Winter van 1963 BAR en BOOS JOH AN DE MEESTER is uit Tokio terug kunst kAleiöoscoop Vol nieuwe toneelplannen GOLDEN FICTION „Regering kan niets doen voor Preston Cobb" Kartels moeien afzien run cert ica Ie p ri js-bi min i<i Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 6 december 1963 Derde blad no. 31130 Eindhovense prijzen voor jonge kunstenaars De wethouder van culturele zaken van de gemeente Eindhoven de heer T. van Eupen heeft gistermiddag in het stadhuis vijf aanmoedigingsprij zen uitgereikt aan jonge in Eind hoven werkende kunstenaars. Jan Paul Bresser (22 jaar) en Marijke Graus (21 jaar), auteurs van de dichtbundel ..Grote mensenkinderen" kregen samen f. 500. de 25-jarige Ab de Jaeger kreeg voor zijn fotogra fisch werk eveneens f. 500 Dezelfde bedragen reikte wethouder Van Eupen uit aan Tom van der Linde (29 jaar) voor zyn keramisch werk. Martin Rooyakkers (22 jaar) voor schilderijen en Gerda Smits, 29 jaar. voor haar bundel „Heilige Job en andere verhalen". JOHAN HEESTERS ZONDAG IN ONS LAND Johan Heesters, die zondag a s. een tournee door Oostenrijk en Duitsland afsluit zal op maandagavond uit Mtlnchen op Schiphol arriveren. Daags daarop zal hij zijn repetities aanvangen voor de hoofdrol in de musical comedy „The sound of mtiMc". BEELDHOUWER NA AANRIJDING OVERLEDEN De 62-jarige Amsterdamse beeld houwer A. J. van der Kop, die woensdag 27 november op de krui sing van de Wlbautstraat en de Eerste Boerliaavest raat te Amster dam door de tram is aangereden, is gisteren in het Onze Lieve Vrou wengasthuis aan zijn verwondingen bezweken. Johan de Meester, de artistieke leider van het Haagse toneel gezelschap De Nieuwe Comedie. is van het toneelcongres in Tokio enthousiast teruggekomen met een diepe eerbied voor de oude Ja panse tgneelcultuur. Hij wil de televisie bewegen om op Ampex- bandjes opgenomen klassieke Japanse toneelstukken hier te ver tonen en opnamen van Nederlandse voorstellingen in ruil naar Ja pan te zenden. In Japan leeft een oeroude toneeltraditie die veel elementen be- vat die z.i. van groot belang zijn voor een nieuwe benadering in het westen van b.v. de ..Mysteriespelen". Aan de andere kant zijn de hedendaagse Japanse toneelschrijvers zeer geïnteresseerd in Wes terse toneelschrijvers als Arthur Miljer en Ionesco. Voor rokers met een eigen stijl Zorgvuldig gemengd in de juiste verhouding, be staat elke Golden Fiction uit 37 tabakssoorten. Dc juiste menging is belangrijk en bepaalt het natuur lijke aroma waardoor Golden Fiction sinds 1946 in grote kring gewaardeerd wordt. •Cl :e Hoewel de statistici hebben uiige- $snaakt, dat de kans op twee barre winters achter elkaar erg gering tijn, hebben zij met deze constate- Mring de vrees, die algemeen leeft -9iiet kunnen wegnemen. Met arg waan hebben wij de laatste dagen de daling van de temperatuur ge volgd en de opmerking van de weer- profeten, dat de weerkaart doet denken aan de laatste winter, doet ons de vrees om het hart slaan. We f tijn de ven-schrikkingen van vorig jaar nog niet vergeten. We kunnen ze ook niet meer ver beten. nu de uitgeverij J. A. Boom en Zoon in Meppel in samenwerking met dc uitgeversmaatschappij ..De Tijdstroom" in Lochem ons een boek heeft bezorgd onder de veclzeggen- ajde titel „Bar en Boos". In woord en beeld wordt de ellende van de Zwinter van 1963 nog eens in her innering geroepen. p. De uitgevers hebben een schat Haan foto's uit die intzettend koude dagen bijeengebracht. Voorzien van .korte spitse bijschriftjes door Leon- 6 hard Huizinga vormen zij als het ware een film over het weinige lief en het vele leed uit die strengste winter sedert tweeënhalve eeuw. We zien weer de schier onoverkome lijke moeilijkheden, waarmede het verkeer te kampen had op de vaak spekgladde en onbegaanbare wegen. We voelen weer iets van de ontbe ringen, die de bewoners van geiso- leerde dorpen en eilanden hadden doorstaan. We staan weer even stil 3bij het leed van vissen en vogels, by de moeiLijkheden van het vervoer te water, bij dev schaarste aan kolen en Eout en bij de hoogspanning, waar onder de wegeninformatiedienst van de K.N.A.C. had te werken. Elfstedentocht heid. Felle koude, felle wind en felle sneeuwverschuivingen wisselden el kaar af in een even triest als ver schrikkelijk tempo. Januari 1963 kwam met nieuwe kou en nieuwe sneeuwstormen. Toen de dooi even inviel was er mist. Januari liep ten einde in temperaturen soms bene den de 20 graden. Februari werd weinig beter. Tegen het einde van die maand kregen wg zon, maar de nachten bleven bar van de kou. Rillend ging Nederland de lente maand in. die ook al een winter maand bleek te worden. Maar de zon won aan kracht en april bracht dan toch eindelijk de lente. De bar re en boze winter van 1963 was ten einde. Buschauffeurs We zeiden het reeds: ..Bar en boos" brengt die winter terug in woord en beeld. De beelden worden ge vormd door een unieke collecte fo to's uit die dagen. Soberder zyn de woorden. Krantenknipsels, officië le stukken en rapporten. Gesc lire ven voor de actualiteit, maar juist daar door ook nu nog sprekend. We wil len dan ook besluiten met enkele verzoeken, die buschauffeurs vorig jaar aan automobilisten stelden, maar die ook in de helaas onaf- Een van de veelzeggende foto's uit ..Bar en Boos'' zo was de winter 1963 «Foto L.D. Holvast) wendbare winter weer opgeld zullen doen: 1. Parkeer uw auto alstublieft zoveel mogelijk tegen het trottoir aan, juist by sneeuw. Vaak kunnen wij er met. onze brede wagens niet door. omdat personenauto's één of twee meter van de door sneeuw on zichtbare trottoirband afstaan. 2. Twijfelt u niet onderweg. Wilt u ons voorrang geven, ook als wij die niet hebben, doet u dat dan duidelijk, want afremmen is vaak zo moeilijk met onze zware wagens, op gladbe vroren wegen. Neemt u voorrang, doet u het dan duidelijk en snel. 3. Hou afstand, zeker bij gladheid en haal ons pas in als het veilig is. Neem bij zulk weer absoluut geen risico. 4. Heb in het algemeen een beetje respect voer ons, help ons een beet je in het verkeer, want wij willen de mensen graag op tyd van hun koude halte weghalen. Dertig toneeldeskundigen uit 22 landen namen aan het congres deel. dat van 11 t m 17 november in Tokio werd gehouden op initiatief van de Japanse nationale commissie voor Unesco-aangelegenheden in samen werking met de Unesco, die het fi nancierde. en het Internationaal Theater Instituut «ITI» De bekende Franse toneelschrijver Ionesco nam aan het congres deel, Engeland werd vertegenwoordigd door John Dexter (directeur van het Nationaal Theater te Londen), Duits land door prof. Kurt Raeck (direc teur van het Renaissance-Theater en ARISTOPHANES EN „TWIST" f De leden van het ,Jclassieke j» 4 koor" van de Keulse Schouw- i 4 burg bewogen zich gister- 4 avond op het ritme van dc 4 twist en schokkend met de 4 4 heupen over het toneel tij- j 4 dens de uitvoering van het 4 4 blijspel ..Vrede van de 4 Griekse blijspeldichter Aris- 4 4 tophanes. De Oostberlijner 4 r Peter Hacks, leerling van 4 4 Brecht, had het stuk dat met t J pit en vaart werd gespeeld, i op moderne leest geschoeid, t J Het publiek was geestdriftig, f J Een jazz-orkest zorgde voor f hoogleraar aan de Vrye Toneel Uni versiteit te Berlijn. Johan de Meester was door het Nederlandse centrum van het ITI afgevaardigd. Voorzitter was de ge wezen Japanse gezant in Parijs, dr. Risaburo Torikai, thans president van de Japanse Unesco-commissie. i De conclusie van het congres was: men kent in het Oosten wel het Wes terse toneel (zoals Ionesco e.a.i. maar i het Westen weet veel te weinig van het Oosten. In het Oosten is men on derling echter ook niet op de hoogte met eikaars prestaties. Meer uitwis seling van toneelcultuur Is volgens de heer De Meester dan ook noodzake lijk om mogelijkheid tot ontplooiing te geven en om bestaande toneeltra dities levend te houden. Johan de Meester thans 66. maar nog even leergierig als in de dagen dat hij bij Eduard Verkade en Willem Royaards in de leer was .wil zyn in Japan opgedane ervaringen o.m. ge bruiken bij een nieuwe aanpak van Lanceloet van Denemarken". Een plan. dat door zijn toneelbesognes van het ogenblik nog enige tijd op zijn uitvoering moet wachten. W I EEN LAURENS PRODUKT „Schoonheid in hef Nabije Oosfen" De wintervoorstelling „Schoonheid in het Nabije Oosten" tapijten, mi niaturen, ceramiek en metalen, zal zaterdag 14 december om drie uur in het Singermuseum te Laren open gesteld worden met een inleiding van de heer C. J. Du Ry. directeur van het Historisch Museum te Rotter dam. de begeleiding. Welke vreugde stond er tegenover al deze verschrikkingen? In grote trekken bleef het eigenlyk by het ■plezier van de sportman. Vooral van "de schaatsers. En bovenaan natuur- lijk de Elfstedentocht. Kan men in II dit verband van plezier spreken? LI Het kwik ver beneden nul, een gie rende noordooster en bijna onberijd- n baar ijs maakt die tocht van 18 janu- ari 1963 tot een hel. Een fractie van de velen, die van Leeuwarden van start waren gegaan, heeft de eindstreep gehaald. Voorop de grandioze winnaar Reinier Paping. De vreugde van zijn helden daad via radio en televisie door geheel Nederland op dc voet gevolgd i was groot, maar nog groter was de rware tol, die velen In zijn kiel zog moesten betalen. Uitgeput en zwaar getekend haalde de glorieuze winnaar ten aanschouwe van mil joenen televisiekijkers do eindstreep, (maar talrijk zijn de deelnemers, die met nog uitgeputter en nog zwaar der getekend met stille trom een il- j lusie zijn uitgestapt. Hoeveel rustiger ging het toe bij de vele meren-, molen- en dorpen- tochten. Op het restantje van het IJsselmeer was het drukker dan ooit. Marken-Volendam. Niet alleen op de schaats echter, maar ook in ar- "rensleden, ja zelfs per auto. Dui- 3 zenden automobilisten bereden de door de politie afgezette ijsbaan. En het bijzonder op toeristen ingestelde Volendam vierde zelfs een bruiloft op het ijs. We zouden nog veel meer herinne ringen kunnen ophalen uit die da gen. Aan de hand van eigen erva ringen en aan de hand van de illus traties In het boek „Bar en boos". Ook daarin zien we weer wal van de grillige vormen, die vorst en ijs had den geschapen langs de Nederland se kust.. „Onze kleinkinderen zullen het nooit geloven", zegt Leonhard Huizinga ergens in het boek. Zeker ?t niet, wanneer de platen er niet waren >8 om onze woorden te bevestigen. Voorspeld De Enkhuizer Almanak had het voorspeld. Die had zwart op wit ge- zet. dat het een barre winter zou worden, die tot in april zou voort duren. De Enkhuizer Almanak kreeg gelijk. En hoe? Het begon al voor Kerstmis. De vorstaanval kwam uit het noorden. Op 20 december was alleen Zeeland nog vrij van vorst. Even werd de 1 winter nog teruggetrokken, maar toen kwam hij terug in volle hevig- Culturele prijs voor Evert Westra Ged. Staten van Groningen li ebben op advies van de Gro ninger Culturele Gemeenschap besloten de*culturele prijs van de provincie Groningen voor 1963 toe te kennen aan de heer Evert Westra te Groningen. Deze be kroning wordt gedragen door de overweging, dat de heer Westra zich in het bijzonder in zijn werk als cantor-organist van de Nieu we Kerk in Groningen verdien stelijk heeft gemaakt voor de vernieuwing van de protestantse kerkmuziek. De cantorij van de Nieuwe Kerk heeft zich onder leiding van de heer Westra ontwikkeld tot een zangers formatie van hoge kwaliteit, die in het Noorden de herleving van de oude protestantse kerkmuziek sterk heeft gestimuleerd. Daarbij verdienen de concerten .uitgezonden door de regionale omroep Noord en Oost. waarin de meerstemmige bewerkin gen van psalmen en gezangen in de Groningse streektaal werden geintro- duceerd, speciale vermelding. De heer Westra heeft ook bekendheid verwor ven door zijn composities en zijn be werkingen van bestaande kerkelijke melodieën. De prijs «een speciaal vervaardigde medaille en 'n bedrag van f 1000) zal door de Commissaris der Koningin worden uitgereikt tijdens een bijeen komst op maandag 17 februari in het Provinciehuis. Europees concours hedendaagse JOJUDA JURYLID IN BRUSSEL Op 12 december wordt in Brussel de violistenpnjs. de zg. „Prix Darche frëres" uitgereikt. In de nationale beoordelingscommissie heeft de Con servatoire Royale Jo Juda, eerste concertmeester van het Concertge bouworkest en hoofdleraar aan het Amsterdams conservatorium, uitge nodigd plaats te nemen als ver tegenwoordiger van Nederland. Hoger salaris voor orkestmusici Het hoofdbestuur van de Ned. Toon kunsten aars bond heeft de mi nister van O.. K. en W. telegrafisch verzocht de musici In ae symfonie-, radio- en opera-orkesten dezelfde salarisverhogingen toe te kennen als die welke per 1 januari 1964 voor de ambtenaren gaan gelden. Tevens heeft het bestuur nogmaals aange drongen op een snelle beslissing in zake de afschaffing van de vyfde groep van de instrumentenindeling in de orkesten Luns in Kamer Van onze parlementaire redacteur» De Nederlandse regering zal de aandacht van de Amerikaanse rege ring vestigen op de verontrusting die in Nederland bestaat over het dood vonnis voor de 17-jarige Amerikaan se iongein Preston Cobb. zo deelde minister Luns van Buitenlandse Za ken gistermiddag In de Tweede Ka mer mee op antwoord van monde linge vragen van het socialistische Kamerlid mevrouw Singer-Dekkers De regering kan geen uitdrukking geven tegenover de Amerikaanse re gering aan haar eigen verontrusting, omdat dit een inmenging zou bete kenen in de Amerikaanse recht spraak. Ook kan de regering geen verzoek tot gratie indienen, zo zei minister Luns. Hij zei, dat de rege ring zich bewust is van de veront rusting in Nederland en zij acht deze begrijpelijk. De regering waar deert de humanitaire gevoelens, die daaraan ten grondslag liggen °n heeft ook waardering voor het Ini tiatief, dat particulieren hebben ont wikkeld om verandering in het vonnis te krygen. Minister Scholten van Justitie deel de mee, dat de rechten van het kind op een conferentie van de VJ4. in augustus van dit jaar besproken zijn en hij zegde toe. dat de regering zal bestuderen of in deze rechten van het kind een bepaling opgeno men kan worden, welke de doodstraf aan minderjarigen zal verbieden.Mi- nister Scholten wees er overigens op. dat het aannemen van een verkla ring door de V.N. niet betekent, dat elke staat zich daaraan zal houden. Geraldine Chapli, dc dochtervoor het eerst op in Parijs in het van de beroemde Charley Chap-1 Theater ..Des Champs Elijsées".\ lin. die een opleiding als ballet-Hierboven Geraldine Chaplin danseres heeft gehad, treedt nu 1 als Assepoestereen ballet in de choreografie van Oplikowsky en op de muziek van Profkowjew. Haar partner is Dohlman. muziek Van 10 tot 20 februari 1964 zal liet eerste Europees concours voor jonge vertolkers van hedendaagse muziek worden gehouden, georganiseerd door de stichting Gaudeamus, in samen werking met het Utrechts Conser vatorium. Hieraan kunnen instru mentale of vocale solisten deelnemen al of niet met begeleiding, en ensem bles tot een maximum van 9 uitvoe rend m. De leeftijdsgrens is vastge steld op 35 Jaar voor solisten en duo's. Voor ensembles geldt een maximum gemiddelde leeftijdsgrens van 35 jaar. De inschryving van dit concours staat open tot 31 december 1963. Folders en inlichtingen kunnen worden verkregen bij het secretariaat Utrechts Conservatorium. Lange Nieuwstraat 2. r'recht. Bij eventuele correspondentie op de enveloppe te vermelden: „Concours", Staatssecretaris uit dreigementen De staatssecretaris van Economi sche Zaken heeft per brief de kartel organisaties, welke afspraken kennen omtrent de verticale pryshinding (zgn. collectieve verticale prijsbin ding) dringend verzocht ook van hun zijde een bijdrage te leveren voor het welslagen van het loon- en prijsbe leid. Deze bijdrage zou volgens de brief van de staatssecretaris daarin gelegen moeten zRn. dat deze kartels in afwachting van het totstandkomen van de aangekondigde algemene maatregel van bestuur, inhoudende een verbod van collectieve verticale prijsbinding, nu reeds de betrokken bepalingen niet zouden hanteren. Het verzoek van de staaUssecreta- rls betreft in het byzonder de kar telbepalingen. waarbij de naleving van de prijshandhavingsvoorschriften collectief wordt afgedwongen. Hij spreekt vooral zyn bezwaar uit tegen de collectieve uitsluiting van levering, d.wi, dat een overtreder van de prfjs- handhavingsvoorschriften niet alleen wordt uitgesloten van de levering van de goederen ten aanzien waarvan hy in overtreding is, maar ook van de goederen van de andere aan het kar tel deelnemende leveranciers. Indien ondanks het dringend verzoek van de staatssecretaris een kartel deze uitsluiting zou toepassen zal de bewindsman schorsingsmaatregel krachtens de wet economische mededinging tegen de collectieve prijshand- havingsbepalingen op te treden, zo heeft hij meegedeeld. Seci -generaal J. J. van Houten overleden Zoals wij gisteren nog in een ge deelte van onze oplage konden be richten, is de heer J. J. van Houten, secretaris-generaal van het ministe rie van Defensie, gistermiddag plotse ling overleden. De heer Van Houten werd in zyn kamer in het ministerie onwel en overleed enkele minuten voor half drie. Zyn stoffelijk over schot werd overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal Na een loopbaan bij de Koninklijke Slarine ais officier van administratie werd hl) eind no vember 1945 benoemd tot secretaris generaal bU het ministerie van Ma rine. Dat duurde tot 16 november 1959. toen hy werd benoemd tot ad viseur integratie aangelegenheden bij het departement van Defensie. Deze functie vervulde hij tot 1 december 1960. waarna hR werd benoemd toi secretaris-generaal van het ministerie ich genoodzaakt ;ien met een Tan he"

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5