Toonkunst-Orkest musiceerde in een sterk opgaande lijn DRIE MAAL BUITENLANDERS EN DE NEDERLANDSE KERST KERSTNACHT IN DE BERGEN Bekwame prestaties onder Chris erlioog Warm wassen contra i koude wasmiddelen Scapino-ballet treedt op voor president Johnson Wilhelmina Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 18 december 1963 Derde blad no. 31140 dansritmen werden volkomen naar de eis in het juiste tempo volgehou den en het. illustratieve karakter kwam welhaast visueel tot expressie. Een ware bekroning van een concert, dat overtuigend aantoonde in welk een bloeiende welstand dit geselec teerde ensemble zich thans bevindt. Mede door de indringende en gewe tensvolle Intenties van Chris Ver hoog. die ruimschoots bewees tegen i zijn zware taak opgewassen te zijn. Onze stad mag van geluk spreken, dat een ensemble als dit zich onder zijn leiding tot zulk e«i hoogte heeft weten op te werken. Fr blijft echter helaas één ernstige bedenking: de groep is beslist te klein. Wij hopen, dat nog vele kun dige instrumentalisten zich als lid zullen aanmelden: men kan dan nog meer verwachten dan op deze avond al reeds tot uiting kwam. Het auditorium betuigde op aller hartelijkste wjjze zijn erkentelijkheid door middel van een uitbundig, op recht applaus. Het gTote suceea zal zeker een sti mulans voor de toekomst zjjn: wij kunnen, wanneer men zó toegewijd doorwerkt, nog vele interessante uit voeringen tegemoet zien. Het daan-oor noodzakelijke enthou siasme is aanwezig! H. KRAPPE TONEELRUIMTE IN AMSTERDAM De wethouder voor de Kunstzaken in Amsterdam mr. R. van den Bergh heeft gisteravond tijdens de begro tingsbehandeling enkele raadsleden toegegeven dat de hoofdstad te krap in zijn toneelzalen sit- Vooral de re petities leveren vaak moeilijkheden op. Fen speciaal probleem vormt de drukke bespeling van de stads schouwburg. waar naast het toneel ook de Opera en het ballet een on derdak moeten vinden. Mr. Van den Bergh. zei dat B. en W., het pro bleem erkennend, thans op zoek zijn naar tijdelijke oplossingen. Wethouder Van den Bergh ver klaarde tenslotte dat men prof. dr. H. L. C. Jaffé the onlangs werd be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de gescliiedenis van de moderne en hedendaagse kunst aan de Am sterdamse Universiteit, wil betrekken bij de wetenschappelijke adviezen I voor de maseaDr. Jaffé was tot 1961 adjunct-directeur van de ge- I meen/te musea. Het Scapino-ballet is gistermiddag per KLM van Schiphol naar New York vertrokken, waar het in de komende twee weken voor de Amerikaanse jeugd en voor de nieuwe Amerikaans president Lyndon Johnson zal optreden, een primeur die nog geen enkel ander Nederlands gezelschap ten deel is gevallen. Reeds maanden geleden was vast gesteld. dat het Scapino-ballet in de cember in het Witte Huis te Wash ington zou optreden voor president Kennedy en diens familie. De tragi sche gebeurtenis in Dallas maakte dit onmogelijk. Thans echter heeft president. Johnson de organisatoren in Amerika verzocht het Scaplna- ballet voor hem en zijn familie te laten optreden na beëindiging van de officiële rouw. die tot het einde van het jaar duurt. Wel zou het ballet reeds op 30 december naar Nederland terug keren. doch in verband met dit pre sidentiële verzoek is de terugreis uit- GEVOELENS van respect koesteren wij voor de prestaties van het ..Leids Toonkunst Orkest", dat gisteravond onder direc tie van Chris Verhoog in de Grote Pers van het museum ..De La kenhal" concerteerde. De belangstelling voor dit invitatie-concert was buitengewoon groot. Veertigduizend gulden voor paar kondelaars Een paar rijk bewerkte Nederlandse zilveren kandelaars van groot for maat, met Leeuwarder keuren uit 1728. hebben f40.000 opgebracht op de gisteren bij Paul Brandt te Am sterdam begonnen tweedaagse vei ling. De 75 cm hoge kandelaars i uit de collectie antiek Nederlands zil- l ver van mevrouw A. Vincent kwa- j men in het bezit van een Nederland se particulier. Dit was ook het geval met een klein duinlandschap van Salomon van Ruysdael (uit de collec- tie Van Leeuwen Boomkamp te La- kerstnacht geschreven verheffende ren», dat voor f29.000 werd geveild opus te werk gegaan, met een stem- In de Nederlandse pers is veel aandacht besteed aan opzienbarend was- nieuws uit Amerika. Het betreft een koud-water-wasiniddrl dat door Lever Bros. een zusteronderneming van de Sunlight-fabrieken, op de markt is gebracht. Een spectaculaire gebeurtenis. Inderdaad, maar vooral typerend voor de afwijkende wasgewoonte van de Amerikaanse vrouw, die pas na het wassen bleekt. gesteld tot zaterdag 4 januari. opda6 het ballet op donderdag 2 januari in het Witte Huis de voorstelling kan geven. In New York gaat het uit 28 personen bestaande gezelschap onder artistieke leiding van mevrouw Hans Snoek optreden in de nieuwe Phil harmonic Hall in het Lincoln Cen tre. het toekomstig middelpunt van theater- en kunstleven. Het publiek zal gelfjk gemeld voornamelijk uit schooljeugd bestaan. Van liet gezelscliap maken om. deel uit de Argentijnse danser Ar mando Navarro, die tevens algemeen assistent en dansleraar van de groep is. Doris Catana. vroeger soliste in het ballet van Markies de Cuevas. Ine Rietstap. Bob Verbrugge en de pianist Luctor Ponse. Als spreker bij liet ballet maakt Walter Kous, di recteur van de toneelgroep Cen trum. de reis mee. Choreograaf is Jan Rebel. Kimstsoeiolojnsch In ons land worden geheel anderei een wasmiddel dat steeds zijn vol- sen gesteld: een wasmiddel dat ledige waswerking ontwikkelt, of het MUdlüCc 1111 lllll CHRIS VERHOOG tijdens zijn directie van T oonkunst-Orkest het eisen gesteld: een wasmiddel dat wast en tezelfdertijd bleekt. En daar is warmte voor nodig. Hoe warm het sop moet zijn? De Nederlandse huis vrouw gaat af op de ervaring die zij heeft met haar eigen was! De een krijgt een prachtig resultaat als zij sop maakt met water dat zo uit boiler of geiser komt. Zij hoeft mis schien niet eerst te weken. Een ander doet dat wel en is bovendien gewend haar was te koken! Weer een ander broeit of doet het nog anders Wat wij dan ook nodig hebben, is ledige waswerking ontwikkelt, of hei water nu goed warm. dan wel kokend heet is. Welk produkt is zó veelzijdig, dat het aan die voorwaarden voldoet Nederland hééft er een. Het is van de Sunlight-fabrieken en het heet OMO. Er is zeer veel gedaan om OMO fe maken tot het beste wasmid del voor de Nederlandse huisvrouw. OMO garandeert haar een frisse, witte was. OMO is HET. wasmiddel voor het beste resultaat bij elke was- temperatuur. Wij willen niet verheien, dat de inzet zwak uitviel. Het is dan ook een riskante onderneming om te be ginnen met het Vierde Branden- burgse Concert van Joh. Seb. Bach, oat zulke hoge eisen stelt. Mede vermoedelijk als gevolg van zenuwen waren aanvankelijk diverse onzuiver heden aan te wijzen, speciaal in het eerste deel. waarvan het tempo te laag lag. Doch in het verder verloop groeide de zekerheid aanmerkelijk en toonden ook de solisten, t.w. de fluitisten W. J. van Bent hem Jutting en D. J Kuenen. alsmede de violist J. p. den Herder, die eerst een onge lijke indruk maakte, ten volle wat rij waard waren. Het klavercimbel werd oordeelkundig bespeeld door H. P. Veldhuyzen. die ook in andere werken betrouwbare steun verleende. Er was in de vertolkingen een sterk opgaande lijn aan te wijzen: Vivaldi bleek vertegenwoordigd met zijn weelderig melodieus „Concerto Ma- drigalosco". waarin een warme, harmonieuze strijkersklank open- bloeide. gevolgd door diens Concert voor fagot en strijkorkest-. Van iemand, die zo ongeveer 600 concer ten schreef is onmogelijk te ver wachten. dat hij dit voortdurend ge- Advertcntle Verkoudheidsbacillen 2ijn als de dood voor inspireerd deed. Dit is dan ook zeker niet het geval in de door de fagottist John Huber met fraaie, zangerige toon geblazen fagotpartij, waarin hij tevens een opmerkelijke vituositeit kon demonstreren. Hij was. naar wij menen, de enige vakman in dit ge heel van amateurs, die zich in de omspeling van hun beste zijde deden kennen. Echter: eerst na de pauze, vielen de goede hoedanigheden van dit deskundig door Chris Verhoog ge leide ensemble, dat onder zijn be wind een alleszins gelukkige uitbrei ding heeft ondergaan, het duidelijkst te onderkennen en het meest te waarderen. Dat was namelijk het geval in het ..Concerto per la notte di natale" van Corelli. zeer toepasselijk geko zen met het oog op het naderende kerstfeest. Wat hier gepresteerd werd, zowel door het orkest als de solisten, t.w. de eerste violist J. P. den Herder, die zich thans eerst in zijn volle kracht betoonde, de tweede violiste mevr. W. J. StamVan der Staay. en de KLlHSL cellist F. van Ham. kon ronduit de toets der kritiek volledig doorstaan In grote eenheid en met verzadigde klank is men in dit speciaal voor de mingsvolle Pastorale, waarin de juiste sfeer uitmuntend getroffen werd, tot besluit. Dit achtste concert van de twaalf Concerti grossi van Corelli. die in 1714 te Amsterdam verschenen, heeft dan ook niet nage laten diepe indruk te maken. Het was frappant, tot welke hoogtepun ten Chris Verhoog hier zjjn discipe len wist op te voeren, gevolg ook van het feit. dat hij met krachten kan werken, wier ..amateurisme" een bij zonder hoog niveau bereikt heeft. De door Chris Verhoog gecompo neerde „Ballade voor strijkorkest", naar een gedicht van Jacques Pré- vert „Pour toi mon amour" móest hierop noodwendig wel een inzinking betekenen. Het moderne idioom, waarin deze compositie vervat is, klonk niet bijzonder overtuigend, bovendien deed het geheel althans bij eerste aanhoren nogal verbrok keld en gekunsteld aan. Veel sfeer ging er niet van uit, al kreeg deze ballade een alleszins te waarderen vertolking. Tot besluit de bekende suite ,,An- tiche Danze ed Arie" van Respiglii, die door de fijnzinnige bewerking dei- oude muzieken en de doorzichtige instrumentatie kostbare juweeltjes zijn. vooral als zij zo stylistisch ver antwoord, met muzikale overgave en bezieling gespeeld worden, als dit maal het geval was. De wiegende HET kerstfeest is een gebeurtenis, waarvan de strekking niet buiten de begripssfeer van een Moslim valt. Christus is niet de zoon van God. zo meent de mohammedaan. Maar de historiciteit van Christus staat vast. Worden Hij en de Maagd Maria niet in de Heilige Koran genoemdStellig was hij een voortreffelijk mens en een belangrijk profeet. Zoals Mozes er cén was en in later tijd de grote Mohammed. Al heeft Christus dan niet een centrale plaats als Heiland en Verlosser het christelijke kerstfeest kon menig Moslim geens zins onbegrijpelijk voor. En zeker niet een Jordaniër als dr. Fuad S. Hamzeh (36). werkzaam bij de Arabische afdeling van de We reldomroep. Want in Jordanië is Christus' geboorteplaats gelegen. En dr. Hamzeh en zijn vrouw, nu eveneens in Hilversum werk zaam. hebben enkele malen de nachtelijke mis in de Bethlchcmse geboortekerk bijgewoond. Fuad Hamzeh en zijn vrouw Dr. FlIOft Hamzrll j "reareide plechtighmd b«refl*In ziin Jordaans gebleven en wat die kerk staan drie altaren. Voor de Nederlands qeworden. Tussen raamc.ïrotknlïdba,. /ia n.ial'. is de alles omvattende en alle huizen doordringende broederlijkheid der Arabieren niet tevens een voortdu rende aanslag op de privacy? De Jor daniër. bij wie een mend zonder kloppen of afspraak komt oplopen, is geen meester meer van zijn tijd. Werk. studie, uitstapje zij moeten wachten zolang het de gast belieft te toeven. Gastvrijheid is naast deugd ook volstrekte plicht, met alles wal er bijstaat. Het bastion van het privé-leven. in Nederland zo sterk, stelde deze juri dische doctorandus van de universi teit van Jeruzalem bij al zijn werk voor de radio ln staat tot voortge zette studie. Hij schreef een proef schrift over internationale arbitrage, waarop hij in Amsterdam bij prof. Tammes is gepromoveerd Jordaniër Rooms-Katholieken. de Grieks-ortho- doxen, de Armeense kerk. Drie Een indrukwekkend gebeuren. Dr. j christelijke richtingen in één en het' 1/AiPlhrKCOOD Hamzeh zegt dat zonder ironie. En Kcviv-'ivv*/ dat terwijl het voor buitenstaanders Eeuwenoude gebruiken geven zelfde gebouw, niet zonder luidruch tigheid elkaar overtroevend in de toewijding aan één en hetzelfde Christuskind. In de meer wereldse kant van de feestelijkheden willen de Jordaanse Moslims trouwens wel delen. Dr. Hamzeh zegt, dat de verdraagzaam - I held in zjjn land groot is. „Ik heb veel christelijke vrienden, er komen j gemengde huwelijken voor, een van mijn broers is getrouwd met een 1 christin". Het Jordaanse Kerstfeest wordt gekenmerkt door een grote j openheid, gerichtheid naar buiten. ..De mensen lopen op straat, zitten bij de kerstbomen in de restaurants, gaan bij elkaar op bezoek zonder dat je eerst een afspraak moet maken". deze twee zal hun hart steeds balanceren. Ook als zij naar Jor danië terugkeren waar juristen schaars zijn. Dat is de lichte tragiek van mensen, die het ver mogen bezitten zich in meer le vensverbanden thuis te voelen. Deze Kerstmis vieren zij nog in Hilversum, zo Nederlands als het maar kan. Op initiatief van de Nederlandse Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars en mede dank zij een aanvang-subsidie van het Prins Bernhard Fonds is thans in Amster dam een kunstsociologisch studie centrum ingesteld. Het is genaamd ,I)e dr. E. Boekman-Stichting', naar de eerste die in ons land een weten schappelijke studie schreef over overheid en kunst: Dr. E. Boekman, in leven wethouder van Amsterdam. Er is een curatorium gevormd on der voorzitterschap van prof. dr. J. Pen. De Stichting heeft tot doel het be vorderen van 't contact tussen kun stenaars enerzijds en het maat schappelijke en culturele leven als mede de overheid anderzijds en het bestuderen en doen bestuderen van vraagstukken, betreffende de maat schappelijke aspecten van kunst en kunstenaar. Het secretariaat is gevestigd: Kei zersgracht 609 Amsterdam. Tot di recteur van de dr. E. Boekmanstich ting is benoemd drs. W. Zweers. te Utrecht. Standbeeld voor Koningin Tijdens de begrotingsbehandeling heeft de Amsterdamse wethouder voor Kunstzaken, mr. R. van den j Bergh. medegedeeld, dat in Amster dam een standbeeld van wijlen Ko ningin Wilhelmina zal worden op- I gericht. Waarschijnlijk zal het beeld op het Koningin Wilhelminaplein in Amsterdam-West komen, waar op het ogenblik het oonfeetiecentnim i wordt gebouwd. Een suggestie van de heer O. Brinkgreve <KVP> om een ruiter standbeeld van Koning Willem I op de Dam te plaatsen ter gelegenheid van 150 jaar Koninkrijk, en ook om dat Amsterdam geen enkel ruiter standbeeld rijk is. wilde de wethou der niet direct van de hand wijzen. Hij zei echter niets te voelen voor beelden op de Dam omdat daar nu eenmaal het nationale monument staat. Overigens was mr. Van den Bergh van mening dat de viering van 150 jaar Koninkrijk de bevol king nu niet zo heeft beroerd, dat er plotseling een beeld van Willem I in Amsterdam moet komen. Dit doosje protektie tegen infektie Spaanse serenade \oor Prinsessen ..Tuna universitata de Barce lona". een groep van twintig spelende, zingende en dansende Spaanse studenten, heeft gister- niddag een bezoek gebracht aan paleis Soestdijk. De studenten werden hartelijk ontvangen door rfe Prinsessen Beatrix en Irene. De groep maakt een reis van een maand door Europa. Tijdens het Ne derlandse gedeelte van de tournee ileten de studenten de gelegenheid niet voorbijgaan.om de kennismaking te hernieuwen met Prinses Irene, die hen tijdens haar bezoek aan Spanje *1 eerder had zien optreden. De jongemannen droegen zwart fluwelen kostuums en zwierige schou dermantels met kleurige linten. Punt baardjes. snorren en zilveren schoen gespen vervolmaakten dit typische Spaanse geheel. De gastvrouwen ge noten zichtbaar van de serenade. Prinses Irene vertaalde de liedjes toor haar oudste zuster en bracht haar vragen aan de studenten over. Nog werden vele verzoeknummers gespeeld. Na de serenade volgde een geani meerd gesprek in het Spaans. Hol lands en Engels. De Prinsessen lieten ach alles vertellen over de tournee tn de studie der studenten en vroegen tenslotte om nog een dansdemonstra- tie. Een verzoek dat natuurlijk werd ingewilligd. De „olé's" waren niet van de lucht en capes, linten en gitaar- blanken wervelden door de Waterloo- taal. De leider van de groep. Juan Carlos Madrinan. bood zijn gastvrouwen een Spaanse pop aan en een grammo foonplaat met de handtekeningen van alle 20 leden van de „Tuna uni- ïersitata de Barcelona". het kerstfeest in de Zuidduitse Voor-AIpen een heel bijzonder i cachet. Te middernacht trekken de dorpsbewoners in hun feestelijke klederdrachten met fakkels en lantaarns vanuit de dalen naar de afgelegen bergkapelletjes. om daar Kerstmis te vieren. Als lichtende kettingen bewegen de colonnes zich langs de hellingen voort. De weerschijn van hun talloze falkkels en lantaarns dompelt het onder een dikke laag sneeuw verborgen liggende bergwoud in een sprookjes achtig. feestelijk licht. Er is melancholie in zijn stem en je voelt waar het heen gaat. Zes jaar geleden kwam het toen pas getrouw de echtpaar Hamzeh naar Nederland om bij de Wereldomroep te werken. In Hilvenium bewoonden zjj aanvan kelijk gemeubileerde kamers. Ze wa- j ren er omgeven door een grote een- j zaamkeid, deze mensen, plotseling I overgeplaatst uit een open. over- gastvrije Arabische wereld naar de benepen knusheid van de Hollandse] binnenkamer. Zonder vrienden, slechts in moeizaam contact met Nederlanders wier (gaarne getoondel kennis van het Engels vaak niet veel j verder reikte dan yea en no en right en left. Vooral die eerste Kerstmis - 1957 staat in hun herinnering als een monument van kilte en verlaten-zijn. Het is duidelijk: dit oergezellige vaderlandse Kerstfeest vormde voor j dr. Hamzeh het tegendeel van wat) hij in Jordanië gewoon was. En zijn vrouw zegt onafhankelijk van haar man met andere woorden hetzelfde: „Nederlanders vieren het Kerstfeest in afzondering, zij sluiten zich op i in hun huizen, de straten zijn leeg Wat een verschil met Jeruzalem En hij: ..Met Oudjaar precies het- i zelfde. Mijn vrouw had toen niet ge kookt. we wilden ergens gaan eten. alles dicht. Met een lege maag moesten we het Nieuwe Jaar in". In zeven Jaar tijd werden zij steeds meer Nederlander onder de Ne derlanders. De vriendenkring groeide, zij ontvangen nu bij eigen huiselijke haard en worden ontvan gen. En natuurlijk branden zij met Kerstmis kaarsen, tuigen een kerst boom op. eten het kerstmaal en drinken een glas met de bezoekers (een intellectuele Jordaniër gaat wat dat glas betreft verder dan een woestijn-Arabier uit het land van Ib'n Saoed). De weemoed om Jordanië is dus j zachtjes verdampt in de warmte van de Hollandse vriendenkring. Die be- slotenheid van het leefklimaat hier] heeft trouwens positieve kanten, zo heeft Fuad Hamzeh ervaren Want D, FUAD HAMZEH en zijn vrouw.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5