Literatuurprijzen te Den Haag uitgereikt 1 DRUKKERS STELDEN KUNDIG KERSTNUMMER SAMEN „Middle of the night": verkwikkend realisme in Film van de maand 1 Voorschoten beleefde goed W.N.S.O. concert Van NijlenHoornik Muliscli en Lehning Gewijd aan de fotografie Joachim Röntgen in Mozart FLITSFOTO'S Ollenhauer begraven Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 20 december 1963 Derde blad no. 31142 (Van onze kunstredactie) Voor ons ligt het als steeds prachtig en kundig samengestelde kerstnummer van het ..Drukkersweekblad en Autolijn", waarnaar velen steeds reikhalzend uitzien. Ook nu is het een genot er in te bladeren. Voornamelijk gewijd aan de foto grafie. is het een ..kijknummer" van de eerste orde geworden, dat van de eerste tot de laatste bladzij de aandacht boeit. Han de Vries verzorgde de fraaie persoonlijke gezichtshoek: de fotogra- vormgeving van dit in hoog- en diep- fie wordt hier tot een ware „kunst"- druk uitgevoerde veel verscheidene ge- uiting. Gebeurtenissen uit een juist heel. Daarbij trad de fotograaf Carel- voorbije tijd grijpen soms op adem- Blazer als adviseur op. niet minder benemende wijze hoofd en hart Een der talrijke foto's uit het Kerstnummer van het Drukkers- weekblad: Markt te Londen". In één woord: het is een artistiek boekdruk, dat men graag telkens r weer zal willen opnemen, omdat het kLU iSL een serie typografische juwelen biedt, waaraan men vele malen zijn vreug de kan beleven. .Lustige Wit we" blijft te Brussel Enorme belangstelling Léhar's Lustige Witwe in de i regie van de Franse regisseur- I choreograaf Maurice Béjart zal tot 31 december volgens het pro gramma in de Muntschouwburg in Brussel kunnen worden opge- gevoerd. De Brusselse rechter heeft gis teren geweigerd in te gaan op een verzoek van de erfgenamen van de componist om de directie van de Schouwburg te gelasten de opvoeringen te staken. Zy hadden gelijk gemeld grote bezwaren van artistieke aard tegen de wyze, waarop 't werk op de planken werd gebracht De uitspraak in het kort geding, door een advocaat in Brussel namens de erfgenamen aanhangig gemaakt, was dat de rech ter ten principale zal moeten uitma ken of aan de gedachten van de au teur afbreuk wordt gedaan. De eerste opvoering van de Lustige Witwe la Béjart had luidruchtige reacties van het publiek tot gevolg tegen de aanklacht, die er in zyn verwerkt tegen de sociale wantoe standen in Frankrijk van vóór 1914. Er werd in de zaal o.a. „Leve De Gaulle" geroepen, in het Frans uiter aard. De voorstellingen zyn echter deze week voortgezet met een belangstel ling. die voor de Brusselse Munt schouwburg dankzij de publiciteit overweldigend is. .HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 693 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN I hij een knaapje was van vyf jaar, j zijn eerste liefde, literaire ontmoe tingen .Deen tin'' dan 42 clichémakers. 14 drukkers en 69 fotografen uit velerlei landen zijn er aan te pas gekomen, om dit inte ressante nummer tot stand te doen komen. Na een blik op de beelddokumenta- «tie wordt, men geconfronteerd met de fotografie, het „conserveringsmid- yj del onder de communicatiemiddelen". langs de weg der bedrijfs- en verwer vingsfoto's wordt overgegaan op de foto als nieuwsbron en als medium ter beïnvloeding van de meningsvorm. Twaalf Nederlandse fotografen geven hierop een visie op buitenlandse col lega's zulks aan de hand van een voorbeeld van diens werk. Vervolgens stelt de foto de „lezer- kijker" in ken nis met de verstrekkende invloed van het grafisch produkt in de commu nicatie. De Nederlandse drukkers, ontwer pers en clichémakers hebben zich op nieuw de grootste inspanningen ge troost om dit fraaie nummer samen te stellen en geven daarbij volop blijk de technische en economische ont wikkelingen te kunnen bijhouden, ölj Wat. door hen gepresteerd wordt, staat ook internationaal op 'n zeer hoog peil. Wederom is een typogra fisch geheel ontstaan, dat ervan ge tuigt met welke grote liefde zowel Öoor werkgevers als werknemers in de grafische bedrijven wordt ge netlet. Door de talrijke originele foto's trekt een wereld aan de gespannen kijker voorbij: vele momenten, die men graag wil vast houden. Iedere fotograaf beziet de beelden uit een Plannen voor het Holland-Festival Combinatie van kunsten Ook het adverterrtaegedeelte open-1 baart talrijke uiteenlopende mogelijk- heden, gedemonsteerd door de ont werpers Pieter Brattinga. Louis1 Emmerik, Maarten Houtman, Ch. A. Jongejans. Hans P. van Ooosteroom en Max Velthuijs. Hun schepping- gen schenken een visueel genot door j een veelheid van afwisselende tech-1 nieken. De teksten zijn in het algemeen zeer sober. Daarvoor worden in hoofd zaak Bodonl, New Claridon en enke le typen schreefloze letters gebruikt, Frans Vasen leider De Nieuwe Komedie Frans Vasen. totnutoe als admini strateur verbonden aan de staf van de Toneelgroep „Ensemble", is met ingang van 1 januari benoemd tot lid van de directie van De Nieuwe Komedie-Toneelgroep Arena. Hij is in deze functie de opvolger van Aad Greidanus, die directeur wordt van de Twentse Schouwburg in Ensche de. I op uit was de aandacht van zich af Het mag een romantische situatie 1 Auteur en regisseur hebben de te leiden, i zyn als een rijke weduwnaar van 56 groei in deze min of incer precaire j jaar zijn jonge gescheiden secreta- verhouding met diepe belangstelling resse van 24 het hof maakt, maar de I voor de hoofdfiguren uitgebeeld. de I Geen goedkoop cynisme, maar wel humor. Geen hard realisme, maar night" is uitgebeeld, is van een ver- wel fijne trekjes, waarmee bepaalde j kwikkend realisme. Deze film draai- situaties als met één streek getekend J de gisteravond als K. en O.'s Film zün. Toch ontbreekt het niet aan van de maand in twee voorstellingen ruzie-achtige scènes, zoals wanneer in „Camera" aan de Hoge woerd. De Jerry door zijn toekomstige schoon- vermaarde acteur Fredric March in 1 mama wordt ontvangen of thuis de de hoofdrol en zyn tegenspeelster j wind van voren krygt. Maar het j Kim Novak, onder leiding van regis- charmante van deze film is. dat seur Delbert Mann. hebben voor een schrijver en regisseur de humor zo geloofwaardige vertolking gezorgd blijven zien. Dit werk is geen pro- dat men zelden of nooit de gedach- dukt van al of niet bewuste haat te voelde opkomen, dat er „gespeeld" I tegen de hoofdpersonen, zoals zo werd. vaak het geval is met onrijp werk van onevenwichtige producenten, Deze film ls gebaseerd op een to- maar juist van oprechte genegen- neelstuk van Paddy Chayefsky. maar he'^' voortreffelijk re- men moet als regisseur toch wel sultaat heeft geleid. „van goeden huize" zijn om een zó *ii- wijze, waarop dit gegeven in uc i ueen veelkeurige 1 Amerikaan..- film ,.Th>- middle of the humor. bladzijden, waarvan ln het bijzonder die. welke gewijd zyn aan het „Some body bigger than you and I", de boekdrukrotaties met wikkelplaten en de abstracte kleurschildering, wel ke de kwaliteit van de rotaprint, aan toont. genoemd mogen worden. (Van onze kunstredactie) ..De burgemeester heeft ons iets misdaan" dicht de Vlaming Jan van Nijlen ergens. Eén burgemeester kreeg althans de kans weer iets goed te maken, constateerde de Haagse burgervader, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, gisteravond in de Haagse Raadzaal toen hij daar de Constantijn Huygens-priis, groot f 3000.- aan een vriend van de bekroonde Belgische dichter. Albert Benard, kon overhan digen. Zijn gezondheidstoestand liet de bijna 80-jarige Jan van Nijlen niet toe zelf te komen. volkomen ontwapenende eerlijkheid". Albert Benard onderstreepte in zijn dankwoord de bescheidenheid van de ambtenaar-dichter Jan van Nijlen, die zeker over deze Haagse loftuiin- gen aan zjjn adres zou mompelen: „wèt een ziever". Vervreemding De Jan Campert-prijs werd uitge reikt aan Ed Hoornik. die zoals de burgemeester het uitdrukte „de ver vreemding van de aardse werkelijk heid ongedaan tracht te maken in zijn poèzie". Het juryrapport spreekt met betrekking tot de bekroonde dichtbundel „De vis", gevolgd door „In den vreemde" van een authen tiek en sterk persoonlijk dichter schap. Hoornik haalde in zijn dankwoord Haagse herinneringen op. die hij als in een roman van Robbe-Grillet be leeft: de dood van zijn moeder toen De burgemeester herinnerde eraan hoe Jan van Nijlen behoorde tot de grote stroom vluchtelingen uit Ant- 1 werpen, die in het begin van de eer ste wereldoorlog naar ons land kwamen. Zijn dochter werd in 1916 ln Den Haag geboren. In de gedich ten van Jan van' Nijlen herkende j burgemeester Kolfschoten op enkele plaatsen een nostalgie naar de tij delijke woonplaats van de dichter. Hij I was blij een letterkundige te kunnen eren, die in zijn schroom er immer „Nostalgie" Het juryrapport van mr. A. Mout, Bert Bakker. Pierre H. Dubois en Gerrit Kamphuis haalt de karakte ristiek van Bittremieux aan, die Van Nijlen beschrijft als de dichter van de ballingschap. „Het wezen van zijn poëzie is tragisch, maar de tragiek wordt er meestal slechts vermomd in prijsgegeven. Men moet haar niet misverstaan door de verraderlijkheid van het idyllisch en vriendelijke, van de humor en de ironie". Verder noemt het juryrapport zijn verzen van een steeds groter wordende zui verheid. „een poëzie zonder literaire franje, zonder pose. zonder andere pathetiek dan die van de directe, Harry Mullsch kreeg de Vijverberg- prijs voor „De zaak 40/61", reportage over het proces Eichmann. ..Naar de taal koel en met een observatie die onbewogen lijkt, heeft het boek een wijsgerige fundering en is met grote deernis geschreven" zegt de jury erover. Harrv Mulisch onthulde hoe hij in 1947 als twintigjarige reeds een roman over de oorlogsmisdadiger wilde schrijven, maar het gegeven bleek groter dan hij. Pas in „Het stenen bruidsbed" en in de bekroon de reportageroman kon hij veel van zijn ideeën over deze problematiek kwijt. Bezieling De essajTJrijs werd dit jaar aan Arthur Lehning verleend. Burge meester Kolfschoten sprak over hem als een bezieler van internationale allure, het juryrapport legde nog I eens de nadruk op de studies van Lehning over zijn jeugdvriend Mars- i man. Zelf zei de bekroonde met een variatie op een uitspraak van Mars man: „wij zijn aan de literatuur ontbrand". Na de uitreiking van de prijzen en de voordrachten van de onderschei- denen hoorden de talrijke autoritei ten en letterkundigen hoe het caba ret van Rinus Ferdinandusse onze letterkundige en neventerreinen be ziet. Het jaarlijks hoogtepunt in het letterkundig leven voorzover dat buiten de boeken ligt werd afge sloten met een geanimeerde receptie, aangeboden door de gemeente Den Haag. (Van onze Haagse correspondent) De Nieuwe Komedie, het Dans Theater en het Residentie-Orkest hebben bjj de leiding van het Hol land Festival een voorstel ingediend en trekken, moest artistiek leider om gezamenlijk een avond te ver- Erik Vos gisteren op een in Den zorgen, waar op een samengaan van Haag gehouden persconferentie be- fesproken woord, muziek, panto- kennen er geen gat meer in te zien mime en dans kan worden beproefd. ajs niet spoedig een oplossing wordt k 1 m In dit programma zou in elk ge- ra 1 ..Le Renard" van Strawinsky rorden opgenomen, een stuk dat een nlmisch ensemble, een orkest en ölozangers vereist. Voorts is met de ehrljver Anton Koolhaas contact ipgenomen om een van zijn dieren- itrhalen te bewerken tot een stuk. raarin dansers, sprekers en orkest en rol kunnen vervullen. Na de lauze zou dan het Dans Theater een n het kader van dit programma lassend ballet kunnen uitvoeren. De Ileuwe Komedie zal aan het komen- Ie Holland Festival in elk geval een luchtenprogramma bijdragen, dat ls „wagenspel" wordt gebracht in liaatsen die een daartoe geschikt ilstorisch kader bezitten, zoals Den Amsterdam, Utrecht, Haarlem Maastricht, Daarnaast heeft men de leiding van het Festival nog voorstel ingediend om Brechts •Der Jasager" als Nederlandse pre mière ten tonele te brengen. moeilijk onderwerp als dit niet slechts op bevredigende maar zelfs op volkomen overtuigende wijze in beeld te kunnen brengen. Het ver haal zit immers vol met gevaren van melodramatiek. onnatuurlijk gedoe en gezwollen spel. Al deze klippen zijn zowel door de scenarioschrijver als door de regisseur op bewonde renswaardige wijze ontwekenin feite is dit een ..documentaire" van de riskante liefde tussen een man van ruim middelbare leeftijd die volgens zijn omgeving aan z'n „rust" toe is, maar toch nog sterke behoef te aan genegenheid gevoelt en een jonge vrouw, die zich eindelijk met eerlijke belangstelling ziet om ringd en een tekort aan ondervon den liefde ziet goedgemaakt, maar i tegelijkertijd de gevaren van de situ- functie op een voor het gezelschap fttJr terdege begrijpt. En voorzover kritiek moment. Na acht jaar reizen neiging mocht hebben alleen maar te genieten van Jerry's tedere De 33-jarige Frans Vasen, die in 1951 de toneelschool verliet en daar na o.m. verbonden is geweest aan de Toneelvereniging, het Nieuw Neder lands Toneel Gezelschap en het ca baret van Wim Sonneveld, heeft van 1957 tot 1959 met een aantal free lance acteurs onder de naam „De Speelkamer" en vijftal toneelpro- dukties uitgebracht. Hij ls getrouwd met de cabaretière Maya Bouma. De heer Vasen aanvaardt zyn Te Rotterdam: gevonden voor het brandende pro bleem van een eigen theater, «aar- door althans een soort continuïteit gewaarborgd is. FONDS GOUDSE GLAZEN BESTAAT 25 JAAR Vandaag bestaat de Stichting Fonds Goudse Glazen te Gouda 25 jaar. De stichting houdt zich in het bijzonder bezig met geschriften over en reprodukties van deze beroemde glasschilderkunst van de 16de eeuw. Ieder jaar wordt een Goudse- glazendac gehouden, waarop het volle licht valt op een bepaald glas. In juni 1964 zal dit raam 12 zijn (naar de nummering in de kerk» van Wouter Crabeth. met de voorstelling van „De aanbidding der herders'. Op die dag zal ook het jubileum van de Stichting worden gevierd. gevoelensr zal haar omgeving haar wel wyzen op haar „dwaze gedrag". Dat is o.m. de opvatting van haar moeder, die zich nooit iets aan haar gelegen heeft laten liggen, maar zich nu plotseling verplicht voelt haar dochter te waarschuwen. Het gegeven ls zeer eenvoudig: de film geeft een subtiele uitbeelding van de kennismaking, de reacties over en weer en het intrigeren van familieleden, die niet kunnen aan zien dat de hoofdpersonen 'n „dom heid" zullen begaan. Als de vroegere echtgenoot van de jonge vrouw te rugkeert, komt haar liefde voor Jerry even in gevaar. Maar de vol gende dag is zij weer in het be sneeuwde park voor een ontmoeting. Haar bekentenis van twijfel schijnt het einde van de romance te bete kenen. maar een zelfmoordpoging van een medewerker, die al eerder zyn hart voor hem had uitgestort, brengt Jerry tot het inzicht, dat hij de routine moet ontvluchten en, zy het ten koste van inspanning en risico's, de gedurfde stap moet wagen. Het is een heel goed concert geweest, dat Sam Swaap aan het hoofd van het Westnederlands Symfonie Orkest te Voorschoten in het Cultureel Centrum gegeven heeft. Het was georganiseerd door het Nutsdepartement, samen met de Culturele Commissie van de Herv. Jeugdraad, en met medewerking van het gemeente- Kocfinir Rijk (Advertentie) snniseuin voor moderne kunst Tijdens de begrotingsdebatten in "t Rotterdamse gemeenteraad heeft 5 wethouder voor Kunstzaken, mej. J. Zeelenberg meegedeeld, dat t de regering overeenstemming is reikt om te komen tot de stichting n een Rijksmuseum voor moderne kunst in Rotterdam. Als plaats voor j dit museum is genoemd het huidige rinde gebouw van het Bouwcentrum jUn het Weena. Het Bouwcentrum zal namelijk nnzlenliik worden uitgebreid, o.a. pet een groot torengebouw. Het zal dan kunnen dienen voor een mu- - •euni van kunstwerken van levende 'Nederlandse kunstenaars. Echtgenote von fischer-Diskau overleden De echtgenote van de beroemde Westdtiit.se bariton Dietrich Fischer— pieskau. de celliste Irmgard Poppen. in Berlijn overleden nadat zij het i had geschonken aan een derde Zij was 39 Jaar Buiten i9 het winter. Bin nen heerst gezelligheid. Foto's worden flitsfoto's met PF1 lampjes en GevacolorNS maak de betere kleurenfilm met de drie zekerheden 4*- Mooiere kleuren Scherpere beelden Méér geslaagde foto's bestuur. We beleefden weer eens dat het begripsscheiding niet en uiteindelijk WNSO met heel fraaie glanzing en *-i* in aantrekkelijke toonkleuren spelen kan. Na de pauze waren Schubert's bal- zoekt kunst de enkeling, die wil be- I vi grijpen. let en entr'acte uit „Rosamunde", Britten's "Little Symphony" en „Ros sini's ..Italiana in Algeri" aan de beurt. Vooral genoemd ballet en de „Sentimental Sardband" van Britten KeuzP boeiden sterk door de diepgang en de verzadiging van de orkestklank. Wat het WNSO in dit opzicht be treft: het heeft een culturele op dracht. bereikt zelden een groot pu bliek. moet daarentegen aldoor een nieuw scheppen. JuLst daarom ls de van Britten's probleemloze. z'Jds bescherming van de geeste- charmerende en halt-klassieke "Little >yke^nalatenschap van de dichteres Dr. F. Sierksma: Roland Holstprijs Dr. E. Sierksema heeft gisteravond voor z'n boek .Testbeeld' (essays over mens en televisie) de Henriëtte Ro- i land Holst prijs 1963 in ontvangst genomen. De prijs werd hem in het gebouw van N.V. de Arbeiderspers tc Amsterdam uitgereikt door de voorzitter van de Henriëtte Roland Holst Stichting, prof. dr. Garmt Stui veling. De Jury, die bestond uit mevrouw dr. A. Romeyn-Verse hoor, prof. dr. F. de Jong Edzn en drs. J. J. Voogd, had tot taak een „literair verant woord en leesbaar boek uit de socio logische sfeer" ter bekroning voor te dragen. Over het literair verantwoorde en leesbare ln dr. Slerksma's boek zegt het juryrapport oa.: „Op een wijze die de beste stijlvormen van het be sproken medium zelf nabij komt, brengt de schrijver zijn denkbeelden over op de lezer. Deze wordt tijdens het lezen tot meedenken gedwongen". Wat de sociologische sfeer betreft merkt het rapport op, dat het boek een kritische waarschuwing is tegen het testbeeld van een wereldbescha- ing. waarin de menselijke vrijheid dreigt verloren te nieuws, amusement, voor winstgevende praktijken den misbruikt". De Henriètte Roland Holst Stich ting heeft een tweeledig doel: ener- Maarten van Rossum bijna in brand j Gemeentesecretaris C. A. van Maanen staarde gisteren 0 0 tijdens de raadsvergadering 0 0 in het slot-raadhuis van Ros- f 0 sum op een gegeven ogenblik 0 verbijsterd naar het levens- f f grote portret van Maarten 0 van Rossum: vlammen lek- f ten aan de mantel van be- 0 ruchte Maarten en zonden 0 rookwolkjes naar het pla fond. Hij alarmeerde burge meester H. Sloots die de raadsvergaderingwaarin de 0 grondwetswijzigingen werden f afgekondigd, terstond schor- 0 ste om leiding te kunnen ge- 0 ven aan het blussingswerk. Het was een kwestie van „een natte dweil" en het en- 0 !- Symphony" zo toe te weest! juichen ge- Voor de pauze gingen eerst de on derhoudende Russische Volkswijzen van Ladow en het vioolconcert in D van Mozart (Köchel 218». met Joa chim Röntgen als solist «die we later aan de eerste lessenaar aantroffen). Het gaat hier om een hoogstens 20- jarige Mozart, die compositorisch al een rijpe indruk wekt. Het hartstre- lend Andante is bezonken, het Ron- do. dat een volkswijs onder handen inbeslagneming besloten van de laat- neemt en een typerende maatsoort- s^e kopie van de geruchtmakende controverse bevat, laat onder alle anti-semitische Film „Jud Süss", die Film ..Jud Süss" buiten roulatie Het Hof van Karlsruhe heeft tot i 0 kele jaren geleden door Ros 0 sums oud-burgemeester- f 0 schilder A. F. van Goelst- 0 Meijer vervaardigde kunst- 0 werk teas gered. J 0 Achter het schilderij, dat uwiogw oJSB I 0 tegen een schoorsteen was f te gaan. indien i 0 opgehanden bleek een gat te it, seks en sport 0 zitten waar men in vroeger f jaren overheen had behan- J f gen Een reden temeer om J f het slot-raadhuis binnenkort J J een grondige restauratie te J v laten ondergaan, zo meenden J J de raadsleden. J Henriëtte Roland Holst, anderzijds het inzamelen van gelden om misdeelde kinderen zonder onder scheid van geloof of richting vaka- tiegenot te verschaffen door uitzen ding naar vakantiehuizen. Ten bate van het fonds kunnen I bij de Stichting «burgemeester Lam- I booylaan 27. Hilversum) ten minste vier verzendkaarten a 25 cent per stuk voorzien van een gedicht van blijheid een vermoeden. bezorgd-bewogen toon Röntgen kweet zich met ritmische vastberadenheid aanvankelijk zake lijk technisch, allengs ook met een warmte afstralende loonvorming van zyn opdracht. Een lichte scherpte, o.m. in de cadensen, kwam mogelijk nog op rekening van de akoestiek. Britten's "Little Symphony" vorm de het progressieve deel van het pro gramma. Dit werk is ook van een 20- jarige en bewerkt en verzamelt eigen thema's, als kind en als jongeling ge maakt. Men tekent Britten dikwijls als een „stillistische kameleon" en deze "Little Symphony" helpt onge twijfeld ook mee om dit oordeel te funderen. Op het woord "Little" valt hier een nadruk, omdat in dit wrord een voor Britten karakteristieke wezenstrek schuilgaat, Hy heeft eens gezegd, dat muziek die alleen door de componist begrepen wordt zin noch doel heeft en verder, dat hjj het een moeilijker opgave acht om zo begrijpelijk en eenvoudig mogelijk te schrijven dan om ingewikkeld klinkende werken op te bouwen. Twee aanvechtbare uitspraken. Maar voor een „groot publiek" gaat het op. Kunst kent echter die Göbbels indertijd door de regisseur Veit Harlan liet vervaardigen. Het Hof hield zich met deze kwestie bezig, omdat een Westduitse filmon derneming. een handelaar uit Baden- Baden en een Zwitserse advocaat el kaar de eigendom van de film be twistten. Het Hof was ervan over tuigd. dat de handelaar getracht had de film in de Bondsrepubliek en daarbuiten te verkopen. Hij had o.a. aanbiedingen gehad uit Saoedi- Arabië. Egypte, Argentinië en ver scheidene Afrikaanse staten, die maximaal 150 000 dollar hadden ge boden. Nieuwe schouwburg voor Almelo De gemeenteraad van Almelo heeft gistermiddag besloten de plannen voor de bouw van een schouwburg bestekklaar te laten maken. Deze schouwburg naar een ont werp van de Amsterdamse architect C. J. Henke zal 731 zitplaatsen krijgen. De kosten zullen f 3.580.000 bedragen. Het volume van de zaal zal langs mechanische weg naar be hoeve groter of kleiner gemaakt kunnen worden. Het grotere volume zal worden benut by concerten, het kleinere voor toneelvoorstellingen. Henriètte Roland Holst besteld wor den. Pi •emières De Haagsche Comedie geeft woens- Gisteren is in Bonn de zaterdag op 62-jarige leeftijd overleden voorzit- ritter van de Westduitse Sociaal- ;avond 1 januari in de Kon. Democratische Partij, Erich Ollen- Schouwburg in Den Haag de pre- miérj van „Het donker is licht ge noeg" (The dafk is light enough» van Christopher Fry. De regie heeft Paul Steenbergen. i De toneelgroep Ensemble brengt op 24 januari in de Stadsschouwburg in Tilburg de première van „De klaploper" van de Rus Toergenejef oikLt regie van Peter Scharow, in de vertaling van G. K. v. 't Reve. In de hoofrollen Sigrid Koetse, Alex van Royen, Jan Retel, Max Croiset en Lex Goudsmit, CULTURELE PRIJS VAN ARNHEM De aan prof. Ir. H. Brouwer toe gekende culturele prijs van Arnhem (f 1000) is hem gisteren door bur- burgemeester C. G. Matser ten stad- huize uitgereikt. Architect G. Feen- stra gaf een uitvoerige motivering namens de Jury die een groot aan tal bouwwerken in Gelderland be oordeelde en op grond daarvan prof. Brouwer voor toekenning van de prys voordroeg by het college van B. en W. hauer. begraven. In de Bondsdag, waarin Ollenhauer sinds 1952 optrad als fractieleider, werd een speciale plechtigheid gehouden waarbij presi dent Helnrich Lübke, kanselier Lud. wig Erhard, buitenlandse diploma tieke en regeringsvertegenwoordigers aanwezig waren. By de begrafenis waren vele be kende socialistische leiders aanwezig, onder wie de Zweedse premier. Tage Eerlander, dri Bruno Pittermann, vice-kanselier van Oostenrijk, Tor sten Nilsson, Zweeds minister van Buitenlandse Zaken, diens Noorse ambteenoot Halvard Lange. Per Haekkerup, de Deense minister van Buitenlandse Zaken en de vice- president van het Europese Parle ment, Jean Fohrmanns. Ollenhauers plaats in de Bonds dag, waarvan hy sinds 1949 deel uitmaakte, was met bloemen ver sierd. De baar was bedekt met de nationale vlag en geflankeerd door zes brandende kaarsen. Na de plechtigheid in het parle ment trok de begrafenisstoet van het Bondsgebouw naar het drie kilo meter verder gelegen kerkhof.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5