Een plaats vlak onder de top is goed genoeg voor MILLY SCOTT HAAR MAN HELPT HAAR THUIS EN BIJ ZAKEN Muziek om '63 mee uit te luiden.. iaat raat Zaterdag 14 december 1963 Er schijnt een kentering te komei in de vaak bekritiseerde smaak val de teenager. De plotselinge populal riteit van Trini Lopez zou daar eel teken van zijn. Want Lopez schod niet met zijn schouders, zwaait niJ met zijn heupen en rolt niet ovJ het podium. Hij schreeuwt niet, ga niet en kreunt niet. Trini Lom zingt. Hij zingt op ongekunsteld wijze melodieuze liedjes, waan de meeste al jaren meegaan, ondanks is hij sinds „If I had hammer" een van de grote favai ten van de jeugd. Nadat al diver singles en een langspeelplaat o.a. het hamerlied en „Americ^ van hem zijn uitgebracht, het Trini nu al een tweede LP i maakt: „More Trini Lopez at PJ'sj Leuke, ongecompliceerde staat er op. o.a. de liedjes Heart my heart, Go into the mountaiJ Walk right in en Lonesome travt| ler (Reprise). Alice Babs. naar onze smaak beste Zweedste pop-zangeres. h< een heel fijn plaatje gemaakt aan de ene kant een knappe ..Jai fuga", een op Bach geïnspu nummer van Roland Kirk, en de andere kant ,.St. Louis Bli Twist" 'Brunswick). Haar landgenote Siv Malmk' vraagt de aandacht voor haar pi tige ..1999". oorspronkelijke „Tel Aviv", en Crazy Boy 'Me nomei. Uit het noorden komt „Der dritte Mann" en ..Bona: van gitarist Jorgen Ingmann, b kend eeworden als de begeleid van zijn vrouw in het Euro vist succes ,X>anse vise" (Metronome) De thuishaven dus voor de don kere zangeres, die daarna aan een internationale carrière is gaan werken. Ze maakte nog wel een U-l>' - AVRO-tournee met Cees de Lange, maar voor het overgrote deel heeft ze in de daarop volgende jaren over de grenzen gewerkt. In clubs in Oostenrijk. Duitsland. Engeland, Noorwegen. Zweden. Casablanca en op andere plaatsen. Ze maakte een tournee door Amerika. Ze maakte een tocht mee met de Willem Ruys. In het buitenland was ze beken der dan in Nederland. „Eigenlijk is het hier pas goed begonnen in juli van dit jaar. Op de 16de hadden we de show „Licht en schaduw" op de televisie. Meteen de volgende dag regende het aanbiedingen. Zo is het altijd. ALs Je een televisie-uitzending hebt gehad moet je zorgen de volgende dag thuis te zijn. want dan rinkelt de telefoon herhaaldelijk. Het had dus vroeger kunnen gebeuren. Na Knokke in 1962. Maar toen had ik nog een contract in Zweden. Mijn man en mijn zoontje waren daar trouwens gebleven. Ik kan zo terugkomen in Zweden, maar ik heb er nu geen tyd meer voor De VARA gaat een tv-showtje met mij maken, zo in de geest van de uit zending. die destijds om Brigitte Bardot was geweven. Dezer dagen maken wy een filmpje voor de onafhankelijk heidsdag van Kenia met o.a. Ma- rius Monkau, Max Woiski jr. en enkele andere gekleurde artiesten. Met Kerstmis zing ik voor Radio Veronica spirituals met de Dutch Swing College Band Op nieuw jaarsdag sta ik hier in Amsterdam met Harry Belafonte Misschien ga ik binnenkort met Roel Balten met de Karei Doorman naar Suriname. Eindelijk dus toch naar de West. En dan nog diverse radio-uitzen dingen en natuurlijk mijn schnab bels. Ik heb het erg druk". En dat voor een artieste, die zichzelf „ambitieus" noemt .Wat ze nader omschryft met „alles, wat ik doe. moet goed zUn". Een hele op gave voor een zangeres, die ook niet schroomt te zeggen, dat ze „al les kan zingen". Van „Je hebt mijn leven stuk gemaakt" tot „jazz in de kerk". „Om nog even op dat plaatje terug te komen. Ik had nog nooit Nederlands gezongen. Ik was er echt bang voor. Bovendien zo sen timenteel". Het werd een commercieel suc ces. Met als logische consequentie: de aanbieding voor een tweede plaatje in het Nederlands. En prompt weer hetzelfde dilemma. Milly vindt de haar toegezonden tekst niet goed. De artiest in haar verzet zich tegen zo'n tekst, die ze zelf te veel „smartlap" vindt. Maar de druk is zwaar. De argu menten, die haar tegenzin moeten overwinnen, zijn vele. Vooral „klinkende" argumenten. Ze zullen het wel winnen KOOS POST „Es war nicht so gemeint" i „Warum lasst du mich so alleii worden gezongen doorCharl I Aznavour. We vragen ons af. wm om dit kennelijk voor de Dull markt bestemde plaatje in ons ltu terecht is gekomen. Beide chanaq zyn ook in de oorspronkeliJ (Franse) versie hier verkrijgbl en daaraan geven we toch bed de voorkeur (Barclay). Tot besluit twee kerstplaat} Het ene is een epee waarop FrT Sinatra Friends" U een „Mei Christmas" wensen. Franks vric den zijn in dit geval The McGoi Sisters. The Hi-Lo's en Les Bsut (Reprise). Het andere plaMJe van ex-Selveira Mieke Bos, die het duet met zichzelf en begele door een mannenkoor twee liedj zingt: „Kleine ezel" en het ong compliceerde, maar aardig uitg voerde ,X>e kleine trommelaa (Artone). Milly Scott is in werkelijk heid kleiner dan ze op het tele visie-scherm lijkt. Ze is de dochter van Surinaamse ouders maar heeft nog nooit een stap op Westindische grond gezet. Van huis uit heet ze Marion Molly. Door haar huwelijk werd ze mevrouw Hofman. Maar het publiek kent haar alleen onder de naam, die Toon Hermans haar eens gaf. Haar naam heeft eigenlijk pas het laatste jaar meer bekend heid verworven. Tien jaar zat zij al in het vak, toen haar ster snel steeg aan de Nederlandse showhemel. Nu is ze avond aan avond in touw. Radio en televi sie doen herhaaldelijk een be roep op haar. En ook op de pla- tenmarkt vindt ze gretig aftrek. Vooral sinds haar „Je hebt mijn leven stuk gemaakt" is uitge komen. Dat plaatje doet het erg goed. Wat voor een deel te dan ken is aan Radio Veronica, die het bijna tot vervelens toe laat horen. „Het is haar eerste Nederlandse plaatje. Niet gek. hè? We zijn er erg gelukkig mee", lacht haar man. die als haar manager de zakelijke kant natuurlijk zeer zwaar laat wegen. Milly Scott zelf is wat ge reserveerder in haar enthousiasme. De tekst kan haar nog niet beko ren. Ze heeft zich laten overhalen het liedje op te nemen, maar dat heeft haar bezwaren niet kunnen wegnemen. Ze is alleen blij, dat ze nu heeft bewezen ook commercieel te kunnen zingen. „Daar wilden ze vroeger niet aan", zegt ze En die „ze" zyn dan de grammof oonpla Lenmaatschap- pijen, die haar tot voor kort zo'n kans niet wilden geven „Ja. nu komen ze met heel aantrekkelijke contracten op de proppen. Maar ik heb bedankt. Ik blijf voorlopig bij degenen, die het wel durfden. Ik heb gezegd, dat ze over een jaartje nog maar eens moeten opbellen. Ik heb tijd ge noeg. Ik ben nog maar dertig. En bovendien, ik streef niet naar de hoogste top. Vlak eronder is voor my goed genoeg. Dan kun je niet zo hard vallen. Ik vind het al angstig, zoals ik nu in de publici teit ben gekomen." Bescheiden Haar man is het niet met haar eens. Als manager vindt hy .dat ze veel te bescheiden is. „Nu Ja. manager Is eigenlijk een te groot woord". voegt de ste vige Jan Hofman «40» er aan toe „Ik doe het nog te kort om my zo te kunnen noemen Doordat Milly vroeger in het buitenland vaak lange contracten ln nachtclubs had en wy ons zoontje en ik dan al tyd meegingen, kwam er voor my hier weinig van geregeld wer ken. Dan weer het een. dan weer het ander. Het laatst was ik foto- te. barant Maar die baan heb ik enkele maanden geleden opgege ven. Het werd te druk voor Milly Ze kon het niet meer alleen af Nu help ik haar in alles, zowel in het huishouden als in haar werk. Alleen het zakeiyke gedeelte na- tuuriyk. Van het muzikale blyf ik af Ik zeg eeriyk of ik het leuk vind of met daar houdt het mee op .De rest laat ik liever aan Mil ly. de dirigenten en de anderen over. Die weten er alles van. Ik niet". Jan Hofman vindt het niet erg mynheer Milly Scott" te zyn. „Ach. ik heet wel Hofman, maar ik voel my een beetje Scott Ik ben erg trots op myn vrouw En voor de toekomst ben ik niet bang. Ik heb een paar stevige handen en ik kan ze gebruiken ook. als het moet. Maar misschien kunnen we over een jaar of vyf een zaak of zoiets beginnen. Daar werken we eigenlyk naartoe. Voorlopig heb ik het echter druk genoeg met het regelen van Millv's zaken. Ze staat erg in de belang stelling op het moment. We hebben zelfs al volop aan vragen voor 19641965 We zitten in de kleine, smaakvol ingerichte woonkamer van hun huisje aan de Amsterdamse Hoofd weg. Eigenlyk een tweekamer woning. Maar Jan Hofman heeft het halletje omgetoverd in een eetkamertje. En toen zyn elfjarige zoon Mike een eigen kamer moest hebben, heeft hy de schuur opge knapt en aangekleed. Een huistele foon is de enige verbinding tussen „hoofd- en bygebouw". Het duurde even voor Milly Scott by ons kwam zitten. Ze moest even snel wat halen voor by de thee, zich even snel verkleden, snel zich opmaken en snel haar zoontje wat eten geven. Alles snel en beweeg- luk. „Druk? Dat hoort er zo by. Ik weet niet ^beter. Ik doe zelf het huishouden. Slechts eenmaal per week heb ik een werkster. Maar ik zou die drukte, dat ge jaagde niet meer willen missen", bekent ze. als ze eindelijk rustig zit. Pianiste Zo levendig als ze in haar doen en laten is. zo is ze ook in het ge sprek. Ze springt van de hak op de tak. Jaartallen en gebeurtenissen gooit ze achteloos op een grote hoop. het aan de toehoorder over MILLY SCOT in een fleurig japonnetje. Gereed om weg te gaan latend ze in chronologische volg orde te zetten. Als we het goed begrepen heb ben is Milly Scott eigenlyk begon nen als pianiste. Daar haar vader als marineman in de oorlog het leven had gelaten, kon ze vry ge- makkelyk een studiebeurs krijgen om haar talenten in die richting te ontwikkelen. Terwyl ze nog op de ulo zat .heeft ze een jaar lessen gevolgd in het Conservatorium in Amsterdam, maar haar lerares tak te haar nog wel eens op de vin gers (letterlijk) en daar had ze een hekel aan. Derhalve gaf ze er de brui aan. Ze heeft er nog spyt van. Maar die lessen wierpen toch nog vruchten af. want een mynheer, die onder de naam Tipsy een duo had gevormd met iemand, die zich Topsy noemde, liet haar na het vertrek van zyn partner diens plaats innemen. Zo kwam ze al heel jong terecht op het podium van Carré. „Mijn moeder zag echter in die man meer een kidnapper dan een artiest en daarom was het snel af gelopen. Ik werd typiste op het kantoor van een dagblad in Am sterdam", vertelt Milly breeduit la chend. Bij Toon Op een fuifje leerde ze haar man kennen. Twee maanden na de geboorte van haar zoon verdiende ze haar eerste gage als zangeres bij het. orkest van Aart Boender. Ze had nog wat schnabbeltjes. maar het begon eigenlyk pas goed. toen ze in 1953 by Toon Hermans een auditie maakte. „Die, kon zo'n kopje wel ge bruiken", zo drukt Jan Hofman het uit en voor zestig gulden per week werd het jonge zangeresje in Ballot I opgenomen. Toon vond Molly te mollig klinken en veran derde haar naam in Milly Scott. „Ik zong drie liedjes by hem: Summertime. St.-Louis Blues en I can give you anything, but love. Dat was myn hele repertoire. Daarop engageerde Sheherazade mij voor zes maanden als jazzzan- geres. Als ik er dan nog by wilde dansen kon ik 125 gulden per week krygen. Ik tekende, want by Toon had ik geen contract. Die was erg boos, want hy had my in zyn tweede Ballot willen hebben. „Je houdt het geen week uit", voorspel de hy. Een beetje geiyk kreeg hy wel. want al dacht ik, dat ik met myn slavendans veel succes had. de jongelui vonden de donkere zaal daarby heel wat aantrekkelyker dan mijn dans. Na een maand werd ik afgevoerd naar de Cockpit. Daar is het gelukt, wat in Shehe razade niet ging. Ik kreeg bekend heid. Ik kon myn repertoire uit breiden en opbouwen. De Cockpit is eigenlyk myn thuishaven gewor den". Internationaal We naderen de dagen van bezinning: Kerstmis en Oud en Nieuw. Feestelijke da gen met niettemin een ernstige ondertoon, welke uiteraard dissoneert met frivole mu ziekjes. Daarom klinkt iets van die ernst ook door in deze rubriek met platentips voor hen, die hun overpeinzingen over deze wereld en dit jaar muzikaal willen onder steunen of onderbreken. Niet alle amusementsmuziek moet trouwens over de frivole kam worden geschoren. Er is veel .lichte' muziek die meer wil bie den dan alleen verstrooiing. Dat geldt voor de chansons van Jac ques Brei, r an wie vu een lang speelplaat iê uitgebracht met zijn grote successen, w.o. La valse A mille temps. Au printemps, Ne me quitte pas. Les Flamandes en ook het beste lied dat hij onzes inziens ooit heeft gemaakt: L'ivrogne iPhilipsDat geldt evenzeer voor de meeste platen van Catharine Sauvage, de hartstochtelijke ver tolkster van het .klassieke" chan son. Zij heeft niet alleen een mooie, bijna donker getimbreerde stem, maar ook een voordracht welke componist en tekstdichter alle recht doet wedervaren. En de ..Chansons de Louis Ar agon"zo als haar nieuwste LP heet. zijn een dergelijke toewijding waard. En kele van de twaalf liedjes: Tu v en reviendras pas, II n'y d pas d'a- mour heureux, L'affiche rouge en Blues (Philips). De Fransen hebben overigens niet het monopolie van goede amu sementsmuziek. Een prettige on derbreking van sombere bespiege lingen kan voor velen ook ,,All alone" van Frank Sinatra zijn. Be geleid door het orkest van Gordon Jenkins zingt The Voice elf gere nommeerde slowsongs, waaronder rijf van Irving Berlin, die hoofd zakelijk over de liefde gaan Re prise Zo ver als tegenwoordig amuse mentsmuziek en de zogeheten se rieuze muziek uiteen liggen, zo nauw grensden zij enkele eeuwen geleden aan elkaar. Vele bekende componisten uit de zeventiende eeuw hebben meer dan eens uiterst .lichte" werkjes gemaakt. Beroemd zijn b.v. de divertimenti van Mozart, verstrooiingsmuziek niettemin in de letterlijke zin van het woord. Iets dergelijks zijn ook de vroeg-zeventiende-eeuwse sui tes. Johann Hermann Schein com- uoneerde in 1617 zijn speelse en sierlijke ..Banchetto musicale waaruit vu twee variatie-suites (met dezelfde opbouw: pavane gagliarde - - courante alle mande tripla) op een epee zijn vastgelegd. In de speelse uitvoe ring door de Kammermusikkreis Ferdinand Conrad komen de Ik roetige intenties van Schein h goed geïnterpreteerd tot ons oi (Camerata). Van zwaarder kaliber zijn twee laat-zestiende-eeuwse a pella werken van de Engelstn William Byrd welke Vox op i langspeelplaat heeft gezet: prachtige vijfstemmige mis en minder bekende vierstemmi Men hoort de Société de la C rale Bach de Montreal onder l ding van George Little in prachtig ruime opname in heldi modulatie. De uitvoering op zit zelf is zeer stijlvol: ingehouA met wijding, geen bel canto! U voor de fijnproevers. Smaakvol divertissement vani recentere datum biedt de LP J tit pieces pour violon" met i kleinodiën uit de vioolliteratn welke alle door een meesterhai worden gestreken. Henry Merci vertolkt virtuoos twee caprices i Paganini, de beroemde Jean Fa nier is solist in vier re per tok stukjes (o.a. van Mozart en perin) van Kreisler. terwijl Salt tore Accardo werkjes speelt u Debussy. De FallaSarasate Wieniasky (Vega). Corsica, door Guy de Maupas sant eens beschreven als ,.een toild eiland, waar geen cultuur is, geen nijverheid, geen kunst", be zit desondanks een folklore waar van zeker het muzikale chapiter met over het hoofd mag worden gezien. Ruim een dozijn Corsi- caanse volksliedjes in typeren de. gelukkig niet bijgeschaafde vertolkingen is vastgelegd op de 25 cm LP „En Corse". Opvallend w de ernst en melancholie, waar van de meeste van deze liederen getuigen. Hoewel dit „wilde" eiland Frans gebied is, klinkt de muziek bijzonder on-Frans. De Italiaanse en Moorse invloeden zijn sterker geweest, al heeft de Cor- sicaan ze op geheel eigen wijze verwerkt (Barclay). Beierse volksmuziek in een wat puurdere vorm dringt zelden tot ons door. Meestal krijgen we een dorpsfanfare of café-strijkje te ho ren. De LP „Goldene Zitherklan- ge" is echter een uitzondering. Al- fons Bauer waagt zich niet, zoals Anton Karas, aan schlagers. Hij speelt op z'n citer Beierse wal sen, polka's, Ladler en marsen, smaakvol begeleid door zijn kwar tet en een strijkorkest. Het klinkt allemaal erg gemiitlich(Phi lips). CATHARINE SAUVAGE

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 16