Noordengelse loopt steeds zandloper' verder leeg DEGRMMUER Bied wedstrijd vereist grote zorgvuldigheid Kom er ACHT-er m s Regering zuiden tracht drang naar krachtig te stuiten Blankenaar maakte ook PROBLEMEN m Kom er ACHT-er Zaterdag 21 december 1963 Pagina 4 Subsidies voor vestiging in depressiegebied (Van onza Londense correspondent) (in) Wie door Engeland* noord oostelijk Industriegebied (150 bij 80 km.) reist, wordt getrof fen door een weldadige bouw activiteit. Het haveloze, ver vallen uiterlijk van deze gore, vale industrieplaatsen veran dert snel. Vroeger, toen er al leen maar hard gewerkt werd en men zich nergens anders om scheen te bekommeren, zei men ih de troosteloze fabrieksste den: „Where there's muck, there's money", waar het een smeerboel is, daar is geld Thans stelt men hogere eisen. Een smet ran armoede en ellen de wordt uitgewist, maar de In dustriële omwenteling van ander halve eeuw geleden heeft diepe lit tekens nagelaten. Zeeën en reeën De reeds roor de oorlog op gerichte Team Valley Traders Estate, idyllisch terrein voor lichte industrie. van aaneengerpde vuile, miererige woningen, die niet veel meer zijn dan menselijke kippenrennen. De krotopruiming In Engelands indu striegebieden zal nog tientallen ja ren In beslag nemen. Maar de achteruitgaande gebieden zullen esthetisch een nieuw gezicht moe- Onze bridgerubriek Bridgevra&g dezer week: (Zuid) Sch. A V 6; Ha. H V B; RU. 8 7 4 3; KI. V 4 2. Zuid gever, niemand kwets baar NZ spelen zwakke sans'zuid opent een sans- atout (1214 punten» ow passen noord biedt twee klaver (vraag naar hoge kleur) zuid twee ruiten (geen hoge vierkaart) noord twee sansatout (11 k 12 punten) wat moet zuid doen? Antwoord elders op deze pagina. Een der actiefste verenigin gen aan de top van de Neder landse bridgewereld. is het Haagse BuitenhofNiet slechts gooien de spelers van het eer ste team zeer hoge ogen in de meesterklasse competitie voor viertallen, ook op ander gebied doet de vereniging van zich spreken. In december organi seert Buitenhof een invitatie- toernooi voor sterke Neder landse paren, welk evenement zeker een succes zal worden. Ook een „biedwedstrijd" werd door de Hagenaars, in samenwer king met bridgers uit Nieuw-Zee- land op touw gezet. Dergelijke wed strijden vereisen steeds de aller grootste zorgvuldigheid van de sa menstellers en zelfs als die wordt betracht, blijven er nog vaak genoeg oneffenheden over waarover deel nemers met „andere" biedmethoden dreigen te vallen. Een uitstekend probleem van de biedwedstrijd was dit: West Oost Sch. A 0 2 Sch 5 Ha. 6 3 Ha. A V 8 7 4 2 Ru. A H 8 7 5 4 Ru. B 0 6 3 2 KL 8 4 KI. 7 West is gever, nz kwetsbaar. West opent met een ruiten gegeven is dat noord doubleert, dat zuid in elk geval «schoppen biedt als hij dat laag kan doen en dat na zo mogelijk tot vier 6choppen komen. Het probleem waarom alles draait is dus: „Wat doet oost. nadat noord het informatiedoublet heeft gege ven?'* Er zijn talrijke mogelijkhe den. van ..pas" tot „vijf ruiten" toe. Zowel redoubleren als (het nogal naïeve") passen, hebben het nadeel dat alle ruimte en tijd aan de te genstanders wordt gelaten. Stel, dat oost redoubleert zuid biedt een schoppen west zegt (misschien) wel twee ruiten waarop noord tot vier echoppen komt. Wat nu? Wan neer west zijn ruitens herboden heeft, mag oost aannemen dat er vermoedelijk geen verliesslag in die kleur is. De kans dat noord (de doubleerder) hartenheer heeft is groot bezit west dus twee azen. dan kan slem in ruiten een feit zijn. Wanneer west de ruitens niet zou herbieden en na oosts redoublet <en zuids schoppenbod) eerst maar eens afwacht wat er verder gaat ge beuren. is het bereiken van slem zo goed als onmogelijk geworden. Evenmin zullen ow het grote doel bereiken als oost na wests dou blet past: in de volgende bied- ronde zal oost niet meer weten of hij een slempoging mag wagen Het enige juiste principe met zulk een grillig spel als oost heeft, is het on middellijk en zo duidelijk mogelijk ..omschrijven van de spelkracht en kaartverdeling. Twee horten Niet beter kan dat hier geschie den. dan door een bod van „twee harten" na noords doublet en het eventueel later steunen der ruitens. Het bieden zou kunnen gaan: west een ruiten noord doublet oost twee harten zuid twee schoppen waarna west. wetende een part ner te hebben die „distributioneel niet onbemiddeld Is. er goed aan doet drie ruiten te zeggen. Vervolgt noord met vier schop pen. dan kan oost met 4 sans azen vragen: hoort hij vijf ruitten dan stopt hij daar. Het antwoord zal echter zijn „vijf harten" (twee azen' en dat is voldoende voor een goed klein slembod in ruiten. Een slechtere opgave was deze: West Oost Sch. V B 9 6 4 2 Sch. H 8 5 Ha. H 7 2 Ha. V 8 4 3 2 Ru. 7 3 Ru. A 8 5 2 KI. A 2 KI. H B De hoofdprijs was te behalen met een eindcontract van twee of drie schoppen, terwijl vier schoppen een karige beloning kreeg Zou west twee hartens en drie klaveren ge had hebben, wat voor zijn bieden geen enkel verschil kan maken, dan is vier schoppen een prima con tract. Ook als west of oost de har ten tien zou hebben, in plaats van een kleine, heeft vier schoppen ruim voldoende kans om geboden te wor den Het ls zelfs met het meest ge perfectioneerde biedsysteem niet mogelijk dergelijke kleinigheden vasttestellen. Zij. die met deze ow spellen op drie schoppen eindigden, hebben alleen maar geluk gehad Ik zou niet graag willen, dat mijn teamgenoten spellen van deze soort als regel onder de manche bieden. H. W. Filarski 1. extra uitlaatpijp aan auto links 2. naambordje aan de deur 3. pochet man weg 4. pak op autodak kleiner 5. oor beest in kofferruimte 6. snaar tennisracket heel 7. autoband zwart 8. hek links hoger Antwoord op bridgevraag: Volgt men alleen maar pun ten theorie, dan zal zuid drie SA moeten bieden NZ hebben samen tenminste 25 punten aan hoge kaarten en in theorie Ls dat voldoende voor een manchebod. Er zou een zekere moed voor nodig zijn om geen drie SA te bie den maar toch zal een goede zuidspeler die beslis sing moeten durven nemen. Het zuidspel heeft een ang stig gebrek aan mogelijke lengteslagen de enige vier kaart is van een kwaliteit, niet eens goed genoeg voor de uitverkoop. Zelfs als noord 11 of 12 punten heeft en noord zelf keen drie SA kan bieden, moet een manche met dit zuidspel meer dan onwaarschijnlijk zijn Noord had: Sch. H B 10 5; Ha. 9 7 4 Ru. AH KI. 10 8 5 3. Het drie SA contract was volmaakt kansloos NZ be horen te eindigen in het re delijke contract van twee SA. Er z(jn spellen die zelfs pro blemen geven om aan acht slagen te komen, ondanks het bezit van een totaal van 25 punten. ten krijgen om industrie en zaken van elders aan te trekken. Het probleem van het kwijnende en. wat arbeiders en speciaal her- senkracht betreft, als een zandlo per leeglopende noorden, is onver brekelijk verbonden met het omge keerde vraagstuk van het bloeien de. overvolle, topzware Londense gebied. Als de ongeremde expansie van het zuiden zo doorgaat zal de ..randstad" Londen, de lange tong van het graafschap Kent en een deel van Surrey snel opvullend, tegen 1980 twintig miljoen inwo ners tellen. Een samenklon- tlr.g van niet minder dan 40 pro cent van Engelands totale bevol king en een dubbele bevolkings dichtheid van Nederland, de groot ste mierenhoop ter wereld!! Het is een oud probleem. In een officieel document sprak Koning James I al 350 jaar geleden zijn bezorgdheid uit, dat Londen zich ontwikkelde ten koste van de rest van het land. De Ideale oplossing zou zijn de zandloper een tijdje om te keren. De regering dient zelf het. voorbeeld te geven. Zo wordt geopperd het deel van het centrale bestuursapparaat, dat in Londen kan worden gemist, naar het noor den over te planten. Grote weerstond In de Industrie stuit men wat het noordoosten betreft op dubbele weerstand. Het gros van de arbei ders wil uit traditie blijven waar het is of kan eenvoudig niet weg wegens het woningtekort elders en de industrie is moeilijk uit Londen los te weken. Men vertelde ons. dat vele arbeiders in het noorden daar tweederangs werk prefereren boven een betere baan elders! Er is kritiek op de regering, dat zU nagelaten heeft tijdig te zor gen voor een evenwichtige ontwik keling in het zuiden, met gevolg, dat daar thans chaos heerst en iedereen op eikaars tenen staat. In het noorden eist men dat de berg naar Mohammed komt. „Breng het werk naar de arbei ders", zo roept men uit. Deze men sen z(jn uitstekend „materiaal", zoals het heet. Conflicten zijn hier hoge uitzondering. Kosten van le vensonderhoud en lonen zijn er la ger dan in het dure Londen. Maar voor de industrie is dit vaak nog altijd het Mekka. Vooral de gezin nen van leidende functionaris sen willen het bruisende Londen niet ruilen voor het verre en te saaie noorden en in een democra tie kan natuurlijk niemand ge dwongen worden zich tegen zijn wil elders te vestigen. Maar de regering bezit een stok achter de deur door de bevoegdheid vestigingsvergunningen in overvol le streken te weigeren. Reeds vele jaren worden Industriële en andere instellingen met een zacht lijntje naar gebieden met structurele werkloosheid geloodst, maar men vraagt zich af of de regering niet vaak te toegevend is geweest door de industrie te laten waar zij was. de moeilijkheid is natuurlijk, dat een bedrijf dat op een afkeurens waardige plaats wil uitbreiden, maar niet ergens anders, een troef kaart tegenover de regering bezit. Bovendien kan men dreigen zono dig op het Europese vasteland te gaan uitbreiden! Lok (los Het beste lokaas vormen echter de regeringssubsidies voor vestiging in een zogenaamd ontwikkelingsge bied. Als zodanig geldt een streek, waar 4 procent of grotere werk loosheid heerst. Daar betaalt de re gering 25 procent der bouwkosten en 10 procent van de aanschaf fingsprijs van machines Dat geldt ook voor nieuwe uitbreidingen, eveneens voor niet-industriële in stellingen, als ze maar nieuw werk verschaffen Het bedrijf wordt ver der het eerste jaar 100 procent af schrijving toegestaan, hetgeen be tekent dat het werkkapitaal geheel voor de produktie vrijkomt. Som mige zeer zwaar door werkloosheid getroffen gemeenten, zoals Harte- pool met 12 procent werklozen door sluiting van een scheeps werf' verstrekken nieuwe bedrij ven boven de staatssubsidie 30 jaar lopende leningen tot 75 procent, tegen matige rente. Een uniek middel om lichte in dustrie naar de economisch eenzij dig op kapitaalgoederen produce rende industrieën schepen, ma chines, bruggen, constructiebouw georiënteerde gebieden te krij gen. zijn de door de regering zelf gefinancierde z.g. „industrial esta tes", of wel Industriële nederzettin gen. een experiment dat vóór de oorlog in de depressiegebieden met groot succes is begonnen. Er bestaan reeds tientallen van derge lijke vestigingen in economische bloedarme streken en in 1970 zul len er in het noordoosten 100.000 mensen werk hebben gevonden. I oorol vrouwen De lichte industrie zal dan wat bezetting betreft, belangrijker zijn dan de mijnbouw. Het zijn meest vrouwen, die in deze fabrieken werken, die aldus de mannen in slappe tijden bijstaan. In het noordoosten werken er thans 22 procent van de vrouwen, evenveel als het gemiddelde voor de rest van het land. Voor dit gebied is dit iets nieuws, want tot voor kort ging als regel de vrouw hier niet naar de fabriek, hoogstens in huis houdelijke betrekking. Het grote probleem vormt de meerderheid van de werklozen, grotendeels ongeschoolden boven de 35 jaar, die moeilijk een ge schoold rak kunnen leren Hier en daar had men echter succes. Zo maken ex-munwerkers thans byv. kogellagers en doen andere preci- sie-arbeid ..Het beste dat we kun nen doen", zegt men ons. „is ten minste te zorgen voor werk voor de vrouwen, de dochters en de zo nen van werklozen. Deze worden vaak kostwinners, al is dat. een al lesbehalve bevredigende situatie". Nieuwe wereld Het indrukwekkendste voorbeeld van een ..industrial estate" is de bU Newcastle in het dal van het riviertje Team gelegen nederzet ting, de oudste. Dit is een speciaal hiervoor drooggelegd moerassig ge bied. dat men bereikt via een af zichtelijke krottenbuurt. Men be treedt hier een nieuwe wereld. Een brede kilometerslange bou levard met aan weerskanten lage vriendelijke gebouwen van heldere baksteen. Woningen of winkels zijn hier niet. wel een postkantoor, een bank en enkele eetgelegen- heden. Er werken hier 15.000 mensen, van wie de helft vrouwen. Er is al tijd een wachtlijst van nieuwe aan vragen van fabrikanten. In de ko mende jaren zullen er 8.000 nieuwe betrekkingen worden geschapen. Sinds de oorlog hebhen zich hier 160 firma's gevestigd. Men vindt er o.a. de grootste hankbiljettendruk- kerij ter wereld! De regering houwt hier voor eigen rekening, vooruitlopend op de vraag, ruime fabrieksgebouwen, „advance factories" (letterlek vooruit (gebouwde) fabrieken), om deze tegen een schappelijke prijs voor 21 jaar te verhuren. Het huur contract kan steeds worden ver lengd en dat gebeurt dan ook. Elke firma kan zonder meer in dit „con fectiepak" stappen. Maar een be drijf kan bjj de regering ook een „maatkostuum" bestellen, tege moetkomende aan de speciale be hoeften. De regering neemt bovendien 10 procent van de aanschaffingskos- ten der technische installatie voor haar rekening en springt ook bij in geval van uitbreiding. Liever fi nanciering van nieuwe industrie, die werk verschaft, dan werklozen steun. is de begrijpelijke rede nering. Het complex ligt in een open. ongerept landschap met een heu velrug op de achtergrond. Gezien de rust en de serene atmosfeer die er heerst, zou men het een industrieel „natuurreservaat" kunnen noemen. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Maar weinig dammers weten dat de grote eindspelcomponist Blanke naar niet alleen eindspelen maakte, maar ook een serie opmerkelijke problemen op zijn naam heeft staan. Aanvankelijk waren dit „slagpro blemen", waarvan men hieronder een typisch voorbeeld vindt. Het ontstond in de jaren 1880-1890 toen het slagprobleem in het middel punt van de belangstelling stond. Blankenaar keerde dit soort pro blemen echter spoedig de rug toe. Hij ging over op het componeren van problemen op motief en zelfs op verenigde motieven, wat in die tijd een zeldzaamheid was. Ook de Laökoonstanden waren hem niet te moeilijk. Later ging Blankenaar ge heel op in de eindspelconstructie, waarin hij een wereldnaam ver wierf. In het gewone leven was de ge fortuneerde Blankenaar kunstschil der en illustrator. Hij was een stu diegenoot van Jungmann. dat man netje met zijn grote grijze baard en tot de rug reikende haren. Jung mann. die sinds jaren in Leiden woont en ook in de Lakenhal heeft geëxposeerd, was een zeer markante figuur: zijn jas werd bijv. bijeen gehouden door een stuk ijzerdraad. Hij bezat vele Illustraties van Blan kenaar. De Russische dammers combineren opmerkelijk goed omdat zij kenne lijk een speciaal oog hebben voor variantencombinaties. Wie zou ver wachten dat de damslag in dia gram II tot stand komt via 27-21? Nu 17x26 gedwongen en daarna 35-30 Exclusief in elk opzicht en voorgekomen in het laatste Mos- kouse kampioenschap. Allergeestigst is ook de vondst die Kuipers in IV laat zien. Bin nen twee zetten verdwenen onge veer alle stukken van het bord. De oplossing van ons derde prijspro- bleem dient men binnen 10 dagen aan de damredactie van dit blad .te zenden. Zoals gewoonlijk wordt een prijs van f 5,— uitgeloofd Prijsprobleem No. C. Blankenaar. 12 3 4 "M m m m m M o o O Z.: 5. 8 11. 17. 21. 24. 25. 30, 50 dam W 19. 22, 28, 32, 33, 39, 37 dam 42. 43. Wit speelt en wint. II Uit het kampioenschap van Moskot j .J "Z o 5 Q 9 1 O o o O O 9 Die zwaartekracht is een bijzonder geval van de olgemene aantrek kingskracht, die alle voorwerpen op elkaar uitoefenen, en die af hongt von hun massa en hun afstond. 2 11, 13 18, 20, 22, 27. 29. 31. 34 40 24. 42 50. Wit aan zet maakt dam. III Kuipers en Mertens 12 3 4 m JAI /M M.M. 11. Z 19. 29. 40. W 32. 37 dam. 41. Wit speelt en wint. IV M. J. Kuipers 12 3 H m m "'■v ■-J Z 8. 9. 24. 28 30. W.: 38 dam, 47 dam. Wit speelt en wint.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 12