Desnoods met rem op prijzen subsidies zetten" GIJZELAARS WEER VRIJ Deurwaarder steekt drie ton in eigen zak Meeste verhogingen moeten nog komen Dienstj arenrente' voor mijnwerkers Vakcentrales beducht voor E.E.G. Ziekenfonds premie 5 pet. IJZIG WEER IN EUROPA .iter jenever 0 et. duurder -liroesjtsjow gaat volgend jaar op reis AAP ACHTER HET STUUR Amerikaanse moiitagehuizen Commissie adviseert Mijnexplosie: negen doden (§üd temvs Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 17 DECEMBER 1963 No. 31139 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 iU VUUK LtiDLIN LIN UMMKtK per kwartaal, f.3.35 per maand. f. 0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67065 Huurverhoging De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid dr. A. J. H Bartels heeft de premie voor de ver plichte ziekenfondsverzekering voor 1964 vastgesteld op 5 procent. Bij het bepalen van de hoogte van deze pre mie is rekening gehouden met de 1 januari ingaande verlenging van de verpleegduur in het kader van de we ttel y ke zieke n f ondsve rzek eri ng voor lichamelijk en geestelijk zieken van 70 dagen tot één jaar. Kortgeleden adviseerde ae sociaal Economische Raad over deze premie v /hosing. In Catavi in Bolivia zijn de ne- I als gijzelaars gevangen zijn ge- gentien mannen die tien dagen houden, in vrijheid gesteld. On« lang door stakende mijnwerkers Ook in Oost-Berlijn is rijkelijk kerstverlichting aangebracht, o m. on de Karl Marx AUee tussen de loonoperatie en de arbeids- vesting en Bouwnyverheid uitgespro. markt. Hij meent, dat eerder de stand ken voornemen de lonen in het bouw- De drie vakcentrales hebben aan de minister van Landbouw, Sociale Zaken en Economische Zaken hun ernstige bezorgdheid kenbaar gemaakt over de gevolgen, die het landbouwgesprek van de E.E.G. in Brussel zou kunnen hebben op de consumentenprijzen. „Zo nodig moet een sterke stijging van de kosten van het levensmid- jlenpakket maar voorkomen worden door het geven van consumenten- jbsidies", zeggen de vakcentrales. Zij menen, dat een sterke stijging de kosten van levensonderhoud de resultaten van het loonakkoord L ie Stichting van de Arbeid danig in gevaar zou brengen. De heer H. J. de Koster, voorzitter dat er een causaal verband bestaat n het Verbond van Nederlandse srkgevers. vindt de nervositeit, die »ns aan de prijzenkant merkbaar niet gerechtvaardigd. De prysver- jingen van nu. zo zei hy tijdens informeel gesprek met de pers. het gevolg van misoogsten van iker. koffie en tarwe en van ver ging van de vrachtprijzen bij het rvoer over zee. Het zijn externe :toren. Het prijzenvlak is altijd in veging en hy begrijpt niet goed. iarom iedere prijsverhoging nu van ken wordt geschreeuwd. Daardoor tstaat een psychose, die hy in hoge ite betreurt. Temeer, daar de prys- rhogingen als gevolg van het ak- urd in de Stichting van de Arbeid moeten komen. Degenen, die hun ren in 1964 willen verhogen op nd van het overeengekomene. wten daar ln Januari toestemming or vragen. „De psychologische leilijkheden komen voor ons alle- al", aldus de heer De Koster. Extra beroep jverigens heeft hy met grote zorg ,riT.1_1_T1 liri tu JU MR mis genomen van de plannen van commissarissen en directieleden De heer De Koster sprak ook even over een huurverhoging. Echt geen uitvinding van de werkgevers, merkte hy op. Reeds jaren geleden werd op basis van een S.E.R.-advies ln prin cipe besloten, dat de huren dertig tot veertig procent zouden moeten sty- gen. Nu er ln 1963 niets is gebeurd op het gebied van de huren lag het voor de hand. dat er in 1964 weer eens over gesproken zou worden. De werkgevers willen één procent compensatie ge ven. Dat komt ongeveer overeen met een huurverhoging van zeven pro cent. De rest moet op andere wyze gecompenseerd worden. In dit opzicht is de minister van Financiën gead viseerd een oplossing te zoeken by- voorbeeld op het terrein van de in komstenbelasting. De heer De Koster herhaalde, dat het bedryfsleven gekant blijft tegen de door de minister van Volkshuis van de betalingsbalans van invloed zal zyn. Gaat de betalingsbalans pas sief worden, dan zal „Op de plaats halt" geboden zyn ten aanzien van de lonen. Arabische bovcot van Charles Clore „idiote onzin" De Britse financier Charles Clore heeft gisteren het feit dat de Ara bische landen hem op de zwarte lust hebben geplaatst, „idiote onzin" ge noemd. Clore zei. dat hy er niet of ficieel van in kennis was gesteld, dat de Arabische landen hem op hun zwarte lyst hadden gezet. „Het zal niet de geringste invloed hebben op myn houding wat betreft het zaken doen met Israël", zo zei hy. De boycot heeft betrekking op veer- j tig maatschappyen van Clore; 33 Gasunie om de aanleg van het zennet voor het aardgas in 1964 te voeren. Daarmede zal een be- igrijk beroep worden gedaan op een leidsmarkt. die er niet is. Het ge- van de versnelde uitvoering van programma kan alleen maar be- enen. dat de versoepeling van de leidsmarkt niet kan doorgaan met gevolgen daaraan verbonden, kar de heer De Koster gelooft niet. jngevallen eisen 00 mensenlevens tatistieken hebben aan het licht iracht, dat in ons land, zowel als het buitenland <b.v. in Duitsland, leland en Amerika) na de ver- ersongelukken de ongelukken in bü de woning de meeste slachtof- eisen. In Nederland is hierbij, concludeert het voorlichtingsbu- u van het schadeverzekeringsbe- |f uit het cüfermateriaal van het S, de val de belangrykste doods laak. n het jaar 1962 kwamen in Neder- d ongeveer 5.000 personen door ongeval om het leven. Evenals de meeste andere landen eiste het {verkeer de meeste slachtoffers, melyk 2.181. n totaal kwamen in 1962 1647 nsen door een val om het leven, or een val van de trap overleden personen. Allerlei niet nader ge- «ficeerde valpartyen eisten bijna 0 mensenlevens. Het merendeel de valpartyen gebeurt in of by huis. zyn groep zijn eveneens op de zwarte lijst geplaatst. Clore's advocaat, Leonard Sainer, die ook op de zwarte lyst staat, zei: „De zaken die wy in Arabische lan den doen zyn zo klein, dat het effect van de boycot te verwaarlozen zal zyn". De Arabische boycot zal 14 Janu ari van kracht worden. De landen die er aan deelnemen zyn Egypte. Jordanië, Saoedi-Arabië, Syrië en Irak. Clore staat bekend om zyn fi nanciële steun aan Israël. Door de aanhoudende vorst begint het scheepvaartverkeer op het IJsselmeer moeilijkheden te krijgen. Een ijsbrekertje probeert in de omgeving van de Oranje sluizen een vaargeul open te hou den. vak meer te verhogen dan ln de rest van de bedrijfstakken. De sociale onrust moet niet worden vergroot. Koning Winter heeft Europa de laat ste dagen in een ijzige greep gehou den. In Frankrijk had dit 39 doden tengevolge, voornameiyk door ver keersongelukken op gladde wegen. In noord-Italië, met inbegrip van Mi laan, Venetië. Triëst en Genua, viel sneeuw. In het Joegoslavische Za greb lag een sneeuwlaag van dertig centimeter die het wegverkeer na genoeg verlamde. In Aix-en-Pro- vence, Frankryk, kreeg men een nog grotere portie sneeuw. De Cor- sicanen werden vergast op yzige sneeuwstormen Het koudste was het gisteren, wat Europa betreft, in La Brevine, in de Zwitserse Jura, waar de ther mometer twintig graden onder nul aanwees. De plaats staat bekend als het Zwitserse Siberië, omdat het er vaak kouder is dan hoog in de omringende bergen. Nederland lag de afgelopen dagen als 'n case van gematigde temperaturen temidden van de koudegolven die Europa overstroomden. De tempe ratuur steeg er tot vier graden on der nul, nadat het de afgelopen da gen aanzieniyk kouder was geweest. In Londen hing weer de traditio nele mist. Scandinavië was beter af met tem peraturen die voor deze tyd van de winter mild mogen heten. In Stock holm kon men zich gistermiddag in Nice wanen. Beide steden noteer den dezelfde temperatuur: plus twee graden. ziek, In augustus van dit jaar voelde, dat hü het niet meer aan kon. Hij vroeg zün faiilissementa an. dat in middels is uitgesproken. In oktober kwamen de eerste atngiften by de ran onze Haagse correspondent) )e Nederlandse bond van destilla- rs heeft bij het departement van minister van Economische Zaken voorstel ingediend om op korte nün de prüs van alcoholische nken te verhogen. De minister waarschüniyk nog deze week een lissing nemen. Hoewel de voor telde verhogingen per produkt na- Brlijk verschillen, is wel bekend torden. dat de verkoopsprys van j Jenever met ongeveer dertig cent f liter zal stygen als de minister si'# voorstel inwilligt. aim de kap oon WEERBERICHT PLAATSELIJK MIST te Bilt verwacht van heden- tot j fgenavondplaatsehjk mist en imeiyk in de kustprovincies buien. Overwegend zwakke In het algemeen lichte tot N ttge vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 DECEMBER 8.44 uur; onder: 16.29 uur. op: 10.39 uur; onder: 18.37 uur. -skater te Katwyk te 4.37 en 16.48 laag water te 0.23 en 12.42 uur. I ian i i.' Dit blad bestaat uit 16 pagina's (Van onze Rotterdamse correspondent) Een 77-jarige Rotterdamse oud-gerechtsdeurwaarder is onder arrest gesteld. In verband met zijn zeer slechte gezondheidstoe stand is hij niet opgesloten. De man wordt verdacht van malver saties tot een bedrag van tenminste driehonderdduizend gulden. Volgens de politie is dit bedrag echter nog aan de lage kant. De verduistering van gelden zou zich uitstrekken over een periode van ongeveer vijftien iaar. Verdachte was als deurwaarder en als mens een zeer achtenswaardige figuur in Rotterdam. Velen ver trouwden dan ook opdrachten aan hem toe. Toen hy zeven jaar geleden geen deurwaarder meer kon zyn in politie binnen van benadeelden, verband met de daartoe gestelde leef. 1 tydsgrens van zeventig jaar. richtte hy een incassobureau op, dat in feite een gedeelteiyke voortzetting van zyn praktyk betekende. Hy mocht echter geen beslagen meer leggen De man heeft een bijzonder royale levensstaat gevoerd, zowel privé als zakelijk. De inrichting van zijn kantoor bijvoor beeld was niet in overeenstemming met de omvang van zyn werkzaam heden en de personeelsbezetting van zyn bureau. Reeds lang hebben cliënten, die vorderingen op hem hadden, hem ge maand om tot afrekening van be paalde bedragen over te gaan, maar verdachte wist deze maningen vaak te omzeilen. Kon hy er niet meer onderuit, dan stopte hy het ene gat met het andere. Totdat hy, ernstig Sindsdien is er een zeer uitgebreid onderzoek ingesteld. Duizenden dos siers zyn uit het kantoor in het wes telijk stadsdeel gehaald. De admini stratie was volkomen gedesorgani seerd. Het verhoor verloopt byzonder der hen bevindt zich de Neder landse ingenieur C. Bloot uit Katwijk aan Zee. De stakers be sloten de gijzelaars, onder wi« ook vier Amerikanen, los te la ten. toen de regering zich bereid verklaarde de naar Catavi ge zonden militairen onmiddellijk terug te trekken. Tydens een zeer rumoerige verga dering besloten de stakers het ak koord tussen de regering en hun lei der, ex-vice-president Juan Lechin, goed te keuren. Lechin was speciaal uit de hoofdstad La Paz naar Catavi gekomen om de mynwerkers te bewe gen de overeenkomst te aanvaarden. Zyn handelwyze werd op een uren lange massabijeenkomst beurtelings aangevallen en verdedigd. De mijnwerkers hadden eerder ge ëist. dat drie communistische vak bondsleiders op vrye voeten zouden worden gesteld in ruil voor de vry- latlng der gyzelaars. De enige con cessie welke Lechin de regering had kunnen afdwingen, was de belofte de in de mynstreek samengetrokken troepenmacht terug te trekken. De regering had gisteren gedreigd ge weld te zullen gebruiken. De regering heeft voorts beloofd, dat de vakbondsleiders een onparty- dig proces krygen. Premier Chroesjtsjow zal volgend jaar een reeks buitenlandse bezoeken afleggen. Waarschyniyk in februari gaat hy, op uitnodiging van premier Nehroe, naar India In dezelfde maand heeft de Russische leider ook een bezoek aan Ceylon op het pro gramma staan. In juni zal Chroesjtsjow, even eens op uitnodiging, een „tournee* maken door Noorwegen, Zweden en Denemarken. Voorts gaan geruchten, dat de Russische premier zeer binnenkort, misschien al in januari, een bezoek ,yerdachte ernstig ^1 brengen aan Egypte'en mogeiyk z.ek is en niet nioeilyk kan andere Noordafriicaanse staten, praten, maar zich bovendien nog Chroesjtsjow was al van plan naar maar weinig kan herinneren. Het onderzoek is nog niet afgeslo ten, daar zich nog steeds personen melden, die verklaren te zyn bena deeld. Vandaar, dat het bedrag van het verduisterde geld waarschyniyk nog meer zal bedragen dan drie ton. Ballon-satelliet over de polen De VS hebben het voornemen een opblaasbare bol te lanceren die naar verwachting tydens zyn tochten rondom de aarde zichtbaar zal zijn als een ster, aldus is in Washington bekendgemaakt. Het nationale bureau voor ruimte vaart verklaarde dat de kunstmaan, die een diameter van 36,5 meter heeft, in een baan om de aarde zal worden gebracht teneinde meer ge gevens over de dichtheid van de at mosfeer te verkrygen. De aluminium wand van de kunst- i maan zal de zonnestralen weerkaat- i sen, waardoor hy met het blote oog kan worden waargenomen De kunst maan zal op een hoogte variërend I van 6040 km tot 2937 km over de beide polen draaien en het mogelyk Op de ryksweg Rotterdam-Gouda, maken gebieden te onderzoeken die Auto's na botsing in brand: 2 doden ter hoogte van Nicuwerkerk, zijn vanmorgen rond elf uur twee perso nenauto's met eikaar in botsing ge komen. De auto's raakten daarhy in brand met gevolg, dat twee inzitten den om het leven kwamen. nog niet aan een onderzoek werden onderworpen. De enige kunstmaan die nu nog met het blote oog zicht baar is, is de Echo I. die ruim drie jaar geleden werd gelanceerd. John Mcleod, die gisteren rus tig met zijn auto op een weg in Lakeiand (Californië) reed, kreeg de schrik van zijn leven, toen hij werd gepasseerd door een auto met een aap achter het stuur, die 110 kilometer reed. De politie, die na veel moeite door McLeod werd overtuigd gaf opdracht de wagen aan te hou den. McLeod had niet gelogen: toen de auto werd aangehouden zat de aap, Tammy, nog aan het stuur. Naast hem zat zijn baas, de cir cusartiest Stover, die Tammy had geleerd een auto te besturen. Te gen Stover werd proces-verbaal opgemaakt. Politie-agent Maxwell, die de outo had aangehouden, zei later: „Ik ben ervan overtuigd, dat Tammy beter chauffeert dan me- I nig ander". Cairo te gaan maar dit bezoek zal vermoedeiyk worden vervroegd in verband met de reis van Tsjoe En- lai, de premier van communistisch- China. Negen mijnwerkers zyn omgeko men by een ontploffing, welke zich gisteren voordeed in een kolenmyn in Helper, in de Amerikaanse staat l'tah. Tien mannen die waren inge sloten konden worden gered. De slachtoffers werkten op een diepte van 1500 meter. Over de oor zaak van de explosie is nog nieta bekend. Amerikanen dragen luebtinaebtbases in Marokko over De laatste twee Amerikaanse luchtmachtbases ln Marokko zyn gisteren aan het Marokkaanse minis terie van Defensie overgedragen. Het waren de vestigingen ln Nouasseur by Casablanca, dat een burgervlieg veld wordt, en in Kenitra, by Rabat. Deze laatste wordt een Marokkaanse marinebasis. Oorspronkelyk beschikten de Ame rikanen over vyf militaire vestigin gen in Marokko. In 1959 werd ech ter overeengekomen dat zy voor eind 1963 zouden worden ontruimd. De uitrusting en de instandhouding van de nederzettingen heeft de Verenig de Staten sinds 1951 vierhonderd miljoen dollar gekost. In Kenitra zyn instructeurs van de Amerikaanse marine achtergeble ven om Marokkaanse militairen voor de vloot te leiden. Er is in Europa een grote markt voor Amerikaanse montagewoningen, aldus schryft een functionaris van het Amerikaanse departement van Handel, Danial L. Goldy in „Inter national Commerce een uitgave van I £en door de minister van Economische Zaken benoemde commissie van net departement. drie hoogleraren dr. P. P. van Berkum, dr. W. Drees jr. en mr. N. E. H. van Esveld Is tot de conclusie gekomen, dat de Nederlandse mynindustrie inderdaad de steun van de overheid nodig heeft. De commissie adviseert een dienstjarenrente by de mynen in te voeren. Goldy, die onlangs een bezoek heeft gebracht aan Europa, motiveerde dit door te zeggen dat de vraag naar woningen in dit werelddeel een revolutie doormaakt als gevolg van het na-oorlog se herstel en het toe genomen gebruik van hypothecaire en consumentenkredieten. Goldy dringt er bij de Amerikaanse bouwvakindustriecn op aan deel te nemen aan de 16 in 1964 te houden woningbeurzen in West-Duitsland, Frankryk, Engeland, Spanje, Zwit serland en Nederland. Hy zei van oordeel te zyn dat de Scandinavische landen niet voldoen de ruwe grondstoffen hebben om de markt te voorzien van genoeg goed kope huizen, omdat zy het beschik- Het teruglopen van de bedryfs- resultaten in de Nederlandse mynen is vooral te wyten aan de steeds geringere belangstelling voor het on dergrondse werk. Derhalve zal het streven erop gericht moeten zyn de ondergrondse bezetting op peil te hou den. Dan is de produktiviteit weer verzekerd Het beste middel daartoe ïykt de invoering van een dienstja renrente. zodat de kompels niet na twintig tot vierentwintig jaar on dergronds te hebben gewerkt in-eens ■PH minder in hun loonzakje vinden, bare hout gebruiKen voor de pulp- omdat zy boven de grond te werk cn papierindustrieën, waardoor er, worden gesteld zei hy, mogeiykheden bestaan voor de levering van montagewoningen Daarom moet men by het nieuwe aan Europa door de Amerikaanse en uit de aard der zaak ook lagere Industrie. loon Procent extra leggen voor elk dienstjaar, dat de man on dergrond heeft gewerkt. Waarby men dan de eerste tien ondergrondse jaren met moet meerekenen. Deze regeling zou tot de pensioengerech tigde leeftyd moeten voortduren. En zy zou ook van toepassing moeten zyn op de ex-ondergronders, die nu al elders werken. De „commissie van drie" schat, dat deze regeling, die echter het vertrouwen kan weerge ven ongeveer 2.5 miljoen per Jaar zal gaan kosten. De overheid zou moeten byspringen als de bedryven dit zelf niet meer kunnen opbren gen. De bedoeling van de maatregel is de animo onder jonge mensen om in de myn te gaan werken te ver groten en het vertrouwen van de on- dergronders te herstellen. Uit het Leidsch Dagblad van 18 Dec. 1863: Na den jongsten storm ontving een dakpannenfa- briek in de omstreken van Leiden uit Friesland bestel- lingen van p.m. 180.000 dak pannen. De Engelsche bladen zijn opgevuld met verhalen over den worstelwedstrijd tusschen de boksers Heeman en King, om een inzet van £2.000, die door King werd behaald, evenwel niet zonder dat hij vreesselijk verminkt was, Heeman heeft het bijna met zijn leven moeten bekoopen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1