-KRAS TE PAS EN TE ONPAS Literair debuut Chroesjtsjows kleindochter te LEIDSCH DAGBLAD Nozems in Polen worden hard aangepakt II JAZZ op l.p., e.p. en single „Alles" over kwekelingen Liften wordt wettig in Tsjecho-Slowakije terdag 21 december 1963 3' J Ruim vierhonderd leden van de verenigingen Oud-Leiden en !$0ud-Alphen zullen binnenkort het eerste nummer van een nieuw tijdschriftje bij hun post vinden. .De Batavier" heet het maand- paadje, waarin men vergeefs zoekt naar het soort lectuur dat indere bladen volop bieden. Geen verslagen van dolle feesten of aaie vergaderingen, geen roerende reportages over zaken van leze tijd. geen enkel actueel bericht. In het hele blad (twaalf ge pagina's, bijeengehouden in een fris groen kaftje) rorden alleen maar situaties en voorvallen van eeuwen geleden Uitschreven. En hoe langer geleden iets is gebeurd, met des te neer plezier schrijven de twee redacteuren er over. Die redacteuren zijn de 28-ja- ige Leidenaar M. C. Schouten n de 18-jarige Cees Kroon uit ^hazerswoude. beiden enthou- aste amateur-geschiedvorsers. 7at zij met ..De Batavier" wil- mjen. is dit: de belangstelling voor e historie van Rijnland ver- roten. Zij willen dit doel ove- rio igens niet ten koste van alles astreven. Daarom kost een bonnement op hun blad geld [3.50 per jaar). „Maar we zui den helemaal geen winst ma- tul en", verzekert Cees Kroon ons. -4 O nee. hij verwacht niet dat e vierhonderd gratis exempla ren, die straks worden bezorgd U<1 teteen vierhonderd abonne- zullen opleveren. ..Maar aj, e kunnen vooruit", zegt hij op- mistisch. „we hebben elfhon- erd adressen, allemaal leden an Oud-Alphen en Oud-Leiden. Ie hebben trouwens al 25 abon- -1 i' s". -1 Hf' tijdschriftje, dat uitsluitend over het oude Hazerswoude ging en uitsluitend in Hazerswoude werd verspreid. Het „kleinste tijd schrift in de Rijnstreek", zoals het werd genoemd, telde vier pa gina's, had een oplage van tweehonderd exemplaren en vertelde op jongensachtige wijze geschiedkundige wetenswaardig heden over Hazerswoude, maar werd niettemin door de dorpe lingen gretig gelezen. Voortzetting „De Batavier" is eigenlijk een voortzetting van dat naamloze blaadje. Het is alleen dikker en bestrijkt letterlijk een gro ter terrein. In het eerste num mer wordt o.a. aandacht besteed aan het hoogheemraadschap Rijnland, de ruïne van Teylin- gen te Voorhout, de naamsoor- De 13-jarige SteUla Zelcer uit Parits, die elke dag las orer het succes ran allerlei teen ager-idolen dacht Pourqnois va-s moi (waarom ik niet?' De daad bii het woord voegend schreef zij, samen rriet. haar oom, haar eerste liedje, dat, heel aardig schijnt te zijn. Et- wordt tenminste gauw een grammo foonplaatje van ge maakt. Het lied ie heet ..Pourquoi pas moi". Stella is lu- ceiste. In haar vrije tod doet :ii niets liever dan platen draaien. Haar favorieten zijn echter geen teenager-idolen 'maar chansonniers als Charles Azn«- vour en Claude Nougao en bekende jazzmusici. sprong van Voorburg en Voor schoten en de Jacoba-kannetjes. In een hartelijk voorwoord wenst dr. W. C. Braat. voorzitter van de vereniging Oud-Leiden, het nieuwe blad ..een lange reeks jaargangen". >R Ervaring Wie over de (vele) taal- en fouten heen leest, kan aan et eerste nummer van „De Ba- ivier" veel plezier beleven. Bei amateur-historici schrijven it kennis van zaken over het ijnland van eeuwen geleden. Pic e Leidenaar Schouten heeft 5+oeger meermalen over het ide Leithen geschreven en ^ees Kroon heeft al eerder een gen blad gehad. Daar was hij —jiderhalf jaar geleden mee be- inen. Het was een naamloos W-lezers schrijven eugdherbergen In het artikel dat u onlangs icht over het jeugdlierbergwerk, een onjuistheid. U had over „avondklok" gezegd, dat vóór de (ziging van het reglement om If tien de deur op slot ging. Dit niet waar. Volgens het oude re- ient was het: om tien uur de sten naar bed en om half elf de iten uit en de JH op slot. Guido van Mastrigt. Anna van Burenstraat 36 Leiden. CEESKROON Ray Charles. ZAThe Ray Charles Story 1 At- 1| ntic AD 8063 l.p.). The sun's gonna shine Lo- ig hand Mess around It oud've been me Don't you \ow Come back baby I've )t a woman A fool for you This little girl of mine ary Ann Hallelujah I love oeriir so Lonely avenue d ik(bodh7z' Sweet sixteen bars Ain't that love. R04lnderdaad. dit zijn allesbehalve 713- cente opnamen van de zanger Charles, bijgenaamd The Ge nius. Om precies te zyn: ze zijn tussen de zes en tien jaar oud. Nor maal zouden we met die verwijzing kunnen volstaan. Waarom immers uitvoerig schryven over „bejaarde" nummers van iemand die nog steeds en nog wel aan de lopende band platen maakt? Maar in het geval van Ray Cliarles liggen de zaken anders. Zijn vroegere opnamen zijn heel wat belangwekkender dan de platen welke hij tegenwoordig maakt. Bovendien zijn ze veel min der bekend dan zijn „hits" van de laatste jaren. De nummers die men voor de eer ste aflevering van de Ray Charles Story heeft verzameld, dateren alle uit de periode voordat hij zyn grote aanhang verwierf onder de massa kritiekloze teenagers, voordat hij verregaande concessies ging doen onder druk van zijn tegenwoordige platenmaatschappij. Voor de jazz- fans die Charles alleen maar ken nen als de vertolker van „Hit the road. Jack" en dergelijke, zal deze LP weinig minder dan een open baring zyn. Niet alles dat er op staat is even grandioos, maar zij krijgen toch ruimschoots gelegen heid kennis te maken met een for midabele jazzman, ongeremd en ex pressief als blueszanger «Losung hand en I've got a woman o.a.i, vindingrijk en onderhoudend als pianist 'Doodlin' en Sweet sixteen bars) en in beide hoedanigheden vrijwel steeds geïnspireerd. Sonny Rollins. Freedom Suite (Riverside REP 136 epee). Het is alweer een paar jaar ge leden. dat het label Riverside een belangwekkende Rollins-LP op de markt bracht met als pièce de rési- stance de negentien minuten duren de Freedom Suite. De uitgave van deze epee stelt nu ook de liefheb bers met een krappe beurs in staat van dit boeiende muziekstuk te ge nieten. De Freedom Suite is meer dan een original, zij is een artistiek credo van Rollins uit 1958 waarin deze al zijn muzikale reserves aan spreekt. De tenorist, die nadien niet meer zo'n vlekkeloos meesterwerk heeft gemaakt, wordt terzijde ge staan door basist Oscar Pettiford en drummer Max Roach. Clifford Brown e.a. Jazz Immortal 3 (Pacific Jazz 9011 epee). Finders keepers Blueberry hill. Dit zijn bijna tien jaar oude op namen en in zekere zin ook histori sche. want, het is alweer zeven jaar geleden dat de begaafde trompettist Clifford Brown bij een auto-onge luk het leven verloor (hij was toen pas 25). Tot het allerbeste dat Clif ford Brown heeft gemaakt behoren deze twee nummers niet. maar ze zijn beslist wel de moeite van het aandachtig beluisteren waard. Van de combo maken verder deel uit Zoot Sims. Bob Gordon. Stu Wil liamson. Russ Freeman, Carson Smith, Joe Mondragon en Shelley Manne. The Echoes of Zion. Gospel (Mercury 126.093 MCE epee). Lost in sin When Jesus co mes Wilderness Who art Thou. Het zoveelste plaatje in de overi gens waardevolle serie Blues-Gos- pel-Spiritual met de zoveelste gos pelgroep. Het opmerkelijkst zijn de vocale explosies van de solist, vooral in Lost in sin. Wilderness is des ondanks opzwepender. Jonah Jones. Work song Jonah's sermon (Capitol F 4944 single). Als de term „happy jazz" ergens op slaat, dan toch zeker wel op het spel van trompettist Jonah Jonas. Zyn werkprocédé is bekend: eerst de noten van het thema keurig in volgorde blazen en vervolgens er een luchtige improvisatie aan vast knopen. In deze twee meeslepende nummers wordt hij bijgestaan door The Jubilee Four, wie een ritmische functie is toebedeeld, organist Dick Hyman en de New Disciples of Rhythm. Polen die zich schuldig ma- keil aan verzet tegen de politie, straatschenderij en herrie- schoppen zijn gewaarschuwd, dat zij op extra zware straffen mogen rekenen. Dezer dagen zijn twee jongemannen ter dood veroordeeld, één omdat hij een agent gewond had. toen deze hem betrapte bij een po- Een 22-jarige Japanner biedt zichzelf te koop aan voor zes duizend dollar. Zijn beweegre den: hij wil een vriendin, die als studente in Parijs in finan ciële moeilijkheden is geraakt, uit de brand helpen. Hij loopt nu met een prijskaartje op zijn rug door de hoofdstraat van Tokio. Een aanbod van een mil joen yen (ongeveer 10.000 gul den) heeft hij intussen van de hand gewezenaldus de ..Japan Times". De deelneming aan het kweek- schoolonderwijs in verhouding tot de bevolking is in noord-Nederland (40 per 1.000) aanzienlijk hoger dan in de andere landsdelen, waar dit verhoudingscijfer niet boven de 27 uitkomt.. De deelneming op het platteland is even hoog als in de steden (25 a 26 per 1.000), maar ligt ln de verzorgende centra wat hoger dan in de industrievsteden. By na tweederde van de tot de laagste kweekschoolklasse 'oegela - ren leerlingen komt uit het mid delbare milieu, 30 procent uit het lager milieu en 7 procent uit het hogere milieu. Legt men ook hier verband met de bevolking, dan biykt dat de deelneming in hoger en middelbaar milieu vrijwel even hoog ls: 36 en 38 per 1.000. Ver daar beneden blijft de deel neming van het lager milieu: 15 per 1.000. Deze en vele andere bijzonder heden heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd in een uitgave, waarin de aan het be gin van het schooljaar 1961/'62 tot de laagste klasse der kweekscho len toegelaten leerlingen naar een aantal maatschappelijke, geografi sche en persoonskenmerken zijn onderscheiden. Opvallend is dat het percentage mannelijke leerlingen sinds 1950 voortdurend is toegenomen. In ge noemd jaar kwamen er jaarlijks evenveel mannelijke als vrouwelijke leerlingen op de kweekscholen; thans geschiedt dit in een verhou ding van 5743. Verreweg de- grootste deelneming aan het kweekschoolonderwijs komt uit het milieu van middel baar personeel en onderwijzers '58 per 1.000H Het prot. christelijke kweekschoolonderwijs telt verhou dingsgewijs veel onderwijzersdoch ters. Volgens een in Praag verschij nend dagblad wordt het liften een door de staat toegestane wyze van vervoer. In 1964 zullen aan ten hoogste 40.000 personen tussen de 16 en 27 jaar officiële liftkaarten worden gegeven, welke goed zijn voor 3.000 km. De kaart zal geldig zyn van 22 maart tot 31 oktober, maar alleen gebruikt mogen worden voor het ging tot diefstal. Het blad ..Slowo Powszechne" maakte kort daarna melding van een serie nieuwe bepalingen voor de behandeling van ..nozems"' in de gevangenis. Volgens de nieuwe bepalingen mogen zij alleen maar sigaretten een extra voeding kopen met het geld dat zij in de gevangenis verdie nen en zij krijgen voor hun werk In de eerste drie maanden in de ge vangenis geen geld uitgekeerd, zo dat hun straf dus altijd begint met een gratis .kuur om het roken te ontwennen. Bovendien moeten hun haren extra kort geknipt worden en mogen zy in de ontspanningszaal niet luisteren naar de radio of naai de televisie kijken. Volgens het blad gelden de be palingen, die pas zijn uitgevaardigd voor alle straatschenders die sinds 30 september werden veroordeeld. „Ongetwijfeld zullen de nieuwe re gels sommige nozems ontnuchteren. De gemeenschap zal ze met vol doening begroeten, omdat de no zems in de gevangenis hard zullen moeten werken en niet zullen mo gen uitrusten op kosten van de staat", aldus het blad. Eerder deze maand hebben de rechtbanken al opdracht gekregen misdaden als roof. mishandeling en wanordelijk gedrag strenger te be straffen. Van omstreeks dertig cafés en restaurants in Warchau werd de vergunning voor het ver kopen van sterke drank ingetrok ken. De patrouillediensten van de Ware ha use politie werden uitge breid en de agenten mogen honden mee op dienst nemen. Het staartje van december brengt een paar interessante concerten voor de jazzliefheb bers in Leiden en omstreken. De jazzsociëteit The Beat laat vrijdagavond 27 december in de Grote Burcht tien gasten uit Osna- brück aantreden. Acht van hen vormen de Darktown Jazzmen, ge specialiseerd in dixieland. De twee anderen zijn de tenorsaxofonist Colin Howarth en de drummer Tom Thomas, in Osnabrück gelegerde Britse dienstplichtigen. The Beat onderhoudt bijzondere banden met de jazzclub in Osna brück. Enige tijd geleden zijn Leidse jazzmusici in deze Duitse stad op getreden. Bij die gelegenheid kreeg het kwintet Leo Wenink onver wachts versterking van de twee En gelsen. wier spel zeer inspirerend werkte op de Leidenaars. Ook nu weer zullen beiden met de combo van Leo Wenink optreden Een dag later, op zaterdagavond 28 december, spelen in de foyer van de Stadsgehoorzaal het kwartet Louis van Dijk en het kwintet Jan Morks. Het concert wordt gegeven onder auspiciën van de Leidse Volksuniversiteit K. en O. en de Leidse Jeugd Actie. De combo van Louis van Dijk, die meermalen in de Sleutelstad is op getreden. behoeft geen introductie. De bezetting is: Louis van Dijk. piano, Frans Ronday, bas, Gunnar Nielsen, slagwerk en Carl Schulze. vibrafoon. Minder bekend is hier het kwintet Jan Morks. dat dit jaar de Edison voor „jazz nationaal won. Ervaren musici maken deel uit van deze combo. Het zjjn klarinet tist Morks, pianist Wim Beekhui zen. gitarist Flip Willemsen. bassist Chris Smildiger en drummer Mar- tien Beenen. De platenmaatschappij Bovema organiseert in samenwerking met het muziekblad Tuney Tunes een ..Muzikale Wintervierdaagse" op 26. 27. 28 en 29 december in Meer- rust te Warmond. Er zijn vier con cours-afdelingen 1 rock; 2 oude stijl meerijden in particuliere auto's met Tsjechische nummerborden, diplo matieke wagens uitgezonderd. Overigens blijft de bestuurder vrij of hij een lifter wil meenemen of niet. De kaart, die de eigenaar veertig Tsjechische kronen zal kosten geldt niet voor ritten in vrachtauto's, bussen of openbare middelen van vervoer. Dit is de man die met één liedje wereldbekendheid verwierf Trini Lopez. De 26-jarige Amerikaan, wiens voorouders uit Mexico kwamen, heeft echter meer noten op zijn zang dan de paar waaruit "IJ I had a hammerbestaat. Hij heeft intussen al twee langspeel platen gemaakt "Trini Lopez at PJ's" en "More Trini Lopez at PJ's" die bewijzen, dat deze zanger er niet op los hamert zoals zijn meeste jonge collega's, maar echt zingt. ,.PJ'' is een bekende nachtclub iti Hollywood, jcaar de bezoekers heel wat spontaner reageren op Trini's invitatie om mee te zingen en te klappen dan het ietwat stijve publiek dat tijdens het Grand Gala du Discque in het Scheveningse Kurhaus was verzameld. jazz; 3 moderne jazz: 4 diversen, waaronder cabaret. Presentator is Herman Stok van „Top of flop" Optredende artiesten zijn onder anderen Imca Marina. Shirley, The Noisemakers en The Cocktail Sis ters. De baten van dit festijn komen ten goede aan Skopje. In een dancing in liet West- duitse plaatsje Northeim heeft een 21-jarige Italiaanse arbeider uit jaloezie in blinde woede met een mes om zich heen gestoken met gevolg dat vier mensen met zware verwondingen in een zie. kenhuïs moesten worden opge- nomen. Bovendien liepen vier anderen lichtere verwondingen op. Twee Amerikaanse studenten, die plannen hebben een eigen aardsatelliet in een baan om de aarde te brengen, bereikten zon. dag met een proef lancering in de Nevada-woestyn van een aantf-ijvingsraket een hoogte van 112 kilometer. Een twintigjarig Filippyns meisje Teresita Mercado. dat haar ogen te koop had aangeboden om de nood in haar gezin te lenigen heeft van alle kanten uit het. land hulp aangeboden gekregen. Professor Erik Ask-Upmark van de universiteit van Uppsala heeft in een Zweedse medisch blad ge schreven. dat het diagen van bretels, sokophouders, bustehou ders, boorden en dergelyken na delig is voor de gezondheid. Het dragen van lange onderbroeken en slaapmutsen beveelt hij wel aan. Een 17-jarige BerUJnse scholiere heeft zich onlangs bij htt dan sen van de twist zo ingespannen dat haar knieschijven werden ontwricht. Te paard door Europa. Reizend als eens onze voorouders villen de 23-jarige Stewart Gardner van het Engelse Kanaal-eiland Guernsey en zyn 22-jarige ver loofde Caroline Rae dit conti nent verkennen. Op hun rijdie ren zijn zij uit de Franse stad Le Havre vertrokken voor een tocht dwars door Europa. Zij hopen met hun twee p k. 40 km per dag af te leggen. Schooltelevisie levert zeer goede resultaten op. Tot deze slotsom is de Westduitse onderwijzers vereniging gekomen. De onder wijzers beschouwen de school-tv als een zeer goed .surrogaat' van zichzelf. Door het tekort aan leerkrachten zal het gebruik van de school-televisie in de Bonds republiek vermoedelijk nog sterk toenemen, aldus de vereniging Het Russische weekblad Nedjela heeft zich smadelijk uitgelaten over de „prestaties" van twee Russen, die in 75 minuten resp. 1.111 en 2.000 diep kniebuigingen hebben Re- maakt. in navolging van een West- duitser die het niet verder dan 800 keer had gebracht. Het blad sprak van een ..domme bourgeois-sport In 75 minuten kon men beter kij ken naar twee films over sport of zelf normale gymnastiekoefeningen doen. aldus Nedjela. De 25-jarige Julia Leonidowna Petrow, een van Chroesjtsjows kleindochters, heeft haar literair debuut gemaakt met een bundel verhalen en reportages. Julia Leonidowna Petrow die ver bonden is aan het Russische pers bureau „Novosti". is een dochter van Leonid Chroesjtsjow. Deze zoon van de Russische premier sneuvel de in de laatste wereldoorlog bij een luchtgevecht. Julia heeft Chroesjtsjow als verslaggeefster vergezeld op zyn reizen naar India. Indonesië en Afghanistan. Haar verslag over deze reis staat in de bundel.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7