25 Landing in Scheveningen moet het zonder de Marine stellen Noordwijk herdenkt Van Limburg Stirum Prins Willem draait Koningin de rug toe 'n klasse apart zuivere zachte Amerikaanse sigaretten voor één gulden r Zeevaartschool redt herdenkingsfeest NU IN CELLOFAAN' VERPAKT Krans op het graf Scholieren demonstreren Opgericht 1 maart 1860 Maandag 2 december 1963 Derde blad no. 31126 (Van onze Haagse'correspondent) SCHEVENINGEN bolwerk van Oranje is zaterdag het I hoogtepunt geworden in de viering van 150 jaar Nederlandse onaf- hankelijkheid. Leeg en verlaten was het wijde Gevers Deynoot- plein, maar drukte was er in de Keizerstraat, rond de oude kerk en pastorie. In het hart van het vissersdorp en aan het strand is met j overgave en van harte een feest gevierd, dat door oprechtheid het karakter van een openluchtspel verloor. Koningin Juliana en Prinses Beatrixmet minister-president Ma- rijnenburgemeester Kolfschoten van Den Haag en vele andere autoriteitenhonderden schoolkinderen op het strand en enige dui zenden belangstellenden op de Boulevard, zagen de reconstructie van de landing van de Prins in 1813. Het hele dorp stroomde leeg, toen de blijde mare ging, dat de Prins zou landen. Oude vrouwtjes in daagse dracht met omslagdoek en jonge jof fers in lange ryen arm in arm liepen haastig voort. In een ijle nevel lag een schip voor de kust, de vlag fier in top. „Oranje boven", en kinderen dansten aan het strand. Ruiters op paarden in draf ijlden druk heen- en weer. Stoere visserslui droegen de vorst aan land. De rit op de bolde rende nettenwagen werd een glorieuze intocht. In 's-Gravenhage werd zater dag 150 jaar onafhankelijkheid her dacht. met een kranslegging en met een plechtige bijeenkomst. In Scheve ningen werd het gevierd en Neder land keek toe op de beeldbuis. Hoogspa nn ing Maandenlang zijn honderden Sche- veningers druk in de weer geweest met de uitgebreide voorbereidingen. De laatste weken waren van een ner- veuse hoogspanning. Avond aan avond vergaderden de vele commis sies, de vrouwen naaiden aan histo rische kostuums, in de manége hob belden de mannen een oefenrondje op een paarderug en Simon Berken bosch Blok leerde zuchtend zijn toe spraak uit het hoofd. Eindelijk is het zover. Iedereen gaat de straat op. Het is fris en bewolkt, net als in 1938 toen ook heel Scheveningen vlagde I Koningin en Prins legden za terdag een krans bij het stand beeld van Koning Willem I op I het Plein 1813 in Den Haag. lounge stonden tv-toestellen en daar zag de Prins, hoe hij ook angstig wankelde by het overstappen van „Dfe Zeearend" in de vlet. Bovendien zag de Prins toen pas, hoe Koningin Juliana en Prinses Beatrix kennelijk met genoegen van af de boulevard het voorbijgaan van de nettenwagen en de feeststoet gade slogen. Toen pas. want 's morgens heeft hij uit nervositeit de ver keerde kant uit gewuifd en de wer kelijke koninklijke gasten min of meer de rug toegekeerd. Alweer hebben heel veel kijkers dit niet gezien, omdat ze alleen oog had den voor Koningin Juliana en Prin ses Beatrix. Wat werd er gejuicht!. „Doorlopen, aansluiten", maande de regisseur met een walkie-talkie. „Onze Koningin gezien, en van zo Aniateurconcours in Ter Aar geslaagd Het Amateurconcours, georgani seerd door de Verkennerij St Bavo- groep, dat zaterdagavond in het parochiehuis in Langeraar werd ge houden, is uitstekend geslaagd. Dc grote zaal van het parochiehuis was geheel uitverkocht, er waren ruim voldoende deelnemers (sters) of ge zelschappen. Bovendien ging het ge presteerde over de gehele linie uit boven vorig jaar. Het gehele programma werd met voortreffelijke conferences door hop man Henk Borst tot een geheel ge maakt. Ook de jury-leden hebben geen begerenswaardige taak gehad. Om een zo variabel optreden goed te beoordelen is geen eenvoudige zaak. De jury, die gevormd werd door de heren D.. de Vries, P. Koren en P. van der Stoel, is hier volledig in ge slaagd. De concoursavond werd ingeleid door Oubaas J. Hoogervorst, die het welkomstwoord sprak. Hij was ver heugd over de grote belangstelling en dankbaar voor de financiële steun die men door deze komst verleende aan dit Jeugdwerk. Hierna werd een begin gemaakt met de wedstrijd. Dertien bands of andere gezelschappen traden op. De uitslag was als volgt: 1. The RJL's band, Alphen a. d. Rijn, 25,62 punten, tevens winnaars van de wisselbeker: 2. Accordia, Accordeonorkest, Zwa- nenburg-Halfweg, 24,42 pnt; 3. The Rangers,Band, Leimuiden-Ter Aar, 24.14 p.: 4 The fellows, band, Alphen a. d. Rijn, 21.62 pnt; 5. N. van Berkel, Leiden, goochelen, 21 pnt: 6. The Arabians, band. Oegstgeest, 20,71 pnt: 7. E Kleijn Trio. Roelofarendsveen. 20.62 pn: 8 Trio Rag. zang met gitaren. Oude Wetering. 20 50 pnt9 The Rocking Sisters, zang met gitaar Langeraar. 19,75 pnt: 10. The Mvstiks Nieuwkoop, band. 19,14 pnt: 11 en 12. Atleta. Warmond, acrobatiek en The New Rhytms. Alphen a d. Rijn. band. beide 19 pnt; 13. Th van Dam. Leiden, goochelen, 11,75 pnt. dicht bij", zei een bejaard Scheve- nings vrouwtje en maar half tevre den ging ze verder want de „Prins" op de nettenwagen was toen opeens even heel erge namaak! Zo druk was het voor de pastorie in de Keizerstraat, dat de Prins na de tocht op de nettenwagen en na de ontvangst vóór op het tijd schema vertrok in de richting Den Haag. In de Keizerstraat en op de hoek van de Duinstraat, waar de graaf Van Limburg Stirum instapte. was de geestdrift enorm. Dat was ook het geval bij de historische op tocht 's middags. Langs de route groepten overal wel kijkers, maar in het hartje van Scheveningen stond het rijen dik. zelfs toen het even zachtjes regende. In Amsterdam Vandaag concentreerde de herden king die gedurende het weekeinde in talloze plaatsen werd gehouden zich op Amsterdam. Aan twee zijden van het Museumplein in de hoofdstad speelde zich de nationale herdenking af ter gelegenheid van het feit. dat Prins Willem van Oranje op 2 de cember 1813 in de stad Amsterdam de soevereiniteit over de Nederlanden aanvaardde. Aan twee zyden: een door Koningin Juliana en Prinses Beatrix bijgewoonde ochtendbyeen- komst in het Concertgebouw, welke een plechtig karakter droeg. Voorts een drietal minder ernstige mani festaties in het Rijksmuseum, te we ten. twee tentoonstelingen „Leven en werken in Nederland 1813-1963" en „Hollandse kunstenaars in hun ont boezemingen 1813-1963" en een voordracht van de journalist H. A. A. R. Knap over „150 jaar humor" van middag na de lunch. Amsterdam vlagt vandaag. In de I binnenstad hangt een uitbundige feestverlichting. Het is er bijzonder I druk. Maar dat alles heeft niets te I maken met de nationale herdenking. Sint-Nicolaas spreekt de bevolking kennelijk meer aan dan de soeverei- niteitsaanvaarding door Prins Willem Frederik. De herdenkingsdag is een dag van autoriteiten. Zij luisteren in het Concertgebouw naar de woorden van prof. dr. I. J Brugmans: „Men doet er beslist verkeerd aan 1813 en 1945 op één lijn te stellen. Terwijl de Duitsers niets anders dan rampspoed en vernietiging achterlieten, is de I Franse tijd in menig opzicht zegen- rijk geweest. Er was tijdens de in lijving bij Frankrijk dan ook geen verzet en ook geen sabotage. Zelfs geen collaboratie, want iedereen bleef op zijn post". Aan het slot van zijn rede om schreef prof. Brugmans de Neder landse taak voor de toekomst: „Mede- Echtpaar gedood door gas uit woning benedenbuurman (Van onze A'damse correspondent) Een Amsterdams echtpaar is zater dagavond het slachtoffer geworden I van een zelfmoord van een buurman. Dit drama, dat zich afspeelde aan de I Ravenstraat in de oude kattenbur- gerbuurt, begon op de eerste verdie ping, waar een kamerbewoner zich van het leven beroofde door de gas kraan te openen. Het gas bleef uren achtereen doorstromen en drong door tot de tweede etage, waar de heer en mevrouw H. Nienhuis-Pohl «beiden 65) naar de televisie zaten te kijken. Uit het feit. dat het t. v.-toestel nog aan stond toen de slachtoffers in de vroege zondagochtend werden gevonden, leidt men af, dat zij niets van de gasvergiftiging hebben be merkt. De hoofdbewoner van de eerste verdieping, die gistermorgen om vijf uur thuiskwam, waarschuwde de po litie. toen hij de man, die by hem inwoonde dood aantrof. Korte tijd later vond men het echtpaar Nien- huis. Op de eerste verdieping is bo vendien een hond om het leven ge komen. terwijl ook de hond en de kanarie van de familie Nienhuis door het gas werden gedood. Kongolese minister Alleen hangt er nu boven zee een dunne mist, die niet op wil trekken. Als in de Haagse warenhuizen de eerste bezoekers Sint-Nicolaasinkopen doen dansen de Scheveningers op het Prins Willemplein al rond de oranje boom. Uit puur enthousiasme begin nen ze een uur te vroeg en later ma ken ze nog een rondedansje ten be hoeve van de televisie. De stoere Ja cob Pronk kan zich ook niet langer inhouden en in de overvolle Keizer straat proclameert hy de bevrijding. In de regiekamer in „Zeerust" op de hoek van de Keizerstraat klemt re gisseur Nico van Oostert de kaken op elkaar. Jacob Pronk is te vroeg, hij is precies een half uur vóór op het tijdschema! Met zyn vier hulpregis- seurs voorkomt Van Oosten paniek, en een half uur later jubelt Jacob Pronk nog eens. Dan pas hijsen schippers de oranje vlag op de toren van de oude kerk en dan pas stroomt iedereen naar het strand. Geen Marine Voor de kust ligt een schip, zelfs met oranjevlag in top maar het is geen oorlogsbodem. Wat is er ge beurd? Regisseur Nico van Oosten vertelde later. „Afspraak was, dat de torpedoboot jager „Amsterdam" van j de Koninklijke Marine 's morgens om j half negen uit Hoek van Holland naar Scheveningen zou opstomen. met de Prins en zyn gevolg aan bood. De Scheveningse sloepencom mandant zou beslissen of gevaren zou worden of niet. „Varen", besloot de Scheveninger, maar de commandant van de „Amsterdam" zei, dat het niet kon. De Prins en zyn gevolg zijn in hard rijdende auto's terug eekomen. Er is geprobeerd of één vaff de drie mijnenvegers van de Marine voor J vlagvertoon in de Scheveningse ha- j ven mochten varen. Het mocht I wel, maar het kon niet want de mo- I toren zouden eerst uren moeten warmdraaien. De heer T. de Bruin. I onderdirecteur van de Hogere Zee vaartschool Scheveningen, heeft op dat uiterst kritieke moment het feest gered. „Dan moet ons oefenschip „De Zeearend" maar varen", besloot hij. Hy greep de telefoon, belde zyn di recteur en kreeg alle volmachten. „Desnoods pak ik de eerste schipper de beste van de straat, maar heus ik krijg die boot bemand", suste de energieke leraar de wanhopige orga nisatoren. Dat was niet eens nodig, want bin nen een half uur was iedereen er. Het schip kwam los, en gepavoiseerd en al, met oranjevlag in top en met de Prins en zijn gevolg aan boord liep „De Zeearend" de haven uit! „Het gemeentelijk opleidingsschip „De Zeearend" kon presteren wat de Koninklijke Marine om welke re den dan ook niet kon doen", zei tijdens een diner na het feest de Haagse, in Schevening geboren en ge togen wethouder van Onderwijs-, Kunst- en Sportzaken, mr. Vrolijk. De wethouder was vol trots op wat hy noemde „myn privé rederijtje". I olie laars De vlet met de prins kwam aan. Vissers tilden de Prins op de schou ders om hem op de nettenwagen te dragen. Eén visser wankelde en viel. en eén laars van de Prins schepte water s Avonds heeft de „Prins", toen weer burger, er hartelijk om gelachen. Evenals de ruim tweehonderd andere officieel genodigden had ook hij vijf tien gulden betaald om aan te zitten aan een diner In het badhotel. In de Ook in Leiden werd zaterdag ochtend een korte herdenkings plechtigheid gehouden. Daar werd de nagedachtenis geëerd van Joan Melchior Kemper, de eerste rec- tor-magnificus na de bevrijding van 1813. De man ook. die op 20 november van dat jaar mede het „algemeen bestuur" aanvaardde in naam van de Prins van Oranje en die in Leiden alles moest rege len. Twee dagen later schaarde de Sleutelstad zich aarzelend achter de Prins, wat voor een deel te danken was aan de activiteiten van Kemper. Op 26 november steeg de spanning weer in de stad na de wederinneming van Woer den door de Fransen. Het was mevrouw Kemper, die voor haar woning aan de Breestraat de bur gerij moed insprak. Het bleef kalm in de stad, waar twee dagen later de eerste Kozakken arri veerden. Op 30 november landde de Prins van Oranje in Scheve ningen, op 20 december kon Kern- per hem toespreken in een rustig Leiden. „In de hachelijke novemberda gen van 1813 plotseling tevoor schijn tredend uit de teruggetrok kenheid van het studeervertrok. ontleende hij de krachtige in vloed. die hij sedert bleef uitoefe nen op het openbaar staatkundig leven van zijn volk aan de adel van zijn persoonlijkheid, aan het vuur van zijn nooit vermoeide werkzaamheid, aan het beleid in het overbrengen van gevoelens en aan zijn gave om de harten te ne men". zei prof. Van der Palm in een gedachtenisrede, woorden, die door burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot zaterdagochtend in de Burgerzaal van het stadhuis werden aangehaald. Hij gaf voor de aanwezige genodigden een schets van het werk van prof. Kemper, die later gekozen werd in dc Staten-Generaal. Bij deze herdenking was de Universiteit vertegenwoordigd door de secre taris mr. N. F. Hofstee en de rec tor-magnificus prof. dr. W. dc Boer. Behalve het volledig college van burgemeester en wethouders waren ook diverse raadsleden aanwezig. Onder de naar Leiden gekomen nakomelingen van de nu geëerde hoogleraar bevond zich de 22-jarige Joan Melchior dc Bosch Kemper, een student aan een Haagse u.t.s., die na de toe spraak van de burgemeester de Leidse vlag wegtrok voor de ge denksteen van prof. Kemper, die zich al een halve eeuw bevindt aan de gevel van de ivinkel van de firma Peltenburg aan de Bree straat. De foto brengt dit ogen blik in beeld. (Foto LD/Hol vast) gearresteerd De .Kongolese minister van Bui tenlandse Zaken. Mabika-Kalanda. is zondagmiddag gearresteerd wegens inbreuk cp de staatsveiligheid, zo is van betrouwbare zijde in Leopold- stad vernomen. Mabika-Kalinda. die al te kennen heeft gegeven dat hy van plan is zijn ontslag in de dienen, zou tegen het advies van de regering in aan Tsjombe, de voormalige pre sident van Katanga, een paspoort hebben verstrekt. werking aan de Europese integratie, samenwerking met de Verenigde Sta ten en opbouw van de minder ont wikkelde gebieden. Wanneer wij ons hoeden voor gemakzucht en arbeids- schuwheid, kunnen wy in het komen de tijdsgewricht een bescheiden, maar waardevolle bydrage leveren tot de vooruitgang der mensheid". IN DOMKERK H.M de Koningin, de Prinsessen Beatrix en Margriet, de minister president. mr. V. Marijnen, alsmede een aantal ministers hebben gister avond in de Domkerk in Utrecht een oecumenische kerkdienst bijgewoond. Deze dienst werd gehouden in het kader van het gedenken van het 150- jaar onafhankelijkheid en werd ge leid door dr. W. F. Dankbaar, voor zitter van de Oecumenische Raad van Kerken. De bisschop van Rot terdam, mgr. J A. Jansen, dr. P. G. Kunst, praeses van de synode van de Gereformeerde Kerken en prof. dr. P. J. Maan. pastoor van de Oud- Katholieke Kerk te Utrecht, hielden korte predikingen. Mgr. Jansen noemde deze gods dienstige viering van kerken samen een gebeurtenis die 150 jaar geleden niet mogelijk was geweest. Vry en onafhankelijk zijn moest men destijds nog leren evenals men thans nog moet leren een te zijn, aldus mgr Jansen. Maar boven een voor ieder pijnlijke verdeeldheid uit staan wij in dit uur als een volk dankbaar voor Advertentie God. aldus de bisschop van Rotter dam. Aan deze dankdienst werd mede werking verleend door een groot koor. samengesteld uit Utrechtse koren, onder leiding van Mees van Huis en de Nationale Brassband onder leiding van Meindert Boekei. Op de Algemene Begraafplaats in Noordwijk werd zaterdagmiddag ter gelegenheid van het 150-jarig be staan van het Koninkrijk Leopold Graaf van Limburg Stirum. een van de leden van het bekende drieman schap, dat de terugkomst van de Prins van Oranje, de latere Koning Willem I voorbereidde, herdacht. Bij de graftombe stonden het politie korps onder leiding van hoofd inspecteur Merkelbacli en de pad- vindersgroepen opgesteld. In tegenwoordigheid van enige leden van de familie van Limburg Stirum, de voorzitters van de beide oranjeverenigingen, de wethouders, de gemeentesecretaris, de leden van de gemeenteraad en de hoofden van dienst legde burgemeester mr. G. F W. van Berckel een fraaie krans van oranjekleurige anjers by de ingang van de grafkelder. De eerste burger herinnerde ei* in een korte toespraak aan hoe Leopold Graaf van Limburg Stirum, gouver neur van Den Haag. behoorde tot de groep van getrouwe Nederlanders, zonder wier doelbewust en vader landsgezind streven de viering van het 150-jarig bestaan van het Koninkrijk waarschijnlijk niet moge lijk zou zijn geweest Van Leopold Graaf van Limburg Stirum is bekend, dat hij een orde lijk, goedmoedig en vriendelijk man was. aldus mr. Van Berckel. Deze twijfelde er niet aan of het contact I tussen de Graaf van Limburg Stirum en de Noordwijkse bevolking zou in 1 die tijd van prettige aard zijn ge weest. Burgemeester nu. G. F. W. van Berckel legt de krans. (Foto LD/Holvast NIEUWE STAAT IN INDIA Nagaland. een betrekkelijk kleine strook grond met rond 370.000 bewo ners in het noordoosten van India by de Birmaanse grens, is zondag of ficieel de zestiende staat van Idia geworden. Naga-strijders, gehuld In rode dekens en met veren in het haar. luisterden de plechtigheid op, die in Kohima werd gehouden om een feestelijk karakter te geven aan de aansluiting by India. Een deel van deze strijders heeft tien jaar tegen de Indiase regering gevochten om volledige onafhande- lijkheid te krijgen. Een onverzette lijke kern van Naga's vroeger een volk van koppensnellers vecht nog steeds in de jungle tegen het India se leger. De nieuwe staat de kleinste van India krijgt een eigei. premier en wetgevende vergadering. Het handhaven van de orde zal door de regering in Nieuw-Delhi geschieden zolang er nog rebellen zijn. Op an der gebied krijgt Nagaland echter dezelfde mate van autonomie als de andere staten van India Voor Preston Co)»h Enige honderden scholieren heb- j ben zaterdagmiddag in Amsterdam een stille tocht gehouden uit protest tegen de aangekondigde executie van de 17-jarige Amerikaanse negerjon gen Preston Cobb, op 6 december. De jongen is twee jaar geleden veroordeeld tot de elektrische stoel, omdat hij zyn baas vermoordde. De jeugdige demonstranten voerden een portret van Preston Cobb en spandoeken mee met de leuze „Redt Preston Cobb van de elektrische stoel". Het .scholierencomité ontving bU zijn actie vele adhesiebetuigingen o.a. van dr. W. Drees en van vele vooraanstaanden artiesten. De stille mars van Museumplein naar het Frederikaplein onder toe zicht van de politie, had een zeer rustig verloop. Een delegatie van de scholleren ging na de mars naar Den Haag om bij de Amerikaanse ambassade brieven te overhandigen voor president Lyndon B. Johnson en de gouverneur van de staat Geor gia, waar Preston Cobo gevangen zit. In de brieven wordt de executie van een 17-jarige wegens een op 15- jarige leeftijd gepleegd feit in strijd met de menselijkheid genoemd. De scholieren dringen aan de en sme ken om gratie voor hun leeftijdge noot. Zy vragen een straf, die in overeenstemming is met de leeftijd van Cobb. De Amsterdamse scholieren, die ook van vele scholieren uit andere Ne derlandse steden adhesiebetuigingen ontvingen, zullen ook in een telegram aan president Lyndon Johnson op gratie aandringen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5