Autowrakken herinneren aan groots wapenfeit RYNBENDE'S1 VIEUX era Ji JL «VERKOUDEN? coldrex Exporteurs betalen nu veel voor gladiolen «coldrex VOLGEND JAAR ZWITSERSE EXPOSITIE IN LAUSANNE et unieke 2-iaagstablet r- Sinterklaasdag 'n fotogeschenk Jan Wolfslag! Op westelijke weg naar Jeruzalem b Wmm 91 Mir Ml PECIAAL GEMAAKT EGEN VERKOUDHEID Volgend jaar weer nieuwe kwekers vieux speciaal*** Prikkel voor eigen eenheid, inspiratie voor buitenland foto'dné JAN WOLFSLAG N.V. Terkoudheid radicaal ZEER GOEDE GESCHENKEN pgericht 1 maart 1860 vrjjdag 29 november 1963 Vijfde Wad no. 31124 Advertentt* >4 Een half uur rijden van Jeruzalem voert de hoofdweg uit het sten tussen hoge beboste heuvels. Shaar Hagai de poort tot t dal noemen de Israëli's deze streek en de Arabieren spre- ïvan Bab el Wad. de poort der tranen. De buitenlandse toerist, fe deze plek passeert, wordt niet alleen getroffen door het impo- nte natuurschoon. Hij verbaast zich ook over de bruin geschilder- L karkassen van enkele tientallen auto's, trieste ruïnes van wat Ins vrachtwagens waren, die op ongelijke afstanden in de grep- |ls langs de asfaltweg liggen. De gedachte aan een autokerkhof jngt zich op. En inderdaad is het dat.Maar het is een kerkhof, |t opzettelijk in stand wordt gehouden, dat niet opgeruimd wordt L de omgeving te verfraaien. Want het gaat hier om een monu- knt, dat de Israëli dierbaar is. De overblijfselen, vaak voorzien van kransen, zijn de resten van Wo's, die tijdens de Arabisch-Israëlische oorlog deel uitmaakten b konvooien, die het belegerde Jeruzalem van voedsel en pro- luid moesten voorzien. )e stad verkeerde in die dagen in (benarde positie. Zy was het sta nd van he tMidden-Oosten. Alle ;angswegen waren in handen van Arabische legers, die het pas ge- Israël gezamenlijk waren bin- jedrongen en gemeend hadden joodse leiders op de knieën te jen door Jeruzalem uit te honge- Aan levensmiddelen was een d gebrek. Water werd idjesmaat gedistribueerd. De stad voortdurend onder vuur van de bische batterijen. De ziekenhui- waren boordevol gewonden. De en werden in allerijl en met groot insgevaar op een veld in de be- wde kom begraven. De kans op uitbreken van epidemieën groei- met de dag. (Van onze correspondent in Jeruzalem) Hoog moreel ep chbar één lichtpunt was er. Alle an ud© was niet in staat om het eel van de joodse bevolking te (ken. Men wist, dat men geen an- )5.i uitweg had dan zich tot het rste te verdedigen. De wapens en primitief en schaars. Wie uit westen Jeruzalem binnenkomt daar op een pleintje een een- dig monument van natuursteen een vreemdsoortig stuk geschut, lis de Davidka. de door een Jeru- geconstru eerde mortier, xmee destijds de Arabische ka- nades werde n beantwoord. Dat stad het zo lang onder zo be vende omstandigheden kon uit- aden, is voor een groot deel aan simpel stuk oorlogstuig te dan- ia&r meer nog dan de Davidka eg de opofferingsgezindheid van r inwoners tot haar uiteindelijke r\jding bij. was ook nog een andere fac- die de Jeruzalemmers in hun leten verzet deed volharden: het te schokken vertrouwen in hulp buitenaf. Men kon eenvoudig aannemen, dat de Haganah, de dse zelfverdedigingsorganisatie, berusten in een herhaling van de eurtenissen van het jaar 70 .Men t, dat de val van Jeruzalem en or ting van de tegenstand het -besluit tot stichting van een staat illusior zouden maken, eens te meer zegevierde het op- lsme-door-dik-en-dun, waarvan i5j joodse volk het geheim schijnt bezitten. Elk schot raak Pie de hoofdweg van Jeruzalem &r het westen kent, weet dat wie steile beboste heuvels van Shaar gai bezet heeft, de sleutel van Je- alem in handen houdt. De Ara- che legers rekenend op een ge- kkelijke overwinning. hadden sterke stellingen betrokken, mr zij elk joods voertuig dat Jeruzalem trachtte door te ogen, onder vuur namen. Elk lot moest raak zijn op deze weg, met zijn dicht met bomen be ate hellingen aan weerszijden t kwetsbaarder was te denken. kisi Zuivering ti^De leiding van de Haganah, vast chffloten Jeruzalem tegen elke prijs itzetten. zond konvooien van in- r-ust gepantserde auto's. Eén 55. Bvooi werd geheel vernietigd. Van f In Israël is dezer dagen het feit herdacht dat, vijftien jaar a geleden, het door de Arabische legers belegerde Jeruzalem werd ontzet door de zogenaamde Pal- mach, de stoottroepen van de f Haganah, de joodse zelfverde- digingsorganisatie en voorloop- ster van het Israëlische leger, f Aan deze opmerkelijke militaire f prestatie wijdt onze correspon- a dent in Jeruzalem bijgaand arti- J kei. J andere bereikten niet meer dan een paar voertuigen de in het nauw ge brachte stad. Totdat een der bloedig ste gevechten inzette, die de krijgs geschiedenis heeft gekend: een stel selmatige zuivering van de rotsach tige heuvels. De Haganah leed zwa re verliezen, maar de Arabische troe pen werden onherstelbaar verslagen. Als de dag van gisteren herinnert de Jeruzalemmer. die het beleg heeft meegemaakt, de 'roemruchte morgen vlak voor het paasfeest van 1948, toen een konvooi van vrachtauto's, beladen met levensmiddelen meel in de eerste plaats), Jeruzalem binnen reed onder het gejubel van de be volking. die zelfs de hoop op een uiteindelijke zege niet had opgege ven toen honger en dorst de ellende waren komen vergroten. Toen het gevaar geweken was. la gen daar langs de weg naar Tel- Aviv de tientallen uitgebrande auto's, die hun bestemming niet hadden be reikt. De honderden doden werden begraven, maar met de voertuigen wist men lange tijd geen raad. Ze opruimen en voor oud roest van de hand doen, werd aangevoeld als een daad van heiligschennis tegenover hen die voor Jeruzalem hun leven hadden gegeven. Een deel werd naar (Van onze correspondent in Londen) Het kleine Zwitserland slaat op de grote trom, omdat het niet in het vergeetboek wenst te raken in een wereld, welke wordt beheerst door het grote en reusachtige. De Zwitserse industrie gaat bijvoorbeeld in het hart van Londen een groots commercieel en cultureel centrum bouwen, geheel op particulier initiatief, zonder dat het de Zwitserse regering een cent kost. Een andere grootscheepse onderneming is de Zwitserse nationale ten toonstelling, welke van 30 april tot 25 oktober buiten Lausanne, aan de oevers van het Meer van Genève, niet minder dan 14 miljoen bezoekers verwacht, van wie 3 miljoen uit het buitenland. transporteerd om daar te worden op geslagen. Wat later werd alles terug gebracht om op één plek op het vroegere slagveld te worden gecon centreerd. Het leek meer op een op slagplaats van oud ijzer dan op een monument. Monument Totdat besloten werd de Inmiddels van een conserverende laag verf voorziene vehikels langs de weg te deponeren op ongeveer dezelfde plaats waar zij de strijd hadden moeten opgeven. „Sie monumentum requiris cir- cumspice" (verlangt ge een gedenk teken. kijk dan om u heen). Dit op schrift in de Londense St.-Paul's ter ere van Sir Christopher Wren, de vermaarde bouwmeester, zou men ook op de ..poort der tranen" kun- een legerkamp in het westen ge- nen toepassen. Want geen monu- Breestraat 123 Haarlemmerstr. 102 t.o. STADHUIS naast BATA Telefoon 21851 Telefoon 32778 I1TSCHAK SADEH. stichter van de Palmach ment van steen is suggestiever dan deze wrakken, die de herinnering levend houden aan een epos van va derlandsliefde en moed, waarin de hoofdrollen werden gespeeld door mannen en vrouwen, die nu meren deels hun veertigste jaar nog moe ten bereiken. Een paar weken geleden zijn zij, die het geluk hadden de verbitterde gevechten om de Jeruzalemse corri dor te overleven, nog eens samenge komen om herinneringen op te halen aan de dagen van hun wapenbroe derschap en hun kameraden te herdenken, die in Shaar Hagai en omgeving hun moed met de dood bekochten. Er was geen militair gesnoef, geen heldenverering, geen défilé, geen parade. Er was alleen maar vreugde en voldoening om het feit, dat de staat Israël zich heeft kunnen handhaven ondanks alle tegenslag aan zyn wieg, een vaderland is ge worden voor meer dan twee miljoen mensen en een bron van inspiratie voor een wereld die op weg is haar idealen te verliezen. Verkiezingsuitslag in Zuid-Korea De Democratische Republikeinse Partij van president Park Sjoeng- hee van Zuid-Korea heeft de over winning behaald in de Zuidkoreaan- se parlementsverkiezingen. Zij heeft ongeveer 60Vc gekregen van de 175 zetels in de Nationale Vergadering. Op de tweede plaats komt de Partij voor een Burgerlijke Regering van oud-president Joen Bosoen. De zetelverdeling luidt als volgt: Democratisch Republikeinse Partij 108 zetels; Partij voor een Burgerlijke Regering: 42 zetels; Democratische Partij: 12; Liberaal-democraten: 9; Volkspartij: 2. Zeven partijen hebben geen enkele zetel behaald. Ondanks haar over winning heeft de Democratisch Re publikeinse Partij slechts 35^ van de 8.700.000 uitgebrachte stemmen op zich verenigd. „Projectie" aan Meer van Genève In Londen ontmoetten wij dezer dagen de heer Paul Ruckstuhl, de financiële directeur van de tentoon stelling, die ons bijzonderheden ver telde over het plan. dat reeds in een vergevorderde staat van uitvoe ring verkeert. Eens in de 25 jaar komen de Zwit sers als natie bij elkaar. Hun ont moetingsplaats is de nationale ten toonstelling, welke al eerder in Bern en Zürich werd gehouden. Zwitserland heeft dit bindmiddel nodig wegens de grote verscheiden heid van dit drietalige land. Toe- Advertentie risten zijn er weliswaar geen vreem den, maar er zyn slechts enkelen, die alle aspecten van het Zwitserse leven kennen. Daarom slaan de 22 zelfstandige kantons de handen in elkaar om de Zwitserse eenheid te beleven, daaruit inspiratie te putten en tegelijkertijd de buitenwereld te tonen wat Zwitserland, behalve als ongeëvenaard toeristenoord, eigenlijk betekent. Zwitserland is niet een in zichzelf gekeerd en zelfvoldaan land, maar wil op zijn manier een posi tieve rol spelen in het nieuwe Euro pa. Van zijn bodem gaan voortdurend j allerlei internationale en humanitaire impulsen uit en de organisatoren van de tentoonstelling gewagen dan ook van een gevoel van wereldsoli- dariteit. dat het Zwitserse volk be zielt. Misschien is dit wat ai te hoog dravende propagandataal. maar hoe het ook zij, de Zwitsers stellen zich in Lausanne voor elkaar en voor anderen open. Terrasvormig Er is nauwelijks zo'n ideale plek voor deze expositie te vinden als aan het wijde, lieflijke, door groen en bergen omzoomde meer. waar de ten toonstelling terrasvormig wordt op gebouwd. Het Zwitsers landschap wordt er op verkleinde schaal weergegeven, maar ook andere activiteiten, zoals stedebouw. industrie, het scheppende ambacht, de cultuur, het handelsver keer. de historie en de politieke, eco nomische en sociale structuur van het land. zullen in dit miniatuur- Zwitserland op dynamische wijze tot uitdrukking komen. Aan dit alles is reeds vier jaar gebouwd. De architect is geïnspireerd door het prachtige, glooiende landschap. Hij heeft het dal van de Flon. welke ten westen van Lausanne in het meer uitkomt, herschapen in een prachtig golvend park. Hier komt het algemene deel van de tentoonstelling welke de geschiedenis van het land in beeld brengt en zich verder wijdt aan Zwitserlands heden en toekomst. Om alles zo goed mogelijk in ver houding te brengen, is een deel van het water langs de oevers gedempt om de sectoren wederzijds beter toe gankelijk te maken. Maar elke sec tor heeft zijn eigen hoofdmotief en vormt architectonisch een afgerond geheel. Ook monorail Er is gelegenheid voor een kort of een langer bezoek. Een monorail en andere moderne transportmidde len zorgen ervoor dat men niet te vermoeid behoeft te worden. Er zijn bovendien grote open plekken rond schaduwrijke vijvers en fonteinen waar serene rust zal neersen. Elders zijn vrolijke, daverende amusements centra. In het paleis van Beaulieu komen gespecialiseerde tentoonstel lingen en schouwburgvoorstellingen. Dit wordt geen handelstentoonstel ling, maar een ware projectie van het ganse Zwitserse bestaan. Men wil vooral laten zien waarom Zwit serland doet wat het doet en ook j waarom het voor de Zwitsers een J gebiedende eis is de blik gericht te houden op de toekomst, vooral in in ternationaal verband. Een van de I onderafdelingen der tentoonstelling I heet „Hoeken met idealistische doeN I stellingen", waar men o.a. in aan raking kan komen met het beroem- i de Pestalozzi-dorp en andere sociaal- opvoedkundige projecten. Unieke attractie Hebt ge ooit een spoorweg gezien met rydende stations, welke de trein inhalen en daarmee dan een eind gelijke tred houden, zodat de passa giers op hun gemak kunnen in- en uitstappen, hoewel de trein nooil stopt Het is één van de unieke attrac ties van deze tentoonstelling gezien de te verwachten enorme toeloop heeft men gezorgd voor parkeerruim te voor 25.000 auto's en bussen. De accommodatie rond het meer van Genève omvat 31.500 bedden in hotels, pensions en motels van alle categorieën. 2.000 chalets en gemeu bileerde appartementen en 52 offi ciële kampeergelegenheden. Verder zijn er twintig natuurstranden en zestien openluchtzwembaden. Het begin van de tentoonstelling valt ongeveer samen met een ande re voor Zwitserland grote gebeurte nis: de opening van de grote Sint Bernard-autotunnel voor nu en straks want reeds nu heeft eIR „Dordrecht" fornuis all-gas kranen en -branders. Dus ook voor aardgas! Uw „Dordrecht" staat klaar bij uw handelaar Verkoopkantoor voor Nederland. NELL STUTTERHEIM N.Y., DEN HAAQ, POSTBUS 1143, TIL. SS 17 SO Bezoekt onze toonzaal Noordeinde 29, hoek Heulstraat. Den Haag. Telefoon 600509. Geopend v. 8.305.30, ook zaterdags. BBC-orgel aan NRU Advertentie Waarom? Het hoeft echt niet meerer is nu WttW heeft iedereen verkoudheid geacoep- urd als een onontkoombare plaag. Nu or oMrex la. hoeft niet meer verkonden te Coldrex Is méér dan alleen een pUn- "r. Het is een spoel aal middel dat ver heid op S manleren bestrijdt. 1. Heft nererstopping op - U ademt weer vrU en, fcanylephrinum HC1). 2. Stilt hoofdpijn. ,,Met grote vreugde geven wij kennis van de hoge prijzen van de gladiolen, die op dit moment worden aangevoerd" Zo ver zijn de veilingdirecties nog niet in de aankondigingen van alle wonde ren, die bij hen gebeuren, maar veel scheelt het niet. In hun vei lingbladen vertellen zij de kwe kers dat de prijzen zo best zijn, de kwaliteit uitstekend is en dat zij, als zij veel willen verdienen en bollen van beste kwaliteit hebben, ze nu moeten veilen. Hoe hoger de prijs, hoe groter de provisie. De exporteurs, die der® hoge prijzen moeten geven, om dat zij die knollen nu eenmaal hebben verkocht, blijven maar lachen, want anders wordt het zo triest. Twee jaar geleden waren gladio len van zeven cent, de dikke, duur, verleden jaar kwamen ze tot negen cent om deze tyd van het jaar. Nu staan doodgewone handelsrassen al met meer dan elf cent in de prys- noteringen! Wie wist dat vooruit? Theoretici langs de kant kunnen wel beweren, dat men aan de hand van de cyfers en statistieken veel kan berekenen. Best. Hopmans Glory en Nieuw Europa zijn niet de beste rassen en daar geeft men wel een extra prys voor. Ze broeien goed, hebben een aparte kleur, zijn moeilijk te vervangen. Zo iets heeft men ieder Jaar, Het ongeluk is nu echter, dat ln andere jaren wel wat maten of kleu ren goedkoop waren, zodat die hoge prijzen op de aparte rassen wel konden worden opgevangen. Nu staat zelfs een Sneeuwprinses voor meer dan zes gulden genoteerd. Maria Goretti, ook sneeuwblank, is nog iets duurder De sneeuwprinses groeit zelfs onder slechte omstan digheden nog als onkruid. Kop loper is Salmans Sensation die maar liefst f. 12 75 per honderd kost. Enfin, negen gulden is veel gewoner dan zeven. Verkopen Bereken dat maar eens van te voren Men heeft een vaste kring van klanten opgebouwd, die een vrü constante hoeveelheid afneemt. Als er nog niets bekend is van de oogst, probeert men al knollen te verkopen. Tegeiykertyd wordt al wat Ingekocht cn de rest zien we wel in de veilingtijd. De oogst zal wel een beetje zyn tegengevallen. Om het even of men voorzichtig verkocht heeft of dat men de oogst met een optimistische blik bekeek. Al die prijsstijgingen zyn niet zo bezwaarlijk, als men ze ook maar b\J de verkoop kan Incalculeren, Dt verkoopkunde van de bloembollen mensen is voor het grootste gedeel te gebaseerd op overlevering van vader op zoon Trouwens de gehele siergewassensector gaat daaraan mank Die overlevering bestaat hoofdzakelijk uit methoden om lager te bieden, dan de concurren ten en dan blijven de prijzen wel aan de schrale kant. Met gladiolen is nog wel eens wat uit te halen Deze teelt is vry en ieder kan nét zoveel telen als hy wil. Dat gebeurt prompt als de prij zen een poosje hoog zijn geweest. Er komt dan weer een soort van „Goldtrush". Vele land- en tuin bouwers moeten dan zo nodig ook weer rijk worden van de teelt van gladiolen. Zy stoppen er geld in, verliezen door onkunde een hoe veelheid, maar met elkaar en wat er overschiet veroorzaken ze wel een grote aanvoer. In 1958/1959 had de export slechts 577 miljoen knollen weg te werken. De animo was tot dat Jaar steeds geringer geworden, zodat de aanvoer zakte j en de prijzen op liepen. Minimum I In 1959/1960 keek de export tegen j een berg gladiolen aan, die niet weg j te werken leek. De pryzen leken nergens op en niemand kon er voor telen. In dat jaar drukten de iets meer dan 500 exporteurs maar liefst 812 miljoen knollen weg! Tegen minimum exportprijzen, die vooral in de kleinere maten, honderden procenten boven de inkooppryzen lagen Dat kan allemaal, want men heeft een flinke tyd om nog wat te regelen. De tulpen enz. moeten binnen acht weken worden verwerkt en verzonden, de gladiolenexport kan yan begin november tot half april lopen. Heeft men de vaste afzet weg. dan kan men de restanten gaan wegwerken, als ze er zyn. Dat zal dan dit jaar een beetje tegen vallen. Men heeft vermoedelijk uit zyn voorinkoop te weinig geleverd gekregen, anders waren die pryzen niet zo hoog. Zy liggen bijna alle maal ver boven de minimum ex portprijzen. wy zullen de opmer kingen, alsof de exporteurs in het buitenland nu nog tegen die mini mum prijzen lopen te verkopen, maar laten voor wat ze zijn. Hoe wel overleveringen uiteraard bijzon der lang plegen na te werken. Nieuwe kwekers Men kan er wel verzekerd van zijn, dat er volgend jaar een flinke hoeveelheid nieuwe kwekers aan de markt zal komen Zy zullen ver moedelijk wel beter beslagen ten ijs komen dan enkele jaren geleden. Er zyn schakelcursussen opgericht, waar men in negentig uur tyd kan leren, hoe men bloembollen moet kweken. Het is in ieder geval meer dan het uurtje, dat men vroeger met de handelaar placht te spre ken. Er is een enorme druk van de landbouw op de siergewassensector. Ieder ziet er goud in. Zeer veel kleinere landbouwbedrijven probe ren allerlei produkten. Volgend jaar zal de gladiolus wel weer aan de beurt zyn. Een bepaalde rust is er niet en het wordt steeds moeilijker voor exporteurs om prijzen vast te stellen, die ergens op lijken. Te meer daar hun afnemers wel zijn gesteld op een regelmaat in het prysverloop. Enfin, de gladiolen zyn duur Aan de hand van overzichten uit andere Jaren mag men wel aan nemen, dal ay vennoedeUJli «en Het grote BBC-orgel dat de VARA heeft aangekocht zal worden over gedragen aan de NRU. In de loop van januari 1964 zal het voormalige BBC- eigendom naar Nederland worden verscheept. De VARA heeft destyds by de ver werving van het orgel besloten by de bepaling van de bestemming rekening te houden met de wensen der andere omroepverenigingen. Besprekingen met de andere verenigingen hebben geleid tot het besluit het orgel over te dragen aan de NRU. Advertentie Voor iedere heer os. VESTEN - PULLOVERS HANDSCHOENEN - SJAALS PYJAMA'S KAMERJASSEN DASSEN - ANKLETS SOKKEN. GRATIS LEUKE VERPAKKING EN MIDZA-ZEGELS TietokOvlUSSè/ KOREVAARSTRAAT 5 HOGEWOERD 109 exportbedrag van tegen de dertig miljoen zullen halen. Met een beetje geluk by wat andere gewas sen zal de bloembollenexport in het seizoen 1963/1964 wel weer aan de tweehonderdnyftig miljoen gulden komen. Daarvan moeten mensen leven van de Belgische grens tot Vlieland en van Friesland tot Venlo. En de Kalverstraat heeft een jaaromzet vaq driehonderd nnijoBoi

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 15