Paus naar Heilige Land Nu concilie uiteen is doen bisschoppen zaken per post af Actie voor de moeilijkheden van de hoer moet weloverwogen zijn Westeuropese Unie kwam niet verder dan het NAVO-parlement H. M. v. L. NIET TEVREDEN OVER LANDBOUWPOLITIEK III september 1964 ziet men elkaar weer Onzekerheid over Rom. curie Voorzitter H. M. v. L. Invloed van de landbouw is nodig bij afzet produkten De multilaterale kernmacht Na Petrus kwam geen van zi jn opvolgers in Jeruzalem Friese jongen leerde als j militair tropen kennen Verbeteringen nog niet voldoende voor veehouders LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 5 DECEMBER 1963 (Van onze correspondent in Rome) Prof. W. F. Zuurdeeg, overleden Op 14 september 1964 zullen de concilie vaders opnieuw bijeenkomen voor de derde zit ting van het oecumenisch concilie. Waarom deze lange onderbreking? Het antwoord op die vraag kan heel simpel zijn: omdat het geen on derbreking is. Men zal zich herinneren, dat ook na de afsluiting der eerste zitting in december '62 zulk een schijnbare rustperiode volgde, die niet minder dan negen maanden duurde. Nu is gebleken, dat in die tijd juist het meest nuttige werk werd gedaan. In Rome werden de schema ta tot een redelijker aantal teruggebracht en ge heel nieuw geformuleerd, hetgeen de verschil lende commissies genoeg werk bezorgde. LANGE ADEM IS En verder ging het concilie eigenlijk gewoon door. maar per post. Schrif telijk gaven de bisschoppen hun mening over allerlei punten te kennen en toen de besprekingen werden hervat in de St.-Pieterskerk beschikten de verschillende commissies en het secretariaat reeds over een schat van ge gevens. die nu verwerkt zullen worden. Op ongeveer dezelfde wfjze zal ook de rustperiode tot het volgende najaar worden benut. I bisschoppen tegenwerken. Maar wel zijn er voorbeelden en dat geldt dan vooral voor de missiegebieden, dat de curie denkt het beter te weten dan de plaatstelfjke bisschoppen, die ge acht mogen worden op de hoogte te zijn van de toestanden in hun bis dom. In een eeuw, waarin de R.-K. Kerk veel meer dan tevoren van een Europese kerk tot een wereldkerk werd, wordt door de invloed van de Romeinse curie alles afgestemd op Europees, neen op Italiaans model. Italiaans, want op enkele uitzonde- ringen na, vindt men in de curie niet anders dan Italianen De regerende Paus heeft in een rede tot de curiekardinalen dit euvel onbewimpeld aan de kaak gesteld. I maar hij heeft niet duidelijk gezegd, wat er moet gebeuren om de toe stand te verbeteren. Vandaar onze kerheid. Zal de kerk ook in de toe komst worden bestuurd door uitslui tend de Paus en de Romeinse curie? Zal er een internationaal college van bisschoppen naast die curie gaan werken, of zal de curie door zulk een college geheel worden vervan gen? Zolang dit punt niet is opgelost blijven de twee schemata onderha vig aan zoveel kritiek, dat zij. wan neer ze in hun geheel ter stemming zouden worden voorgelegd, stellig zouden worden teruggestuurd aan de betrokken commissies. In Chicago is op 57-jarige leeftijd prof. dr. W. F. Zuurdeeg overleden. Prof. Zuurdeeg was in Amerika hoog- i leraar in de wijsbegeerte van de gods dienst aan het Mc Cormick Seminary in Chicago. Prof. Zuurdeeg was predikant bij de Remonstrantse Broederschap ach- tereenvolgens in Groningen. Boskoop- Waddinxveen en Eindhoven. In 1947 promoveerde hij aan de Gemeente J Universiteit van Amsterdam, waarna hij naar Amerika ging en zijn benoe ming tot hoogleraar aanvaardde. Herhaaldelijk kwam prof. Zuurdeeg nog naar Nederland. BIJ gelegenheid van deze bezoeken sprak hij dan vaak voor de VPRO over kerkelijke en maatschappelijke vraagstukken van Amerika. Niet ronder oppositie en dis cussie, maar toch wel met een overweldigende meerderheid heeft de algemene vergadering van de Hollandsche Maatschap pij van Landbouw gisteren in Amsterdam een verhoging van Een oecumenisch concilie een zaak van lange adem. Dat van 1869/70 moge vrij kort geduurd hebben, maar de oorzaak daarvan is, dat de Frans-Duitse oorlog uitbrak en vrij spoedig daarna de Italiaanse troepen Ro me bezetten en een eind maakten aan de kerkelijke staat, het „Pa trimonium Petri". Maar het voor laatste concilie, dat van Trento, duurde van 1545 tot 1563 en het zogenaamde concilie van Floren ce, dat in Bazel begon en in Rome eindigde, maar in Florence zijn voornaamste zittingen hield, heejt zelfs twaalf jaar geduurd. Er Ls dus geen enkele reden om ongeduldig te worden vooral niet, als men bedenkt, dat het hui dige concilie zich ten doel stelt een heel grondige hervorming die in de geest van sommige der concilievaders zover dient te gaan, dat men terug keert tot de brede zienswijze der apostolische tijden en althans af stand doet van veel wat Trento en de contraformatie hebben gepredikt. De kerk moet zich bezinnen op haar oorsprong. Onfeilbaarheid van Paus ln de verstreken maanden heeft men gedebatteerd zowel over „De kerk" als over „het episcopaat" en in beide gevallen is man, zonder dat dit met zoveel woorden werd gezegd, blijven steken. In beide gevallen zelfs om dezelfde oorzaak: een zekere verstarring, die in de laatste hon derd jaar het bestuur der R.-K. Kerk kenmerkt tengevolge van de ontij dige onderbreking van het eerste Va ticaanse concilie in 1870. Voor de grote massa, katholiek of niet-katholiek, is dat concilie van 1869/1870 de kerkvergadering, waar bij de onfeilbaarheid van de Paus werd afgekondigd. Op die on feilbaarheid wordt de nadruk gelegd en daarbij dreigt een andere, veel belangrijker zaak vergeten te wor den. nl. het primaat. De onfeilbaarheid moet men voor al niet zo uitleggen, alsof elk woord dat een Paus spreekt zonder meer absolute waarheid, onaantastbaar dogma, zou zijn. Integendeel het komt slechts hier op neer, dat een Paus thans gemachtigd is (maar hij zal het heus niet doen. voor hij eerst het terrein behoorlijk heeft af getast!) een dogma af te kondigen zonder daarin andere hoge prelaten te kennen. In al die honderd jaar ls er eigenlijk maar één voorbeeld aan te wijzen van een Paus. die van die onfeilbaarheid gebruik heeft ge maakt: het gaat hierom Pius XII toen hij de hemelvaart van Maria 'in de R.-K. Kerk reeds sedert eeuwen door velen, maar niet door allen aanvaard) tot een dogma ver hief. Maar het primaat is een heel an dere zaak. Op 18 juli 1870 werd het decreet „Pastor Asternus" afgekon digd imet 533 stemmen vóór en slechts twee tegen), waarbij de Paus de bisschoppelijke, onmiddellijke en gewone macht werd verleend over alle kerken en over alle geestelijken en dat niet alleen in zaken van ge loof en zedenleer, maar ook wat ker kelijk bestuur en discipline betreft. Men had daarna over het episco paat moeten spreken, doch kwam daar niet aan toe. Tot een omlijning van de macht der bisschoppen kwam men niet. Men zou het zo kunnen zeggen: Van dat ogenblik af is er eigenlijk in de hele kerk maar één bisschop meer. die van Rome. De andere bisschoppen zijn uitvoerders van zijn wil. Zoals vanzelf spreekt kon de Paus alleen dit enorme werk niet aan en dus zien wij in de laatste honderd jaar de oongregaties in Ro me steeds groter worden en ook steeds machtiger. Invloed van Romeinse curie De Romeinse curie ontwikkelt zich op den duur tot een enorm lichaam, dat zich plaatst tussen de Paus en de verschillende bisschoppen, pa triarchen en residerende kardinalen 'kardinalen dus. die niet tot de Ro meinse curie behoren, maar aan het hoofd staan van een bisdom of aarts bisdom». Elke maatregel van een bisschop of bisschopsconferentie moet te Rome worden goedgekeurd. Nu is het niet ao, dat die curie zich tyranniek zou gedragen en de Het parlement der Westcuropese i Unie (de „Zes" en Engeland) is gis- teren in Parijs niet tot een uitspraak gekomen over de wenselijkheid van een NAVO-kernmacht. Door socialis tische amendementen, die ook van i andere partijen steun kregen, is elke beoordeling van de plannen voor een multilaterale kernmacht en de wen selijkheid van een politieke NAVO executieve voor het beheer erover ge- E. M. Duynstee, als rapporteur van de defensiecommissie had ingediend. Wat er na de aanvaarding van de socialistische amendementen over bleef. is slechts de verklaring dat de NAVO moet streven naar een stelsel van politieke controle over de kern wapens in het bondgenootschap en naar een geünificeerd systeem voorde politieke en militaire voorbereiding, schrapt uit een ontwerp aanbeveling, j met de NAVO-ministerraad ais hoog- dle de Nederlandse afgevaardigde A. ste orgaan. 55 59 In de rede. die de Paus gisterochtend in de Sint Pieter te Rome heeft gehouden ter afsluiting van de tweede zitting van het con cilie heeft hij o.a. bekend gemaakt dat hij in januari een korte reis zal maken naar Palestina om op de heilige plaatsen te bidden voor de bijstand van Christus voor het concilie, voor de eenheid van de christenen en de vrede. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Beroepen te Ooltgensplaat B. M. Meljndert te Waarder te Waspik i tevens voorg. Herv. Geref. Evang. te Tilburg) (toez.) J. Groenenboom te Loplkerkapel. GEREF. KERKEN Beroepen te Oud-Beijerland G. van Driel te Ouddorp. Aangenomen naar Bant (NOP) D W. Gesink. kand. te Amsterdam, die bedankte voor Mids- land op Terschelling. Bedankt voor Maasdijk C. L. Tlmmers te Amstelveen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Wolfaartsdtjk P. Blok te Dirksland te Rotterdam-Zuid H. Llgtenberg te Oudemlrdum die be dankte voor Oostkapelle. Na 1809 geen Paus uit Italië Dit is een bericht dat een ge weldige indruk heeft gemaakt, zo groot dat de telefoonlijnen van Rome volkomen versperd waren door de agentschappen die het bericht aan de hele wereld door zonden. Er is nog nooit zo lang de kerk bestaat, een Paus tiaar Pa lestina gereisd. De Paus zelf wees daarop en zei dat na Petrus, die Palestina heeft verlaten, geen der navolgers ooit in Jeruzalem is te ruggekeerd. Men neemt aan dat het een korte reis zal zijn, die hij per vliegtuig zal maken. De mogelijkheid wordt geopperd, I dat hij in Jeruzalem de patriarch van Constantinopol zou kunnen ont moeten en dat daar dus belangrijke besprekingen zouden kunnen plaats vinden in verband met de oecumeni- j sche gedachte. De laatste Paus, die ooit buiten de grenzen van het hui dige Italië is geweest, was Paus Plus Vilde, die in 1809 door Napoleon naar Parys werd gebracht en daar twee Jaar lang heeft vertoefd. Nadien heeft nooit een Paus de grenzen overschreden van Italië Ook in de vroegere eeuwen heeft nooit, een Paus een zo lange reis ondernomen als die i van Rome naar het Heilige Land De Paus heeft verder in zijn rede nog enkele belangrijke dingen gezegd o.a. over de kwestie van het episco paat. Hy sprak hier over zaken, die in deze tweede zitting aan de orde zijn gekomen. De kwestie van het episcopaat is niet een contrast, maar in tegendeel een bevestiging van de hoge voor rechten. die door Christus werden verleend aan de Paus van Rome. cue alle autoriteiten heeft, welke nodig zijn voor de regering van de wereld kerk, maar die daarnaast toch ook het door Christus ingestelde episco paat zijn Juiste plaats moet aan wijzen. wezige broeders van het wereld episcopaat. die het zo moeilijk heb ben en die wij zo graag hadden wil len omhelzen Hun gebeden, die wij zijn daarvan overtuigd gehei ligd zijn door het lijden, hebben op doeltreffende wijze bijgedragen aan het vlotte verloop van het werk op deze tweede zitting. Moge onze zegen hen bereiken tezamen met onze aan moediging om te volharden in de trouw aan Christus en Zijn kerk. "Wij geven onze zegen ook aan alle katholieken, aan hen die verlicht zijn door het licht van Christus, aan alle mensen van goede wille, opdat God hun het ware geluk en heil schenke. „Ongelofelijk", 70 was de reactie In alle religieuze en eerste niet- religieuze kringen in het Midden- Oosten op de aankondiging van het bezoek van de Paus aan Palestina, Toen het nieuws bevestigd werd uitte men algemeen zijn vreugde hierover.* „Na het concilie, waarop het Oosten zo'n belangrijke plaats heeft ingenomen, kon het gewicht dat de Paus toekent aan alle Oosterse kerken niet beter tot uiting worden gebracht", zo wordt in kerkelijke kringen gezegd. Welkom ais zeer geëerde gast Een woordvoerder van het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft naar aanleiding van de aangekondigde reis van Paus Paulus naar Palestina verklaard, dat de kerkvorst in Israël welkom zal zijn als een „zeer geëerde gast", indien zijn bezoek zich tot het Israëlische deel van Palestina uitstrekt. Veel christelijke heilige plaatsen liggen in Jordanië, zoals de kerk van het heilig graf. in het oude stadsdeel van Jeruzalem, en de ge boorte-kerk in Bethlehem. Maar vele andere zijn gelegen in Israël, o.m. de berg van Zion, Nazareth en aé oevers van het meer van Galilea, waar vele van de bijbelse wonderen werden verricht. Het WEU-parlement, waarin afge- i vaardigden van Nederland, België, Luxemburg, Duitsland. Frank- I rijk, Italië en Groot-Brittannië zit ting hebben, is hiermee in feite op hetzelfde punt gekomen als begin november de parlementaire NAVO- conferentie. Ook daar kon men als gevolg van oppositie niet tot goed keuring van de plannen voor een NAVO-kernmacht komen. De heer 1 Duynstee verklaarde by de verdedi- I ging van zijn resolutie dat de NAVO-parlement ariërs de zaak teveel van militaire kant hebben be keken en dat de WEU-afgevaardig- I den een politieke uitspraak moesten doen. een uitspraak gericht op het i voorkomen van verdere uitbreiding I van het aantal atoommogendheden en op het verkrijgen van Europese medezeggenschap in de atoomstrate gie van de NAVO. Een der tegenstanders van de re- solutie-Duynstee was de Nederlandse liberale afgevaardigde nu-. H. van Riel. Het blijft een Illusie, zo zei hij, dat Europa zonder gelijke offers voor de kernbewapening gelijke me dezeggenschap in de kernstrategie kan eisen. De enige manier waarop de Europese landen medezeggen schap in de Atlantische strategie konden bereiken was via een verster king van de conventionele strijd krachten. Zijn grootste bezwaar tegen de plannen voor een NAVO- kernmacht was dat ze de aandacht afleiden van de dringendst nodige versterking der conventionele strijd krachten, die verscheidene NAVO- landen reeds aanzienlijke moeilijk heden hebben bezorgd. Bovendien kon volgens de heer Van Riel het vertrouwen in de Ver. Staten abso luut zijn omdat er een zodanig on derlinge afhankelijkheid bestaat, dat de Ver. Staten de Westeuropese part ners onder alle omstandigheden zou den steunen en beschermen. Het meepraten van zwakkeren is heel iets anders dan het meebeslissen over za ken waarvoor men geen eigenlijke verantwoordelijkheid draagt. Een geheel ander oppositioneel ge- luid kwam van gaullistische zijde. De Franse afgevaardigde Baumel, secretaris-generaal van de gaullis- i ten, verklaarde dat een NAVO-kern macht „militair absurd, technisch onverantwoord en politiek ireëel' Zo'n kernmacht ontneemt Europa het reële Europa volgens hem, dat een zelfstandige macht wenst te zijn elke mogelijkheid op het ontwik kelen van eigen atoomwetenschap, zowel voor militair als voor civiel ge bruik. waardoor Europa gedoemd zou zijn een onderontwikkeld gebied te worden. De plannen voor een Navo kernmacht zijn volgens Baumel „een wanhopige poging" om het Ameri kaanse atoommonopolie ln de Weste lijke wereld te handhaven". afdeling aan te bieden. De voorzit-, ter verzekerde, dat kleine afdelin gen. die het moeilijk hebben, zeker geholpen zullen worden. De heer Van Nieuwenhuyzen, di«w aan de beurt van aftreden was. werd bij acclamatie als voorzitter herko-Jv zen. Ir. IJ. de Boer, directeur vat „Cebeco" (Centrale aan- en verkoop, vereniging voor land- en tuinbouw), hield in deze vergadering een inlei ding over de afzet van agrarisch* produkten. Hy pleitte voor invloed van de landbouw by afzet en ver werking van de produkten. Nu d» verwericende industrieën het meer op prijs stellen langlopende contracten af te sluiten met de pro- ducenten. wordt de hoofdvraag o( de voedselvoorzieningssector later dt landbouw „op contract" in dienst zal nemen, of ,dat de landbouw zeil een tegenspel zal leveren met in achtneming van de modernisering, die door de technische en economi sche ontwikkelingen wordt vereist Het antwoord luidt, dat de landbou* hier zelf alle aandacht aan moe; schenken, hetgeen zyn organisaties waaronder Cebeco, dan ook doen. de contributie van f 3.50 tot f 4.50 per hectare goedgekeurd. Aan de zijde van de tegenstan ders werd in twijfel getrokken of de „vele dure nieuwe krachten", die de maatschappij aantrekt wel nodig zjjn en werd gewaarschuwd tegen ledenverlies. Voorstanders betoogden dat het werk van de maatschappij en het in dienst hebben van goede krachten nodig is en dat men boer Koekoek niet ln de kaart moet spe len door te dreigen met bedanken voor het lidmaatschap. Wel vroegen voorstanders van de contributiever hoging het bestuur, „met de vuist op tafel te slaan". „De prijzen van onze produkten zijn te laag", zei een hunner. De voorzitter, de heer J. A. van Nieuwenhuyzen. herhaalde, wat hij in zyn openingsrede had gezegd: Als de maatschappij naar aanleiding van van de huidige moeilijkheden van de boer tot actie wil komen, zal dat een weloverwogen actie moeten zijn. Tot een afgevaardigde die zich tegen de contributieverhoging uitsprak en die afkomstig was uit een gebied, waar de boeren het bijzonder moei lijk hebben, zei de heer Van Nieu wenhuyzen. dat het juist voor dit soort gebieden nodig is dat de Hol landsche Maatschappij „op de ketting kan springen". De afdracht van de afdelingen j instrumentarium te beschikken, om- aan het hoofdbestuur werd van 80 i dat men dan het proces van de ver tot 85 procent verhoogd. Over de ticale integratie zo goed mogelijk on- problemen, die dit voor kleine af de- I der controle kan houden. Aan de ont lmgen kan opleveren werd het een wikkeling van produktie- en valori en ander gezegd, met als resultaa' satiecombinaties wordt thans in be van een van de leden naar voren gehele Cebeco-gebied grote aandach kwam om honderd gulden voor zo n besteed, vertelde de heer De Boer. Controle De heer De Boer noemde enig» produkten, by welker verwerking de landbouw z.i. meer invloed dient U krygen. Het is niet nodig daarvooi steeds eigen ondernemingen te stich ten: coöperaties kunnen, als ver tegenwoordigers van de landbouw, it ondernemingen van derden deelne men. Het is evenwel op bepaalde terrei nen van belang ook over een eiger Tweemaal rond de aarde Nu in tropen belast niet uitdelen van „Brood voor het kart" i Toen de kleine Sitze van der Werf in 1929 in Leeuwarden geboren wem zullen zijn ouders niet vermoed hebben, dat hij later zijn toekomst. vinden in het werk ver buiten het Friese land. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat hij in Azië en later in de zending in Afrika zijn b# stemming sou vinden. E Het werd allemaal anders toen hij in 191/9 als militair de heer Vat der Werf loas hygiënist werd overgebracht naar Java vanwaar hij 1950 werd overgeplaatst naar Nieuw-Guinea. De jonge Fries werd gi grepen door de tropen. Daar loenste hij zich een toekomst op te bouwen „Oegstgeest" zendt S. v. d. Werf uit De voorzitter van de Holland se Maatschappij van Landbouw zet nogal wat vraagtekens bij de methode, die een van de zuster organisaties, de Friese Maat schappij van Landbouw, voor stelt om de aandacht te vestigen op de toestand van de melkvee houderij. Met wat de Friese Mij over die toestand denkt, is hij het echter wel eens. De Friese Mij vindt, zoals bekend, dat de melkprijs voor de boer in de interimperiode van november j.l. tot april a.s. 35 cent per kilogram dient te zijn. Wordt de prijs niet tot dat peil verhoogd, dan wil de Friese My, indien ook andere landbouworgani saties daarmee akkoord gaan. de zui velfabrieken ertoe bewegen gedurende De Paus hoopt dat in de tyd, die een korte tijd geen consumptiemelk Hoge positie van episcopaal er verstrijkt voor de concilievaders weer bijeenkomen, de commissies er. in zullen slagen de zeer hoge positie van het episcopaat in Gods kerk vast te stellen, niet als een onafhankelijke groep, nog veel minder als een tegen- over de Paus staande groep, maar als een groep kerkvorsten, die niet hem en onder hem samenwerken aan af te leveren voor anderen dan zie ken. De voorzitter van de Hollandse My, de heer J. A. van Nieuwenhuizen. zei er gisteren ln de algemene ver gadering van zyn organisatie in Am sterdam o.m. het volgende van: „wy ondersteunen volledig het landpunt van de Friezen wat be het algemene welzijn en het hoge treft de toestand in de melkveehou- doel van de kerk. Dat met hem en jdery. Maar als wy een actie willen onder hem is een zeer belangrijke uitspraak, sommigen menen dat het met hem moet zijn en anderen menen dat het onder hem moet zijn en de Paus gebruikt nu deze twee termen tegelijkertijd. Volharden in trouw Aan het einde van zijn toespraak herinnerde de Paus aan de christe nen in die landen waar de kerk niet volkomen vrf) is. Onze aandacht, aldus de Paus. gaat op dit ogenblik in het byzonder uit naar onze af- ontketenen, zoals door hen is ge noemd, hebben wy ons volledig te realiseren wat er nodig is, wil deze succes hebben. Dan moet deze actie algemeen zyn. Niet alleen geweste- lyk. maar ook landeiyk. Alle groe peringen moeten volledig meewerken. Dus ook de ongeorganiseerde boeren, wy moeten niet de kans lopen dat de een zyn melk thuis houdt en de andere ze daardoor wat duurder ver koopt". Verhouding anders De heer Van Nieuwenhuizen ves tigde er ook nog de aandacht op, dat de riem hebben gestoken en het wan trouwen jegens beheerders van het ministerie van Landbouw met een slag weggenomen hebben. Ook poli tiek gesproken was dit voor de rege ringspartijen een beste beurt geweest. Nu gaat men zich afvragen of de ze minister, ondanks zyn goede wil, te weinig medewerking heeft in de ministerraad en of de rekenmeesters op het ministerie ran Landbouw, die in het verleden zo uitstekend de kunst verstonden om eerst te doen alsof men by prysberekeningen de goede kant opging maar dan door al lerlei aftrekposten toch weer zorg den. dat men te laag uitkwam, in het vervolg toch weer te veel in vloed behouden. Wie zal in de toe komst op het ministerie van Land bouw de dienst uitmaken, de minis ter of de rekenmeesters?' Om hel vertrouwen In het eerste geval hebben de boe- rem nog wel vertrouwen, in het laat ste zal heel gauw biyken, dat er te genover de gang van zaken van het vorige ministerie v. Landbouw weinig is veranderd. En dan zal het er voor de Nederlandse landbouw, ondanks veelbelovende regeringsverklaringen, slecht uitzien, aldus de heer Van Nieuwenhuizen. Door het veel te schriele land- bouwprUsbeleid. zo meende hy. is er. ondanks de verbetering op de zuivelmarkt en de betere afzetkan- sen voor vlees, voor de veehouders nog niet voldoende verbetering te verwachten. Tot de andere punten die hij in zyn rede aansneed behoorde de plaatsing van uit de Hollanden af komstige pachters en erfpachters in Oostelyk-Flevoland. Hy was daar slecht over te spreken. Het staat vast, zo zei hij, dat de sollicitanten Royaal gebaar uit de rullverkaveUn8 belangrijk wor- I den voorgetrokken bjj degenen, die moeten verlaten voor van industrieterreinen. in het werkgebied van zyn maat- schappy (de beide Hollanden) maar twintig procent van de melkproduktie wordt verwerkt tot industrieproduk- ten (boter. kaas. e.d.) zodat het voor de fabrieken onmogelyk zal zyn de vrykomende consumptiemelk ook nog tot dit soort produkten te verwerken. In Friesland ligt de verhouding, juist andersom. ..Allemaal punten waarop een ant woord gegeven moet zyn. voordat welk hoofdbestuur ook een advies kan geven dat verantwoord is", con cludeerde hy. In zyn rede gewaagde de heer Van Nieuwenhuizen van hoop en teleurstelling, die de boerenstand ach tereenvolgens heeft gehad. Hoop door de benoeming van mr. Biesheuvel tot minister van Landbouw. De boeren stand was volkomen bereid deze mi nister zijn vertrouwen te schenken en doet dat nog omdat hij niet twij felt aan zyn eerlijke bedoelingen. Nog meer hoop kreeg men toen gesproken werd van nog wat optrek ken van de melkprijs over het jaar 1962/1963. het rechttrekken van ge maakte fouten in voorlopige bereke ningen en liet realiseren van toezeg gingen door de vorige minister van Landbouw gedaan. Het was een grote teleurstelling, dat de uitwerking van de toezeggin gen aan de veehouders niet bracht, wat men redelijkerwijze meende te mogen verwachten. De melkprys voor de interimperiode november 1963 april 1964 was, gezien de stijging van de kosten voor de veehouder y, ook naar de opvatting van de vee- houderijcommissie der Hollandse My te laag gesteld.' Hier zou de regering door een ro- hun bedryf yaal gebaar, dat gezien in het licht uitbreiding van de totale begroting maar weinig miljoenen meer jou hebben gekost stedemhavens enz., dus voor het «I- de veehouder weer een hart onder I gemeen Nederlands belang. Na zyn militaire dienst was hy werkzaam in de meelbranche in Leeuwarden, maar nauwlettend zocht hij naar een gelegenheid om op nieuw naar Nieuw-Guinea te kun nen gaan. intussen door zelfstudie werkend aan zyn algemene vorming. In 1954 kwam de mogelykheid. Het Gouvernement van Nieuw-Guinea zocht een voorlichtings-ambtenaar. zyn functie zou zyn de verspreiding van goede en voor de bevolking be taalbare volkslectuur. Gedurende acht jaar is de heer Van der Werf in deze functie werk zaam geweest, al spoedig bygestaan door zyn vrouw, die hy in Nieuw- Guinea vond. Zy was geboren op Java waar haar vader hoofdambte naar was by de waterstaat. Via Ne derland was zy als secretaresse op Nieuw-Guinea terecht gekomen. Grote ervaring Door zUn werk kwam de heer Van der Werf in aanraking met de vra gen waarvoor men gesteld wordt in een gebied, dat in snelle ontwikke ling is en waar men de bevolking met lectuur behulpzaam wil zyn. Wat is beschikbaar? W'at moet be schikbaar komen? Welke auteurs, uit het lftnd zelf en uit Europa, kunnen worden aange zocht? Wie zal de nieuwe lectuur drukken? En in welke oplagen? Hoe wordt dit alles zo goed moge lyk ver spreid? Waar en hoe worden boek- handeltjes opgericht? Wie kunnen daarin werkzaam zijn? Het zijn al lemaal vragen waarvoor de voorlich tingsambtenaar Van der Werf zich gesteld zag. De grote ervaring, die hy hier heeft opgedaan zal de heer Van der Werf zeer van pas komen wanneer hy over enige weken zyn nieuwe werk in Kameroen ter hand neemt. In Yaoundé de hoofdstad van dit voormalig Franse gebied is kort ge leden een literatuurcentrum gesticht voor Frans-sprekend Afrika, uit al lerlei landen vormen kerken en by- belgenootschappen zitting in het be-i stuur van deze stichting. Ds. Ype Schaaf, die agent was van het Ne derlands Bijbelgenootschap in Ka meroen heeft een deel van zyn tyd gegeven om voor de oprichting van dit centrum beschikbaar te zyn. Eni ge maanden geleden ls het in tegen woordigheid van minister en hoge regeringsfunctionarissen van Kame roen geopend. De hervormde zending is by dit alles zeer geïnteresseerd Dank zy de actie „Brood voor het hart" kon Oegstgeest f 325.000 be schikbaar stellen voor de bouwkos ten. Dat is nog maar een gedeelte van het geld dat hiervoor nodig is. Gelukkig kunnen uit Duiteland. En geland en Amerika nog aanzienlyke bydragen worden verwacht. Naar Kameroen De Hervormde zending besloot daarnaast twee Europese en een Afrikaanse directeur beschikbaar te stellen. Men was zo gelukkig de Frans-Zwitserse zendingspredikant ds. P. D. Fueter te kunnen aantrek ^lll!ltl)!llllllllllllllllllllinillllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIHIIIII Door de onlangs gevoerde actie „Brood voor het hart" is I de aandacht van zeer velen ge- 1 richt op het literatuurcentrum dat voor de kerken in Frans- g sprekend Afrika in Yaoundé is 1 opgericht. De Hervormde zen- 1 ding is hierbij geïnteresseerd. 1 Op l't december zal door H „Oegstgeest" de heer S. van 1 der Werf als directeur van dit g centrum naar Yaoundé (Kame- 1 roen) worden gezonden. Zon- 1 dag wordt hij met zijn vrouw g afgevaardigd in de Hervormde 1 Gemeente van Den Haag. Ds. H P. J. Mackaay, secretaris van g de Raad voor de Zending in de 1 Ned. Herv. Kerk, staat in dit H artikel stil bij dit voor de ker- g ken belangrijke moment 11 geeft tevens een karakter- 1 schets van een Friese jongen, g die zijn ideaal in vervulling ziet gaan. lliPIflIlHlllllllllllllllllllflIlllllllilllIHlIIIIIIIIIIIIIIIIIIII tweed veel ervaring opgedaan. De Europese directeur zal dc heer van der Werf zijn. Zyn werk Nieuw-Guinea is een pracht voorin reiding geweest op het nieuwe wei dat hem in Kameroen wacht en di nog geheel moet worden opgezet. Zeer grondig hebben de heer e» mevrouw Van der Werf zich in lie afgelopen Jaar op hun toekomstig arbeid voorbereid. Aan de Zending] hogeschool te Oegstgeest werd a korte cursus gevolgd, daarnaast weit Frans gestudeerd, eerst in Neder la ni later verschillende maanden i| Lyon. Tevens werden daar contacts gelegd met Franse drukkers en uif gevers en werd inzicht verkregen i de wyze waarop deze bedryvei waarmee veel zal moeten worden s» mengewerkt. in Frankrijk zyn geoi! ganiseerd. een uiterst belangrijke post voor le op het Franse taalgebied gerichl kerken van Afrika, die nu eindelij over het gedrukte materiaal zulk gaan beschikken, dat zij voor ha uitbouw en opbouw nodig hebbel ken. In het Engels sprekende Oost- j Moge zijn werk daar gezegend zyi Afrika had hy in soortgelijk werk al 1 P. J. Mackasj Ideaal wordt werkelijkheid Nu, na een voorbereiding van bij na een jaar, is het zo ver dat de hei en mevrouw Van der Werf met hul drie kinderen naar Kameroen gaai vertrekken. In Yaoundé, in de gro te tuin van het huls dat voor dj Fueter werd aangekocht, is een lua voor hen gebouwd. Reeds maande wordt verlangend naar hun komj uitgezien. Zondag worden ze uitga zonden in de Hervormde Gemeen! van Den Haag en dan gaat het bc| ginnen. De Friese jongen, die als militsj de tropen leerde kennen en die laU daar zyn toekomst zocht, die in zijl verlof op reis terug naar Nederlanj tweemaal rondom de wereld zwiert gaat zich vestigen in Kameroen <1

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 6