Indonesische economische i missie boekt successen Prinses Desirée met baron Niclas verloofd „INDUSTRIE" IS IN BRUSSEL VLOTTER DAN „LANDBOUW" wok uitwisseling van ffrperts en academici ZWART - Intocht in Oost- Berlijn Het sneeuwt zelfs in zuid-Spanje alles Vlieland NEDERLAND LEENT GEWILLIG OOR kunt automatisch wassen WEERBERICHT AUSCHWITZ- PROCES IS BEGONNEN Huwelijk eind mei Plan van Europese Commissie voor een drievoudig besluit Huwelijk" Brits vliegtuig neergeschoten VOL AUTOMATISCHF vogel kooien! 7.9 ra (Sue/ <M teittvs (gericht 1 maart 1830 VRIJDAG 20 DECEMBER 1963 No. 31142 LEIDSCH [reeteur: E A. E. van Dishoeck (ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per wee». Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Haagse correspondent) palmoliefabrieken op Sumatra's oostkust zullen hun produk- nnen voortzetten en onderhouden. De bouw van een nieuwe Liek en de restauratie van enige oude fabrieken zijn mogelijk takt door een garantie van 12 miljoen gulden van Neder- Ise zijde. fc verwachting, die leefde bij de Indonesische economische missie, die 1afsluitend bezoek aan Nederland brengt, ging gisteravond in vervul- I. De bevestiging kwam binnen tijdens de ontvangst, welke de Indo- hche zaakgelastigde in Kasteel Oud-Wassenaar gaf. iar Iet is één van de successen, die behaald hebben in Nederland", ti ons een der leden van de mis En de Indonesische xaakgelas dr. M. Sjarif. voegde eraan „Voor ons komt het als een kadeautje". Indonesische economische mis- heeft gisteravond een overzicht iven van wat in Nederland is be- bekend bezocht de missie ook •Duitsland, Frankrijk en Bel- In Nederland bleek men wel de 5 tste bereidheid te vinden voor 1 h ïeming in wat men „joint ven- (handel drijven voor geza- ll jjke rekening) en ..production jog" (produceren ten bate van partijen, t.w. Indonesië ener- i en Nederlandse onderneming- k anderzijds) noemt. iredietgarantie t grote probleem, zo werd giste- jezegd. is de kredietgarantie, ïesië kan en wil zaken doen Ned. Jaarlijks zullen voort een miljoen ton goederen koffie, thee, enz. regel- naar consumerende landen Er ligt 100.000 tot 150.000 ton voor afscheping gereed, scheepsruimte is sedert de ■lüjkheden met Maleisië ook een H igrijk probleem geworden. Vroe- urerden in Singapore tal van ■g pswerven van werk voorzien Indonesië. Daaraan is nu een i gekomen. Van de KPM is in- els 26.000 ton scheepsruimte irterd. Daarvan is een deel voormalige KPM-schepen) int gekocht. De rest wil Indo- in huurkoop afnemen. Advertentie IVRAAG DEMONSTRATIE IGRACHT 18 - TEL. 23951 AANHOUDEND WINTERWEER Bilt verwacht van heden- tot enavond atselyk mist en ln de kustgebie- bier en daar nog een sneeuwbui, het algemeen zwakke wind. In lacht en ochtend matige tot vorst morgenmiddag overwe- :hte vorst (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 DECEMBER op; 8.46 uur; onder: 16.30 uur. i op: 12.19 uur: onder: 22 04 uur. water te Katwijk te 6 26 en 18.46 laagwater te 2.07 en 14.30 uur. Bouwcentrum In Bandoeng wil men een bouw centrum vestigen in de geest van het Bouwcentrum in Rotterdam. Het is een Nederlands initiatief. Er zullen verscheidene studies gemaakt wor den en onderzoekingen worden ver richt ter voorbereiding van planhen voor de ontwikkelingslanden in zuidoost-Azië in het algemeen en voor Indonesië in het bijzonder. Uit wisseling van experts en academici staat op het programma. Van Ne derlandse zijde is daarvoor grote be langstelling aan de dag gelegd. Ne derlandse experts en academici kun nen Indonesië bijstaan by de econo mische ontwikkeling en Nederlandse tropische landbouwingenieurs uit Wageningen kunnen in Indonesië praktische ervaring opdoen. Aan de andere kant kunnen Indonesische academici en experts in Nederland bijzondere cursussen volgen en ander wetenschappeiyk werk verrichten, dat nodig is voor de economische ontwikkeling van Indonesië. Op het gebied van economische samenwerking hebben tal van Ne derlandse firma's gereageerd, zy willen Indonesië helpen by het her stel van suikerfabrieken, oliebedry- ven en vele andere industriële on dernemingen. Reksoatmodjo, toonde duidehjk be grip te hebben voor de handel voor gezameniyke rekening. En ook by de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. dr. Diepenhorst, ondervond de missie een prettige sfeer van wel willendheid. Binnenkort, zo vernamen wij nog, zullen acht experts van de Neder landse groothandel naar Indonesië gaan. Voor de levering van haven materiaal scheen o.a. by Stork be langstelling te bestaan, terwyi de Heidemaatschappij zich ook nu weer geïnteresseerd toonde voor ontgin ningswerk. Op de ontvangst, waar niet slechts vele belangryke figuren uit handels- en industriekringen maar ook ver schillende diplomaten (wij zagen o.a. de ambassadeurs van België, Frank- ryk, de Philippynen. Canada, de Sowjet-Unie en oud minister Hof- stra. thans directeur van Verolme, dr. Paul Rykens, dr. E. van Kony- nenburg, de heer A. M. Voute, voor zitter van de Vereniging van Ne derlandse Groothandelaren, drs. Udink, directeur van het Centraal Orgaan voor Exportbevordering aanwezig waren, vernamen wy van de staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. dr. Diepenhorst, dat uit- drukkeiyk overeengekomen is dat eventuele samenwerking met Neder land niet zal worden gezien als een I onwelwillendheid jegens de landen. 1 die zich tot Maleisië hebben ge vormd. Vandaag is in Frankfort een groot i proces wegens oorlogsmisdaden be gonnen Terecht staan 22 Duitsers die in het concentratiekamp Ausch witz hebben gewerkt. Onder hen zyn artsen, tandartsen en een apotheker. Hun wordt massamoord of mede plichtigheid daaraan ten laste ge legd. Er zullen 250 getuigen uit vyf- tien landen worden gehoord. Naar schatting zyn in Auschwitz, dat in Polen ligt, tussen de drie en vier miljoen mensen, meest joden, omge bracht tydens het bewind van Hitier. VAR -general in Jemen vermoord Volgens Jemenitische royalisten is generaal Anwar al Qadi, opperbevel hebber van de Egyptische troepen in Jemen, in de hoofdstad Sanaa ver- j moord. De Egyptische troepen steu nen, zoals hekend, het republikeinse bewind in Jemen. Radio-Sanaa noch nieuwsmedia In Cairo hebben zich over het gerucht uitgelaten. Het is verspreid door per sonen die Sanaa zyn ontvlucht. Begrip Minister-president Marynen, zo zei ondervoorzitter drs. Harsono !iii!ihiii:;i:!i»iiiiiii;iiiini:ii.iiii!tiiinimiiiiiiniiiiiniiiiiii Operatie Vrede J Opgewacht door hun gastheer 11 een drom verslaggevers en neramensen van de tv zyn teravond een Russisch echt- ar en hun twee kinderen op t vliegveld van New York aan- :omen om de kerstdagen door brengen bij een Amerikaans in in Portsmouth, Ohio. Het bezoek maakt deel uit van t project „Operatie Vrede op rde" onder auspiciën van de ner van koophandel van rtsmouth. De uitwisseling tus- i Russische en Amerikaanse innen is geregeld door het ïerikaanse ministerie van Bui- ilandse Zaken en de Russische ering. >e Rus werkt in een autofa- lek in Moskou en zyn vrouw eft Engelse les. Hun gastheer advocaat. 'emmer bestaat uit 24 pagina's. Vanochtend in alle vroegte trok ken de Westberiyners voor de eerste maal in grote getale via de vyf nieuwe doorlaatposten naar Oost- Beriyn. Rond 13.000 mensen stonden toen al voor de twaalf passenbureaus te wachten. Om half zes stonden er al West beriyners bU de doorlaatposten. De Oostduitse grenswachten lieten hen al door, hoewel de posten officieel pas om zeven uur open zün. Een groepje Westberiyners was gister middag, direct na de uitgifte van de eerste pasjes, naar Oost-Berlijn ge gaan. Rond middernacht keerden zy naar het Westeiyke stadsdeel terug. De controle bij de doorlaatposten verliep vanochtend vlot. Ze duurde maar enkele minuten. Een Oostber- •-iyn.se grenswacht zei tegen een ver slaggever van DPA, dat er per uur 800 a 1.000 Westberiyners worden doorgelaten. llu Volcens de Westberiynse politie zyn de mensen, die in de wijk Wed ding op een vergunning voor een pasje stonden te wachten, vannacht niet naar huis gegaan. Om zich warm te houden dronken zij Jenever en dansten zy op muziek uit draag bare radio's. Het aantal mensen dat gisteren de twaalf bureaus bestormde om een aanvraag in te dienen, was nog gro ter dan woensdag, toen de gelegen heid daartoe voor de eerste maal werd opengesteld. Tussen West- en Oostberiynse ver tegenwoordigers werd gisteren be raadslaagd hoe de 'gifte va nde pasjes nog zou kunnen worden ver sneld. De Oostberlijners hebben erin toegestemd het aantal postbeambten die de pasjes afgeven van 100 tot 150 uit te breiden. Fabrieken en kan toren kunnen de aanvragen voor hun personeel door één man laten indie nen om verlies aan arbeidstijd te voorkomen. Volgens het Oostduitse persbureau A .DN. werden gisteren ongeveer 59 000 pasjes uitgereikt. Het grootste deel daarvan was aangevraagd voor eerste kerstdag. De Westberiynse politie deelde nog mede dat gisteren 24.400 mensen voor het aanvragen van een pas niet aan de beurt zyn gekomen De meeste bureaus sloten om half zeven, doch enkele bleven tot zelfs acht uur open By een der kantoren brak. toen het werd gesloten, een vechtpartij onder de wachtenden uit. De politie moest de orde herstellen, doch slaagde daar niet in voordat vier ruiten waren gesneuveld. Korte verklaring van Biesheuvel (Van onze Brusselse correspondent) Het is zeer onwaarschijnlijk, dat het voorstel van dr. Mansholt tot vaststelling van een gemeenschappelijke graanprijs van de EEG-landen voor de laatste dag van het jaar zal worden aan vaard. Dat was de conclusie van minister Luns, die gisteren de vergadering van de grote EEG-ministerraad in Brussel heeft voorgezeten en het bovenstaande als zijn conclusie van de be sprekingen gaf. Er zijn anderzijds zeer grote vorderingen gemaakt bij het in dustriële deel van de „Kennedy-ronde". Het ontwerp, dat de EEG-commissie zal krijgen, is nagenoeg klaar. Het ziet er verder naar uit, dat het Franse ultimatum vóór 31 december gereed zal zijn met alle landbouwreglementen niet zal worden gehandhaafd. Ofschoon er gisteren dus wel optimisme heerste, zette de Franse minister Pisani een domper op de vreugde door te verklaren, dat er in de zuivelkwestie geen werkelijke vooruitgang is geboekt. onwelwillend tegenover. Dr. Mansholt heeft zyn plan nog weer eens toege licht en gewezen op de politieke noodzaak van de zes. het aantal maatregelen en posities vast te stel- len ln het vooruitzicht van de onder- De Europese Commissie heeft de handelingen te Oenève. In dat ver delegaties gepolst over een voorstel zunen de leden van de EE G. volgens hetwelk de ministerraad voor zekerheid moeten hebben over de het einde van het jaar besluiten zou pryzen van hun landbouwproduk- nemen inzake de drie landbouwreg- lementen (rundvlees, ryst en zuivcl- produkten), het financiële reglement (het Europese oriëntatie- en ga rantiefonds) en de kwestie van de dispariteit (het z.g. industriële deel van de Kennedy-ronde). In het be gin van het volgend jaar zou men dan besluiten nemen over de graan- prUzen en over het agrarisch deel van de Kennedv-Ronde. Minister Spaak heeft in de ministerraad gis terochtend iets dergeiyks voorgesteld, maar over zyn voorstel is niet verder gesproken. Minister Biesheuvel heeft 's och tends in de raad een korte verklaring afgelegd naar aanleidng van de I agrarische aspecten. Zoals bekend 1 heeft dr. Mansholt voorgesteld, dat de landen van de GATT hun steun aan de nationale boeren zouden ver- gelyken en eventueel met elkaar in overeenstemming zouden brengen. Frankryk staat daar tot nu toe niet De eerste Westberlijners trek ken met hun ééndags-pasjes voor de beruchte muur om fami lie in het oosten van de stad te bezoeken. ten. Daarmee is dan tegelyk het be lang van het plan-Mansholt voor de toenadering van graanpryzen zonne klaar. Staatssecretaris Lahr van Duits land heeft daarop het reeds bekende voorbehoud gemaakt omdat het, zo als hy zei, volgens Duitsland niet nodig is de formule direct by het begin van de Kennedy-ronde toe te passen. Duitsland heeft nu eenmaal de gehele oorspronkelyk geraamde overgangsperiode nodig om zyn landbouwpolitiek uit te werken. 95- Minister Biesheuvels verklaring had betrekking op onze landbouw en de betrekkingen met derde landen. Hij gaf als de Nederlandse opvatting, dat er een tegenstelling is industrie en landbouw by de Kennedy-onder- handelingen en sprak over het „ro mantische huwelyk" dat moest wor den gesloten tussen de artikelen 39 en 110 van het Verdrag van Rome. Artikel 39 omschryft het doel van het gemeenschappelyk landbouw beleid (toeneming produktiviteit, re delijke levensstandaard voor de land bouwers. stabilisering markten, enz), artikel 110 zegt: By de gemeenschap- pelyke handelspolitiek wordt reke ning gehouden met de gunstige In vloed die de afschaffing van rechten tussen de lidstaten kan uitoefenen op toeneming van het vermogen tot me dedinging van de ondernemingen dezer staten. De landbouwpolitiek binnen de ge meenschap. aldus de Nederlandse mi nister moet waarborgen inhouden Inzake onze eigen verdragen jegens derde landen. Doelstelling van het beleid moet zyn dat de styging van de produktle niet groter mag zyn dan de styging van het verbruik. Er zal een basisperiode van drie jaar nodig zyn om een beeld van de ontwikke ling te krygen. Daarna zal men een nieuwe periode van dezelfde tyd kun- ingaan waarin dan andere steunbe dragen aan de landbouw zouden wor den vastgesteld. Naar in Singapore is meegedeeld, is woensdag een Britse legerpredi- kant om het leven gekomen en een militaire vlieger gewond toen hun vliegtuigje, een Auster van de Britse luchtmacht, in Serawak werd neer geschoten, dicht by de grens met Indonesië. Het Britse leger is van mening dat, gezien de richting waar uit geschoten is, de Indonesiërs er meer van moeten weten. Het Zweedse hof heeft giste ren de verloving bekendgemaakt van prinses Desirée, de 25-jarige kleindochter van koning Gustaaf Adolf, met baron Niclas Silfver- schiöld, een 29-jarige gefortu neerde Zweedse landeigenaar. De verloofden deelden de pers mee, dat zij omstreeks eind mei hopen te trouwen. In een bekendmaking van het hof wordt gezegd, dat koning Gustaaf Adolf zyn goedkeuring aan de verlo ving heeft verleend en dat prinses Desirée in haar huwelyk haar titel zal behouden. De blauwogige prinses, de vrolykste van de vier dochters van prinses Sibylla, kent baron Niclas al enige jaren en is verscheidene malen met hem op jacht geweest. Twee jaar geleden werden geruchten omtrent een verloving door het hof tegenge sproken. Baron Niclas is de oudste van de drie kinderen van baronesse Madelei ne Silverschiöld, evenals de moeder van de prinses weduwe. Haar man overleed zeven jaar geleden. Prins Gustaf Adolf, vader van Desirée, is in 1947 by een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Niclas en zyn moeder wonen in het 15de eeuwse kasteel Koberg by Troll- hattan in zuidwest-Zweden, waar hy grote bezittingen heeft. WINTER IN EUROPA Prinses Desiree van Zweden met haar verloofde, de 29-jarige Zweedse landeigenaar baron Niclas Silfverschiöld. Advertentie WASMACHINES A.E.G - IGNES - INDESn ERRES - SIEMENS BI CO IEMCO N.V. Advertentie KIES UIT 150 In élle soorten, élle vormen, élle ma ten, élle materialen, dlle uitvoeringen die er bestaan. Vanaf een prachtige koperchroom kamervolière ander halve meter hoog op standaard 34.50 via alle mogelijke standaards vanaf 13.95 tot een lief klein kooitje toe van —7 95 Uit alle delen van Europa is gisteren melding gemaakt van sneeuwval. hagelbuien. felle koude en gladde wegen. Zelfs tot in het zuiden van Spanje is sneeuw gevallen. De eerste sneeuwstorm van dit sei zoen woedde in Zweden, waar de wegen werden geblokkeerd, auto's In sneeuwden en het trein- en luchtver keer werden ontwricht. De laatste negen jaar zou het in Zweden niet zo hard gesneeuwd hebben, in Stock holm viel 30 centimeter. Dertien honderd man met 450 voertuigen werden opgetrommeld om de straten sneeuwvry te maken. In het plaatsje Sodankylae, in het noorden van Finland, werd een temperatuur gemeten van 43 graden onder nul. In grote delen van West- Duitsland viel sneeuw en hagel en in de Deense fjorden stapelde het ys zich op. In de Franse plaats Limoges slipte een busje met arbeiders op een spiegelgladde brug: het verdween door de brugleuning en stortte op een zes meter lager gelegen meer. vyf- tien man werden gewond. Op de Belgische wegen kwamen hier en daar kettingbotsingen voor. In Oostenrijk vroor het tus sen -12 en -25 graden Uit Honga rije werd gemeld dat 48 00 km van het wegennet door sneeuw geblok keerd is. Ook in noord-I t a 1 i kwamen zeer lage temperaturen voor. soms zelfs 20 of meer graden onder nul. Vissersschepen op de Adriatische Zee werden gedwongen naar de haven terug te keren door zware storm en hoge zee. In west-T u r k 1J e wei-den door ae zware regenval overstromingen ver oorzaakt. Naby Bandirma werden 25 woningen vernield. Elders kwamen als gevolg van de overstromingen zes personen om het leven. Zes anderen werden gewond. In Engeland is het al even koud. Byna geheel noord-Engeland Is met seneeuw bedekt. Sneeuwploe gen werken met man en macht om de wegen schoon te houden In Schotland tenslotte sneeuwde het gisteravond nog en men beschreef de omstandigheden als „IJslands". In de afgelopen week zyn ln de Verenigde Staten twintig mensen omgekomen als gevolg van sneeuwstormen en lage temperatu ren. In dertien staten vroor het gis teren ongeveer achttien graden. Op vele plaatsen viel veel sneeuw. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) Uit het Leidsch Dagblad van 21 Dec. 1863: Onze stadgenoot J. J. Sleyser heeft weder een proef geleverd van kleurendruk, vervaardigd in zijn steen- drukkerij, bestaande in een almanak voor 1864 op de wij- ze van een aanplakbord met 's Konings wapen in de fron- f tespice en een middenstuk, j zinspelende op handel, nij- j verheid en kunst. De gedach- J te, zoowel als de uitvoering, J 1 doen zijn steendrukkerij eer 1 aan en geeft hem aanspraak 1 op de begunstiging zijner f 1 stadgenooten. Aan Bernardus Versluis, 1 schipper, wonende in de f Rijnstraat alhier, is door het bevoegd gezag toestemming verleend tot het houden f eener collecte binnen deze f 1 gemeente, op Dingsdag den f 22sten dezer en volgende da- gen, tot tegemoetkoming in de bij hem geleden schade f door het zinken van zijn f vaartuig nabij Schiedam op f 19 November l.l. i

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1