Venezolanen ter stembus ondanks dreigementen BAMI o, Europese staatslieden binnenkort naar Y.S. studenten uit Tliolen (Zeeland) Australische premier vergroot meerderheid Intimidatiepogingen Senegal castristen mislukt Geen besluit over bezoek De Gaulle Ongezond beroep @ud EEN DODE EN VIJF GEWONDEN BIJ INCIDENTEN Russische documenten over Oswald WEERBERICHT Frankrijk wijst Polio uitgebroken in temvs 1364 Dpgericfit 1 maart 1860 MAANDAG 2 DECEMBER 1963 No. 31126 LEIDSCH Directeur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f. 3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041, Redactie. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Nadat het zondag by verkiezin gen voor het presidentschap en de wetgevende vergadering in Senegal eveneens tot ongeregeldheden was ge komen, waarbij tien doden en een zestigtal gewonden vielen, is in Dakar, De Venezolanen hebben zich weinig aangetrokken van de drei- hoofdstad een uitgaansverbod af- 1 gekondigd. Op centrale punten in de stad zijn militairen samengetrokken. De slachtoffers vielen in een ne gerwij k van de stad die door mili tairen en tanks was omsingeld. Toen zich in een van de straten van de ze wyk tweeduizend opgewonden be- ementen van het Castro-gezinde Nationale Bevrijdingsleger. Naar schatting 92 tot 96 pet van de ruim drie miljoen stemge- echtigden heeft zondag aan de verkiezingen deelgenomen. De astristen hadden vrijdag laten weten, dat zij iedereen die zich op 'e ochtend van de verkiezingen op straat zou begeven, zouden eerschieten. De regering had echter tal van veiligheidsmaatrege- en getroffen. Militairen patrouilleerden door de straten van Cara- :as en bewaakten de vele stembureaus. Op de dag voor de verkiezingen hebben zich meer incidenten voorge daan. In Caracas ontploften zaterdag Ondanks de vele voorzorgen heb- en zich toch nog enkele incidenten oorgedaan, met name in de voor teden van Caracas. In de buurt van in stemlokaal kwam een man door en geweerschot om het leven. By pn aanslag op het kantoor van UPI Caracas werd een fotograaf van it Amerikaanse persbureau gewond, ly schietpartijen in de buitenwij- en liepen minstens vier Venezola- en verwondingen op. Zwaar gewapende terroristen de en zondag een aanval op een stem- ureau in het dorp Las Adjuntas in provincie Lara. Zy het staken et lokaal in brand. KLM weet niet van togers hadden verzameld, braken vechtpartijen uit waarbij machine geweervuur en de explosies van gra naten werden gehoord. Er zijn slechts twee legale partijen in Senegal, de Progresieve Unie, die aan het bewind is, en de Afrikaan se Hergroeperingspartij, die de enige oppositiepartij vormt. Voor president Seng-hor zyn geen tegenkandidaten gesteld, zodat hij verzekerd is van herverkiezing. Men venvacht dat de Progress Unie de verkiezingen voor de tachtig leden tellende wetgevende vergadering zal winnen. Het zyn de eerste sedert Senegal in 1960 onaf- hankelyk werd. De Sowjetrussische ambassa- eur in Amerika, Dobrinin, heeft aterdag uit eigen beweging aan Amerikaanse minister van buitenlandse Zaken Rusk een antal documenten over de ver- ïoorde Lee Oswald overhan- gd. Het betreft hier stukken e het Russische consulaat over )swald had verzameld, toen hij evraagd had naar de Sowjet- Inie te mogen vertrekken. Zo- Is bekend heeft Oswald van ok- ober 1959 tot augustus 1962 in Rusland gewoond. De Newyorkse kinderrechter Flo rence M. Kelly onthulde zaterdag, at er een psychiatrisch rapport over Oswald was opgesteld, toen deze 13 14 jaar oud was en in de „Bronx" New York woonde. Dit rapport is, venals de documentatie van de lussen, aan de FBI overhandigd. b laatstgenoemd rapport werd des- jds aangedrongen op terbeschik- ngstelling van Oswald op grond an zijn schizofrene neigingen (ge- pletenheid in het geestesleven) en et feit, dat hij „potentieel gevaar- jk" was. Deze aanbeveling heeft jen echter niet opgevolgd. De Amerikaanse geheime dienst eeft zaterdagavond de 40-jarige Ro ert Weatherington aangehouden regens .mondelinge bedreiging )gen het leven van president John- an". Hy was ontslagen uit het leger 1 verband met zyn zenuwtoestand. >e president en de directies van drie anken in Washington hielden vol- ens hem gegevens achter, die zyn aam zouden kunnen zuiveren. Ten- |y hierin verandering kwam, zou de resident moeten sterven De Republikeinse Senator Ken- eth Keating heeft gisteren voor de .merikaanse t.v. aangedrongen op et kiezen van twee vice-presiden- en om de continuiteit van de macht verzekeren, dit in verband met de >ngste gebeurtenissen. Naar Kea- ngs mening is de rol van de vice- resident de laatste jaren steeds be- ingryker geworden. Tot de verkie- ingen van volgend jaar zal deze post u open biyven. McCormack, voor- itter van het Huis van Afgevaar- igden, en Carl Hayden, voorzitter an de Senaat, die in deze volgorde aanmerking komen voor de even- uele opvolging van Lyndon John- on „vertegenwoordigen niet het kie- erskorps zoals met een gekozen ice-president het geval zou zyn", ,ldus Keating. 9 Slot pag. 2 OOSTELIJKE WIND De Bilt. verwacht van heden- tot norgenavond: Half tot zwaar bewolkt en droog veer. Matige, af en roe vry krachtige >ostelijke wind. Iets kouder met in le nacht en ochtend temperatuur om iet vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 DECEMBER 5on op: 8.27 uur; onder: 16.32 uur. (laan op: 19.08 uur; onder: 11.07 uur. hoogwater te Katwyk te 4.32 en 16.49 mr; laagwater te 0.18 en 12.40 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's uaan. in Caracas ontpioiten zaterdag i i twee bommen in elektrische onder- beperklllff lail<llll£S- stations, waardoor twee wyken zon- 1 der stroom kwamen. Het hoofdkwar- tier van de verkiezingsraad by Ciu- rrclllri) PfPStWlfK dad Bolivar in het oosten van het' rCUH-CII I ICMWIL1V land werd door een gewapende groep aangevallen. Een gebouw in Barqui- simeoto in het westen werd met machienegeweervuur bestookt. Zaterdagnacht werd de ambassade van Trinidad in Caracas onder vuur genomen, waarschynlyk omdat Tri nidad vorige week zes castristen had uitgeleverd aan de Venezolaanse re gering. By andere schietpartyen in de hoofdstaf werden gisternacht vier personen gewond, onder wie een vrouw en een kind. Te Punto Fyo, in de provincie Falcon, werd in een bankgebouw een bom tot ontploffing gebracht, waardoor brand uitbrak en waarby een politieman werd gewond. Ook de voorgaande dagen hebben linkse terroristen tal. van aanslagen gepleegd om de verkiezingen te doen mislukken. Desondanks is gisteren de opkomst byzonder groot geweest, over de verkiezingsuitslag is nog niets definitiefs bekend. De verkie zingscampagne is vooral gericht ge weest op zaken als huisvesting en werkloosheid. Voor bui tenia nders is de toekomst van de olie-industrie van groot belang. Ook uit het buurland Columbië ko men de laatste dagen berichten over terroristische activiteit. Hoewel de re gering van dit land veiligheidsmaat regelen heeft genomen, is president Valancia zaterdag uit de hoofdstad Bogota naar Cartagena vertrokken. Drie ministers (van Defensie, Justitie en Arbeid) hadden dinsdag de hoofd stad reeds verlaten. (Van onze Haagse correspondent) Noch de KLM, noch het departe ment van Buitenlandse Zaken zyn tot dusver door de Britse luchtvaart maatschappij BOAC en de Engelse regering benaderd over een beweerde beperking of opzegging van de lan dingsrechten, die de KLM op de Schotse luchthaven Prestwick heeft. De BOAC zou volgens de berich ten aan de Engelse regering ge vraagd hebben de landingsrechten van de KLM en de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS op te zeggen of zelfs te beperken, omdat zy in grote financiële moeiiykheden ver keert. Vermindering van de concur rentie zou de BOAC dus welkom zyn. Tot zover onze Haagse correpondent. Onze Londense correspondent voegt daaraan toe, dat genoemde berichten volgens de meest betrouwbare inlich tingen in Londen schromelyk over dreven zyn. De landingsrechten van de KLM in Prestwick voor het transatlan tische verkeer zyn pas een jaar ge leden opnieuw door de Britse en Ne derlandse regering vastgelegd en een eventuele herziening komt de eerste jaren niet aan de orde. De regeling tussen Engeland en Scandinavië loopt echter thans af, zodat er deze week in Londen uitsluitend zal worden onderhandeld over de verlenging van de land ngsrechten van de SAS in Prestwick. Koningin Juliana en de Prin sessen Beatrix en Margriet woonden in de Domkerk in j Utrecht een oecumenische dienst j bij in het kader van de herden king van 150 jaar onafhankelijk- I heid. Leidende figuren uit drie At lantische staten zullen binnen kort een bezoek brengen aan president Johnson. Eind deze maand, op 27 en 28 december, zal de Westduitse Bondskanse lier Erhard de gast van Johnson zijn op diens boerderij in Texas. De Italiaanse president Segni brengt op 14 en 15 januari een bezoek aan Washington en de Britse premier, Sir Alec Dou glasHome, zal de Amerikaan se president op 12 en 13 februari ontmoeten, eveneens in Wash ington. De bezoeken van Erhard en Sir Alec zullen .werkbezoe ken voor uitgebreide bespreking van belangrijke kwesties van ge meenschappelijk belang" zijn, al dus een mededeling van het Witte Huis. Ook de ministers van Buitenlandse Zaken. Schro der van de Bondsrepubliek en (Van onze Utrechtse correspondent) CNV-voorzitter C. J. van Mastrigt, die na de loonstryd in de Stichting van de Arbeid een hartaanval heeft gehad, bevindt zich nog steeds thuis. Het wordt problematisch ge acht of hy zyn zwpre voorzitters functie ooit weer op zich zal kun nen nemen. NVV-voorzit ter Roemers, die wegens overspanning een dag of tien uit de roulatie is geweest, heeft vorige week donderdag weer deelgenomen aan het overleg over het minimum loon. maar werkt nog slechts op halve kracht. Ook de vice-voorzit- ter van het NVV, de heer A. H. Kloos, is thans overwerkt. De secretaris van het NVV. de heer P. de Vries, onderging twee weken geleden de derde operatie in vier maanden tijd. Hy ligt nog steeds in het ziekenhuis. Butler van Engeland, zullen aan het overleg deelnemen. Op een vraag of er ook schikkin gen zijn getroffen voor een spoedig bezoek aan president De Gaulle heeft j de plaatsvervangend perssecretaris van het Witte Huis, Andrew Hatchre, geantwoord, dat hierover nog bespre kingen aan de gang zijn via de diplomatieke kanalen. Er zijn echter nog geen definitieve besluiten geno men. Bondskanselier Erhard zou er de grootst mogelyke bezwaren tegen hebben, indien de Verenigde Staten de sterkte van hun troepen in de Bondsrepubliek zouden verminderen, aldus verklaarde hy gisteren in Washington in een gesprek voor een Amerikaans televisiestation. De aan wezigheid van de Amerikaanse strijd krachten is een grote geruststelling voor de Westduitse bevolking. Het beschouwt deze aanwezigheid, bene vens het machtige arsenaal van Amerikaanse kernwapens, als een zekerheid en een waarborg op zich zelf, aldus Erhard. De Bondskanselier zei verder: „West-Duitsland zal zeker niet de cis stellen, dat er op zyn grondgebied een kernwapen tot ontwikkeling zal worden gebracht Het verwacht ech ter wel, in geval van een aanval met kernwapens te zullen worden verde digd". Overigens verwacht de Bonds kanselier na de dood van president Kennedy geen wijziging in de Ameri kaans-Duitse betrekkingen, „omdat ik president Johnson en hij Duits land kent", aldus Erhard. In antwoord op een vraag over een eventuele topbyeenkomst tussen pre sident Johnson en de Sowjetrussische regeringsleider Chroesjtsjow ver klaarde Erhard: „Wij zouden geen bezwaar tegen een dergelyk overleg maken, aangenomen dat er werkelijk een mogelijkheid zou bestaan om het gevaar van een mogelijke oorlog te verminderen. Dit is echter iets, dat door de Amerikaanse regering moet worden uitgemaakt". Ijsbergen voor Argentijnse kust I Voor het eerst in de geschiedenis bevinden zich ysbergen voor de kust i van Argentinië. De Argentynse ma rine heeft meegedeeld, dat grote ys- bergen zyn waargenomen in een ge bied ten oosten van het schiereiland Valdes en ongeveer ter hoogte van de 42ste breedtegraad. De ysbergen worden door zuide- lyke winden naar het noorden ge dreven. Deskundigen vrezen, dat zy nog slechts de voorhoede vormen van een grote ysverplaatsing. Ex-president van Syrië vrijgelaten Ex-president Nazem el Koedsi van Syrië, die sinds mei van dit Jaar gevangen heeft gezeten, is zondag morgen vrygelaten. De 58-jarige Koedsi, een van de leiders van de ontbonden Sjaab-party, werd op 14 december 1961, na de breuk tussen Syrië en Egypte, tot president geko zen. Bij de staatsgreep van maart trad hy als president af. De maand daarop werd hy weer in zyn ambt hersteld. Op 1 mei moest hy echter op last van de revolutionaire raad terecht staan. De beperkingen die Khaled al Azm die voor de staatsgreep van 8 maart premier was. waren opgelegd, zyn ingetrokken, zo is van welingelichte j zijde vernomen. Al Azm die zyn toevlucht had ge- I zocht in de Turkse ambassade, kan nu gaan wonen waar hy wil. zo werd eraan toegevoegd. Zowel Ai Azm als ex-president Koedsi waren na de I staatsgreep uit hun politieke rechten l ontzet. Socialisten verliezen meer zetels Een beeld van de herdenking van 150 jaar onafhankelijkheid in Scheveningen. De netten- wagen met de juist gelande Prins Willem van Oranje trekt langs de Scheveningers. (Van onze correspondent in Parijs) Tien buitenlandse studenten, die vrijdag hebben deelgenomen aan de j verboden manifestatie in het Quar- tier Latin tegen de schandelijke ver waarlozing van het onderwys, zullen hun studie op de Paryse universiteit moeten onderbreken. Zij maakten deel uit van de ruim 300 studenten die toen werden gearresteerd. Zij zul len Frankryk nu moeten verlaten. In verband met 'dezelfde betogin gen zyn de voorzitter en de secreta ris-generaal Van de Franse studen tenfederatie vandaag by de politie ontboden. By de demonstraties, waaraan cir ca tienduizend studenten hebben meegedaan, werden politieagenten en studenten gewond, van wie er één. een meisje, in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis moc-st worden vervoerd. De manifestatie werd enkele uren voor het aanvangsuur door de Paryse prefect van politie verboden Het be stuur van de studentenorganisatie zegt nu. dat het ?n zo korte tyd de leden niet meer van hun plannen om te betogen kon afbrengen. By vyf kinderen uit het stadje Tho- len in Zeeland is polio geconsta teerd. Zy bevinden zich in het Burgerziekenhuis in Bmni op Zoom met negen andere kinderen, van wie men vermoedt, dat ze deze ziekte ook hebben. In Tholcn zyn nog tien kinderen by hun ouders, die koorts hebben en van wie de mogelykheid bestaat, dat zy eveneens besmet zyn. De kinderen zyn allen leerlingen van I de gereformeerde school in Tholen. Hun ouders zouden zich uit geloofs overtuiging tegen inenting verzet ten. kandidaten ingeënt. Het gemeente bestuur van Tholen heeft de be wuste school laten ontsmetten. Advertentie Twee van de vyf opgenomen patiënt jes zyn ernstig ziek. De vader van een van hen bevindt zich op zee. Hem is per radio verzocht naar het ziekenhuis te komen. In Scheroenlsse, St.-Maartensdyk, ud-Vossemeer en in Tholen is men bezig met inenten. In Oud- Vossemeer gaat dit vrij snel. Zater dag werden reeds 350 van de 450 De Verenigde Liberale en Plattelandspartij van de Austra lische premier Menzies heeft bij de verkiezingen van zaterdag haar meerderheid vergroot. Zij had in het oude Huis van Afge vaardigden een meerderheid van één zetel, maar op grond van de voorlopige verkiezingsuitslagen verwacht men nu een meerder heid van twintig zetels op de Ar beidsparty. Volgens de vannacht beschikbare cijfers heeft de party van premier Menzies 69 zetels verworven en de oppositie 50. De uitslag voor drie ze tels was nog niet bekend. Het Huis van Afgevaardigden telt 122 zetels. In Nieuw-Zeeland zyn zaterdag eveneens verkiezingen gehouden. Ook daar bleven de socialisten in de minderheid, al brokkelde het over wicht van de partij van premier Ho- lyoake iets af. Zyn Nationale Partij verloor één zetel aan de Arbeidsparty en één zetel aan de Sociale Krediet- party. Van de tachtig zetels ln het Huis van Afgevaardigden gingen 44 naar de regeringsparty en 35 naar de so cialisten. terwyl de Sociale Krediet party er één kreeg. In het oude par lement was de zetelverdeling: Natio nale Party 46 en Arbeidsparty 34. ST.-NICOLAAS KNIPSELPRIJSVRAAG Dat onze jaarlykse advertcn- tie-knipselprijsvraag ook dit maal bij zeer velen in de smaak is gevallen, moge blijken uit het feit, dat ons in totaal Advertentie t inzendingen bereikten, een zeer f f groot aantal wanneer men be- l 4 denkt hoeveel tyc en geduld de j oplossing vergde. a Zodra de uitslag u. I zullen wy deze in ons blad be- t kend maken. :eet U graag Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten in de braadpan en het h klaar. Slechts f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KAMT EN KLAAR MAALTIJDEN De pionier van de Chinese keuken in Nederland. GORTMOLEN 27 DEN HAAG - TEL J8S125 Uit het Leidsch Dagblad v^n r 3 Dec. 1863: Te Amsterdam wordt in de Egelantierstraat een zaal gebouwd tot het houden van werkmansbijeenkomsten, ge wijd aan nuttig en gezellig zamenzijn, gedurende de Za- turdagavonden, ten einde daardoor zoo mogelijk een dam op te werpen tegen de verleiding die de kroeg juist op die avonden den am bachtsman maar al te dik wijls aanbiedt. (Advertentie) Bestuurders van het Werkhuis berigten met dankbetuiging dat bij hen is ontvangen door tus senkomst van den Heer Stof fels van H. f 5,Bestuur- deren voornoemd, B. F. Krantz, Voorzitter, H. P. C. J Stoffels, Secretaris. J Leyden, 1 December 1863. J

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1