Monumenta Judaica Nachtmerrie terug in n.o.-Engeland EEN ZOEKLICHT Eerlijk voor God (II) in Keuls museum Geen bolhoeden, wel petten mmwx'; OP DE BOEKNMAR Vogels van diverse pluima London en Midlands onberoerd De jeugd WOORD VAN BEZINNING Zaterdag 14 december 1963 Pagina 2 ~WT ~t (Van onze correspondent in Rome) Nog tot 15 februari is in het Keulse Stadtmuseum een tentoon stelling te zien, die instructief, boeiend en vaak ontroerend is. ..Monumenta Judaica, 2000 Jahre Geschichte und Kultur der Ju- den am Rhein" is de titel van de expositie, die niet minder dan 708 catalogusnummers telt en die urenlang genot voor de aan dachtige beschouwer biedt. Vijf afdelingen bevat de ..Monumen ta Judaica", die is samengesteld uit bezittingen van particulieren en musea uit vele landen van de wereld, o.a. ook uit Nederland. f 0 o f o - N *r~ ~jr\py3 z 'z-r? ys* r? - GEBEDEN BOEK uit de 13delide eeuw. In de eerste plaats is er een kort en wellicht een beetje overbodig overzicht van de in vloeden, die het Oud-Testamen- tische verbond op de christelijke kunst gehad. Daarop volgt een hoogst interessante en door zijn thema explosief beeld van de politieke, juridische, sociale en economische geschiedenis van de joden in Duitsland. De derde afdeling bevat een aantal voor beelden van joodse bijdragen aan de kunst, de literatuur en de wetenschap in Duitsland, de vierde een overzicht van het geestelijke leven der joden in het Rijnland en de laatste een heel boeiend beeld van het joodse leven, zoals dit zich af speelt in de huizen der gelovi gen. Het is geen toeval dat deze ten toonstelling in Keulen wordt ge houden. De bisschopsstad aan de Rijn had in de Romeinse tijd. kort na het begin van de jaartelling, al een vrij belangrijk joods volks deel. Het oudste document dat op de expositie te zien is, is dan ook een bekendmaking in Keulen van een decreet van keizer Constantijn uit 321 over de positie der Joden Uit latere documenten blijkt steeds weer dat de in Duitsland levende joden weliswaar niet ge lijkgesteld waren aan de autochto ne bevolking, maar dat zij vaak privileges bezaten en zich in ge val van nood meestal met succes op de keizer konden beroepen. Vervolgingen In de tijd van de kruistochten duiken dan de eerste vervolgingen van en gruwelverhalen over de jo den op. Als de pest Europa teis tert in de veertiende eeuw. komt het o.a. in Keulen tot regelrechte moorden op de joden, die dan me de door het christelijke verbod geld tegen rente uit te lenen en door do uitsluiting van de joden uit de gilden een sterke positie hebben we ten te verwerven in handel en bankwezen. In de daaropvolgende eeuwen ver gaat het de Duitse joden al niet uiterste maatregel tegen de Jo den verbanning hanteerden. Door de overheid georganiseerde mas samoord op het sinds tweeduizend Jaar op Duitse bodem levende Joodse bevolkingsdeel bleef voor behouden aan de nazi's. Het deel van de tentoonstelling dat gewijd is aan de culturele bij drage van het joodse bevolkings deel. stelt de niet-RUnlandse be zoeker een beetje teleur, omdat het zich bepaalt tot het Rijngebied en daarbij het voor de joodse cultuur zo belangrijke Frankfort nog uit sluit. Daardoor blijft dit onderdeel enigszins provinciaal, al zijn er goe de stalen van de schilders Oppen- heim en Meidner te zien. Maar het zwaarste accent der joodse cultuur lag uiteraard in Berlijn en figuren van de genialiteit van een Lieber- mann, Tucholsky en Rheinhardt mist men in Keulen. Alledaags Volledige compensatie krijgt men evenwel in de slotafdeling van de expositie, waarin het joodse leven van alle dag werkelijkheid wordt. Alle attributen van de religieuze feesten treft men hier aan: cha- noekakandelaars gebedsrollen, mes sen voor de besnijdenis, trouwrin gen. alles wat de wet. de tora. siert enz. Een wereld van een intensie ve. traditionalistische, maar ook zeer intieme religieuze cultuur komt tot leven. De voor buitenstaanders vaak on begrijpelijke joodse gebruiken wor den duidelijk, terwijl de afkomst ervan uit de Oud-Testamentische geschiedenis van het joodse wordt verhelderd door de uit tende catalogus, die dik maj duur is. Diegenen die zich nog verder willen verdiepen fascinerende, vaak zo tra maar ook lichtende ver lede: de joden in Duitsland, in 1* zonder aan de Rijn. kunnen museum 'n handboek kopen, in de resultaten van het schappelijke onderzoek, dat vi tentoonstelling nodig was, zyn gelegd. De schuld die de Duitsers o laadden tegenover de joden te delgen, noch met herstelbi gen. noch met herdenkinge ere-tentoonstellingen. De ex in Keulen moet men dan oo in dit verhand zetten of zien. is echter, dat zij een waardi nument vormt ter nageda* aa.n het joodse volksdeel dat ger in het Rijnland woonde, eerbewijs is aan de ruim 22.0 den die nu nog in de Rond bliek en West-Berlijn wonen veel beter, ook al weten zij zich economisch te handhaven. Pas door het humanisme en de belang- s.j.iing van mensen als Reuchlin voor het Hebreeuws en het Oude Testament ontstond een beter gees telijk klimaat. (Van onze correspondent in Londen) Anderhalf jaar geleden kreeg Engeland een schok, vooral in het geïndustrialiseerde noord oosten. De orderstroom vertraagde als gevolg van toenemende industrialisering der overzeese gebieden en de verzadiging van de wereldton nage. De regering, die op een gegeven ogenblik de economie moest afremmen omdat de invoer de export overspoelde, maakte de fout de voet te lang op de rempedaal te houden. Dit leek de genadeslag voor het noordoosten, dat hierdoor opnieuw in een dieptepunt geraakte. Machines stopten, het gedreun en geratel van de scheeps werven zweeg. Met gebogen hoofden kwamen ze thuis, de klinkers en de lassers, de hoorders en de branders. Geen werk meer echo van het verleden! Het waren tientallen eerst daarna hon derden toen duizenden tienduizenden. In het nooidoostcn (Northumberland, Durham en een deel van Yorkshire) zijn thans 53.000 werklozen, in Schotland 90.000 en in het gehele land 500.000. In economisch te eenzijdig georiënteerde gebieden zoals hier stijgt het aantal werklozen nog steeds, ongerekend degenen, wier werktijd verkort en de velen, die naar elders uitwijken. In tien jaar verlieten 80.000 arbeiders het noordoosten om het probleem van het overvolle zuiden nog moeilijker te maken! Het welvarende deel van Engeland Londen en de Midlands bleef onberoerd. Daar draait alles op volle toeren, hoewel ook de zuidoosthoek ruim 70.000 werklozen telt. Want de technologische werkloosheid, veroor zaakt door mechanisering en automatisering, is de nieuwe donkere wolk aan de horizon. Statistieken vergoelijken en ca moufleren vaak. Nationaal bedraagt de gemiddelde werkloosheid op het moment slechts 2.1 percent, op zich zelf toelaatbaar en volgens sommi gen zelfs wenselijk om de economie mobiel te houden. Maar in het be narde noorden is de werkloosheid het dubbele, nl. 4.3 percent, terwijl deze plaatselijk soms is opgelopen tot zes, zeven of zelfs twaalf per cent. omdat men er vaak helemaal afhankelijk ls van één fabriek of één enkele scheepswerf, die moes ten sluiten. Vandaar het alarm. Als een nachtmerrie doemt het ver geten stempellokaal weer op. Door de achteruitgang van de mijnen, de zware industrie en de scheeps bouw gaan hier, in dit zachtglooi- iende land der drie rivieren Tyne, Wear en Tees, met een bevolking van drie miljoen elk Jaar acht-tot tienduizend banen verloren. Hier zyn we in het .andere" En geland. hardnekkig overblijfsel van een rauw en grimmig tijdperk, die overal zijn littekens heeft achter gelaten. Geen bolhoed kom je hier tégen, maar wel een zee van werk manspetten met sombere gezichten eronder. In Middlesborough. dat de rege ring tot de kern wil maken van een nieuw welvarend gebied, praten we voor de deur van de Arbeids beurs met een 49-jarige zuurstof - actyleenbrander. Hij is al achttien maanden zonder werk. krijgt zijn wekelijkse uitkering en voor de rest springt, maatschappelijke steun bij. De directeur daarvan had ons al verteld, dat hij alles doet om de mensen te helpen. Gelukkig ls het geld er „Ik solliciteer links en rechts", zegt de man „maar krijg overal het zelfde antwoord: .geen werk'. Meest al vragen ze alleen naar mijn leef tijd. Dan weet ik het al geen kans meer. Ja. ik kan wel werk krijgen als ongeschoolde arbeider, maar dan moet je eerst lid worden van de algemene vakbond. Omdat ik ge schoold ben en lid van een gespe cialiseerde bond. weigert de bond van ongeschoolden mij toe te la ten. De eigen leden gaan nu een maal voor". „Ja, ik heb er meer dan genoeg van", voegt de man er rustig aan toe. Verbitterd is hij gelukkig nog niet, waarschijnlijk door het besef, dat er ergens in Engeland wel werk voor hem is. Maar hij kan niet weg. Hij zit vast aan de hypotheek van zijn huis. Huizenbezit ls in Engeland algemeen. „Ik kan mijn huis niet verkopen, omdat het binnenkort zal worden afgebroken. Dan krijg ik weliswaar compensatie van de gemeente, maar niemand wil het natuurlijk hebben. Mijn zoon. net van de mulo. die in een garage wil werken, kan ook niets vinden" De jeugdwerkloosheid Is een ex tra-zorg voor de autoriteiten. In het noordoosten zijn meer dan 7000 jongeren onder de achttien werkloos. Meer dan 2000 van dit aantal hebben afgelopen zomer de school verlaten, maar kunnen nog steeds geen werk vinden. De Arbeidsbeurs vertelt ons, dat de jongens en meisjes meestal na een half jaar wel iets krijgen, maar vaak een betrekking, die ze niet prettig vin den. Een van de adviezen die men de jeugd geeft is: „terug naar het schoollokaal", want er zijn ver volgcursussen genoeg, maar de jon gelui willen niet allemaal verder leren. Ze willen „groot" zijn, voe len hun zelfrespect tekort gedaan en beschouwen zich als verschop pelingen, als ze niet meteen de fa briek in kunnen. „Ja", zegt de man nog „de gewo ne dingen kunnen we betalen, maar nieuwe kleren zijn onmoge lijk". Zoals het vroeger was en in de meeste gevallen nog is: pri mitieve en naargeestige huis vesting voor tienduizenden mijnwerkers. Vervallen, grau we woningen zonder badgele genheid, allemaal hetzelfde, met hoog-ommuurde „tuintjes" grenzende aan die van de ach terburen. Problemen Het wemelt van problemen. We ontmoetten een geschoolde func tionaris uit de staalindustrie met dertig dienstjaren. Zijn oude fa briek werd gesloten en door een supermoderne van hetzelfde con cern. maar onder een andere naam vervangen. Een groot aantal arbei ders werd wegens de moderne be- dryfsmethoden overbodig. De man in kwestie kon worden overgeno men. maar omdat dit formeel een andere firma is beschouwt de vak bond hem als nieuweling en moet hy van voren af als ongeschoolde beginnen! De directeur van de Arbeidsbeurs is optimistisch. In de vooroorlogse crisisjaren oefende hij dezelfde functie uit in het scheepsbouwcen trum J arrow, enkele kilometers van Newcastle. Vrijwel d? gehele ar beidersbevolking was toen werkloos. „Wij deelden pakketten kleren uit!" De latere minister van On derwijs in de Labourregering. me vrouw Ellen Wilkinson, leidde in die crisisjaren de vermaard gewor den hongermars van werklozen uit J arrow naar Londen. De moeilijk heden van thans zijn niet te ver gelijken met de werkloosheidsramp uit de jaren '30. Toen voelde ieder een zich machteloos. Nu pakt de regering, na aan vankelijke aarzeling, de dingen op grootscheepse wijze aan om de eco nomische basis van gebieden als deze structureel te versterken. Fraai blad perkament uit een Duitse Hebreeuwse bijbel uit 13de eeuw. Documenten bewijzen het: in de achttiende eeuw krijgen de joden in Pruisen en Baden eindelijk een enigszins rechtszekere positie In het begin van de volgende eeuw gebeurt dat ook in de andere Duitse staten, ook al roert zich hier en daar een oppositie, die zich kenne lijk nog niet heeft kunnen bevrij den van de oude gruwelverhalen dat joden het christelijke sacrament schenden en rituele moorden ple gen. Op de tentoonstelling zijn pijn lijke voorbeelden te zien van oude karikaturen van joden en gruwe lijke beeldromans uit de late Mid deleeuwen over heiligschennis door joden, die vooruitlopen op de wal gelijke hetze in woord en beeld van het nazi-blad Der Sturmer. In het politiek, juridisch, sociaal- economische deel van de tentoon stelling volgt op de periode in de negentiende eeuw en begin twin tigste eeuw, waarin vele joden in Duitsland gelijke rechten hadden gekregen en ook kans hadden ge zien door vermogen en adellijke ti tels sociaal aanvaard te worden, het gruwelijkste tijdperk uit de ge schiedenis van het jodendom in de diaspora: de vervolging door de nazi's. Duidelijk In Keulen wordt de Duitse be zoeker, die wellicht graag vergeet wat er gebeurd ls. niets bespaard Documenten over de onmenselij ke vervolgingen, evenal s foto's van deportaties en moorden in formeren kort maar duidelijk over dit dieptepunt der Duitse his torie. Daarbij v»lt op dat het nazistische antisemitisme wel voorgangers had In de loop der eeuwen en dat moorden op jo den meermalen voor zijn geko men, maar dat de Duitse autori teiten tot aan het derde Rijk als Willem van Toorn. „De Toeschouwers". Querido, An.sterdam 1963. De roman ..De Toeschouwers" is een goed staal van modern realis me. Modern, omdat de aanpak he dendaags is: dwz. met korte, ogenschijnlijk willekeurige trekken in de diepte peilend en niet in de breedte naar volledigheid zoekend, zoals men dat bij het oude realis me aantrof. De jonge onderwijzer, Oskar Lee, staat op het punt het naargeestig dorp D„ op een uur af stands van Meppel gelegen, te verlaten. Dit naderende afscheid activeert zijn aandacht voor de verfoeide omge ving. Hij bekijkt bewust de gTauwe geesten om zich heen, die nergens anders belangstelling voor hebben dan voor hun schijnheilig fatsoen. Hun mede-dorpsbewoners beschou wen zij hoogstens als objecten voor laag-by-de-grondse sensatie. Het is dan ook geen wonder dat de vrouw van de hoofdonderwijzer, geestelijk onevenwichtig. maar toch wel uit iets ander hout gesne den. er het bijltje bij neerlegt. Het dringt tot Lee door hoe deze vrouw hulp gezocht heeft by haar mede mensen, maar niet anders gevon den heeft dan toeschouwers bij haar geval. De schrijver spaart zijn hoofdpersoon niet. maar hij geeft hem net iets meer onder scheidingsvermogen om hem het middelpunt te kunnen maken. De sfeer van deze dodende gemeen schap onder de sombere hemel van de naderende winter is zeer goed getroffen. Jack Kerouac. „De Dhar- ma Schooiers". (Verta ling) De Rezlge Bij. Am sterdam 1963. „Zwerver waar ga JU naar toe? Waar de vind mij waait" dat was een levenslied uit mijn kindertijd en het onderwerp van deze roman van de beroemde auteur van „De Weg". Een grotere tegenstelling dan tussen de hierboven besproken roman, „De Toeschouwers" van Willem van Toorn en deze is niet mogelijk. Instede van te trachten een bestaan los te peuteren uit de bekrompen kleinburgerlijkheid in de provincie en tersluiks te pro beren ook sexueel aan zijn trekken te komen, zoals de arme Oskar Lee, hebben deze Dharma- schooiers alles opzij gemikt wat het leven ondraaglijk maakt, zoals geldverdienen, schijnmoraal, angst Sind6 ik de vorige week schreef over „Honest to God" is de vertaling van dit boek verschenen en het ligt met grote stapels bU de boek handels in onze stad. Het zal ook hier wel grif van de hand gaan Een Engelse criticus heeft zich bitter uitgelaten over de grote oplage in de Angelsaksi sche wereld en zei dat het geen verheffende zaak was dat een bisschop zoveel geld verdiende met het schrijven over de te korten van zijn kerk. Maar dat is niet juist. De uitgever maak te onmiddellUk bekend dat Ro binson zijn honorarium had be stemd voor een charitatief doel. Dit vaart er dus wel bU en de uitgeverij niet minder! Wat is de reden, dat zoveel mensen naar dit boek grypen? Ik vertelde u vorige week dat Robinson zijn boek schreef uit ongerustheid over de situatie van de Anglicaanse kerk Hij constateert dat vele ontwikkelde mensen de kerk voorby gaan. Volgens de bisschop gebeurt dat, omdat de kerk zich niet vol doende moeite geeft om de men sen van onze tUd aan te spre ken in een verstaanbare taal. Het spreken en het denken van de kerk is traditioneel, in de tijd achterwaarts gericht, niet vol doende georiënteerd op het he den. De theologen zullen met al de inspanning van hun krachten moeten zoeken naar mogelijk heden om de mensen van nu aan te spreken met woorden en beelden, die van onze tijd zijn. Daarvoor zal veel zelfkritiek no dig zUn en ook onderzoek van de kerkelijke traditie en de bijbel. Het grootste deel van het boek Ls gewijd aan het spreken over God. Is het noodzakeiyk, zo vraagt Robinson zich af, dat wij onverkort de bijbelse wijze van spreken over God overnemen? Is niet intussen het wereldbeeld grondig gewijzigd en staan men sen van het atoomtijdperk er niet anders voor dan mensen uit de oud- en nieuwtestamentische periode? De bijbelschrijvers heb ben allicht (dat was niet anders mogelyk) gebruik gemaakt van de denkwijze en het begrippen- materiaal van hun tyd om de geloofservaring tot uitdrukking te brengen. Zij spraken over God, die in de hemel woonde, als over een ander Wezen, levend in een andere werkelijkheid. Dat was Ln hun tijd gewoon. Nie mand nam daar aanstoot aan. integendeel. Maar voor ons ligt dat anders. De wetenschappe lijke ontwikkeling, die sindsdien heeft plaats gevonden, maakt het ons moeilijk of zelfs onmo gelijk om ons in te denken dat God „ergens anders" zou zijn. in een nog onopgemerkt gedeelte van het heelal. Die andere wer kelijkheid bóven de onze ls uiterst onwaarschUnlijk en on geloofwaardig geworden. Het cynische grapje van de eerste ruimtevaarder Gagarin dat hij daarboven nergens de goede God had gezien is minder on schuldig dan het op het eerste oog lUkt. Daarvoor wordt het té vaak verteld, en wordt het ver teld met teveel leedvermaak. Het sluit kennelijk aan bij de ver legenheid en bij de vragen van vele mensen, die dit eigenlijk zelf ook al lang hadden gedacht Langzamerhand is het uit de tyd geraAkt om zich God voor te stellen „daarboven" of „ergens anders". Vervalt daarmee het' bijbelse Godsgeloof? Neen. zegt Robin son. Het zit niet daarin, dat wU ons God per se moeten denken „daarboven". Dat was de denk en spreekwijze van het voor wetenschappelijke tijdperk. Dat was de beeldspraak van de by- belschrijvers. Maar als wij, mo derne mensen, deze vormen van Godsgeloof menen te moeten afwyzen dan vervalt God zelf en het geloof in God daarmee nog niet. Wy moeten trachten in woorden van onze tUd God te benaderen en het geloof te om schrijven. Waarom niet gezegd, nu de hemel moet verdwijnen, dat God in de diepte ls, in de diepte van ons menselijk-zijn? Dat is taal, zegt Robinson, die de mensen van tegenwoordig kan aanspreken. Dat geldt ze ker sinds de opkomst van de dieptepsychologie. God is de grond van ons zijn. Robinson zoekt hier aansluiting bij de be langrijke Duits-Amerikaanse theoloog Tillich, die deze dingen al eerder had gezegd. Leven in overeenstemming met de grond van ons zijn is le ven met God. Leven met God is leven vanuit de diepte, weten dat de liefde de zin is van het menselijk leven. Als men ver vreemdt is van de grond van het zUn, van God, als men opper vlakkig leeft, dan ervaart men de diepe betekenis van de liefde niet. Dan wordt de betekenis van Christus, die ons dit heeft voor gelegd, verwaarloosd en mis ver staan. Is het waar dat deze nieuwe wijze waarop Robinson tracht de oude waarheid van het chris- telyk geloof te omschrijven, veel mensen van onze tijd aan spreekt Is het werkelijk het christeUjk geloof, dat op deze wijze wordt doorgegeven? Wij gaan binnenkort het kerstfeest vieren; zou het mogelyk zijn dat mensen, die het hiermee moeilijk hadden, door Robinson worden geholpen? Graag ga ik volgende week met u nader op deze vragen in. J. A. EEKHOF. Herv. Studentenpredikant te Leiden. voor de buurt enz. enz. ZU de rugzak om en zwerven zU geen zin hebben nog lang leven te leiden, dat afwisselei staat uit produceren en con ren. Nu is zoiets wel even g kelijker in de uitgestrekthed onder de warme zon van C nië dan in de toch tameljj volkte streken van Drente die laaghangende wolken. M moet maar op het idee kom van je onsocialiteit een cul maken. Een cultus, die gegro is op Zen-Boeddhisme. Ik niet van op de hoogte wat dit ste precies inhoudt, maar Kerouac mag geloven, dan lij mU een niet onvermakelijke denweg tussen ascese en he me. Deze ..Dharma Schooit een verfrissend en amusant schrift, dat ondanks de mo loslippigheid gerangschikt onder de allerbeste zwen mans. Edith Lambert „Nkwala" (Vertalln| P. Leopold Den Haa Een aardig verhaal voor d hebbers van authentiek aan< dichterlijkheid onder de In<! Bij uitstek vredelievend en verteld. Melita Maschmann. ren van As." (Ver!) Een nogal 1 ngewikkelde, niet onverdienstelijke roman een emigrantenechtpaar, da( in het zuiden van Frankrüj vestigd heeft. Joachim Ki een musicus, wil graag naar I land terug, doch zyn vrouw i steeds niet genezen van de den, die de jodenvervolging! geslagen heeft. Op deze 1 grond heeft de schrijfster bouwsel opgericht van liefde tuurlük), van de strijd met d derende oude dag, met andep schijnselen van rassenhaat, deze laatste worden vele blad gewijd, doch deze zijn meer| bedoeld dan van grote oorspi lykheid. De historie van Jc| met het meisje Ruth, dochter blUkt te zyn, is mal. Toch wel een roman belangstelling te lezen. Chris Verheugd. Doen". Nygh Ditmar. 's-Gravenhaj Het is bepaald niet mijn gel te om grapjes met iemands te maken, maar de c omlj „Verheugd niets doen" vind i mate aantrekkelijk, dat ik dit geval niet achterwege 1 Het titelverhaal evenwel deze jonge auteur het heel meent en daar heeft hy gelij| Het is een sombere kant menselijk leven, die hij verdi lUk weet uit te beelden. D ren in zijn schetsen zyn die om de een of andere i leven niet aankunnen, die I ceren op de rand van de zinnigheid of van de misdag soms. „Het Concert" de ge: nis van de mensenschuwe vn „Een teenageridylle", die op| ramp uitloopt, zijn het wezenlykt. Wel een talent t te letten. Esteban Lopez. Maan". De Bezige B| sterdam 1963. Alweer dat eiland, Ib! naamd. Persoonlijk heb ik noeg genoten van auteurs, verbeelden dat zij de eersl die ooit in een kunsten) gezeten hebben. Kingslev Amis. Jim". (Vertaling) Ci Amsterdam 1963. Gedachtig aan het feit Luckv Strikes bestaan, heef de titel blykbaar maar nie taald. De auteur Kingsley An hoort tot de Angry Young Zyn „Lucky Jim" heeft sede verschijnen in Engeland ii een reeks broertjes gekregen Edgar Banks uit „Living i Present" van John Waln, Lampton uit „Room at the van Braine, hetwelk ook Vrf# is als ik mij niet vergis, L Harris uit Young People" va liam Cooper en nog vele i Het feit blijft evenwel fc* dat Amis de eerste geweest dat de gr oeps betiteling van datum is. „Lucky Jim" is di kennelijk onder valse vlag door de auteur gehesen) de tuur binnengekomen. Want, zen is het niet anders dal^ soms wel vermakelijke, met v het lyf hebbende, hoogst m geschiedenis, waarin geen figuur wezenlijk goed geteto Het is nogal zot om achte schetsmatige universitaire c H een sociaal protest te zoeken - CLARA EG

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 8