geef GESCHENKEN k Algehele restauratie van Gemeeiilanclsliuis Paus woensdag l>ij sluiting tweede concilie-zitting Hoe het ook zij een boterletter van CORBA hoort erbij ligtvoet £l£15151fl5ttl515F 1 V 0/ |i ri'fjiirt/i BANKETBAKKERIJ P. CORBA - LANGE MARE 96 - LEIDEN HULP rninm 1S1 'idujfi VERPLEEGHULP Ruilen? O, kom er eens keuren uit dit kousen sortiment irm=cn dagblad maandag december 1965 Hoogheemraadschap van Rijnland De Verenigde vergadering van het H 'gheemraadschap van Rijn land kwam voor haar begrotingsbij- e komst bijeen in het Gemeen- landshuis. Toegelaten wei-den de kortelings herkozen hoofdingelanden jhr. mr. F. H. van Kinschot te Leiden, J. S Pennings te Oud-Ade en B. Plomp te Nieuwkoop, alsmede de onlangs herkozen hoofdingeland, plaatsver vanger C. J. Piena te Leiden. Eveneens werd toelating verleend aan de nieuw gekozen hoofdingelan den N. van Reeuwijk Jzn te Abbe- nes en W. van den Akker te Koude kerk aan den Rijn, alsmede aan de nieuw gekozen hoofdingelanden- p.aatsvervangers G. J. van der Poel te Rijpwetering, J. H. Ruting te Al phen aan den Rijn en D. Reijneveld te Koudekerk aan den Rijn. Stilgestaan werd oy het terugtre den van de hoofdingeland J. J. van Haaster te Hoofddorp die wegens het bereikt hebben van ae leeftijdsgrens niet meer herkiesbaar was, terwijl ter vergadering afscheid werd geno men van de hoofdingeland W. M. van der Salm te Zoeterwoude. Als plaatsvervangend hoogheem raad voor het jaar 1964 werd aange wezen de hoofdingeland B. Plomp. Op zijn verzoek werd aan de rent meester van Rijnland, jhr. dr. L. W. E. van Heum. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, met ingang van 1 juni 1964 als zoda nig eervol ontslag verleend; zulks onder dankbetuiging voor de door hem langdurig aan het hoogheem raadschap bewezen diensten. De vergadering nam kennis van de jongste ontwikkeling inzake de reeds geruime rijd aanhangige regle mentswijziging op het punt van de zuivering van afvalwater. Dijkgraaf en hoogheemraden zage.i zich ge machtigd verwezenlijking te bevor deren van een beknopte amendering: vrucht van breedvoerig intern en ex- tem overleg, waartoe inmiddels ge rezen staatsrechtelijke bezwaren aanleiding hadden gegeven. Rijnlands ambtenarenreglement werd op het punt van de verplaat- singskostenregeling aangepast aan de vorig jaar tot stand gekomen ver betering van de Rijksregeling terza ke. De vergadering ging akkoord met een door ir. Kruger te Voorburg ont worpen plan tot algehele restauratie van het uit het laatst van de 16e eeuw daterende Geineenlandshuis te Lelden. Voor het uitwendige zullen hieronder vallen het dak, de topge vels, de voorgevel en voor zover nog niet onder handan geweest de blnnengevels, waaronder die van de Grote Zaal. De inwendige restauratie zal o.a. bestaan uit het voor zoveel mogelijk weer in de oorspronkelijke staat terugbrengen van de aanwezi ge ruimten en vertrekken. Venvacht wordt, dat de restauratiekosten in aanmerking komen voor de gebruike lijke overheidssubsidies. Het ligt in het voornemen het totale plan in 5 jaren te realiseren en het restaure ren van de topgevels en kap thans als eerst* onderdeel van het plan spoedig te doen aanvangen. Besloten werd de uitvoering van dit onderdeel op te dragen aan het aannemersbe drijf Huurman NV te Delft. Een drietal aflopende opstalrech ten onder Haarlem en Halfweg werd op basis van het huidige prijsniveau voor 20 jaren verlengd. Het z.g. noordelijk wantveld te Katwijk werd werd voor het jaar 1964 ver huurd aan de Katwijksche Reederij Vereeniging „Vuurbaak" aldaar. Be sloten werd aan de gemeente Leider dorp te verkopen een bij de verbre ding van de Dwarswatering in Rijn lands hand gekomen gedeelte van het erf van de door de Zyllaan- en Meijepolder eerder aan die gemeente verkochte molen. De begroting voor 1964 werd vast gesteld overeenkomstig het voor stel van Dijkgraaf en hoogheem raden. De gewone dienst sluit met tota len aan ontvangsten en uitgaven van f3.406.000 tegen f3.088.200 voor het dienstjaar 1963. De normale om slag kan voor 1964 op f 15 per ha worden gehandhaafd evenals de om slag voor het gebouw op f 1.40 per f 100 belastbare opbrengst; dit ech ter niet dan door een zwaar beroep (ad. f 558.600) te doen op de reserve. Aan de orde kwam voorts de ont worpen geconcentreerde bemaling in een belangrijk onderdeel van het groene hart van Holland, te weten het gezamenlijke gebied van de pol ders De Hazerswoudsche Droogmake rij, Achterof en de Putte. De Kleine Droogmakerij, de Benthuizerpolder en de Palensteinsche polder. Dit project vormt hot belangrijk ste onderdeel van een in nauw over leg met de Cultuurtechnische dienst door de Kon. Ned. Heidemij opgesteld en inmiddels door genoemde polders aanvaard plan tot verbetering van de waterbeheersing ter plaatse. Van de twee te stichten nieuwe ge malen, die de bestaande bemalings installaties van de betrokken polders zullen vervangen, zal er een uitslaan op de Elleboogse watering onder Stompwijk, en hot andere op de (Van onze correspondent te Rome) De algemene congregatie van vrijdag is begonnen met een paar belangrijke mededelingen. In de eerste plaats heeft de secretaris generaal medegedeeld, dat woensdag de Paus zelf in een openbare zitting bij wijze van einde van dit gedeelte van het concilie de con stitutie over de liturgie aan een stemming zal onderwerpen en ook het decreet over de instrumenten van de sociale communicatie. De beide zaken zijn door de con cilievaders reeds goedgekeurd. Maar wat de communicatiemiddelen be treft waren er toch ruim 500 tegen stemmers. Wat vrij veel is. zodat werd aangeraden dit onderwerp nog Gouwe onder Waddinxveen, via de bestaande, doch te verbreden uitvliet van het huidige gemaal van de pol ders Achterof en de Putte. Besloten werd aan het waterschap van de Omringdijk van de Droogge maakte Noordpias, dat inmid dels door de Staten van Zuid-Hol land via wijziging van het bijzonder reglement is belast met de realise ring van een en ander voor de bei de nieuwe gemalen toelating op de boezem te verlenen. Daarbij werd oan. als voorwaarde gesteld, dat het waterschap aan Rijnland de kosten zal vergoeden van voorzieningen die het hoogheem raadschap in verband met de nieuwe lozingen uit hoofde van het boezem- belang zal dienen te treffen. Deze bepaling was nodig i.v.m. noodzakelijk gebleken voorzieningen aan boezemwateren ;n de omgeving van het nieuwe westelijke uitlozings- punt ter voorkoming van relatief te sterke verhogingen van de boezem waterstand in bepaalde extrame om standigheden. eens goed te bestuderen in de hoop dat bij de laatste stemming, die in tegenwoordigheid van de Paus ge beurt, het aantal tegenstemmers veel minder zal zijn. Tevens werden de namen bekend gemaakt van de nieu we leden die aan de commissies wor den toegevoegd. Het is namelijk ge bleken, dat de commissies niet groot genoeg zijn om het vele werk te kun nen verrichten. Daarom worden aan alle commissies vier personen toege voegd en aan het secretariaat voor de eenheid onder de christenen acht. Er werden dus in het geheel 40 nieuwe commissieleden benoemd. Van deze 40 is er een Nederlander en dat is de bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, die met 1257 stemmen werd toegevoegd aan de commissie voor de discipline der sacramenten. Het trekt de aandacht dat van ai die veertig nieuwe commissieleden er slechts één Italiaan is en dat mgr. Borromeo, bisschop van Pesero met 1240 stem men van de 2127 stemgerechtigden. Het is zeer vreemd als men bedenkt, dat onder de concilievaders de Ita lianen zeer talrijk zyn. (350 van de iets meer dan 2000 Er werden niet nunder dan 6 Amerikanen gekozen en ook verscheidene Fransen en Engel- I sen. Men mag hierin een aanwijzing zien dat veel van de niet-Italiaanse bisschoppen niet erg tevreden zijn over de manier waarop de Italiaanse concilievaders steeds de meest con servatieve standpunten voorstaan De oecumene Nadat deze commissieleden bekend waren, ging men voort met het spre ken over het derde hoofdstuk, de oecumene. Van belang was vooral wat gezegd werd door de bisschop van Bunbury (Australië» mgr. Goody. Hij wees erop dat het belangrijke in die streken, waar verschillende godsdien sten naast elkaar bestaan, zoals in Australië en Nieuw Zeeland, niet zo zeer is de wederzijdse verdraagzaam heid. die wel degelijk al beoefend wordt, maar dat in dergelijke ge meenschappen vaak een grote onver schilligheid bestaat op religieus ge bied zowel bij de huis uit r.-katholie ken als bij de niet r.-katholieken. Vandaar dat de overtuigde christe nen, onverschillig welke godsdienst zij belijden, de behoefte gevoelen om zich te verenigen teneinde tezamen te strijden tegen het materialisme en tegen de onverschilligheid. Een andere belangrijke zaak werd naar voren gebracht door mgr. Helm- sing. de bisschop van Kansas City, die zei dat de huidige tekst, die wei gert om de afgescheiden gemeen schappen de naam kerk te geven, op zichzelf een ernstige belemmering is voor de oecumenische gedachte. Uit zuiver menselijke overwegingen is het nodig om deze andere gemeen schappen wel degelijk kerk te noe men omdat dit woord zowel door r.- katholieken als door niet r.-katho lieken in het dagelijks leven altijd ge bruikt wordt. De term van kerk komt deze gemeenschappen, volgens de bisschop in ieder opzicht toe. De behandeling van de hoofdstuk ken godsdienstvrijheid en de verbete ring van de betrekkingen met de jo den is uitgesteld tot de derde perio de van het concilie, die in september 1964 begint. Een verklaring voor dit uitstel werd niet gegeven. Auto uit de bocht: TWEE DODEN Gisteravond om half elf is in de bebouwde kom van IJsselmuiden een personenauto met vier inwoners van Kampen op de B. van Engelen - weg met grote snelheid uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Daarby kwamen de heren J. Ekkel en W. Knol om het leven. De be stuurder de heer J. Korf en de heer A. Knol moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis in Kampen worden overgebracht. Amerika trekt uit Zuid-Vietuam 100» man terug Ongeveer 300 man Amerikaans mi litair personeel zal morgen uit Zuid- Vietnam worden teruggetrokken en in de komende weken zullen er nog 700 volgen, zo heeft het officiële Zuidvietnamese persbureau gisteren uit Amerikaanse militaire bron ver nomen. Interkerkelijk contact De Oecumenische Raad van Ker ken zal voortaan regelmatig voor een open bespreking bijeenkomen met vertegenwoordigers van kerken die niet als lid bij de raad zijn aange sloten Geref. kerkbouwactie De Geref. Kerken in Nederland gaan ook in 1964 een actie voeren voor kerkbouw. Daarbij zal het streefbedrag de tienmiljoen niet te boven gaan. Reeds nu kwamen voor deze actie bij de stichting steun kerkbouw verschillende giften in, waarbij een van f 25.000 vry van schenkingsrechten- ROOMBOTERLETTERS gevuld met zuivere am.spijs f 5.per letter v. 3: 500 gr. BANKETLETTERS met heerlijke banketspijs f 2.50 per letter v. 500 gr. BOTERSTAVEN met amandelspijs f 1.25 en f2.50 BANKETSTAVEN f 0.60 HEERLIJK LETTEREIND, wijd en zijd bekend, slechts f 0.85 per 250 gram. Grote en unieke sortering MARSEPEIN, de allerfijnste, f 1.per 100 gram. ST.-NICOLAASTAARTEN, HAMMEN, HARTEN in diverse prijzen. U weet het toch, sinds jaar en dag CORBA VOOR GEBAK. Gelieve vroegtijdig te bestellen. Voor de namiddagen wordt een hartelijke VERPLEEGHULP gezocht bij oudere dame. Brieven aan het bureau van dit blad onder no. 1796a. u tojfjoetyet Snoezig damespantoffeltje vap Charmant cosypantoffeltje met witte nylon vachtkraag en voering. Apart is de goud- afgebiesde voorst. V In rood, blauw en gebroken wit. Elke Sint vervult graag deze hartewens...Apart dames- pantoffeltje van Ocelot y-*)£\met zilverbruine nylonvoering. 095 *n Juweel van een dames pantoffeltje van olijfgroene astrakanwol met goud kleurige nylonvoering. Verwen Uw kleuter met Sinter klaas. Van sterk Enorm goedkoop! Geef Uw zoon een extra paar pantoffels. Oersterk Voor Little Lady bestemde Sint dit leuke pantoffeltje van wol len teddystof met warme- nylonvoering. In zachte pasteltinten. 28-30 g 95 Een warm onthaal krijgt deze gezellige damespantoffel van zoevelours met fraaie Ocelot bont kraag. In rood of reebruin. VOLWASSEN in de huishouding gevraagd. Goed loon. W. Zandbergen Sandtlaan 9 - Rünsburg Chique pantoffeltje van donker bruin suède met org. naturel lamsvachtvoeringen kraag. Ingebouwd hakje, cosyzool. Vader wordt door Sint extra verwend met deze echt- suède herenpantoffel. Warme teddyvoering en soepele zool. De prijs is het tenvolle waard... Mooie effendonkergrijze kameel haren herenpantoffel, heerlijk warm. breng kassabon mee en kom liefst vóór 12 uur v.m. LEIDEN Haarlemmerstraat S3 a, ROTTERDAM Binnenweg 10. Nw. Binnenweg 379, Gr. Hllledljk 262-264, Putselaan 230-234, Katendrerhtse Lagedijk428, SCHIEDAM Hoogstr2. DORDRECHT Voorstr. 262 BREDA Karrestr:27 TILBURG Heuvelstraat 70 Pelikan... een kostelijk geschenk om te krijgen en... om te geven. A e RE E STRAAT 145 TEL 23211 AANGEBODEN f Chinees eten? Bami, Nasi, uzarensla per 500 gr f 1.-. Halve kip, botermals f 1.75 Automatiek Rian, Mareslngel no 75. 10 volle uren autorijlcs <7.50 Fonkelnieuw lesmateriaal Ge diplomeerde instructeurs. j.osse lessen f 6.50. Erken Je Bonds- autory school „De Centrale" Veerstraat 31, telef. 24600. Populierenstraat 9. Roelot- arendsveen. g| Een trechterhaard? Fantas tisch ls de kwaliteit van onze antraciet 6 en toch maar 11.50 Absoluut geschikt voor elke trechterhaard. Jan Zeilstra, Kraalerstraat 19. Alle motoronclerdeleii heett motorsloperij Cor Bol'man. Hekkelaan 223, Den Kaag. tel. 600355. 50 gebruikte sneimommers, alle merken en prijzen, i Inan- clering mogelijk. Tevens rijwie len als nieuw, met garantie. Tempo, Groenmarkt, hoek Schoolstraat 2. Den Haag Nieuwe auto's zonder chauf feur. Taunus 17M, Consul. Opel Rekord. Volkswagen. Ang- 11a, V.W.-busjes met radio. All-rlsk verz WerKhovens GaragebedrUf, Mareüljk 34 a Tel. 22300 32735. Al brandt het maagzuur nog zo fel. een Risp-tablet - Je blust het wel. W'U kunnen C een zeer mooie collectie gordijnstoffen laten zien vanaf f4 tot f9 p. m. Het Karpettenhuls. Heren singel 10-12. Lelden. 26003 Rybew'Us. Ryschool Hen driks. erkend gediplomeerd Instructeur. Lekstraat 55, tel. 33623. geeft rijles in de nieuw ste Slmca's 1963. B Mooie rake pasfoto's vooi le doeleinden Klaar in 24 uur Alleen bij: A. G. Ober. fotocine. Nieuwe Rijn 18, tel. 24134. Verhuur van nieuwe luxe automobielen, o.a. Mercedes. Opel. Slmca. V.W. en D.A.F. Blerman's automobielbedrijf. Lelden N.V., Oude Singel 66. telef. 34403. Voor al Uw lompen, papier en metalen naar P. Voorzaat. Caeclllastr. 49. hoek Lijsbeth- steeg. Telef. 26574. Wij halen ook af. Reparatie alle soorten meu belen. WIJ verzorgen ook Uw 6toffeerwerk D. v Smaalen. Herengracht 83. Tel 25626 Wilt U auto rUden? Dan eerst rijles nemen ln de nieuw ste Renault 8 bij autorijschool Irene. Nwe. Beestenmarkt 2. Lelden. Tel. 26753. b.g.g. Wou- bruggc. tel. 01728 - 286. Kotan schelpstoel vanaf f 13.60. tafels 5 mm. glas plaat vanaf f 14. Rotanstuur- mand met haken en hengsel, grote maat f 7, loperkussens voor elk model rotanstoel. Rotanstoelen. wiegen, mand werk enz. G. P. v. d. Vaart, Pletorskerkkoorsteeg 24, telef. 30534. Televisie voor Iedereen, ge heel nieuw huursysteem ln 24, 30, 36 of 42 maanden Lage maandelijkse huurbetalingen. Geen reparatiekosten. Philips, Erres, Blaupunkt, Schaub. Lo- renz. Plaatsing door speciaal zaak Ligtvoet. Gangetje, tel. 23005. Televisie kunt u nu buren, geen onderhoudskosten, geen aanbetaling. Merk naar keuze 43 cm t.v. f 4.75 p. w.. r>9 cm t.v. f 6 40 p .w. Dit biedt al leen Teske. Doezastraat 5 Tel 26164. Automatisch wassen de droom van iedere hulsvrouw. Deze droom wordt werkelijk heid bij Teske voor f6.ï0 p. w. Geen aanbetaling. Geen onder houdskosten Hulp in de huls houding kost u meer. Dit biedt Teske, Doezastraat 5. Heren polshorloge, 17 st. anker, schokvrij, óubr veer. waterproof, koupt u bij ous met farantie en goede service voor 29.75 De vakzaak v. d. water Haarlemmerstraat 207. Con tant# verkoop. Dw voordeel.. 10 uur autoryies voor f 65.- in Taunus bij Erkende Bonds- autorilschool Madl. Lelden. Tel. 24066 Uw vervoersprobleem opge lost. Verhuur van nieuwe be stelauto's en 9-pers. busjes zonder chauffeur. Ook Station cars en pers wagens Geenjaar, Goejestraat 34, tel. 30794. Garage Hoge RIJndyk 4 a. Tel. 25259. Laat nu uw meubelen op nieuw door ons stofferen Prima vakwerk .billijke pryzen. Het Karpettenhuls. Alleen Heren singel 10. Tel. 26003. Lelden. Twlnset de nieuwste was- comblnatie beter dan vest combi. Centrifuge 2800 toeren. Ook ln gedeelten aan te schaf fen. vanaf f490. Financie ring mogeiyk. Firma Dusoswa. Turfmarkt 2-3, Lelden. Tel. 24409. 500 mcrkfletsen In vele kleuren en uitvoeringen voor radig. Priizen vanaf f 125. compleet. Van zyp, Haarlem merstraat 295. Korevaarstraat no. 6. Eethoekjes. Bergmeubelen, stoelen, tafels, wandmeubelen, boekenrekken, byzettafels. schryfbureaus. hang- en leg kasten enz. enz. Vraagt prys. Voordijks Houthandel, Lange Mare 106, telef. 22017. wy geven f 25 voor uw oude stofzuiger bij aankoop van een nieuwe. Vloerwrljvers, 3 bor stels. Firma Dusoswa, Turf markt 2-3. Leiden. Tel. 24409. Verleng levensduur over hemden. Boorden vernieuwen vanaf 2.95. manchetten ver nieuwen vanaf 2.25 Binnen 14 dagen gereed. Warnecke. alleen Haaxl.6tr. 158 Tel. 33983. Gebruikte bromfietsen voorradig. Door Inruil verkre gen. door vakmensen nagezien. Van Zyp, Haarlemmerstraat 295, Lelden. Telefoon 22082. Theor. ex. nu sclirlfteiyk! Oudexaminator geeft Iedere dinsdag 8 uur nam verkeersles met dia's, verkeerstafel en examenvragen voor iedereen. Leslokaal nu tydelyk: Zoeter- woudse Singel 104. Tel. 22803. Batavus. Berin!, Pucb, So lex, Rap, Gazelle. Monarscoot, Magneet. Locomotief, Avaros bromfietsen. De grootste keu ze. Van Zyp, Haarlemmej straat 295. Korevaarstraat 6. T.v. voor f25.95 per maand, zonder vooruitbetaling. Mor gen al bij u thuis I Bel dan voor 6 uur 0.10 - 120705 en 's avonds 070 - 863977 Kredieten tot f 4000 - voor aankoop meubelen en woning textiel. Vraagt gratl3 folder. Discrete behandeling en zeer lage aflossingen. Postbus u)83. Rotterdam. St .-Nicelaas- en Pletkos- tuumverhuur van vakgrimeur W. A. Hoppezak. ook zonder grime leverbaar. Verhuur van ruiken en baarden. W A oppezak. Lijsterstraat 19. Lel den (bij Annakllniek)Telef 01710 - 52354. Sint-NIcolaaspapler. Wl| hebben voor u rolletjes, vellen apparaatrollen, Sint-Nicolaas- verpakdozen. zegels en labels. Nu reeds verkrygbaar de ver lichte kerstster. Papierhandel Dane, HaarLstr. 27, tel. 26631. Voor de feestelijke pakjes-avond hebt u keus te kust en te keur uit het rijke sor timent van uw speci aalzaak naadloze wandelnylons ideaal voor dage lijks gebruik! Roya le boord, ingebreide hiel. versterkte teen, modieuze A ge kleuren naadloze kristal nylons een bijzonder fijne kous van glanzend kristal garen. Ver zorgde afwerking, modieuze kleuren, een echte uit- gaans- A QC kous. J kristalkous met naad Dè elegante avond kous met een slank- makende fijne naad. een sierlijke hiel i sprekende kleuren 4 ^95

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 4