HAAST US \L PRIJS Tulpenkwekers gaan spreken over vrijheid STILLE RKVOKI TIK ACH I ER HET IJZEREN GORDIJN... kunst kAleiöoscoQp Veiligheidsraad wekt op tot iiiet-levering wapens aan Pretoria Eerst onderzoek en reclame zeker stellen Biesheuvel geniet het vertrouwen van vriend en vijand In landbouw wordt teveel gif gebruikt 1 wm Landbouwfonds vijftig miljoen Tsjecho-Slowakije zet deur open roor de Oostenri jkers Bij aankoop van een groot pak "-"e ss; 'Gekkenwerk Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 5 december 1963 Derde blad no. 31129 *9 Het bestuur van de vereniging „De Tulp'* heeft een moedige daad gesteld. Het stelt op de jaarvergadering de leden in de ge legenheid te discussiëren over de maatregelen, die men zou moeten nemen, indien het stelsel van teeltbeheersing niet door de E.E.G.-partners wordt overgenomen. De internationale tuinbouw organisaties confereren bijzonder druk in Brussel. Het enige wat men daarover verneemt is, dat de partners de Nederlandse maat regelen niet zullen overnemen en daarmede is alle zekerheid van de bescherming weggevallen. Men zal op eigen benen moeten proberen te staan. Dat is een angstig vooruitzicht. Maar vóór alles wil men het machtigste instituut van het vak, het CBC, vasthouden. Het biyft by filosoferen over wat er allemaal kam gebeuren als de Nederlandse maatregelen vervallen. Nu stelt men minimumprijzen, die gedekt worden door het opkopen van eventuele overschotten. Deze worden betaald door 'n heffing van 't benodigde percentage van de ver kochte bollen in te houden. Tevens houdt men dan drie procent in voor het CBC. Uit deze vakheffing wor den de kosten van het weten schappelijk onderzoek en de onper soonlijke reclame gefinancierd. Te recht stelt men bij de discussies, dat desnoods alles maar weg moet. Er ia! wel een weg moeten worden ge vonden om het geld van de vak- heffing te blijven incasseren. Men is op die beide instituten en de keuringsdienst zeer trots. Terecht, want er zijn maar weinig branches in de wereld, misschien zelf niet een. die in 1925 al de eerste stappen de den op de weg naar de collectieve reclame. De zeer ver vooruitziende voorzitter van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur, de heer E. H. Krelage later dr. H. E. is de grote animator hiervan geweest Men had met veel moeite en pijn een plantendokter in de Bollen streek gekregen. Er was echter al- tijd geld te weinig om de veelheid van problemen ergens goed aan te I kunnen pakken. Nu staat de E.E.G. voor de deur en men is bang. dat er geen moge lijkheden meer bestaan om dat geld by elkaar te krijgen via de oude vertrouwde weg. Er is zelfs de nei ging om deze instituten te handha ven ook al doen de andere EEG lan den niet mee in de financiering In het E.E.G. verdrag mag iedere I staat zijn eigen instituten blijven houden en betalen en daarvoor spe- I ciale heffingen instellen. Als er geen I controle meer is op de manier, zo- I als we die nu gewend zijn door uit- j voermachtigingen. dan zal men straks I in de E.E G. toch ten behoeve van de statistiek een uitvoermelding moe ten instellen en op grond daarvan het geld voor dergelijke heffingen moeten incasseren. De exporteur ver haalt het wel weer op de kweker. Daarmede zouden dan deze twee ze genrijke instellingen gered zijn en wellicht tevens ook de Bloembollen keuringsdiensten De verdeling van het geld is iets gewijzigd. Het wetenschappelijk on derzoek krijgt volgens een begroting van het Produkschap voor Siergawas- sen. de incasseerder, een miljoen, de reclame tussen de zes en zeven mil joen en de keuringsdiensten iets minder dan een miljoen. Fraaie bedragen bij een export 1 van tweehnndervjjftig miljoen gul den. Het komt neer op een procent of drie van de export. Het vak is trots op deze instellingen en zou niet zonder kunnen. Voor hen. die dit vak van binnen en van buiten ken nen is het toch verrassend te moe ten merken, dat teelt beheersing veel minder fel wordt verdedigd dan de vakheffing. Nog een vijftien jaar ge- leden, was het heel ander. 'Van onze parlementaire redacteur) Het socialistische Tweede-Kamer lid mej. Brautigam heeft de minis ter van Landbouw gevraagd maatre gelen te nemen tegen verkeerd ge bruik van verdelgingsmiddelen. Tij dens het gisteren gehouden land- landbouwdebat maakte zy gewag van de groeiende ongerustheid over al te kwistig gebruik van de bestrij dingsmiddelen. „Misschien zyn we wel wat al te geestdriftig aan het spuiten gegaan met insecticiden, zo zei zij. Mej. Brautigam noemde de op schudding. die in Amerika is ont staan nadat het boek „Silent Spring" van Rachel Carson was verschenen. De schrikwekkende consequenties van verkeerd gebruik van insectici den, die in dit boek beschreven wor den. hebben in Amerika tot groot scheeps onderzoek geleid. Mej. Brautigam vroeg de minis ter of het wel voldoende is alleen de levensmiddelen te onderzoeken op overschrijding van de tolerantie grens, die voor de aanwezigheid van bestrijdingsmiddelen in levensmidde len is voorgeschreven. Zij vroeg zich j j af of de gebruikers wel voldoende j doordrongen zijn van het gevaar, j Onderzoekingen van de Haagse 1 Keuringsdienst voor waren hebben aangetoond, dat in het Westland soms te veel wordt bespoten. In drie maanden tijds. zo bleek uit de door mej. Brautigam aangehaalde rappor ten van deze dienst, bevatte zes pro cent van de onderzochte kasgroente te veel rwten van bestrjjdingsmld - 1 delen. Soms was de grens van het j toelaatbare tienvoudig overschreden, j Vooral sla, andijvie, spinazie, kom kommers en tomaten bleken te veel land bouw vergif te bevatten. Ook het A R. Kamerlid Elfferich vroeg de aandacht van minister Bies- i heuvel voor het verkeerd en over matig gebruik van landbouwvergif. j tweede pak - i Geld op tafel Prof. Van Slogteren kwam toen op de gedachte om de bloembollenkwe- kers het geld op tafel te laten bren- i jen Twee cent per roe. of veertien cent per are, moest toch wel op te brengen zjjn. Zo is het gebeurd. Men had al een wat losse organisatie, die moest trachten de andere organisa ties wat by elkaar te houden en die werd opeens het grote apparaat, dat kon gaan zorgen voor de inning en Terdeling van de gelden. Het Cen traal Bloembollen Comité werd een echt overkoepelend orgaan en dat rorgde dat de twee cent per roe er 1 jwamen en naar recht en billijkheid 1 onder wetenschappelijk onderzoek en rlame werden verdeeld. In het boek Drie Eeuwen Bloem bollenexport van dr. E. H. Krelage itaan de eerste bedragen vermeld. Vierentwintigduizend gulden voor het laboratorium in Lisse en zevendui zend voor de onpersoonlijke reclame. Let wel, dat was in 1925! Er was vijfduizend gulden over voor rende algemene kosten. Men tte toen de inkomsten op dertig- ?nd gulden per jaar en kreeg er zes meer. Het bloembollenvak chtte baanbrekend werk. De narigheid kwam toen de gou den tijd over raakte in 1930. Onge lofelijke overschotten maakten alle bollen waardeloos. Er moest wat worden gedaan. Men I Kanier akkoord (Van onze parlementaire redacteur) j j Met overgrote meerderheid heeft de Tweede Kamer gisteren haar goed - keuring gehecht aan het voorstel van minister Biesheuvel van Land- bouw. om een bedrag van f 50 mil- i joen te storten in het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw. Alleen de Boerenpartij en de Staat kundig Gereformeerde Party stem den tegen het voorstel. Namens de S.G.P. zei ir. Van Dis, dat hij willekeur bij de besteding van de gelden in het fonds niet uit- gesloten achtte De heer Harmsen van de Boerenpartij meende, dat het fonds zich alleen maar zou bezig houden met de gedwongeit ophef fing van landbouwbedrijven. De socialisten hebben hun bezwa- ren, die vorige week zo duidelijk ble- I ken, grotendeels laten varen. De soci alistische fractieleider, ir. Vondeling. 1 liet weten, dat zijn fractie voor het bedrag van f50 miljoen (waarvan vorig jaar reeds f25 miljoen bij wij ze van voorschot werd gestort) zou, zijn als de minister zou beloven óe Kamer tijdig op de hoogte te stel- v len van de maatregelen van het fonds. Minister Biesheuvel beloofde daarop, dat hij het geld niet zal uit- vooral tegen het feit. dat er nog In zyn antwoord zei minister Biee- keren aan he- fonds, voordat de maar heel weinig over de werking heuvel, dat hij ook de Tweede Ka- Kamer is ingelicht en voordat de van het fonds bekend is. nier tydig op de hoogte zou stellen Kamer er desgewenst over heeft ge- „Wy weten er veel te weinig van van de maatregelen, die het fonds discussiëerd. Het bezwaar van de af", luidde het oordeel van socialis- met het bedrag van f50 miljoen socialisten richtte zich vorige week tische fractieleider wil nemen. ror kw; one reel iging de teelt halveren, liet bollen in leveren. en stichtte "n fonds, dat geld bijeen moest krygen voor het opko pen van de overschotten. De Crisis centrale. het Rijk en alles was er om de wettelijkheid van die maatregelen te waarborgen en ze ook te doen uit voeren. Het „twee cent per roe fonds" is by gebrek aan twee centen per roe ter ziele gegaan, maar aangezien men toch geld moest incasseren kon dat beetje voor wetenschappelijk onder zoek en reclame er nog wel bij. Er kwam op de surplusheffing nog een vakheffing. Eerst protest Tot ver na de tweede wereldoor log is er tegen geprotesteerd. Het vak brengt namelijk miljoenen gul dens bU elkaar per jaar. Als er overschotten zyn en de grote heren tieren maar feest van onze dure centjes en maken wereldreizen, die helemaal niet nodig zyn. dan is het een hard gelag. Maar het ging be ter, de na-oorlogse overschotten ver dwenen. de kwekers kregen weer zo veel geld voor de bollen, dat ze aan leven konden gaan denken en toen kon die drie procent er wel af. In tussen hebben ze ook wel geleerd, dat wetenschappeiyk onderzoek en recla me speciaal voor dit werk onmis baar zyn. (Van onze parlementaire redacteur) De nood van de landbouw ook het vertrouwen van Kamerfracties in de minister van Landbouw is gisteren onder woorden gebracht by het debat over de be groting van het ministerie van Land- Naar het kerkhof van hun vader... De twee overleden kinderen van wij len president Kennedy zijn gisteren overgebracht naar het nationale kerkhof van Arlington, waar hun vader ligt, en daar opnieuw ter aarde besteld. Een van de kinderen, een meisje dat dood geboren werd in 1956, lag •n Newport, op Rhode Island, begra ven. Het graf van het jongetje, dat in augustus van dit jaar twee dagen na zijn geboorte stierf, bevond zich m Brookline in Massachusetss. Mevr. Kennedy en haar zwagers de minister van Justitie Robert I Kennedy en Senator Kennedy, war ren bij de herbegrafenis aanwezig. bouw. In de loop van het langdurig de bat bleek duidelyk. dat niet alleen de regeringsgezinde fracties, maar ook die van de Party van de Arbeid zich achter het beleid van minister Biesheuvel scharen. Vele sprekers lie ten duidelyk weten, dat het nu geen tyd Ls voor tweedracht, die alleen maar ondermijnend en destructief kan werken. Er werd gewaarschuwd tegen het extreem opvoeren van de onrust, om dat daarmee het ..Poujadisme" in de Nederlandse politiek een kans krijgt. Het dreigement van de Friese Maat- schappy voor Landbouw om de melkleveranciers te staken heeft in de Kamer, behalve natuuriyk bij de Boerenpartij, dan ook geen weer klank gevonden. Afgekeurd Minister Biesheuvel, die aan het eind van het lange debat nog de kans kreeg een deel van de vragen te beantwoorden liet niets heel van de houding van de Friese Maat schappij van Landbouw. „Ik keur die ten scherpste af", zei hij, „Ik wil daar geen misverstand over la ten bestaan". De producentenprijs voor de melk van 35 cent, die door deze maatschappij wordt gewenst, noemde de minister een „dwaze zaak. die geen enkel verband heeft met de werkelijke afzetmogelijkheden... De minister rekende de Kamer voor dat by een dergelyke prys de kaas vyf- tig procent duurder zou worden en de boter maar liefst op acht gulden per kilo zou komen. Dat de Maat schappij aan deze eis bovendien nog het dreigement van staking van de melkleveranties heeft verbonden noemde hij „byzonder kwalyk". ister van J 0 f De christeiyk historische af- gevaardigde naar de Tweede f Kamer de lieer Mellema noemde 0 a gisteravond de methode van be- 0 i handeling van de landbouwbe- f J groting „gekkenwerk". a f Het beantwoorden van 317 i f vragen in het voorlopig verslag 0 vond hij een ontzaglijk werk, J 0 terwyi geen afgerond beeld ver- 1 kregen wordt. f a „Behandel deze begroting voort- k aan eerst in openbare commis- 0 J sievergadering". zo vroeg de heer Mellema de Kamervoorzitter. a 0 ..Ja. graag", riep minister Bies. 0 heuvel 0 „Ik zie de minister glunderend 0 en glimlachend knikken", con- 0 a stateerde de afgevaardigde. 0 k De heer Van Thiel «voorzit- 0 ter': „De voorzitter heeft, ook geknikt, oprecht". a J „Dat doet me deugd", riep de a f Groninger heer Mellema, die J 0 voorts verklaarde, dat hij nog f 0 nooit een minister van Land- 1 bouw zoveel lof heeft horen toe- f a zwaaien dan aan minister Bies- 0 heuvel in een land waar de boe- 0 renbevolking zozeer in beweging i J en onrust is. a 0 „Dat gaat wel over", riep mi- a 0 nister Biesheuvel, met een be- 0 rustend gebaar. „Zoiets hoeft 0 niet als Regering en Kamer ac- 0 f tief en zich van hun taken be- 0 k wust blyven", kaatste dr heer 0 J Mellema terug. Steun 't Uit het betoog van minister Bies heuvel viel gisteravond reeds op te maken, dat by niet veel mogelijk heden ziet voor directe financiële steun aan bedryven. die in moeilyk- heden verkeren. Het voorstel van het Landbouw schap om met inschakeling van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw een soort over bruggingsregeling te treffen voor noodlijdende bedrijven viel bil de minister niet in goede aarde. Hy gaf toe. dat het voorstel van het Land bouwschap door de haastige opstel ling waarschijnlijk wat vaag was en dat nader overleg met het schap no dig zou zyn, maar hy voegde daar aan toe er weinig voor te voelen het fonds te gebruiken voor acute nood situaties. Het, is geen noodfonds en als men het als zodanig gaat gebrui ken komt het aan de structuurmaat regelen op lange termijn niet. meer toe. Andere mogelijkheden zag de minister niet: „Er zit niet meer in de begroting en ik ben niet optimis tisch over de vraag of er wat. aan ge daan kan worden". Melkprijs De Kamer drong gisteren vry al gemeen aan op doorberekening m de melkprys van de loonkostenstyging per 1 januari In zyn memorie van antwoord liet de minister weten, dat hy de loonstyging, die het ge volg zal zyn van de loonronde pas ln de nieuwe richtprys, die in april ingaat wil verrekenen. Ook gister avond handhaafde hij dit standpunt, al liet hy wel weten dat het voor hem geen principele zaak is. „Myn standpunt is het gevolg van prak tische overwegingen", zo zei hy. „Op jaarbasis omgerekend is de loonsty ging van vyf procent, die mag wor den doorberekend trouwens niet meer dan een en een kwart procent en met deze doorberekening kan men best wachten tot april 1964". Een beeld van de persconfe rentie. welke Reydon en De Ja ger na hun vrijlating uit Russi sche gevangenschap op Schiphol hebben gegeven. Van links naar rechts mevr. Reydon. haar echt genoot en De Jager. In antwoord op vragen over de garatieprys voor suikerbieten deelde de minister mee dat het kabinet deze voor 1 januari zal vaststellen. Verschillende leden hadden er op gewezen dat het lange uitbiyven van Graanschuur moet mi importeren (Van onze oorrespondent ln Wenen) Achter het yzeren gordyn voltrekt zich een stille, maar hoogst merk waardige revolutie, doordat sinds eni ge tyd niet alleen alle Oostenrykers. maar ook alle buitenlanders ln Oos tenrijk tonder enige moeilykheid Tsjecho-Slowakye kunnen bezoeken en er twee volle dagen mogen ver blijven. Ook kunnen zy een derge- Rjk bezoek ongehinderd herhalen zo dikwyis zy dat willen. Zy behoeven alleen een visum aan te vragen, dat slechts een paar gulden kost en binnen de kortst mogelyke tyd ter beschikking wordt gesteld. Er wordt dus schynbaar ook niet gesnuffeld naar het verleden van de toeristen. Aanvankelijk was dit verlof alleen tot de weekeinden beperkt, maar nu de garantieprijs het de boeren moei lijk maakt het te bebouwen oppper- vlak te bepalen, maar de minister meende dat de datum van 1 januari de boeren niet in grote moeilijkhe den brengt. Sint Olofsprijs voor letterkunde De stichting Kunstkontakt in Am sterdam heeft een prijs, de Sint Olof prys", voor letterkunde ingesteld. Elk jaar zal deze prys groot f 1000 wor den uitgereikt aan een in leven zijnde Nederlandse literator voor diens gehele werk. Die uitkering zal, telkens geschieden op 15 juli. I)at is de datum waarop de Stichting dit jaar de Sint Olofs- of Oudezyds- kapel heeft aangekocht. De jury zal steeds worden samengesteld uit beel dende kunstenaars die al of niet als literator werkzaam zUn. Met de aankoop van de genoemde kapel heeft de Stichting dit middel eeuwse gebouw aan de Zeedyk voor de ondergang behoed. Het stond op het punt te worden afgebroken. Kunstkontakt heeft het doen restau reren en er een expositiezaal in In gericht Ook de vyf by de kapel behorende en even oude huisjes aan de Sint Olofssteeg zUn gerestaureerd en reeds in gebruik genomen als kan toren en ateliers. Het gehele complex heeft nu de naam gekregen „Toon- kerk-Kunstkontakt". Dichteres Hans de Kat overleden In de ouderdom van 53 Jaar is te O verveen plotseling overleden de dich teres Hans de Kat van Zyl, echtgeno te van prof. Otto B. de Kat, verbon den aan de Ryksacademie voor Beel dende Kunsten te Amsterdam. In het Haarlemse culturele leven was zy een bekende persooulykheid. onder meer door haar functie van secretaresse van de sociëteit Tclsterhant, waarvan zyn een der oprichtsters was. zy kwam voort uit school van „Do Gemeenschap" en publiceerde ln 1939 de bundel „Zelfportret", welke grote waardering verkreeg. Vorig Jaar ver scheen haar tweede bundel „Zintul- geiyk". Ook is zy werkzaam geweest als vertaalster. o.m. van het „Dag boek van Bernanos". ZU wrist daarin een uiterste accuratesse te verenigen met een onbekrompen taalinzicht. Ook verzorgde zy sinds enige jaren de rubriek kinder- en jeugdlectuur van het Haarlems Dagblad, Onderzoek naar Romeinse beelden (Van onze correspondent) I)e Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek ln Amersfoort heeft de firma J. van der Hidden te Rot terdam opdracht gegeven de Maas- bodem in Maastricht af te zoeken naar overbiyfselen van Romeins beeldhouwwerk. Duikers van deze firma zullen de i rivierbodem gaan afzoeken, zodra de nog vry hoge waterstand is gezakt i Bij baggerwerkzaamheden in de Maas naby Maastricht, werden in juli van 1 dit Jaar veel oudheidkundige schatten aan de oppervlakte gehaald. Het wa- j ren resten van een Romeinse brug, i die hier over de Maas lag, overblyfse- len van een monumentale heidense tempel, veel Romeins aardewerk en muntstukken van keizers uit de eer ste eeuwen na Christus. De brug over de Maas by het Ro meinse Trajectum ad mosam het tegenwoordige Maastricht was de schakel in de grote heirbaan van Boulogne via Tongeren (Belgie), Maastricht en Heerlen naar Keulen ln Duitsland. De grote fragmenten beeldhouwwerk en kunstig versierde kapitelen werden met een bagger molen naar boven gehaald. Tegen deze methode hadden de deskundigen ernstige bezwaren. Binnenkort zullen de duikers naar de historische schatten gaan zoeken. Engels borduurwerk Van 15 december tot 19 Januari wordt in het museum Boymans-Van Beuningen in Rotterdam de tentoon stelling ..English domestic embroi dery" borduurwerk uit de tyd van Shakespeare en Koningin Elizabeth, gehouden. De tentoonstelling die is georganiseerd door de British Coun cil afdeling beeldende kunsten, geeft in ruim honderd stukken een beeld kan men ook tijdens dc weck de grens passeren en bovendien kunnen zelfs toeristen uit West-Duitsland van deze vergunning gebruik maken. Dit laatste is wel het hoogtepunt van toe schietelijkheid. want er is geen volk dat na de oorlog zo sterk door de Tsjechen wordl gevreesd als de Duitsers. Niemand in het Westen had ver wacht, dat de regering in Praag de eerste zou zijn. die op deze manier het yzeren gordijn ongedaan maakte, want afgezien van Oost-Duitsland, heerste in Praag het meest stalinis tische en stroefste communistische regime, tienduizenden Oostenrykers hebben tot nu toe van deze begunsti ging gebruik gemaakt en zyn zonder overlast ook weer naar hun land te ruggekeerd. Zy bezochten en bezoeken nog steeds hun familie, vrienden en kennissen, maar tevens konden zy toestanden waarnemen, die eigenlijk geen aanbeveling zyn voor het com munistische beleid, maar toch laat Praag deze kritische waarnemers on gehinderd passeren. Tijdens een eerste bezoek vallen dadelyk de uitgestrekte kolchozen op, die de plaats hebben ingenomen van de vroegere kleine landbouwbedrij ven. Vlak achter de grens zyn echter de boerderyen en hoeven volslagen verlaten en bevinden zich in een toestand van verval. Ze worden ver waarloosd. omdat de vroegere Duit se bewoners werden verjaagd en Tsjechische planters schijnbaar geen zin hebben om hier kolonisatiewerk te verrichten. In de dorpen ziet men wel kleine moestuintjes by de huizen en hoeven, maar de grote collectieve bedryven liggen veraf, soms meer dan een uur van de kom van het dorp. Dit is met opzet gebeurd, omdat men daardoor het stelen wil bemoeilijken, dat al leen 's nachts mogelijk is. Toch blijft het stelen van staatseigendom be staan. ondanks alle strenge straffen. Het is de enige vorm van particulier initiatief, die nog werkelijk bloeit. Men beschouwt dit dan ook niet als diefstal, maar als een particuliere greep in de gemeenschappeiyke pot. Om dit misbruik in te perken biy- i ven de landerijen en graanvelden I 's nachts verlicht, maar aan de parti- I culiere acties komt toch geen einde. Ze worden zelfs door kleinere groe- pen gesteund en wanneer de eigen lijke „dieven" ln het donker terug- komen, wordt de buit broederiyk ver- deeld. Ofschoon de huidige oogst meer dan goed is geweest, moet dit land. deze vroegere graanschuur van de Oosienrykse monarchie, nu graan uit het buitenland importeren. Tot voor kort werd het ontbreken de graan door de Sowjet-Unie gele verd, waardoor deze propaganda-slo gan kon ontstaan: „Van twee broden komt er één uit de Sowjet-Unie". Nu echter Moskou zelf in moei lijkheden is gekomen, heeft men de hulp van Canada ingeroepen en Ls de propaganda-leus verstomd. Tsje cho-Slowakye is op graaninvoer aan gewezen. omdat, hetzelf te weinig pro duceert en per hoofd meer meel ver bruikt dan byv. West-Duitsland of ons land. Dit vindt zijn verklaring in het feit dat er minder vlees, vet en groente ter beschikking staan. In de laatste weken echter werd er iets meer vlees aangeboden en dit beschouwt men dan ook ais een van de grote prestaties van de nieu we regering onder leiding van pre mier Lenart. Maar ook hy moet zich neerleggen by de invoer van graan uit het Westen. Ter verklaring be roept men zich in Praag op de toe nemende industrialisering met als ge volg het gebrek aan arbeidskrachten op het platteland. Daardoor zijn de pryzen voor landbouwprodukten op vallend hoog, ofschoon een boeren knecht per dag slechts twaalf Tsje chische kronen verdient, wat naar verhouding veel te laag is, want twee pond mals kosten vyf tot zes kronen. Die knecht moet dus voor twee pond mals een half dagloon betalen. Over en weer Dergelijke feiten en toestanden no teert de toerist uit het Westen, maar het vervult hem niet met een gevoel van leedvermaak, integendeel, hy hoopt dat de begonnen ontspanning zal worden bestendigd en vooral dat de bewoners achter het yzeren gor dyn eveneens de gelegenheid krygen dc andere kant te bezichtigen. Het is niet uitgesloten dat ook dit moge- lyk zal zyn, want veel Tsjechen en Slowaken, niet wie men ongestoord en openhartig kan spreken, zouden Oostenrijk en vooral Wenen graag bezoeken en voornamelijk zakenmen sen. economen cn directeurs van staatsbedrijven zyn nu openiyk voor standers van betere en uitgebreide economische betrekkingen met bet Westen, nu de economie In het com munistische Oosten moeilijkheden on dervindt. Daarom moet men het ten zeerste begroeten dat er dezer dagen zelfs een handelsovereenkomst werd afge sloten tussen Praag en Bonn. Ook dat is een stille revolutie. De Veiligheidsraad heeft gisteren met algemene stemmen een door Noorwegen ingediende resolutie aan vaard, waarin op alle landen ter we reld een beroep wordt gedaan geen militaire uitrusting aan de Unie van Zuid-Afrika te leveren, dit met het oog op de Zuidafrikaanse politiek van gescheiden rassenontwikkeling. De raad heeft voorts, even eens eenstemmig, secretaris-generaal Oe Thant verzocht een groep van „erkende deskundigen" samen te stellen, die de toestand in Zuld-Afrl- ka moet bestuderen en aanbevelin gen moet doen. welker uitvoering zou kunnen leiden tot de totstandkoming van een Zuidafrikaanse maatschap- pij, waarin leden van alle rassen dezelfde rechten zouden hebben. In de resolutie wordt ook een be roep op Zuid-Afrika gedaan om „al len, die gevangen zyn gezet of in een kamp geplaatst wegens hun ver zet tegen de politiek van gescheiden rassenontwikkeling", vry te laten. Aan de Zuidafrikaanse regering van het Engelse borduurwerk voor I wordt verzocht „onmlddellyk op te huishoudeiyk gebruik uit deze bloei- houden, met het nemen van nadelig tyd van de Engelse kunst. onderscheid makende en onderdruh- kende maatregelen". Voorts wordt in de resolutie afkeuring uitgespro ken over het feit, dat de Zuidafri kaanse Urne vorige beroepen van rï« VN naast zich neer heeft gelegd. In de resolutie wordt secretaris generaal Oe Thant verzocht de Vei ligheidsraad ir. te lichten over „elke nieuwe ontwikkeling". De raad ver wacht. niet later dan 1 Juni 1964. een rapport van hem over de toe stand in Zuid-Afrika. De Britse vertegenwoordiger Sir Patrick Dean verklaarde dat zyn land zyn voorbehoud met betrekking tot de resolutie moest handhaven. Hy wees erop dat Engeland zich slechts heeft verplicht geen wapens en ammunitie aan Zuid-Afrika te verkopen, die kunnen worden gebruikt ter bestendiging van de politiek van gescheiden rassenontwikkeling. De Sowjetrussische afgevaardig de dr. Fedorenko herhaalde het voor behoud van zyn regering met be trekking tot het voorstel tot het vor men van een groep van deskundigen, die de toestand ln Zuid-Afrika moet bestuderen. Hy verklaarde dit slecht^ als tydverspilllng te beschouwen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5