INGENIEUR m BOLIVIA GEGIJZELD Tiegramp in Amerika |8I doden 1 SCHMELZER LEIDT K.V.P. IN KAMER Dader gegrepen van aanslag op politieman BAMI o, NA>! Met vier Amerikanen en 16 anderen door stakers gevangen Frank Sinatra jr. uit motel ontvoerd ©m/ WEERBERICHT Twee van drie daders overval Epe gegrepen Soerakarta is cholera-gebied Wielsporen gevonden in de richting van de staat Nevada Opvolger van dr. De Kort Voetgangers aangereden teuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 9 DECEMBER 1963 No. 31133 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoecic DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witta Singel 1, Leiden - Giro no. 5705» In Siqlo Veinte, 240 km ten zuiden van de Boliviaanse hoofd stad Paz, zijn drie functionarissen van de Amerikaanse voor lichtingsdienst, een lid van het Amerikaanse Vredeskorps en 16 leden van het technisch personeel door stakende arbeiders van een tinmijn gevangen genomen. Zij worden als gijzelaars vastge houden uit protest tegen de arrestatie door de regering van drie communistische vakbondsleiders. Tot de leden van het personeel behoren de directeur en een Nederlander, de 38-jarige mijn- ingenieur C. Bloot uit Katwijk aan Zee. De stakers hebben laten weten, dat de gevangenen geen leed zal geschieden. President Johnson en de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk, hebben gisteren een gesprek gehad over de jijzeling. De president heeft zijn Boliviaanse collega, Estenssoro, „volledige steun" toegezegd ter verkrijging van de vrijlating der erikancn en de andere gevangengenomen buitenlanders. Ir. Bloot voor de tweede maal in gijzeling De Katwijk* ingenieur Bloot is Éeeds voor de tweede maai gijzelaar ln Bolivia, de eerste maal toen h|j tier jaar geleden werkzaam was by (en tinmijn in Catavi, op ongeveer i km afstand van La Paz en nu hier. De communistische vak- wndsleiders hebben zich. volgens lededeling van de regering, schul- ig gemaakt aan moord en fraude iet de gelden van de vakbond. |~De telefoon staat niet stil in de joning van mevrouw M. W. Bloot- lubbeldam aan de Zeeweg 62 in latwijk aan Zee. Na het bekend wor- en van het bericht, dat ir. Bloot in lijzeling wordt gehouden, informeren rienden en kennissen of er al na- ere berichten zijn. I geboden om de vrijlating te verkrij gen voor de Amerikaanse gijzelaars, hebben we natuurlijk ook gehoord. Wij hopen maar. dat deze interventie ook voor mijn broer geldt". I Ir. C. Bloot, de oudste van de drie zoons van mevrouw Bloot-Dubbel dam, woont met zijn vrouw, mevr. H. Bloot-Reus (32) en zijn drie kinde ren, resp. 6, 5 en bijna 1 jaar, in ho tel Neumann in La Paz. Hij ging in juni van dit jaar voor de vierde keer naar Zuid-Amerika. Zijn vrouw volg- I de begin september per boot. omdat zij moest wachten op de inenting van j hun omstreeks Kerstmis 1962 gebo- i ren zoon de beide andere kinderen zijn meisjes en voegde zich enige I weken later bij haar man, die nu als I hoofdingenieur-opzichter werkzaam is I bij de Boliviaanse staatsmynbouw- i maatschappij, waar hij belast is met de controle op de mijnen. De Katwijker studeerde 1933 aan de Technische Hogeschool in Delft af als mijningenieur. Hij vertrok daar na voor twee jaar naar Liberia voor het verrichten van geologische werk- I „Helaas moeten wij steeds een ne gatief antwoord geven", vertelde ons vanochtend een broer van de gijze laar. drs. J. Bloot. „Wij weten niet meer dat wat algemeen bekend is. Het bericht, dat de Amerikaanse pre- sident Johnson zijn hulp heeft aan- Een straalverkeersvliegtuig de Pan American World irways van het type Boeing- j [07 is gisteravond nabij Elkton de Amerikaanse staat Mary- Jid door de bliksem getroffen brandend neergestort. Het iestel had 73 passagiers en een «manning van acht leden aan oord. Niemand heeft de ramp verleefd. Het kwam uit San uan op Puerto Rico en zou na en tussenlanding in Baltimore alen op het vliegveld van Phi- idelphia, toen het vermoedelijk loor het hemelvuur werd getrof- De machine stortte bran- lend neer en ontplofte. Eenige mensen, die zich op een fol- y$khaatsbaan op 5 km afstand bevon- l en. zagen twee bliksemflitsen en aar op een geweldige lichtbol naar eneden komen. Zij hadden eerst aan - hen zware bomexplosie gedacht, die ich herhaalde toen het brandende nestel de grond raakte. De plaats 'aar de wrakstukken terechtkwa- j «en. kon tengevolge van de gewei- i ige hitte niet worden benaderd. Het erongelukte toestel was een van de ijf Boeings-707, die in 1958 in dienst terden genomen. Volgens een vertegenwoordiger van i Pan American Maatschappij in Phi ladelphia had de gezagvoerder nog pdiografisch gemeld, dat het vlieg tuig brandend neerstortte. yRUSTIG VRIESWEER Bilt verwacht van heden- tot enavond: x>g weer met opklaringen, maar èlaatselijk ook mist of lage wolken, fwakke wind. In de nacht en och tend lichte tot matige vorst. Midden PP de dag lichte vorst tot tempera tuur om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 10 DECEMBER ...op: 8.36 uur; onder: 16.29 uur. laan op: 2.19 uur: onder: 14.28 uur. [oogwater te Katwijk te 11.28 en 23.59 uur; laagwater te 6.55 en 19.19 uur. KLM-vliegers boos over huren van Finse vliegtuigen (Van onze A'damse correspondent) Het voornemen van de K.L.M.-di- rectie om een Cara veile vliegtuig van de Finn-Air te huren om hiermee in het zomerseizoen van 1964 twee maal per week op Madrid te vliegen, heeft het bestuur van de Vereniging van K.L.M. vliegers verontrust .Het is van mening, dat het onjuist is buitenlandse bemanningen voor de K.L.M. te laten vliegen, zolang de K.L.M. zelf vliegend personeel wegens overtolligheid moet ontslaan. Het bestuur van de vliegersvereni- ging wil zich nog nader beraden over de noodzaak een toestel van een buitenlandse luchtvaartmaatschappij te charteren en over de vraag of mogelijk K.L.M. vliegers voor het be sturen van een Caravelle kunnen worden opgeleid. De kans op een actie wordt niet uitgesloten gedacht. Deze zou hierin bestaan, dat via de inter nationale federatie van vliegersver enigingen bij de /liegers van de Finn Air wordt, aangedrongen niet voor dé K.L.M. te werken. Twee van de drie vermoedlijke da ders van de bankoverval in Epe. die in de nacht van 15 op 16 november plaats had. zyn in Aken door de Duitse politie gegrepen. Het zijn de 33-jarige Konrad Welsch en de 22- jarige Herman Wierth. Deze duitsers zijn, in afwachting van hun berech ting. in de gevangenis in Krefeld op gesloten. De eveneens verdachte 33- jarige George Adolf Broekhuizen uit Rotterdam is nog voortvluchtig. Zoals gemeld werden de beheerder van het bijkantoor Epe van de Ned. Handelmij en diens vrouw 's nachts overvallen en gekneveld. Daarna werd de beheerder gedwongen de kluis te openen, waarna de drie met nylon kousen gemaskerde boeven zich met 29 mille ln voornamelijk Nederlandse valuta uit de voeten maakte. Een in Zutfen gedetineerde man herinnerde zich de drie ver dachten, met wie hy eerder samen gevangen zat. omdat zy hem over de situatie van het kantoor hadden uit gehoord. De nauw samenwerkende politiekorpsen van Epe. Arnhem en Apeldoorn kregen via het commis sariaat in Venlo contact met de Duitse politie, die de twee Duitse ver dachten spoedig op de hielen zat en hen in Aken in de kraag vatte. zaamheden. Na zyn huweiyk tekende hy tweemaal voor drie jaar voor de Boliviaanse mynbouwmaatschappy. eerst werkte hy voor de tinmyn in Llallaque en daarna in Catav. Toen keerde hy naar ons land te rug om een functie te aanvaarden by de Staatsmanen in Limburg. Ir. Bloot bleef met zyn gezin slechts een jaar in Heerlen, want het heimwee naar Zuid-Amerika werd te groot. In grote spanning wachten mevr. Bloot-Dubbeldam en haar beide in ons land woonachtige zoons de be richten uit La Paz af. Zy hopen, dat het gunstige zullen zyn Het Indonesische ministerie voor Openbaar Welzijn heeft de Midden- javaanse stad Soerakarta (Solo) tot door de cholera getroffen gebied ver klaard. Volgens het ministerie zyn tot dus verre tweehonderdduizend personen ingeënt om verdere verspreiding van deze besmetteiyke ziekte te voorko men. Er werd niets meegedeeld over het aantal choleragevallen, of even tuele doden tengevolge van deze epidemie. Gisteren is de gezamenlijke BelgischNederlandse Zuid- pool-expeditie uit de haven van Antwerpen vertrokken aan boord van het Deense schip Magga Dan Op de foto de vier Nederlandse deelnemers v.l.n.r. ir. P. Buis. ir. J. Rietman, f. van Ameyde en op de voor grond P. Verschoor. Verklaring van John Foss De 19-jarige Frank Sinatra jr. zoon van de bekende zanger en filmacteur, is gisteravond uit een motel aan de grens tussen de staten Californië en Nevada ont voerd. Frank jr. trad donderdag j.l. voor de eerste maal op in het casino in Stateline, waar hij een De hoogste Amerikaanse on-1 ton reikte president Johnson de engagement voor drie weken had. Het motel, Harrah's Lodgt geheten, ligt op ongeveer 50 me ter afstand van het casino, doch tussen beide gebouwen loopt da grens van genoemde staten. Een vriend van Sinatra jr., de 24- jarige John Foss, die trompettist is in het orkest waarmee Sinatra optreedt, deelde aan de politie mee, dat gister avond omstreeks 9 uur plaatselijke tüd op de deur van de motelkamer, waarin Sinatra en hij zich bevonden, werd geklopt door een bezoeker, die voorgaf een pakje voor Sinatra te moeten afgeven. Toen de deur was geopend drong een met een revolver gewapend man de kamer binnen, die Sinatra dwong met hem mee te gaan. De ontvoerder gelastte Foss en Si natra op de grond naast het bed te gaan liggen, waarna hy hun de han den bond. Toen kwam een tweede man binnen. De gevangenen werd gelast mede te delen waar zy hun geld bewaarden. Toen zy een op een tafel liggende portefeuille van Foss by zich hadden gestoken, zei een van de twee: „We kunnen er maar beter één meenemen", waarop zij Sinatra aanwezen. Diens handen werden daarop losgemaakt, waarop hij zich moest kleden. Foss kon zich na een paar minuten bevryden en de politie waarschuwen. De politie heeft wiel sporen in de richting van de staat Nevada ontdekt. In het betrokken ge bied zyn alle wegen afgezet. Frank Sinatra jr. is een van de drie kinderen van Frank sr. en diens eerste vrouw. Nancy Barbato. Advertentie (Van onze parlementaire redactie) De KVP-fractie heeft zaterdag de oud-staatssecretaris van Algemene Zaken, drs. W. K. N. Sehmelzer, ge kozen tot fractievoorzitter. Dit ge beurde op een bijzondere fractiebij eenkomst in Utrecht, die geheel was gewijd aan reorganisatie van het fractiebestuur. Voor de stemming verklaarde dr. W. L. P. M. de Kort, dat hij zich „om persooniyke rede nen en ter overbrugging van de in de partij terzake van de politieke leiding bestaande* opvattingen „niet meer voor het voorzitterschap of een an dere bestuursfunctie beschikbaar wil de stellen. Drs. Sehmelzer is 42 jaar oud. Hy studeerde economische en sociale we tenschappen aan de Katholieke Ho geschool in Tilburg. Van 1947 tot 1950 werkte hij by Unilever, van 1950 tot 1956 op het ministerie van Economi sche Zaken. Hy is, volgens de legen- (Van onze Rotterdamse correspondenent) In Rotterdam werden zaterdag in de vooravond twee voetgangers by het oversteken gedood en een zwaar gewond. Op een beschermde over steekplaats op de Oostzeedyk werd de 58-jarige mevrouw C. M. Fokke- ma-de Roodt uit Rotterdam door een auto geschept 25 meter op de motorkap meegesleurd en daarna 5 meter weggeslingerd. De vrouw was op slag dood. Kor^e tyd later werd op de Beukeldyk een bejaard echtpaar dat uit een kerk kwam door een auto aangereden. De vrouw, de 76-jarige J C. M. Mes- kers-Hoogervorst uit Rotterdam werd 10 meter meegesleurd, zy was vry- wel ontniddeliyk dood. Haar man de 81-jarige H A. Meskers is zwaar ge wond in het ziekenhuis opgenomen. de. „door Romme ontdekt". Hy werd in 1956 staatssecretaris van Algemene Zaken, belast met de zorg voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en de bezitsvorming. Hy is dat ge bleven tot deze zomer. Gepasseerd By de kabinetsformatie wenste prof. De Quay hem als minister van Volkshuisvesting en Bouwny verheid, maar nadat de pogingen van dr. De Quay waren mislukt, koos mr. Mary- nen drs. Bogaers op deze post. Voor velen was het passeren van de intel ligente staatssecretaris een verras sing. Hij heeft nu in Den Haag een adviesbureau voor het bedryfsleven. De politieke functie, die drs. Sehmel zer thans heeft gekregen, is zeer be- langryk: hy is nu politiek leider van de KVP. Zyn naam is reeds geruime tyd gelegen genoemd in verband met speculaties over een. al dan niet ge dwongen. heengaan van dr. De Kort. wiens optreden tijdens en na de ka binetsformatie zowel in als buiten de i KVP tot veel kritiek aanleiding heeft gegeven. Plannen tot vernieuwing van de fractieleiding zyn ingepast in plan nen tot wyziging van de taak van het fractiebestuur. Anderhalve maand geleden stelde de fractie een commissie in. die tot doel had, na te gaan hoe de structuur en de werk wijze van de fractie-konden worden gericht op een zo goed mogelyk be nutten van de in de fractie aanwe zige krachten. Afgetreden De fractievergadering van zaterdag was aan het rapport van deze com missie gewijd. Teneinde de fractie in staat te stellen, de uitwerking van de gedachten van de commissie te be ginnen met het meest geschikte be- stuur, en overwegende, dat by de jongste verkiezingen de fractie voor ruim een derde is vernieuwd, hebben alle zittende bestuursleden hun ze tels ter beschikking gesteld. Dr. De Kort, die na de verkiezingen unaniem tot voorzitter voor de hele parlementaire periode, dus tot 1967, was gekozen, stelde zich niet her kiesbaar. Drs. Sehmelzer, wiens man daat eveneens loopt tot 1967, kreeg een meerderheid van twee derden. De verdere aanvulling van het frac tiebestuur (onder meer twee onder voorzitters en twee secretarissen) zal op korte termyn plaats hebben. De heer Sehmelzer staat bekend als een krachtig voorstander van nauwe samenwerking tussen rooms- katholieken en protestanten. Hy heeft hiervoor herhaaldeiyk gepleit. Zyn aanwyzing tot fractievoorzitter is genoeg op tyd gekomen voor de partijraad van de KVP. Dit college komt de volgende maand byeen om het beleid van de fractie en haar voorzitter te bespreken. By een aan- biyven van dr. De Kort zouden on- getwyfeld harde noten zyn gekraakt. De Apeldoorns politie heeft zaterdagavond laat de man ge arresteerd, die de 38-jarige hoofdagent W. Roke heeft neerge schoten. De dader, een 22-jarige Apeldoornse elektricien, werd aangetroffen op een van zyn contactadressen, zoals de politie het noemde. Hy pleegde by zyn arrestatie geen verzet en ging zonder meer mee naar het politiebureau. De elektricien die ook zeeman is geweest had niets ontvreemd in de fabriek van de N.V. Instrumenta aan de Kayersdijk zo bleek de politie na een onderzoek. Hy was het gebouw binnengekomen door inklimming Zoals bekend sprong hy door een ruit naar buiten, toen hy door de politie op heterdaad betrapt werd. Hij gaf een salvo met een automatisch pistool waarby hoofdagent Roke werd ge troffen. Nadat hy de politieagent had neergeschoten, is hy langs de buiten kant van de stad naar de Zwolseweg gelopen. Daar had hy omstreeks vyf Advertentie derscheiding, de presidentiëleonderscheiding voor Kennedy Pit nummer bestaat uit 14 pagina's) "Medal of Freedom", is toege kend aan wijlen president Ken nedy en Paus Johannes XXIII. In het Witte Huis in Washing- uit aan diens broer, minister Ro- j bert Kennedy. In het midden George Ball, ondersecretaris van I staat. :eet U graag" Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten In d* braadpan en het is klaar. Slechts f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN De pionier van de Chinese keukenr in Nederland. i GORTttQk&N 27 e DEN HAAG TEL 1851# XXk uur in de nacht van vrijdag op zater dag een ontmoeting met een ambte naar van de districtsrecherche van de Apeldoornse politie. De elektricien stond daar te liften. L»e rykspolitie- man stopte met zyn wagen. Hy zag de liftende man zich bukken en naar een voor zyn voeten staande tas grij- pen. In een flits zag de politieman daarin een automatisch pistool. Meteen sprong de politieman op de lifter toe. maar deze was hem net nog even te vlug af en vluchtte in het duister de landeryen in. Goede bekende De politie kon de man toen niet achterhalen. De Rijkspolitieman ging met het automatische oistool. dat de vluchtende man achterliet, naar de Apeldoornse politie, waar hy het ver haal over de neergeschoten hoofd agent te horen kreeg. Uit het onder zoek. bleek, dat de kogels waren af gevuurd uit het zeer moderne wapen. Het Israëlische leger is met deze UZI-automatische pistolen uitgerust. Inmiddels wrist de Apeldoornse po litie reeds wrie de schietende inbre ker was geweest. Men had zyn iden titeit kunnen vaststellen aan de hand van het kenteken van zyn auto. die hy na de betrapping op heterdaad moest achterlaten. Men wist dus, dat het om de elektricien ging. een goede bekende van de politie. De groot scheepse opsporingsactie had zater dagavond succes. Toen werd de man op „een contactadres" aangehouden. Uit het Leidsch Dagblad van 10 Dec. 1863: Door de bemanning van f een der te Scheveningen aan- f gezette pinken wordt een bij- zonderheid medegedeeld, welke schier een wonder zou kunnen genoemd worden. Twee mannen namelijk, door een zware stortzee over boord geslagen, werden bij den te- ruggang van den golfslag weder ongedeerd op het scheepje nedergezet. t Maandagavond te half J elf uur is te Rotterdam in J zeker hotel door den heer J Rauivs, inspecteur van politie f aldaar, aangehouden zekere J zeeman J. F. D., een Duit- scher, die zich aldaar aan verschillende diefstallen en opligtingen had schuldig ge maakt en in vel logementen, onder verschillende namen en onder den titel van scheepskapitein en stuurman had gelogeerd, zonder de lo gementhouder te voldoen. j) Het bleek, dat die persoon al j eenige jaren in de gevange- 1 l nis te Hoorn had gelogeerd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1