E Onoverzichtelijke drukte bij afhalen van „pasjes" K.L.M - commissarissen bieden hun ontslag aan 15.000 Controle aan muur wordt eenvoudiger Ongeveer bouwers werken nu Zeebonk j „Pas op de plaats" bij EEG in Brussel Overleg verloopt moeizaam - WEERBERICHT Ghanees door bevriezing overleden Geredden uit Lengede naar Kamperduin bontmantel Van Egmond (§uc/ Qliemvs Grote stroom naar Oost-Berlijn met de kerstdagen (Van onze correspondent in Bonn) Voor het eerst sinds de bouw van de gehate muur in augustus 61, dwars door Berlijn, zagen Westberlijners gisteren familie- -jden uit het oostelijk stadsdeel terug. Het waren in totaal 3.000 Amsen, van wie een deel 's morgens vroeg om zeven uur al pre nt was bij de grensovergangen, waarvan Oberbaumbrücke de vallendste is. Op die plek hebben de communisten namelijk in n dichtgemetselde onderdoorgang van een brug een deurope- ig gemaakt, waardoorheen voetgangers toegelaten worden, totaal kunnen de Oostduitse grenspolitiemannen, die gisteren :ndelijk lachende gezichten lieten zien, tussen de 800 en 1000 ekers per uur afhandelen. De 3000 bezoekers van gisteren [en door hun juichende, vaak ook huilende familieleden aan andere kant opgewacht. Men zag elkaar voor het eerst sinds aanden terug! [Scherpe kritiek staatsseertaris Erich Wedt met wie hg ook het akkoord over de kerstpasjes voor de Westberlijners I sloot. Korber drong erop aan de con trole aan de muur te vereenvoudi gen, zodat het verstrekken van pas jes sneller in zijn werk zou kunnen gaan. De twee onderhandelaars wa- j ren het erover eens, dat aanvraag- formulieren kunnen worden afge- haald zonder verdere formaliteiten. Ook voormalige vluchtelingen uit Oost-Duitsland mogen met pasjes op familie-bezoek mits zij niet na de bouw van de muur door Berlijn op 13 augustus 1961 gevlucht zijn en mits zij zich niet aan andere over tredingen van de Oostduitse wetten hebben schuldig gemaakt. e grote stroom Westberlijners, die Jost-Berlyn op bezoek gaan. ver hit men overigens pas tegen het Seinde en de kerstdagen. Intus- [was liet gisteren weer een on stichtelijke drukte bij de 12 pos- Tin West-Berlijn, waar Oostduit- ostbeambten aanvraagformulie- ieen eerherstel voor kardinaal Mindszenty Hongaarse vice-minister van enlandse Zaken, Peter Mod, t van zijn regering opdracht ge en bij de onderhandelingen, die is In Boedapest gevoerd worden, i eerherstel voor kardinaal dszentv voor te stellen. De rege- van 'Hongarije wil niet verder i dan amnestie voor de kardi- waardoor deze wel de Ameri- ïse legatie zou kunnen verlaten r niet zou kunnen terugkeren zijn aartsbisdom Esztergom. november waren de besprekin- tussen de Hongaarse regering e twee gevolmachtigden van het caan daarover zover gevorderd, overeenstemming spoedig ver- it werd. „Verachtelijke aad", zegt Tsjoe Joe En-lai. de premier van com- iatisch-China. heeft gisteren, de te dag van zijn bezoek van zeven n aan Egypte, in Cairo een onferentie gehouden, arin verklaarde hij o.m., de d op president Kennedy een chtelijke en schandelijke daad" Inden. De communisten zijn i elke vorm van moord, „zelfs het slachtoffer China vijandig d was", aldus de Chinese pre- vragen naar aanleiding van lerichten, als zou China van zijn binnen een jaar een atoom tot ontploffing te brengen, oordde Tsjoe En-lai. dat hem ran niets bekend was. PHILIPS T.V. (schikt voor 2e programma, va. f725.— ren en pasjes uitreikten. Niet minder I dan 30.000 mensen meldden zich bij de posten. Om een uur of één stonden er rijen van in totaal 23.000 mensen. Dit leidde tot zulk een overbelas ting van de beambten, dat moest worden ingegrepen. Alleen nog diege- i nen. die hun aanvraagformulieren al hadden ingediend en pasjes kwamen afhalen en mensen die al formulie ren bezaten of speciale nummertjes konden tonen, die zij eergisteren na vergeefs wachten hadden gekregen, werden nog toegelaten. Wanneer men weer andere aanvragen zal toe laten, wordt per radio bekend ge maakt. De Westberlijnse senaat wil voor taan vermijden dat duizenden men sen bij het sluiten van de Oostduitse posten nog staan te wachten in de kou om nummertjes te krijgen voor de volgende dag. Afgekondigd werd dat men alleen nog maar nummer tjes zou uitreiken aan diegenen, die b\j het sluiten van de post om zes uur al binnen zyn in de bureaus. Voor duizenden Westberlijners is de hoopvolle ontwikkeling met de pas jes voor familiebezoek aan Oost-Ber- lijn tot nu toe alleen een teleur - ling geweest. Vele oude mensen heb- j ben uren in de kou vergeefs staan i wachten op een aanvraagformulier en het aantal bezwijmingen is groot. Voor de eerste hulp is er bijna con- j stant werk te doen en de Westber lijnse politie heeft al meermalen mo ten ingrijpen om mensen, die zin loos in de kou bleven staan wach ten, ervan te overtuigen dat zij beter naar huis konden gaan. Volgens de Oostduitse autoriteiten hebben nu in totaal 60.570 Westber lijners pasjes uitgereikt gekregen, waarmee in totaal tussen de 160.000 en 170.000 mensen de muur zullen kunnen passeren. Op één pasje kan namelijk een hele familie worden vermeld. De Westberlijners kunnen trouwens voor meer dan één dag een pas aanvragen. Tot 5 januari kunnen zij zo vaak naar Oost Ber lijn als zij willen, zo hebben de communisten officiéél gezegd. Om dit niet alleen een fraaie frase te laten zijn. heeft afgevaardigde van de Westberlijnse Senaat Horst Korber gisteren opnieuw contact gezocht met zijn Oostduitse gesprekspartner, Nieuw gesprek In West-Duitsland komen Inmid dels steeds meer reacties los op de kerstverrassing voor de Westberlij ners. Vooral de kritiek op het akkoord krijgt hoe langer hoe duidelijker ac cent. In de kabinetszitting van woen dag. waaraan ook de fractieleiders deelnamen, werd deze kritiek vertolkt door de plaatsvervangende christen democratische fractievoorzitter, oud minister Barzel, die de Berlijnse Se naat verweet de juridische status van de stad met het akkoord in gevaar te hebben gebracht en meende dat Brandt te ver is gegaan in de rich ting van een erkenning van het Oost duitse regime. Barzel werd in zijn opvattingen gesteund door de vroege re rechterhand van Adenauer: mi nister Krone. Kanselier Er hard daar entegen verdedigde de politiek van de Senaat en zei dat de Bondsre gering steeds op de hoogte was ge weest van de stand der onderhan delingen. Korber-Wendt Enige opwinding veroorzaakte Bar zel nog met de mededeling dat afge lopen februari, toen hijzelf nog mi nister voor de hereniging was, de Oostduitse communisten ook al pas- I jes hadden aangeboden voor de Westberlijners en wel onder dezelfde voorwaarde als dat nu gebeurd is. De bondsregering, toen nog onder leiding van Adenauer, had over dit aanbod echter niet willen praten. Voor de Westduitse bevolking is al deze kritiek te juridisch gefundeerd en te formeel. Men is over het al gemeen blij dat er in de toestand in Berlijn dit keer eens geen ver slechtering van de levensomstandig heden, maar een kleine verbetering geboekt is. Voor sommige Westduitsers bete kent het verstrekken van pasjes aan de Westberlijnse bevolking ook dat dit jaar een voltallig familiefeest bij familie in Oost-Berlyn mogelijk is. De afgelopen jaren konden alleen Westduitsers (met uitzondering dus van de Westberlijners» bij hun fa milieleden in het oostelyke stadsdeel op bezoek gaan. Het nieuwe Leidse Diacones-1 pestering van bijna f 18.000.000) senhuis aan de Houtlaan (bouw wordt volgende maand in ge en inrichting vergden een in-bruik genomen. Alle commissarissen van de KLM hebben hun ontslag aange boden. Minister mr. J. van Aartsen van Verkeer en Waterstaat heeft dit gisteravond aan mr. Van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer laten weten. De vijfde machinist (20) van de „Willem Ruys" is gister avond op de rede van South ampton overboord gespron gen. De halve kilometer tussen het schip en de wal legde hij swemmend af. Zonder merk bare gevolgen van dit koude karweitje stapte hij aan wal. Hij werd in een ziekenhuis op genomen, maar zou vandaag naar zijn schip, dat op weg is van Australië naar Rotterdam, worden teruggebracht. Scheepsdokter A. J. L Katte heeft verteld, dat hij de jonge man in de ziekenafdeling van het schip een injectie zou ge ven. De dokter moest toen even weg om wat te halen. Toen hij terugkwam zag hij nog net de voeten van zijn pa tiënt door de patrijspoort ver dwijnen. Van schip en wal af werd het water afgezocht, maar men vond de machinist pas toen hij aan land stapte. In zjjn brief deelde de bewindsman mede, dat de raad van commissaris sen van de luchtvaartmaatschappij heeft besloten met ingang van een door de minister te bepalen datum zijn mandaat ter beschikking te stel len. Dit besluit was genomen om de vergadering van aandeelhouders van de K.L.M. zoveel mogelijk de vrije hand te laten bij een vernieuwde samenstelling van de raad. De minister heeft zijn waardering voor het genomen besluit duidelijk laten blijken. Hij heeft inmiddels de situatie in beraad genomen en de raad van commissarissen verzocht zijn taak voort te zetten tot de eerst volgende vergadering van aandeel houders, by welke gelegenheid de nodige voorzieningen met betrekking tot de samenstelling van de raad van commissarissen zullen worden ge- trokken. Men verwacht overigens niet. dat deze vergadering nog deze maand zal kunnen plaats hebben. Met een bezem Zeifs het standbeeld van wijlen Albert Plesman is in de strijd om de KLM betrokken geraakt door onbe kenden. Gisterochtend ontdekte men, dat het beeld, dat tegenover het hoofdkantoor van de KLM staat in Den Haag was opgesierd met een blinddoek, terwijl de heer Plesman een bezem in de hand was gegeven en hem een bord was omgehangen met de tekst „quo vadis". De politie heeft zodra zij ervan kennis kreeg, de blinddoek, bezem en het bordje verwijderd. Vier punten (Van onze correspondent in Brussel) Het was gisteren „pas op de plaats" voor de zogeheten „grote" ministerraad van de Europese Econo mische Gemeenschap, dat is de raad waaraan behalve de ministers van Buitenlandse Zaken ook die van Landbouw, Financiën en Economi sche Zaken deelnemen. Aanvankelijk was besloten dat men 's middags over de befaamde reglementen voor rüst, rundvlees en Persoonlijke GE MARE 66 - TEL. 26500; Prettige betaling. USTIG WINTERWEER kens het weeroverzicht, dat het I.I. om tien uur verstrekte, de winter nog van geen wijken, endeel, boven West-Europa er weer een hogedrukgebied itwikkeling, waardoor het rus- winterweer zal aanhouden. In stprovincies kunnen enkele lo- neeuwbuien vallen. De vorst zai komend nacht niet meer dan zijn. De mist kan plaatselijk ardnekkig blijken. 22 DECEMBER 1963 op 08.46. onder: 16.30. op: 12.42, onder: 23.19. water in Katwijk: 7.13 en 19.36. eater: 2.47 en 15.10. 23 DECEMBER 1963 >p: 08 47, onder: 16.31. op: 13.03, onder: 00.00. eater in Katwijk: 8.06 en 20.34. eater: 3.30 en 15.56. blad bestaat uit 16 pagina's en een bijvoegsel Sneeuw en ijzel hebben op vele plaatsen voor schilderijtjes als dit gezorgd: dat is tenminste nog een troost voor hen, die hun weg moeten vinden over spie gelgladde wegen. I zulvelprodukten zou spreken en 's avonds over het landbouwmandaat I van de Kennedy-ronde. Men Is niet klaargekomen en nu zou men van- j ochtend laatstgenoemd onderwerp op de agenda nemen. I Hoe men dan verder zal doen, was I gisteravond nog niet vastgesteld. De Franse ministers komen overal te pas en te onpas verklaren dat zij bereid zijn tot en met 31 december dag in dag uit door te vergaderen, doch de anueren schijnen daar weinig voor te I voelen. Vier punten zijn er eigenlijk, die thans nog open staan en waarvan een deel mogelijk in het befaamde package-deal", het pakket van geven en nemen dat altijd weer mogelijk heden voor nieuwe moeilijkheden in zich heeft, zou kunnen worden opge nomen a. rijst en rundvlees, met name de kwestie van de gemeenschappelijke preferentie en het rekening houden met de invoeren uit derde landen: b. melk, in het bijzonder de subsi dies .m de verhouding tot de plant aardige olieën en vetten, een vraag stuk dat vooral Italië interesseert; c. de financiering van de land bouwfondsen d. de landbouw in de Kennedy- ronde. De Duitse minister Schroder heeft gistermiddag het standpunt van zijn regering ten opzichte van die pun ten uiteengezet en daarbij de vinger op de gewonde plek gelegd: we kun nen het best vlug eens worden, wan neer binnen de EEG de belangen van de landbouwlanden er. die van de andere landen in een evenwich tige verhoudig worden beschouwd, en wanneer men daarbij ook reke ning houdt met industriële produk- tie. Dat was zo ongeveer hetzelfde wat minister Biesheuvel een dag eer der had verklaard. Gistermiddag is er lang en breed o er de rijst gesproken en ook aan dit onderwerp kon men eigenlijk weer alle moeilijkheden demonstre ren. Zowel Nederland als Duitsland willen de mogelijkheid openhouden voor invoer uit derde landen. Frank rijk en Italië, die zelf rijst produce ren zij het van mindere kwaliteit willen dat eigenlijk niet. De com missie was niet tevreden omdat Ne derland openlijk de kant van Duits land had gekozen. Zo gaat het Brus sels- overleg in moeizame atmosfeer verder. Die wordt er ook niet gemak kelijker op nu de ministers van Bui tenlandse Zaken zich met de vraag stukken bezighouden. Het merendeel van hen heeft zich met moeite in de ingewikkelde materie (die zij a fond toch evenals generaal De Gaul le als „kruideniersproblemen" be- scho weningewerkt en niet allen is dat gelukt. Een niet nader genoemd aantal commissarissen van de K.L.M. heeft gisteravond een onderhoud gehad met minister Van Aartsen. Deze commissarissen kwamen niet als een delegatie van de raad, maar namens de raad. Na afloop van dit onder houd heeft de minister aan de voor zitter van de Tweede Kamer de ge noemde beslissing schriftelijk meege deeld. De Stichting Verletbestrijding Bouwnijverheid heeft thans f 10.6 miljoen beschikbaar voor het toeken nen van doorwerktoeslagen. Tornutoe werden 400 aanvragen voor een doorwerktoeslag ingewilligd. Hiermede is een bedrag van 7 mil joen gulden gemoeid. Er zijn nog 260, aanvragen tot een bedrag van f 2.5 miljoen in behandeling. Dage lijks worden er nog aanvragen inge diend. Bij de doorwerkprojecten zijn thans in totaal 15.000 bouwvakarbei ders betrokken. Zij werken in alle stadia van de bouw: aan de funde ring, de ruwbouw en de afwerking. Do Stichting hoopte, dat 10 van de bouwactiviteit bij de toepassing van de regeling betrokken zou zijn. Op dit moment kan dat percentage al op 15 worden gesteld en het zal Wclhcht tot 20 oplopen. Hoewel de Stichting de ingediende aanvragen voor een doorwerktoeslag snel heeft behandeld, heeft de uit zonderlijk vroeg ingevallen vorst periode tal van aannemers overval len. Lang niet overal is van het be gin af aan op de desbetreffende wer ken doorgewerkt kunnen worden. Het niet tijdig aanwezig zijn van de vereiste apparatuur, afdekmaterialen, enz. vormde hiervoor een beletsel. Elders in dit nummer schrij ven wij uitvoerig over de moderne inrichting van dit zie kenhuis en het vele comfort waarvan medische staf. personeel en patiënten straks zullen profi teren. Onze foto geeft een beeld van de moderne en royale hal van de polikliniek. (Foto L.D./Holvast) O Het Russische persbureau Tass heeft een door zes deskundigen onder- ondertekend verslag gepubliceerd van de schouwing van het stoffelijk over schot van de Ghanese student, wiens overlijden geleid heeft tot de demon straties van Afrikanen in Moskou. Daarin worden klinische bijzonder» heden over de toestand van de in wendige organen gegeven. Hieruit j zou blijken, dat de dood was veroor zaakt door bevriezing, toen de stu dent in een toestand van dronken- schap verkeerde. De lichte verwon ding aan de kin was slechts opper- vlakkig en kan wel veroorzaakt zijn door een val, onder invloed van alco hol gemaakt, aldus het verslag. Er j waren geen beschadigingen of vcr- 1 wondingen geconstateerd aan de in wendige organen of aan het beender- gestel. Het stoffelijk overschot van de Gha nees is intussen in Moskou verast. Afrikanen woonden de plechtigheid by. De Ghanese ambasadeur in Mos kou, heeft desgevraagd medegedeeld, dat de studenten onder allerlei voor wensels naar Moskou waren gelokt. Er was zelfs een bericht onder de studenten verspreid dat president Nkroemah in de Sowjet-Unie was ge arriveerd met een schip vol brood wortelen. een geliefde lekkerny in Ghana. „Iemand is er kennelijk op uit moeilijkheden te veroorzaken", aldus de ambassadeur, die zei dat hy de studenten later had verzocht naar huis te gaan. zy weigerden echter. Hy had hun maar toestemming ge geven in de ambassade te blijven. „Ik kon hen niet in de sneeuw gooien". De veertien geredde münwerkers uit Lengede (Did), die onlangs door de VVV van Groet-Kamperduin waren uitgenodigd om met hun ge zinsleden veertien dagen in Groet en Kamperduin te komen logeren, hebben naar de voorzitter van de VVV de heer G. Sleking meedeeld deze uitnodiging in principe aan vaard. De datum, waarop de gezinnen van de mynwerkers naar Groet zullen komen, kon nog niet worden vastge steld in verband met het feit. dat verschillende hunner nog onder me dische behandeling staan. De mynwerkers krygen ook gratis vervoer heen en terug. EEN BETERE Een fraai kerstgeschenk. BREESTRAAT 173 Uit het Leidsch Dagblad van 21 December 1863: AdvertentieMinisterie van Binnenlandsche Zaken. Aanbesteding. Op Dingsdag den 29sten December 1963, des namiddags ten een ure, zal, onder nadere goedkeu ring van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, door Heeren Curatoren der Hooge- school te Leiden, in een der vertrekken van het Akade- mie-Gebouw op het Rapen burg worden aanbesteed Het verrigten van verschillende werkzaamheden, behoorende tot een gedeeltelijke afwer king van de nieuwe inrigting der Akademische Bibliotheek. [)pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 21 DECEMBER 1963 No. 31143 Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Joofdredacteur: J. Brouwer f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wee». Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1