usland laat Reydon en e Jager „spoedig" vrij VLIEGRAMP IN CANADA: 118 DODEN Johnson zet speciale commissie aan 't werk Twee (van dertien) jaar in gevangenis Kouder Jongen (16) drie uur bekneld in zandsilo Onverwachte vreugde hij twee families tOGE DUITSE AMBTENAAR PIONEERDE schoenherstellers Roofoverval in Groningen ONDERZOEK MOORD OP KENNEDY STUDENTEN- OPROER IN PARIJS WEERBERICHT Ruzie tussen de redders Uitgebreide Snel bevoegdheden Bont1 Bontmantels van Egmond Gezinnen van Spanjaarden mogen eerder naar ons land TOT ZIENS in MARINA (0u(/ teitrvs pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 30 NOVEMBER 1963 No. 31123 EIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck pfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 9.45 per kwartaal, f.3.15 per maand, f. 0.73 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Nederlanders E. B. Rey- links) en L. de Jager, die Rusland gevangen hebben ge zeten maar nu worden vrijgela ten en naar ons land zullen te rugkeren. Ui onze correspondent in Bonn) Karlsruhe is gisteren bekend- laakt, dat sinds twee maanden hoge ambtenaar uit de Bonds- selarij in Bonn. Erich Hellwig, ie gevangenis zit. Hellwig werd rresteerd op verdenking van het erhouden van landverraderlyke tacten. de' Bondskaneelarij leidde wig. die uiteraard onder Bonds- iselier Adenauer zijn intrede in Palais Schaumburg deed. een ding die zich met spoorwegza- posterijen en ook telefoon- sties bezig hield og niet bekend is hoe ernstig .het igheidslek is geweest dat Heli- vormde. In elk geval is de zaak {szins pijnlijk voor de Bonds- eelarij, die enige tijd geleden moest toegeven, dat haar door eraal Gehlen geleidie gdheime st op hoge posities communis- ïe spionnen bevatte. Evert Reydon en Lou de Jager zullen zeer waarschrijnlijk de feestdagen nog thuis kunnen vieren. Want gistermiddag is de Russische ambassadeur in ons land, de heer I. I. Toegarinow bij minister Luns binnengestapt om hem mee te delen, dat de twee Nederlanders, die sinds augustus 1961 in de Sowjet-Unie gevan gen worden gehouden, „spoedig zullen worden vrijgelaten". Herhaalde malen heeft de Nederlandse regering op vrijlating van het tweetal aangedrongen. In september deed minister Luns in New York nog een dringend beroep op zijn Sowjetrussische ambtgenoot Gromiko. Dit herhaalde pogen heeft nu succes gehad. In Den Haag wordt deze maatregel gezien als een gebaar van goodwill van de Sowjet-Unie, die hoopt, dat de vrijlating zal bijdragen tot een gunstige beïnvloeding van de betrekkingen tussen de twee landen. Advertentie Gevraagd VAN KAMPENHOUT Schoenreparatiebedrij f Aanmelden: Timorstraat 54. Vrouw gewond (Van onze Groningse correspondent) Gisteravond is in haar woning, op de hoek van de Turfstraat cn de Turfsingel in Groningen, een overval gepleegd op een 63-jarige ongetrouw de en alleenwonende vrouw. Het slachtoffer werd met ernstige hoofd wonden naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. De daders zijn de woning van de vrouw binnengedron gen. Uit de wanorde, die er heerste maakt de politie op. dat de vrouw zich heeft verweerd en dat er een worsteling heeft plaatsgehad. Hevig bloedend zocht het slachtoffer na de overval haar heil bij overburen, waarna de GGD werd gebeld. Gisteravond verrichtte de politie in verband met deze overval twee arrestaties. Roof is waarschijnlijk het motief voor deze misdaad ge weest. Volgens omwonenden zou het slachtoffer niet veel geld hebben ge had. Niemand had iets verdachts op gemerkt. Men was pas gealarmeerd door het gegil van het slachtoffer. De politie, die over de arrestaties nog geen mededelingen kon verstrekken, veronderstelt, dat de overval het werk van meerdere zelfs meer dan twee mannen is geweest. Het is nog niet bekend of slechts één man de woning is binnengedrongen en de J verwondingen heeft toegebracht. Advertentie Advertentie or RADIO - TELEVISIE i elektr. huishoudelijke apparaten Persoonlijke MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling De beschuldiging is overigens niet herroepen. De twee Nederlanders zyn op 20 augustus in Oezjgorod nabij de Tsjechoslowaarke grens aange houden onder verdenking geheime objecten te hebben gefotografeerd. Lou de Jager was derde stuurman by de Ver. Ned. Scheepvaartmaat schappij. Zijn reisgenoot. Evert Rey don, was machinist op ie grote vaart. Hy is gehuwd. De 2 zeelieden waren op 30 juni 1961 met een auto uit ons land vertrokken met als reis doel Jalta in zuidelijk Rusland. Op 21 juli arriveerden zij in Oezjgorod, van waar uit zfj diverse steden bezochten. Toen zij in augustus in Oezjgorod terugkeerden, werden zij gegrepen. De arrestanten zouden bij ondervraging te kennen hebben ge geven in opdracht van de „Neder landse inlichtingendienst" ten be hoeve van de NA.fO. te hebben gehandeld. De Nederlandse tijdelijk zaakge lastigde protesteerde op 23 septem ber met klem tegen de aanhouding van de twee toeristen, alsmede te gen het feit. dat de ambassade pas op 20 september werd ingelicht. Veroordeeld In Kiew werd het tweetal door het tribunaal van het militaire district veroordeeld. De toen 29-jarige Evert Reydon bekende zonder voorbehoud schuld en zei berouw te hebben. De bekentenissen van 1e toen 25-jarige Lou de Jager waren heel wat min der spontaan. Nadat »°3 maximum- gevangenisstraf van 15 jaar was ge- eist. werd op 5 oktober een straf van 13 jaar opgelegd. De eerste zes jaar zou in een gevangenis moeten worden doorgebracht, de laatste ze ven in een strafkamp. De twee Ne derlanders gingen in hoger beroep, maar daarvan werd toen geen offici ële mededelingen aan de Nederlandse ambassade gedaan. In november 1961 werden de vonnissen in hoger beroep bevestigd. Drie dagen daar na heeft het militair coiiege van het Opperste Gerechtshof de ambassa de in antwoord op -een vraag daar van op de hoogte gesteld. Tegen dit feit heeft de ambassade een schrif telijk protest ingediend. Wanneer de twee Nederlanders I zullen vrijkomen en hoe zij naar huis zullen komen, is nog niet bekend. Het is de enige domper op de grote vreugde, die uiteraard heerst bij de I belde families. In Slotervaart. het tuindorp in Amsterdam, kan me vrouw Reydon-Snoek haar geluk zo wat niet aan. Twee jaar was zy met Evert getrouwd, toen hij in Rusland werd gearresteerd. Nu moet zjj van persmensen horen, dat hy zou wor den vrijgelaten. „Het was niet te geloven", zegt haar moeder, evenals haar dochter vreselijk zenuwachtig. „Van Buiten landse Zaken heeft men vermoedelijk getracht myn dochter te bereiken, maar dat is niet gelukt, omdat zij by mij was. En nu ben ik bij haar. Neen, zy komt niet meer aan de te lefoon. Maar ze is dolgelukkig. Haar man is 19 oktober 32 jaar geworden. Hy is nu langer dan twee jaar weg. Gelukkig is er geen ziekte geweest. Hun zoontje 3 zal ook wel heel bly zijn als hij eindelijk zyn pappie ziet. Ja, we A-aren volkomen van de kook. We hopen maar, dat hy nu spoedig komt De ouders, broers en zusters van Lou de Jager, die in het dorpje Bant in de Noordoostpolder wonen, hoorden het grote nieuws om zes uur aan het begin van de radio nieuwsberichten. Zy konden hun oren nauwelijks geloven. „Lou is nooit uit onze gedachten geweest", zegt zijn moeder. In mei van dit jaar hadden zy hem mogen bezoeken in Moskou. Het gezin De Jager heeft in totaal acht kinderen. „Maar on ze vreugde zal pas volkomen zijn als Lou in ons midden is' In Metslawier is de burgemeester, de heer F. Sytsman, dolgelukkig. „Mijn vrouw en ik konden het be richt van Buitenlandse Zaken eerst niet geloven", zegt de pleegvader van Lou de Jager. „Wy hadden ge regeld contact per orief. Hy mocht eenmaal per maand schrijven. Over de zaak zelf schreef hy nooit. Maar hij heeft het hoofd nooit laten han- ?en. Ik ben ervan overtuigd dat hy zyn kracht heeft gevonden in zyn geloof. Voor het ogenblik kunnen wy niet anders doen dan afwachten." Een Canadese DC-8 met honderdelf passagiers en zeven be manningsleden aan boord is vannacht verongelukt. Alle inzitten den zijn om het leven gekomen. De plaats van de ramp is een veld bij Ste. Thérèse de Blainville, ongeveer 30 km ten noorden van Montreal. Vier mi nuten na het vertrek uit Montreal stortte het vliegtuig neer, waarna het meteen in brand vloog. Twee uur na het neerstorten brandde het wrak nog. Omwonenden hebben gezegd een ontploffing gehoord te heb ben. Dit was waarschijnlijk op het ogenblik dat het toestel te pletter sloeg. De DC-8 was eigendom van de Trans Canada Airlines. Het vliegtuig was op weg naar Toronto. Prinses Margriet woonde gis teravond het concert bij dat in Haarlem werd gegeven ter gele genheid van het 150-jarig be staan van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. In de pauze werd de componist prof Henk Andriessen aan de Prin ses voorgesteld. In Parys is de politie gistermiddag slaags geweest met duizenden stu denten. die met een betoging uiting wilden geven aan hun ontevreden heid over het gebrek aan geld en ruimte voor universitaire activi teiten. Een veertigtal agenten werd by het treffen licht gewond. Ook verschei dene betogers liepen verwondingen op. Op de Houlevard Saint Michel wier pen de studenten stenen naar de politie, die de betoging had verbo den en krachtdadig optrad. Van de naar schatting 3.500 demon stranten werden er 316 gear resteerd. Advertentie onze weerkundige medewerker) cember gaat kouder weer bren- hetgeen bij een iets toenemende inwind morgen al goed merkbaar "n, wanneer de temperatuur 3 en 5 graden blyft schomme- Vandaag wordt nog 6 it 7 graden len. vember eindigt somber, maar in top van zondag kunnen ons van oosten uit verspreide opklaringen iken. Morgennacht is bij opkla- 6n al wat lichte vorst te verwach- n zeker bescheiden winters en- van december, die niet is te ver- ten met verleden jaar, toen deze a ties, nd met matige vorst begon en op cember al strenge vorst bracht, nist gaat tydens het weekeinde et gehele land verdwijnen. 1 DECEMBER op: 8.24 uur; onder: 16.33 uur. n op: 17.16 uur; onder: 8.40 uur. {water te Katwijk te 2.58 en 15.16 Laagwater te 11.09 en 23.32 uur. 2 hoogwater te 3.46 en 16.01 uur. -s^water te 11.55 uur). szak 75 Ion dje. 1.751° nummer bestaat uit 14 pagina's) en een bUvoegsel De zestienjarige los-werkman Fred van der Berg heeft gistermiddag op het terrein van een bouwmaterialen- handel aan de Waldorpstraat in Den Haag drie uur klem gezeten in een zandsilo. De jongen stond in de silo zand af te steken, toen dit plotseling ging schuiven. Het feit, dat onder het gat van de silo, waar een transportband loopt om het zand naar een verder gelegen silo te vervoeren, de 24-jarige kalkdraaier Cor Harteveld aan het werk was. be tekende de redding voor de jonge Fred. Harteveld zag plotseling twee laar zen op de transportband, waarop hy deze onmiddeliyk stilzette. Hy rende de silo in en zag tot zyn schrik, dat zijn collega onder het zand was be dolven. Terwyl hy door schreeuwen anderen waarschuwde groef Harteveld het zand om het hoofd van de jongen weg. De G.G.D. en enkele wagens van de Haagse brandweer waren na alar mering vry snel ter plaatse. Deson danks duurde het nog tot zeven uur gisteravond, alvorens men de jongen kon bevryden. In de tussenliggende drie uren, waarin veel van de zenu wen van de knaap werd gevergd, voorzagen zyn bevryders hem enkele malen van een warm kopje soep. De brandweerlieden sloegen de bodem en het deksel uit een olievat en schoven de koker om de jongen, waardoor hy voor verdere instortin gen enigszins beschermd werd. In diezelfde zenuwslopende drie uren was de jongen, die by zyn posi tieven bleef, er ook getuige van, hoe zich enkele malen hoog oplopende twistgesprekken voordeden tussen de leden van de Haagse brandweer en enige arbeiders van de bouwmate- rialenhandel. De redding nam daar door meer tyd in beslag dan nood- zakelyk was. De arbeiders zagen nJ. als snelste oplossing het zand om en onder de knaap te laten wegvoeren door de transportband zachtjes te laten draaien. De brandweer vreesde ech ter, dat het slachtoffer daardoor op nieuw door het zand bedolven zou worden en voerde aan, dat men hem beter van bovenaf kon bevryden. Tenslotte werd dit laatste redmiddel dan ook met man en macht aange pakt. Eerst met een lepel, later met kolenschopjes, moest Fred zelf, moei lijk bukkend in de koker, het zand om zyn benen wegscheppen. Een twintigtal planken en balken om het omliggende zand tegen te .houden ook persluchtmaskers, touwen en een broekriem kwamen er aan te pas. Uiteindeiyk slaagde men er met deze hulpmiddelen In de knaap om zeven uur te bevryden. De G.G.D. bracht hem daarna voor nader onder zoek naar het ziekenhuis aan de Zuidwal, waar men de jongen onder zocht en In bad stopte. Gisteravond om negen uur was hy wee* thuis. President Johnson heeft een speciale commissie benoemd om een grondig onderzoek in te stellen naar de moord op president Kennedy. De leden van deze commissie zyn: Earl Warren, opperrechter van de Verenigde Staten, senator Richard j Russel. voorzitter van de Senaats-1 commissie voor de strydkrachten, John Sherman Cooper, voormalig ambassadeur in India, de Democra tische afgevaardigde Hale Boggs. Al- len Dulles, voormalig hoofd van de centrale inlichtingendienst. John McCLoy, voormalige hoge commissa ris in West-Duitsland en adviseur in ontwapeningszaken, en de afgevaar digde Gerald Ford. President Johnson heeft de zeven leden tellende commissie voorts op- 1 dracht gegeven alle feiten en omstan digheden te onderzoeken die verband houden met de moord op Lee Os wald, de man die van de moord op president Kennedy verdacht wordt. De commissie moet van haar bevin dingen en conclusies verslag uitbren gen aan „de president, het Ameri kaanse volk en aan de wereld". Voor de indiening van het verslag is geen tydstip vastgesteld. Republi keinse en Democratische leiders van het Congres zyn geraadpleegd over de vorming van de commissie, die tot taak heeft zich ervan te overtuigen dat de waarheid aan het licht komt voorzover dit mogeiyk ls. De Senaatscommissie voor justitiële aangelegenheden heeft gezegd, dat zy haar plannen voor een eigen onder zoek naar de moord op president Kennedy zal laten varen. De voor- 1 zitter van de commissie, senator Eastland, zei, dat een onderzoek van wege de Senaat en een onderzoek door een presidentiële commissie niet tegeiykertyd kunnen geschieden. Het Witte Huis neeft nog meege-1 deeld, dat de presidentiële commissie alle gegevens van de federale reehor- che en alle inlichtingen van welke regeringsinstantie ook zal krijgen.1 De commissie zal ook verdere onder zoekingen kunnen doen als zy dat j nodig vindt. De Amerikaanse federale recherche zou thans zoeken naar een man die bekend staat als een voorstander van rassenscheiding en die mogelyk een medeplichtige is geweest van Lee Os wald, de vermoedelyke moordenaar van president Kennedy. Volgens de New York Post, die dit gisteren meldde, wint het FBI inlichtingen in in de Newyorkse wyk Greenwich Vil lage, waar de man in kwestie heeft gewoond en zelfs enige tyd een ap partement met Oswald zou hebben gedeeld. De politie in Dallas heeft, aldus het dagblad Dallas News, ontdekt dat Oswald en Jack Ruby, die Oswald doodde, waarschynlyk naast elkaar hebben gewoond. Een man die aan de beschryving van Oswald beant woord, huurde volgens het blad op zekere dag een kamer dicht by het huis waar Ruby woonde. Ruby heeft echter ontkend dat hij Oswald kende. Een politieman zou volgens het blad verklaard hebben dat „dit de sleutel zou kunnen zyn waar wy naar ge zocht hebben" De vermoedelyke moordenaar van president Kennedy, Lee Oswald, ge noot een uitstekende gezondheid en had een sterk gestel, zo heeft de ge- rechteriyke ïykschouwer van Dallas bekendgemaakt. Hy heeft geconsta teerd dat de kogel door Leon Rubin stein afgevuurd, door de milt, de maag, de aorta, de holader. de nieren, de lever en het middenril is gegaan en tegen de rechterkant van de elfde rugwervel is biyven steken. Oswald is overleden aan de gevolgen van bloedverlies. j STOLA'S, COLLIERS, HOEDEN, zowel voor dames als heren. cadeaus die „HET ALTIJD DOEN*\ LEIDEN - BREESTRAAT 173 ALPHEN - HOOFTSTRAAT 88 Nederland en Spanje zyn tydens een vierdaagse bespreking in Den Haag, welke gisteravond geëindigd is, overeengekomen om de gezinnen van hier te lande werkzame Spanjaarden reeds na één jaar naar Nederland over te laten komen inplaats van twee jaar, gesteld, dat zy hier op de normale wyze een woning kunnen betrekken. Dit is gisteravond meegedeeld door de voorzitter van de Nederlandse delegatie op deze byeenkomst, dr. ir. D. R. Mansholt, directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Er werken thans ongeveer 4500 Spanjaarden in Nederland, zo maak te een zegsman van het ministerie gisteravond op een persconferentie bekend. Zy vormen hiermee de groot ste groep werkende buitenlanders in dit land. aldus deze zegsman. 1 Dr. Mansholt zei dat de Neder landse en Spaanse delegaties overeen waren gekomen, geregeld contact te onderhouden over alle vraagstukken welke in verband staan met de te werkstelling van de Spaanse arbei- I ders in Nederland. KATWIJK AAN ZEE. De MEERMINBAR is dageiyks tot 24.00 uur geopend. (behalve 's maandags). Uit het Leidsch Dagblad van 2 Dec. 1863: Maandag 1.1. is bij de aan besteding van het Ministerie van Marine de levering van 800 stuks wollen dekens aan genomen voor f4,50 per stuk door den heer J. Scheltema Jr fabrikant alhier. De brochure: Napoleon III en het Congres, die te Parijs het licht ziet, is zeer oorlog zuchtig en laat niet onduide lijk blijken, dat een oorlog te gen het aanstaande voorjaar het gevolg kan zijn der ver werping van het congres.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1