RITMEESTER Te persoonlijk spel van FEIKE ASMA Politiek beraad Brussel eindelijk van start Centrale tv-antenne voldoet zeer goed K.D.C.I WERD KAMPIOEN OVERGANGSKLASSE L.D.D.B. Concert te Sassenheim Onjuiste Bach-instelling Als de kaarsen branden... dan de beste sigaar van het jaar: Ritmeester Gracia! Meesterlijk.(en feestelijkzo'n Moordenaars li Engeland opgehangen ïgelukken in Columbia Om de toekomst van Europa Chef halpolitie J. G. Kerkhoff met pensioen W"- Jan Spaans van de VI. 16 veroordeeld Voedsel naar Skopje jjericht 1 maart 1860 Woensdag 18 december 1963 Vijfde blad no. 31140 Toen Feike Asma gisteren in Sassenheim zijn traditionele na- irsorgelbespeling in de Geref. Kerk opende met Bach's Toccata F (zonder de bijbehorende fuga), stelde hij zich uiteraard bloot a vergelijking met grote voorbeelden. Dit begenadigd geïnspi- ►fde werk geeft z'n geheim alleen prijs aan de vertolker, die er Dcomen afstand in doet van eigen zin en van eigen wetmatig- jd. Hier is een architectuur in opgetrokken, die geen enkele inte schept voor persoonlijke interpretatie en voor persoonlijke Btnerken. kringen, waar de naam Asma gezag heeft, bestaat een ge leld om elke kritiek op de ge- organist als vooringenomen te wen. Dit mag ons niet weer om als onze eerlijke mening 'tit onze taak mee te delen, dat voor deze Toccata de geestes- niet. bezit. Bovendien moest tempo bijna dubbel zijn en de ratie maar half zo dik. zit in dit verheven opus een 1 naar een onaards hymnisch- rlijk motief, dat geen volledige _e wordt, omdat het slechts Fïwnd te denken valt. Alles wat h hier in lijnen bracht, is inge- ,t om dit heerlijke motief er kun- ult los te wikkelen. Alles werkt r deze opzwevlng toe. Op onver- leliik logische wijze, logisch ook ln ordening van de klankkracht, p het grauwe onrltmische spel rak echter elk doorzicht op de rlkkeling van het lijnen beeld. fjj zouden deze uitvoerige be- *2wing niet gegeven hebben, als hier niet zo'n kapitaal monument de muziekliteratuur betrof. de hierop gespeelde trio-sonate fc «no. 1van Bach begon Asma wrm al wat te heroveren: in de beide hoekdelen fris hoog spel in kleine voetjes. In het Larghetto lag echter nog geremdheid, het werd trekkerig en daardoor saai. Was de ooncertgever misschien teleurgesteld over de geringe opkomst? In Handels ..Occasional Ouverture" kwam wel spontaniteit te voorschijn, maar aan precisie kon nog steeds wat ontbreken en bovendien blijft de per manente kwestie van Asma's pedaal- spel. met name het staccato of soms stoterige gebruik ervan. Maar deze Handel werd aange naam genoeg om te beluisteren en dat bleef verder zo tot het eind, zo dat we de minder belangwekkende resterende verschillen van Inzicht gaarne laten rusten. Dit gold de (bepaald fraai weerge geven» 10de Noël van Daquin. Franck's Pastorale, een Toccata van Michelle Leclerc. de extases van An- driessen's 1ste Choral, een koraal - voorspel en een kor&alnaspel van Jan Zwart. V. Advertentie 25 stuks f 9.50 Engeland zijn gisteren twee nen opgehangen, die wegens rd ter dood waren veroordeeld, lijn de eerste executies in En id sedert meer dan een jaar. 22-jarige Dennis Whltty en de Russell Pascoe waren schul- bevonden aan moord op de 64- boer William Garfield Rowe is een diefstal. Zy werden ter veroordeeld en hun beroepen afgewezen, litty werd in Winchester <Zuid- Engeland; terechtgesteld en Be in Bristol. lenstanders van de doodstraf si uren gedemonstreerd voor het van de min. van Binnenlandse d Brook en voor de twee gevan gen waar de mannen zaten op- Ken. De Britse anti-kernbom- „Comité van honderd", had td&g aan de minister van Bin- iidse Zaken een petitie met dan 2000 handtekeningen over- Igd. waarin om gratie werd ver- De demonstranten droegen doeken mee. waarop leuzen ston- als „Het is verkeerd het „leven tmen" en „Laat de wet der leid geen grenzen kennen". i ty had maandagavond afscheid J ii nemen van zijn 19-jarige ver- f, Bridget Hamilton, en Pascoe in de gevangenis van Bristol It van zijn vrouw en zijn moe- ken en dat men nu toe is aan een vergadering van de zogeheten „grote raad" «ministers van Landbouw, van Buitenlandse Zaken, van Economi- de nacht van maandag op g zijn op de Rio Atrato in nbta twee boten ln aanvaring 48 mensen verdronken, lermiddag kwamen, niet ver van wfdstad Bogota, twee autobus- i botsing. Een ervan stortte in -.JyiTjjn, Elf mensen vonden de "len 34 liepen verwondingen op. ilgens Indonesië weer vliegtuig neergehaald >-Djakarta heeft gisteren om- 1 dat op 13 december „een cujk hefschroefviiegtuig" bo- i'est-Borneo is neergehaald. De L manningsleden werden hier- «tig gewond, aldus de radio, .het derde Indonesische be over het neerschieten van een lijk" (bedoeld wordt: Brits) boven West-Borneo sinds de van de federatie Maleisië, itse regering heeft twee En- «drijven, die defensiecontrac- Indonesië hadden afgesloten, L' de uitvoering van de lopen- -s te staken „wegens de vy- politiek van Indonesië ten P* van Maleisië. Dit werd gis- door de Britse onderminister i aan 't. parlement meegedeeld trokken bedrijven zijn de Dec- idar Ltd. en de Fairev-vlieg- briek. Zij sloten in 1959 con ti met Indonesië met toestem- Tan de Britse regering. Mims- oas deelde verder mee, dat de bedrijven andere opdrachten Q gekregen zodat zij geen scha llen hebben van de beëindi- Tin de contracten, woordvoerder van de West - vliegtuigenfabriek welk be de Fairey enige tijd geleden m, zei dat de Indonesische re- achttien vliegtuigen had be- -~iarvan het grootste deel al leverd toen de Westland de -acht. Hij zei. dat het bedrijf zou geven aan het verzoek Sgering. Dec ca kondigde aan. zij het contract zal beindi alles personeelsleden zal te- (Van onze correspondent in Brussel) Vanmiddag is eindelijk het politieke overleg te Brussel begon nen. Tot wanneer het zal duren, weet men nog niet. De optimisten denken tot uiterlijk zondagochtend vroeg, de pessimisten geloven in hetgeen minister Pisani van Frankrijk de laatste dagen heeft doen rond vertellen en denken dat ook in de kerstweek nog in het Con grespaleis zal worden vergaderd. Ministers van Buitenlandse Zaken en die van Economische Zaken zou den vandaag in principe al leen over begrotingsvraagstukken praten, maar het Is bijna zeker dat zij toch ook over de industriële zy- de van de G.A.T.T.-mandaten over- ler zuilen plegen. Gisteren hebben de landbouwmi nisters het gehad over het oriënta tie tn garantiefonds, over rijst en over zuivel. Het zijn allemaal kleine technische kwesties geweest, waar- over zij hebben gesproken, zo, bij voorbeeld, over het deel dat de be- gunstigde zelf zou moeten betalen, wanneer hy een uitkering van het oriëntatie- en garantiefonds krijgt, Nederland heeft daar een succesje geboekt. Dat deel zal namelijk 30 procent van de totale subsidie moe ten zyn, en de uitkering uit het fonds zid dan 25 procent worden. Er ls ook gesproken over de bij dagen van de lidstaten aan het fonds. Duitsland zal namelijk waarschijnlijk de groot ste bijdrage, namelijk 31 procent, moeten leveren «volgens de bestaan- l ae regelingen is de bijdrage van Ita- i lië 28 procent, die van Frankrijk eveneens 28 procent die van Neder- land 13 procent en die van België en Luxemburg 10.5 procent». En op voorstel van Nederland heeft men i besloten dat wanneer één van de landen boven dat maximum komt. men later zal zien in hoeverre de andere landen daar ook aan zullen bijdragen. Het zijn allemaal, zoals minister Biesheuvel zei, kleine vraagstukken en iedereen in Brussel begrijpt, dat het nu eindelijk zo ver is dat men over de GATT-mandaten gaat spre- sche Zaken en eventueel die van Financiën», die moet besluiten, wat de toekomst van de E.E.G. zal zijn. Hoe staat men er tegenover? Het Ls moeilijk daarop een antwoord te geven. Dr. Mansholt was gisteren voor het eerst wat somber ge stemd. Hij voorzag vergaderingen tijdens de kerstweek, omdat, zoals hy meende, er nu langzamerhand toch wel een „noodgeval" was ont staan. Minister Biesheuvel was iets optimistischer en reëler. Hij Ls er nog steeds van overtuigd dat er geen enkele reden is om niet rustig in het volgende jaar verder te gaan. NTS krijgt studio in Amsterdam De N.TA hoopt in het begin van het volgend jaar in Amsterdam een eigen studie in gebruik te nemen. Daartoe heeft de N.T.S. de beschik king gekregen over de helft van het gebouwencomplex van „Bellevue" aan de Leidsekade-Marnixstraat. Reeds geruime tijd werd tussen de gemeente Amsterdam, de eigenaresse van „Bellevue" en de N.T.S. overlegd over het huren van ruimte. Gisteren heeft de N.T.S. van de gemeente Am sterdam bericht ontvangen, dat een gedeelte van Bellevue althans voor een jaar kan worden gehuurd. De N.T.S beschikt thans over drie noodstudio's in Bussum en de zoge naamde studio-a. eigenlyk ook een noodstudio, die is ondergebracht m de decor- en montagehal van het in aanbouw zijnde studiocomplex in Hilversum. Daarnaast beschikt de N.T.S. enkele dagen per week over ..Concordiai" in Bussum en over de Singelconcertzaal in Laren. Tijdens de kabinetsformatie had de N.T.S. eveneens voor televisie-opnamen een tijdelijk onderkomen ln Den Haag gevonden. n icht De heer J. G. Kerkhoff, chef van politie bij het Staatsvissershavenbe- dryf in IJmuiden gaat met pensioen. Officieel zal dat zyn per 1 januari 1964, maar in feite gebeurt het vry- dag al, omdat hy nog wat vrije dagen heeft staan. Daarom zal vrijdag in intieme kring door het Staatsvissers- havenhedrijf afscheid van hem wor den genomen. De heer Kerkhoff Werd op 6 december 1898 in Rotterdam geboren. Zyn loopbaan bij de politie begon op 30 mei 1925, toen hij, in dienst van de gemeente en van de provincie, tijdelijk gemeente-veldwachter werd in Castricum. Hij is dat tot 1 februari 1930 gebleven, op welke datum hy in dienst trad bij het Staatsvissers- havenbedrijf in IJmuiden als politie beambte in tijdelijke dienst. Na vijf Jaar werd dat gewijzigd in vaste dienst en op 1 oktober 1945 volgde hy de heer Brunting op als chef van politie, een functie die hij tot nu toe heeft bekleed. Hoewed werkzaam in een andere hoedanigheid als de gemeentepolitie ls de heer Kerkhoff zich steeds van zijn verantwoordelijkheid bewust ge weest. Hij deed zyn werk met grote plichtsbetrachting, maar wist daar bij tevens vaak door zijn persoonlijk optreden zaken, die dreigden scheef te lopen, in het goede spoor te hou den. Wanneer zich bijzondere ge beurtenissen afspeelden op de ter reinen van het Staatsvissershaven- bedrijf, een koninklijk bezoek of b.v. de viering van Vlaggetjesdag, dan vond men daar de heer Kerkhoff op zijn post. De organisatoren maakten van zijn diensten een dankbaar ge bruik. Haags proefgebied wordt uitgebreid (Van onze Haagse correspondent) De proef met het centrale antenne systeem in het Haagse Bezuidenhout- kwarlier heelt helemaal aan de ver wachtingen voldaan. Hoewel men nog geen maand geleden begonnen is met deze wijze van ontvangst van binnenlandse en buitenlandse radio- en televisie-programma's, toont de PTT zich nu reeds zeer tevreden over de resultaten. Er zyn geen tegenvallers aan het licht gekomen en de belangstelling voor aansluiting op het centraal antenne systeem is veel groter dan de PTT aanvankelijk verwachtte. Men rekende op duizend aanslui tingen in deze wijk, die ongeveer 2300 tv-ontvangers telt. Totnutoe hebben zich reeds 1700 belangstel lenden gemeld en de radio- en tv- hanaelaren in de wyk hebben de grote belangstelling ervaren door een styging m de omzet van radio- en tv-toestellen. De PTT is van plan de opinie van de gebruikers van het centraal antenne systeem te peilen. Uitbreiding De PTT is niet voornemens elders in het land nog nieuwe proeven met het centraal antenne systeem te houden. Het proefgebied in Den Haag zal binnenkort worden uitge breid met een deel van de nieuw bouwwijk Mariahoeve, waar by het aansluiten op het centraal antenne systeem gebruik gemaakt zal worden van de standaardaansluitingen, die de PTT voor telefonie en draadom roep bij de bouw van nieuwe woon blokken heeft aangebracht. De proef in het Bezuidenhout heeft uitgewezen, dat het technisch i mogelijk is met gebruik van dezelfde antenne de gehele stad Den Haag van de tv- en radioprogramma's te voorzien. Of dit binnenkort zal geschieden hangt af van het beleid, dat de mi- niste. van Verkeer en Waterstaat denkt te voeren. Mr. Van Aartsen heeft laten weten, dat hij komend voorjaar de Tweede Kamer zal in lichten over het gebruik van de tech nische mogelijkheden, die met de proef in 't Haagse Bezuiderhout zo duidelijk zijn aangetoond. Stielle groei Hoewel men indertijd besloot de Haagse proef gedurende een jaar te houden, is het nu wel duidelijk, dat er technisch gesproken geen belem meringen zyn om het centraal an tenne systeem in vele streken van ons land in te voeren. De voorzie ningen in de moderne flatbouw de aanleg van de PTT-standaard-aan- sluitingen voor telefonie en draad omroep, alsmede de aanleg van ge meenschappelijke antennesystemen in sommige flatgebouwen zijn ge heel berekend voor deze nieuwe wijze overbrenging. In 200.000 na 1959 ge bouwde flats zijn de nodige voorzie ningen aangebracht en dit aantal groeit jaarlijks met 50.000. Het buitenland heeft veel belang stelling getoond voor de proef van de PTT. Van enige klacht over in breuk op auteursrechten is geen sprake. Volgens de juristen van de PTT is er bij gebruik van het cen traal antenne systeem trouwens helemaal geen sprake van strijdig heid met de auteurswetten. 1 '3 Door een 128 overwinning op het eerste tiental van SDV uit Sassenheim behaalde het eerste tiental van de damclub KDC uit Katwijk aan den Rijn het kam pioenschap in de overgangsklas van de Leidse District Damboiid. Dit is reeds de tweede maal, dat het tiental dit succes bereikte, doch de vorige keer ivas de vreug de slechts van korte duur. Juist nu wordt het kampioenschap wel zeer bijzonder op prijs gesteld, omdat de vereniging op 3 februari a.s. haar dertigjarig jubileum hoopt te vieren, een feest, dat nu zeker met dubbele opgeivektheid zal worden gevierd. Een zeer zwa re concurrent in de competitie was overigens L.D.C. I uit Leider dorp. dat tot het laatste toe het kampioenschap aan K.D.C. be twistte. De uitslagen van de individuele partijen luiden als volgt: W. Krom DVDC. Varkevisser (KDC) 1—1IJ. de Jong— J. Schoneveld 20N. Demmenie J. Zwaan 11; W. PaauwF. Spierenburg 02: J. CouvelH. Koelewijn 11; J. DreefA. A. Vooijs 11; J. van CoevordenJ. Passchier 11; A. LangelaanH. Klinkenberg 02; A. SamsonA. van Beelen 02; H. Bekebredel J Heemskerk 11. (Foto LD/Jaap v. Duyn/Katw. a. Zee) Zitting Assemblee der VN gesloten De voorzitter van de Algemene Vergadering van de V.N., de Vene zolaan dr. Carlos Sosa-Rodriguez, heelt vanochtend om drie uur Ned. tijd de 18de zitting gesloten ver klaard. De volgende zitting begint op 15 september 1964. De voorzitter zei dat de Assem blee heeft meegeholpen de interna- I tionale spanning te verminderen. Er waren wel geen opzienbarende resul- I laten bereikt, maar het wereldforum had de basis helpen leggen voor een latere oplossing van belangryke in- I ternationale problemen. De Algemene Vergadering heeft gisteren de uitgaven van de wereld organisatie voor 1964 vastgesteld op ruim honderd miljoen dollar. Ze machtigde Oe Th&nt voort te gaan met het plaatsen van VN-obligaties tor het vastgestelde bedrag van 200 miljoen dollar vol is. De communis tische landen stemden tegen. Schipper Jan Spaans van de uit Vlaardingen afkomstige treiler VL 16 „Voorloper' is dinsdag in Cork ver oordeeld tot duizend gulden boete1 wegens het vissen in de Ierse terri toriale wateren. Zijn netten, waarvan de waarde wordt geschat op veer tienduizend gulden, werden verbeurd j verklaard. De „Voorloper" werd maandag door een Iers korvet aangehouden, nadat I dit een schot voor de boeg van de visser had gegeven. Schipper Spaans ontkende voor de rechtbank, dat hy in de Ierse territoriale wateren had gevist. H(j had zyn positie elke vyf minuten met de andere vissers in «zyn omgeving vergeleken. Een officier van het Ierse marine schip zei. dat hy het Nederlandse vaartuig tekens had gegeven, dat het moest bijdraaien. De Nederlander I probeerde er echter vandoor te gaan. Voor de rechtbank werd verklaard dat er vis in de netten zat toen de treiler by na anderhalve myi buiten de ter ritoriale zeegrens stopte. Aanvoer Twintig vaaruitgen zorgden dins dag in IJmuiden voor een aanvoer \an 4960 kisten vis. 200 stuks styve kabeljauwen en 8000 kilo tong. Er waren 400 kisten schelvis, 480 kusten wyting, 180 kisten gul en kabeljauw, 150 kisten haring van de Westkust, 2800 kisten spanharing, 10 kisten ma kreel, 620 kisten schol, 50 kisten tar bot en 110 kisten diversen. Voor de woensdag ma-kt stonden o a genoteerd de Haarlem IJM 9 met 570 kisten vis, 90 kl kistjes haring en 15 stuks styve kabeljauwen, de Egmont IJM 99 met 600 kisten vis en de IJM 211 met 320 kisten vis. Weinig vangst In de noord is de vissery nog steeds slecht Op 60 graden noorder breedte is thans helemaal geen Ne derlands schip meer. De treilers be vinden zich nu op 57 en 58 graden maar ook daar is schraalhans keu kenmeester. Er worden trekjes ge daan van 10 manden hoops. De grotere kotters deden gister nacht op 54 graden noorderbreedte vangsten van 50 kilo tóng, 1 mand tarbot en 6 manden schol. Overdag lippen de resultaten tot de helft, te rug. De rondvis was pryshoudend. L1SSE Interkerkelijke zangdiensten Er heeft zich in Lisse een comité gevormd, dat zich ten doel stelt te komen tot het houden van ïnterker- kelyke zangdiensten. De eerste zang- d ïenst wordt georganiseerd op dins dag 24 december 's avonds 8.30 uur in de Hervormde Kerk. Er zullen in VOORHOUT IJsclub vergadert Vrijdagavond 8 uur wordt de Jaar vergadering gehouden van Voorhouts IJsclub in café „Boerhaave", Heren straat. Het bestuur hoopt dat de zaal, nu er zo'n grote toeloop van leden is, in verband met de reeds geopende land- ijsbaan, deze avond overvol zal zyn. Kerstavond NCVB De afdeling Voorhout van de NCVB hoopt op vrijdagavond 7 45 uur een kerstwyding te houden, in de gemeentekamer van de pastorie, dus niet zoals gewooniyk aan de Jac. van Beierenweg. Nieuwe regering o in Australië De Australische minister eerste-mi- nister Sir Robert Menzies heeft gis teren wyzigingen bekend gemaakt in de regering, die hy na de jongste algemene verkiezingen, welke door zyn liberale party werden gewonnen heeft gevormd. Het aantal ministers wordt van 22 op 25 gebracht. De vroegere minis ter voor de Overzeese Gebieden. Paul Hasluck. wordt minister van Defen- •J®. De gewezen minister van Defensie Athol Townley, die thans ernstig ziek ls, werd, met ingang van maart 1964, tot Australisch ambassadeur te Was hington benoemd. Sir Garfield Bar- wiak biyft minister van Buitenland se Zaken. Negentien ministers zyn Liberalen terwyi zes lid zyn van de boeren- party De liberale kandidaat heeft de ver kiezing voor de senaatszetel van Queensland gewonnen. De coalitie v. liberalen en boerenpartij heeft hier door ook in de Senaat een duideiyke meerderheid gekregen. In de Senaat hebben nu 31 liberale en 27 socialis tische senatoren zitting, benevea* een onafhankeiyk en een democra- tisch-aoclalistische senator. deze dienst vooral adventsliederen worden gezongen. Het liturgisch ge deelte zal worden verzorgd door pre dikanten van verschillende pro testantse kerken. Medewerking wordt voorts verleend door de zang vereniging ..Looft den Heer" en de organist de heer H. F. Kroon. In Belgrado is een overeenkomst gesloten tot het zenden van 1200 ton voedingsmiddelen met een hoog ei witgehalte aan de arbeiders die de Joegoslavische stad Skopje herbou wen. Skopje werd in de afgelopen zomer door een aardbeving groten deels verwoest. In totaal zullen 245 ton boter uit Noorwegen. 720 ton Nederlandse kaas en 216 ton eipoeder uit Dene marken en Nederland naar Skopje worden gezonden, voldoende om de maaltyden van 60.000 Joegoslavische arbeiders en hun gezinnen geduren de vier maanden aan te vullen. De kosten van dit multilaterale hulpprogramma bedragen ruim vyf miljoen gulden. De overeenkomst werd gesloten onder auspiciën van de Voedsel- en Landbouworganisa tie van de Verenigde Naties en het Wereld-Voedselprogramma.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 15