Amerika moet sterk maar evens rechtvaardig zijn PRIJSSTOP voor melkprodukten VERDEDIGER VAN RUBY BERISPT \president Johnson ie prijst voorganger 1en vertrouwt Rusk Het ging mis in Zuid-Holland GESLONKEN MEERDERHEID BRITSE CONSERVATIEVEN Voorzichtige 3'voorspelling voor 1964 FBI-rapport gereed Stakingsgolf in Italië Militaire leider van eastristen in Venezuela gearresteerd KIPPENOORLOG Represailles op 7 januari van kracht Door sneeuw 750 Perzen geïsoleerd Kies getrokken met hijskraan WEERBERICHT Tussentijdse verkiezingen Lang gesprek Spaak-Tsjombe in Brussel VOL AUTOMATISCHE BEMCO N.V. rnvs Opgericht 1 maart I860 VRIJDAG 6 DECEMBER 1963 No. 31130 Leidsch dagblad directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 'De Vereniqde Staten moeten in de rol, die zij in de wereld "^lelen, „sterk maar tevens rechtvaardig, beheerst en geduldig" ;n, aldus verklaarde president Johnson gisteren bij twee gelegen- injden. Hij sprak eerst op een bijeenkomst met de Nationale Vei- 3iï|heidsraad, waarbij de voorzitter van het Huis van Afgevaar- gden en eventuele opvolger van de president in noodgevallen, -^hn McCormack, aanwezig was. Op deze besloten vergadering telde president Johnson volgens ingewijde kringen mee, dat zijn 'n»organger de militaire kracht van het land heeft vergroot en de ereld gelijk duidelijk heeft gemaakt, dat het zijn belangrijkste ens was, dat de Verenigde Staten met andere landen in vrede I «den leven. AkP een bijeenkomst met leidende nctionarissen van het ministerie EIn Buitenlandse Zaken zei de pre- lent. dat de verbetering die zich laatste drie jaar ten gunste van Ver. Staten in het internationale üchtsevenwicht heeft voorgedaan, gedeeltelijke verklaring is voor geest van goede verwachting, die Bih gedurende de laatste maanden h het leven van president Kennedy lElnifesteerde. „Ik ben geen presi- ketat geworden om dit voordeel weg werpen", zo had president John- 4i volgens ingewijden gezegd Het Lerikaanse staatshoofd prees ten- itte de leider van het departement. inisteT Rusk, in wie hij zei volledig rtrouwen te stellen. sedert de oorlog, was er mede dank zij Kennedy zoveel klaarheid ge komen in de internationale politiek en ook binnenlands begonnen zich de lijnen scherper af te tekenen. In november 1964 komen er nieuwe presidentsverkiezingen Daarover kunnen wel een paar dingen met zekerheid worden gezegd: Lyndon Johnson zal zeker proberen kandidaat der Democraten te worden en dat zal hem vrijwel zeker geluk- I ken. Hij moet vóór de verkiezingen een team vormen met de kandidaat voor het vice-presidentschap. John son komt uit het zuiden en daarom is hij aangewezen op een man, die uit het noorden of westen komt en die goed staat aangeschreven bij de massa in de grote steden. Hij heeft een ruime keus. Op het ogenblik worden genoemd; Senator Hubert Humphrey van Min nesota, een man, zeer in aanzien bij de vakverenigingen en bij de negers. Genoemd is ook al burgemeester Wagner van New York City en de laatste dagen spreekt men vrij veel over Sargent Shriver, de zwager van president Kennedy, die directeur is van het Vredeskorps. Shriver 48 ziet er jeugdig uit, hij heeft het voor deel dat men hem met wijlen Ken nedy associeert, terwijl hij toch niet gerekend wordt tot de „Kennedy- dynastie waartegen vooral het zui den antipathie was ontstaan. De grote partijen kiezen officieel hun kandidaten voor de eerste en tweede post op hun conventies of partijcongressen. Die worden gehou schijnlljkheid de Democratische kan didaat wordt, heeft Goldwater die zuidelijke basis nagenoeg verloren. Johnson zal ijveren voor gelijke rechten ten bate der negers, maar het zuiden blijft hem toch beschou wen als een man uit hun midden en als iemand, die de middenweg wil bewandelen Johnson heeft in het zuiden veel betere kansen dan John P. Kennedy daar in 1964 gehad zou hebben. Of er een Democraat dan wel een Republikein gekozen zal worden in 1964 is onmogelijk te voorspellen. Veel zal afhangen van Johnsons be wind in de eerste zes maanden van het jaar, veel zal ook afhangen van wat Chroesjtsjow, Castro en even tueel Mao Tse-toeng in die maanden den in de zomer van 1964 en John- doen en van Johnsons reactie Onze correspondent in Washington Jegrafeerde: ^fo- Joeveel er in Amerika ineens op 2)k schroeven is komen te staan, lerkt men pas goed, wanneer men Iwongen is zijn gedachten op lier te zetten. Telkens is er de .ng te onderstrepen, dat wat men irïjft niet meer kan zijn dan een 'ntjjds rapport. Vóór Kennedy's was dat heel anders. Zelden son heeft één groot voordeel: de Democratische conventie (in Atlan tic City), wordt gehouden vanaf 24 augustus, ruim een maand nadat de Republikeinse conventie (in San Francisco) is afgelopen. De Republi keinen beginnen namelijk al op 13 Juli. Johnson kan dus die man naast zich kiezen (een regerend president heeft enorme macht) die het het beste „doen" zal in de strijd tegen een Republikeins tweetal, dat onge veer 20 juli bekend zal zijn. Zware klap In het Republikeinse kamp heeft de moord op Kennedy grote veran deringen teweeg gebracht. Vóór Kennedy's dood had Senator Barry Goldwater nog de beste kansen de Republikeinse tegenkandidaat te worden Goldwater heeft echter een zware klap gekregen door de gebeur tenissen. Vele Amerikanen gevoelen, door de recente gebeurtenissen, een begrijpelijke afkeer tegen alles wat naar extremisme zweemt en Gold water kreeg veel steun van uiterst rechts. Bovendien moest hij het voor een groot deel hebben van het zui den en nu Johnson naar alle waar- eventuele moeilijkheden. n Italië hebben gisteren ongeveer ,000 employés in de textielindus- een dag gestaakt uit protest te- het feit. dat de hervatting van onderhandelingen over een nieu- CAO is uitgesteld. Daarnaast ;ft het personeel van de Italiaan spaarbanken het werk voor 48 neegelegd en zullen zaterdag het porwegpersoneel en de PTT-em- Dyés in staking gaan aLs niet aan jriin wensen wordt voldaan. Ie nieuwe Italiaanse regering van trum-links ziet zich dus al direct »r een golf van sociale onrust ge ld. De stakingsacties worden door vakbonden gesteund. Tom Howard, de advocaat van Jack Ruby, is gisteren ter verant woording geroepen door de tuchtraad van de balie van Texas. Hij werd be rispt, omdat hij talloze verklaringen voor de pers had afgelegd en teveel vraaggesprekken heeft gehouden nog voordat het proces tegen Ruby, de moordenaar van Oswald, i9 begon nen Luitenant-kolonel b.d. Juan de Dios Moncada Vidal. die wordt be schouwd als de militaire leider van Engeland hebben gisteren twee- het illegale. Castro-gezinde „Natio- -- na|e Bevrijdingsleger'' in Venezuela, is gisteren in Caracas gearresteerd door agenten van de inlichtingen dienst. Moncada Vidal is al eens eerder gearresteerd; dat was na de mislukte staatsgreep van 7 september 1958 te gen de regeringsjunta die toen onder leiding stond van vice-admiraal Wolf gang Larrazabal. De luitenant-kolo nel wist toen aan de waakzaamheid van zijn bewakers te ontsnappen en vluchtte naar Curasao, waar hij po litiek asiel vroeg. Na klandestien in Venezuela te zijn teruggekeerd, trad Moncada Vidal toe tot het „Nationale Bevrijdings leger". Zijn arrestatie gisteren heeft deze opstandige communistische be weging een slag toegebracht, welke politieke waarnemers „onherstelbaar" noemen. r-jnd "havenarbeiders in South- ipton het werk voor 48 uur neerge- d, nadat hun vakbonden tever- ifs hadden geprobeerd extra beta- g voor hen te verkrijgen voor de pandeling van de bagage van -fcstindiërs, die in deze periode in Ifrte groepen naar hun geboorte- ld terugkeren. -• TïPe moeilijkheden ontstonden bij W inscheping aan boord van het ^Uiaanse lijnschip „Ascania". De honderd Westindiërs hadden niet een hun normale bagage bij zich, lar ook in kisten en kratten ver- i kte wasmachines, meubelen e.d. havenarbeiders vonden deze goe den een te zware last en stelden ^h op het standpunt dat de artike- moesten worden verscheept als Bfcchtgoed, waarvoor andere tarie- n gelden. Het laden en lossen van bagage der reiizgers gescheidt nu or de scheepsbemanningen. Na de bijeenkomst, welke drie uur duurde, werd een communiqué uit gegeven waarin niet werd gezegd of er maatregelen tegen Howard zyn genomen. Er stond wel in dat de aanklager. Henry Wade, er bij aan wezig was geweest, „slechts als ge tuige". De tuchtraad van de balie gaat na, of de ethische code door Howard „en andere advocaten" in zake de publiciteit rond de moord op Oswald is overtreden. De presidentiële commissie die is ingesteld om licht te werpen op de omstandigheden waaronder John Kennedy en zijn vermoedelijke moor denaar Lee Oswald zijn vennoord, is gisteren in Washington met haar werkzaamheden begonnen Er waren strenge veiligheidsmaatregelen geno men. Het Congres zal worden ge vraagd de commissie de bevoegdheid te verlenen om getuige op te roepen onder bedreiging van strafvervolging. Inmiddels heeft de FBI haar rap- port over de toedracht van de moord op president Kennedy voltooid, aldus is gisteren in Washington vernomen. Het rapport is ingediend bij het mi- j nisterie van Justitie, dat het weer ter l hand zou stellen aan president John. i son. Het is nog niet bekend, of het 1 rapport nu reeds zal worden vrij ge- geven voor publikatie of dat het eerst in handen zal worden gesteld van de presidentiële commissie. I Gouverneur Connally van Texas, die bjj de moordaanslag op president Kennedy ernstig werd gewond, heeft gisteren het Parkland-ziekenhuis verlaten. Hy begaf zich voor verder herstel haar zyn woonplaats Austin, de hoofdstad van Texas. De behan delende artsen verklaarden dat Con nally's longverwonding is genezen. Zy weten echter nog niet, of hy zijn pols weer zal kunnen gebruiken. Hy moet negentig dagen een gipsver band dragen en het zal wellicht een half jaar duren voordat zal biyken of hy zyn rechterhand weer volledig zal kunnen gebruiken. Het bureau van de speciale han delsgevolmachtigde van president Johnson, Christian Herter, heeft met betrekking tot de Amerikaanse ver geldingsmaatregelen tegen de EEG medegedeeld dat de hogere tarieven op 7 januari van kracht zullen wor den. De totale waarde van de Ameri kaanse invoer uit alle landen was voor de getroffen invoerprodukten in 1962 25.378.00 dollar. Daarvan was voor een waarde van 23.906.000 dol lar uit de EEG afkomstig. In het genoemde totaal voor 1962 hadden de verschillende EEG-landen 't volgende aandeel: West-Duitsland 12.919.000 dollar, Frankryk 8.593.000 dollar, Nederlanden 2.364.000 dollar, Belgie-Luxemburg 26.000 dollar en Italië 1.000 dollar. Het bureau van Herter deelde de volgende byzonderheden mede over de opschorting van tarief concessies: Het recht op alcohol zal verhoogd worden van ongeveer een dollar per gallon tot vyf dollar per gallon; het recht op vrachtauto's zal gebracht worden van 8.5 procent op 25 pro cent. het recht op dextrine en op losbare of chemisch behandelde styfsel zal worden verhoogd van 1.125 tot 3 dollarcent per pound en het recht op aardappelmeel zal stygen van 1 tot 2.5 dollarcent per pound. Verder werd nog medegedeeld, dat by de invoer in 1962 de Nederlandse invoer van dextrine een waarde heeft gehad van 2.210.000 dollar en die van aardappelmeel een waarde van 154.000 dollar. Prins Bernhard is gisteren Schiphol naar New York ver trokken, waar hij toespraken zal houden en voorbereidingen voor de Bilderbergconferentie zal •an I treffen, waarna hij op Aruba een industriecomplex zal openen. De Prins begeeft zich naar zijn vliegtuig. Op een bergpas in Noord-Perzië rijn 750 mensen ingesneeuwd, zo is gis teren in Teheran meegedeeld. Vijf gestrande reizigers zouden al dood gevroren zijn. Op de pas bevinden zich rond tachtig bussen en vrachtauto's. In dit ge bied in de provincie Azerbeidzjan heeft het op sommige plaatsen al 48 uur gesneeuwd. In Zuid-Perzië rijn drie mensen ver dronken bij overstromingen die een vijftigtal huizen hebben vernield. Een zestigjarige Belgische elek- tricién heeft woensdag een kies laten trekken met een 40-tons hijskraan. ,.U mag het geloven of niet", vertelt het Brusselse blad Het Laatste Nieuws gisteren zijn lezers, „maar het is echt ge- beurd". De man was aan het werk op een scheepswerf in Gent en had een razende kiespijn. Hij bond een draad om de stekende kies, maakte die vast aan de kabel van de kraan en liet de kraandrijver ophalen. Een onderdeel van een seconde hing de kiespijnleider in de lucht voordat hij neerplofte terwijl de kies door de reusachti ge kraan verder werd opgehesen Volgens het blad ontstond on der de arbeiders enorme hilariteit De bedrijf sing enieur maakte zich eerst nogal zorgen over de geest vermogens van de man. Hij belde echter niet om een arts nadat hem de oorzaak van het vreemde gedrag van de elektricien was verteld. Secretaris-generaal J. VAN HOUTEN van het Ministerie van Defensie, die gistermiddag plotseling is overleden. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat hij zich ge noodzaakt heeft gezien prijsmaatregelen af te kondigen voor karne melk en melkprodukten, alsmede voor celstofluiers. Deze prijzen- beschikkingen zijn afgekondigd in de Staatscourant van vandaag. In verschillende delen van de provincie Zuid-Holland en het zuidelijk deel van Noord-Holland werden de prijzen van karnemelk en van een aantal melkprodukten 1 tot 4 cent per eenheid meer ver hoogd dan in overeenstemming was met het gevoerde prijsbeleid. Bij overleg met de betrokken organisaties van het bedrijfsleven, teneinde deze prijsverhogingen ongedaan te maken, bleek welis waar begrip voor het standpunt van de minister, doch kon geen voldoende zekerheid worden verkregen, dat de melkhandelaren in deze gebieden zich op korte termijn zouden gedragen overeenkom stig het prijsbeleid. Lijst van hoogst toegelaten prijzen Dientengevolge zien de ministers van Economische Zaken en van Landbouw en Visserij zich genood zaakt om voor het werkgebied der Algemene Vereniging voor Melkvoor- 7iening te 's-Gravenhage, omvatten de büna de gehele provincies Zuid- Holland en Utrecht en het zuideiyk 1 deel van Noord-Holland, de prijzen- LICHTE VORST De Bilt verwacht van heden- tot irgenavond: ">roog weer met plaatselyke bewol- g en hier en daar mist, maar ook klaringen. Zwakke wind, aanvan- lijk oostelijk, later veranderlyk macht en morgenochtend over- jend lichte vorst. Morgenmiddag mperaturen even boven nul. (Opgemaakt om 11.15 uur). 7 DECEMBER ^on op: 8.32 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: uur; onder: 13.34 u Hoogwater te Katwyk te 8.02 en ,20 33 uur aagwater te 3.32 en 16.02 uur. Akkoord over CAO buschauffeurs: 15% (Van onze A'damse correspondent). De werkgevers- en werknemersor ganisaties in het vervoerbedrijf heb ben gisteren overeenstemming be reikt over een nieuwe CAO voor bus chauffeurs, het technische en het ad ministratieve personeel. Voorts is overeengekomen om de Stichting van de Arbeid voor te stellen de nieuwe CAO te doer ingaan per 1 januari, hoewel de lopendde CAO per 31 liwlacht 7n "morgenochtend "over- maart afloopt De verbetering van de Sgend lichte vorst. Morgenmiddag lonen, die zullen wordeni voorgesteld, Fttiperaturen even boven nul. ls wat de buschauffeurs betreft op 15 procent gesteld. Zowel de verschuiving van de CAO- datum als het percentage van de voorgestelde loonsverhoging is in strijd met de richtiynen. De voor stellen aan de Stichting van de Ar- beid zullen niet eerder worden ge- ÏZ0 33 uur. (laan dan nadat de organisaties van Laagwater te 3.32 en 16.02 uur. werkgevers en werknemers het thans stem uit, tegen 76 procent in 1959 bereikte akkoord hebben bekrachtigd. Labour kreeg 66 procent der uitge- In afwachting hiervan onthoudt men U nummer bestaat uit 12 pagina's zich van commentaar. beschikking karnemelk en melkpro dukten 1963 af te kondigen. Hierin zijn de volgende hoogsttoelaatbare verbruikersprijzen opgenomen: Kar nemelk f. 0.38, gortpap f. 0,46, haver moutpap f. 0,61, bloempap f. 0.46, rfjstpap f. 0,64, melkyoghurt f. 0,60 en vanillevla f. 0,82, alles per literfles alsmede karnemelk f. 0,21, melk yoghurt f 0,33, ondermelkyoghurt f. 0,25, vanillevla f. 0,43 en chncolade- vla f. 0,47, alles per halve literfles. De minister riet rich genoodzaakt tot het afkondigen van een prijzen beschikking voor celstofluiers. omdat hem is gebleken dat in deze branche Prijsverhogingen zyn doorgevoerd, die in strijd zyn met de regels van het prysbeleid. Overleg met het betrokken deel van het be- dryfsleven heeft er niet toe geleid, dat deze prysverhogingen ongedaan zyn gemaakt. De prijzenbeschikking houdt in, dat de prys van celstof luiers niet hoger mag zyn, dan die welke gold op 1 Juni JI. Zoals bekend werden vorige week prijsmaatregelen afgekondigd voor huisbrandkolen en bee in van deze week voor houten meubelen en voor metselbakstenen en witwasserijen. Een prijzenbeschikking voor brood is bovendien reeds van kracht sedert 30 oktober J l., tenrijl tevens maxi mum prijzen voor melkprodukten van kracht biyven in Friesland. Slot pag. 2 Advertentie By de gisteren in het kiesdistrict Openshaw in Manchester, gehou den tussentydse verkiezing voor een zetel in het Lagerhuis heeft de La bour-party deze zetel met ruime meerderheid weten te behouden. De Labour-kandidaat verwierf 16.101 stemmen, 8.962 stemmen meer dan die van de conservatieve party, die 7.139 verkreeg. By de in 1959 gehou den algemene verkiezingen bedroeg de meerderheid voor Labour 8.438 stemmen. De derde kandidaat in deze tussentydse verkiezing, een commu nist. behaalde 1.185 stemmen. Ditmaal bracht slechts 46 procent van het aantal stemgerechtigden zyn In het Londense kiesdistrict M a- r y 1 e b o n e werd wederom een con servatief gekozen. Zyn meerderheid over de socialistische concurrent is echter sterk geslonken, namelijk van 14.771 bij de algemene verkiezingen in 1959 naar 5.276 thans. De uitslagen luiden: conservatieven: 12.495 (55%), in 1959 (64,5%) labour 7.219 (31,8%), in 1959 (23,6%); liberalen 3.016 (13,2%), in 1959 (11,9%). Aantal uit gebrachte stemmen 44,2%. By de al gemene verkiezingen in 1959 stemde 65,5% van de stemgerechtigden Voor de conservatieven stond kan didaat de minister voor O K en W., Quintin Hogg, die voordat hy af stand deed van zyn titel. Lord Hails- brachte stemmen (1959: 60,2), de ham heette. Hy moest deze titel laten conservatieve kandidaat 29,2 (39,8). 'varen om toegelaten te kunnen wor den als lid van het Lagerhuis. Mi nister Hogg, die bekend staat als een geoefend redenaar, wordt in politie ke kringen beschouwd als een ver sterking tegenover de eveneens goed van de tongriem gesneden socialis tische lagerhuisleden Wilson en Brown. Na deze twee tussentydse verkie zingen is de zetelverdeling in het Lagerhuis als volgt: conservatieven en bondgenoten 360 zetels. Labour 260 en liberalen zeven zetels. Er zyn twee vacante zetels. De uitslag van de tussentydse ver kiezing in het Oostengelse kiesdistrict Sudbury en Woodbridge werd he denmiddag verwacht. Het district wordt als een „veilige" conservatieve zetel beschouwd. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Spaak heeft gister avond een langdurig onderhoud ge had met de voormalige Katangese president, Moise Tsjombe. Deze is gisteren in België aange komen om het huweiyk van zyn dochter by te wonen. Volgens het Brusselse blad „La Li bre Belgique" werd Tsjombe aan de grens opgewacht door leden van de Belgische veiligheidsdienst, die hem direct naar minister Spaak brachten. Het Brusselse blad, dat Tsjombe „de aangewezen leider van Kongo" noemt, meent dat tjjdens dit onder houd de „rampzalige toestand" ln de voormalige Belgische kolonie is be sproken en vraagt zich af of Spaak tracht Tsjombe te bewegen zyn dien sten weer aan te bieden aan de Kon golese regerinf. WASMACHINES AEG. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS BICO Uit het Leidsch Dagblad van 8 Dec. 1863: De gewone hulde is Zon- i dag, den 6 den dezer, den ge- i boortedag van wijlen Z. M. Willem II, andermaal ge- I bragt. Een schoone krans van frisch groen met eenige bloe- men doorstrengeld, ligt op het voetstuk van het stand- beeld op het Buitenhof te 1 's Gravenhage. Wij vernemen, dat het J Gemeentebestuur de 50-jarige J trouwe diensten van de J Stadsklokkenopwinder C. T. Meylan willende erkennen, hem een sierlijk geschenk l heeft gezonden met een zeer l vererende inscriptie, vermei- l dende den dank die de Re- l geering hem daarvoor toe- i f brengt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1