Kamer ongerust over de reorganisatie Defensie MAG TERUG KOMEN Frankrijk herhaalt zijn ultimatum aan de EEG Meerderheid steunt minister voorlopig De Wezel na jacht over claken gegrepen Biesheuvel: Niet in hoek laten dringen Socialist: Begroting behoort in prullenmand SINATRA JR. Norwich Union tussen twee vuren IS TERUG L0RD MANCROFT VERMOEDELIJKE TREINROVER St.-Nieolaas- knipselprijsvraag J WEERBERICHT Pisani: de tijd van deskundige is voorhij Ruimtestation van VS in 1968 lemvs Opgericht maart 1860 WOENSDAG 11 DECEMBER 1963 No. 31134 LE1DSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f g45 per kwartaai, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Witte Singel I, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redacteur) Ongerustheid over de financiering van onze krijgsmacht en de Reorganisatie van het ministerie van Defensie zijn gisteren bij het begrotingsdebat van Defensie in de Tweede Kamer duidelijk tot jutdrukking gekomen. De meerderheid van de Tweede Kamer toonde zich weliswaar bereid \et beleul van minister De Jong voorlopig te steunen, maar ook de woordvoerders van de regeringgezmde fracties toonden nogal wat re- krves. De socialistische fractie liet bij monde van haar woordvoerder, iplonel Wierda, niets heel van het defensiebeleid. De liberale fractie en »e van de C.H.U. toonden zich nogal ongerust. De fracties van de K.V.P. de A.R.P. achtten het beleid van minister De Jong in grote trekken h it*/. I Opvallend was, dat alle regerings- lartijen aandrongen op een defen- lenota. waarin minister De Jong Ü)n beleid moet uiteenzetten. De mi- dster zou deze nota. samen met zijn kngekondigde aanvullende be- froting, medio 1964 aan de Kamer boeten' overleggen. De socialist Wierda. die de lange van sprekers gistermiddag open- had over het financiële beleid en jèr de reorganisatie van het imstene geen goed woord te zeg- ,.Wü moeten wel tot de conclu- e komen, dat minister Visser er met i pet naar heeft gegooid zei hij ïelend op de grote bestellingen, die xter het vorige kabinet zyn gedaan aar waarvoor nu niet voldoende **i r beschikking blijkt te zijn. Er is loruitgelopen op een verhoging de defensie-uitgaven, zo zei hij, Bar bij het Akkoord van Wasse- ar is de defensie niet aan bod ge- «nen. De heer Wierda meende, dat >t voornemen van de minister om is in het volgend Jaar met een dui- llyke uiteenzetting en een aanvul- wij er niet in geslaagd zijn voldoen de beroeps- en semi-beroepsper so - neel aan te trekken. Op het financiële beleid had de heer Moorman enige kritiek. Hij wilde van de minister horen welke precies de reeds aangegane verplichtingen zijn en of het moge- Frank Sinatra jr. i6 vandaag terug gekeerd in de woning van z(jn moe der Ln Los Angeles. De familie deelde mee dat er een losprjjs voor z(jn vrijlating was betaald. Het bedrag werd niet genoemd. De zanger was klaarblijkelijk ongedeerd. Zoals be kend was h|j zondagavond uit een motel, gelegen aan de grens tussen de staten Californië en Nevada ont- De Tweede Kamer is gisteren I Voerd. lijk ls om zonder al te veel kosten begonnen met het debat over de Sinatra sr deelGe mee. dat hij de begroting van defensie. Achter de regeringstafel v.l.n.r. staats secretaris Den Toon (Lucht macht), staatssecretaris Van Es (Marine), minister De Jong en staatsecretaris Haex Land macht). van bepaalde verplichtingen komen. Over de reorganisatie van het mi nisterie liet de katholieke woordvoer der zich nogal lovend uit. Hij meen de. dat de tijd de minister in het gelijk zal stellen en hij vond het ge ruststellend dat bij een verticale or ganisatie de democratische controle beter zou kunnen zijn dan bij een horizontale opbouw. Sprekend over de scherpe kritiek die de staatssecretaris voor de Land macht in het vorige kabinet luite nant-generaal Calmeyer heeft la ten horen, zei de heer Moorman: „Generaal Calmeyer heeft vier jaar lang verticaal geregeerd. De natuur is sterker dan de leer". De enige vraag, die de heer Moorman aan de minister over de reorganisatie te stellen had was: is het mogelijk de structuur te veranderen als die niet aan de verwachtingen voldoet De liberale woordvoerder luitenant-ge neraal, Couzy zei zeker geen bewon deraar van de verticale structuur te zijn. Verouderd en topzwaar noemde hij deze opbouw. „Ik hoop van harte dat ik het te somber inzie, maar het ont slag van generaal Van den Wall Bake versterkt myn sombere voor gevoelens en mijn twijfel". 9 Slot pag. 2 ontvoerders 240.000 dollar in k/iine bankbiljetten had betaald. Hij had het bedrag achtergelaten op een plaats die door de ontvoerders was aangeduid, aan de Wilshire Boule vard in het westen van Los Angeles. Hij dacht dat de bende uit zeven tot negen mannen bestond. Lord Mancroft is gisteren uit genodigd zijn plaats in het be stuur van de Britse verzeke ringsmaatschappij Norwich Union weer in te nemen. Zoals bekend had Lord Mancroft vo rige week onder druk van het Arabische boycot-bureau ont slag als commissaris moeten ne men. Het aanbod van de directie van de Norwich L'nion werd gisteren door de Labour-afgevaardlgde Bemette (Van onze correspondent in Londen) Eindelijk schijnt Scotland Yard Dde'begróting tëltomen, een debat succes te hebben wat betreft de op- rer de begroting nu en zelfs een sporing van de daders van de grote, emming zinloos maakt. De cijfers nog steeds onopgehelderde treinroof m deze begroting horen slechts op van 8 augustus, waarbij 120 post in plaats thuis, dat is in de prullen- zakken met bankbiljetten ter waarde and, zo zei hij. De heer Wierda van 2,6 miljoen pond sterling 126 Bende, dat de verticale organisatie miljoen gulden) werden buitgemaakt. I een ongezonde rivaliteit zou lei- Gisteren werd. na vier maanden zac ta en dat de NAVO er niet mee is ken. de 27-jarige Britse autocoureur diend. De scheiding naar krygs- Roy James, bijgenaamd „de Wezel", in de voorname wijk St. John's Wood noordwest-Londen. waar hij m Jachtdelen Ls een zaak voor mili- ri lire bevelhebbers en hoort onder H*Jbimstene niet thuis. Het ontslag in de chef-generalestaf, luitenant- gieraal Van den Wall Bake, vond i heer Wierda bijzonder betreu- mswaardig. Het vertrouwen in de een verborgen adres woonde, na een dramatische jacht over de daken gearresteerd. James was in hemds mouwen. Achterna gezeten door re chercheurs sprong hij tenslotte cflfcjgsmacht is daardoor geschokt, een tuin, maar een politieman sprong -ii- i hem na en overmeesterde hem. De Vertrouiven De KVP-woordvoerder, vice-admi- E Moorman, maakte duidelijker enige andere spreker gewag van vertrouwen in de minister. Hij •ond, dat Defensie nu van een forse inpak blijk geeft. Dat minister De 9ng zich vooral gaat richten op het (réken van volledige gevechts- nacht van de parate krijgsmacht m ïemde de heer Moorman de be- V Bgrijkste uitspraak, die de afge- pen vijf jaar op defensiegebied is Odaan. Hij vond, dat daarmee te- cht wordt erkend, dat wij onmoge- k kunnen voldoen aan de verplich- igen die de NAVO stelt, doordat arm -. politie had het gehele blok omsin geld. zodat hij tenslotte toch in de val zou zijn gelopen. In de loop van de avond werd hij naar het politiebureau van Aylesbury in Buckinghamshire overgebracht, vanwaaruit het onderzoek naar de treinroof wordt geleid. Hij werd daar in staat van beschuldiging gesteld. De aanklacht luidt samenspanning en roof. Een man. wiens beschrijving over eenkomt met een andere man die door de politie wordt gezocht, had de flat waarin „de Wezel" zich bevond, in september gehuurd. Hij nam daar zijn intrek met een andere man. Naar men thans aanneemt, was dit „de Wezel". Elders in dit nummer maken f wij de uitslag bekend van onze 4) Sint Nicolaas-advertcntieprUs- f vraag, zomede de lijst van de daaraan deelgenomen hebbende winkeliers. a Vele begeleidende briefjes ge- f tuirpn andermaal van de in- v lemming, waarmede deze prijs- f raag bij onze lezerskring is f ntvangen. ondanks de grote osis geduld en inspanning, 4) 'elke de oplossing ervan vergde. j( De prijzen worden dezer dagen an de winnaars'toegezonden. In Stockholm zijn gisteren de Nobelprijzen uitgereikt. Geheel links de Zweedse Koning die de prijs voor natuurkunde uitreikte aan rechtsmevr. Maria Goep- pert, prof. Hans Jensen en prof. Karl Wtoner Eén van de twee was eigenaar van 'n groene Jacquar. „De Wezel", knap slank en goed gekleed, had zijn baard laten groeien. James is een be kende figuur in de racewereld, ook op het vasteland. Autorennen zit hem in het bloed. Hij houdt ook van gok ken en bezocht geregeld nachtclubs. Zijn moeder beschreef hem als een zeer rustige jongeman, die gek is op snelle wagens. In augustus, toen hy werd gezocht, trainde hy op de be kende baan van Goodwood, toen de politie daar verscheen, was hij ver dwenen. Er zijn thans 21 personen, onder wie drie vrouwen, sinds de nachte lijke overval op de posttrein van Glasgow naar Londen gearresteerd. Vandaag zou James voor de Magi straat van Linslade verschijnen voor het voorlopig openbare juridisch on derzoek. Ongeveer twintig minuten na de arrestatie van „de Wezel" arriveer den twee mannen en een aantrekke lijke blonde vrouw b(j het huis. Eén van de mannen opende de deur met een loper maar zij vielen in de ar men van de recherche die zat te wachten. Een der rechercheurs zei: „Kom binnen, u bent welkom". Een paar minuten later werd het drietal, dat onmiddellijk gefouilleerd werd naar Scotland Yard, het Lon- dense hoofdbureau van politie, over gebracht. De arrestatie van „De Wezel", wiens officiële beroep als zilversmid wordt aangeduid, volgde op die van de antiekhandelaar John Daly, die ook in een deftige Londense buurt woonde Daly's hechtenis werd giste ren met negen dagen verlengd. Hij verscheen twintig minuten voor de magistraat en protesteerde tegen zijn gevangenhouding. In de loop van de volgende dagen worden verdere arrestaties verwacht. en Aanhoudend winterweer l De Bilt verwacht van heden- tot kot-genavond veel bewolking met in lffet noorden van het land overwegend lichte vorst en in het zuiden van het ra«rn<1 temperaturen om het vriespunt pn mogelijk enige neerslag. Matige, af n ito toe vrij krachtige wind tussen renfcuidoost en oost. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 12 DECEMBER Zon op: 8.38 uur; onder: 16 28 uur. ;t flMaan op: 4.33 uur; onder: 15.03 uur Afloogwater te Katwijk te 0.57 en 13.18 idft uur. laagwater te 0 58 en 21.11 uur. k Dit blad bestaat alt 16 pagina's Janner. voorzitter van de raad van joodse vertegenwoordigers van Groot Brittanle, bekendgemaakt nadat hij 's ochtens met de directie had ge sproken. Lord Mancroft had gister avond nog geen beslissing genomen. Zoals gemeld is eergisteren de Ara bische chantage ook door de Britse regering sterk afgekeurd. Lord Man croft is van joodse afkomst. Een woordvoerder van de Arabi sche voorlichtingsdienst in Londen deelde intussen mee. dat Norwich Union vermoedelijk weer op de zwar te lijst zal worden geplaatst als Lord Mancroft weer zitting neemt in het bestuur. In Jeruzalem zei de direc teur van de Israëlische verzekerings maatschappij Joeval. welke voor het grootste deel in handen van de rege ring is, dat Joeval heeft besloten de banden met Norwich Union te ver breken. De economische raad van de Ara bische Liga heeft gisteren in Cairo bepaald, dat „inmenging" van de Britse regering in kwesties betref fende de Arabische Boycot van Isra ël als „openlijke steun aan de Israëli sche agressie tegen de Arabieren" zal worden beschouwd. De Arabische landen zouden in dat geval hun eco nomische betrekkingen met Enge land moeten herzien. Onze correspond et in Londen te lefoneerde vanochtend: Het aanbod van Norwich Union lijkt weinig overtuigend. De verze keringsmaatschappij was geschrok ken van de algemene reactie en ook van de financiële verliezer, die zij leed doordat velen weigerden nog lange»- zaken met de maatschappij te doen. In het Lagerhuis zei een conser vatief gisteravond dat de Norwich Union meer karakter had moeten tonen inplaats van te zwichten voor Arabische druk. Peter Thomas, de onderminister van Buitenlandse Zaken, herhaalde op krachtige toon. dat de Britse re gering druk van welke kant ook op Britse firma's om op welke grond ook op te treden tegen Britse on derdanen. scherp afkeurt. Hij zei dat de regering tegenover de Arabische ambassades in Londen haar afkeu ring had uitgedrukt over hun boy cot-activiteiten en de hoop uitge sproken dat deze praktijken niet zullen worden voortgezet. Harold Wilson verklaarde dat de oppositie de regeringsverklaring van ganser harte steunde. Hij hoopte dat de regering zich aan de kant van de oppositie zou scharen en tevens het optreden van de Norwich Union zou veroordelen, die door te zwichten voor dit soort van druk de taak der regering alleen maar heeft bemoei lijkt. Thomas antwoordde hierop dat het niet aan de regering is om in dustriëlen te veroordelen „Tet beste wat wij kunnen doen is onze af keuring uitdrukken over zekere ac ties van andere regeringen". (Van onze correspondent in Brussel) Gistermiddag laat, terwijl de ministers van Landbouw van de EEG onder leiding van hun Nederlandse collega moeizaam para graaf na paragraaf van de ontwerpverordening tot regeling van de markt voor rundvlees behandelden, heeft minister Pisani. spreekbuis van generaal De Gaulle, een ultimatum aan de EEG vernieuwd. Op 31 december van dit jaar moeten de Zes het eens zijn over het gemeenschappelijk landbouwbeleid, anders, zo dreigde hij, zullen de gevolgen bijzonder ernstig worden. dat het Franse dreigement van gis teren alleen maar is geuit om te proberen de anderen volgzamer te maken bij het sluiten van een package-deal" waarbij dan Duits land van de Franse steun kan profi teren. Het zijn en blijven steeds wil lekeurige speculaties. De ervaring heeft geleerd dat zulk optimisme in dit verband meestal zonder grond is. Reacties Bemanning van vier De Franse minister, een lange man met een pikzwart baardje en fonkelende ogen achter grote brille- glazen, scheen oprecht boos, toen hij zijn verwijten naar de hoofden van zijn collega's slingerde. Hij knoopte aan op hetgeen de Duitse staatsse cretaris Neef tijdens een persconfe rentie moet hebben gezegd, namelijk dat de „fatale" datum van 31 decem ber als een legende moest worden beschouwd. „Ik moet u duidelijk maken", aldus Pisani. „dat een ak koord tussen de Zes met een fanta sie of een legende kan worden ge noemd. Wanneer die waarheid niet wordt begrepen kan dat bijzonder ernstige gevolgen hebben". „Twee jaar hebben we hier nu de landbouw reglementen bestudeerd. De tijd van de deskundigen is voorby. Het is nu het ogenblik van de poli tici. Er zijn hier mensen zonder vol macht en er zijn er zonder werke lijke wil tot onderhandelen. Laat ledereen zich wel van zün verant woordelijkheid bewust zijn". Na die tussenkomst is de Franse bewindsman naar Parys vertrokken om deel te nemen aan de kabinets raad. Morgen zal hij weer terug keren naar Brussel. Geheimzinnig Maandagavond heeft hy in Brus sel nog een onderhoud gehad met zyn Duitse collega Schwarz. Over dat gesprek werd nogal geheimzin nig gedaan, doch de Duitse noch de Franse woordvoerder wilde er iets over loslaten. Het ligt voor de hand te veronderstellen dat er gesproken is over het Duitse standpunt met be trekking tot de toenadering van de graanprijzen. Duitsland zou de graanprijzen niet in 1965. dus vlak voor de volgende verkiezingen voor de Bondsdag, lager willen maken, maai' het zou liever 1 juli 1966 als eerste datum in aanmerking doen komen. Nog liever het jaar daarop, zodag de nieuwe regering niet geiyk met zulke verstrekkende maatrege len zou behoeven te komen. Dat premier Erhard desalniette min het binnenlandse risico neemt, bewyst hoe groot de waarde is die hy aan de Kennedy-ronde hecht. Misschien heeft Schwarz Pisani al leen maar ingelicht over de plannen van de Duitse regering, mogeiyk heeft hy om medewerking verzocht en een beroep gedaan op de Frans- Duitse vriendschap. Wellicht. 70 zeggen de onverbeterlyke optimisten. Minister Biesheuvel heeft nog ge zegd, dat de ministerraad inderdaad, wanneer men het door een Franse bril zou bekyken, niet zoveel vorde ringen heeft gemaakt. Er zijn toch echter wel technische punten opge lost. Natuurlijk zyn er politieke pun ten opengelaten, maar die behoren bij dc onderhandelingen over de Kennedy-ronde. De Nederlandse minister kwalificeerde Pisani's optre den als een „woede-uitbarsting" en volgens hem zou het onverstandig zyn, zich door het soort dreigemen ten ais welke Pisani heeft geuit in 1 een bepaalde hoek te laten dringen. „Er staat", zo zei hy, „voor de an dere landen, met name ook voor Ne derland. nog veel op het spel. Men dient er rekening mee te houden dat er thans nog geen definitieve ak koorden worden gesloten. Alles dat wordt geregeld moet in verband wor den gebracht met de Gatt-onderhan delingen". Minister Biesheuvel ver onderstelde nog, dat minister Pisa ni, ln casu Frankryk, mogelyk gaat ontdekken dat het de andere lan den ernst is met hetgeen ze hebben gezegd, nl. niet te zullen wyken voor de Franse chantage. Zou men die veronderstelling vol gen, dan zouden er nog wel moge lijkheden open zyn om te hopen dat het met het Franse ultimatum zo'n vaart niet zal lopen. Zo kon men gisteren in het Congressen pa le is ook wel de veronderstelling horen zij kwam niet van de minst bevoegde zyde, integendeel) dat Pisani alleen maar zo „flink" was opgetreden om vandaag by generaal De Gaulle toe stemming te kunnen krygen voor be paalde soepelheden in de Franse houding. Daar tegenover kan men echter aanvoeren, dat de generaal half januari zyn volgende persconferen tie zal houden en dat naar het schynt de invitatie zou klaar liggen, maar dat de datum er nog niet op is ingevuld. De sfinx van het Elysée zal waar- schynlyk zoals altyd al lange tijd precies hebben voorzien wat er zou gebeuren en weten wat hy wil. Zyn schaduw hangt nu reeds maanden over de onderhandelingen van de EEG-ministerraad, met name over die van de landbouwministers. En wanneer zoiets niet helpt, pleegt hij e:- zijn voorbeelden te over zelf op te treden en door te zetten. Het afbreken van de onderhandelingen met Engeland is er een van de in dringendste voorbeelden van. McNamara, de Amerikaanse minister van verdediging, heeff. op een persconferentie meege deeld dat de luchtmacht het „Dyna-Soar"-ruimteproject laat varen en daarvoor in de plaats een ruimtestation zal vervaardi gen, dat in 1967 of 1968, be mand door vier personen, in da ruimte zal worden gebracht. Dit levert volgens de minister een besparing van honderd miljoen dol lar op. Het ruimtestation zal dienen om de mogelykheden voor menselyk leven in de ruimte te onderzoeken. Minister McNamara roemde het nieuwe plan een „verzekeringspro ject" waarby de Verenigde Staten de mogeiykheid scheppen zonodig be mande oorlogsruimtevaartuigen te lanceren. Men wil het station aan een Gemini-ruimtecabine koppelen. Het geheel zal door een Titan drietrapsraket in zyn baan worden gebracht. 9 Slot pag. 2 i Uit het Leidsch Dagblad van 4) 12 Dec. 1863; Zaterdag l.l. is le Newton Bushel in Devon, in ruim 103 jarigen ouderdom overleden de zeeman John Pringle, voormalig kajuitsjongen aan boord van lord Nelsons schip Victory: hij had o.a. werk dadig deel genomen aan de zeeslagen bij Trafalgar en den Nijl. AdvertentieMagnetisme. Op advies of onder toezigt van des patients Geneeskun dige bestaat dagelijks gele genheid tot het raadplegen l van magnetische somnarn- t bules. zowel hier als elders t Brieven, of toezendingen van f gedragen lijfgoed, om inlig- t tingen. geschieden franco j aan W. Schroder, magneti- d seur, Ged. Brugw. 18 's Gra- d venhage.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1